Ž. Galimovas: „Matant, kas vyksta Jonavoje, man tikrai nuoširdžiai atrodo, kad niekam iš valdžios nereikia seniūnaičių“

Ž. Galimovas: „Matant, kas vyksta Jonavoje, man tikrai nuoširdžiai atrodo, kad niekam iš valdžios nereikia seniūnaičių“
LIE 28
2017-07-28 08:07 2017

Po trejų metų kadencijos, jau visai netrukus, vyks dar vieni nauji Jonavos miesto seniūnaitijų seniūnaičių rinkimai. Ar kažkas per tuos trejus metus pasikeitė? Vargu. Seniūnaitis Jonavoje išliko niekam nereikalingas, vos ne „iš reikalo“ sukurtas darinys, realiai negalintis nieko.

Pasiskaičius Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos išleistą „Seniūnaičio žinyną“ pasidaro aišku, kad tai jokios įtakos neturintis renkamas vienetas. Žinoma, tai, kaip vertinamas ir kokią realią įtaką turi seniūnaitis, priklauso ir nuo jo paties, ir nuo vietos valdžios – tarybos ir seniūnijos. Kalbant apie Jonavą, galbūt grubiai pasakysiu, bet seniūnaitis yra tuščia vieta. Tai įrodo vien požiūris į šių arčiausiai vietos bendruomenės esančių žmonių rinkimų organizavimą.

2014 metais, vykdant seniūnaičių rinkimus, balsavimas buvo darbo dienomis nuo 13 iki 16 val.

Ar tai adekvatus laikas balsavimui, kai visi dirbantieji yra darbe? Pavyzdžiui, mano seniūnaitijoje seniūnaičio rinkimuose dalyvavo viso labo 8 rinkėjai.

Šiemet, panašu, balsavimo laikas bus adekvatesnis ir palankesnis visiems norintiems atvykti ir išreikšti savo valią, tačiau klausimas, koks bus aktyvumas, jei informacija apie šiuos rinkimus ir toliau įvairiuose kanaluose bus tokia miglota.

Rinkėjai rinkėjais, tačiau kad žmonės galėtų balsuoti, jiems reikia kandidatų, o jų šiemet ir vėl mažai – jonaviečiai į seniūnaičius nekandidatuoja.

Tokiu atveju, dažniausiai kaltinama visuomenė, kad ji neaktyvi, kad neprisiima atsakomybės, kad jiems nerūpi jų pačių gerbūvis ar bendruomenė, kad esame uždari ir nenorime imtis veiklos. Bet ar tai tikrai tiesa?

Kandidatu į seniūnaičius buvo galima užsiregistruoti arba būti užregistruotam iki liepos 20 d. Jau laukiau, kada seniūnija paskelbs kandidatų sąrašus ir planuojamas rinkimų datas, nes ir pats esu užsiregistravęs kandidatu dar liepos 17 dieną. Tačiau tik šios savaitės viduryje visai iš kitų šaltinių sužinojau, kad kandidatų registracija dėl menko aktyvumo buvo pratęsta savaitei, taip išeina – iki liepos 27 d. Tačiau informacijos apie tai – jokios. Net oficialiame Jonavos rajono savivaldybės puslapyje nebuvo nė menkiausio sakinio apie tai.

Pavyzdys iš sporto (kadangi man tai artima sritis): įsivaizduokite, organizuoju tinklinio varžybas ir sulig registracijos pabaiga turiu tik 4 komandas, bet aš noriu, kad turnyras būtų solidesnis, ir man reikia bent jau dar 6 komandų, kad iš viso būtų 10. Pratęsiu komandų registraciją į varžybas, tačiau niekam apie tai nepasakau: ar aš pasieksiu savo tikslą, kad užsiregistruotų dar 6 komandos, nieko nedarydamas?

Tas pats ir čia: seniūnija tarsi ir nori, kad seniūnaičių rinkimuose sudalyvautų kuo daugiau žmonių, tačiau apie pratęsiamą registraciją niekam nesako – kaip manot, ar jie pasiekė savo tikslą? Šito atsakymo dar nežinome, tačiau kodėl susiklostė tokia absurdiška situacija, gali būti keli variantai: arba seniūnija nemoka dirbti su viešaisiais ryšiais, arba neoficiali registracijos pratęsimo priežastis buvo visai kita (bet reikėjo sugalvoti oficialią), arba seniūnijai tiesiog reikia pademonstruoti, jog jai seniūnaičių rinkimai yra svarbūs, nors yra visiškai atvirkščiai.

