Jonavos žinių naujienos https://www.jonavoszinios.lt/naujienos Jonavos rajono naujienos lt <![CDATA[Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuvos-sveikatos-rodikliai-gereja-mazeja-mirtingumas-nuo-sirdies-ir-kraujagysliu-ligu-ilgeja-sveiko-gyvenimo-trukme https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuvos-sveikatos-rodikliai-gereja-mazeja-mirtingumas-nuo-sirdies-ir-kraujagysliu-ligu-ilgeja-sveiko-gyvenimo-trukme Naujausiais Higienos instituto leidinio „Lietuvos sveikatos statistika 2023“ duomenimis, Lietuvoje 2023 m. mirė 37 005 asmenys – tai 5 879 asmenimis (14,6 proc.) mažiau negu 2022 metais. Nors širdies ir kraujagyslių ligos vis dar išlieka pagrindine mirčių priežastimi Lietuvoje, sudarančia 52,1 proc. visų mirties atvejų, 2023 m. mirtingumas nuo išeminių širdies ligų, palyginti su 2015 m., sumažėjo beveik dukart, taip pat stebimas ir mirtingumo nuo cerebovaskulinių ligų (insulto) mažėjimas.

Prieš 10 metų Lietuva pagal mirtingumą nuo išeminės širdies ligos pirmavo Europoje ir Europos vidurkį pralenkė 4,4 karto. O 2023 m. pagal mirtingumą nuo kraujotakos sistemos ligų Europoje Lietuva – jau 4-oje vietoje: ją lenkia Bulgarija, Rumunija ir Latvija, kuriose mirtingumo nuo šių ligų rodikliai yra didesni. Prof. Jelena Čelutkienė, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė 2020–2023 m., dabartines standartizuoto mirtingumo nuo kardiovaskulinių ligų mažėjimo tendencijas vertina optimistiškai – mano, kad rodikliai ir toliau gerės, dėl to sulauksime reikšmingo proveržio širdies ir kraujagyslių ligų kontrolės srityje.

2023 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė 19 263 asmenys, tai 3 240 mažiau nei 2022 metais. Didžiausią jų dalį (59,9 proc.) sudarė mirtys nuo išeminės širdies ligos, tačiau jų skaičius kasmet vis mažėja. Prof. J. Čelutkienė išskiria tikėtinas priežastis, lėmusias mirtingumo nuo išeminių širdies ligų mažėjimą.  

„Pirmiausia, tai širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa, kuri Lietuvoje vykdoma nuo 2006 m. Būtent ši programa daugiausia prisidėjo prie mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, daugiausia – aterosklerozinės ligos – mažėjimo. Per ilgą laiką, kol ši programa veikia, matomas akivaizdus teigiamas poveikis visuomenės sveikatai“, – pabrėžia ji.  

Profesorės nuomone, gerus rezultatus lėmė veiksmingas prevencinės programos organizavimas ir patrauklūs prevencinių paslaugų įkainiai, kurie skatina platų programos taikymą.

„Pirminės sveikatos priežiūros įstaigos aktyviai kviečia gyventojus dalyvauti prevencinėje širdies ir kraujagyslių ligų programoje, o tai užtikrina programos efektyvumą. Prevencinė programa apima plačią tikslinę grupę ir yra nuosekliai taikoma, todėl jos rezultatai pranoksta tai, ko būtų galima tikėtis vien tik dėl gyventojų sąmoningumo. Žinoma, svarbu, kad rizikos grupei priklausantys asmenys ne tik pradėtų vartoti reikiamus vaistus, bet ir toliau laikytųsi gydytojo įvardytų prevencinių priemonių bei tęstų vaistų vartojimą“, – akcentuoja J. Čelutkienė.

Anot profesorės, kita priežastis, lėmusi mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažėjimą, yra 2016 m. smarkiai pagerėjęs lipidus veikiančių vaistų prieinamumas.

„Tai buvo susiję su labai pagerėjusiomis antilipidinių vaistų kompensavimo sąlygomis, todėl stipriai išaugo pirmos eilės antilipidinių vaistų – statinų, ir antros eilės – ezetimibo – vartojimas, taip pat kraujospūdį mažinančių vaistų vartojimas. Antilipidinių vaistų vartojimas Lietuvoje didėja iki šiol. Nors Lietuva pagal statinų vartojimą vis dar atsilieka nuo Šiaurės Europos šalių, jau pralenkė Latviją ir Estiją“, – teigia specialistė.  

2015 m. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atlikto tyrimo duomenimis, statinų vartojimo rodiklis buvo 21 vaisto dozė per parą 1 tūkst. šalies gyventojų. Higienos instituto ataskaitoje matoma, kad 2023 m. lipidus modifikuojančių vaistų vartojimo rodiklis išaugo iki 140 dozių per parą 1 tūkst. gyventojų. „Lyginant šį rodiklį su Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Lietuva statinų vartojimo rodikliu jau pasiekė Europos vidurkį, kuris 2021 m. buvo 129 dozės per parą 1 tūkst. gyventojų“, – pabrėžia profesorė.

Kiti svarbūs veiksniai, lėmę mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažėjimą, yra anksčiau pradedamas hipertenzijos ir nutukimo gydymas. „Dabar turime ir nutukimo gydymui skirtų vaistinių preparatų. Taip pat svarbu diabeto gydymas, tačiau prioritetas turėtų būti nutukimo valdymas dar prieš atsirandant diabetui. Tam užtikrinti svarbus sveikas gyvenimo būdas“, – akcentuoja ji.

Anot specialistės, sumažėjęs mirusiųjų dėl širdies ir kraujagyslių ligų skaičius turėjo didelę reikšmę gydymo ar prevencinėmis priemonėmis išvengiamo mirtingumo sumažėjimui ir sveiko gyvenimo trukmės ilgėjimui.  

Higienos instituto duomenimis, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė padidėjo iki 77,43 metų (2022 m. – 75,3 metų), tačiau skirtumas tarp vyrų ir moterų vidutinės gyvenimo trukmės išlieka didelis ir sudaro 8,9 metų. 2023 m. duomenimis, Lietuvos vyrų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė yra 72,86 m. ir išlieka viena mažiausių Europos Sąjungoje (mažesnė tik Bulgarijoje ir Latvijoje).

„Išvengiamas mirtingumas Lietuvoje taip pat rodo teigiamas tendencijas. Šalyje gerėjo onkologinių ir plaučių ligų rodikliai, sumažėjo traumų keliuose ir savižudybių skaičius. Nors pagrindine mirties priežastimi Lietuvoje vis dar išlieka kraujotakos sistemos ligos, tarp kurių yra didelis skaičius išvengiamų mirčių, pasibaigus pandemijai aiškiai matyti, kad širdies ir kraujagyslių ligos tapo pagrindine išvengiamų mirčių priežastimi, prisidedančia prie šių mirčių mažėjimo, o tai rodo gerėjančią situaciją“, – teigia J. Čelutkienė.

Higienos instituto duomenimis, standartizuotas vyrų mirtingumo rodiklis 2023 m. buvo 1,8 karto didesnis negu moterų. Skirtumai stebimi tarp miesto ir kaimo gyventojų: nors sergančių miestiečių yra daugiau, jų mirtingumo rodikliai yra mažesni.  

Ateityje tikimasi dar geresnių rezultatų

Buvusi Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė teigia, kad ateityje galime tikėtis dar geresnių sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis rezultatų dėl prevencinės programos suaktyvėjimo ir jos rodiklių stebėsenos sistemos atsiradimo: laukiama ir prevencinės programos rezultatų skaitmenizacijos.

„2023 m. prevencinėje programoje pasitikrino apie 400 tūkst. asmenų, o tai sudaro daugiau nei pusę tikslinės populiacijos. Būtų idealu, jei programos įtrauktis dar labiau išaugtų. Be to, lapkričio mėnesį patvirtintas dislipidemijos diagnostikos ir gydymo vaistais tvarkos aprašas suteikė daugiau aiškumo šeimos gydytojams ir specialistams dėl cholesterolio kontrolės tikslų. Apskritai turime labai gerą prieinamumą prie pirmos ir antros eilės antilipidinių vaistų, tačiau vis dar stokojame trečios eilės lipidus mažinančių vaistų ir šį trūkumą siekiame spręsti“, – kalba sveikatos specialistė.

Profesorė atkreipia dėmesį, kad, norint dar labiau sumažinti mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, būtina imtis strateginių priemonių nacionaliniu mastu.

„Europos kardiologų draugija ir daugelis kitų organizacijų kalba apie būtinybę priimti nacionalinį širdies sveikatos planą. Europoje jau kelerius metus vyksta „Europe’s Beating Cancer Plan“ programa, skirta kovai su onkologinėmis ligomis, kuri gauna atskirą finansavimą ir dėmesį. Deja, širdies ir kraujagyslių sveikatai tokio dėmesio trūksta. Todėl siekiame, kad „Širdies sveikatos planas“ atsirastų europiniu mastu. Toks planas apimtų tiek prevenciją, tiek labiausiai paplitusių širdies ligų gydymo finansavimą ir geresnį organizavimą“, – teigia ji.

Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė

Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė Lietuvos sveikatos rodikliai gerėja: mažėja mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ilgėja sveiko gyvenimo trukmė ]]>
jonavoszinios.lt Sat, 30 Nov 2024 12:00:00 +0200
<![CDATA[Kova su rūkymu neveikia: ekspertai siūlo taiklesnę strategiją]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kova-su-rukymu-neveikia-ekspertai-siulo-taiklesne-strategija https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kova-su-rukymu-neveikia-ekspertai-siulo-taiklesne-strategija Tarptautinės nerūkymo dienos proga savaitraščio ir sveikatos naujienų portalo „Lietuvos sveikata“ organizuota diskusija priminė nerimą keliančius faktus: rūko kas trečias šalies gyventojas, o situacija Lietuvoje negerėja jau dvidešimt penkerius metus.

„Rūkymo priklausomybės sprendimui kaip visuomenė skiriame mažiau dėmesio nei alkoholio ar narkotikų keliamoms problemoms. O tabako žala, nors ir mažiau pastebima, kelia didelių iššūkių žmonių gerovei, visuomenės sveikatai ir sveikatos apsaugos sistemos išlaidoms. Nors priklausomybių nuo narkotikų, tabako ir alkoholio 2024-2026 metais prevencijai ir žalos mažinimui numatyta skirti 47,3 mln. eurų, yra abejonių dėl tinkamiausio ir efektyvaus šių lėšų panaudojimo“, – į problemą dėmesį atkreipė UAB „Lietuvos sveikata“ generalinė direktorė Jolanta Babiliūtė.

Ekspertai akcentavo, kad trūksta apčiuopiamų uždavinių, o siekis per trumpą laiką trečdalius sumažinti rūkančiųjų skaičių nėra realistiškas. Čia taip pat reikėtų visų galinčių prisidėti šalių įsitraukimo, bet priiminėjant Nacionalinę priklausomybių darbotvarkę į priklausomybių ir sveikatos ekspertų siūlymus atsižvelgta nebuvo.

Lietuvos Vyriausybė šiemet patvirtino Nacionalinės darbotvarkės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo klausimais iki 2035-iųjų įgyvendinimo 2024–2026 m. planą. Kokių konkrečių veiksmų reikėtų imtis ir kaip užtikrinti, kad milijoninės investicijos duotų realių rezultatų?

Skirtingos priemonės skirtingoms grupėms

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, socialdemokratas dr. Saulius Čaplinskas pritarė, kad priklausomybių darbotvarkę verta peržiūrėti: „Ji turėtų būti kuriama tariantis multidisciplininei specialistų komandai. Į tokį procesą reikia įtraukti įvairių sričių specialistus – nuo psichologų, medikų iki ekonomistų. Kaip ir su kelių eismo taisyklėmis – jos negali būti kuriamos atsižvelgiant tik į vienos grupės interesus.“

„Šiuo metu strategijoje labiausiai trūksta diferencijuoto požiūrio. Apie 10 procentų pradėjusių rūkyti žmonių tampa priklausomi, ir jiems reikia visiškai kitokios pagalbos nei tiems, kurie dar tik eksperimentuoja“, – kalbėjo priklausomybių psichologas Liudas Vincentas Sinkevičius.

