„Vyras turi uždirbti daugiau už žmoną“ – Alytuje, Jonavoje ir Ukmergėje, kitaip nei visoje Lietuvoje, toks požiūris nepopuliarus

„Vyras turi uždirbti daugiau už žmoną“ – Alytuje, Jonavoje ir Ukmergėje, kitaip nei visoje Lietuvoje, toks požiūris nepopuliarus
SPA 21
2020-10-21 08:30 2020

Regionų gyventojai smurtą patiriančias moteris kaltina dažniau negu likusi visuomenė, tačiau, klausiami apie lyčių stereotipus, juos vertina kritiškiau. Tai paaiškėjo atlikus gyventojų nuomonės apklausas „BRIDGE“ projekte dalyvaujančiose Alytaus, Jonavos ir Ukmergės savivaldybėse ir palyginus jas su nacionalinės apklausos rezultatais.

Atsakymuose – regioninių ir nacionalinių apklausų kontrastai

„Spinter tyrimai“ atliktos regionų gyventojų apklausos metu buvo matuojamos respondentų nuostatos apie smurtą prieš moteris ir lyčių vaidmenis. Rezultatai, atskleidę paplitusį smurtą patyrusių moterų kaltinimą, jau buvo aptarti ankstesnėje publikacijoje.

Toje apklausos dalyje, kur buvo klausiama apie lyčių vaidmenis, didžiausias nuomonių atotrūkis pastebėtas reaguojant į pateiktą teiginį „Vyras turi uždirbti daugiau už savo žmoną ar partnerę“. Tam pritarė 29 proc. apklaustųjų regionuose, o 65 proc. teiginiui prieštaravo. Nacionalinėje apklausoje šį teiginį, iliustruojantį ekonominę lyčių nelygybę, palaikė dvigubai daugiau respondentų – 61 proc., o prieštaraujančių buvo 35 proc.

Regionų apklausoje šis stereotipinis teiginys buvo priskirtas ir moterims, klausiant, ar respondentai pritartų atvirkštiniam teiginiui „Moteris turi uždirbti daugiau už savo vyrą ar partnerį“. Jam pritarė dar mažiau regionų gyventojų – vos 6 proc. Visose savivaldybėse panašiai: Alytuje – 7 proc., Jonavoje – 5 proc., Ukmergėje – 6 proc. Apklausos rezultatai patvirtina, kad šeimos maitintojo vaidmenyje dažniau matomas vyras negu moteris.

Kitas gerokai mažiau palaikymo regionuose sulaukęs stereotipas buvo teiginys, kad „Vyrai iš prigimties yra agresyvūs“. Tam pritarė iš viso 20 proc. apklaustųjų: Alytuje – 22 proc., Jonavoje – 16 proc., Ukmergėje – 21 proc. Tuo tarpu nacionalinėje apklausoje šio požiūrio laikėsi 37 proc. respondentų. Atvirkštinis teiginys – „Moterys iš prigimties yra agresyvios“ – susilaukė perpus mažiau palaikymo: jam pritarė tik 8 proc. apklaustųjų regionuose. Alytuje tokių buvo 10 proc., Jonavoje – 8 proc., Ukmergėje – 7 proc.

Priekabiaujantį elgesį regionų respondentai taip pat pastebėjo dažniau: teiginiui „Berniuko elgesys, kai jis tampo mergaitei už kasų, kelia sijoną ir pan. – yra nekaltas dėmesio rodymas“ pritarė 32 proc. apklaustųjų. Nacionalinėje apklausoje tokių buvo 45 proc. Mažiausiai palaikymo toks požiūris sulaukė Ukmergėje (26 proc.). Alytuje ir Jonavoje teiginį palaikė po 34 proc. respondentų. Pateiktas atvirkštinis teiginys regiono gyventojų buvo įvertintas taip pat – merginų priekabiavimą prie vaikinų toleruoja trečdalis apklaustųjų.

Kokiais klausimais moterims ir vyrams galioja „dvigubi standartai“?

Siekiant išsiaiškinti, kiek moterims ir vyrams taikomos normos remiasi „dvigubais standartais“ (kai tas pats elgesys vertinamas skirtingai, atsižvelgiant į lytį), regionų apklausoje gyventojų buvo klausiama apie atvirkštinius stereotipus.

