Žinomos moterys ryžosi unikaliam sveikos gyvensenos iššūkiui

Žinomos moterys ryžosi unikaliam sveikos gyvensenos iššūkiui
RGS 06
2019-09-06 19:33 2019

Sveikai gyventi yra ne tik naudinga, madinga, prasminga, bet ir gera! Tuo įsitikino sveikesnio gyvenimo būdo pokyčiams pasiryžusios unikalaus Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuoto projekto „Sveikai gyventi – gera!“ socialinio eksperimento dalyvės dainininkė Ineta Puzaraitė-Žvagulienė ir verslininkė Julija Žižė.

Žinomos moterys stengiasi koreguoti savo gyvenimo būdą ir keisti jį į sveikesnį. Tai jos daro padedamos skirtingų sričių specialistų: šeimos gydytojo, kineziterapeuto, dietologo ir psichologo. Su jais I. Puzaraitė-Žvagulienė ir J. Žižė konsultuojasi, koks gyvenimo būdas yra laikomas sveiku ir kaip suderinti užimtą darbotvarkę bei sveikus įpročius.  

Rugsėjo 6 d. vykusios tiesioginės transliacijos iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos metu, žinomos moterys buvo atviros – bandymą pradėti gyventi sveikai be sveikatos specialistų rekomendacijų dabar vertintų labai skeptiškai, o priėmusios šį trijų mėnesių trukmės iššūkį mokosi „skubėti lėtai“, t. y. pradėti pokyčius nuo mažų kasdienių dalykų. 

Žinomos moterys stengiasi koreguoti savo gyvenimo būdą ir keisti jį į sveikesnį.

Dainininkės I. Puzaraitės-Žvagulienės teigimu, šiandien žmonės daug žino, gauna daug informacijos, kaip gyventi, ir kaip sportuoti, kokia ta mityba turėtų būti, tačiau nežengia to pirmojo žingsnio pradėti tai daryti. 

„Kai gyvenimo ritmas labai įtemptas, tikrai labai sunku susiderinti maistą ir ritmą „pusryčiai-pietūs-vakarienė“ būtų savo laiku. Būna, kada yra, tada ir valgai. Bet tada įjungi savo smegenis, pradedi daugiau galvoti ir supranti, kad ta mityba labai svarbi visam organizmui, gali būti ne tik geros savijautos, bet ir ligų priežastis“, – sako dainininkė, prisipažinusi, kad iki šio projekto neretai papiktnaudžiaudavo ir degalinių maistu, valgė per mažai daržovių, gėrė per mažai vandens. 

Savo ruožtu verslininkė Julija Žižė įsitikinusi, kad tai, kas tinka vienam, toli gražu netinka kitam, tad vaikytis madų neverta. Tai itin aktualu planuojant mitybą ar renkantis fizinio aktyvumo veiklas. 

„Stengiausi atrasti savo sveiką gyvenimo būdą. Ieškojau skirtingose sporto šakose, kas man patinka, kur mano kūnas jaučiasi gerai, kur aš apskritai noriu eiti. Esminis dalykas, ko palinkėčiau kiekvienam žmogui, tai atrasti savo sveikos gyvensenos principą – nesivaikyti madų, o išsitirti organizmą, ką mums šis projektas ir padovanojo. Realiai nueiti pas šeimos gydytoją, užsirašyti pas kineziterapeutą, kad pažiūrėtų visą kūną, kur ką iš tikrųjų reikia stiprinti. Visi organizmai skirtingi, yra įvairių dalykų, kur būtinai reikalinga specialisto konsultacija“, – pabrėžia žinoma moteris.

I. Puzaraitę-Žvagulienę bei J. Žižę konsultuojančios Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojos Dovilės Ilgūnienės teigimu, ją džiugina, kai žmonės į gydytojus kreipiasi profilaktiškai, norėdami atlikti kraujo tyrimus ir pasitikrinti sveikatą. 

„Patikrinimų metu nustačius nežymius ar vidutinius kraujo rodiklių, kūno masės, kraujo spaudimo ar kitų duomenų nukrypimus nuo normos, pakeistas gyvenimo būdas gali sustabdyti tam tikrų ligų progresavimą, pagerinti bendrą žmogaus savijautą“, – pabrėžia šeimos gydytoja.

Transliacijos metu ji pasidalijo, kokius žingsnius būtina padaryti, prieš imantis iššūkio pradėti gyventi sveikiau. 

„Pirmas žingsnis nuodugniai išsitirti sveikatą. Antras žingsnis – nusistatyti konkretų tikslą, pasiekiamą per tam tikrą laiką. Tikslas „noriu būti sveikas“ šiuo atveju netinka. Pavyzdžiui, turėtų būti „noriu numesti dešimt kilogramų“, „noriu mesti rūkyti per du mėnesius“. Tada rekomenduočiau to tikslo link eiti mažais žingsneliais – nereikia norėti pakeisti viską radikaliai. Nes kai norima greito rezultato ir jo nepasiekiama iškart, labai greitai grįžtama prie senų įpročių, žmogus nusivilia“, – pasakoja šeimos gydytoja D. Ilgūnienė. 