Kardiologas prof. Pranas Šerpytis pritarė, kad pagalbos poreikis skirtingoms gyventojų grupėms skiriasi: „Daliai priklausomų rūkalių visiškai mesti nepavyksta net po infarkto. Kaip tokiems žmonėms padėti mesti rūkyti? Šiai grupei turime pasiūlyti mažiau žalingų alternatyvų, kurių sveikatai keliamas pavojus yra žymiai mažesnis. Nors svarbiausias tikslas – nerūkyti, tačiau turime galvoti ir apie būdus padėti tiems, kurie niekaip negali mesti rūkyti“, – sakė jis.

„Naudojamos prevencijos priemonės nėra aktualios jau rūkantiems, ir nerealu tikėtis visuomenės be jokių priklausomybių, ypač šiuolaikiniame pasaulyje, kai žmonės patiria daug nerimo, gyvenimo tempas yra kosminis, konkuruojama su dirbtiniu intelektu, – pabrėžė L.V.Sinkevičius. – Vis dėlto svarbu ne siekti utopinių tikslų, bet protingai reguliuoti situaciją.“

Siūlo atsigręžti į mokslą

Psichologas pabrėžė, kad nepanaudojame kitų šalių gerosios praktikos ir mokslinių tyrimų rezultatų.

„Lietuvos visuomenė išsilavinusi ir reikalauja rimtų mokslu pagrįstų išvadų. Tiesa, tyrimų apie rūkymą yra mažiau, nes rūkymas žmonės nesukelia tokių rimtų socialinių pasekmių, kokias sukelia kitos priklausomybės. Tačiau užsienyje tokių tyrimų – gausu. Daug jų atlieka JAV Nacionalinis priklausomybių tyrimų institutas, o Amerikos priklausomybių medicinos draugija yra išleidusi gaires, kuriose aiškiai išskiriamos dvi grupės – norintys mesti rūkyti ir nenorintys. Nemetantiems siūlomas motyvacinis interviu ir mažiau sveikatai žalingos priemonės.“

„Čia yra vienas „bet“, – įsiterpė dr. S.Čaplinskas. – Žalos mažinimo priemonės neturi daryti daugiau žalos už tą žalą, kurią mes tomis priemonėmis bandome sumažinti. Svarbiausia yra nepasiųsti neteisingos žinutės jaunimui, neva rūkyti yra nieko tokio. Noriu pabrėžti, kad bet koks rūkymas yra kenksmingas sveikatai.“

Akcentavo prevencijos bei užimtumo svarbą

Prevencija turi būti finansuojama prioritetine tvarka, kalbėjo ekspertai.

„Nuo labai anksti reikia formuoti sveikatai palankias priklausomybes - nuo sporto iki muzikos. Kai jaunuolis užimtas, jis turi mažiau galimybių įgyti žalingų įpročių“, – teigė Seimo narys dr. S.Čaplinskas, priminęs gerąją Islandijos praktiką.

Jam pritarė ir prof. P.Šerpytis: „Svarbi visa mus supanti aplinka: pakankamai vaikų darželių šalia namų, išsilavinusios auklėtojos, sporto aikštynai, nerūkantys ir psichologiškai paruošti treneriai”.

Psichologas L.V.Sinkevičius atkreipė dėmesį, kad problemą šalyje gilina pernelyg didelė socialinė atskirtis.

„Pirmiausiai reikia sukurti normalias gyvenimo sąlygas, tada galėsime kalbėti apie priklausomybių mažinimą, – teigė jis. – Dirbdamas su skirtingomis šeimomis supratau – kai specialistas iš „gražaus kabineto“ ateina ir aiškina apie gydymąsi ir sveiką gyvenimo būdą, o žmogui reikia grįžti į „baraką“ ar savo lūšną, pasiekti gerų rezultatų beveik neįmanoma.“

Diskusijos dalyviams pozityviai įvertinus kilusių klausimų aktualumą ir sutarus dėl būtinybės tęsti rūkymo mažinimo sprendimų paieška, J.Babiliūtė išreiškė viltį, kad į problemos sprendimą visuomenė bus įtraukiama ir įsitrauks aktyviau.

„Lietuvos sveikata“ inf.

Kova su rūkymu neveikia: ekspertai siūlo taiklesnę strategiją

]]>
jonavoszinios.lt Sat, 30 Nov 2024 09:00:00 +0200
<![CDATA[Floristė pataria, kaip susikurti tvarią kalėdinę kompoziciją iš seno dubens]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/floriste-pataria-kaip-susikurti-tvaria-kaledine-kompozicija-is-seno-dubens https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/floriste-pataria-kaip-susikurti-tvaria-kaledine-kompozicija-is-seno-dubens Floristės Evelinos namų kalėdinį stalą šiemet puoš jos pačios rankomis sukurta kompozicija, kuriai gaminti ji naudojo nostalgiškai vertingą daiktą – senovinę geldą iš močiutės palėpės. Pasitelkusi vien tik gamtines medžiagas ir sutrūkusius močiutės gintarinius karolius, Evelina seną medinį indą pavertė tikru meno kūriniu. Kaip pati floristė sako, tokia kompozicija taps ne tik unikaliu namų papuošimu, bet ir gražiu prisiminimu, kuris sušildys kalėdiniu laikotarpiu, o kartu ir atspindės šeimos istoriją. Tokiai kompozicijai sukurti floristė naudojo vieną techniką, kuri yra labai paprasta, tačiau šiuolaikinių floristų kiek primiršta. Anot Evelinos, pasitelkus šią techniką, kiekvienas galėtų susikurti puikių dekoracijų savo namams. „Nereikia būti profesionaliu floristu, kad galėtum pasigaminti estetišką kompoziciją. Pakanka pasinaudoti floristų patarimais, pasivaikščioti gamtoje, prisirinkti gamtinių medžiagų ir skirti šiek tiek laiko kūrybai“, - sako floristė ir demonstruoja, kaip sukurti kalėdinę kompoziciją iš seno indo.

Kūrybai reikalingi įrankiai ir medžiagos

Kompozicijos pagrindui tinka visi indai, išskyrus stiklo ir keramikos, kad būtų išvengta suskilimų kūrybinio proceso metu. Indo forma, spalva ir stilius gali būti įvairūs. Pagrindiniai reikmenys – akumuliatorinis suktuvas-gręžtuvas, 1 mm storio techninė vielutė, dekoratyvinė vielutė, klijai, įvairios gamtinės medžiagos (pušies spygliai, šakelių likučiai, kankorėžiai ir kt.), kalėdiniai žaisliukai ir leputės.

Pirmiausia, indo paviršiuje išgręžiamos skylutės. Tuomet į jas susmaigstomos ir tvirtinamos (klijų pagalba) techninės vielutės. Kol klijai džiūsta, pradedama gaminti girlianda, naudojant dekoratyvinę vielutę ir gamtines medžiagas. Atstumas tarp dekoratyvinių elementų turi būti apie 5-7 cm. Prieš vyniojant girliandą, floristė aplink vielutes dar apsuka kalėdines lemputes, kad suteiktų kompozicijai šventinės šviesos. Apvyniojus girliandą, reiktų patrumpinti vielutes ir jų viršūnes padekoruoti žaisliukais arba gamtinėmis medžiagomis. Dubenį dar galima papuošti pušies spygliais, kuriuos galima smaigstyti į kompoziciją be griežtos tvarkos ir pritvirtinti lipalo pagalba. Nereikia bijoti, kad baltas lipalas pritvirtinus matysis, nes išdžiūvęs jis taps bespalviu.

„Tvarios dekoracijos niekada neišeina iš mados. Jos ne tik džiugina akį savo natūralumu ir jaukumu, bet ir skatina kūrybiškumą, leidžiantį išvengti perteklinio vartojimo“, – sako floristės Evelina ir video pamokoje pažingsniui demonstruoja tvarios kompozicijos kūrimo etapus. Kviečiame mokytis!

Floristė pataria, kaip susikurti tvarią kalėdinę kompoziciją iš seno dubens

Floristė pataria, kaip susikurti tvarią kalėdinę kompoziciją iš seno dubens Floristė pataria, kaip susikurti tvarią kalėdinę kompoziciją iš seno dubens ]]>
jonavoszinios.lt Fri, 29 Nov 2024 14:00:52 +0200
<![CDATA[Skrandžio vėžiu susirgusi Almira: priešoperacinė reabilitacija padėjo lengviau pakelti gydymą ir geriau jaustis]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/skrandzio-veziu-susirgusi-almira-priesoperacine-reabilitacija-padejo-lengviau-pakelti-gydyma-ir-geriau-jaustis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/skrandzio-veziu-susirgusi-almira-priesoperacine-reabilitacija-padejo-lengviau-pakelti-gydyma-ir-geriau-jaustis Reabilitacija prieš operaciją padeda greičiau sveikti

 „Priešoperacinė reabilitacija man paliko labai gerą įspūdį. Nacionaliniame vėžio institute lankiausi konsultacijose, kuriose išsiaiškindavau, kaip ir ką turėsiu daryti. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja mane konsultuodavo, nurodydavo jėgos, ištvermės pratimus, kuriuos turiu atlikti namuose, paskirdavo reikiamus tyrimus, taip pat lankiausi pas dietologę. Galiu pasakyti, kad mano pliusas buvo tai, jog neturėjau antsvorio. Taip gydytis buvo lengviau. Be to, priešoperacinė reabilitacija man padėjo lengviau pakelti gydymą chemoterapija. Iki ligos taip pat buvau aktyvi – pėsčiomis eidavau į darbą ir iš jo, kai gydžiausi chemoterapija ir toliau keliaudavau pėstute. Tiesa, reikėdavo vieną dieną pailsėti namuose. Bet nenorėdavau gulėti ir užsibūti namie,“ – sako p. Almira.

Dabar p. Almira sako besijaučianti gerai. Moteris dirba, ir toliau daug vaikšto pėsčiomis, laikosi dietos: valgo daugiau troškintų daržovių, vengia raudonos mėsos, marinuotų, rūkytų maisto produktų. Moteris šiuo metu yra stebėsenoje - pas gydytoją lankosi kas pusmetį. P. Almira dėkoja Nacionalinio vėžio instituto medikų komandai: „Nuoširdus ačiū daktarui Augustinui Baušiui už rūpestį, priežiūrą, nuostabus gydytojas. Noriu padėkoti ir visoms slaugytojoms – jos tokios malonios, rūpestingos, sukasi kaip bitutės,“ – sako p. Almira. 

Nacionalinio vėžio instituto abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. Augustinas Baušys pabrėžia, kad priešoperacinė reabilitacija yra nauja modernaus ir kompleksinio onkologinių ligų gydymo sudedamoji dalis. Priešoperacinė reabilitacija šiemet pradėta taikyti Nacionaliniame vėžio institute. „Ši reabilitacija yra skirta pagerinti paciento fizinę, mitybinę ir psichologinę būklę prieš pagrindinį gydymo etapą – operaciją, siekiant sumažinti pooperacinių komplikacijų riziką ir pagerinti gydymo rezultatus. Vilniaus universitete, Nacionaliniame vėžio institute ir Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose sukurta metodika, kurios efektyvumas, įrodytas moksliniais tyrimais, leidžia reikšmingai pagerinti ne tik objektyvius pacientų gydymo rezultatus, bet ir gyvenimo kokybę. Labai džiaugiamės, kad ši naujovė taip greit įdiegta į kasdienę klinikinę praktiką ir dabar prieinama kaip kompleksinio gydymo dalis visiems mūsų pacientams,“ – sako dr. A. Baušys.

O ar nuo skrandžio vėžio įmanoma apsisaugoti? „Eilė mokslinių tyrimų nurodo, kad tam tikri gyvenimo būdo ir mitybiniai įpročiai gali sumažinti riziką sirgti skrandžio vėžiu. Palankūs, riziką sirgti mažinantys veiksniai – pakankamas vaisių ir daržovių vartojimas, Viduržemio jūros tipo dieta, pieno produktų, kryžmiažiedžių daržovių vartojimas bei žinoma reguliari fizinė veikla,“ – vardija dr. A. Baušys. Anot gydytojo, ne ką mažiau svarbu yra vengti žalingų įpročių, nesveiko maisto. 