Kaip minėta aukščiau, didžiausias atsakymų atotrūkis (23 proc.) pastebėtas klausiant apie šeimos maitintojo vaidmenį. Nemažas atotrūkis (13 proc.) taip pat pastebėtas lyginant teiginius „Normalu, jei vyrai tarpusavyje susimuša“ ir „Normalu, jei moterys tarpusavyje susimuša“. Vyrų smurtą normaliu įvardino iš viso 18 proc. apklaustųjų: Alytuje – 19 proc., Jonavoje – 18 proc., Ukmergėje – 17 proc. Tuo tarpu teiginį apie moterų smurtą palaikė tik 5 proc. respondentų: Alytuje – 4 proc., Jonavoje – 6 proc., Ukmergėje – 5 proc. Iš apklausos rezultatų matyti, kad respondentai vyrų tarpusavio smurtą yra linkę vertinti atlaidžiau.

Skirtingas vertinimas pastebėtas ir klausiant apie tai, kas turėtų būti didesnis autoritetas šeimoje. Teiginiui „Šeimoje tėvas turi turėti didesnį autoritetą nei mama“ pritarė 18 proc. respondentų regionuose. Pateiktas atvirkščias teiginys „Šeimoje mama turi turėti didesnį autoritetą nei tėvas“ sulaukė gerokai mažiau palaikymo – vos 8 proc. Žvelgiant į šį kontrastą, panašu, kad respondentams gerokai priimtiniau kaip autoritetą ir šeimos galvą matyti vyrą, o ne moterį.

Išsiskyrė ir respondentų nuomonės atsakant į klausimą, ar normalu, kai vienos lyties asmens nuomonė laikoma svarbesnė nei kitos lyties asmens. Teiginį „Normalu, kai vyro nuomonė laikoma svarbesne nei moters“ palaikė 16 proc. respondentų. Pateikus atvirkštinį teiginį – „Normalu, kai moters nuomonė laikoma svarbesne nei vyro“ – pritariančiųjų sumažėjo iki 8 proc.

Pareiga pasirūpinti vienas kito buitimi – tiek žmonai, tiek vyrui

Tačiau apklausa atskleidė ir tas nuostatas, kurias apklausose regionų gyventojai vertina beveik vienodai. Kalbant apie visuomenėje vis dar egzistuojančius juokelius apie moteris ir vyrus, respondentai vienbalsiai pripažino, kad tokie juokeliai skatina nepagarbą tiek vyrų, tiek moterų atžvilgiu. Teiginys „Juokeliai apie moteris skatina nepagarbą jų atžvilgiu“ sulaukė 63 proc. apklaustųjų pritarimo, labiausiai – Jonavoje (66 proc.), o Ukmergėje ir Alytuje – kiek mažiau (po 62 proc.). Teiginiui „Juokeliai apie vyrus skatina nepagarbą jų atžvilgiu“ pritarė 64 proc. respondentų. Pritariančiųjų daugiausiai buvo Jonavoje (67 proc.), mažiausiai – Alytuje (62 proc.) ir Ukmergėje (64 proc.).

Pareigą pasirūpinti vienas kito buitimi respondentai priskyrė tiek žmonai, tiek vyrui. Teiginiui „Žmonos pareiga yra pasirūpinti vyro buitimi“ pritarė 50 proc. apklaustųjų: Alytuje – 46 proc., Jonavoje – 52 proc., Ukmergėje – 50 proc. Atvirkštinį teiginį „Vyro pareiga yra pasirūpinti žmonos buitimi“ palaikė 48 proc. respondentų. Daugiausiai tokių buvo Jonavoje (52 proc.) ir Ukmergėje (49 proc.), mažiausiai – Alytuje (42 proc.).

Pateikta nuomonė, kad „Mylėtis su vyru yra žmonos pareiga“, sulaukė 32 proc. respondentų pritarimo: Alytuje – 34 proc., Jonavoje – 29 proc., Ukmergėje – 32 proc. Atvirkštinis teiginys – „Mylėtis su žmona yra vyro pareiga“ – sulaukė panašaus palaikymo: jam pritarė 36 proc.: Alytuje – 35 proc., Jonavoje ir Ukmergėje – po 36 proc. Tai atskleidžia, kad trečdalis apklausos respondentų prievolę mylėtis su savo partneriu ar partnere laiko normalia santykių dalimi.   