Taip pat transliacijos metu pristatytas rugpjūčio mėnesį atliktas tyrimas, parodęs, kad 4 iš 10 šalies gyventojų žino, kad nuo pastangų ir pasirinkto gyvenimo būdo priklauso jų sveikatos būklė, tačiau vos daugiau nei 3 procentai nuosekliai laikosi pagrindinių sveikos gyvensenos principų: nerūko, negeria, stengiasi išlaikyti pusiausvyrą tarp poilsio ir darbo režimo, sveikai maitinasi ir yra fiziškai aktyvūs. Jokių sveikos gyvensenos principų teigia nesilaikantys net 26 proc. apklaustųjų. 

Apklausa parodė, kad net 39,5 proc. respondentų mano, kad labiausiai sveikatą lemia jų pačių gyvenimo būdas ir įpročiai, daugiau nei 21 proc. – aplinka, 15,4 proc. – genetika, kone penktadalis – 20,1 proc. – Lietuvos gyventojų yra įsitikinę, kad daugiausiai įtakos jų sveikatai turi gydytojų kvalifikacija ir sveikatos apsaugos sistema. 

Komentuodama tyrimo rezultatus šeimos gydytoja D. Ilgūnienė teigia, kad „lietuviškoji“ statistika šiek tiek skiriasi nuo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teikiamų duomenų. 

„Pagal PSO duomenis, gyvenimo būdas ir įpročiai lemia apie 50 proc. žmogaus sveikatos. Pagal Lietuvoje atliktą apklausą matyti, kad didžioji dalis gyventojų tai žino, bet tas procentas galėtų būti didesnis. Aplinkos poveikį PSO taip pat kaip ir mes vertina apie 20 proc., o štai gydytojo kvalifikacijos ir sveikatos apsaugos įtaką – tik 10 proc. Lyginant su Lietuvos rezultatais akivaizdu, kad mūsų – lietuvių – lūkestis didesnis“, – reziumuoja gydytoja. 

Apklausa taip pat parodė, kad žmonių, teigiančių, kad laikosi visų pagrindinių sveikos gyvensenos principų, mažuma (vos 3,2 proc.). Paprašyti įvardinti, kokių konkrečių sveikos gyvensenos įpročių laikosi kasdien, gyventojai dažniausiai akcentavo nerūkantys ir nevartojantys alkoholio – atitinkamai 61,9 ir 53,8 proc. respondentų. Daugiau nei trečdalis (33,2 proc.) tikino, kad kiekvieną dieną stengiasi išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir poilsio rėžimo. Sveikai maitinasi ir fiziškai aktyvūs yra mažiau nei penktadalis apklaustųjų – atitinkamai 18,7 ir 16,1 proc. 

Kaip žinomoms moterims seksis toliau laikytis sveikos gyvensenos principų, kokių vertingų patarimų pažers ir kokius madingus mitybos mitus paneigs mitybos specialistas, kaip palaikyti puikią fizinę savijautą, net ir dirbant sėdimą darbą, patars kineziterapeutas tolesnėse tiesioginėse transliacijose spalio 28 d. ir lapkričio 28 d. Transliacijų pradžia – 11 val. 

Projektas „Sveikai gyventi – gera!“ vykdomas LR sveikatos apsaugos ministerijai įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija – informavimas apie veiksmų programą“.

Nuotraukų galerija

Video

Žinomos moterys ryžosi unikaliam sveikos gyvensenos iššūkiui

Panašūs straipsniai

Jonavos rajono ugdymo įstaigų mokinių konferencijos "Mokinys - mokiniui" atgarsiai

Jonavos rajono ugdymo įstaigų mokinių konferencijos "Mokinys - mokiniui" atgarsiai

Lapkričio 14 dieną vyko Jonavos rajono ugdymo įstaigų 5-11 klasių mokinių konkursas „Mokinys – mokiniui“, kurį organizavo Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Į renginį susirinko virš 50 ...

Mokyklinuko pietų dėžutė: Vaidos Kurpienės patarimai ir receptas

Mokyklinuko pietų dėžutė: Vaidos Kurpienės patarimai ir receptas

Prasidėjus mokslo metams vienas iš rūpesčių, užgulančių tėvų pečius – kaip pasirūpinti tinkama vaikų mityba didžiąją dienos dalį jiems praleidžiant mokykloje. Sveikos mitybos specialistė, dietistė Vaida Kurp...

Gimdos kaklelio vėžys: prevenciškai pasitikrina tik kas ketvirta moteris

Gimdos kaklelio vėžys: prevenciškai pasitikrina tik kas ketvirta moteris

Nors Lietuvoje nemokamai pasitikrinančių dėl gimdos kaklelio vėžio moterų skaičius kasmet išlieka stabilus, ligonių kasų specialistai ir medikai sunerimę – dėl šios klastingos onkologinės ligos šiemet preven...

