Žilvinas Galimovas: seniūnaičių rinkimai buvo paversti cirku

Žilvinas Galimovas: seniūnaičių rinkimai buvo paversti cirku
RGP 24
2017-08-24 13:08 2017

Jonavos miesto seniūnaitijų seniūnaičių rinkimai paskelbti neįvykusiais. Pagal Jonavos rajono savivaldybės tarybos priimtą Jonavos seniūnaičių rinkimo ir atšaukimo aprašą, kaip informavo seniūnas, parengtą pagal vietos savivaldos įstatymą, apklausoje (rinkimuose) turi sudalyvauti bent jau 5 proc. visų rinkėjų (pavyzdžiui Mokyklos seniūnaitijoje tai būtų apie 50-60 asmenų).

Per visas seniūnaitijas pirmadienį balsuoti iš viso atvyko 34 jonaviečiai, kai kuriose seniūnaitijose nebuvo nei vieno rinkėjo.

Kodėl? Visų pirma, seniūnija nepersistengė informuodama gyventojus apie artėjančius rinkimus. Tebuvo viena žinutė Jonavos rajono savivaldybės puslapyje ir naujienų portale „Jonavos žinios“.

Jeigu seniūnijai neįdomūs seniūnaičių rinkimai, jeigu nesistengiama jų viešinti ir raginti žmones balsuoti, tai ko tada tikimasi?

Štai, pavyzdžiui, Kauno miesto savivaldybė per seniūnaičių rinkimus organizavo apklausą internetu. Puiki idėja, kuri palengvina rinkėjams savo valios išreiškimą. Be to, manau, kad taip bent jau dalyje seniūnaitijų būtų surinkti tie reikiami 5 procentai.

Beje, ne tik informacijos stoka lėmė tokią rinkimų baigtį. Reikia pripažinti, kad jonaviečiai nežino, kas yra seniūnaitis, ką jis gali, kokios jo realios galimybės.

Iš tiesų seniūnaičiai tėra „ant popieriaus“ esančios figūros, negalinčios daryti įtakos valdžiai bendruomenės vardu, kas ir lėmė, kad šiemet kandidatų skaičius buvo tragiškas. Šiuo metu kadencijas bebaigiantys 2014 metais išrinkti seniūnaičiai nebedalyvauja rinkimuose ir negaišta savo laiko kovai, kurios negali laimėti.

Maža to, informuojant buvo padaryti pažeidimai, nesilaikant minėtojo tarybos priimto aprašo.

Pagal 23 aprašo punktą numatyta, jog „Apie gyventojų apklausą seniūnas informuoja <...> ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų iki rinkimų“, o kitas punktas numato, kad „Skelbime apie gyventojų apklausą turi būti nurodyta seniūnaitijos, kurioje renkamas seniūnaitis, pavadinimas, gyventojų apklausos vieta, laikas, gyventojų apklausos organizatorius bei išvardijamos seniūnaitijai priklausančios teritorijos.“

Seniūnaitijai priklausančios teritorijos nebuvo išvardintos, o informaciją apie jas galima buvo rasti tik 2014 metų savivaldybės puslapyje esančiame pranešime, kurį atrasti – kaip adatos šieno kupetoje ieškoti.

Taip pat seniūnija nesilaikė 26 punkto, kuris numato, kad „Apklausos lapai pildomi seniūnijos paruoštoje patalpoje rinkimų dieną nuo 10.00 val. iki 19.00 val.“, tuo tarpu pirmadienį rinkimai vyko nuo 9 iki 18 val. Taip, tai menkas pažeidimas, tačiau jeigu nesilaikoma net tokių paprastų, elementarių reikalavimų, tai kaip tada toliau bus interpretuojamas tarybos priimtas aprašas?