Matant, kas vyksta Jonavoje, man tikrai nuoširdžiai atrodo, kad niekam iš valdžios nereikia seniūnaičių. O ypač – stiprių seniūnaičių. Nes tada jie trukdytų ramiai dirbt: ateitų su gyventojų pageidavimais, problemomis, nuolatos ragintų aktyviau veikti ir spręsti gyventojams realiai aktualius klausimus, negaištant laiko ir nešvaistant biudžeto lėšų niekams. Sakysite, viešai politikai ir valdžios atstovai pasisako už stiprius seniūnaičius ir jų aktyvią veiklą? Bet juk ne žodžiais, o darbais mes Tėvynę mylim. Kas iš tų raginimų ir viešų pasisakymų, jei daroma visiškai priešingai?

Nepaisant tokio kvailo liapsuso dėl registracijos, reikia pabrėžti, kad apskritai informacijos apie rinkimus yra minimaliai. Jau nekalbu apie tai, kad niekur nebuvo užsiminta apie registracijos pratęsimą, tai netgi susidomėję kandidatavimo rinkimuose galimybę žmonės negali rasti daugiau informacijos apie registravimosi tvarką, reikalavimus, nes viskas yra interneto platybėse po devyniais užraktais. Negana to, labai daug neaiškumų ir dviprasmybių.

Registracija jau kaip ir pasibaigusi, tačiau aišku, kad vienos iš geriausių Jonavos miesto seniūnaičių Ina Kuktelionienė ir Eglė Akunienė net nebekandidatuos šių metų rinkimuose antrai kadencijai. Klausimas jums: kas tokio baisaus ir tragiško turi būti, kad žmonės, turintys gyventojų ir bendruomenės palaikymą, atsisakytų eiti dar vienai kadencijai į seniūnaičio poziciją ir toliau sėkmingai dirbti savo seniūnaitijos labui? Gal bejėgiškumo jausmas?

Aišku, į šį klausimą geriau atsakytų pačios seniūnaitės, tačiau akivaizdu, kad valdžios požiūris į seniūnaičius yra tragiškas. Kaip tai pakeisti? Reikia apie tai aiškiai, konkrečiai ir be užuolankų kalbėti. Reikia seniūnaičiams burtis ir rodyti stuburą. Reikia kovoti, nors tai ir bus kova su vėjo malūnais.

Dėl to ir pats einu į seniūnaičius, kad ši pozicija įgautų svorio ir reikšmės miesto politiniame gyvenime. Tikiu, kad su stiprių seniūnaičių kompanija tai galima padaryti. Ir nesvarbu, ar valdžiai tai įdomu, ar ne – jie privalo (iš)klausyti žmonių, nes būtent žmonės ir tik žmonės juos renka.

Žilvinas Galimovas 

Panašūs straipsniai

LGBT eisenoje dalyvavęs jonavietis: ,,Meilė yra meilė, o mes – ne ligoniai“

LGBT eisenoje dalyvavęs jonavietis: ,,Meilė yra meilė, o mes – ne ligoniai“ 3

Į portalą jonavoszinios.lt šiandien kreipėsi jonavietis Laurynas (skaitytojo prašymu vardas pakeistas), kuris tikino negalėjęs nesureaguoti į prieš homoseksualus nukreiptas jonaviečių diskusijas – šeštadienį ...

Jonavietė: „Žmonės, būkite supratingesni ir supraskite medikus - jiems tikrai rūpi mūsų sveikata“

Jonavietė: „Žmonės, būkite supratingesni ir supraskite medikus - jiems tikrai rūpi mūsų sveikata“ 2

Pastaruoju metu, vis daugėja straipsnių apie blogą Jonavos ligoninės darbą. Tad norėčiau pasidalinti savo patirtimi. Šių metų gegužės 4 dieną, man nutiko nelaimė - eidama link savo automobilio užkliuvau ...

Jonavietis: Pagarba šeimos daktarei V. Cvetkovai, gėda Jonavos ligoninei!

Jonavietis: Pagarba šeimos daktarei V. Cvetkovai, gėda Jonavos ligoninei! 14

Jau daugelį metų viena populiariausių šeimos gydytojų – Valentina Cvetkova tikrai pateisina savo pacientų lūkesčius, ko negalėčiau pasakyti apie VŠĮ „Jonavos ligoninė“ personalą. Jonavos PSPC Šeimos gydy...