Žinomos mamos primena: nuo ligų vaikus gali apsaugoti vos vienas judesys

Žinomos mamos primena: nuo ligų vaikus gali apsaugoti vos vienas judesys

Šaltasis metų laikotarpis žmones pasitinka peršalimu ir virusinėmis infekcijomis. Nuo rudeniškos darganos neatsiejami čiaudulys ir kosulys pirmiausia nusitaiko į jautriausias ir silpniausias visuomenės grupe...

Jonavoje padidėjo oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

Jonavoje padidėjo oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

Šiandien, rugsėjo 27 d., 9.30 val. duomenimis, Jonavoje užterštumas kietosiomis dalelėmis  (KD10) pakilęs iki vidutinio lygio – jų koncentracija ore sudaro 31,35 μg/m3. Kai skelbiamas vidutinis oro užter...

Daugėja besitikrinančiųjų dėl krūties vėžio

Daugėja besitikrinančiųjų dėl krūties vėžio

Per pirmuosius septynis šių metų mėnesius prevenciškai dėl krūties vėžio pasitikrino 6 000 moterų daugiau nei tuo pat metu pernai. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) special...

Skiepai nuo vėjaraupių apsaugo ir nuo juostinės pūslelinės

Skiepai nuo vėjaraupių apsaugo ir nuo juostinės pūslelinės

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistai informuoja, kad šiemet Jonavos rajone vėjaraupiais sirgo 203 žmonės (pernai per tą patį laikotarpį 217). Vėjaraup...

Kviečiame priimti „Sveikatiados“ iššūkį

Kviečiame priimti „Sveikatiados“ iššūkį

Jonavos „Neries“ pagrindinė mokykla – tai sveikatą stiprinanti mokykla. Nepailstanti mokytojų komanda nuolat kviečia mokyklos bendruomenę įsijungti į įvairias sveikatą stiprinančias veiklas. Šiemet mokykla i...

Kontraceptikai Lietuvoje vis dar labai nepatogi tema

Kontraceptikai Lietuvoje vis dar labai nepatogi tema

Rugsėjo 26-ąją minima Pasaulinė kontracepcijos diena. Yra daugybė nuomonių ir diskusijų, kokias kontraceptines priemones naudoti, sklando gandai, kad nuo tam tikrų priemonių galima sustorėti, ar kad tam tikr...

Daugėja pranešimų apie nekvalifikuotų grožio specialistų invazinių procedūrų metu padarytą neatitaisomą žalą

Daugėja pranešimų apie nekvalifikuotų grožio specialistų invazinių procedūrų metu padarytą neatitaisomą žalą

Gyventojai, grožio paslaugoms rinkdamiesi kvalifikacijos stokojančius ir licencijos neturinčius asmenis, neišvengia skaudžių pasekmių. Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba)...

Netinkama mityba ar vaistai – kas labiausiai kenkia kepenims?

Netinkama mityba ar vaistai – kas labiausiai kenkia kepenims?

Kaip gyvename, ką valgome ar kokiais žalingais įpročiais nuodijame savo organizmą puikiai atspindi kepenys. Mūsų šalyje vis dar gajus mitas, kad labiausiai kepenis „ėda“ vaistai, tačiau statistika rodo ką kita. ...

Pirmą metų pusmetį sergamumas vėjaraupiais didesnis nei pernai

Pirmą metų pusmetį sergamumas vėjaraupiais didesnis nei pernai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 14 585 vėjaraupių atvejai. Tai trečdaliu (31,6 proc.) daugiau lyginant su 2018 m. tuo pačiu periodu, kai buvo re...

Odos valymas: netinkamai parinkta priemonė gali tapti odos problemų pradžia

Odos valymas: netinkamai parinkta priemonė gali tapti odos problemų pradžia

Yra daug skirtingų nuomonių, kaip teisingai valyti veido odą. Vieni tiki, kad tam reikia kuo daugiau priemonių, kiti – švarą siekia palaikyti tik su vandeniu. „Eurovaistinės“ specialistai pastebi, kad šiais ...

Skelbimuose siūloma parduoti spermą: tai nelegalu. Kokie pavojai?

Skelbimuose siūloma parduoti spermą: tai nelegalu. Kokie pavojai?

Viešojoje erdvėje ėmė rastis skelbimų apie parduodamas vyriškas lytines ląsteles (spermą). Juose tariami spermos donorai siūlo padėti vaikų susilaukti negalinčioms poroms arba vienišoms moterims. Skelbimuose siū...

Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

Tymai: kodėl svarbu pasiskiepyti?

Šių metų pirmąjį pusmetį paaiškėjo tymų protrūkio Lietuvoje rezultatai. Ligonių kasų informacinės sistemos „Sveidra" duomenimis, minėtu laikotarpiu tymais sirgo net 552 pacientai, prisirašę Kauno ir Marijampolės...

Vitaminas D – ir vaistas, ir nuodas

Vitaminas D – ir vaistas, ir nuodas

Vitaminas D (kalciferolis) – tai riebaluose tirpus vitaminas. Yra žinomos kelios jo formos, iš kurių žmogaus organizmui svarbiausios yra ergokalciferolis (vitaminas D2) ir cholekalciferolis (vitaminas D3). Vitam...