Kada išsivysto skrandžio vėžys?

Dr. A. Baušys paaiškina, kad skrandžio vėžys išsivysto tada, kai pakinta skrandžio gleivinės ląstelės: jos supiktybėja ir ima nevaldomai dalintis. „Tikslios šios ligos atsiradimo konkrečiam pacientui priežastys dažniausiai išlieka neaiškios, tačiau yra gerai žinomi šios ligos atsiradimą skatinantys rizikos veiksniai. Visų pirma, tai yra rūkymas ir alkoholio vartojimas. Taip pat riziką gali didinti mitybos įpročiai, kai vartojama daug rūkyto, sūdyto, perdirbto, konservuoto ir ant grotelių kepto maisto. Nutukimas taip pat yra rizikos veiksnys sirgti skrandžio vėžiu. Kitas gerai žinomas ir labai reikšmingas rizikos veiksnys -  H. Pylori infekcija,“ – apie ligos atsiradimo priežastis pasakoja dr. A. Baušys. 

Anot abdominalinės chirurgijos gydytojo, skrandžio vėžys gali būti paveldimas, tačiau tik nedidelė dalis visų skrandžio vėžio atvejų yra genetiškai paveldimi. „Dažniausiai dėl paveldimumo reikėtų ištirti tokius asmenis, kurių pirmos ar antros eilės giminių tarpe yra buvę bent trys skrandžio vėžio atvejai ar bent du atvejai, kai susirgo jaunesni nei 50 m. giminės. Pavieniai susirgimai šeimoje gali būti susiję su šiek tiek didesne, nei įprastine rizika, tačiau to negalime vadinti paveldimu skrandžio vėžiu. Vis dėlto, absoliuti dauguma skrandžio vėžio atvejų yra nepaveldimi,“ – sako medikas. 

Taigi, kokie simptomai turėtų priversti sunerimti ir gali byloti apie ligą? „Dažniausi pirmieji skrandžio vėžio simptomai yra svorio kritimas ir pilvo skausmas. Kiti dažni simptomai: apetito stoka, ankstyvas pilnumo jausmas pavalgius, atsirūgimai ar rėmens jausmas, pykinimas, vėmimas. Kartais, ypač tais atvejais kai liga toliau pažengusi, skrandžio vėžys diagnozuojamas pasireiškus kraujavimo iš virškinamojo trakto reiškiniams ar žarnyno nepraeinamumui“ – pasakoja dr. A. Baušys. 

Kaip gydomas skrandžio vėžys?

Anot mediko, vienintelis,  leidžiantis tikėtis visiško pasveikimo skrandžio vėžio gydymo metodas, yra chirurginis naviko pašalinimas. Gydymo taktika priklauso nuo ligos stadijos.  „Gydymas nuo chirurginės intervencijos pradedamas tik tais atvejais, kai diagnozuojamas ankstyvas skrandžio vėžys. Kai kuriais atvejais diagnozavus ankstyvą skrandžio vėžį gali pakakti endoskopinio naviko pašalinimo, t.y. tokio būdo, kai narkozės metu navikas pašalinamas iš skrandžio gleivinės per burną įvestu endoskopu be pjūvių pilve. Kitais atvejais gali reikėti šalinti ne tik naviką, bet ir dalį ar visą skrandį su aplinkiniais limfmazgiais. Svarbu, kad šiais laikais net ir tradicinės operacijos dėl skrandžio vėžio neretai gali būti atliekamos minimaliai invaziniu būdu per keletą mažesnių pjūvių pilvo sienoje. 

Deja, daugeliu atvejų skrandžio vėžys diagnozuojamas esant vietiškai išplitusiai ligai, o tokiais atvejais operuojame tik po priešoperacinio chemoterapinio gydymo. Šiuolaikinė perioperacinė (prieš ir po operacijos skiriama) chemoterapija yra labai svarbi gydymo dalis, kuri leidžia sunaikinti kraujyje cirkuliuojančias vėžines ląsteles, sumažinti patį naviką ir taip pagerinti operacinio gydymo išeitis bei prailginti pacientų išgyvenamumą. Žinoma, geriausią konkrečią gydymo taktiką kiekvienam pacientui parenka daugiadalykė komanda specializuotuose skrandžio vėžio gydymo centruose. Neabejotinai, svarbiausias veiksnys skrandžio vėžio gydymo rezultatams yra ankstyva ligos diagnostika. Mūsų centre gydomų I stadija sergančių ligonių 5-erių metų išgyvenamumas viršija 95%, galime sakyti, jog beveik visi pacientai pasveiksta. Kitokia situacija, kai kalbame apie išplitusį vėžį,“ – apie gydymą pasakoja dr. A. Baušys. 

Medikamentinis skrandžio vėžio gydymas

Anot NVI Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjos, gydytojos onkologės chemoterapeutės dr. Editos Baltruškevičienės, medikamentinis skrandžio vėžio gydymas yra sudėtinė beveik visų stadijų navikų gydymo dalis. „Tik išskirtinai ankstyvi IA stadijos navikai gydomi išskirtinai chirurgija. Nuo IB stadijos siūloma gydymą pradėti nuo chemoterapijos – skirti vadinamą perioperacinį gydymą, kai pusė chemoterapijos ciklų skiriama prieš operaciją, o kita pusė – po jos. Tyrimais yra įrodyta, kad taikant kombinuotą gydymą pasiekiami geresni rezultatai ir pacientams liga atsinaujina rečiau. Nacionaliniame vėžio institute visus skrandžio vėžiu sergančius pacientus aptariame daugiadalykėje komandoje ir gydymą siekiame pradėti nuo chemoterapijos. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai dėl aktyviai kraujuojančio naviko, sunkios paciento bendros būklės ar gretutinių ligų, priešoperacinės chemoterapijos tenka atsisakyti. Metastazavusios ligos atveju pagrindinis gydymas yra medikamentinis. Vietiniai gydymo metodai taikomi tik išskirtinais atvejais, kai pasiekiamas geras chemoterapijos efektas ir nustatytos pavienės metastazės. Kiekvienas toks atvejis ir gydymo galimybės aptariamas daugiadalykėje komandoje, atidžiai pasveriant technines galimybes bei galimą naudą ir riziką pacientui,“ – apie medikamentinį skrandžio vėžio gydymą pasakoja dr. E. Baltruškevičienė.  

Pasak gydytojos onkologės chemoterapeutės, skrandžio vėžio medikamentinis gydymas tobulėja, vis plačiau pritaikomi personalizuotos medicinos principai. „Naviko genetinių pokyčių identifikavimas prieš skiriant gydymą tampa svarbiu, nes tai leidžia pritaikyti naujus vaistus, kurie tikslingai veikia specifines genų mutacijas ar baltymų raiškos pokytį. Remiantis tarptautinėmis gairėmis (pvz., Europos chemoterapeutų draugijos (ESMO) gairėmis) prieš gydant metastazavusį skrandžio vėžį rekomenduojama ištirti HER-2, PD-L1, Claudin 18.2 receptorių raišką ir mikrosatelitų būklę. HER-2 raiškos tyrimas jau daugelį metų tapo mūsų kasdienybe. Nustačius padidėjusią HER-2 raišką, skiriamas chemoterapijos ir prieš HER-nukreipto biologinės terapijos vaisto trastuzumabo derinys. Pastaraisiais metais skrandžio vėžio gydymo gairės pasipildė kitais inovatyviais vaistais. Imunoterapija derinyje su chemoterapija rekomenduojama, kai nustatomi PD-L1 receptoriai arba mikrosatelitų nestabilumas. Nustačius teigiamus Claudin 18.2  receptorius, skiriamas vaistais nukreiptais prieš šį baltymą. Ligai progresuojant, pirmaeilio gydymo metu skiriamas chemoterapijos ir angiogenezės slopintojo ramucirumabo derinys, vėliau – chemoterapija trifluridinu tipiraciliu. Gydymo variantų yra tikrai nemažai, tačiau labai gaila, kad ne visi yra prieinami mūsų pacientams. Lietuvoje kol kas nei imunoterapija, nei Claudin 18.2  receptorių inhibitoriai skrandžio vėžiui gydyti nėra kompensuojami,“ – kalba medikė. 

Kodėl verta dalyvauti klinikiniuose tyrimuose?

Todėl dr. E. Baltruškevičienė pabrėžia klinikinių tyrimų svarbą: tokie tyrimai pacientams leidžia gauti inovatyvų gydymą. „Klinikiniuose tyrimuose aktyviai tyrinėjami nauji vaistai ar kitos gydymo metodikos. Itin svarbu aktyviai į juos įsitraukti, nes tai suteikia mūsų pacientams galimybę gauti dar neprieinamą inovatyvų gydymą, o gydytojams įsitraukti į mokslinę veiklą bei įgyti patirties taikant inovatyvias terapijas. Aktyviai ieškoma naujų potencialių taikinių bei vaistų, kuriais galima būtų juos paveikti.

Nacionaliniame vėžio institute šiuo metu vykdomi 3 intervenciniai klinikiniai tyrimai. Itin svarbu paminėti tyrėjų inicijuotą klinikinį tyrimą, kuris vykdomas kartu su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikomis. Šio tyrimo metu pacientams, kuriems nustatyta pilvaplėvės metastazių, kartu su standartiniu gydymu taikomi keli kursai intraperitoninės chemoterapijos - vadinamosios PIPAC, kai vaistai dideliu slėgiu įpurškiami į pilvo ertmę. Šiuo tyrimu siekiama kuo intensyviau paveikti pilvaplėvės metastazes, kurios dažnai sunkiai pasiduoda sisteminiam gydymui.

Kiti du vykdomi tyrimai yra vaistų klinikiniai tyrimai, kuriuose tiriamos naujos imunoterapijos kombinacijos bei taikinių terapijos vaistai. Labai gaila, kad į šiuos du mano paminėtus tyrimus aktyvus įtraukimas yra baigtas, tačiau norėčiau labai padėkoti pacientams, kurie dalyvavo juose.

Dalyvaujame ir įvairiuose moksliniuose projektuose, kuriuose siekiame patvirtinti gyvenimo kokybės klausimynus, ištirti cirkuliuojančią naviko DNR, taikyti prereabilitaciją arba atlikti ankstyvą skrandžio vėžio prevenciją. Turime ir daug naujų idėjų, kurias tikimės įgyvendinti ateityje. Todėl norėčiau paskatinti pacientus pakalbėti su gydančiu gydytoju apie vykstančius projektus bei aktyviai dalyvauti. Informaciją apie vykstančius tyrimus pateikiame NVI interneto svetainėje.

Klinikiniai tyrimai yra mokslo ir medicinos variklis, leidžiantis ateiti inovacijoms. Klinikiniais tyrimais siekiama nustatyti naujų vaistų ar gydymo būdų efektyvumą, saugumą ir pranašumą, lyginant su standartiniu gydymu. Dalyvavimas klinikiniuose tyrimuose pacientui leidžia gauti inovatyvų gydymą, todėl pacientams yra svarbu aktyviai tokiuose tyrimuose dalyvauti,“ – reziumuoja dr. E. Baltruškevičienė.

Nacionalinio vėžio instituto pranešimas spaudai 

Skrandžio vėžiu susirgusi Almira: priešoperacinė reabilitacija padėjo lengviau pakelti gydymą ir geriau jaustis

]]>
jonavoszinios.lt Fri, 29 Nov 2024 13:00:26 +0200
<![CDATA[Gripo sezonas įsibėgėja – sergamumas kyla]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gripo-sezonas-isibegeja-sergamumas-kyla https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gripo-sezonas-isibegeja-sergamumas-kyla Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per savaitę susirgimų gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius padidėjo, COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) – išliko panašus. Bendras sergamumo šiomis ligomis rodiklis lapkričio 18–24 d. (47-ąją savaitę) siekė 1199,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, prieš savaitę jis buvo mažesnis – 1084,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu (2023 m. 47-ąją savaitę) bendras sergamumo rodiklis buvo didesnis –1404,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 

Mažiausias sergamumas vis dar išliko Telšių apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis pasiektas Vilniaus miesto savivaldybėje, t. y. peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba.

