Jonavos žinių naujienos https://www.jonavoszinios.lt/naujienos Jonavos rajono naujienos lt <![CDATA[Kalėdų eglė bus statoma Santarvės aikštėje, vėl kuriamas eglučių miestelis]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kaledu-egle-bus-statoma-santarves-aiksteje-vel-kuriamas-egluciu-miestelis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kaledu-egle-bus-statoma-santarves-aiksteje-vel-kuriamas-egluciu-miestelis Pagrindinė Jonavos Kalėdų eglė šiemet bus statoma Santarvės aikštėje prie savivaldybės. Toks sprendimas priimtas įvertinus šalia Sąjūdžio aikštės gyvenančių jonaviečių prašymus, o taip pat ir gyventojų nuomonę visą savaitę trukusioje apklausoje.

Pasak rajono mero Mindaugo Sinkevčiaus, dalis J. Ralio gatvės gyventojų skundėsi dėl triukšmo montuojant eglę Sąjūdžio aikštėje ir renginių metu leidžiamos muzikos.

„Todėl nusprendėme pasiūlyti idėją perkelti Kalėdų eglę į Santarvės aikštę – toliau nuo gyvenamųjų namų ir arčiau Kalėdinių eglučių miestelio. Tokiu būdu visi pagrindiniai šventiniai renginiai bus sukoncentruoti vienoje vietoje, patogioje tiek gyventojams, tiek ir šventės organizatoriams.

Kaip jau tapo įprasta, atsiklausėme jonaviečių nuomonės – dalis, suprantama, norėtų matyti eglę tradicinėje vietoje, tačiau dauguma sutinka eglę perkelti, todėl pabandysime“, - sako M. Sinkevičius.

Rajono mero ir savivaldybės facebook paskyrose vykdytose gyventojų apklausose jonaviečiai paliko apie 700 įrašų. Susumavus visas nuomones, didesnė dalis pritarė pasiūlymui perkelti eglę į Santarvės aikštę.

Rajono mero teigimu, šiemet Jonavoje, Ramybės skvere, jau trečius metus bus statomas Kalėdinių eglučių miestelis, kurio pagrindiniais akcentais taps jonaviečių sukurtos eglutės.

Meras kviečia rajono įstaigas ir įmones jau dabar pradėti gaminti originalias eglutes, kurios kasmet sulaukia ypač didelio gyventojų ir miesto svečių susidomėjimo bei kuria ypatingą kalėdinę dvasią Jonavoje.

Kalėdų eglė bus statoma Santarvės aikštėje, vėl kuriamas eglučių miestelis

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 16:38:44 +0300
<![CDATA[Jonavos ligoninėje vėl atidarytas „kovidinis“ skyrius]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-ligonineje-vel-atidarytas-kovidinis-skyrius https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-ligonineje-vel-atidarytas-kovidinis-skyrius Šalyje augant sergamumui Covid – 19 infekcija, didžiosiose ligoninės didėja šia liga sergančių pacientų skaičius. Tam, kad į ligonines guldomų pacientų srautai būtų suvienodinti, koronavirusu sergantys asmenys pradėti priimti ir mažesnėse ligoninėse. Nuo rugsėjo 22 dienos Jonavos ligoninėje vėl atidarytas  „kovidinis“ skyrius su stacionariomis lovomis.

„LSMUL  Kauno klinikų, kaip organizuojančios įstaigos sprendimu, Jonavos ligoninės Slaugos skyriaus pastate vėl atidarytas korona virusu sergančių pacientų priežiūrai ir gydymui skirtas skyrius. Nuo vakar jau sulaukėme ir dviejų pirmųjų Covid virusu sergančių pacientų – jonaviečio ir vilkaviškiečio, tačiau, tikėtina,  kad netrukus bus užpildytos visos  turimos lovos: 22 lovos su deguonies terapija ir 2 reanimacijos - intensyvios terapijos su dirbtine plaučių ventiliacija (DPV)“, - teigia laikinasis Všį „Jonavos ligoninė“ vadovas Vidas Kačiušis.

Anot ligoninės vadovo, slaugos skyriaus pacientai perkelti į III Terapijos skyrių. Nors ir sumažintu pajėgumu, tačiau veikia abu skyriai, tiek Slaugos, tiek Terapijos.

Į šį „kovidinį“, veiklą atnaujinusį skyrių, bus guldomi pacientai iš visos apskrities.

Pirmą kartą Jonavos ligoninės „kovidinis“ skyrius buvo atidarytas 2020 metais lapkričio mėnesio viduryje, tačiau vėliau, atslūgus susirgimams, skyriaus veikla buvo pristabdyta. 

Šiuo metu Jonavoje, kaip ir visoje šalyje auga koronavirusu užsikrėtusiųjų skaičius. Statistikos departamento duomenimis, per vakar dieną atlikus 400 tyrimų, nustatyti net 25 nauji užsikrėtimai koronavirusu.  Šiuo metu Covid infekcija serga 145 jonaviečiai. Statistikos departamento sistemoje registruota ir 16 pasveikusiųjų. Naujų mirties atvejų nėra. Sodų gatvėje esančioje maisto gamybos įmonėje vis dar fiksuojamas aktyvus protrūkis. Čia iš viso nustatyta 11 susirgimų, 9 iš jų pirminiai, 2 – antriniai. Pirmojo susirgimo atvejis įmonėje fiksuotas rugpjūčio 28-ąją, naujausias susirgimas - rugsėjo 22-ąją. Visa Lietuva dėl sergamumo žymima Juodąja D spalva, Jonava vis dar žymima Raudonąja C3 spalva. Naujų atvejų pokytis, palyginti su praėjusia savaite Jonavoje pakilo 31,5%.

Jonavos ligoninėje vėl atidarytas „kovidinis“ skyrius

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 16:12:14 +0300
<![CDATA[Jonavoje pagerbiamas žydų genocido aukų atminimas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavoje-pagerbiamas-zydu-genocido-auku-atminimas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavoje-pagerbiamas-zydu-genocido-auku-atminimas Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Birutė Gailienė ketvirtadienį pagerbė Holokausto aukas Jonavos žydų genocido vietoje Girelėje.

Šiemet sukanka 80 metų nuo žydų genocido Lietuvoje pradžios. Be to, rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido atminimo diena. Tą dieną 1943 metais likviduotas Vilniaus žydų getas.

Žinoma, kad iki Antrojo pasaulinio karo žydai sudarė didžiąją dalį Jonavos gyventojų.

Holokausto aukos rugsėjo 23 d. kasmet pagerbiamos Jonavos krašto muziejuje. Šiandien minėjimas prasidės 17.30 val.:

 • Istorikės Skaistvilės Narkevičiūtės paskaita „Jonavos žydų gelbėtojai“;
 • Pėsčiųjų žygis iki Jonavos žydų genocido vietos Girelėje;
 • Pilietinė iniciatyva „Vardai“: Holokausto aukos nėra tik skaičiai, už šių nesuvokiamų skaičių yra žmonės: vyrai, moterys, vaikai, seneliai, vyrai ir žmonos, broliai ir seserys... Ištarkime garsiai jų vardus.

Jonavoje pagerbiamas žydų genocido aukų atminimas

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 14:29:12 +0300
<![CDATA[Atnaujintas planas dėl medikų emocinės gerovės kūrimo]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atnaujintas-planas-del-mediku-emocines-geroves-kurimo https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atnaujintas-planas-del-mediku-emocines-geroves-kurimo Bendradarbiaudama su ekspertais ir medikų bendruomene, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino Psichoemocinio klimato ir psichologinės (emocinės) gerovės sveikatos priežiūros sistemoje gerinimo veiksmų planą. Tokiu būdu siekiama didinti esamų ir būsimų gydymo įstaigų specialistų emocinę gerovę.

Plano priemonės orientuotos į geresnį gydymo įstaigų valdymą, pozityvaus mikroklimato kūrimą, taip pat medicinos ir sveikatos mokslų studijų dėstytojų, studentų, vadovų bei darbuotojų socialinių, emocinių kompetencijų, psichologinio atsparumo, psichikos sveikatos raštingumo ugdymą.

Tarptautiniai moksliniai tyrimai rodo, kad depresijos paplitimas tarp gydytojų vidutiniškai siekia 29 proc., perdegimo simptomus jaučia apie 52 proc., 1012 proc. gydytojų išsivysto priklausomybės liga, o savižudybės rizikos dažnis tarp gydytojų yra dukart didesnis nei bendrojoje populiacijoje. Visgi, net 63 proc. sveikatos priežiūros specialistų nesikreipia profesionalios pagalbos, kai jaučia depresijos ir perdegimo simptomus, emocinį išsekimą.

Prie prastos gydymo įstaigų specialistų emocinės savijautos, kylančios dėl sudėtingos darbinės veiklos, prisideda ir prastas psichologinis darbinės aplinkos mikroklimatas. Mokslinių tyrimų, viešųjų konsultacijų ir apklausų duomenimis, pagrindiniai psichologinės gerovės užtikrinimo rizikos veiksniai yra nusistovėjusi subordinacija tarp skirtingą statusą turinčių darbuotojų, gydymo įstaigų ar jų padalinių vadovų vadovavimui reikalingų kompetencijų stoka, darbo užmokesčio ir krūvių sudarymo skaidrumo nebuvimas, smurto prevencijos ir intervencijos problemos. 

Įvertinusi minėtas problemas, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujintomis plano priemonėmis siekia išplėsti asmens sveikatos priežiūros specialistų ir medicinos bei kitų sveikatos mokslų studentų paruošimą. Tai reiškia, kad bus didinamas specialistų psichikos sveikatos raštingumas, psichologinis atsparumas, streso ir krizinių situacijų įveikos gebėjimais.

Be to, plane keliami tikslai įpareigoti įstaigų vadovus bei vidurinės grandies vadovus rūpintis darbuotojų psichologine gerove. Bus stiprinamos lyderių vadovavimo, krizių valdymo, komunikacijos kompetencijos, ir, žinoma, numatomas jų veiklos vertinimas šiose srityse. Vienas svarbiausių tikslų – apibrėžti darbuotojų psichologinei gerovei palankią darbo aplinką kuriančius veiksnius bei principus ir skatinti gydymo įstaigas juos taikyti praktiškai.

Taip pat naujomis priemonėmis siekiama mažinti psichologinio smurto ir mobingo apraiškas gydymo įstaigose, didinti psichologinės pagalbos prieinamumą. Sukurtos tikslinės priemonės yra tiesiogiai nukreiptos į psichologinio smurto bei mobingo atpažinimą, prevencijos ir reagavimo mechanizmų diegimą  gydymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose.

Plano priemonėms iki 2024 m. metų įgyvendinti skirta daugiau nei 1,4 mln. eurų. Daugelis numatytų investicijų tiesiogiai nukreipta į veiksmus, skatinančius sisteminius pasikeitimus bei psichologinės gerovės aspektų integravimą į vadovavimo, kvalifikacijos kėlimo, apmokėjimo, sveikatos paslaugų planavimo, organizavimo, vertinimo ar kitus aspektus. Net 14 priemonių skirtos teisėkūros pasikeitimams, reikalingiems skatinti naujus ar tikslinti esamus procesus.

 

Atnaujintas planas dėl medikų emocinės gerovės kūrimo

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 13:30:31 +0300
<![CDATA[Sudalyvaukite apklausoje: ar šildymo sezonas Jonavos daugiabučiuose paskelbtas laiku?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sudalyvaukite-apklausoje-ar-sildymo-sezonas-jonavos-daugiabuciuose-paskelbtas-laiku https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sudalyvaukite-apklausoje-ar-sildymo-sezonas-jonavos-daugiabuciuose-paskelbtas-laiku Šią savaitę apie šildymo sezono pradžią paskelbė ne tik didieji Lietuvos miestai, kaimyniniai Kėdainiai ir Kaunas, bet ir Jonava.

Vos tik paskelbus žinią, kad nuo rugsėjo 23-osios Jonavoje pradedamas šildymo sezonas, gyventojai pasidalino į dvi stovyklas: šildyti ir išlaidauti bei šalti ir taupyti.

Vieni piktinosi, kad per anksti, jog namuose, ypač renovuotose daugiabučiuose tikrai per šilta, net neįjungus šildymo tenka gyventi atvirais langais. Be to, teigė komentatoriai, vos tik pradeda šildyti butus, kaip mat ir lauke atšyla oras.

Kiti teigė, jog šilčiau pasidarė vien tik nuo žinios apie pradedamą šildymo sezoną, neslėpė emocijų ir džiūgavo, kad nebereikės miegoti su rūbais ar tūnoti namuose apsikabinus elektrinį radiatorių.

Kviečiame sudalyvauti apklausoje ir pabandyti atsakyti – ar šildymo sezonas Jonavos daugiabučiuose paskelbtas laiku? Ką manote, gal daugiabučius šildyti dar per anksti, o gal pats laikas tam?

Sudalyvaukite apklausoje: ar šildymo sezonas Jonavos daugiabučiuose paskelbtas laiku?

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 12:53:54 +0300
<![CDATA[Atliekas Lietuvoje siūloma rūšiuoti pagal danišką piktogramų sistemą]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atliekas-lietuvoje-siuloma-rusiuoti-pagal-daniska-piktogramu-sistema https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atliekas-lietuvoje-siuloma-rusiuoti-pagal-daniska-piktogramu-sistema Lietuvoje siūloma pritaikyti danų sukurtą ir įdiegtą atliekų ženklinimo piktogramomis sistemą. Jos esmė – tuo pačiu simboliu žymima ir gaminio pakuotė, ir konteineris, į kurį ji turi keliauti rūšiuojant. Vieningas informacijos pateikimas supaprastins atliekų rūšiavimą, jis bus aiškesnis ir patrauklesnis gyventojams. Ženklinimas pagal šią sistemą būtų savanoriškas.

„Sklandi spalvinių piktogramų komunikacija tarp visų atliekų sektoriaus dalyvių – gamintojų ir importuotojų, savivaldybių, atliekų tvarkytojų ir visuomenės, palengvintų atliekų rūšiavimą gyventojams, paskatintų rūšiuoti jas tinkamai. Būtų surenkama švari žaliava, kurią galima pakartotinai naudoti, perdirbti“, – sako Ieva Ramanauskienė, Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vyriausioji specialistė.

Be to, visa komunalinių atliekų rūšiavimo sistema būtų suprantamesnė ir visose savivaldybėse vienoda, todėl visuomenės informavimas ir švietimas taptų efektyvesnis. Apie pusė šalies gyventojų vis dar nerūšiuoja buityje susidarančių atliekų.

Pasak Ievos Ramanauskienės, Lietuvoje atliekų ženklinimas pagal piktogramų sistemą būtų savanoriškas, kaip ir Danijoje. Piktogramas gali naudoti ne tik atliekų tvarkytojai, bet ir gamintojai, ir importuotojai, siekdami, kad jų į rinką tiekiami gaminiai ar pakuotės, virtę atliekomis, būtų tinkamai išrūšiuoti ir sutvarkomi pagal atliekų prevencijos ir tvarkymo eiliškumo prioritetus – taip vertingos žaliavos grįžtų atgal į ekonomiką, susidarančių atliekų kiekis gerokai sumažėtų.

Ar ši sistema tinka mūsų rinkai, konsultuotasi su atliekų sektoriaus ekspertais, ji pristatyta regioniniams atliekų tvarkymo centrams, vyko savivaldybių ir gyventojų apklausa. Danišką piktogramų sistemą, kai identiška simbolika yra ir ant pakuotės, ir ant atliekų konteinerio, palankiai įvertino 90 proc. apklaustųjų.

Šiuo metu ruošiamos adaptuotos lietuviškos piktogramos. Kiekvieną piktogramą sudaro 3 atpažįstami elementai – spalva, simbolis ir konkrečios atliekų kategorijos pavadinimas. Atrinkta apie 30 aktualių kasdien rūšiuojantiems gyventojams ir atliekas tvarkančioms įmonėms piktogramų. Galutiniam patvirtinimui jos bus siunčiamos į Daniją ir Švediją, kur piktogramų sistema yra nuosekli, o piktogramas visi  atpažįsta.

Po to iki metų pabaigos vyks sistemos viešinimo kampanija visoje Lietuvoje. Be to,  dar šiemet bus sukurta elektroninė svetainė, kurioje gyventojai galės susipažinti su piktogramomis jiems patogiu laiku. Gavus finansavimą, bus ieškoma partnerių, kurie pritaikytų sistemą Lietuvos rinkoje. Tam reikia, kad įsitrauktų verslas, gamintojai, prekybininkai, jie turėtų ženklinti produktus atitinkamomis piktogramomis.

Vasario mėnesį pradėtas projektas daniškai atliekų ženklinimo sistemai pritaikyti  Lietuvoje  vykdomas Šiaurės Ministrų tarybos biuro Lietuvoje iniciatyva, jį įgyvendina VšĮ „Mes darom“. Projekto partnerė – Aplinkos ministerija.

Danijoje ši sistema veikia savanorišku pagrindu, tačiau jau 2020 m., gyventojams, gamintojams, atliekų tvarkytojams ir kitiems rinkos dalyviams įvertinus jos privalumus, buvo įdiegta 91 savivaldybėje iš 98 ir paskelbta nacionaline.

Daniškos piktogramos naudojamos ir Švedijoje. Galimybes įsidiegti šią atliekų ženklinimo sistemą savo šalyse tiria Suomija, Norvegija, Islandija, Latvija ir Estija.

Aplinkos ministerijos inf. 

Atliekas Lietuvoje siūloma rūšiuoti pagal danišką piktogramų sistemą

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 12:39:42 +0300
<![CDATA[Kaip tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas rudenį?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kaip-tinkamai-tvarkyti-zaliasias-atliekas-rudeni https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kaip-tinkamai-tvarkyti-zaliasias-atliekas-rudeni Sodo ir daržo darbai rudenį tokie pat intensyvūs, kaip ir pavasarį. O kieme ar balkone, dažnu atveju gali tekti tvarkytis ir iki vėlyvo rudens. Tiesa, rūpestį kelia ne tik darbai – svarbu tinkamai pasirūpinti susikaupusiomis žaliosiomis atliekomis. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai dalijasi patarimais, kaip tvarkyti žaliąsias atliekas neteršiant aplinkos.

„Žaliosios atliekos – tai biologiškai skaidžios, pvz., lapų, nupjautos žolės, genėtų medžių, krūmų, pjuvenų, gėlių, sugedusių vaisių ar daržovių, atliekos. Dažnai pastebime, kad tokiomis atliekomis atsikratoma paprasčiausiu būdu – jos išmetamos į komunalinius konteinerius. Norime priminti, kad ir žaliąsias atliekas reikia sutvarkyti tinkamai: pristatyti į surinkimo aikšteles, mesti į žaliųjų atliekų konteinerius arba kompostuoti“, – sako Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vedėja Jurgita Malskaitienė.

Pasak aplinkosaugininkės, kaupiant žaliąsias atliekas vertėtų nepamiršti ir kompostavimo teikiamos naudos.