Tyrimą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atliko „Spinter tyrimai“. Apklausa atlikta 2020 m. vasario mėn. Tyrimo metu buvo apklausta 612 respondentų. Tarp apklausos dalyvių vyrų buvo 45 proc., moterų – 55 proc. Apklausoje dalyvavo tikslinių savivaldybių gyventojai nuo 18 iki 75 metų amžiaus. Tikslinės savivaldybės: Alytaus miesto, Jonavos ir Ukmergės rajonų savivaldybės. Atrankos metodas: kvotinė atranka, taikant lyties, amžiaus ir gyvenamosios vietos kvotas. Tyrimo paklaida siekia 4 proc.

 Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „BRIDGE: vietos bendruomenių stiprinimas efektyviai kovai su smurtu lyties pagrindu artimoje aplinkoje”. Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos (2014-2020) lėšomis. Straipsnio turinys neatspindi Europos Komisijos nuomonės ir požiūrio.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos inf. 

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Jonavoje šią savaitę dėl koronaviruso bus testuojama intensyviau

Jonavoje šią savaitę dėl koronaviruso bus testuojama intensyviau

Širvintose, Vilniaus rajone, Ignalinoje, Jonavoje, Klaipėdos rajone, Vilniuje, Skuode, Ukmergėje, Švenčionyse, Elektrėnuose ir Šakiuose sergamumas koronavirusine infekcija (COVID-19) yra didesnis nei likusio...

Kai šalia atsikrausto žmonės su negalia: tyrimas atskleidė, kaip toliau klostosi kaimynų santykiai

Kai šalia atsikrausto žmonės su negalia: tyrimas atskleidė, kaip toliau klostosi kaimynų santykiai

Didelių globos namų pertvarka Lietuvoje yra sulaukusi įvairių vertinimų. Ne paslaptis, kad dažniausiai griežtai neigiamai ją vertina gyventojai, šalia kurių ketinama statyti grupinio gyvenimo namus. Visuomen...

Karantino pasekmės namų ūkiams: trečdaliui mažėjo pajamos, didėja nerimas dėl ateities

Karantino pasekmės namų ūkiams: trečdaliui mažėjo pajamos, didėja nerimas dėl ateities

Daugiau kaip pusė apklaustų Lietuvos namų ūkių pajuto finansines pavasarinio karantino pasekmes: 29 proc. jų sumažėjo pajamos, o 6 proc. tvirtina praradę nuolatinį pajamų šaltinį. Dar trečdalis apklaustų nam...

Kiek žmonių norėtų skiepytis nuo Covid-19 Lietuvoje?

Kiek žmonių norėtų skiepytis nuo Covid-19 Lietuvoje?

Daugėjant žinių apie viltį teikiančias vakcinas nuo Covid-19, „Kantar“ atskleidžia lietuvių požiūrį į skiepus. Tyrimo duomenimis, palankiai į skiepus apskritai Lietuvoje žiūri apie du trečdaliai (65 proc.) g...

NT sandorių rinkoje - derlinga rudens pradžia

NT sandorių rinkoje - derlinga rudens pradžia

Rugsėjis šiemet buvo derlingas nekilnojamojo turto (NT) sandorių prasme. Per praėjusį mėnesį užfiksuotas bendras įregistruotų NT sandorių kiekis buvo didžiausias mėnesio rezultatas per pastaruosius keletą me...

Pirmieji darbo metai ypač rizikingi – sunkias ir mirtinas traumas patiria 30 proc. darbuotojų

Pirmieji darbo metai ypač rizikingi – sunkias ir mirtinas traumas patiria 30 proc. darbuotojų

Ketvirtadalis mirtinas traumas darbe šiais metais patyrusių darbuotojų – dirbantys pirmus metus naujoje darbo vietoje. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, iš gautų 24 pranešimų apie mirtinus įvyk...