Jonavos rajone 46-ąją metų savaitę sirgo 505 asmenys, 47-ąją metų savaitę, lapkričio 18-24 dienomis, iš viso serga 618 asmenų:  iš jų fiksuoti 9 gripo atveji, ŪVKT infekcijomis serga 604 asmenys, koronaviruso infekcija nustatyta penkiems asmenims. Jonavoje sergamumas yra 1489.52 atv. / 100 tūkst. gyv. 

Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines pateko tiek pat asmenų kaip ir prieš savaitę –12 asmenų. Dėl COVID-19 ligos į ligonines buvo paguldyti 62 asmenys, prieš savaitę – daugiau – 73. Dėl gripo ir COVID-19 ligos intensyviosios terapijos skyriuje buvo gydomas 1 asmuo. Užregistruotas pirmas šį sezoną mirties nuo gripo atvejis. Asmuo priklausė 80–89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių ligų ir nebuvo skiepytas nuo sezoninio gripo. Nuo COVID-19 ligos užfiksuoti 3 mirties atvejai. Visi asmenys priklausė vyresnių nei 80 metų amžiaus asmenų grupei.

Situacija Europoje

Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ECDC) 46-osios savaitės duomenimis, bendras sergamumas ŪVKTI didėja. Sergamumas gripu išlieka panašus kaip ir praeitą sezoną. COVID-19 aktyvumas mažėja, tačiau ir toliau daugiausiai serga 65 metų ir vyresni žmonės. Kvėpavimo takų sincitinio viruso (RSV) aktyvumas ženkliai padidėjo, ypač tarp 0–4 metų amžiaus vaikų. Prasidėjo sezoninė RSV epidemija, todėl visos šalys turėtų būti pasirengusios, kad artimiausiomis savaitėmis RSV aktyvumas didės.

Informacijos šaltinis: https://erviss.org/

Skiepytis dar ne vėlu

Primename, kad COVID-19 vakcinomis gyventojai gali skiepytis bet kurioje gydymo įstaigoje. Sezoninio gripo vakcina nemokamai skiepijami tik rizikos grupėms priklausantys asmenys ir tik toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę.

Itin rekomenduojame pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims (65 m. ir vyresniems; socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams; asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis; asmenims, kurių imunitetas nusilpęs; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams; nėščiosioms; 2–7 metų amžiaus vaikams).

Gydymo įstaigų, kurios yra užsakiusios COVID-19 vakcinų, sąrašas skelbiamas čia.

Saugantis gripo ir kitų peršalimo ligų NVSC specialistai ragina laikytis higienos taisyklių: kosint ir čiaudint užsidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis (galima užsidengti skepetaite ar sulenkta alkūne); reguliariai plauti rankas su muilu ir vandeniu arba naudoti rankų dezinfekcijos priemones, ypač nusikosėjus ar nusičiaudėjus; stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač nešvariomis rankomis; dažnai drėgnu būdu valyti ir vėdinti patalpas. Pajutę į gripą panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmą ar pan.), nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Daugiau informacijos apie COVID-19 ir gripą rasite čia.

Parengta pagal NVSC duomenis 

Gripo sezonas įsibėgėja – sergamumas kyla

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 26 Nov 2024 12:30:05 +0200
<![CDATA[Greitosios medicinos pagalbos specialistė įvardijo, kaip sumažinti žiemos traumų riziką]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/greitosios-medicinos-pagalbos-specialiste-ivardijo-kaip-sumazinti-ziemos-traumu-rizika https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/greitosios-medicinos-pagalbos-specialiste-ivardijo-kaip-sumazinti-ziemos-traumu-rizika Žemiau nulio nukritusi temperatūra, žemės paviršių padengęs ledas bei sniegas reikalauja didesnio ne tik vairuotojų, bet ir pėsčiųjų budrumo. Šaltuoju metų laiku dėl sudėtingesnių oro sąlygų išauga lūžių, galvos traumų, nušalimų rizika, o pas medikus nusidriekia eilės patyrusiųjų šiuos ar kitus sužalojimus.

Kaip jų išvengti, kas žiemą turėtų būti ypač atsargūs bei kokius simptomus po patirtos traumos pajutus reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus, dalinasi Kauno kolegijos lektorė, greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė, instruktorė Virginija Gutienė.

Daugelio traumų galima išvengti

V. Gutienė atskleidžia, kad paspaudus šaltukui tarp dažniausiai patiriamų traumų rikiuojasi rankų ir kojų lūžiai – paslydus dažniausiai nukenčia rankos (dilbio ir riešo kaulai) ir kojos (blauzdos ir čiurnos kaulai).

„Krisdami žmonės instinktyviai bando pasiremdami rankomis sušvelninti smūgį, tačiau taip dažnai susilaužo dilbio kaulus ir riešus“, – sako greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė.

Jos teigimu, žiemą taip pat padaugėja galvos traumų, kadangi kritimas ant slidaus kelio gali baigtis galvos sumušimu, smegenų sutrenkimu ar netgi kaukolės lūžiu. Šaltuoju metų laiku, pasak specialistės, taip pat daugėja raumenų ir sąnarių patempimų – juos gali sukelti staigūs judesiai ant slidžių paviršių.

„Žinoma, termometrų stulpeliams krentant žemyn, fiksuojami pirštų, kojų, nosies ir ausų nušalimai“, – dalinasi V. Gutienė.

Vis dėlto, pažymi ji, esant pakankamai atsargiems ir imantis prevencinių priemonių, daugelio traumų galima išvengti arba sušvelninti jų pasekmes. V. Gutienė atkreipia dėmesį, kad žiemos metu svarbu pasirinkti avalynę grublėtu padu, kuri neslysta ant ledo. Ne mažiau svarbus ir atsargus vaikščiojimas.

„Jei jaučiate, kad paviršius yra slidus, eikite lėčiau, venkite staigių judesių ir didelių žingsnių, o esant dideliam plikledžiui, jei turite galimybę, geriau visai neikite į lauką. Pastaruoju atveju ypač pasisaugoti turėtų senjorai. Lipdami laiptais taip pat darykite tai atsargiai, laikydamiesi už turėklų“, – akcentuoja V. Gutienė ir priduria, kad sušalimo ir sužeidimų išvengti padės neperšlampama, šilta apranga.

Specialistė primena, kad žiemą vėlai švinta ir anksti temsta, todėl siekiant išvengti traumų būtina tamsiuoju paros metu naudoti šviesą atspindinčius elementus.

Vyresnio amžiaus žmones V. Gutienė ragina naudotis pagalbiniais įrankiais, tokiais kaip vaikštynės ar lazdos, kurie taip pat padės išvengti traumų ar sušvelnins jų pasekmes.

Priklausantys šioms grupėms turėtų būti ypač atsargūs

Greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė kaip pavojingiausias sveikatai traumas išskiria galvos, nugaros traumas, atvirus lūžius, nušalimus ir hipotermiją.

„Galvos traumos, tokios kaip smegenų sutrenkimas, kraujavimas į smegenis, kaukolės lūžiai gali sukelti rimtas neurologines problemas, komą, o kartais – ir mirtį. Ne mažiau pavojingos nugaros traumos, galinčios sukelti nugaros raumenų patempimus, stuburo slankstelių lūžius, disko išvaržas arba kitus nuolatinius negalią sukeliančius pažeidimus“, – perspėja Kauno kolegijos lektorė.

Tuo tarpu atvirų lūžių metu, kai pažeidžiama oda ir matomi kaulai, gali būti pažeistos ir stambios kraujagyslės – jas pažeidus žmogus gali greitai nukraujuoti. V. Gutienė pažymi, kad atviri lūžiai taip pat kelia didelę infekcijos riziką.

„Sunkūs nušalimai gali sukelti audinių nekrozę, netgi gali prireikti galūnių amputacijos. Hipotermijos atveju, kūno temperatūrai nukritus iki žemesnės nei reikia palaikyti organizmo metabolizmą ir veiklą, gali sutrikti gyvybiškai svarbių organų veikla, o pasekmės kartais gali būti mirtinos“, – dalinasi V. Gutienė.

Nors atšalus orams pasirūpinti savo sveikata specialistė ragina visus, vis dėlto ypatingai saugotis turėtų kelios žmonių grupės. Tarp jų patenka vyresnio amžiaus žmonės, sergantys osteoporoze, turintys lėtesnį reakcijos laiką ir prastesnę pusiausvyrą – jiems kyla didesnė rizika paslysti ir susižeisti.

Žiemą atsargesni turėtų būti ir žmonės, turintys sąnarių problemų, kadangi artritas, osteoartritas ir kitos sąnarių ligos gali apriboti judrumą ir padidinti kritimo riziką. Tuo tarpu nėščios moterys, dėl pasikeitusio kūno centro ir padidėjusio svorio yra labiau linkusios paslysti ir susižeisti.

„Vaikai dažnai būna aktyvūs ir ne visada įvertina galimus pavojus, todėl, siekiant išvengti traumų, žiemą jiems reikia ypatingos priežiūros. Į rizikos grupę taip pat patenka žmonės, vartojantys vaistus, galinčius sukelti šalutinį poveikį, tokį kaip galvos svaigimas ar mieguistumas, o tai padidina kritimo riziką“, – vardija V. Gutienė.

Pajutus šiuos simptomus būtina kreiptis į medikus

Net patyrus nedidelę traumą, greitosios medicinos slaugos specialistė ragina ją vertinti rimtai. Nors ne kiekviena trauma reikalauja kreipimosi į gydymo įstaigą, V. Gutienė išskiria simptomus, kuriuos pajutus svarbu kreiptis į medikus.

„Nedelsdami kreipkitės pagalbos į gydymo įstaigą, jei po patirtos traumos negalite pilnai pajudinti rankos ar kojos, jaučiate didelį skausmą, pastebite deformaciją, kai galūnė atrodo neįprastai išlinkusi, patinusi, skausminga“, – perspėja V. Gutienė.

Nieko nelaukus kreiptis į gydytojus taip pat reikėtų atsiradus sunkumų įkvėpti ar iškvėpti, jaučiant dusulį, esant giliai, gausiai kraujuojančiai žaizdai, pajutus stiprų galvos svaigimą, pykinimą, vėmimą. Pastarieji simptomai gali signalizuoti apie patirtą galvos traumą.  

„Net jei trauma atrodo nedidelė, visada geriau pasikonsultuoti su gydytoju, kad išvengtumėte komplikacijų. Jis įvertins jūsų būklę, paskirs reikiamą gydymą ir pateiks rekomendacijas, kaip prižiūrėti pažeistą vietą“, – akcentuoja greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė V. Gutienė.

Kauno kolegijos pranešimas spaudai 

Greitosios medicinos pagalbos specialistė įvardijo, kaip sumažinti žiemos traumų riziką

]]>
jonavoszinios.lt Sun, 24 Nov 2024 10:00:00 +0200
<![CDATA[Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės daugiau moterų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/profilaktiskai-pasitikrinti-del-kruties-vezio-gales-daugiau-moteru https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/profilaktiskai-pasitikrinti-del-kruties-vezio-gales-daugiau-moteru Sveikatos apsaugos ministerijai išplėtus krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribas, nuo kitų metų pradžios profilaktiškai pasitikrinti dėl šios ligos bus kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų.

Toks sprendimas priimtas įgyvendinant Europos Komisijos rekomendaciją „Naujas ES požiūris į vėžio atrankinę patikrą“ ir pritarus Privalomojo sveikatos draudimo tarybai. Nauja tikslinė populiacija – daugiau kaip 149 tūkst. moterų, draustų privalomuoju sveikatos draudimu – leis užtikrinti dar platesnę sveikatos patikros aprėptį. Planuojama, kad amžiaus ribų praplėtimas, papildomai pareikalaus apie 3,5 mln. eurų per metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, Lietuvoje vykdoma nuo 2005 metų liepos, iki 2024 m. gruodžio 31 d. skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai). Nuo 2025 m. sausio 1 d. ši programa bus taikoma moterims nuo 45 iki 74 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus bus atliekamas mamografinis tyrimas ir jo vertinimas. Šios programos paslaugos finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, skirtomis privalomuoju sveikatos draudimu apdraustoms moterims. 

Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio pacientes kviečia šeimos gydytojai, tačiau kai kuriose gydymo įstaigose jau išbandomas naujas centralizuotas programos organizavimo ir vykdymo modelis, kai pacientų atranka atliekama ir asmeniniai kvietimai pacientams yra siunčiami centralizuotu būdu. Nuo 2026 m. pradžios toks modelis bus pradėtas taikyti visoje šalyje. Plačiau apie tai skaitykite ČIA.

Lietuvoje onkologinės ligos yra antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų, o didžiausias mirtingumas dėl vėžio fiksuojamas darbingo 45–64 m. amžiaus žmonių grupėje. Kasmet šalyje nustatoma apie 1500 krūties ir storosios žarnos vėžio bei apie 400–500 gimdos kaklelio vėžio atvejų. Pastaraisiais metais stebimas susirgimų onkologinėmis ligomis didėjimas vis jaunesnių žmonių amžiaus grupėje.

Ministerija primena, kad Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis: gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio, prostatos (priešinės liaukos) vėžio, storosios žarnos vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų. Plačiau apie galimybes išsitirti pagal šias programas skaitykite ČIA.

SAM Komunikacijos skyrius

Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės daugiau moterų

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 21 Nov 2024 16:30:06 +0200
<![CDATA[Tarptautinės nerūkymo dienos proga NTAKD rekomenduoja savivaldybėms steigti daugiau nerūkymo zonų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/tarptautines-nerukymo-dienos-proga-ntakd-rekomenduoja-savivaldybems-steigti-daugiau-nerukymo-zonu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/tarptautines-nerukymo-dienos-proga-ntakd-rekomenduoja-savivaldybems-steigti-daugiau-nerukymo-zonu

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena yra gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui. Šiais metais ši diena yra šiandien, lapkričio 21 d.

2024 m. NTAKD užsakymu vykdytos 18-74 m. Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 23 proc. gyventojų kasdien rūko tabako cigaretes, cigarus ar pypkę (29 proc. rūkė bent kartą per paskutines 30 dienų). 7 proc. gyventojų kasdien vartoja kaitinamojo tabako gaminius (11 proc. vartojo bent kartą per paskutines 30 dienų). 4 proc. gyventojų kasdien vartoja elektronines cigaretes (10 proc. vartojo bent kartą per paskutines 30 dienų). 1 proc. apklaustų gyventojų per paskutines 30 dienų vartojo nikotino pagalvėles (kada nors gyvenime nikotino pagalvėles vartojo 4 proc. gyventojų). 1 proc. apklaustų gyventojų per paskutines 30 dienų vartojo uostomą ar kramtomą tabaką („snusą“, „snufą“) (kada nors gyvenime – 5 proc. gyventojų).

Pastebima, kad per pastarąjį dešimtmetį tabako cigarečių rūkymas per paskutines 30 d. išliko gana stabilus, o elektroninių cigarečių ir kaitinamojo tabako gaminių (pastarieji vertinti tik nuo 2020 m.) vartojimas didėjo. Tabako cigarečių rūkymas per paskutines 30 d. buvo didžiausias tarp vidutinio amžiaus respondentų, o kaitinamojo tabako gaminių ir elektroninių cigarečių, atvirkščiai, didžiausias vartojimas buvo tarp jaunimo. Tarp vyresnio amžiaus gyventojų (50-74 m.) dominuoja rūkymas, kitus gaminius vartoja tik 0,5-2 proc. Kasdien dažniau rūko vyrai (34 proc.) nei moterys (12 proc.).

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) oficialiu raštu kreipiasi į Lietuvos savivaldybių administracijas atkreipdamas dėmesį į 2024 m. rugsėjo 17 d. Europos Komisijos patikslintas rekomendacijos dėl aplinkos be dūmų ir aerozolių, kurios skirtos skatinti plėsti nerūkymo zonas siekiant pagerinti gyvenimo kokybę, sumažinti pasyvaus rūkymo pavojus ir užtikrinti sveiką aplinką visiems piliečiams.

Nerūkymo zonų kūrimas ir plėtra yra svarbūs visuomenės sveikatai, nes padeda gerinti gyvenimo kokybę ir kurti sveikesnę aplinką visiems piliečiams. Šios zonos ypač reikšmingos dėl jų poveikio pažeidžiamų grupių, tokių kaip vaikai, nėščios moterys ir sveikatos problemų turintys asmenys, apsaugai nuo pasyvaus rūkymo sukeliamų pavojų. Be to, draudimai rūkyti viešose erdvėse gali paskatinti rūkančius asmenis mažinti tabako ir elektroninių cigarečių vartojimą. Siekiant šių tikslų, svarbu užtikrinti, kad nerūkymo vietos būtų aiškiai pažymėtos, kad visuomenė galėtų saugiai ir informuotai naudotis laisvalaikio erdvėmis.

2024 m. Departamento atliktos apklausos duomenimis, 53 Lietuvos savivaldybėse buvo įsteigtos nerūkymo zonos, apimančios draudimus rūkyti aikštėse, parkuose, aplink ugdymo įstaigų teritorijas ir kitose viešosiose vietose. Iš jų 39 savivaldybės buvo nustačiusios aikštes kaip nerūkymo zonas, 36 – parkus ir skverus, o 27 – teritorijas aplink ugdymo įstaigas. Paminėtina, kad  2012 m. tik 26 savivaldybės pasinaudojo teise kurti nerūkymo zonas, todėl šiai dienai stebimos teigiamos tendencijos, plečiant nerūkymo zonas.

Departamentas rekomenduoja savivaldybėms:

1.      Įtraukti viešąsias vietas, kuriose lankosi vaikai (žaidimų aikšteles, pramogų parkus, zoologijos sodus ir kt.), į nerūkymo zonų sąrašą.

2.      Į nerūkymo zonas įtraukti viešųjų įstaigų lauko erdves: terasas, restoranų, kavinių ir kitų vietų balkonus ar verandas, kad ir šiose vietose būtų užtikrinta aplinka be dūmų.

3.      Užtikrinti nerūkymo zonų plėtrą viešojo transporto stotelių vietose apsaugant laukiančius žmones nuo pasyvaus rūkymo poveikio.

4.      Skirti ypatingą dėmesį švietimo įstaigoms, įskaitant ikimokyklinio ir aukštojo mokslo įstaigas, kad jų aplinka būtų be dūmų.

5.      Įvertinti galimybę įtraukti papildomas viešąsias zonas, kuriose lankosi visuomenė – renginių vietas, žiūrovų zonas viešosiose šventėse, taip pat vietas, kuriose tikėtinas didelis pėsčiųjų srautas.

Departamentas rekomenduoja nerūkymo zonas paženklinti, draudžiamuosius  ženklus išdėstyti matomose vietose, kad rūkantieji suvoktų tiek tabako, tiek elektroninių cigarečių dūmų pavojų aplinkiniams. Visos nerūkymo zonos turėtų būti aiškiai pažymėtos ryškiais, lengvai pastebimais ženklais, kad informacija būtų suprantama ir lengvai prieinama kiekvienam gyventojui.

Taip pat patariama savivaldybėms sudaryti ir nuolat atnaujinti savivaldybėje esančių nerūkymo zonų sąrašą, viešai skelbiamą savivaldybių interneto svetainėse.

Primename, kad norint atsikratyti priklausomybės nuo nikotino, galima skambinti nemokama telefono linija 1819.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

Tarptautinės nerūkymo dienos proga NTAKD rekomenduoja savivaldybėms steigti daugiau nerūkymo zonų

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 21 Nov 2024 11:00:04 +0200
<![CDATA[Susidraugaukite su miegu: vaistininkė pataria, kaip kiekvienas galime sau padėti]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/susidraugaukite-su-miegu-vaistininke-pataria-kaip-kiekvienas-galime-sau-padeti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/susidraugaukite-su-miegu-vaistininke-pataria-kaip-kiekvienas-galime-sau-padeti Vaistininkė pasakoja, jog miegas iš tiesų siejasi ne tik su poilsiu, bet ir su tinkama visų organizmo sistemų veikla, tad jo trūkumas gali sukelti tiek trumpalaikių, tiek ilgalaikių sveikatos problemų. Žmogui miegant, organizmas rūpinasi ląstelių regeneracija, imuninės sistemos stiprinimu bei uždegiminių procesų slopinimu, energijos atsargų atkūrimu.

„Miegant smegenys perdirba dienos metu gautą informaciją ir ją įsisavina, tad miegas taip pat yra svarbus tinkamoms smegenų funkcijoms, tokioms kaip atmintis, mokymasis ir įvairių sprendimų priėmimas. Be to, dėl miego metu reguliuojamų streso hormonų, sumažėja nerimo ar depresijos rizika“, – įvardija J. Aganauskaitė-Žukaitė.

Miego higienos svarba

Deja, statistika rodo, kad daugybė žmonių visame pasaulyje patiria miego problemų: ilgai neužmiega, naktį prabunda, miega per mažai ar per daug, atsibudę nesijaučia pailsėję, sapnuoja košmarus ir pan. Tokiu atveju, anot vaistininkės, yra labai svarbu padaryti viską, kas priklauso nuo mūsų pačių, kad būtų galima užtikrinti kuo ramesnį, vientisesnį ir gilų miegą.

„Tam, kad gerai išsimiegotume, labai svarbi tinkama miego higiena. Reikėtų turėti reguliarų miego režimą, eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kasdien. Miego kokybė priklauso ir nuo emocinės būsenos, todėl prieš miegą patariama vengti aktyvių ar stresą keliančių veiklų, pasistengti nusiraminti, atsipalaiduoti.

Kaip jau daugelis žino, kofeinas, alkoholis ir sunkus maistas vakare taip pat gali trukdyti kokybiškai miegoti. Jei miegamajame kambaryje per vėsu arba per šilta – vėlgi gali kilti nesklandumų: mokslininkai ištyrė, kad miegui tinkamiausia temperatūra yra 18–20 °C. Neigiamai veikti gali ir mėlynoji šviesa, sklindanti iš kompiuterio, televizoriaus ar mobiliojo telefono – ji slopina hormono melatonino gamybą“, – vardija vaistininkė J. Aganauskaitė-Žukaitė.

Melatonino vaidmuo

Anot vaistininkės, melatoninas yra esminis hormonas, reguliuojantis žmogaus miego ciklą ir padedantis organizmui veikti pagal cirkadinį ritmą. Šio hormono koncentracija organizme dienos metu sumažėja ir leidžia žmogui išlikti budriam bei energingam, o tamsiu paros metu – atvirkščiai, melatonino lygis padidėja, tad kūnas supranta, kad reikia ruoštis miegui bei atsipalaidavimui. Melatoninas dėl savo antioksidacinių ir atpalaiduojamųjų savybių taip pat gali padėti sumažinti streso hormonų lygį bei nurimti prieš miegą. Jis nemenkai prisideda ir prie gilesnio, kokybiškesnio miego, ypač tais atvejais, kai miego ritmas nėra reguliarus, daug keliaujama per skirtingas laiko juostas.

J. Aganauskaitė-Žukaitė sako, kad išsibalansavus miego ritmui ar sumažėjus melatonino lygiui organizme, pacientai neretai bando vėl grįžti į įprastas vėžias vartodami melatonino maisto papildus. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad melatoninas yra tik pagalbinė, trumpalaikė priemonė, o ne ilgalaikis miego sutrikimų sprendimas.

„Suagusiems žmonėms melatoniną rekomenduoju vartoti 30–60 minučių prieš miegą ir pradėti nuo mažos dozės – 0,5 mg, kad būtų stebimas jo poveikis. Įprasta melatonino dozė yra 1 mg, tačiau kai kuriais atvejais gydytojai gali būti skirti ir iki 5 mg. Nors šio maisto papildo vartojimas įvardijamas kaip nesukeliantis priklausomybės, reguliariai vartojant dideles melatonino dozes, organizmas gali pradėti mažinti natūralaus melatonino gamybą“, – pasakoja J. Aganauskaitė-Žukaitė.

Kas dar gali padėti?

Anot vaistininkės, prie kokybiško miego prisidėti gali ir mineralas magnis, taip pat skatinantis melatonino gamybą organizme. Jis padeda atsipalaiduoti raumenims, raminančiai veikia nervų sistemą, tad magnio turinčių maisto produktų (bananų, žalių daržovių, riešutų, sėklų ir pan. ) ar maisto papildų patartina vartoti likus kelioms valandoms iki einant miegoti. Tyrimai rodo, kad 5-HTP (5-hidroksitriptofanas) taip pat gali padėti reguliuoti miego ciklus.