„Jei tik turite galimybę, visuomet siūlome susidariusias žaliąsias atliekas kompostuoti. Taip ne tik išspręsite nereikalingų maisto ir sodo atliekų panaudojimą, bet gausite ir trąšą turimiems augalams ar kambarinėms gėlėms. Taip pat prisidėsite ir prie klimato kaitos mažėjimo, nes mažinsite sąvartynuose susidarantį metaną, atsirandantį dėl nepalankių atliekų irimo sąlygų“, – apie kompostavimo naudą aiškina J. Malskaitienė.

Prisiminkite, kad žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse priimamos:

 • želdynų genėjimo ir sodo atliekos, nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės,
 • vaisių, daržovių atliekos,
 • medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros,
 • smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos.

Įsidėmėkite, jos neturi būti su priemaišomis.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 53 žaliųjų atliekų surinkimo (priėmimo) aikštelės. Jų kontaktus pagal apskritis rasite čia.

AAD inf. 

Kaip tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas rudenį?

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 11:37:39 +0300
<![CDATA[Iš Dublino skridęs girtas keleivis siautėjo lėktuve]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/is-dublino-skrides-girtas-keleivis-siautejo-lektuve https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/is-dublino-skrides-girtas-keleivis-siautejo-lektuve Kauno oro uoste pasieniečiai sulaikė lėktuvu iš Airijos atvykusį ir chuliganiškai besielgusį lietuvį. Neblaivus vyras skrydžio metu necenzūriniais žodžiais išplūdo orlaivio įgulą, triukšmavo.

Naktį iš antradienio į trečiadienį Kauno oro uoste budėję pasieniečiai gavo pranešimą, kad reisu iš Airijos sostinės Dublino atskrendančiame lėktuve yra, įtariama, alkoholinių gėrimų padauginęs keleivis, keliantis grėsmę skrydžio saugumui. Turėta žinių, kad vyras necenzūriniais žodžiais užgauliojo orlaivį aptarnaujantį personalą, triukšmavo ir nepaisė reikalavimų nusiraminti.

Lėktuvui nusileidus Kaune pasieniečiai triukšmadarį pasitiko prie trapo ir atvesdino jį į oro uosto pasienio kontrolės punkto tarnybines patalpas. Airijoje nuolat gyvenančiam 34-erių lietuviui nustatytas vidutinis girtumas, 2,15 promilių.

Sulaikytasis perduotas policininkams, kurie toliau aiškinasi įvykio aplinkybes.

VSAT Vilniaus pasienio rinktinės inf.

Iš Dublino skridęs girtas keleivis siautėjo lėktuve

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 11:29:17 +0300
<![CDATA[Lietuva siekia, kad kas penktas automobilis šalyje būtų varomas elektra]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuva-siekia-kad-kas-penktas-automobilis-salyje-butu-varomas-elektra https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuva-siekia-kad-kas-penktas-automobilis-salyje-butu-varomas-elektra Lietuva sieks, kad iki 2030 m. ne mažiau kaip penktadalį viso šalies automobilių parko sudarytų elektromobiliai – bus plečiama reikiama infrastruktūra, taikomos lengvatos įsigyjantiems elektromobilius, rengiami vykdomosios valdžios ir savivaldos planai dėl elektromobilių įkrovimo infrastruktūros plėtros. 

„Mūsų tikslas, kad iki 2030 m. Lietuva išplėstų turimą elektromobilių parką – nuo dabar esančio pusės procento iki 20 procentų. Tam bus skiriamos ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo lėšos – net 166 mln. eurų bus skirti elektromobilumo plėtrai, o dar 300 mln. eurų – elektros tinklams pertvarkyti, sudarant galimybes išplėsti elektromobiliams įkrauti reikalingą infrastruktūrą“, – neformaliame ministrų susitikime kalbėjo Lietuvos susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė. 

Įvairios šalies institucijos jau dabar rengia planus, kaip paskatinti žmones persėsti į elektromobilius. Susisiekimo ir Energetikos ministerijos rengia elektromobilių naudojimo ir įkrovimo infrastruktūros plėtros veiksmų planą, jį planuojama patvirtinti jau kitais metais. Šalies savivaldybės yra įpareigotos iki 2022 m. sausio 1 d. parengti elektromobilių infrastruktūros plėtros planus. Remdamosi šiais planais, savivaldybės galės prašyti finansavimo elektromobilių įkrovimo prieigoms įrengti, verslas, atsižvelgdamas į savivaldybių planus, galės investuoti į prieigų įrengimą ten, kur jų labiausiai reikės. Šie savivaldybių parengti planai bus vieši ir atnaujinami kas trejus metus. 

Šiuo metu Lietuvoje veikia 360 viešų ir pusiau viešų elektromobilių įkrovimo prieigų. Iki 2024 m. pabaigos norima šį skaičių padidinti 11 kartų – iki 3960. Skaičiuojama, kad, pasitelkiant įvairius finansavimo šaltinius, iki 2027 m. pabaigos tokių įkrovimo prieigų bus įrengta daugiau kaip 7000. 

Elektromobilumo plėtra – viena iš priemonių, kaip Lietuva siekia prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų taršos mažinimo. 2021 m. gegužę darbą pradėjo Lietuvos vandenilio platformos, įsteigtos prie Energetikos ministerijos, Vandenilio panaudojimo pritaikymo transporte grupė. Ji kartu su kitų valstybės institucijų ir verslo atstovais sieks skatinti vandenilio, kaip alternatyviųjų degalų, panaudojimą transporto sektoriuje.

Susisiekimo ministerijos inf. 

Lietuva siekia, kad kas penktas automobilis šalyje būtų varomas elektra

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 10:57:40 +0300
<![CDATA[Vagys nesnaudžia: padarė žalos už 2000 eurų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vagys-nesnaudzia-padare-zalos-uz-2000-euru https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vagys-nesnaudzia-padare-zalos-uz-2000-euru Kaip praneša Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyris, vakar, rugsėjo 22 d., apie 07.30 val. pranešta apie Jonavos rajone pastebėtą vagystę.

Pirminiais duomenimis, Skarbinų kaime  iš teritorijos pavogti apdailos skardos lakštai.

Padaryta turtinė žala siekia apie 2000 eurų.

Vagys nesnaudžia: padarė žalos už 2000 eurų

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 10:17:38 +0300
<![CDATA[Seimo Žmogaus teisių komitetas lankėsi Pabėgėlių priėmimo centre – kritinė situacija dėl migrantų sveikatos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/seimo-zmogaus-teisiu-komitetas-lankesi-pabegeliu-priemimo-centre-kritine-situacija-del-migrantu-sveikatos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/seimo-zmogaus-teisiu-komitetas-lankesi-pabegeliu-priemimo-centre-kritine-situacija-del-migrantu-sveikatos Rugsėjo 22 d. Žmogaus teisių komitetas surengė išvažiuojamąjį posėdį dėl migrantų ir prieglobsčio prašytojų priėmimo sąlygų Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje. Šio centro vaidmuo – teikti būtinas socialines paslaugas, apgyvendinimą ir valstybės paramą neteisėtai valstybės sieną kirtusiems užsieniečiams, priskiriamiems pažeidžiamų asmenų grupėms, esant dabartinei neteisėtos migracijos situacijai, yra plečiamas. Nuo rugsėjo 14 d. pagal grafiką pradėti perkėlinėti žmonės iš pasienių užkardų. Planuojama iki rugsėjo pabaigos į Ruklos Pabėgėlių centrą perkelti 400 asmenų. Pabėgėlių priėmimo centras apgyvendina migrantus mobiliuosiuose nameliuose ir stacionariose patalpose.

Stacionariose patalpose sąlygos tikrai neblogos, patalpos jaukiai įrengtos, tvarkingos, yra vaikų žaidimų kambarys, veikia medicinos ir psichologo kabinetai, gyventojai gali naudotis skalbykla ir virtuve. Patalpose sutikti migrantai buvo draugiškai nusiteikę, pasakojo savo jautrias priverstinio bėgimo iš tėvynės istorijas, esamomis gyvenimo sąlygomis nesiskundė. Tačiau šiuos žmones labai baugina ateities nežinomybė.

 Prastesnė mobiliųjų namelių gyventojų situacija. Iš namelio į sanitarines ir valgymui skirtas patalpas  jie turi keliauti per šaltą lauką, aplinka nėra jauki, nors palaipsniui tvarkoma. Mobiliuosiuose nameliuose gyvena ir kai kurios šeimos su vaikais. Šalia namelių esančiame viename mobiliajame kupole yra įrengta treniruoklių erdvė, kitame įrenginėjamas vaikų žaidimų kambarys. Šalia mobiliųjų kupolų pakalbintas migrantas vaikinas sakė, kad jį visai tenkina gyvenimo sąlygos mobiliajame namelyje, čia jis jaučiasi saugus.

Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė papasakojo apie organizuojamą migrantų vaikų švietimą, socialinių darbuotojų, vertėjų, teisininkų, savanorių teikiamą pagalbą migrantams ir prieglobsčio prašytojams. Taip pat džiaugėsi organizuojamomis vietos bendruomenės ir migrantų bendromis kultūrinėmis ir sporto veiklomis, kurios didina tarpusavio ryšį ir supratimą. Buvo papasakotas ir ateities planas organizuoti migrantų ir prieglobsčio prašytojų savarankiško darbo veiklas centro teritorijoje – „jie gali ir sniegą kasti, ir maistą gaminti“. Tačiau vadovė įgarsino opią problemą – sveikatos priežiūrą. Migrantai ir prieglobsčio prašytojai neturi sveikatos draudimo, todėl jiems teikiama tik būtinoji pagalba. Kalbinta Pabėgėlių priėmimo centro gydytoja Asta Motuzienė taip pat šią problemą kėlė kaip itin jautrią. Tarp centro gyventojų yra ir sergančių diabetu, ir onkologinių ligonių, kuriems reikalingas sisteminis gydymas. Apskritai, pasak gydytojos, apie pusė gyventojų turi vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų – nuo peršalimo iki labai rimtų ligų. Taip pat maždaug pusė visų gyventojų turi nesveikų dantų, reikalaujančių gydymo. Tačiau gydymas negali būti suteikiamas, kol situacija nėra kritinė ir nekelia grėsmės gyvybei. Taigi migrantų ir prieglobsčio prašytojų sveikatos priežiūra šiuo metu turi būti prioritetinis klausimas. Pažymėtina, kad kai kurie pastaruoju metu Pabėgėlių priėmimo centre apgyvendinti pažeidžiami asmenys, tarp jų ir vaikai, turi sunkių sveikatos sutrikimų, kurių negydymas kelia grėsmę jų gyvybei.

Išvažiuojamajame posėdyje dalyvavusi Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė informavo komiteto narius, kad yra rengiamas pasiūlymas Užsieniečių teisinės padėties įstatymui, kuriuo esama sveikatos priežiūros problema būtų sprendžiama. Komitetas tęs parlamentinę kontrolę dėl neteisėtų migrantų ir prieglobsčio prašytojų padėties, siekdamas bent minimalių žmogaus teisių standartų užtikrinimo kiekvienam Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiam žmogui.

 

Žmogaus teisių komiteto biuro informacija ir nuotraukos 

Seimo Žmogaus teisių komitetas lankėsi Pabėgėlių priėmimo centre – kritinė situacija dėl migrantų sveikatos

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 09:47:13 +0300
<![CDATA[Jonavos rajone pradedamas šildymo sezonas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-rajone-pradedamas-sildymo-sezonas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-rajone-pradedamas-sildymo-sezonas Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo šildymo sezono pradžią Jonavos rajone paskelbė nuo 2021 m. rugsėjo 23 d., ketvirtadienio, praneša rajono savivaldybė. 

Šildymo sezonas pradedamas gyvenamuosiuose namuose, kitose įstaigose, įmonėse ir organizacijose. Šildymo sezonas ugdymo ir gydymo įstaigose pradėtas anksčiau šią savaitę.

Šilumos vartotojams leidžiama, esant techninėms galimybėms ir suderinus su šilumos tiekėju, nepažeidus teisės aktuose nustatytų higienos normų, patiems nuspręsti dėl savo pastatų šildymo pradžios.

Jonavos rajone pradedamas šildymo sezonas

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 09:38:16 +0300
<![CDATA[NVSC Jonavos skyrius primena reikalavimus kontaktinių paslaugų teikėjams ir renginių organizatoriams]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nvsc-jonavos-skyrius-primena-reikalavimus-kontaktiniu-paslaugu-teikejams-ir-renginiu-organizatoriams https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nvsc-jonavos-skyrius-primena-reikalavimus-kontaktiniu-paslaugu-teikejams-ir-renginiu-organizatoriams Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. dalis veiklų ir  paslaugų gali būti atliekamos tik asmenims su galimybių pasu (GP) ar turintiems kitą dokumentą, patvirtinantį, kad yra skiepytas (pagal vakcinacijos schemą), persirgo ir turi antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą įrodantį dokumentą ar atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato dokumentą. Reikalavimas netaikomas vaikams iki 16 m.


Primename, kad šios sąlygos taikomos visoms kontaktiniu būdu teikiamoms paslaugoms, ūkinei veiklai, kultūros, sporto renginiams, šventėms, mugėms ir kitiems organizuotiems žmonių susibūrimams viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku (išskyrus nustatytas išimtis). Paslaugų teikėjai ir renginių organizatoriai turi užtikrinti, kad būtų aptarnaujami asmenys, turintys galimybių pasus ar kitus dokumentus. Būtina atkreipti dėmesį į skirtingus, pateiktų dokumentų galiojimo laikus.


NVSC specialistai primena, kad prie įėjimo į paslaugų teikimo vietą būtina pateikti informaciją (ne mažesnio nei A4 formato matomą užrašą) paslaugų gavėjui apie tai, kad šioje paslaugų teikimo vietoje aptarnaujami tik asmenys, atitinkantys GP nurodytus kriterijus.

NVSC Jonavos skyrius primena reikalavimus kontaktinių paslaugų teikėjams ir renginių organizatoriams

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 09:37:34 +0300
<![CDATA[Radus vyro kūną, iškviestos visos pagalbos tarnybos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/radus-vyro-kuna-iskviesti-ir-ugniagesiai-gelbetojai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/radus-vyro-kuna-iskviesti-ir-ugniagesiai-gelbetojai Kaip praneša Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, vakar, rugsėjo 22-ąją, pranešta, kad Jonavos rajone, Bukonių seniūnijoje, Vaivadiškių kaime rastas mirusio vyro kūnas. Informuota, kad name jaučiasi dujų kvapas, atsukti dujų balionai.

Atvykus į įvykio vietą,  patalpose išties jautėsi dujų kvapas. Ugniagesiai gelbėtojai išvėdino jį. Minėtu adresu buvo atvykę ir medikai, ir pareigūnai.

Pirminiais pareigūnų duomenimis, 1967 metų gimimo vyro kūnas buvo be smurtinių žymių. Pradėtas tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Užuojauta artimiesiems.

Radus vyro kūną, iškviestos visos pagalbos tarnybos

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 09:22:50 +0300
<![CDATA[Užimtumo tarnyba: nerimą kelia ilgalaikis nedarbas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uzimtumo-tarnyba-nerima-kelia-ilgalaikis-nedarbas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uzimtumo-tarnyba-nerima-kelia-ilgalaikis-nedarbas Klientų mažėja, tačiau ilgalaikių bedarbių skaičius lieka aukštas. Tokias tendencija fiksuoja darbo rinką stebintys ir analizuojantys Užimtumo tarnybos specialistai. Pastaraisiais mėnesiais klientų srautai sumažėjo visose amžiaus grupėse. Rugpjūtį labiausiai (7,2 tūkstančio) mažėjo 30-49 metų amžiaus žmonių skaičius. Vyresnių nei 50 m. sumažėjo  5,8 tūkstančio, o jaunimo iki 29 metų – 2,1 tūkstančio.

Pamažu tirpo ir ilgalaikių bedarbių gretos: jų registruota 5,3 tūkst. ( tai yra 5,4 proc.) mažiau nei prieš mėnesį. Visgi ilgą laiką nedirbančių asmenų skaičius ir toliau išlieka aukštas: tokių registruotų asmenų yra 92,9 tūkst. Šis rodiklis – beveik dvigubai didesnis nei 2020 tuo pačiu metu.Ilgalaikiai bedarbiai sudaro 44 proc. visų Užimtumo tarnyboje registruotų darbo neturinčių asmenų. Iš rugpjūtį įsidarbinusių 26,6 tūkst. ilgalaikių bedarbių buvo kiek mažiau nei trečdalis (29,4 proc.).

„Registruoto nedarbo rodikliai grįžta prie buvusių iki ekstremaliosios situacijos paskelbimo. Tačiau nerimą kelia lėtai mažėjantis ilgalaikis nedarbas – jis ženkliai aukštesnis nei pernai“, – teigė Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Gytis Darulis.Beveik pusė ilgalaikių bedarbių (45,5 proc.) nurodė ieškantys nekvalifikuoto darbo, ketvirtadalis (25,3 proc.) domėjosi specialistų darbo vietomis. Kvalifikuotiems darbininkams skirtų darbo vietų ieškojo 17,2 proc. ilgalaikių bedarbių, pardavėjų ir paslaugų srityje – 12 proc.

Nekvalifikuoto darbo ieškojo beveik trys penktadaliai (58,8 proc.) asmenų, kurių registruoto nedarbo trukmė – ilgesnė nei dveji metai. Vyrai daugiausiai pageidavo dirbti pagalbiniais darbininkais, moterys –  valytojomis.

Ilgalaikių bedarbių integracijai didinti dėmesys skiriamas jų perkvalifikavimui – per šių metų aštuonis mėnesius 1354 ilgai nedirbusių asmenų pradėjo dalyvauti profesiniame mokyme. Iš jų daugiausiai įgis socialinio darbuotojo padėjėjo (140), apskaitininko (118), slaugytojo padėjėjo (116, motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų (109), sandėlio operatoriaus (61), siuvėjo (51), virėjo (50), kosmetiko (46), kirpėjo (43), ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo ir suvirintojo (po 29), žiniatinklio programuotojo (28), elektriko (26) ir kitas darbo rinkoje paklausias profesines kvalifikacijas ir kompetencijas. 2020 m. persikvalifikavo 1159 ir 2019 m. 2684 ilgalaikiai bedarbiai. Kaip ir šiemet, pernai tarp šių bedarbių populiariausios buvo slaugytojo padėjėjo  modulinė profesinio mokymo programa (101), motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų (88), apskaitininko ir kasininko (66), socialinio darbuotojo padėjėjo (58), apskaitininko (55) profesinio mokymo programos.

Vyresnių nei 50 metų amžiaus grupėje rugsėjo 1 d. darbo neturėjo 84,5 tūkst. asmenų (15,1 proc. tokio amžiaus šalies gyventojų). Pastarąjį pusmetį darbo neturinčių 50+ skaičius mažėja, tačiau, palyginti su pandemijos pradžia, yra  išaugęs ketvirtadaliu (26,3 proc.).Didžiausias vyresnių asmenų nedarbas – Lazdijų (26,4 proc.) ir Ignalinos (22,7 proc.) rajonuose. Mažiausiai tokio amžiaus asmenų nedirba Neringoje (6,1 proc.) ir Klaipėdos rajone (8,3 proc.).