Visoje šalyje sukčiavęs jaunas vyras pričiuptas Kauno pareigūnų

Visoje šalyje sukčiavęs jaunas vyras pričiuptas Kauno pareigūnų

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Dainavos policijos komisariato pareigūnai, vadovaujami Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorų, sėkmingai pabaigė...

Europoje atliktas tyrimas atskleidė visuomenės požiūrį į 5G

Europoje atliktas tyrimas atskleidė visuomenės požiūrį į 5G

Dauguma Europos gyventojų palankiai vertina 5G technologijos atėjimą ir tikisi ją įgalinti savo veiklose. Į 5G pozityviau žiūri jaunesni europiečiai, vyresni žmonės šios technologijos atžvilgiu yra daugiau n...

Mero šeimą sausį „aplankys gandrai“

Mero šeimą sausį „aplankys gandrai“ 5

Rodos, visai neseniai, Jonavos rajono savivaldybės mero Mindaugo Sinkevičiaus ir jo žmonos Aistės šeimą „aplankė pirmieji gandrai“, kai šiandien pranešame kitą žinią – jau 2021 -ųjų metų sausį sutuoktiniai s...

Menininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai: „Jei sugebėjome mes, sugebėsite ir jūs“

Menininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai: „Jei sugebėjome mes, sugebėsite ir jūs“

Vieniems karantinas skaudžiai priminė, kad per kasdienį skubėjimą atitolo nuo šeimos, o kitiems šeima suteikė saugumo ir palaikymo, kurių trūko labiausiai. Tačiau ne visiems pasisekė gyventi šeimoje. Globos namu...

Spalį NT sandorių kiekis - didžiausias per keletą metų

Spalį NT sandorių kiekis - didžiausias per keletą metų

Per spalį įregistruotų nekilnojamojo turto (NT) pirkimo-pardavimo sandorių kiekis buvo didžiausias per pastaruosius keletą metų. Pagrindinių NT objektų kategorijų - butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų - pr...

Paralimpinis pasaulio čempionas M. Bilius: „Neskirstykime žmonių į neįgalius ir sveikuosius“

Paralimpinis pasaulio čempionas M. Bilius: „Neskirstykime žmonių į neįgalius ir sveikuosius“

Žmogų neįgaliojo vežimėlyje, kenčiantį nuo cerebrinio paralyžiaus, genetinės ligos ar negrįžtamai sužalotą incidento metu retai sutinkame restorane, bare, teatre, miesto skvere, prekybos centre, baseine, galerij...

Registrų centras: lietuvių noras investuoti į NT šiemet neišblėso

Registrų centras: lietuvių noras investuoti į NT šiemet neišblėso

Šių metų pavasarį padidėjęs neapibrėžtumas dėl ateities nesumažino lietuvių noro investuoti į nekilnojamąjį turtą - investicijoms įsigytų butų kiekiai šiemet augo. Trijų šių metų ketvirčių NT rinkos duomenis...

Registrų centras: vidurvasarį NT sandorių rinkoje daugėjo teigiamų ženklų

Registrų centras: vidurvasarį NT sandorių rinkoje daugėjo teigiamų ženklų

Liepos mėnesis nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje nepagailėjo daugiau teigiamų pokyčių - bendras per mėnesį įregistruotų sandorių skaičius jau buvo didesnis ne tik už ankstesnį mėnesį, bet ir palygint...

VMVT gavo per 250 pranešimų apie gyvūnų laikymo sąlygų pažeidimus, pradėta 12 tyrimų

VMVT gavo per 250 pranešimų apie gyvūnų laikymo sąlygų pažeidimus, pradėta 12 tyrimų

Rugsėjo 8 d. duomenimis, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo per 250 pranešimų apie pažeidimus, susijusius su gyvūnų laikymo sąlygų, gyvūnų gerovės ir apsaugos reikalavimų pažeidimais, nelegal...

Virtualus maršrutas: Baltijos keliu šiandien

Virtualus maršrutas: Baltijos keliu šiandien

Milijonai susikibusių rankų, jūra Pabaltijo pievose surinktų gėlių, iš visos širdies traukiamos dainos ir begalinis laisvės troškimas – tokią 1989 m. rugpjūčio 23-iąją pamena 600 km ilgio gyvoje grandinėje s...