„Vienas dažniausių pacientų pasirinkimų, jaučiant stresą ar nerimą bei skundžiantis prastu miegu, yra valerijono ekstraktas, neretai kombinuojamas su kitomis vaistažolėmis, tokiomis kaip apyniai ar melisa, pasifloros ekstraktas. Pastarosios vaistažolės gali sumažinti prabudimų skaičių ir pagreitinti patį užmigimo laiką. Adaptogeninis augalas ašvaganda taip pat pasižymi raminamuoju poveikiu, tad ypač tinka tiems, kurie prastai miega dėl patiriamos emocinės įtampos.

Visgi reikia nepamiršti, kad maisto papildai gali sąveikauti su kai kuriais medikamentais, pavyzdžiui, antidepresantais ar kraujospūdį reguliuojančiais vaistais. Todėl kiekvieną kartą, renkantis maisto papildus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku“, – priduria vaistininkė.

,,Camelia" pranešimas spaudai 

Susidraugaukite su miegu: vaistininkė pataria, kaip kiekvienas galime sau padėti

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 21 Nov 2024 10:00:00 +0200
<![CDATA[Pasaulinę vaiko teisių dieną NVSC priminimas apie skiepus]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pasauline-vaiko-teisiu-diena-nvsc-priminimas-apie-skiepus https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pasauline-vaiko-teisiu-diena-nvsc-priminimas-apie-skiepus Nuo šių metų lapkričio 20-oji – Pasaulinė vaiko teisių diena – yra oficialiai įtraukta į įsimintinų dienų kalendorių. Ši diena turi ypatingą reikšmę, nes būtent lapkričio 20-ąją 1959 metais buvo priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių deklaracija, o 1989-aisiais – patvirtinta Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija. Vaiko teisių konvencijoje išdėstytos pagrindinės vaikų teisės, įskaitant teisę į gyvenimą, išsilavinimą, sveikatos apsaugą, apsaugą nuo smurto ir išnaudojimo bei teisę dalyvauti sprendimuose, kurie gali paveikti jų gyvenimus. Minėdamas Pasaulinę vaiko teisių dieną, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos ypatingą dėmesį skiria skiepams, pabrėždamas jų svarbą vaikų sveikatai ir gerovei.

Kodėl svarbu skiepyti vaikus?

Skiepijimas yra esminė priemonė, kuri apsaugo tiek kiekvieną vaiką, tiek visuomenę nuo užkrečiamų ligų ir jų keliamų pavojų. Paskiepijus didelę dalį visuomenės, susidaro kolektyvinis imunitetas, kuris ne tik saugo paskiepytus asmenis, bet ir tuos, kurie dėl sveikatos problemų negali skiepytis, pavyzdžiui, mažus vaikus ar kitus asmenis su susilpnėjusia imunine sistema. Be to, skiepijimas padeda užkirsti kelią ligų atsiradimui ar net protrūkiams. Skiepai taip pat padeda išvengti pavojingų ligų, kurios gali sukelti komplikacijas (plaučių uždegimą, klausos praradimą, smegenų uždegimą ir kt.). 

Prioritetas – didinti vakcinacijos aprėptis

Kad ligos, kurių išvengiama skiepijant, neplistų visuomenėje, būtina užtikrinti joje skiepijimo apimtis. Jos vertinamos pagal tam tikrų amžiaus grupių paskiepytų vaikų procentinę išraišką. Svarbiausi rodikliai yra 1 ir 2 metų amžiaus vaikų skiepijimo aprėptys nuo difterijos, kokliušo, poliomielito ir tymų, nes tai ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) naudojami kriterijai, rodantys pirminę imunizaciją. PSO duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia 90–95 proc. tikslinės grupės asmenų. Nacionalinėje imunoprofilaktikos programoje 2024–2028 metams numatyti siekiami rezultatai – didinti skiepijimo aprėptis ir užtikrinti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo aprėptis visoje šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc.

Skiepijant pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių iki 2009 m. buvo pasiektos pakankamai aukštos skiepijimų aprėptys (94–99 proc. paskiepytų įvairiose amžiaus grupėse), leidžiančios suvaldyti užkrečiamąsias ligas, kurioms yra sukurti skiepai. Tačiau nuo 2010 m. Lietuvoje skiepijimo nuo visų šių ligų aprėptys mažėja.

Laikytis PSO rekomendacijų

Mažėjant skiepijimo aprėptims, formuojasi pažeidžiamų asmenų grupės ir kyla reali grėsmė, kad pamirštos užkrečiamosios ligos (tymai, raudonukė, kokliušas, difterija ir kt.) vėl gali sugrįžti. Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius (Skiepų kalendorius) atitinka visas PSO rekomendacijas dėl imunizacijos programų vykdymo bei maksimaliai priartintas prie kitose Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES / EEE) šalyse naudojamų vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Lietuvoje pagal Skiepų kalendorių naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami valstybės lėšomis nuo 14 infekcijų. Labai svarbu vakcinuoti visomis Skiepų kalendoriuje numatytomis vakcinomis.

Raginame tėvus sprendimus dėl vaikų skiepijimo priimti atsakingai, iškilus klausimų ar abejonių – tartis su šeimos gydytojais, kurie suteiks mokslu grįstos informacijos.

Būkime atsakingi už savo vaikų ir visos visuomenės sveikatą.

Daugiau informacijos apie skiepus vaikams rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/vaikai/

NVSC inf. 

Pasaulinę vaiko teisių dieną NVSC priminimas apie skiepus

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 20 Nov 2024 13:30:46 +0200
<![CDATA[Mokslininkė atskleidžia, kodėl kavinių maistas kartais atrodo mažiau sotus  ]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/mokslininke-atskleidzia-kodel-kaviniu-maistas-kartais-atrodo-maziau-sotus https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/mokslininke-atskleidzia-kodel-kaviniu-maistas-kartais-atrodo-maziau-sotus Daugelis mūsų mėgstame lankytis kavinėse, kur maistas atrodo patrauklus, estetiškas, o skonis glosto gomurį. Ar tiesa, kad pasisotinimas kavinių maistu trunka trumpiau? Kodėl taip yra, kokios yra pagrindinės priežastys dėl kurių kavinių maistas gali pasirodyti mažiau sotus kalbamės su KTU Maisto instituto Juslinės analizės mokslo laboratorijos vadove Aelita Zabulione.  

Mokslininkai teigia, kad sotumo jausmas dažnai priklauso nuo valgomo maisto kompozicijos, bet šiuolaikinis požiūris į maistą neapsiriboja vien tik produktais ir jų komponentais, nes būtina atsižvelgti ir į psichologinius bei socialinius valgymo kultūros aspektus.  

Sotumą lemia sudėtinga fiziologinių ir psichologinių veiksnių sąveika. Didžiausią įtaką tam daro baltymų, skaidulinių medžiagų, riebalų ir angliavandenių kilmė bei kiekis porcijoje.   

Lėtesnis virškinimas suteikia sotumo jausmą 

Pasak mokslininkų, baltymai yra pagrindinis sotumo elementas, nes jie skatina hormonų, signalizuojančių apie sotumą, išsiskyrimą ir yra lėtai virškinami, todėl ilgiau išlieka sotumo jausmas. Skaidulos, kurios yra nevirškinami angliavandeniai, suteikia maistui masės, lėtina virškinimą ir didina sotumą.  

„Svarbu žinoti, kad maiste yra du skirtingi skaidulų tipai – tirpios ir netirpios, kurios yra svarbios sveikatai, virškinimui ir ligų prevencijai. Tirpios skaidulos skrandyje sudaro į gelį panašią medžiagą, padedančią ilgiau išlaikyti sotumo jausmą. Jų randama avižų sėlenose, miežiuose, riešutuose, sėklose ir pupelėse, lęšiuose, žirniuose bei kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse. Taip pat jos yra balkšvojo gysločio sėklose, naudojamose skaidulinių medžiagų maisto papilduose.  

Kai kurios tirpios skaidulos gali padėti sumažinti širdies ligų riziką, bet jų trūksta apdorotame maiste. Netirpios skaidulos, esančios kviečių sėlenose, daržovėse ir neskaldytuose grūduose, didina išmatų tūrį ir pagreitina virškinimą. Nors riebalai dažnai kritikuojami, jie prisideda prie sotumo, lėtindami skrandžio tuštinimąsi, tik vertėtų neužmiršti, kad per didelis jų kiekis gali pakenkti sveikatai“, – sako A. Zabulionė. 

Renkantis patiekalus rekomenduoja atkreipti dėmesį į angliavandenių rūšį, nes sudėtiniai angliavandeniai iš pilnų grūdų turi mažesnį glikemijos indeksą, todėl energija išlieka ilgiau. Tuo tarpu cukringi patiekalai gali sukelti staigų alkio jausmą ir energijos sumažėjimą. Taip pat svarbus yra maisto tankis, nes vaisiai ir daržovės suteikia sotumo be perteklinių kalorijų, o įtraukus daugiau daržovių, maistas lėčiau virškinamas ir sotumas išlieka ilgiau. 

Mokslininkai akcentuoja, kad svarbus yra ne tik maisto pasirinkimas, bet ir valgymo įpročiai. Sąmoningas valgymas be trikdžių, tokių kaip telefonas ar televizorius, padeda geriau jausti sotumą.  

Suprantant veiksnius, lemiančius sotumą ir sąmoningai renkantis maistą, galima geriau valdyti apetitą ir savijautą. Įvairūs patiekalo skoniai taip pat padeda greičiau pasisotinti, nes suaktyvina daugiau skonio receptorių. Įtaką sotumui gali lemti ir tai, su kuo kartu valgome, kaip jaučiamės valgydami bei kiek dėmesio tam skiriame.  

Kavinėse – skanus maistas ir potyriai 

Kavinių ar restoranų lankymas ne tik suteikia galimybę pasimėgauti gardžiais patiekalais, bet neretai tampa iššūkiu tiems, kurie siekia išlaikyti subalansuotą mitybą. Nors tokios maitinimo įstaigos siūlo sotų ir sveiką maistą, dažniausiai jų pagrindinis tikslas yra suteikti malonumą ir patirtį, o ne užtikrinti subalansuotą mitybą.  

Kadangi dauguma kavinių ir restoranų neteikia išsamios informacijos apie patiekalų maistingumą, vartotojai turėtų atsakingai rinktis, atsižvelgdami į savo poreikius ir turimas žinias apie maistą. 

„Namų gamybos patiekalai laikomi sveikesniais, nes patys kontroliuojame ingredientus ir gaminimo būdą. Pavyzdžiui, namie dažniau kepame bulvytes orkaitėje, kad sumažintume riebalų kiekį, o restoranuose patiekiamas maistas dažnai yra skanesnis dėl didesnio riebalų naudojimo.  

Restoranai daugiausia orientuojasi į skonį ir malonumą, o namuose siekiame sveikatai palankaus maisto, įtraukdami daugiau daržovių ir grūdų. Taipogi restoranų meniu dažnai trūksta tokių sveikų garnyrų kaip grikiai ar lęšiai, kurie dažniausiai sutinkami namų virtuvėje. Svarbu nepamiršti, kad tokios maitinimo įstaigos nėra blogis – jie tiesiog siūlo skanų maistą, kuris dažniausiai valgomas retai ir nėra kasdienės mitybos dalis“, – teigia A. Zabulionė.  

Mokslininkė pabrėžia, kad sotumui įtaką daro ir patiekalo gaminimo būdas. Pavyzdžiui, trintas maistas suteikia trumpesnį sotumo jausmą nei nesmulkintas, todėl geriau rinktis vaisius vietoj kokteilių ar salotas vietoj trintos sriubos. 

Minkšti ar pervirti produktai mažiau sotina, o traškūs elementai padidina sotumo jausmą. Šiltas maistas taip pat dažnai didina sotumo jausmą, nes yra valgomas lėčiau, aromatingesnis ir suteikia psichologinį komfortą. 