Jaunimo per mėnesį sumažėjo 0,4 proc. punkto – darbo ieškojo 43,4 tūkst. 16-29 m. šalies gyventojų (10 proc.). Daugiausiai jaunimo registruota  Kauno (13,5 proc.) ir Vilniaus (13,2 proc.)  miestų bei Lazdijų rajono (13,2 proc.) savivaldybėse. Mažiausiai – Neringoje (2,9  proc.).

„Nepaisant didelio laisvų darbo vietų skaičiaus, kai kuriose klientų grupėse būtinas poreikis ugdyti ir stiprinti darbo paieškos kompetencijas – mokytis naudotis skaitmeninėmis darbo skelbimų platformomis, prisistatyti darbdaviui, pasiryžti keisti karjeros kryptį, ieškoti paskatų sustiprinti norą grįžti į darbo rinką“, – sakė G. Darulis.

Daugiau nei pusė registruotų laisvų darbo vietų rugsėjo viduryje – kvalifikuotiems darbininkams. Daugiau laisvų darbo vietų nei atitinkamo darbo ieškančių registruota tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams, statybininkams montuotojams, mėsininkams ir žuvų darinėtojams, darbininkams izoliuotojams, pavojingų krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams, maisto ir panašių produktų gamybos mašinų operatoriams, mechaninių mašinų surinkėjams, gręžinių gręžėjams, spausdinimo formų surinkėjams ir ruošėjams.

Užimtumo tarnybos duomenimis, viena laisva nekvalifikuoto darbo vieta tenka trylikai tokio darbo ieškančių asmenų. Į vieną laisvą kvalifikuoto darbininko vietą galėtų pretenduoti du tokio darbo ieškantys, į pardavėjo ir paslaugų darbuotojo – 8 atitinkamo darbo ieškantys  asmenys. Vienai laisvai specialisto ir vadovo darbo vietai tenka 16 klientų.

 

 

Užimtumo tarnyba: nerimą kelia ilgalaikis nedarbas

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 09:08:47 +0300
<![CDATA[„Logožaidimai“ skatins sutrikimų turinčius vaikus kalbėti]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/logozaidimai-skatins-sutrikimu-turincius-vaikus-kalbeti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/logozaidimai-skatins-sutrikimu-turincius-vaikus-kalbeti Nauja interaktyvi septynių žaidybinių užduočių programa „Logožaidimai“ - Švietimo portale Emokykla.lt.

Ši priemonė skirta ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams, turintiems įvairių sutrikimų (kalbos, klausos, autizmo spektro, vaikų cerebrinį paralyžių ir kt.). Ja gali naudotis ugdymo  įstaigų logopedai, specialieji pedagogai, auklėtojai ir vaikų tėveliai.

Svarbiausias  „Logožaidimų“ tikslas – paskatinti vaikus kalbėti. Programa padeda lavinti  artikuliacinio aparato judesius,  skatina  tarti garsus, žodžius, gerina klausymo įgūdžius, girdimąjį suvokimą, moko valdyti balso tembrą,  tempą, garsumą, intonaciją. Žaidimai įdomūs, tad užsiėmimuose noriai dalyvaus visi, ir kalbantys, ir nekalbantys vaikai, o rezultatai bus pasiekiami gerokai greičiau.

„Logožaidimų“ programa patogi tuo, jog leidžia vaikams patiems pasirinkti norimas užduotis,  dirbti savarankiškai.  Neįprastas programos valdymas – visi žaidimų objektai valdomi balsu – suteikia vaikams daug teigiamų emocijų.

Programa „Logožaidimai“ prieinama čia

Priemonė sukurta įgyvendinant Nacionalinės švietimo agentūros administruojamą projektą „Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.

Nacionalinės švietimo agentūros inf. 

„Logožaidimai“ skatins sutrikimų turinčius vaikus kalbėti

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 09:00:09 +0300
<![CDATA[Atvėsus orams ir paspaudus pirmajam šaltukui gyventojai pradėjo teirautis apie šildymo sezono pradžią]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atvesus-orams-ir-paspaudus-pirmajam-saltukui-gyventojai-pradejo-teirautis-apie-sildymo-sezono-pradzia https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atvesus-orams-ir-paspaudus-pirmajam-saltukui-gyventojai-pradejo-teirautis-apie-sildymo-sezono-pradzia Šiandien galime sakyti, kad Jonavoje jau šildomos beveik visos mokyklos, darželiai ir kitos ugdymo bei gydymo ir slaugos įstaigos. Netrukus pradės šilti daugiabučiai.

Bendrovė šildymo sezoną pasitinka įdiegusi naują išmanią sistemą, valdančią miesto šilumos tinklo duomenis. Įdiegto skaitmeninio sprendimo pagalba visi parametrai ir skaičiavimai matomi realiu laiku. Tai leidžia greitai reaguoti į oro sąlygas ir vartotojų poreikius bei užtikrinti šilumos energijos tiekimą gyventojams mažiausiomis sąnaudomis. Netikėtai padidėjus temperatūrai bei atšilus orams, šiais laikais nėra sudėtinga laikinai „užsukti“ šildymą, o atvėsus - vėl operatyviai paleisti.

Šio sezono šilumos kainos – žiemos sezonu kainos augs 15%

Suskaičiuota 2021 m. spalio mėnesio šilumos kaina centralizuotai besišildantiems Jonavos miesto ir rajono šilumos vartotojams 42,1 proc. didesnė nei tuo pačiu metu praėjusiais metais. Jonavos raj. savivaldybės gyventojams kilovatvalandė energijos kainuos 5,64 cento už kWh, kai pernai spalį energijos kaina siekė 3,97 ct už kWh (be PVM). Vidutinio ~60 kv. metrų ploto buto šildymo sąskaita, lyginant su praėjusių metų spalio mėnesiu, išaugs 11,69 eurų.

Nuo lapkričio 1 d. šilumos kainoje neliks 0,43 ct/kWh dydžio papildomos kainos dalies, todėl šilumos kaina vartotojams, lyginant su 2021 m. spalio mėn., sumažės beveik 5 proc. Lapkričio mėn. prognozuojama šilumos kaina 5,40 ct/kWh, ir tai yra 15,6 proc. didesnė, lyginant su 2020 m. lapkričio mėn. kaina (4,67 ct/kWh). Vidutinio ~60 kv. metrų ploto buto šildymo sąskaita, lyginant su praėjusių metų lapkričio mėnesiu, išaugs 5,10 eurų.

Įvertinant prognozuojamą kuro technologijai kainų augimą, gruodžio mėn. šilumos kaina išaugs iki 5,60 ct/kWh ir pabrangtų, lyginant su praėjusių metų gruodžio mėnesiu, +15,0 proc. (4,87 ct/kWh). Vidutinio ~60 kv. metrų ploto buto šildymo sąskaita, lyginant su praėjusių metų lapkričio mėnesiu, išaugs 5,12 eurų.

Šalies mastu per metus žaliavinė mediena pabrango maždaug 50 proc., bendrovės biokuro, naudojamo šilumos gamybai, kaina per metus išaugo 32,6 proc., o gamtinių dujų žaliava pabrango 1,5 karto. Dabar Lietuva grįžta į 2015–2018 metais buvusį šilumos kainų lygį, kai vidutinė šilumos kaina buvo 5,60 – 5,90 ct/kWh. Tikėtina, kad tokia šilumos kaina nusistovės ilgesniam laikui.

Galutinė šilumos kaina vartotojui kas mėnesį keičiasi tik dėl kintančių kuro kainų, todėl bendrovė negali daryti įtakos šilumos, už kurią vartotojai moka, kainai. Ypač neprognozuojama  gamtinių dujų kaina šių metų šildymo sezonui, tačiau mūsų šilumos kainos struktūroje gamtinės dujos sudaro apie 20%, o likusi dalis biokuras. Tai leidžia mums išvengti didelių šilumos kainos šuolių sezono metu.

Ką galime padaryti:

Sąskaitos už būsto šildymą dydis priklauso ne tik nuo šilumos kainos, bet ir nuo suvartojamos šilumos kiekio, kuriam galime daryti įtaką. Šilumos suvartojimas pastatuose priklauso nuo patalpų ir lauko oro temperatūros, nuo tų pastatų sandarumo ir jų inžinerinių sistemų techninės būklės. Todėl pastatų renovacija, apšiltinant sienas, atnaujinant šildymo sistemas, pasenusius rankiniu būdu valdomus šilumos mazgus keičiant automatizuotais – yra priemonės, kurias įdiegus, gyvensime šilčiau, bet šilumos suvartosime mažiau, todėl mokėsime mažiau.

UAB ,,Jonavos šilumos tinklų" inf.

Atvėsus orams ir paspaudus pirmajam šaltukui gyventojai pradėjo teirautis apie šildymo sezono pradžią

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 08:59:42 +0300
<![CDATA[Gydantis Europos šalyse reikėtų išsaugoti ir vaistų receptų kopijas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydantis-europos-salyse-reiketu-issaugoti-ir-vaistu-receptu-kopijas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydantis-europos-salyse-reiketu-issaugoti-ir-vaistu-receptu-kopijas Teritorinė ligonių kasa (TLK) sulaukia gyventojų klausimų dėl tarpvalstybinės sveikatos priežiūros. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad, pasinaudojus sveikatos priežiūros paslaugomis Europos Sąjungos (ES) šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje, būtų galima kreiptis į TLK dėl išlaidų kompensavimo?

Primename, kad pacientai patys gali rinktis sveikatos priežiūros paslaugų tiekėją kitoje šalyje, nepriklausomai nuo to, ar tai privati, ar viešoji įstaiga, susimokėti už paslaugas, o Lietuvoje – gauti kompensaciją. Svarbu žinoti, kad apdraustojo išlaidos kompensuojamos tik tokiu atveju, jei prieš išvykstant gydytis į užsienį Lietuvoje buvo gautas siuntimas iš sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartį su TLK.

„Gydytojo siuntimas prieš važiuojant gydytis į Europos šalis yra privalomas. Šiam siuntimui galioja tie patys reikalavimai, kaip ir gydantis Lietuvoje: turi būti nurodyta jo išdavimo data ir galiojimo laikas, ligos diagnozė, atliktų tyrimų, priskirtų šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto kompetencijai, rezultatai, informacija apie taikytą gydymą ir jo efektyvumą. Jeigu pacientas išvažiuoja gydytis svetur, neturėdamas gydytojo siuntimo, grįžęs nebegali kreiptis į TLK dėl patirtų išlaidų kompensavimo“, – įspėja Šiaulių TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė.

Norėdamas gauti kompensaciją, apdraustasis arba jo atstovas, ne vėliau kaip per vienus metus nuo sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo, vaistų ir medicinos prietaisų ar medicinos pagalbos priemonių išdavimo valstybėje, kurioje gydėsi, TLK pateikia: rašytinį prašymą kompensuoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas; asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba patvirtintą jo kopiją; medicinos dokumentus arba jų kopijas, Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartį su TLK, gydytojo siuntimo kopiją; kompensuojamųjų vaistų, medicinos prietaisų ar medicinos pagalbos priemonių skyrimą ir gavimą patvirtinančių dokumentų ir receptų kopijas; jei apdraustajam kompensuojamieji vaistai ar medicinos pagalbos priemonės buvo išrašytos Lietuvoje – 3 formos receptų, pagal kuriuos gydymo valstybėje šie vaistai ar medicinos pagalbos priemonės buvo išduotos, kopijas; finansinius dokumentus – sąskaitas faktūras, kasos čekius, kasos pajamų orderio kvitus ir kitus.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad kreipiantis kompensacijos labai svarbu turėti gydantis svetur naudotų vaistų receptų kopijas, nes jos reikalingos apskaičiuojant kompensaciją. Pavyzdžiui, Šiaulių TLK dažnai sulaukia šeimų prašymų kompensuoti už pagalbinio apvaisinimo procedūrą, kurios didelę dalį sudaro kompensuojamieji vaistai. „Jeigu šeimos nepristato receptų, negalime kompensuoti už vaistus, ir kompensuojamoji suma sumažėja beveik perpus. Be to, svarbu žinoti, kad kompensuojame tiek, kiek tokia pati paslauga kainuoja Lietuvoje, kompensuojame tik už tuos vaistus, kurie yra mūsų šalies kompensuojamųjų vaistų kainyne“, – paaiškina I. Kvedarienė.

Pasak specialistės, ES šalyse medicinos paslaugos dažniausiai kainuoja gerokai brangiau, todėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojama tik dalis patirtų išlaidų. Sprendimą dėl apdraustojo išlaidų kompensavimo priima TLK sudaryta tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo komisija.

Svarbu žinoti, kad PSDF lėšomis nekompensuojamos kelionės, apgyvendinimo, maitinimo, transportavimo išlaidos, taip pat paciento mokesčiai ir priemokos, sumokėtos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui.

Nekompensuojamos ir išlaidos už paslaugas, kurios nėra įrašytos į Lietuvos sveikatos apsaugos ministro patvirtintus sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų PSDF lėšomis, sąrašus bei išlaidos vaistams, medicinos prietaisams ir medicinos pagalbos priemonėms, skirtiems ambulatoriniam gydymui, jeigu jie neįrašyti į sveikatos apsaugos ministro patvirtintus sąrašus.

Informaciją apie tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo tvarką Europos šalyse teikia tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionaliniai kontaktiniai centrai. Visų ES šalių nacionalinių kontaktinių centrų informaciją galima rasti čia.

Primename, kad Jungtinei Karalystei išstojus iš ES, šioje valstybėje gautos tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidos nekompensuojamos.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Gydantis Europos šalyse reikėtų išsaugoti ir vaistų receptų kopijas

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 08:49:54 +0300
<![CDATA[Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/trumpeja-izoliacijos-trukme-specialus-izoliacijos-algoritmas-ugdymo-istaigoms https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/trumpeja-izoliacijos-trukme-specialus-izoliacijos-algoritmas-ugdymo-istaigoms Nuo šiandien izoliacijos trukmė sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų. Kaip ir anksčiau, suteikiama galimybė susitrumpinti izoliaciją, ne anksčiau kaip 7 izoliacijos dieną atliktus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei asmeniui nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai, t. y. staiga prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas. Primename, kad anksčiau tokiu metu atlikus testą izoliacija buvo trumpinama iki 10 dienų.

Esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese.

Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas. Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų. Svarbu pažymėti, kad jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja sąlytį turėjusiems mokiniams, dalyvaujantiems ugdymo procese, kuriems taikomas testavimo algoritmas, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai, taip pat tokiems asmenims nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Pažymėtina, kad visais atvejais neizoliuojami pagal pilną vakcinavimo schemą paskiepyti ir persirgę asmenys.

Visais atvejais ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys asmenys neturi dalyvauti ugdymo procese ir patariama atlikti PGR tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek 10 dienų izoliacijos trukmė, tiek naujasis algoritmas ugdymo įstaigose taikomas tik naujai izoliuojamiems asmenims, taigi, tie, kurie iki teisės akto įsigaliojimo jau yra izoliacijoje po kontakto ugdymo įstaigoje, tęsti ugdymo proceso testuojantis negalės, tačiau galės susitrumpinti izoliacijos terminą pagal naują tvarką.

Naująją tvarką reglamentuojantį teisės aktą rasite ČIA.

Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms

Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms ]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 08:36:21 +0300
<![CDATA[Mokinys autobuse. Kaip galime užtikrinti jo saugumą keliaujant?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/mokinys-autobuse-kaip-galime-uztikrinti-jo-sauguma-keliaujant https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/mokinys-autobuse-kaip-galime-uztikrinti-jo-sauguma-keliaujant Kiekvieną dieną tūkstančiai šalies mokinių važiuoja autobusais: į mokyklas ir iš jų, į ekskursijas, į renginius ir t. t. Ar jie važiuoja saugiai? Ar institucijos ir mokyklų bendruomenės deda visas pastangas, kad kelyje vaikai nenukentėtų ir laimingai pasiektų kelionės tikslą?

Rugsėjo 22 d. apie tai buvo diskutuota Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) iniciatyva  surengtoje diskusijoje „Saugus mokinių keliavimas autobusais – misija įmanoma?“, kurioje dalyvavo Lietuvos savivaldybių, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, policijos, Susisiekimo ministerijos bei saugaus eismo institucijų atstovai. Diskusijai skirta diena turi ir simbolinę prasmę – visą savaitę, rugsėjo 16–22 d., visoje Europoje vykdoma socialinė iniciatyva Saugaus eismo dienos, kurią inicijavo Europos kelių policijos tinklas ROADPOL (angl. European Roads Policing Network).

„2020 m. LTSA statistika rodo, kad kas penktas mokinys, važiuojantis mokykliniu autobusu, neprisisega saugos diržo. Vis dar yra situacijų, kai savo saugumu vaikas negalėjo pasirūpinti vien todėl, kad autobuse saugos diržo tiesiog nebuvo. Mūsų tikslas – kad iki 2023 m. visi mokiniai segėtų saugos diržus, o transporto priemonėse jie būtų įrengti, veikiantys bei paruošti naudoti“, – sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Diskusijos dalyviai vienbalsiai sutarė, kad realūs pokyčiai įvyks ir keliamus tikslus bus įmanoma pasiekti visiems bendradarbiaujant: tiek savivaldybių atstovams, mokytojams, autobusų vairuotojams ir, be abejonės, mokiniams bei jų tėvams.

Pasak į diskusiją susirinkusių ir aktyviai įsitraukusių savivaldybių atstovų, autobuso vairuotojai būna vieni pirmųjų žmonių, kuriuos vaikai sutinka pakeliui į mokyklą – atokiau gyvenantys mokiniai į autobusą įlipa ir 6 val. ryte. Tad vairuotojų vaidmuo formuojant mokinių saugaus keliavimo autobusais įpročius yra ypač svarbus, nes būtent jie gali paskatinti ir priminti, kad  važiuojant autobusu būtina prisisegti saugos diržus. 

Diskusijoje dalyvavusieji sutartinai pabrėžė  – būtina tęsti vaikų švietimą saugaus eismo tema, ugdyti jų atsakomybę ir supratimą, kad saugos diržas autobuse yra saugios kelionės palydovas.

Tarpusavio sutarimą, kad nuo visų indėlio ir bendradarbiavimo priklauso mokinių saugumas, ateityje planuojama įtvirtinti memorandume, kurio turiniui ir pagrindiniams akcentams buvo skirta antroji diskusijos dalis.

Pasak LTSA direktoriaus G. Lukošiaus, LTSA siekia, kad visi pokyčiai saugaus eismo srityje prasidėtų nuo dialogo, todėl prieš kviesdami jį pasirašyti norėjome išgirsti pačių savivaldybių atstovų nuomonę, kokia situacija jų akimis, išgirsti jų siūlymus bei planus. „Diskusija buvo pirmasis žingsnis siekiant bendro tikslo – saugaus mokinių vežimo autobusais. Tikimės, kad memorandumo pasirašymas bus prasidėjusio bendradarbiavimo įtvirtinimas ir paskatinimas realiai prisidėti prie pokyčių“, – po diskusijos sako LTSA direktorius G. Lukošius.  

