Žilvinas Galimovas: seniūnaičių rinkimai buvo paversti cirku

Žilvinas Galimovas: seniūnaičių rinkimai buvo paversti cirku
RGP 24
2017-08-24 13:08 2017

Jonavos miesto seniūnaitijų seniūnaičių rinkimai paskelbti neįvykusiais. Pagal Jonavos rajono savivaldybės tarybos priimtą Jonavos seniūnaičių rinkimo ir atšaukimo aprašą, kaip informavo seniūnas, parengtą pagal vietos savivaldos įstatymą, apklausoje (rinkimuose) turi sudalyvauti bent jau 5 proc. visų rinkėjų (pavyzdžiui Mokyklos seniūnaitijoje tai būtų apie 50-60 asmenų).

Per visas seniūnaitijas pirmadienį balsuoti iš viso atvyko 34 jonaviečiai, kai kuriose seniūnaitijose nebuvo nei vieno rinkėjo.

Kodėl? Visų pirma, seniūnija nepersistengė informuodama gyventojus apie artėjančius rinkimus. Tebuvo viena žinutė Jonavos rajono savivaldybės puslapyje ir naujienų portale „Jonavos žinios“.

Jeigu seniūnijai neįdomūs seniūnaičių rinkimai, jeigu nesistengiama jų viešinti ir raginti žmones balsuoti, tai ko tada tikimasi?

Štai, pavyzdžiui, Kauno miesto savivaldybė per seniūnaičių rinkimus organizavo apklausą internetu. Puiki idėja, kuri palengvina rinkėjams savo valios išreiškimą. Be to, manau, kad taip bent jau dalyje seniūnaitijų būtų surinkti tie reikiami 5 procentai.

Beje, ne tik informacijos stoka lėmė tokią rinkimų baigtį. Reikia pripažinti, kad jonaviečiai nežino, kas yra seniūnaitis, ką jis gali, kokios jo realios galimybės.

Iš tiesų seniūnaičiai tėra „ant popieriaus“ esančios figūros, negalinčios daryti įtakos valdžiai bendruomenės vardu, kas ir lėmė, kad šiemet kandidatų skaičius buvo tragiškas. Šiuo metu kadencijas bebaigiantys 2014 metais išrinkti seniūnaičiai nebedalyvauja rinkimuose ir negaišta savo laiko kovai, kurios negali laimėti.

Maža to, informuojant buvo padaryti pažeidimai, nesilaikant minėtojo tarybos priimto aprašo.

Pagal 23 aprašo punktą numatyta, jog „Apie gyventojų apklausą seniūnas informuoja <...> ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų iki rinkimų“, o kitas punktas numato, kad „Skelbime apie gyventojų apklausą turi būti nurodyta seniūnaitijos, kurioje renkamas seniūnaitis, pavadinimas, gyventojų apklausos vieta, laikas, gyventojų apklausos organizatorius bei išvardijamos seniūnaitijai priklausančios teritorijos.“

Seniūnaitijai priklausančios teritorijos nebuvo išvardintos, o informaciją apie jas galima buvo rasti tik 2014 metų savivaldybės puslapyje esančiame pranešime, kurį atrasti – kaip adatos šieno kupetoje ieškoti.

Taip pat seniūnija nesilaikė 26 punkto, kuris numato, kad „Apklausos lapai pildomi seniūnijos paruoštoje patalpoje rinkimų dieną nuo 10.00 val. iki 19.00 val.“, tuo tarpu pirmadienį rinkimai vyko nuo 9 iki 18 val. Taip, tai menkas pažeidimas, tačiau jeigu nesilaikoma net tokių paprastų, elementarių reikalavimų, tai kaip tada toliau bus interpretuojamas tarybos priimtas aprašas?

Kol kas iš seniūnijos apie praėjusius rinkimus nėra jokių žinių. Taip, jie turi tam laiko iki pirmadienio, tačiau neoficialiais duomenimis, kaip man pasakojo akis į akį seniūnas Povilas Beišys, seniūnaičių rinkimai per ateinančius du mėnesius gali būti įgyvendinami iš naujo, t.y. vėl iš naujo bus vykdoma kandidatų registracija, vėl iš naujo reiks pateikti dokumentus, vėl iš naujo susirinks rinkėjai, tačiau šįsyk nebus taikomas 5 proc. rinkėjų aktyvumo reikalavimas. Ar tai ne cirkas? Ar tai nėra pasityčiojimas iš žmonių?

Aprašas numato, kad neįvykus rinkimams pakartotiniai rinkimai turi būti vykdomi per 2 mėnesius. Ne visas procesas, o tik rinkimai.

Jeigu seniūnija nori savaip interpretuoti reglamentą, tai tada bent jau tegul atsiverčia Lietuvių kalbos žodyną ir pamatys, kad rinkimai – tai balsavimas, o ne visas registravimosi procesas iš naujo.

Belieka laukti žinių iš seniūnijos ir tada viskas bus daug aiškiau. Viena aišku, kad seniūnija negali taip tyčiotis iš žmonių. Visi šie seniūnaičių rinkimai būtent tai ir yra – cirkas, nuo kurio kenčia jonaviečiai, norintys padėti bendruomenėms, norintys nuveikti kažką naudingo.