Kol kas iš seniūnijos apie praėjusius rinkimus nėra jokių žinių. Taip, jie turi tam laiko iki pirmadienio, tačiau neoficialiais duomenimis, kaip man pasakojo akis į akį seniūnas Povilas Beišys, seniūnaičių rinkimai per ateinančius du mėnesius gali būti įgyvendinami iš naujo, t.y. vėl iš naujo bus vykdoma kandidatų registracija, vėl iš naujo reiks pateikti dokumentus, vėl iš naujo susirinks rinkėjai, tačiau šįsyk nebus taikomas 5 proc. rinkėjų aktyvumo reikalavimas. Ar tai ne cirkas? Ar tai nėra pasityčiojimas iš žmonių?

Aprašas numato, kad neįvykus rinkimams pakartotiniai rinkimai turi būti vykdomi per 2 mėnesius. Ne visas procesas, o tik rinkimai.

Jeigu seniūnija nori savaip interpretuoti reglamentą, tai tada bent jau tegul atsiverčia Lietuvių kalbos žodyną ir pamatys, kad rinkimai – tai balsavimas, o ne visas registravimosi procesas iš naujo.

Belieka laukti žinių iš seniūnijos ir tada viskas bus daug aiškiau. Viena aišku, kad seniūnija negali taip tyčiotis iš žmonių. Visi šie seniūnaičių rinkimai būtent tai ir yra – cirkas, nuo kurio kenčia jonaviečiai, norintys padėti bendruomenėms, norintys nuveikti kažką naudingo.

Gerai seniūnui, kai jis už savo darbą gauna atlyginimą, o seniūnaičiai dirba ir dalyvauja rinkimuose iš idėjos, vedini vidinio užsidegimo ir noro padėti pagerinti savo gyvenamosios vietos aplinką, gerbūvį.

Ir žinot, kas yra blogiausia? Kad asmeniškai kalbantis pamačiau, jog seniūnas P.Beišys dėl tokių seniūnaičių rinkimų kaltina mus visus, jonaviečius, bet savo kaltės neįžvelgia niekur. Nes juk seniūnija viską padarė idealiai, o mes to neįvertinam.

Tokie dalykai nuslopina paskutiniuosius iniciatyvius ir visuomeniškus žmones. Gėda seniūnijai, kuri turėtų dirbti dėl jonaviečių, bet žiūri tik savo naudos ir interesų. O bendruomenės... Kam jos iš viso reikalingos? Juk valdžia viską žino geriausiai.

Panašūs straipsniai

Karo inžinierė šauktinė G. Telšinskaitė: „Daugeliui gal sunku suvokti, jog nebūtinai reikia karo, kad vykdytum priesaiką“

Karo inžinierė šauktinė G. Telšinskaitė: „Daugeliui gal sunku suvokti, jog nebūtinai reikia karo, kad vykdytum priesaiką“ 1

Jaunesnioji eilinė Greta Telšinskaitė – savo noru tarnybą pasirinkusi šauktinė, šiuo metu tarnaujanti Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos batalione. Dvidešimtmetė vilnietė...

Kraštiečio pasakojimas:  Kaip nuo COVID -19 saugosi svetur

Kraštiečio pasakojimas: Kaip nuo COVID -19 saugosi svetur

Neatslūgstant įtampai dėl koronaviruso COVID – 19 bei besitęsiant karantinui, oficialios ir net melagingos informacijos srautai taipogi „atakuoja“ gyventojus.  Kiekvienas šalies pilietis dėl šios situacijos ...

M. Norbutas. Koronavirusas ir klimato kaita: skaičiai parodo tikrąją padėtį

M. Norbutas. Koronavirusas ir klimato kaita: skaičiai parodo tikrąją padėtį

Jau pradedame priprasti prie milžiniško naujienų srauto apie koronavirusą. Kasdien skelbiama, kiek žmonių gyvybių prarasta. Mirtingumo procentas išties nemažas, bet keista tai, kiek daug dėmesio sulaukia vir...

G. Jasiulionis dėl parkavimosi leidimo: tai nėra privilegijos, tai – politiniai žaidimai

G. Jasiulionis dėl parkavimosi leidimo: tai nėra privilegijos, tai – politiniai žaidimai 3

Šiandien, vasario 25 –ąją publikavome straipsnį „SEK posėdyje: Tarybos nariui nesut...