2019 m. LTSA pareigūnai patikrino 72 mokyklinius autobusus, kuriuose 30 proc. važiavusių mokinių nebuvo prisisegę saugos diržų, 2020 m. – 125 autobusus, kuriuose 22 proc. mokinių važiavo nesaugiai.

LTSA inf. 

Mokinys autobuse. Kaip galime užtikrinti jo saugumą keliaujant?

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 07:39:17 +0300
<![CDATA[Lietuviško pieno ir jo produktų eksporto pandemija nesumažino]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuvisko-pieno-ir-jo-produktu-eksporto-pandemija-nesumazino https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuvisko-pieno-ir-jo-produktu-eksporto-pandemija-nesumazino Statistikos departamento duomenimis, 2021 m. sausio – liepos mėnesiais, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų  laikotarpiu, labiausiai išaugo nekoncentruoto pieno ir grietinėlės eksportas. Šių produktų į kitas šalis išvežta net 27,3 proc. daugiau. Daugiausia – į kaimyninę Lenkiją ir Ukrainą.

Augo ir pasukų bei rūgpienio (8,3 proc.), išrūgų (10,6 proc.) bei sūrių ir varškės (1,8 proc.) eksportas, tačiau krito sviesto ir kitų pieno riebalų ir aliejų (53,4 proc.) bei koncentruoto pieno ir grietinėlės (18,3 proc.) eksporto dalis. Dėl to bendras Lietuvos pieno produktų eksportas šių metų sausio – liepos mėnesiais (palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu), padidėjo 1,1 proc.

Pienas ir jo gaminiai pasiekia net 77 pasaulio valstybes, labiausiai šių produktų laukiama Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Italijoje. Iš viso šių metų sausio – liepos mėnesiais buvo eksportuota 193 137,6 tonų pieno ir jo produktų už daugiau kaip 301 mln. Eur.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, nekoncentruoto pieno ir grietinėlės šiais mėnesiais eksportuota 91 006,6 tonos už beveik 86 mln. Eur. Koncentruoto pieno ir grietinėlės daugiausia išvežta į Lenkiją, Prancūziją, Alžyrą, Libiją ir Vietnamą. Eksportuota 24 507 tonos šio produkto už 47,3 mln. Eur.

Pasukų ir rūgpienio daugiausia išvežta į Latviją, Vokietiją. Iš viso eksportuotos 4 148 tonos už 6,5 mln. Eur. Jogurto išvežta 729,8 tonos už 1 mln. Eur.

Išrūgų – 40 404,8 tonos už 41,6 mln. Eur. Išrūgų miltelių – 26 580 tonos už 16,7 mln. Eur.

Sviestas ir kiti pieno riebalai ir aliejai daugiausia išvežami į Latviją ir Vokietiją, tačiau yra vertinami ir kitose šalyse. Iš viso šių pieno produktų išvežta 2 369,5 tonos už 9,6 mln. Eur.

Lietuviški sūriai ir varškė daugiausia keliavo į Italiją, Latviją, Jungtines Amerikos Valstijas. Iš viso šių produktų eksportuota 30 701,6 tonų už daugiau kaip 110 mln. Eur.

Lietuviškus ledus labiausiai pamėgo Lenkijos ir Vokietijos gyventojai. Iš viso eksportuota 16 444,1 tonos ledų į įvairias pasaulio šalis už 41,3 mln. Eur.

Didėjo importuoto ir eksportuoto žalio pieno kainos

Šių metų liepos mėnesį 22,2 proc. pakilo vidutinė eksportuoto žalio pieno kaina. Ji siekė 359,08 Eur už toną, o praėjusių metų liepą – 293,76 Eur už toną.  Tokia už eksportuojamą pieną siūloma kaina skatino pieno gamintojus parduoti žalią pieną ne vidaus rinkoje, o ieškoti galimybių jį išvežti.

13,8 proc. padidėjusi vidutinė importuoto pieno kaina (326,76 Eur už toną 2021 m. liepos mėn., 286,98 Eur už toną 2020 m. liepos mėn.) skatino pieno perdirbėjus supirkti jo daugiau Lietuvoje, o ne užsienio rinkose. Eksporto ir importo kainų pokyčiai buvo viena iš priežasčių, kodėl kilo pieno supirkimo kainos Lietuvoje.

Vidutinės importuoto ir eksportuoto pieno kainos yra didesnės už Lietuvoje pagaminto žalio pieno supirkimo kainas, tad tai turėjo įtakos žalio pieno supirkimo kainų augimui Lietuvoje.

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje ir kitose šalyse

Lietuvoje pieno supirkimo kainos, palyginti su Europos Sąjungos vidutine kaina, šiemet šoktelėjo į viršų. Pieno supirkimo kainos Lietuvoje artėja prie Europos Sąjungos vidurkio – 2019 m. ir  2020 m. liepos mėn. jos siekė 77,5 proc. ES vidurkio, o šių metų liepą – jau 81,5 proc. vidurkio.

Nepaisant spartaus pieno supirkimo kainų kilimo, prasidėjusio 2020 m. viduryje, Lietuvoje pieno supirkimo kainos 2021 m. rugpjūčio mėn. buvo mažesnės nei Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje. Štai šiemet rugpjūčio mėnesį pieno supirkimo kainos Lietuvoje, palyginti su praėjusių metų rugpjūčiu,  padidėjo 18,2 proc., Latvijoje – 14,9 proc., Estijoje – 12,4 proc., o Lenkijoje – 5,5 proc.

Toks ES pieno supirkimo kainų didėjimas siejamas su išaugusia paklausa pasaulio rinkose. Šiuo metu stebimas ir daugelio kitų žaliavų kainų didėjimas.

Pieno produktų gamyba

Šių metų sausio – liepos mėnesiais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, labiausiai augo pieno konservų ir valgomųjų ledų gamybos apimtys.

Pieno konservų buvo pagaminta beveik 25 proc. daugiau, o ledų – daugiau kaip 18 proc. Grietinėlės buvo pagaminta 10,3 proc., grietinės, grietinės ir augalinių riebalų mišinio – 2,5 proc.,  nebrandinto ir rūgpienio sūrių bei varškės sūrelių –  4,5 proc., sausų pieno, pasukų ir išrūgų produktų –  11,9 proc. daugiau.

Mažiau pagaminta sviesto (36,2 proc.), nelydytų ir lydytų sūrių (14,5 proc.), varškės, varškės ir augalinių riebalų mišinio (5,2 proc.), jogurto (2,6 proc.), rūgpienio, kefyro (0,3 proc.) bei pieno (3,7 proc.).

Žemės ūkio ministerijos inf. 

Lietuviško pieno ir jo produktų eksporto pandemija nesumažino

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 23 Sep 2021 07:36:04 +0300
<![CDATA[Neformaliame ES ministrų susitikime – kvietimai imtis priemonių energijos kainų šuoliui suvaldyti]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/neformaliame-es-ministru-susitikime-kvietimai-imtis-priemoniu-energijos-kainu-suoliui-suvaldyti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/neformaliame-es-ministru-susitikime-kvietimai-imtis-priemoniu-energijos-kainu-suoliui-suvaldyti Rugsėjo 22 d., energetikos ministras Dainius Kreivys dalyvavo neformaliame Europos Sąjungos (ES) energetikos ir transporto ministrų susitikime Brdo, Slovėnijoje. Energetikos klausimams skirtoje sesijoje ministrai pirmą kartą apsikeitė nuomonėmis dėl ES teisėkūros paketo, skirto užtikrinti kryptingą ES Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą. Šiame kontekste daugelis valstybių narių palietė rekordinio energijos kainų augimo, kurį pastaruoju metu jaučia visa Europa, klausimą. Šalys kvietė Europos Komisiją ieškoti bendrų sprendimų ES lygmeniu atsižvelgiant ir į tai, kad didelės sąskaitos už energiją gali sumažinti visuomenės palaikymą žaliajam perėjimui. 

„Kainų kilimas neramina, turėsime dėti daug pastangų, kad Lietuvoje energetinis skurdo lygis nedidėtų. Tokios pačios nuotaikos vyrauja visose ES šalyse, Lietuva nėra išimtis, todėl ir sprendimų reikia ieškoti kartu. Laikinos priemonės, kurios sumažintų ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos įtaką energijos kainoms galėtų būti viena iš išeičių. Tokie sprendimai galėtų būti taikomi trumpuoju laikotarpiu, kainų šokui suvaldyti“, - susitikime kalbėjo D. Kreivys. 

Diskusijoje valstybės narės daug dėmesio skyrė Europos Komisijos pateiktiems pasiūlymams atnaujinti Atsinaujinančių energijos išteklių skatinimo ir Energinio efektyvumo direktyvas.  Anot energetikos ministro, Lietuva iš esmės palaiko ES ambicijas, ypač atsinaujinančių energijos išteklių srityje, tačiau nustatant tarpinius tikslus valstybėms narėms turi būti palikta daugiau erdvės pasirinkti nacionaliniu mastu tinkamiausias priemones. 

Tą pačią dieną vyko bendras energetikos ir transporto ministrų posėdis. Jungtiniame ministrų posėdyje vyko diskusijos dėl elektromobiliams skirtos infrastruktūros plėtros vykstant vis spartesnei energetikos sistemos integracijai. Susitikime taip pat dalyvavo Susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė. Diskusijos metu pristatyti Lietuvos planai investuoti 166 mln. Eurų iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo fondo siekiant plėsti elektromobilumo galimybes šalyje. 

Iki 2024 m. Lietuvoje planuojama įrengti beveik 4000 įkrovimo stotelių – tai vienuolika kartų daugiau nei yra šiuo metu. Tuo tarpu iki 2030 m. šis skaičius turėtų dar labiau išaugti. Anot D. Kreivio, Lietuvos tikslas per artimiausią dešimtmetį pasiekti, kad elektromobiliai sudarytų bent 20 procentų automobilių parko. Šiuo metu šis skaičius siekia tik 0,4 procento. 

Po neformalaus ES energetikos ir transporto ministrų susitikimo D. Kreivys išvyko į Varšuvą, kur kartu su energetikos viceministru Albinu Zanavičiumi dalyvauja Transatlantinio energetikos ir klimato bendradarbiavimo partnerystės (The Partnership for Transatlantic Energy and Climate Cooperation (P-TECC)) ministrų susitikime.

Energetikos ministerijos inf.

Neformaliame ES ministrų susitikime – kvietimai imtis priemonių energijos kainų šuoliui suvaldyti

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 17:48:14 +0300
<![CDATA[Europos dujų krizė pasiekė Lietuvą: brangsta šiluma, elektra, „Achemoje“ sustabdyti jau trys agregatai]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/europos-duju-krize-pasieke-lietuva-brangsta-siluma-elektra-achemoje-sustabdyti-jau-trys-agregatai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/europos-duju-krize-pasieke-lietuva-brangsta-siluma-elektra-achemoje-sustabdyti-jau-trys-agregatai Gamtinių dujų kainos visoje Europoje kopia į naujas aukštumas, tą junta ir Lietuvos gyventojai ‒ auga šilumos ir elektros kainos. Paveikta ir nacionaliniam saugumui svarbių įmonių sąraše esanti „Achema“. Net 80 proc. čia gaminamos produkcijos savikainos sudaro gamtinių dujų kaina, todėl šiuo metu įmonės veikla tapo nuostolinga, rašoma bendrovės pranešime.

„Achema“ ženkliai mažina savo gamybinius pajėgumus, darbas stoja cechuose, kuriuose dirba beveik trečdalis iš 1300 įmonės žmonių. Saugodama darbo vietas, „Achema“ pritaikė laikinų darbo prastovų modelį, kuomet žmonės po dviejų darbo savaičių eina į dvi savaites prastovų, o po jų vėl dviem savaitėm grįžta į darbą.

„Dujų kaina Europoje jau pakilo virš raudonos ribos, po kurios „Achemos“ veikla tampa nuostolinga. Kasdien pasirodo pranešimai apie uždaromas ir stabdomas trąšų gamyklas Europoje arba perpus mažinamus didžiausių pasaulio trąšų gamintojų pajėgumus. „Achemos“ situacija panaši ‒ esame labai neapibrėžtoje padėtyje, atidžiai stebime rinką, o savo veiklą galime planuoti tik trumpam periodui“, ‒ sako „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Pasak jo, dujų kainai ir toliau laikantis aukštumose, gali tekti svarstyti ir apie kitų gamybos agregatų stabdymą. Jei tai įvyktų, problemos iš „Achemos“ kaip grandininė reakcija persikeltų į kitas tiesiogiai ir netiesiogiai susijusias įmones, o tokių priskaičiuojama virš tūkstančio.

Padarinius pajusime kiekvienas

R. Miliausko teigimu, šiuo metu trūksta aiškios Vyriausybės reakcijos į Europą ir šalį purtančią dujų krizę. Šią savaitę Europos šalių vyriausybės skelbia aptarsiančios, kokių priemonių jos imsis kompensuojant gyventojams ir energetikos bendrovėms staiga išaugusias dujų kainas. „Achemos“ vadovo manymu, analogiškas kompensavimo mechanizmas galėtų būti pritaikytas ir gamintojams, dujas naudojantiems kaip žaliavą.

„Nors daliai žmonių pažadėtos kompensacijos už šildymą, tai sprendžia tik labai nedidelę problemos dalį. Kaip tik šiuo metu užsisuka kainų karuselė ir būtina galvoti kaip ją stabdyti. Uždelsus, augančių kainų poveikį gyventojai jus ne tik 2022 m., bet ir 2023 m.

Dabar yra laikas, kuomet ūkininkai užsiperka trąšų. Kadangi jos ir taip yra pabrangusios, nemaža dalis ūkininkų laukė kainų kritimo. Deja, atsitiko priešingai – jos tik pabrango.

Jei ūkininkai pirks brangesnes trąšas, jie turės ir brangiau parduoti savo derlių; jei rinksis mažiau tręšti, tuomet gaus mažesnį derlių, kuris dėl to irgi taps brangesnis. O brangesnis derlius reiškia augančias maisto kainas visoje Lietuvoje. Ir ne tik Lietuvoje, nes dujų krizė ištiko visą Europą. Tad gali atsitikti taip, kad brangs viskas ir ilgam“, ‒ perspėja R. Miliauskas.

Paveiks ir šalies biudžetą

Aukštas dujų kainas siūlo visi dujų eksportuotojai: tiek valstybinė Rusijos bendrovė „Gazprom“, tiek privačios JAV, Norvegijos ir kitų šalių bendrovės, todėl net suskystintų gamtinių dujų terminalas „Independence“ nepadeda Lietuvai gauti pigesnių dujų.

Šiuo metu pranešama apie stabdomas trąšų gamyklas Anglijoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir Ukrainoje. Gamintojai laukia, kol nukris dujų arba kils trąšų kainos ir gamyba nebebus nuostolinga. Jei blogiausias scenarijus būtų įgyvendintas ir Lietuvoje, poveikį pajustų ir šalies biudžetas.

R. Miliausko teigimu, vien tik „Achemos“ kasmetinis indėlis į Lietuvos energetinės infrastruktūros išlaikymą – pradedant įvairiais mokesčiais, baigiant mokėjimais už dujų transportavimą ar apyvartinius taršos leidimus ‒ siekia apie 52 mln. Eur per metus.

Augant dujų kainai ir mažėjant jų sąnaudoms, mažėtų ir ši suma. Be to, mažėjant „Achemos“ pardavimų apimtims, bendrovės PVM mokėjimai sumažėtų iki 2 mln. Eur per mėnesį. Susitrauktų ir su darbo užmokesčiu susijusių mokesčių mokėjimas, tuo metu šalies biudžeto išlaidos socialinėms reikmėms – jeigu tektų mažinti darbuotojų skaičių ‒ išaugtų.

AB ,,Achema" inf.

Europos dujų krizė pasiekė Lietuvą: brangsta šiluma, elektra, „Achemoje“ sustabdyti jau trys agregatai

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 16:07:10 +0300
<![CDATA[Jonavoje bus statomi „garažai“ dviračiams prie daugiabučių]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavoje-bus-statomi-garazai-dviraciams-prie-daugiabuciu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavoje-bus-statomi-garazai-dviraciams-prie-daugiabuciu Jonavoje diegiama dar viena naujovė dviratininkams – mieste bus įrengtos dviračių saugyklos, kuriose gyventojai galės saugoti savo dviračius, tarsi automobilius garažuose.

Dviračių saugyklos bus įrengtos 15-oje miesto vietų – prie autobusų stoties ir daugiabučių namų kiemuose: Lietavos g. 27-29, Lietavos g. 51, Kosmonautų g. 9, Prezidento g. 18, Parko g. 5-7 arba Parko g. 1-3, Kauno g. 5, Chemikų g. 74-82, Chemikų g. 100, A. Kulviečio g. 4-6, Chemikų g. 19, Vaičiūno g. 6-8, Klaipėdos g. 5, Kulviečio g. 3-5, Kulviečio g. 13A.

Šios vietos parinktos atsižvelgus į gyventojų apklausą. Kiekvienoje vietoje bus įrengta po 10 saugyklų.

Planuojama, kad pirmosios saugyklos pasirodys jau netrukus, o visos bus įrengtos iki šių metų pabaigos.

Jonavos rajono savivaldybės interneto svetainėje netrukus bus paskelbta gyventojų registracija ir prašymų priėmimas saugykloms gauti. Unikalaus projekto pradžioje saugyklas gyventojams planuojama suteikti vieneriems metams.

Dviračių saugyklų bendra kaina siekia 147 tūkst. eurų. Tiekėjas – UAB „Bipa“.

Dviračių saugyklos prie daugiabučių yra viena iš darnaus judumo plano priemonių, kurios jau įgyvendinamos Jonavoje.

Anksčiau šiemet prie mokyklų, bibliotekos, poliklinikos ir kitų lankomų įstaigų buvo įrengtos dviračių stoginės, kuriose saugiai galima palikti savo dvirates priemones.

Mieste pertvarkomos ir įrengiamos naujos viešojo transporto stotelės, kuriose atsiras informacinės švieslentės – jos realiu laiku rodys, kada atvyks autobusas.

Miesto autobusuose taip pat atsiras švieslentės, kuriose bus informuojama apie autobuso judėjimo maršrutą, skelbiamas stotelės pavadinimas.

Darnaus judumo plane numatyta ir tolesnė dviračių takų plėtra. Bendras dviračių ir pėsčiųjų takų tinklas Jonavos rajone, anot Statistikos departamento, jau dabar siekia 88 km ir ilgiu nedaug nusileidžia tik didiesiems šalies miestams.

Jau dabar dviračiais galima apvažiuoti visą Jonavą, pasigrožėti vaizdingais maršrutais, pailsėti specialiai įrengtose poilsio zonose.

„Norime sukurti tokią sistemą, kad judėti viešuoju transportu arba dviračiu mieste būtų taip pat patogu, kaip ir automobiliu. Kad kuo daugiau žmonių dviračius atrastų ne tik kaip laisvalaikio formą, bet jais važinėtų į darbą, mokyklas“, - sako Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Projektas „Darnaus judumo priemonių diegimas Jonavos mieste“ įgyvendinamas pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Darnaus judumo priemonių diegimas“.