Skysčiai ir riebalai maiste 

Skysčių vartojimas taip pat turi įtakos sotumui, bet mokslininkų nuomonės šiuo klausimu neretai išsiskiria dėl tokių veiksnių, kaip valgomas maistas ir individualūs įpročiai. Geriant vandenį ar mažai kaloringus gėrimus prieš valgį, sotumo jausmas gali padidėti ir sumažinti suvartojamo maisto kiekį.  

Vartojant tokius gėrimus valgio metu sotumo jausmas gali sumažėti dėl skrandžio turinio suminkštėjimo, bet yra tyrimų, įrodančių, kad tai palengvina virškinimą ir padeda labiau jausti sotumą. Tad vieningos nuomonės šiuo klausimu vis dar nėra. Manoma, kad saldūs gėrimai gali trukdyti jausti sotumą, didindami kalorijų kiekį, o skysčiai po valgio sotumo reikšmingai irgi nedidina. Akcentuojama, kad būtina atsižvelgti į bendrai savijautai svarbią hidrataciją. 

Pasak A. Zabulionės, sklando mitas, kad didelis riebalų kiekis maiste garantuoja sotumą, bet tai nėra visiška tiesa, nes riebus maistas dažnai lėtai virškinamas, jame trūksta baltymų bei skaidulų, todėl organizmas neretai reikalauja papildomo maisto, kad gautų reikalingas medžiagas ir pasisotintų. Panašiai veikia ir priedai maiste. 

„Greitojo maisto kavinės dažnai naudoja skonio stipriklius, kurie didina maisto patrauklumą, bet jų poveikis sotumui yra gana sudėtingas. Nors skonio stiprikliai, kaip druska ar E621, gali skatinti apetitą ir malonumą, sotumui didelio poveikio jie neturi“, – yra įsitikinusi A. Zabulionė. 

Mokslininkė atkreipia dėmesį, kad mityboje yra svarbiausias balansas, o sveikas maistas taipogi gali būti labai skanus, jei yra tinkamai paruoštas. Ji mano, kad bendro patiekalo sudėtis – baltymai, skaidulos ir tūris – yra svarbesnė už bet kokius skonio stipriklius. 

KTU pranešimas spaudai 

Mokslininkė atskleidžia, kodėl kavinių maistas kartais atrodo mažiau sotus  

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 20 Nov 2024 13:00:33 +0200
<![CDATA[SAM: Paprastėja psoriaze sergančių pacientų gydymas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sam-paprasteja-psoriaze-serganciu-pacientu-gydymas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sam-paprasteja-psoriaze-serganciu-pacientu-gydymas

Iki šiol psoriazės gydymas moderniais vaistais galėjo būti skiriamas, keičiamas arba nutraukiamas tik tretinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojo dermatovenerologo sprendimu. Dabar pacientai gydymą galės tęsti arčiau namų esančioje ambulatorines antrinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančioje įstaigoje (su ligonių kasomis sudariusių įstaigų sąrašas skelbiamas VLK interneto svetainėje).

Šis pakeitimas turėtų pagerinti gydytojų dermatovenerologų paslaugų prieinamumą ir sumažinti pacientų laukimo eiles, ypač ambulatorinėms tretinio lygio dermatovenerologijos paslaugoms.

Pakeitimus inicijavo Lietuvos dermatovenerologų draugija, pateikusi pasiūlymus SAM.

Psoriazė, dar vadinama žvyneline, yra lėtinė atsikartojanti uždegiminė odos liga, kurios pasireiškimą ir eigą lemia genetiniai bei aplinkos veiksniai. Ji dažniausiai pasireiškia odos bei nagų pažeidimu, tačiau net trečdaliui pacientų būdingi ir sąnarių pažeidimai (psoriazinis artritas), bei kitos būdingos gretutinės ligos: uždegiminės žarnyno, širdies ir kraujagyslių ligos, metaboliniai sutrikimai – nutukimas, cukrinis diabetas.

Kad išvengtų šių komplikacijų, pacientai, pastebėję šiai ligai būdingus simptomus, turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, kurio konsultacijai galima registruotis be siuntimo.

„Sergant žvyneline, dėl įvairių aplinkos veiksnių, klaidingai aktyvuotos imuninės ląstelės skatina greitą odos paviršiaus ląstelių dauginimąsi, jos nespėja subręsti ir kaupiasi odos paviršiuje. Dėl to odoje susiformuoja iškilusios, paraudusios, padengtos pilkšvomis ar balkšvomis stambiomis pleiskanomis (panašiomis į žvynus), aiškių ribų, įvairaus dydžio plokštelės, kurios dažniausiai lokalizuojasi alkūnių, kelių, juosmens srityse, tačiau gali atsirasti ir kitur. Galvos plaukuotosios dalies žvynelinės plokštelės dažnai sukelia niežėjimą, sunki forma gali sukelti plaukų iškritimą. Rankų ir kojų naguose gali atsirasti taškinių įdubimų, gelsvų dėmių, nago plokštelės atšoka nuo guolio, sustorėja, pageltonuoja“, – paaiškina Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.

Pasak specialisto, žvynelinė nėra užkrečiama liga ir nėra išgydoma, tačiau taikant kompleksinį gydymą galima kontroliuoti ligos eigą, pasiekti jos remisiją – pilną bėrimų išnykimą. Žvynelinės gydymas yra ilgalaikis, ir neretai tenka išbandyti įvairius gydymo būdus ar jų derinius, atsižvelgiant į ligos stadiją, pažeidimų išplitimą, paciento amžių, gretutines ligas ir kitus faktorius.

Lengvos žvynelinės gydymas pradedamas tepamais priešuždegiminiais vaistais, kartu gali būti taikoma fototerapija. Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai žvynelinės formai bei esant nepakankamam efektui taikant prieš tai minėtus būdus, gali būti skiriamas sisteminis žvynelinės gydymas geriamais arba leidžiamais vaistais. Pradedama nuo tradicinių cheminių vaistų, o jei jie neefektyvūs – skiriama biologinė terapija. Biologinė terapija yra sąlyginai naujas ir pažangus bei itin saugus ir gerai toleruojamas žvynelinės gydymo būdas, kuris teikia naujas žvynelinės gydymo perspektyvas – daugiau nei 80 proc. pacientų pavyksta pasiekti visišką ligos kontrolę. Lietuvoje šiuo metu prieinami beveik visi naujausi ir pažangiausi biologiniai preparatai žvynelinei gydyti.

SAM Komunikacijos skyrius

SAM: Paprastėja psoriaze sergančių pacientų gydymas

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 19 Nov 2024 14:00:49 +0200
<![CDATA[NVSC kvietimas profilaktiškai pasitikrinti dėl ŽIV, LPI ir hepatitų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nvsc-kvietimas-profilaktiskai-pasitikrinti-del-ziv-lpi-ir-hepatitu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nvsc-kvietimas-profilaktiskai-pasitikrinti-del-ziv-lpi-ir-hepatitu Lapkričio 18–25 d. minima Europos testavimo savaitė, kurios tikslas – didinti žinias ir informuotumą apie ŽIV, lytiškai plintančių infekcijų (LPI) bei virusinių hepatitų B ir C testavimo svarbą. Šios savaitės metu siekiama suvienyti organizacijas ir užtikrinti geresnes galimybes išsitirti, kad būtų galima laiku pradėti gydymą. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), prisijungdamas prie šios iniciatyvos, primena apie profilaktikos, ankstyvos diagnozės ir gydymo svarbą, kurie ne tik apsaugo nuo ligos progresavimo, bet ir kitus nuo užkrėtimo.

Diagnozuojama, kai liga jau pažengusi

ŽIV infekcijai, LPI ir virusiniams hepatitams B ir C yra būdinga besimptomė ligos eiga, todėl užsikrėtus ir nediagnozavus šių infekcijų, ligos progresuoja, išsivysto komplikacijos bei išlieka rizika užkrėsti kitus, net patiems to nežinant. Gyventojams, įvertinus užsikrėtimo riziką, rekomenduojama išsitirti, o nustačius infekciją –  kreiptis pas gydytoją specialistą dėl ligos gydymo. Šių infekcijų ištyrimas yra svarbus tiek ligų nustatymui ankstyvose stadijose, tiek prevencijai.

Nors ŽIV infekcija šiuo metu nėra išgydoma, nuoseklus ir tinkamas vaistų vartojimas gali žymiai sulėtinti ligos progresavimą, užkirsti kelią rimtoms komplikacijoms – tokioms kaip AIDS – ir užtikrinti gerą savijautą bei išlaikyti darbingumą. Be to, tinkamas gydymas ne tik gerina paciento gyvenimo kokybę, bet ir sumažina užsikrėtimo riziką aplinkiniams, nes gali žymiai sumažinti viruso kiekį kraujyje ir taip apsaugoti nuo tolesnio plitimo. Lietuvoje ŽIV gydymas yra kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF), todėl asmenys, sergantys ŽIV, gali gauti reikalingą terapiją ir užtikrinti savo sveikatos priežiūrą be didelių finansinių sunkumų.

Nuo virusinio hepatito B galima apsisaugoti pasiskiepijus – vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Nors skiepų nuo virusinio hepatito C nėra, tačiau šiuo metu egzistuoja efektyvus gydymas, kuris leidžia visiškai pasveikti nuo šios infekcijos. Hepatito C gydymas Lietuvoje taip pat kompensuojamas iš PSDF lėšų. Pirmiausia atliekamas atrankinis hepatito C žymenų laboratorinis tyrimas, o vėliau, pagal poreikį, gali būti atliekami kiti patvirtinamieji tyrimai.

Dažniausiai pasitaikančios LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė) ne visada pasireiškia ligos simptomais, ypač ankstyvose ligos stadijose, todėl profilaktinis pasitikrinimas, nors nesant simptomams yra rekomenduotinas. Kartais simptomai pasireiškia po savaitės, mėnesio ar pusmečio. Kartais ligos požymių visai nebūna. Ankstyva diagnostika leidžia išvengti komplikacijų dėl minėtų infekcijų (pvz., negydoma gonorėja ir chlamidiozė sukelia nevaisingumą), o užkrėsti kitus galima net ir tada, jei nėra jokių ligos požymių. Diagnozavus LPI,  – rekomenduojama išsitirti ir lytiniams partneriams.

Kur ir kaip galima pasitikrinti?

Pasitikrinti dėl ŽIV, LPI, hepatito B ir C galima sveikatos priežiūros įstaigose arba atliekant savikontrolės testus namuose. Anonimiškai ir nemokamai atlikti atrankinius greituosius savikontrolės testus bei pasikonsultuoti galima nevyriausybinėse organizacijose.  Greituoju atrankiniu ar savikontrolės testu gautą teigiamą rezultatą privaloma patvirtinti laboratoriškai, todėl būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Išsamią informaciją apie tai, kam rekomenduojama išsitirti dėl ŽIV, ir vietas, kur galima tai padaryti, rasite čia.

Atkreipiame dėmesį, kad šiais metais sąrašas asmenų, kuriems rekomenduojama atlikti ŽIV tyrimą, yra papildytas. Šiuo pakeitimu siekiama užtikrinti ankstyvesnį ŽIV infekcijos diagnozavimą bei gydymą, ir mažinti  apie užsikrėtimą nežinančių asmenų dalį.

Daugiau apie ŽIV, LPI, virusinius hepatitus B ir C galite sužinoti NVSC svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele/

Daugiau informacijos apie Europos testavimo savaitę rasite:

NVSC kvietimas profilaktiškai pasitikrinti dėl ŽIV, LPI ir hepatitų

]]>
jonavoszinios.lt Mon, 18 Nov 2024 17:30:00 +0200
<![CDATA[Antimikrobinis atsparumas – grėsmė visuomenei?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/antimikrobinis-atsparumas-gresme-visuomenei https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/antimikrobinis-atsparumas-gresme-visuomenei Nors medikų bendruomenei gerai žinoma, kad antibiotikais gydomi tik bakteriniai susirgimai, o virusų šie vaistai neveikia, deja, vis dar nepavyksta išvengti perteklinio antibiotikų vartojimo. Tai didina mikrobų atsparumą ir kelia grėsmę visuomenei, kad ateityje šie vaistai taps nebeveiksmingi. 