Gerai seniūnui, kai jis už savo darbą gauna atlyginimą, o seniūnaičiai dirba ir dalyvauja rinkimuose iš idėjos, vedini vidinio užsidegimo ir noro padėti pagerinti savo gyvenamosios vietos aplinką, gerbūvį.

Ir žinot, kas yra blogiausia? Kad asmeniškai kalbantis pamačiau, jog seniūnas P.Beišys dėl tokių seniūnaičių rinkimų kaltina mus visus, jonaviečius, bet savo kaltės neįžvelgia niekur. Nes juk seniūnija viską padarė idealiai, o mes to neįvertinam.

Tokie dalykai nuslopina paskutiniuosius iniciatyvius ir visuomeniškus žmones. Gėda seniūnijai, kuri turėtų dirbti dėl jonaviečių, bet žiūri tik savo naudos ir interesų. O bendruomenės... Kam jos iš viso reikalingos? Juk valdžia viską žino geriausiai.

Panašūs straipsniai

Jonavietė: „Žmonės, būkite supratingesni ir supraskite medikus - jiems tikrai rūpi mūsų sveikata“

Jonavietė: „Žmonės, būkite supratingesni ir supraskite medikus - jiems tikrai rūpi mūsų sveikata“ 2

Pastaruoju metu, vis daugėja straipsnių apie blogą Jonavos ligoninės darbą. Tad norėčiau pasidalinti savo patirtimi. Šių metų gegužės 4 dieną, man nutiko nelaimė - eidama link savo automobilio užkliuvau ...

Vieno žmogaus akcija: „Būkite atidūs! Pervaža avarinės būklės!”

Vieno žmogaus akcija: „Būkite atidūs! Pervaža avarinės būklės!” 2

Gegužės 20 dieną, užfiksuota vieno žmogaus akcija. Jos metu gerai žinomas ir jonaviečių prieštaringai vertinamas Andrius Lobovas ragino vairuotojus būti atidiems, nes Jonavos geležinkelio pervaža, esanti Darbini...

Padėka Jonavos Priėmimo ir skubios pagalbos skyriui. Gėda Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriui!

Padėka Jonavos Priėmimo ir skubios pagalbos skyriui. Gėda Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriui! 2

Aš ir mano mažoji dukrytė norime nuoširdžiai padėkoti Jonavos Priėmimo ir skubios pagalbos skyriui ir tarti „gėda“ Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriui. Bet apie viską nuo pradžių. Penktadienį,...

Jonavietė: visas jaučiamas dėkingumas Jonavos ligoninės gydytojams ir personalui nesutelpa į paprastą AČIŪ!

Jonavietė: visas jaučiamas dėkingumas Jonavos ligoninės gydytojams ir personalui nesutelpa į paprastą AČIŪ! 1

Birželio 10 d. patyriau rimtą kojos traumą. AČIŪ greitosios pagalbos medikei, kuri buvo atidi ir rūpestinga. Greitosios pagalbos vairuotojas taip atsargiai važiavo per visus kalnelius, kad man kuo mažiau skaudėt...

LGBT eisenoje dalyvavęs jonavietis: ,,Meilė yra meilė, o mes – ne ligoniai“

LGBT eisenoje dalyvavęs jonavietis: ,,Meilė yra meilė, o mes – ne ligoniai“ 3

Į portalą jonavoszinios.lt šiandien kreipėsi jonavietis Laurynas (skaitytojo prašymu vardas pakeistas), kuris tikino negalėjęs nesureaguoti į prieš homoseksualus nukreiptas jonaviečių diskusijas – šeštadienį ...

Jonavietės padėka Jonavos ligoninės priėmimo skubios pagalbos skyriui ir gydytojui N. Šmitui

Jonavietės padėka Jonavos ligoninės priėmimo skubios pagalbos skyriui ir gydytojui N. Šmitui 3

Neretai tenka išgirsti, kokie blogi medikai dirba Jonavoje, ypač priėmimo skyriuje. Neseniai man pačiai teko apsilankyt jame. Buvau nusiteikus ilgam laukimui, atmestinei apžiūrai. Tuo kartu ma...

Didesni mokesčiai: turtingiems, dideliems... visiems!

Didesni mokesčiai: turtingiems, dideliems... visiems!

„Jokių naujų mokesčių Vyriausybė nesvarsto ir įvedinėti neplanuoja. Taškas.“ – prieš dvejus metus socialiniuose tinkluose žadėjo Premjeras. Premjeras tas pats, Vyriausybė – ta pati, tik pažadas, kaip paaiškė...

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis: „Atsakomybė ir solidarumas – 15 metų Aljanse“

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis: „Atsakomybė ir solidarumas – 15 metų Aljanse“

Minint Lietuvos narystės NATO 15-ąsias metines krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio apžvalginis straipsnis „Atsakomybė ir solidarumas – 15 metų Aljanse“. 2004 m. kovo 29 d. Lietuva įsijung...