Jonavoje bus statomi „garažai“ dviračiams prie daugiabučių

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 15:05:18 +0300
<![CDATA[Sulaikyti Jonavos ir Kauno gyventojai, platinę kanapes, amfetaminą ir kokainą]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sulaikyti-jonavos-ir-kauno-gyventojai-platine-kanapes-amfetamina-ir-kokaina https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sulaikyti-jonavos-ir-kauno-gyventojai-platine-kanapes-amfetamina-ir-kokaina Praėjusią savaitę, rugsėjo 16-17 d., Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) kriminalistai sulaiktė tris Kauno apskrities gyventojus, kaip įtariama, platinusius narkotines ir psichotropines medžiagas: amfetaminą, kanapes ir kokainą. 


Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Kauno ir Jonavos rajono gyventojai (gim. 1982 m., 1987 m. ir 1989 m.) galimai platino narkotines ir psichotropines medžiagas, kurias laikė paslėpę vieno iš jų sodyboje. Manoma, kad šie asmenys taip pat galėjo tiekti narkotines ir psichotropines medžiagas tolimesniam platinimui, t.y. neteisėtų medžiagų platinimo „taškams“. 


Atlikus kratas, pas vieną įtariamųjų (gim. 1989 m.) rasta augalinės kilmės narkotinių medžiagų – kanapių ir jų antžeminių dalių bei galimai narkotinės medžiagos – kokaino. Kito įtariamojo (gim. 1987 m.) gyvenamojoje vietoje kratos metu rasta psichotropinės medžiagos – amfetamino ir augalinės kilmės galimai narkotinių medžiagų – kanapių bei jų antžeminių dalių. Du iš trijų įtariamųjų – praeityje teisti už visą eilę įvairių nusikaltimų: turto prievartavimą, sukčiavimą, vagystę, neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, dokumentų klastojimą ir kitus nusikaltimus. Visiems sulaikytiesiems paskirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai. 


Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 2 ir 3 d. Vienam įtariamajam už tai gresia laisvės atėmimas nuo aštuonerių iki dešimties metų, dviems – nuo dešimties iki penkiolikos metų.


Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai. 

Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyrio inf.

Sulaikyti Jonavos ir Kauno gyventojai, platinę kanapes, amfetaminą ir kokainą

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 13:56:22 +0300
<![CDATA[Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/finalinis-zygio-etapas-kartu-su-lr-seimo-nariu-eugenijumi-sabuciu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/finalinis-zygio-etapas-kartu-su-lr-seimo-nariu-eugenijumi-sabuciu Jonavos kūno kultūros ir sporto centras kartu su Jonavos rajono savivaldybės kultūros centro turizmo informacijos centru bei bėgimo klubu „Maratonas“ pirmą kartą šių metų vasarą organizavo pėsčiųjų žygį, kuris puikiai pasiteisino. Sulaukėme itin didelio gyventojų susidomėjimo: tiek vaikų, tiek suaugusiųjų.

Žygio iššūkį sudarė keturi etapai pirmasis žygio etapas vyko Paryžius-Londonas trasos ilgis siekė 7,5 km. sudalyvavo 33 dalyviai. Antrasis Upninkų seniūnijoje trasos ilgis siekė apie 15 km. dalyvavo 22 dalyviai. Trečiasis Jonavos mieste trasos ilgis 11 km. dalyvavo 26 dalyviai ir Finalinį žygio etapą įveikėme kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu. Žingsniavome seimo nario pamėgta trasa Jonava- Dijokiškiai - Ragožiai- Jonava, įveikėme apie 12 km. dalyvavo apie 35 dalyvius. Kiekviename žygio etape dalyviai buvo apdovanoti specialiai tam žygiui kurtais ženkliukais, kuriame atsispindėjo kilometrai, trasa ir žygio etapas. Žygio dalyviai įveikę visas keturias  trasas buvo apdovanoti Jonavos kūno kultūros ir sporto centro prizais.

„Džiaugiamės, kad susilaukėme labai didelio susidomėjimo ir tai mus veda į priekį, todėl jau svarstome žygiuoti ne tik vasaros laikotarpiu bet ir šaltuoju sezono metu. Norime pasidžiaugti, kad trasas įveikė net ir patys mažiausieji, kurie neišsigando prasto oro ir išskirtinių trasų sunkumo, kurios siekė net 15 km.“,-sakė Jonavos kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus pavaduotoja sportui ir renginiams Rima Danylienė.

Manome, kad Žygio iššūkis - pasisekęs renginys, kurį bus norima tęsti ir kitais metais. Galbūt nauju, platesniu ar įdomesniu formatu, bet šiųmetinė iniciatyva parodė, kad jums ėjimas nėra svetimas, jis įdomus ir pritraukia būrį entuziastų.

JKKSC inf.

Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu

Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu Finalinis žygio etapas kartu su LR seimo nariu Eugenijumi Sabučiu ]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 13:26:03 +0300
<![CDATA[Kviečiama išsakyti nuomonę apie planuojamą šalies vandentvarkos sektoriaus pertvarką]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kvieciama-issakyti-nuomone-apie-planuojama-salies-vandentvarkos-sektoriaus-pertvarka https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kvieciama-issakyti-nuomone-apie-planuojama-salies-vandentvarkos-sektoriaus-pertvarka Nemažai problemų turinčiam šalies vandentvarkos sektoriui pertvarkyti yra skirtos Aplinkos ministerijos rengiamos Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pataisos, kurias Seimas numato svarstyti dar per šią rudens sesiją, praneša Aplinkos ministerija.

Ministerija kviečia įsitraukti ir visuomenę – išsakyti savo nuomonę apie planuojamą pertvarką dalyvaujant viešojoje konsultacijoje, kuri vyks apklausos forma. Susipažinusiųjų su siūlomų įstatymo pataisų išplėstinio poveikio aplinkai vertinimo projektu prašoma atsakyti į pateiktus klausimus iki rugsėjo 30 d. užpildžius anketą. Projektą galima rasti čia. Viešoji konsultacija bus pristatyta rugsėjo 23 d. 9.30 val. per „MS Teams“ platformą. Į konsultaciją kviečiame registruotis el. paštu monika.sakalauskaite@am.ltnurodant dalyvio vardą, pavardę, pareigas, el. pašto adresą.

Viešosios konsultacijos padės apsispręsti dėl vandentvarkos sektoriaus pertvarkos alternatyvos ir, atsižvelgus į gautus rezultatus, tinkamai parengti Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektą. Apklausa leis išsiaiškinti tikslinių grupių požiūrį į geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sektorių ir jo problemas, sužinoti jų nuomonę, ar atliekant numatomų įstatymo pataisų projekto galimo poveikio aplinkai vertinimą reikiamai įvertintos problemos, ar pasirinktos tinkamiausios priemonėms joms spręsti, ar nustatytas aiškus ir realus rezultatas, ar visiškai atsižvelgta į galimą poveikį tikslinėms grupėms ir pasirinkta tinkamiausia alternatyva.

Aplinkos ministerijos inf. 

Kviečiama išsakyti nuomonę apie planuojamą šalies vandentvarkos sektoriaus pertvarką

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 13:09:38 +0300
<![CDATA[Savivaldybėse COVID-19 liga sergantiems rizikos grupės asmenims paslaugas namuose vėl teiks mobilios komandos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/savivaldybese-covid-19-liga-sergantiems-rizikos-grupes-asmenims-paslaugas-namuose-vel-teiks-mobilios-komandos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/savivaldybese-covid-19-liga-sergantiems-rizikos-grupes-asmenims-paslaugas-namuose-vel-teiks-mobilios-komandos Blogėjant epidemiologinei situacijai dėl COVID-19 ligos Lietuvos savivaldybės atnaujins mobilių komandų paslaugas, kurios savivaldybės teritorijoje turės teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas koronaviruso infekcija sergantiems ir rizikos grupei priklausantiems asmenims jų namuose arba socialinės globos namuose, kuriuose jie gyvena.

Tokia tvarka numatyta operacijų vadovo pasirašytame sprendime.

Vadovaujantis minėtu sprendimu, savivaldybės administracija iš savivaldybės teritorijoje esančių sveikatos priežiūros įstaigų, nepriklausomai nuo pavaldumo – ar tai būtų valstybinė sveikatos priežiūros įstaiga, ar privati įstaiga, teikianti pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas – turės suformuoti bent vieną komandą savo teritorijoje COVID-19 sergantiems ir rizikos grupei priklausantiems asmenims. Rizikos grupei priskiriamos nėščios moterys, 65 metų amžiaus ir vyresni asmenys arba žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis. Mobilios komandos paslaugos būtų teikiamos jų namuose arba socialinės globos namuose, kuriuose jie gyvena.

Tokią mobilią komandą turėtų sudaryti šeimos gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas (arba bendruomenės slaugytojas) ir slaugytojo padėjėjas. Komandos nariai gali būti iš skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų. 

Pagal nustatytą tvarką, koronaviruso infekcija sergantis ir rizikos grupei priklausantis pacientas, atsiradus naujų simptomų arba pablogėjus sveikatos būklei, nedelsdamas turi kreiptis į savo šeimos gydytoją arba pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją. Šis, nustatęs, kad pacientui reikalinga kontaktinė konsultacija, turės nukreipti į mobilią komandą. Komanda pas pacientus turėtų vykti paciento kreipimosi dieną. 

Mobili komanda paslaugas teiks kasdien nuo 8 val. iki 20 val. Kitu paros metu, pablogėjus paciento sveikatos būklei, jis turėtų kviestis greitąją medicinos pagalbą.

Už mobilios komandos narių darbą bus apmokama iš tos sveikatos priežiūros įstaigose, kurioje jie dirba, lėšų.

 

SAM Spaudos tarnyba

Savivaldybėse COVID-19 liga sergantiems rizikos grupės asmenims paslaugas namuose vėl teiks mobilios komandos

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 12:59:42 +0300
<![CDATA[Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/istorini-badmintono-turnyra-laimejo-robertas-giedraitis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/istorini-badmintono-turnyra-laimejo-robertas-giedraitis Pirmą kartą  ,,Achespo” sporto klubas organizavo badmintono turnyrą koncerno ,,Achemos grupė” darbuotojams. Tai buvo istorinis momentas ne tik ,,Achemiečiams”, bet ir Jonavos rajonui.

Į šį turnyrą susirinko 10 dalyvių, varžybos vyko 3 dienas vieno rato sistema.

Finaliniame etape, rugsėjo 21 dieną, kaip ir tikėtasi, nenugalimas buvo Robertas Giedraitis, kuris šia sporto šaka užsiima 7 metus.

Likusios kovos vyko dramatiškai ir permainingai. Antroji vieta atiteko Tomui Venckui, trečias liko Vilius Stankevičius.

Varžybos vyko SK ,,Achespo” sporto salėje.

Sporto klubo ,,Achespo" informacija

Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis

Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis Istorinį badmintono turnyrą laimėjo Robertas Giedraitis ]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 12:49:58 +0300
<![CDATA[Remontuoji butą ir pažeidi taisykles? Gali tekti susimokėti baudą siekiančią ir 600 eurų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/remontuoji-buta-ir-pazeidi-taisykles-gali-tekti-susimoketi-bauda-siekiancia-ir-600-euru https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/remontuoji-buta-ir-pazeidi-taisykles-gali-tekti-susimoketi-bauda-siekiancia-ir-600-euru Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo 14 straipsnis 2 dalis skelbia, kad remontą savo bute planuojantys gyventojai privalo ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki šių darbų pradžios apie tai pranešti vietos savivaldybei. Pildant tokio pranešimo šabloną, būtina nurodyti adresą, kiek laiko ir kokie darbai bus vykdomi, kokie įrankiai bus naudojami. Apie planuojamus darbus reiktų pranešti ir šalia gyvenantiems kaimynams, pavyzdžiui, laiptinėje iškabinti skelbimą.

Kartais apie remontą bute praneša kaimynai

Jonavos rajono savivaldybės, Statybos, remonto ir architektūros skyriaus, Politikos ir administravimo specialistas Valdas Rėklaitis pažymi, jog jonaviečiai nevengia pranešti apie būsimus remontus jų butuose. Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet apie remontą bute praneša kaimynai, nes besiremontuojantys pamiršta apie savo pareigą.

„Žmonės remontuojasi, puošia namus, dėl galiojančios triukšmo prevencijos registruoja pranešimus. Jei nespėjo susiremontuoti iki pranešto darbų pabaigimo laiko, prasitęsia leidimus. Apie planuojamus remontus per metus sulaukiame apytiksliai 300 pranešimų.

Tačiau neretai būna, kad į mūsų skyrių paskambinę kaimynai teiraujasi, kodėl burzgia už sienos. Gautą informaciją tikriname, vykstame į vietą įvertinti situacijos. Jei asmuo tokį nusižengimą padarė primą kartą, jis yra tik įspėjamas - primenam, kad apie remonto darbus būtina pranešti. Tačiau piktybiniai atvejai perduodami Viešosios tvarkos skyriui, kuris gali taikyti ir administracinę atsakomybę“, - pasakoja V. Rėklaitis ir priduria, kad piktybiniai atvejai pasitaiko retai.

Bauda nuo 100 iki 600 eurų

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andrius Venckus teigia, kad piktybinių besiremontuojančiųjų atsiranda apie 5 per metus.

„Šią savaitę vienam butą remontuojančiam asmeniui surašėm protokolą pagal administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 48 straipsnį 1 dalį, nes triukšmą kėlė šventinę dieną. Jei asmuo baudą sumokės per 10 dienų, jam taikoma puse minimalios baudos – 50 eurų. Tačiau pasikartojantys ar piktybiniai atvejai gali pažeidėjams kainuoti nuo 100 iki 600 eurų, bet piktybinių pažeidėjų būna nedaug, apie 5 asmenis per metus“,- sako A. Venckus.

Primenama, kad Jonavos rajono savivaldybės teritorijoje leidžiamas statybos darbų pradžios ir pabaigos laikas gyvenamosiose patalpose ir gyvenamosiose teritorijose darbo dienomis yra nuo 7.00 val. iki 19.00 val., šeštadieniais nuo 10.00 val. iki 19.00 val., sekmadieniais ir švenčių dienomis visą parą draudžiamas triukšmingų transporto priemonių ir mechanizmų keliamas triukšmas.

Net ir turint leidimą atlikti remonto darbus bute, būtina vadovautis nurodytomis taisyklėmis.  

Pranešimo šablonas dėl remonto ČIA.  

Remontuoji butą ir pažeidi taisykles? Gali tekti susimokėti baudą siekiančią ir 600 eurų

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 12:40:31 +0300
<![CDATA[JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jkksc-jungiasi-prie-europos-judumo-savaites-renginiu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jkksc-jungiasi-prie-europos-judumo-savaites-renginiu Jonavos kūno kultūros ir sporto centras jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių ir kvietė Jonavos rajono ugdymo įstaigas paminėti “Diena be automobilio” prie Jonavos sporto arenos.

Dalyviai buvo kviečiami atvykti su dviračiais, riedučiais, paspirtukais ir sudalyvauti figūrinio važiavimo rungtyje, bei klausimų atsakymų viktorinoje.

Dėkojame rajono ugdymo įstaigoms, kad atsiliepė į mūsų kvietimą, bei prisidėjo prie Jonavos rajono savivaldybės judumo savaitės įgyvendinimo.

JKKSC inf.

 

JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių

JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių JKKSC jungiasi prie Europos judumo savaitės renginių ]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 12:18:36 +0300
<![CDATA[Startuoja prekyba bilietais į Jonavos „CBet” ir Alytaus „Dzūkijos“ rungtynes]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/startuoja-prekyba-bilietais-i-jonavos-c-bet-ir-alytaus-dzukijos-rungtynes https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/startuoja-prekyba-bilietais-i-jonavos-c-bet-ir-alytaus-dzukijos-rungtynes Krepšinio aistruoliai jau gali įsigyti bilietus į Jonavos „CBet” ir Alytiškių komandų antrąsias Betsafe-LKL sezono rungtynes! Pirmajame šio sezono susitikime visiems parodėme kokią atmosferą galime kurti Jonavos arenoje šį sezoną! Susirinkime visi kartu rugsėjo 26 d. (sekmadienį) Jonavos Sporto Arenoje!


Rungtynės prasidės 17:00, o bilietus nuo šiandien sirgaliai įsigyti gali ticketmarket.lt internetinėje svetainėje arba paspaudę čia.


Įsigyjant bilietus moksleiviams, studentams, senjorams ir žmonėms su negalia taikoma 50% nuolaida (prie įėjimo į areną bus būtina pateikti teisę į nuolaidą įrodantį dokumentą).
Bilietais bus prekiaujama ir rungtynių dieną Jonavos Sporto Arenos kasoje nuo 15:00.


Vaikai iki 7 metų amžiaus (būtina turėti amžių įrodantį dokumentą) į rungtynes bus įleidžiami nemokamai be teisės užimti atskirą sėdimą vietą.


Renginio metu arenoje bus privaloma dėvėti apsaugines kaukes, taip pat rekomenduojama laikytis saugaus atstumo nuo kitų žiūrovų, dezinfekuoti rankas ir laikytis kitų priemonių, kurios padėtų apsisaugoti nuo koronaviruso.


Viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) turintys sirgaliai prašomi saugoti savo ir kitų sveikatą, likti namuose ir į rungtynių vietą nevykti.

Startuoja prekyba bilietais į Jonavos „CBet” ir Alytaus „Dzūkijos“ rungtynes

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 11:53:26 +0300
<![CDATA[Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/rugsejo-22-oji-diena-be-automobilio-baigiamasis-europos-judumo-savaites-akordas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/rugsejo-22-oji-diena-be-automobilio-baigiamasis-europos-judumo-savaites-akordas Kaip jau yra skelbta, rugsėjo 16-22 dienomis Jonavos mieste ir rajone gausu judumą skatinančių veiklų, o šiandien, rugsėjo 22-ąją - Dieną be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas.

Bendrovė „Jonavos autobusai“  šiandien visais savo maršrutais gyventojus veža nemokamai - įlipus į autobusą, vietoj bilieto, saldainis keleiviui. O jei šiandien atvykę į autobusų stotį pirksite nuolatinį bilietą spalio mėnesiui, dalyvausite loterijoje be pralaimėjimų.

Nuolatinį bilietą (1 miesto, 1 priemiesčio) taip pat bus galima laimėti visą savaitę važiuojant viešuoju transportu ir atsiunčiant asmenukę iš autobuso į Jonavos rajono savivaldybės Facebook puslapį.

Jonavos kultūros centras (JKC) šiandien visą dieną organizuoja piešimą automobilių aikštelėje prie Jonavos rajono savivaldybės. Dalyvauti akcijoje kvietė organizacijas, mokyklas, darželius. JKC kolektyvas ir toliau tęsia smagią akciją - teatralizuoti, šokio pasirodymai miesto erdvėse, perėjose, o 18.00 val. Sąjūdžio aikštėje vyks akcija „Visa Lietuva šoka“, Flashmobas „Visa Jonava juda“, pagal dainą „I like to move it move it“ ir „Judumo paso“ loterijos nugalėtojų paskelbimai.

Jonavos kūno kultūros ir sporto centras (JKKSC) Šveicarijos seniūnijoje organizuoja pėsčiųjų žygį, kurio visi dalyviai, įveikę apie 8 km distanciją miško takais, bus apdovanoti atminimo ženkleliais. Jonavos mieste JKKSC, bendradarbiaujant su mokyklomis, kvietė vaikus judėti dviračiais, paspirtukais, įveikti atstumą nuo pasirinktos mokyklos iki Jonavos sporto arenos bei sudalyvauti viktorinos žaidime.

Įvairūs „Dienos be automobilio“ renginiai - mankštos, šokių pamokėlės, žygiai, judrieji žaidimai, skatinimai keliauti pėstute - suplanuoti ir rajono mokyklose, darželiuose, visuomenės sveikatos biure, Jonavos viešojoje bibliotekoje, Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centre bei kitose įstaigose.

Tarptautinė bendruomenė Dieną be automobilio rugsėjo 22-ąją pradėjo minėti nuo 2000-ųjų. Akcija skirta atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į automobilių daromą žalą aplinkai.

Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas

Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas Rugsėjo 22-oji – Diena be automobilio, baigiamasis Europos judumo savaitės akordas ]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 10:20:00 +0300
<![CDATA[Psichologė įvardijo dažniausias skiriantis tėvų daromas klaidas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/psichologe-ivardijo-dazniausias-skiriantis-tevu-daromas-klaidas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/psichologe-ivardijo-dazniausias-skiriantis-tevu-daromas-klaidas Žinia apie skyrybas visiems šeimos nariams yra iššūkis. Skyrybos susijusios su didesne fizinės ir emocinės sveikatos sutrikimų rizika bei išaugusia konfliktų ir nemalonių jausmų išgyvenimo tikimybe. Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe neretai dirba su vaikais iš besiskiriančių šeimų ir dažniausiai jau sutrikdytų santykių. Kokios pagrindinės skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidos ir kaip jiems abiem išlaikyti sveiką santykį su vaiku, pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Kristina Lekavičiūtė. 

„Skyrybos tiek suaugusiųjų, tiek vaikų gyvenime yra didžiulė krizė, kuri siejasi su labai stipriais išgyvenimais ir pasikeitimais. Kiekvienam šeimos nariui skyrybos sukelia daug streso. Svarbu paminėti, kad suaugusieji skyrybų procese pradėtų galvoti ne tik apie save, bet ir apie vaiką. Pasitaiko, jog besiskiriančios poros į savo atžalas žvelgia kaip į turtą, kurį nori pasidalinti ir pamiršta svarbų dalyką, kad vaikas – asmenybė“, – patirtimi dalijasi Tarnybos psichologė K. Lekavičiūtė. 

Skiriantis daromos klaidos 

Pasak psichologės, būna idealių atvejų, kai besiskiriantys partneriai bendrauja su vaiku ir veikia kaip viena komanda. Tačiau pasitaiko, kad besiskiriančios pusės negeba susitarti ir išlaikyti pagarbą vieni kitiems, o tuo pačiu ir vaikui. Tokioje konfliktuojančioje atmosferoje vaikas dažnai tampa skyrybų įkaitu, o tėtis ir mama bandydami patenkinti savo asmenines ambicijas, tik apsunkina ne tik savo, bet ir vaiko nelengvą išgyvenamą būseną.  

 1. Lekavičiūtė išskiria dažniausias skyrybų metu suaugusiųjų daromos klaidas:
 • Bandymai įrodyti pranašumą prieš buvusį partnerį. Besiskiriantys tėvai kartais būna labai įsiskaudinę ir pradeda naudotis vaiku, siekdami įskaudinti buvusį partnerį, pavyzdžiui, mama, su kuria gyvena vaikas, neleidžia matytis su tėčiu, ir atvirkščiai. Tokia patirtis vaikui yra traumuojanti, gali ilgam palikti gilius kaltės ir/ar nuoskaudų pėdsakus.  
 • Vaiko tėčio ar mamos kritika. Vaiką labiausiai skaudina, kai tėtis ar mama jo akivaizdoje konfliktuoja, menkina, kritikuoja vienas kitą. Toks suaugusiųjų elgesys didina vaiko nerimą ir nesaugumą.  
 • Lojalumo konflikto skatinimas. Tokioje situacijoje dažnai vaikas yra verčiamas pasirinkti vieną iš tėvų. Vaikas pradeda bijoti mylėti juos abu arba išreikšti ar rodyti meilę vienam iš jų kito akivaizdoje. Stiprūs tėčio ir mamos tarpusavio nesutarimai, jų bandymai į konfliktus įtraukti ir vaiką kursto lojalumo konfliktą. 
 • Manipuliacijos vaiku siekiant susigrąžinti buvusį partnerį. Pasitaiko, kai tėtis ar mama bando primesti vaikui „šeimos taikytojo“ atsakomybę. Tai labai žalinga, kadangi vaikas labai greitai gali prisiimti šį vaidmenį ir nepasiekus norimo tikslo save gali labai kaltinti, o tai gali privesti ir prie destruktyvių poelgių.  

Nelengva ir suaugusiems 

Suaugę, taip pat kaip ir vaikai, skyrybų metu išgyvena netektį: turbūt vienam iš jų reikės ar teko išeiti gyventi kitur, pasidalyti viską, kas sukurta bendrai gyvenant. Buvę partneriai neišvengiamai patiria daug sudėtingų jausmų, juos kamuoja daug klausimų, užgriuvę pasikeitimai. 

Jeigu vaiko tėvai susituokę, bet vis dažniau pasigirsta žinia apie galimas skyrybas, vaikas gali juos matyti piktus, įsitempusius, galbūt net vienas kito nekenčiančius arba, priešingai, visai abejingus. Jie gali būti taip įsitraukę į tarpusavio nesutarimus, kad gali pradėti vaikui skirti mažiau dėmesio. Vaikas gali jausti, kad jie neberanda laiko su juo pasikalbėti, išklausyti, kas vyksta jo gyvenime, kaip jis jaučiasi dėl jų konfliktų. Suaugusieji taip gali elgtis ir todėl, kad patys jaučiasi pavargę nuo barnių arba tiesiog nežino, kokiais žodžiais vaikui viską paaiškinti. 

Gali nutikti ir priešingai: vaikas gali jausti padidėjusį tėčio ir mamos dėmesį, kai jie pradės jam pasakoti apie tarpusavio nesutarimus, kaltins vienas kitą ir taip tarsi bandys jį patraukti savo pusėn, kad skyrybų metu jis palaikytų vieną iš jų ir po skyrybų liktų kartu gyventi. Tikėtina, kad suaugusieji taip elgiasi ne iš blogos valios, o tai lemia skausmas, baimė ir kiti tuo metu patiriami išgyvenimai. 

Kartais gali būti ir taip, kad nepaisydami juos užgriuvusių sunkumų vaiko tėtis ir mama sugebės tinkamai elgtis: kaip ir anksčiau rūpinsis vaiku, į tarpusavio nesutarimus stengsis jo neįtraukti, kol patys nepriims aiškaus sprendimo – skirtis ar ne. Jei nuspręstų skirtis, jie pasistengs vaikui tai paaiškinti tinkamu laiku bei jam suprantamais žodžiais. 

„Normalu, jei po skyrybų tėtis ir mama išgyvena įvairiausius jausmus – jaučiasi vieniši, palikti, apleisti, nelaimingi, pavargę, išsekę. Kažkurį laiką bendraudami su vaiku jie gali tapti irzlesni, mažiau kantrūs. Tokiais atvejais vaikas gali norėti stengtis padėti ir pagerinti tėčio ir mamos savijautą, bet jam svarbu suprasti, kad tai gali būti nesėkminga. Būtina pabrėžti, kad tai ne vaiko kaltė, tiesiog po skyrybų natūralu kurį laiką dėl to išgyventi. Kartais skyrybos paveikia priešingai – buvę partneriai gali jausti išsilaisvinimą ir palengvėjimą. Taip nutinka, kai sutuoktiniai ilgą laiką ruošėsi tam žingsniui, nes gyventi kartu buvo nebeįmanoma“, – sako psichologė. 

Kai vaikai tampa įrankiais manipuliacijai 

Su šeimomis dirbantys vaiko teisių gynėjai pastebi, kad neretai skirdamasi pora nesąmoningai įtraukia savo atžalą į neišspręstų tarpasmeninių konfliktų, neigiamų emocijų, nuoskaudų sūkurį. Vaikas pasitelkiamas kaip priemonė tėčio ar mamos asmeniniams poreikiams ir ambicijoms tenkinti. Tokioje situacijoje vaikas kenčia labiausiai ir ilgainiui jam gali kilti psichologinės problemos, pasireiškiančios skirtingomis formomis: savižala, uždarumu, agresyvumu ar destruktyviu elgesiu, fizinės sveikatos sutrikimais ir t. t. 

Tėtis ir mama taip pat dažnai nejausdami ima nuteikinėti antrą pusę prieš vaiką pabrėždami bet kokį, net vienkartinį lūkesčių neatitikusį poelgį, pavyzdžiui, vėlavimą į susitikimą su vaiku arba primena pažadus, kurių antra pusė neištesėjo. Kartais besiskiriantis ar išsiskyrusi pora net ima gąsdinti vaiką, kad jeigu šis nedarys ar nesakys to, kas paliepta, tai mama ar tėtis daugiau nesusitiks su juo. Vaiko teisių specialistai įspėja, kad tokie nurodymai daro vaikui traumą ir jis gali pradėti bijoti reikšti savo nuomonę, emocijas, nenorėdamas susipykti su tėčiu ar mama. 

Svarbu paminėti tai, kad vaikas negali tapti buvusių sutuoktinių tarpininku. Rekomenduojama nevelti vaiko į tarpusavio santykių aiškinimąsi ir neklausinėti jo apie tai, kaip dabar gyvena buvęs sutuoktinis. Kalbėtis vienas su kitu (buvę sutuoktiniai) turėtų tiesiogiai, be vaiko pagalbos. Negalima vaiko versti pasirinkti būti tėčio ar mamos šalininku. 

Skiriantis svarbiausia vaiko poreikiai 

Atliktais psichologiniais tyrimais įrodyta, kad namuose vyraujantys kivirčai ir emocinė įtampa vaikui daro didesnę psichologinę žalą nei pačios skyrybos, jeigu po jų vaikas turi galimybę bendrauti su abiem tėvais ir jie palaiko bent minimalų ryšį su vaiku. Būtent dėl to besiskirianti pora, siekdama išsaugoti vaiko gerovę, visų pirma, turėtų susitvarkyti su savo emocinėmis problemomis, išsivaduoti iš neapykantos, pykčio, pamiršti nuoskaudas ir brandžiai žiūrėti į šį gyvenimo etapą. 

 1. Lekavičiūtė linki kiekvienam tėčiui ir mamai žvelgti į situaciją išmintingai, keisti požiūrį, skirtis taikiai ir visuomet prisiminti svarbiausius vaiko poreikius šiame sudėtingame etape:
 • Emocinis saugumas. Dažnai vaikai jaučiasi kalti dėl tėčio ir mamos skyrybų. Vaikui turėtų būti suprantamai ir įtikinamai pasakyta, jog jis nėra dėl to kaltas. 
 • Ryšys su abiem tėvais. Jie turėtų užtikrinti galimybes vaikui bendrauti, matytis ir su tėčiu, ir su mama. 
 • Fizinis stabilumas ir saugumas. Vaiko neįtraukimas į tėčio ir mamos derybas dėl išlaikymo. 

Psichologė įvardijo dažniausias skiriantis tėvų daromas klaidas

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 09:43:35 +0300
<![CDATA[Medicininė reabilitacija: kur kreiptis, jei paciento teisės buvo pažeistos?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/medicinine-reabilitacija-kur-kreiptis-jei-paciento-teises-buvo-pazeistos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/medicinine-reabilitacija-kur-kreiptis-jei-paciento-teises-buvo-pazeistos Teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai pastebi, kad pastaruoju metu vis daugiau pacientų domisi savo teisėmis bei valstybės institucijomis į kurias reikia kreiptis, jei jų nuomone, jų teisės buvo pažeistos.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad skiriant medicininę reabilitaciją, siunčiančio gydytojo pareiga informuoti pacientą apie atitinkamo profilio medicinines reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas bei galimybes pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje šios paslaugos bus teikiamos.

Paciento teisė pasirinkti reabilitacijos įstaigą yra neatsiejamai susijusi su paciento teise į informaciją. Pacientui iškilus neaiškumų dėl reabilitacijos įstaigoje teikiamų paslaugų ar paslaugas teikiančių sveikatos priežiūros specialistų, pacientas gali kreiptis į reabilitacijos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos administraciją. Jei visgi nepavyksta gauti aiškaus atsakymo iš sveikatos priežiūros įstaigos administracijos ir jei, paciento manymu, jo teisės buvo pažeistos, jis turi teisę kreiptis į atitinkamas skundus nagrinėjančias institucijas.

Svarbu žinoti, kad tokiu atveju pirmiausia pacientas turi pateikti skundą sveikatos priežiūros įstaigai, o tuo atveju, jei įstaigos sprendimas jo netenkintų, kreiptis į skundus nagrinėjančias valstybės institucijas.

Gavus netenkinantį sveikatos priežiūros įstaigos atsakymą dėl nekokybiškai suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, pacientas gali kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, dėl sveikatos priežiūros paslaugų atitikties bioetikos reikalavimams – į Lietuvos bioetikos komitetą, dėl pažeistų teisių, susijusių su privalomojo sveikatos draudimo klausimais – į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos ar artimiausią teritorinę ligonių kasą.

Ligonių kasos primena, kad pagal skundų, nesusijusių su žalos atlyginimu, pateikimo ir nagrinėjimo tvarką, į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas, pacientai turi teisę kreiptis tuomet, kai yra nepatenkinti skundų nagrinėjimu sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje, jų manymu, buvo pažeistos jų teisės.

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos informacija

Medicininė reabilitacija: kur kreiptis, jei paciento teisės buvo pažeistos?

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 09:01:44 +0300
<![CDATA[UAB ,,Varlė" pirkimo, pardavimo taisyklėse ir grąžinimo, garantijos sąlygose nustatyta nesąžiningų sąlygų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uab-varle-pirkimo-pardavimo-taisyklese-ir-grazinimo-garantijos-salygose-nustatyta-nesaziningu-salygu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uab-varle-pirkimo-pardavimo-taisyklese-ir-grazinimo-garantijos-salygose-nustatyta-nesaziningu-salygu Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) nesąžiningų sutarčių sąlygų požiūriu įvertino UAB „Varlė“ elektroninės parduotuvės pirkimo pardavimo taisykles ir grąžinimo, garantijos sąlygas.

VVTAT komisija išnagrinėjo UAB „Varlė“ elektroninės parduotuvės pirkimo pardavimo taisykles (toliau – Taisyklės) bei grąžinimo, garantijos sąlygas (toliau – Sąlygos) nesąžiningų sąlygų taikymo požiūriu ir 2021 m. rugsėjo 9 d. priėmė nutarimą Nr. 10E-2306, kuriuo nustatė, kad tam tikros Taisyklių ir Sąlygų nuostatos atitinka Civilinio kodekso 6.2284 straipsnyje įtvirtintų vartojimo sutarčių nesąžiningų sąlygų nustatymo kriterijų.

Dalis minėtų Taisyklių ir Sąlygų nuostatų panaikino arba apribojo vartotojo teises, susijusias su pardavėju, paslaugų teikėju tuo atveju, kai pardavėjas ar paslaugų teikėjas visiškai ar iš dalies neįvykdo, ar netinkamai įvykdo bet kokius sutartyje numatytus įsipareigojimus, verslininkui suteikė teisę vienašališkai be sutartyje numatyto ar pakankamo pagrindo keisti sutarties sąlygas ir iš esmės pažeidė sutarties šalių teisių ir pareigų pusiausvyrą bei vartotojo teises ir interesus.

VVTAT informuoja, kad vartotojai, patyrę žalą dėl Taisyklių ir Sąlygų nuostatų, kurios aukščiau minimu nutarimu buvo pripažintos nesąžiningomis, dėl patirtos žalos atlyginimo turi teisę kreiptis į VVTAT Vartotojų teisių apsaugos įstatyme nustatyta tvarka arba kreiptis į bendrosios kompetencijos teismą.

UAB ,,Varlė" pirkimo, pardavimo taisyklėse ir grąžinimo, garantijos sąlygose nustatyta nesąžiningų sąlygų

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 08:55:39 +0300
<![CDATA[Šildymo sezonas Jonavoje: kada bus pradėtas daugiabučiuose ir biudžetinėse įstaigose]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sildymo-sezonas-jonavoje-kada-bus-pradetas-daugiabuciuose-ir-biudzetinese-istaigose https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sildymo-sezonas-jonavoje-kada-bus-pradetas-daugiabuciuose-ir-biudzetinese-istaigose Jonavos rajone biudžetinėse įstaigose ir daugiabučiuose namuose šildymo sezonas praeitais metais buvo paskelbtas nuo 2020 m. spalio 14 d. 2020/2021 m. šildymo sezono pabaiga Jonavos rajone buvo paskelbta nuo 2021 m. gegužės 5 dienos. Šių metų ruduo nelepina šiluma, todėl jau dabar dalis gyventojų teiraujasi, kada bus įjungta šiluma namuose.

Kaip portalui jonavoszinios.lt pranešė Jonavos rajono savivaldybės administracija, 2021 m. rugsėjo 21-osios d. įsakymu šildymo sezonas pradedamas biudžetinėse įstaigose - ikimokyklinėse  įstaigose, bendrojo lavinimo mokyklose ir kitose mokymo įstaigose, Jonavos rajono gydymo ir slaugos įstaigose, kitose įstaigose, įmonėse ir organizacijose.

Pasiteiravus dėl šildymo pradžios daugiabučiuose namuose, gautas atsakymas, kad šilumos butuose dar teks palaukti.

„Dabar stebimos orų prognozės. Jei artimiausiomis dienomis nepasikeis oro temperatūra, t.y., jei neatšlis, šildymas daugiabučiuose namuose bus pradėtas, greičiausiai, kitą savaitę“, - sako savivaldybės administracijos direktorius Valdas Majauskas.

Šildymo sezoną galima pradėti, kai tris paras iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė už +10° C. Šildymo sezono pradžią, atsižvelgdama į faktinę lauko oro temperatūrą, nustato savivaldybė.  

 

Šildymo sezonas Jonavoje: kada bus pradėtas daugiabučiuose ir biudžetinėse įstaigose

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 08:31:00 +0300
<![CDATA[Apklausos dalyviai atsakė, ar pasikeitė jų kasdienybė dėl ribojimų, susijusių su Galimybių pasu]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/apklausos-dalyviai-atsake-ar-pasikeite-ju-kasdienybe-del-ribojimu-susijusiu-su-galimybiu-pasu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/apklausos-dalyviai-atsake-ar-pasikeite-ju-kasdienybe-del-ribojimu-susijusiu-su-galimybiu-pasu Rugsėjo 13-ąją įsigaliojo reikalavimai, kad į didžiuosius prekybos centrus, nebūtinas paslaugas teikiančias įstaigas norintys patekti gyventojai turi pateikti Galimybių pasą. Šalia to, nutarta, kad turintys pastarąjį,  gali nedėvėti apsauginių kaukių, jei jų apsilankymo vietoje priimami tik tie, kurie turi minėtą dokumentą.

Praėjusią savaitę klausėme skaitytojų, kaip šie ribojimai pakeitė jų kasdienybę. Šiandien skelbiame apklausos rezultatus: 16 proc. respondentų atsakė, kad niekas nepasikeitė, nes jie žino kaip ,,apeiti" reikalavimus; 23 proc. teigė, jog seniai susitaikė su tuo, jog turi atsisakyti dalies paslaugų, daugiausiai - 61 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad niekas nepasikeitė, nes jie seniai turi Galimybių pasą ir nesuka galvos dėl ribojimų.

Tiesa, artimiausiu metu Vyriausybė žada svarstyti dėl karantino įvedimo. Tuomet, tikėtina, keistųsi ir rugsėjo 13-ąją įsigalioję pokyčiai.

Apklausos dalyviai atsakė, ar pasikeitė jų kasdienybė dėl ribojimų, susijusių su Galimybių pasu

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 08:23:16 +0300
<![CDATA[Susidūrus vilkikui ir ,,Opel Zafira", ugniagesiai gelbėtojai vadavo vieną iš vairuotojų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/susidurus-vilkikui-ir-opel-zafira-ugniagesiai-gelbetojai-vadavo-viena-is-vairuotoju https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/susidurus-vilkikui-ir-opel-zafira-ugniagesiai-gelbetojai-vadavo-viena-is-vairuotoju Kaip praneša Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valdyba, vakar, rugsėjo 21-ąją, apie 17.20 val. gautas pranešimas, kad Kaunas - Jonava kelyje, Šveicarijos seniūnijoje, susidūrė vilkikas ir lengvasis automobilis. Informuota, jog vilkiko vairuotojas prispaustas.

Į įvykio vietą atvykus ugniagesiams gelbėtojams paaiškėjo, kad susidūrus „Opel Zafira“ ir vilkikui
DAF 105- 10 iš lengvojo automobilio negalėjo išlipti vairuotojas.

Gelbėjimo įranga nukentėjėlis išlaisvintas ir  perduotas medikams, padėta medikams sąmoningą vyrą (apie 50 m.) įkelti į GMP automobilį.

Po eismo įvykio ant važiuojamosios kelio dalies 2 m² plote buvo išsilieję tepalo. Nuvalyta kelio danga.

Grupės ,,Kur mentai stovi" nuotr.

Susidūrus vilkikui ir ,,Opel Zafira", ugniagesiai gelbėtojai vadavo vieną iš vairuotojų

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 08:10:46 +0300
<![CDATA[Diskusijoje apie Kinijos ir Rusijos keliamą pavojų – buvusio JAV prezidento patarėjo žinutė: „Tikiu, kad Lietuva padės užtikrinti demokratijos atsparumą“]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/diskusijoje-apie-kinijos-ir-rusijos-keliama-pavoju-buvusio-jav-prezidento-patarejo-zinute-tikiu-kad-lietuva-pades-uztikrinti-demokratijos-atsparuma https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/diskusijoje-apie-kinijos-ir-rusijos-keliama-pavoju-buvusio-jav-prezidento-patarejo-zinute-tikiu-kad-lietuva-pades-uztikrinti-demokratijos-atsparuma „Piliečiai JAV, piliečiai Lietuvoje ir piliečiai visame laisvame pasaulyje turi suprasti, kad Kinijos ir Rusijos keliamos saugumo grėsmės egzistuoja, todėl išvien turime siekti dabartinės pasaulio tvarkos išsaugojimo“, – Krašto apsaugos ministerijos ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos surengtoje Baltijos karinėje konferencijoje sakė buvęs JAV nacionalinio saugumo patarėjas generolas leitenantas Herbertas Raymondas McMasteris, tikintis, kad Lietuva padės amerikiečiams užtikrinti liberalios demokratijos atsparumą.

 

„Mes turime tikėti demokratijos atsparumu. Tikiu, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys padės šį atsparumą užtikrinti, nes šios šalys puikiai žino, ką reiškia kovoti už savo laisvę. Kinijos ir Rusijos keliami pavojai gali būti sumažinami, jei prieš šių šalių režimus yra imamasi reikalingų priemonių“, – sakė buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui nacionalinio saugumo klausimais 2017-2018 metais patarinėjęs gen. ltn. H. R. McMasteris. Jis pabrėžė, kad tokie agresyvūs kaip šių valstybių režimai, vykdydami nusikalstamas veikas, tik parodo savo silpnumą, kuris ilgalaikėje perspektyvoje nulems jų žlugimą, o iki tol Vakarų valstybėms ir pirmiausia JAV reikia atkurti savo strateginę kompetenciją bei patikimumą globaliu mastu.

 

Buvusio JAV prezidento patarėjo kalba šiemet atidarė rugsėjo 16–17 d. Vilniuje vykusį vieną svarbiausių metų renginių – tarptautinę konferenciją, kurioje aukšto lygio Lietuvos ir užsienio šalių karininkai, diplomatai ir akademikai ypatingą dėmesį skyrė Baltijos regiono šalių saugumui ir visoms Vakarų valstybėms kylantiems iššūkiams didžiųjų galių varžymosi amžiuje.

 

Gen. ltn. H. R. McMasteris diskusijos metu nemažai dėmesio skyrė situacijai Afganistane bei aptarė kitus aktualius saugumo ir gynybos klausimus, pagirdamas Lietuvą už pastangas stiprinant gynybą ir įdirbį kibernetinio saugumo srityje. Anot eksperto, Baltijos šalys šioje srityje rodo pavyzdį visam pasauliui.

 

Antrąją konferencijos dieną konferencijos dalyvius pasveikino Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, kuris atkreipė dėmesį į greitai besikeičiančias grėsmes, autokratinėms valstybėms pasitelkiant prekybą ar migraciją ir paverčiant jas ginklu prieš demokratines valstybes. Prezidentas pabrėžė poreikį į naujas grėsmes reaguoti nedelsiant ir akcentavo NATO kaip kolektyvinės gynybos organizacijos svarbą.

 

Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius konferencijos metu kalbėdamas apie regioninio ir globalaus saugumo problemas pažymėjo, kad Baltijos jūros regione didžiausią pavojų kelia Rusija, neprognozuojama Baltarusija ir auganti jos priklausomybė nuo Rusijos, tačiau Lietuva negali užmerkti akių ir grėsmėms iš Kinijos.

 

„Regionui grėsme tampa ir Kinija. Visų pirma dėl technologinės priklausomybės ir kibernetinių išpuolių. Kinijos ir Rusijos kaip grėsmių saugumui vaidmuo iš regioninės sferos persikelia ir į globalią. Abiejų valstybių polinkis kištis į kitų valstybių vidaus reikalus bei kibernetinės atakos kelia pavojų pasauliniu lygiu“, – teigė viceministras M. Abukevičius.

 

Konferencijoje vykusios diskusijos apėmė tris pagrindines temas. Pirmoji – Kinijos ir Rusijos agresyvi ekspansyvi užsienio politika, kai Rusija tam pasitelkia karinę ekspansiją ir hibridines priemones, o Kinijos ekonomika ir auganti jos agresija Pietų Kinijos rodo, kad ši šalis siekia tapti globalia karine galia. Taip pat buvo pristatoma nauja Kinijos užsienio politikos koncepcija – „vilko kario diplomatija“ ir kaip reikėtų reaguoti į šią grėsmę.

 

Antroji diskusijų tema apėmė NATO vykstančius pokyčius, pirmiausia – naujos strateginės koncepcijos formavimą, besikeičiančią NATO pajėgų struktūrą ir NATO saugumo ir gynybos pozicijos įgyvendinimą Europoje. Šioje diskusijoje ypatingas dėmesys buvo skiriamas karinei dimensijai ir Baltijos šalių regionui.

 

Trečia tema – naujausios technologijos ir jų nulemti karinių strategijų pokyčiai. Naujos ginklų sistemos, dirbtinis intelektas, ultragarsinės ginklų sistemos ir daug kitų technologinių naujovių, besiplėtojančių ypač sparčiai, nulemia besikeičiančius mūšių laukus, keičia paties mūšio laimėjimo sampratą ir kelia būtinybę Vakarų valstybėms naudotis savo technologine pažanga, pritaikant ją karinėje srityje.

 

Konferencijoje diskutavo tokie ekspertai kaip NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas gynybos investicijoms Camille‘as Grandas, buvęs Estijos kariuomenės vadas generolas Riho Terras, Europos gynybos agentūros Tyrimų, technologijų ir inovacijų direktorius Jeanas-Francois Ripoche ir kiti.

 

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Gynybos analizės centro ir kitų padalinių ekspertai, inicijuojantys šią konferenciją, jau tapusią tęstiniu renginiu, siekia, kad ji būtų aukšto lygio forumas, o jos indėlis planuojant Lietuvos gynybos politiką būtų svarus ir reikšmingas.

Eimanto Genio nuotraukos.

Diskusijoje apie Kinijos ir Rusijos keliamą pavojų – buvusio JAV prezidento patarėjo žinutė: „Tikiu, kad Lietuva padės užtikrinti demokratijos atsparumą“

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 22 Sep 2021 08:02:56 +0300
<![CDATA[Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ministras-a-dulkys-jonavoje-jei-nesusitarsime-nebus-investiciju https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ministras-a-dulkys-jonavoje-jei-nesusitarsime-nebus-investiciju Jonavos rajono savivaldybėje ir Jonavos ligoninėje antradienį lankėsi LR sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, kurio rajono ir gydymo įstaigos vadovai teiravosi apie ministerijos planuojamą ligoninių tinklo reformą, praneša Jonavos rajono savivaldybė. 

Kaip teigia Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius, savivaldybei, kuri yra VšĮ „Jonavos ligoninė“ steigėja ir dalininkė, rūpi įstaigos likimas ir reformų rezultatas, todėl labai svarbu išgirsti reformatorių poziciją iš pirmų lūpų.

„Po susitikimo su ministru susidarė įspūdis, kad iki šiol iš kitų ministerijos atstovų ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) galėjome gauti perdėm kategoriškų signalų mūsų ligoninės atžvilgiu.

Ministras šiandien patikino, kad niekas dar nėra nuspręsta, laukia ilgos diskusijos, tačiau pripažino – jei nesusitarsime, nesulauksime  ES investicijų.

Kadangi tikime Jonavos ligoninės perspektyvomis, o ir skaičiai rodo, kad įstaiga turi pacientų, yra lankoma, teikia reikalingas paslaugas, darysime viską, kad ji veiktų“, - po susitikimo kalbėjo rajono meras M. Sinkevičius.

Jo teigimu, kad savivaldybė tiki savo ligoninės ateitimi, rodo kasmet iš rajono biudžeto įstaigai skiriamos investicijos.

Savivaldybės biudžeto lėšomis pastaruoju metu buvo šiuolaikiškai suremontuotas Vaikų ligų skyrius, atliktas Patologijos skyriaus stogo remontas, antrame aukšte įrengtas Dienos chirurgijos skyrius, įsigyta rentgeno diagnostikos įranga.

Savivaldybė kompensuoja atvykstančių medikų kelionės išlaidas, investuota į kitas veiklos sritis. Vien pernai savivaldybės indėlis Jonavos ligoninės reikmėms sudarė daugiau kaip pusę milijono eurų.   

Jonavos r. savivaldybės inf. 

Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų

Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų Ministras A. Dulkys Jonavoje: jei nesusitarsime – nebus investicijų ]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 17:43:36 +0300
<![CDATA[Jonavos parduotuvėje - konfliktas dėl Galimybių paso: pirkėjui gresia nemalonumai]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-parduotuveje-konfliktas-del-galimybiu-paso-pirkejui-gresia-nemalonumai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-parduotuveje-konfliktas-del-galimybiu-paso-pirkejui-gresia-nemalonumai Pastarosiomis dienomis žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimai apie prekybos vietose kylančius konfliktus dėl reikalavimo pateiki Galimybių pasą ar užsidėti apsauginę veido kaukę. Incidentas dėl to praėjusią savaitę kilo ir Jonavoje.

Pirminiais policijos pareigūnų duomenimis, rugsėjo 17 d. 8 val. 50 min. į Jonavoje, Chemikų g., esančią parduotuvę atėjo vyras (gim. 1981 m.), kuris atsisakė pateikti galimybių pasą bei nedėvėjo kaukės.

Vyras savavališkai įėjo į parduotuvę ir ketino apsipirkti, dėl ko kilo konfliktas tarp šio pirkėjo ir parduotuvės darbuotojų.

Dėl įvykio pradėta administracinio nusižengimo teisena pagal LR ANK 481 str. 1 d. Jis nurodo, kad necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių, kiti tyčiniai veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį, užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.

Jonavos parduotuvėje - konfliktas dėl Galimybių paso: pirkėjui gresia nemalonumai

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 15:38:48 +0300
<![CDATA[Jonavoje lankosi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavoje-lankosi-sveikatos-apsaugos-ministras-arunas-dulkys https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavoje-lankosi-sveikatos-apsaugos-ministras-arunas-dulkys Šiandien, rugsėjo 21 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankosi Jonavoje. Dienotvarkėje numatytas apsilankymas Jonavos rajono savivaldybėje ir Jonavos ligoninėje.

Popietę ministras A. Dulkys susitinka su Jonavos rajono savivaldybės meru Mindaugu Sinkevičiumi, savivaldos bei Jonavos ligoninės administracijos vadovais.  

Susitikimo savivaldybėje metu numatyta ministrui pateikti informaciją: „Jonavos ligoninės“ perspektyva SAM reformos 2021 matmenyse“.

Kaip prieš pat susitikimą su ministru kalbėjo laikinasis ligoninės vadovas Vidas Kačiušis, klausimas dėl šiuo metu teikiamų ligoninės paslaugų išsaugojimo aktualus ne tik medikų bendruomenei, bet ir visai visuomenei.

„Ligoninės restruktūrizavimas nėra medikų bendruomenės problema. Tai viso rajono gyventojų, visos bendruomenės problema. Mūsų ligoninės misija yra teikti kvalifikuotas, savalaikes paslaugas, taigi, esam įsipareigoję prieš rajono gyventojus – medicina rajone turi būti išlaikyta tam tikro – pakankamo, saugaus -  lygio. Mes traktuojam, kad šiuo metu esanti ligoninės struktūra, jos pajėgumai, gydytojų kiekis, konsultacijų ir paslaugų spektras, yra optimalus, ir atitinka rajono gyventojų lūkesčius. O šio spektro siaurinimas, paslaugų kiekio mažinimas būtų nesaugus, pirmiausia, rajono gyventojams, juk ligoninė funkcionuoja ne pati dėl savęs, o dėl gyventojų“, - kalbėjo V. Kačiušis pridurdamas, kad Jonavos ligonėje šiuo metu teikiamos regioninės ligoninės paslaugos – ortopedija – traumatologija, chirurgija, akušerija – ginekologija, vaikų ligų gydymas, stipri, pajėgi reanimacija.

Anot laikinojo ligoninės vadovo V. Kačiušio,  ministerija kol kas nėra pateikusi oficialios informacijos, kokių medicininių paslaugų netektų Jonavos pacientai. Yra tik žodiniai aptarimai, kad, pavyzdžiui, Jonavoje galėtų nelikti aktyviojo (stacionarinis gydymas, dienos chirurgija) gydymo paslaugų, o liktų tik vidaus ligų gydymas ir slauga bei ne itin tvirta reanimacija.

Anot  Jonavos greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties direktoriaus Ričardo Rusteikos, sumažinus Jonavos ligoninėje teikiamas paslaugas, Jonavos greitosios automobiliai taptų savotiška taksi, vežiojanti pacientus į Kauną.

„Šiuo metu maždaug 30 proc. guldomų į ligonines pacientų mes vežame į Kauną. Jei Jonavos ligoninėje neliktų teikiamų paslaugų, tai automatiškai mūsų darbo krūvis, vežant ligonius į Kauną, padidėtų daugiau nei dvigubai. Automatiškai neliktų pajėgumų teikti medicinos paslaugas gyventojams. Restruktūrizuojant Jonavos ligoninę, greta yra ir greitųjų pertvarka, tačiau kas tos pertvarkos išdavoje gausis, nežinom nei mes, nei kolegos kituose miestuose. O kad didės greitųjų skaičius ar finansavimas – apie tai kalbos nėra“, - teigia Jonavos GMP stoties direktorius Ričardas Rusteika.

Pasitarimas su sveikatos apsaugos ministru savivaldybėje vyksta už uždarų durų. Panašūs vizitai vyko ir kitose savivaldybėse, kur aptariami vakcinavimo ir testavimo nuo Covid – 19 procesai, pristatomi planuojami sveikatos apsaugos sistemos pokyčiai.

Apie Všį „Jonavos ligoninės“ pertvarką ir jos pasekmes yra pasisakęs ir LR Seimo narys Eugenijus Sabutis. Plačiau apie tai ČIA.  

Apie Jonavos ligoninės teikiamų paslaugų išsaugojimą yra pasisakiusi ir rajono savivalda. Plačiau apie tai ČIA

 

Jonavoje lankosi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys

Jonavoje lankosi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Jonavoje lankosi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Jonavoje lankosi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 15:00:15 +0300
<![CDATA[Poslinkiai COVID-19 kreivėje: per savaitę protrūkių išaugo daugiau nei pusantro karto]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/poslinkiai-covid-19-kreiveje-per-savaite-protrukiu-isaugo-daugiau-nei-pusantro-karto https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/poslinkiai-covid-19-kreiveje-per-savaite-protrukiu-isaugo-daugiau-nei-pusantro-karto Epidemiologinė situacija šalyje ir toliau išlieka sudėtinga, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys. Per savaitę aktyvių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių skaičius Lietuvoje išaugo daugiau pusantro karto – nuo 205 iki 374. Didžiausias jų augimas fiksuotas ugdymo įstaigose.

NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės teigimu, nors situacija ugdymo įstaigose, lyginant pastarąsias dvi savaites, pablogėjo, tačiau epidemiologinės būtinybės kitaip organizuoti ugdymo procesą šiuo metu nėra.

„COVID-19 ligos atvejų augimas vaikų tarpe ir protrūkių formavimasis, mokykloms atvėrus duris, vis dar esant nepakankamai imunitetą šiai infekcijai turinčių žmonių, yra natūralus. Laimei, dauguma protrūkių ugdymo įstaigose nėra skaitlingi, turime tik kelias situacijas, kai pirminių atvejų, siejamų su protrūkiais, užfiksuota daugiau nei dešimt. Šiuo metu svarbu nepasiduoti panikai, atsakingai laikytis infekcijos prevencijos, skiepytis. Tikslas, kad vaikai būtų ugdomi klasėse, ir toliau išlieka prioritetu“, – sako G. Aleksienė.

Savo ruožtu, Daiva Razmuvienė pabrėžia, kad vienintelė galimybė, norint pakeisti pandemijos kreivę ir vietoje kilimo matyti jos lūžimą žemyn – spartesnis skiepijimasis.

„Stebime aiškią epidemiologinės situacijos koreliaciją su skiepijimosi tempais. Vakarų Lietuvoje esančių savivaldybių, nusidažiusių juoda spalva, kuriose fiksuojamas didžiausias naujų atvejų per 14 dienų rodiklis, tenkantis šimtui tūkstančių gyventojų, gyventojai skiepijasi itin vangiai. Retoje iš jų bent viena vakcinos doze pasiskiepijusių skaičius perkopia 60 proc., o kai kuriose tesiekia šiek tiek daugiau nei 50 proc. gyventojų. Tuo metu, dažnoje savivaldybėje, kur epidemiologinė situacija geresnė, peržengiama ir 70 proc. pasiskiepijusių riba“, – skiepytis ragina gyd. epidemiologė. 

Didžiausias aktyvių protrūkių augimas – ugdymo įstaigose

Didžiausias aktyvių protrūkių prieaugis, lyginant pastarąsias dvi savaites, registruotas ugdymo įstaigose. Praėjusios savaitės pabaigoje čia fiksuoti 196 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai prieš savaitę jų buvo 46. Dauguma protrūkių – apie 83 proc. – registruoti mokyklose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose fiksuotų protrūkių dalis siekia apie 17 proc.

Tuo metu, gamybos sektoriuje, kurio įmonių protrūkių žemėlapyje kurį laiką buvo daugiausia, praėjusią savaitę stebimas nežymus augimas – 37-ąją metų savaitę fiksuoti 49 aktyvūs protrūkiai, savaitę prieš tai – 43. 

Aktyvių protrūkių augimą epidemiologai praėjusią savaitę stebėjo ir gydymo  bei socialines paslaugas teikiančiose įstaigose. Jis atitinkamai siekė 27 proc. ir 18 proc.

Tuo metu, dvejose srityse – prekybos ir maisto pramonės – kurios pastaruoju metu taip pat išsiskyrė dėl fiksuojamų aktyvių koronavirusinės infekcijos protrūkių, specialistai 37-ąją metų savaitę stebėjo palankias tendencijas. Praėjusios savaitės pabaigoje atitinkamai registruoti 9 (savaitę prieš tai – 15) ir 11 (prieš savaitę – 15) aktyvių COVID-19 ligos protrūkių.

Paslaugų, logistikos ir transporto ir žemės ūkio įmonėse registruotų COVID-19 ligos protrūkių prieaugis 37-ąją metų savaitę buvo nežymus ir siekė nuo kelių iki keliolikos procentų. 

NVSC primena, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.

Specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys, sulaukę 12 metų, raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Nuo 12 m. galima skiepytis „Comirnaty“ (gamintojai „Pfizer“ ir „BioNTech“) arba „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) vakcinomis. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Poslinkiai COVID-19 kreivėje: per savaitę protrūkių išaugo daugiau nei pusantro karto

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 14:40:05 +0300
<![CDATA[Atsisakiusieji kiaulių auginimo skatinami įsigyti kitus ūkinius gyvūnus]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atsisakiusieji-kiauliu-auginimo-skatinami-isigyti-kitus-ukinius-gyvunus https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atsisakiusieji-kiauliu-auginimo-skatinami-isigyti-kitus-ukinius-gyvunus Šiai pagalbai Žemės ūkio ministerija iš viso skiria 25 tūkst. Eur ir prašo Žemės ūkio rūmų bei savivaldybių paraginti kiaulių laikytojus pildyti paraiškas.

Reikalavimus atitikusiems pareiškėjams kompensuojama iki 90 proc., bet ne daugiau kaip 2 tūkst. Eur vienam pareiškėjui, kitų, išskyrus  kiaules, ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidų per 4 metus. Tinkamos finansuoti išlaidos turi būti patirtos nuo 2019 m. lapkričio 1 d. ir (arba) einamaisiais metais.

Paraiškų teikimo laikotarpiu pareiškėjas gali teikti vieną paraišką, bet ne daugiau kaip keturias paraiškas per 4 metus, jei neviršijama didžiausia nurodyta paramos suma.

Pareiškėjai turi kreiptis į savivaldybės administraciją pagal fizinio asmens gyvenamąją vietą arba juridinio asmens buveinės adresą ir pateikti reikiamus dokumentus. 

Pagalbos už įsigytus ūkinius gyvūnus teikimo taisykles ir paraiškos formą galite rasti čia

Žemės ūkio ministerijos inf. 

Atsisakiusieji kiaulių auginimo skatinami įsigyti kitus ūkinius gyvūnus

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 13:06:45 +0300
<![CDATA[Premjerė neslepia: gali būti, kad vėl grįšime į karantiną]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/premjere-neslepia-gali-buti-kad-vel-grisime-i-karantina https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/premjere-neslepia-gali-buti-kad-vel-grisime-i-karantina Ingrida Šimonytė teigia, kad Lietuvai vėl atsidūrus juodojoje epidemiologinėje zonoje reikėtų grįžti prie privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo visiems patalpų viduje. Tačiau norint įteisintį šį reikalavimą, anot jos, greičiausiai vėl teks skelbti karantiną. 

„Turbūt, kad reikėtų. Apie tai kalbėsime rytoj. Labai gali būti, kad tai bus vienas iš didesnių pokyčių, kuriuos Vyriausybė siūlys nustatyti. Turbūt tuo tikslu reikės vėl įvesti karantiną, kadangi pagal ekstremalią situaciją tokio reikalavimo nustatyti negalime“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Dėl reikalavimo visiems dėvėti kaukes patalpų viduje, anot premjerės, Vyriausybė svarstys jau trečiadienį.

Premjerė neslepia: gali būti, kad vėl grįšime į karantiną

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 12:40:39 +0300
<![CDATA[Jaunoms šeimoms – palankesnės sąlygos įsigyti pirmąjį būstą regionuose]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jaunoms-seimoms-palankesnes-salygos-isigyti-pirmaji-busta-regionuose https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jaunoms-seimoms-palankesnes-salygos-isigyti-pirmaji-busta-regionuose Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės grąžinti gautos subsidijos, jei ji norės būstą parduoti. Taip pat gerinamos pažymų, patvirtinančių teisę į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, išdavimo sąlygos.

„Mažas gimstamumas, jaunų žmonių emigracija į užsienį, migracija į šalies didmiesčius – regionų kasdienybė. Manome, kad įstatymo pakeitimai sudarys aiškesnes ir palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms gauti finansinę paskatą įsigyjant pirmąjį būstą regionuose, taip prisidedant prie regionų atsigavimo”, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Trumpinamas terminas, lengvinamos sąlygos

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei jauna šeima būsto kreditą pirmajam būstui įsigyti grąžino kredito davėjui nepraėjus 10 metų nuo kreditavimo sutarties sudarymo dienos ir norį šį būstą parduoti, ji privalo grąžinti gautą valstybės subsidiją pirmajam būstui įsigyti. 

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas šeimoms keisti gyvenamąją vietą, prisitaikant prie kintančių darbo rinkos poreikių bei kitų gyvenimo aplinkybių, minėtas terminas trumpinamas nuo 10 iki 5 metų, tai yra, jei ne trumpiau nei penkerius metus būste išgyvenusi šeima atiduoda kreditą ir būstą parduoda, jai nereikės grąžinti valstybės subsidijos.

Įstatymo projektu taip pat siūloma išplėsti atvejų, kuomet subsidija neturi būti grąžinama, sąrašą ir papildomai nustatyti, kad subsidijos grąžinti nereikia, jeigu nepraėjus penkeriems metams siekiama pakeisti būstą į didesnį toje pačioje savivaldybėje, tais atvejais, kai būstas yra per mažas pagal Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nustatytą būsto naudingąjį plotą, tenkantį vienam šeimos nariui, arba jei šeimoje yra asmenų, kuriems būtinas didesnis plotas, pavyzdžiui, pagausėjus šeimai ar dėl sąlygų neįgaliesiems asmenims pagerinimo. 

Taip pat siūloma papildyti Įstatymo nuostatas ir nustatyti, kad tais atvejais, kai būstas parduodamas priverstinio vykdymo tvarka arba fizinio asmens bankroto byloje, reikalavimas dėl gautos subsidijos grąžinimo netaikomas. Tokiu būdu, prisidedant valstybei, būtų sušvelninama šeimų situacija joms patekus į nepalankią finansinę padėtį ir užkertamas kelias ją dar labiau pabloginti.

Gerinamos pažymų išdavimo sąlygos

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką savivaldybės išduodama pažyma dėl teisės į finansinę paskatą pirmajam būstui įsigyti galioja ne ilgiau kaip iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos. Praktika rodo, kad tokią pažymą pačioje metų pabaigoje gavusios šeimos nespėja susitvarkyti visų formalumų, kad galėtų įsigyti būstą ir gauti finansinę paskatą, arba sukeliama papildoma administracinė našta šeimoms, siekiant suspėti pažymos galiojimo metu kreiptis į kredito įstaigas. 

Siūloma atsisakyti nuostatos, kad pažyma galioja  iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos ir įtvirtinti vienodą 15 kalendorinių dienų galiojimo laikotarpį. Tokiu būdu būtų užtikrintas lygiateisiškumo principas visoms šeimoms nepriklausomai nuo pažymos išdavimo datos. 

Užkertamas kelias piktnaudžiavimui

Siūloma nustatyti, kad, tais atvejais, kai būstas įsigyjamas iš juridinio asmens, jei jaunos šeimos narys ar jo artimasis giminaitis yra vienintelis to juridinio asmens dalyvis, jauna šeima neturėtų teisės į valstybės finansinę paskatą būstui įsigyti. 

Tokiu būdu būtų išvengta piktnaudžiavimo atvejų, kai finansinės paskatos naudą iš esmės gauna jaunos šeimos artimi giminaičiai, kurie yra vieninteliai juridinio asmens, iš kurio perkamas būstas, dalyviai. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inf. 

Jaunoms šeimoms – palankesnės sąlygos įsigyti pirmąjį būstą regionuose

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 12:29:07 +0300
<![CDATA[Sunerimo dėl balkone išperėtų balandžių: ,,Renovaciją atliekantys darbininkai pagrasino išmesti juos"]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sunerimo-del-balkone-isperetu-balandziu-renovacija-atliekantys-darbininkai-pagrasino-ismesti-juos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sunerimo-del-balkone-isperetu-balandziu-renovacija-atliekantys-darbininkai-pagrasino-ismesti-juos Mieste renovuojant vis daugiau daugiabučių, gyventojau jau ne pirmą kartą kelia klausimą apie namų sienų plyšiuose ar balkonuose perinčių paukščių saugumą. Šįkart į portalą jonavoszinios.lt paskambino skaitytoja Regina, kuri neslėpė nerimo dėl jos buto balkone gyvenančių balandžių jauniklių.

Bijo dėl jauniklių

,,Turiu butą, kuriame šiuo metu negyvenu. Jis turi balkoną, kuris, deja, yra neįstiklintas. Po renovacijos, tai bus ištaisyta, tačiau kol butas negyvenamas, jo balkone įsikūrė balandžiai. Su vyru visaip bandėme juos vaikyti - įrengėme plėšrius paukščius primenančias statulas, tačiau balandžių tai neišgąsdino ir vieną dieną, atvykusi apžiūrėti buto, balkone radau staigmeną - mažus balandžiukus.

Žinoma, tai nepradžiugino, bet dar labiau nepradžiugino renovaciją atliekančio darbininko žodžiai - jis pasakė, kad balkonas turi būti iškraustytas, o balandžiai - kenkėjai. Suprask, kad turėčiau kažką su jais padaryti. Vienas dar puse lūpų užsiminė, kad jie gali pasirūpinti ,,naujais gyventojais".

Norėjau pasiteirauti, ar darbininkai gali reikalauti tiesiog išmesti paukščiukus? Nežinau, kur kreiptis, bet nenoriu, jog jiems kas nutiktų", - teigė skaitytoja.

Saugo valstybė

Susiekus su Aplinkos apsaugos departamentu, akcentuota, kad visi paukščiai yra saugomi valstybės. 

,,Balandis yra toks pat valstybės saugomas paukštis kaip ir kiti. 

Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 4 str. 2 d. gyvūnų gąsdinimas, sužeidimas ar nužudymas, išskyrus teisės aktuose numatytus atvejus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais", - teigė departamentas.

Gali grėsti rimti nemalonumai

Pridurta, jog už žiaurų elgesį su gyvūnais ir gyvūnų kankinimą asmenys traukiami administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.


,,Jeigu yra susuktas lizdas, o jame – kiaušiniai ir jaunikliai – tai lizdo liesti niekas neturi teisės.
Priešingu atveju gali būti nustatyta žala gamtai ir kaltininkai, kurie turėtų atsakyti už pasekmes. Šiuo atveju reikėtų išlaukti kol jaunikliai paliks lizdą", - paaiškino departamentas.

Kilus įtarimams dėl gyvūnų ar paukščių saugumo, visada gali pranešti ne tik aplinkosaugininkams, bet ir policijos pareigūnams.

Asociatyvi archyvo nuotr.

Sunerimo dėl balkone išperėtų balandžių: ,,Renovaciją atliekantys darbininkai pagrasino išmesti juos"

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 12:21:47 +0300
<![CDATA[Užduočių banke BETA – nauji testai mokiniams su grįžtamuoju ryšiu]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uzduociu-banke-beta-nauji-testai-mokiniams-su-griztamuoju-rysiu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uzduociu-banke-beta-nauji-testai-mokiniams-su-griztamuoju-rysiu Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) atnaujino informacinę elektroninio testavimo aplinką ir atvirų užduočių banką BETA (https://beta.etestavimas.lt/).

Užduočių banke BETA skelbiamos įvykusių mokinių pasiekimų patikrinimų užduotys, apimančios visas bendrojo ugdymo pakopas: pradinį, pagrindinį ir vidurinį ugdymą. Užduotys suskirstytos į keturias grupes: nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai (NMPP), pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai (PUPP), valstybiniai brandos egzaminai (VBE). Taip pat čia įkelti integruoti 9 mąstymo gebėjimo testai 3-9 klasių mokiniams.

Šiuo metu joje paskelbtos šios užduotys:

 • 2021 m. lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimų (PUPP) užduotys;
 • 2021 m. bandomųjų gamtos ir socialinių mokslų PUPP užduotys;
 • mąstymo gebėjimo testai, parengti pagal 2014–2020 m. nacionalinių konkursų (matematinio ir gamtamokslinio, kritinio mąstymo ir problemų sprendimo) užduotis;
 • biologijos ir istorijos minimalius reikalavimus atitinkančios valstybinio brandos egzamino užduotys, parengtos pagal 2021 m. valstybinių brandos egzaminų užduotis.

Pasirinkę norimą grupę, mokiniai gali atlikti užduotis ir taip pasitikrinti dalyko žinias bei gebėjimus.

Visos pateikiamos užduotys vertinamos automatiškai, tad jas atlikusieji iš karto sužino savo rezultatą.

„Svarbu tai, kad atnaujintos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimų užduotys yra su grįžtamuoju ryšiu. Tai reiškia, kad užduotis atlikę mokiniai pabaigoje gauna tekstinę grįžtamojo pobūdžio informaciją: jie sužino, kurias sritis išmano pakankamai gerai, o kurias dar reikia tobulinti“, – sako NŠA Pasiekimų patikrinimo užduočių skyriaus vedėja Gitana Notrimaitė-Muzikevičienė.

Mąstymo gebėjimo testus sudaro kritinio mąstymo ir problemų sprendimo užduotys, skirtos ugdytis aukštesniuosius mąstymo gebėjimus, bendrąsias kompetencijas ir žinių taikymą konkrečiose praktinėse situacijose.

Atnaujinta informacinė elektroninė testavimo aplinka BETA tapo pranašesnė technine prasme: vienu metu prie jos gali prisijungti daugiau vartotojų, įdiegta testų paieška pagal mokomąjį dalyką, metus, kurios klasės (nuo 3 iki 12) mokiniams skirtos  užduotys, taip pat ateityje bus galima pasirinkti užduotis specialiųjų poreikių turintiems mokiniams. Atlikti elektroninio testavimo aplinkoje skelbiamus testus galima tiesiogiai, be jokių atskirų prisijungimų. Sistema bus nuolat pildoma naujomis užduotimis.

NŠA inf. 

Užduočių banke BETA – nauji testai mokiniams su grįžtamuoju ryšiu

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 11:47:13 +0300
<![CDATA[Europos prieglobsčio paramos biuras skirs Lietuvai daugiau ekspertų ir vertėjų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/europos-prieglobscio-paramos-biuras-skirs-lietuvai-daugiau-ekspertu-ir-verteju https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/europos-prieglobscio-paramos-biuras-skirs-lietuvai-daugiau-ekspertu-ir-verteju Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašė atnaujintą skubios paramos Lietuvai planą drauge su Europos prieglobsčio paramos biuru (EASO). Plane numatyta padidinta ekspertinė parama Vidaus reikalų ministerijai ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT), be to, parama bus skirta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei Pabėgėlių priėmimo centrui. Taip pat pratęstas paramos teikimo terminas – numatyta, kad EASO ekspertai ir vertėjai talkins Lietuvos institucijoms iki 2022 m. birželio 30 d.

„Baigėme migrantų registraciją ir siekiame spartesnio prieglobsčio prašymų nagrinėjimo, todėl specialistų pagalba labai reikalinga. Vertėjai ir ekspertai padės suteikti migrantams visą reikalingą informaciją ir išsiaiškinti tikrąsias aplinkybes, dėl kurių jie atsidūrė Lietuvoje. Dėkoju Europos prieglobsčio paramos biurui už teikiamą pagalbą“, – teigia vidaus reikalų ministrė.

Pagal atnaujintą planą, Lietuvoje turėtų dirbti apie 140 EASO specialistų, iš jų pusė – tai vertėjai. Apie 100 specialistų dirbs Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiose įstaigose, dar 40 padės Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Teikdami informaciją EASO specialistai veikia kaip savotiški kultūriniai mediatoriai ir padeda migrantams įveikti ne tik kalbos barjerą, bet ir kultūrinius skirtumus. Be to, jie turi patirties ir padės įrengti migrantų stovyklavietes.

Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė dėl paramos į EASO kreipėsi birželio mėnesį. Pirmasis paramos planas drauge su EASO pasirašytas liepos 15 d. – tai buvo padaryta per rekordiškai trumpą laiką. Paramos Lietuvai planas yra šeštoji EASO vykdoma operacija.

Dėl neteisėtos migracijos Lietuvoje padaugėjo prieglobsčio prašymų, kuriuos teikia valstybės sieną kertantys migrantai iš Baltarusijos. EASO glaudžiai bendradarbiauja su nacionalinėmis valdžios institucijomis, taip pat su Europos Komisija ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra („Frontex“).

Europos prieglobsčio paramos biuras skirs Lietuvai daugiau ekspertų ir vertėjų

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 21 Sep 2021 10:20:18 +0300