Šiaulių teritorinėje ligonių kasoje veikiantis nacionalinis Racionalaus vaistų vartojimo skatinimo komitetas atlikęs per pirmąjį šių metų pusmetį ambulatoriniam gydymui išrašytų kompensuojamųjų antimikrobinių vaistų analizę, pastebėjo, kad dalis receptų išrašyti nesilaikant Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąraše (A sąrašas) nustatytų antimikrobinių vaistų skyrimo sąlygų ir Nacionalinių racionalaus antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo rekomendacijų. 

Analizuojant per pirmus šešis šių metų mėnesius išrašytų 103,9 tūkst. receptų kompensuojamiesiems antimikrobiniams vaistams duomenis, nustatyta, kad 43 proc. kompensuojamųjų antimikrobinių vaistų receptų išrašymas neatitiko A sąraše nurodytų jų skyrimo sąlygų. Apie 44 tūkst. receptų nurodyta ligos diagnozė nėra įtraukta į A sąrašą arba nurodytas antimikrobinis vaistas nekompensuojamas konkrečiai ligai gydyti.

Atkreiptas dėmesys, kad įvairių gydymo įstaigų gydytojai netinkamai išrašė plataus antimikrobinio veikimo vaistų receptus. Tos gydymo įstaigos buvo informuotos apie rastas neatitiktis ir įpareigotos atidžiau skirti kompensuojamuosius antimikrobinius vaistus.

„Girdime apie įvairius atvejus, žinome, kad kartais ir pacientai spaudžia gydytojus skirti vieną ar kitą vaistą. Tačiau sprendimas skirti vaistą turi būti pagrįstas mediciniškai. Tai padaryti padeda greiti, patikimi ir vis labiau prieinami diagnostiniai tyrimai, finansuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo“, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja, Vaistų komiteto pirmininko pavaduotoja Dalia Ozolienė.

Pasak jos, šiemet įsigaliojo itin svarbi naujovė nustatant antibiotikų poreikį pacientui. Dabar A grupės beta hemolizinio streptokoko greitąjį testą šeimos gydytojas gali nemokamai atlikti ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, sergantiems viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Šis greitasis testas leidžia suprasti, kokių konkrečių antibiotikų reikia. 

Toks tyrimas atliekamas pacientui, susirgusiam ūmine viršutinių kvėpavimo takų infekcine liga (tonzilitu, faringitu), kai turi būti priimamas sprendimas, ar reikia skirti antibakterinį gydymą. Nustačius streptokoką, tikslinga skirti riboto veikimo spektro peniciliną. O atskirti, ar infekcija yra virusinė ar bakterinė, padeda C reaktyvinio baltymo tyrimas (CRB), kurį taip pat nemokamai pacientui gali skirti šeimos gydytojas. 

Specialistė primena, kad pats vaistas turi būti parenkamas tinkamas, pavyzdžiui, antibiotikai negydo virusinių ligų, todėl neturėtų būti skiriami ir vartojami sergant gripu ar kitomis virusinėmis ligomis. Todėl medikai turėtų skirti vaistus tik atlikę tyrimus. Taip pat labai svarbu, kad gydytojas pacientui skirdamas vaistą suteiktų tikslią ir aiškią informacija apie jo būklę. 

„Vaistininkai yra įpareigoti paklausti pacientų, ar šie žino, kaip vartoti vieną ar kitą vaistą. Tačiau dažnas žmogus palinksi žinąs ir tuo konsultacija pasibaigia. Ragintume ne klausti, o dar kartą akcentuoti, kaip ir kokiu periodiškumu vaistas turi būti vartojamas, kokie produktai ar gėrimai nedera kartu. Šią informaciją reikėtų užrašyti pacientui ant dėžutės ar lapelio“, – sako specialistė.

Lotynų kalbos žodis rationalis reiškia „protingas, apgalvotas“. Kaip tvirtina D. Ozolienė, vadovaudamiesi šiuo principu gydytojai ir turėtų skirti pacientams vaistus, o šie – juos vartoti. Racionalus vaistų vartojimas – tai saugus, efektyvus vartojimas. Taip siekiama, kad vaistas visų pirma nepakenktų pacientui, kuo labiau jam tiktų ir kuo efektyviau gydytų jo ligą. Čia atsakingos yra trys šalys: pacientai, vaistus skiriantys medikai ir vaistininkai.

Ligonių kasų inf. 

Antimikrobinis atsparumas – grėsmė visuomenei?

]]>
jonavoszinios.lt Mon, 18 Nov 2024 11:59:27 +0200
<![CDATA[Kaip susigyventi su žvyneline? Vaistininkė pataria rūpintis tiek išore, tiek vidumi]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kaip-susigyventi-su-zvyneline-vaistininke-pataria-rupintis-tiek-isore-tiek-vidumi https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kaip-susigyventi-su-zvyneline-vaistininke-pataria-rupintis-tiek-isore-tiek-vidumi Kasdienybę apsunkinanti liga

Skaičiuojama, kad maždaug trečdalis psoriazės atvejų prasideda vaikystėje. Vaistininkė pasakoja, kad kiekvienas pacientas būna paveikiamas individualiai – vieniems psoriazė pasireiškia veido, kaklo ar galvos srityje, kitiems – ant kelių, alkūnių, rankų ar liemens, simptomai gali varijuoti ir būti labiau pastebimi tik tam tikrose kūno vietose.

„Psoriazės paveiktos kūno vietos pasidengia pleiskanojančiomis dėmėmis, gali išryškėti bėrimas ar pūslelės, kurias nusikasius lieka rausvos dėmės. Įprastai pažeistą odą niežti, degina, skauda, dėmelės gali šlapiuoti, trūkinėti, kraujuoti, pasikeisti į pilkšvą, melsvą atspalvį. Dėl akivaizdžių skiriamųjų simptomų, gydytojams diagnozuoti ligą neretai pakanka fizinės apžiūros. Tačiau kartais prireikia ir odos mėginio tyrimo – biopsijos.

Svarbu pastebėti, kad ši liga gali pabloginti gyvenimo kokybę ne tik dėl fizinio diskomforto, bet ir įvairių su išvaizda susijusių kompleksų atsiradimo. Psoriaze sergantys asmenys neretai išgyvena didelį nerimą, liūdesį ar net depresiją, yra linkę vengti įvairių socialinių situacijų, atsisakyti kasdienių gyvenimo malonumų“, – įvardija J. Voverė.

Kaip išvengti paūmėjimų?

Vaistininkė sako, kad nors konkreti psoriazės priežastis nėra aiški, mokslininkai mano, jog ligos išsivystymą gali lemti tiek genetiniai ar imuniniai, tiek aplinkos veiksniai. Psoriaze sergantys pacientai įprastai išgyvena tam tikrus ligos paūmėjimo etapus: dalį laiko simptomai gali būti lengvi arba beveik nepastebimi, o kartais nemalonūs požymiai stipriai išryškėja ir trukdo kasdienybei.

„Pastebima, kad dažniausiai simptomus išprovokuoja stipri emocinė įtampa, gausus alkoholio vartojimas, rūkymas, įvairios infekcijos, ypač viršutinių kvėpavimo takų, alergijos, taip pat kai kurie vaistai bei mechaninis odos dirginimas, įskaitant neigiamą saulės spinduliuotės poveikį. Kai kuriems žmonėms simptomų paūmėjimui įtaką gali daryti net klimato pokyčiai“, – paaiškina J. Voverė.

Anot jos, įtariant psoriazę, labai svarbu apsilankyti pas sveikatos priežiūros specialistą, kad būtų paskiriami tinkami, simptomus malšinantys medikamentai, rekomenduojami atitinkami kasdienybės pokyčiai bei odos priežiūros rutina.

Oda būtina rūpintis nuolat

Vaistininkė atskleidžia, kad įprastai prižiūrint psoriazės paveiktą odą yra susitelkiama ties jos maitinimu ir drėkinimu, ypač šaltuoju metų laiku, kada oda būna ypač jautri, linkusi į sausėjimą bei pleiskanojimą. Prausiantis J. Voverė rekomenduoja naudoti ne muilą ar dušo žėlę, bet drėkinantį dušo aliejų, kuris padės išlaikyti odos drėgmės balansą ir sumažins jos sausumą. Reikėtų vengti ir ilgo prausimosi duše, itin karšto vandens naudojimo, kadangi šie veiksniai gali dar labiau išsausinti odą.

„Siekiant sudrėkinti kūną po maudynių, kremas, sviestas, emolietas ar losjonas yra labai svarbi dalis – pasirinktos priemonės turėtų būti be kvapų, specialiai sukurtos sausai, jautriai ir psoriazės paveiktai odai. Jose gali būti tokių odą minkštinančių medžiagų kaip šlapalas, glicerinas, skystasis parafinas, alantoinas, įvairūs aliejai, vitamino D analogai. Tepkite kremą iškart po dušo, kol oda dar drėgna – prieš tai ją nusausinus tapšnojant, bet netrinant. Maitinamosios priemonės papildo odos lipidus, sudarančius odos apsauginį barjerą, taip neleisdamos drėgmei išgaruoti, jos taip pat aprūpina odą naudingomis medžiagomis“, – pataria vaistininkė.

Anot jos, ne mažiau svarbus ir kremo nuo saulės naudojimas – net ir vėsiomis, apniukusiomis ar drėgnomis dienomis. Verta pasirinkti jautriai odai skirtą, SPF 50 apsaugą turinčią, priemonę, kuri neleis saulei pažeisti odos. Atidžiai reikėtų rinktis ir drabužius – vaistininkė J. Voverė pataria atkreipti dėmesį į audinių sudėtį, kadangi medvilnė ir šilkas visada bus švelnesni odai, nei sintetiniai audiniai. Per ankšti drabužiai vėlgi gali sukelti dirginimą bei odos pažeidimus.

Šaltuoju metų sezonu, sergantiems psoriaze, reikėtų stengtis nepersišaldyti, saugoti rankas, veidą ir galvą: tepti apsauginius kremus, dėvėti galvos dangalus, pirštines, šaliką ar skarą. Staigūs temperatūrų pokyčiai gali ne tik išbalansuoti imuninę sistemą, bet ir sukelti simptomų paūmėjimą.

Ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus

„Rūpintis ligos kontrole reikėtų ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Šalia gydytojų paskirtų medikamentų, pacientus visada skatinu atsižvelgti į savo mitybą, vengti alkoholio bei aštraus maisto. Kai kurie tyrimai rodo, kad glitimas, pusfrabrikačiai, citrusiniai vaisiai, saldumynai, pieno produktai ir raudona mėsa gali neigiamai veikti odą ir paskatinti uždegiminių procesų išryškėjimą. Patarčiau rinktis maisto produktus, kuriuose būtų vitaminų B12 ir D, taip pat omega-3 riebiųjų rūgščių, seleno, probiotikų“, – vardija vaistininkė.

Anot jos, nemažai naudos galima atrasti ir tinkamame darbo-poilsio režime, žalingų įpročių atsisakyme, taip pat gilinantis į streso valdymo technikas, tokias kaip biblioterapija, kūrybiniai užsiėmimai, sportas, meditacija ir pan.

„Gyvenant su psoriaze, į savo savijautą patarčiau žiūrėti kompleksiškai, atsižvelgiant į daug skirtingų aspektų, kurie gali lemti simptomų paūmėjimus. Svarbu sekti savo įpročius, mitybą, šalutines būkles, vartoti paskirtus vaistus, tepalus, dėl tinkamos odos priežiūros ir gyvenimo būdo korekcijų nebijoti pasitarti su gydytojais ar vaistininkais. Šią ligą galima sėkmingai valdyti, tereikia pasiryžimo ir teisingų įpročių“, – priduria J. Voverė.

,,Camelia" pranešimas spaudai 

Kaip susigyventi su žvyneline? Vaistininkė pataria rūpintis tiek išore, tiek vidumi

]]>
jonavoszinios.lt Sat, 16 Nov 2024 10:00:00 +0200
<![CDATA[Gyventojai asmeniškai kviečiami dalyvauti vėžio prevencijos programose pagal naują centralizuotą programų organizavimo modelį]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gyventojai-asmeniskai-kvieciami-dalyvauti-vezio-prevencijos-programose-pagal-nauja-centralizuota-programu-organizavimo-modeli https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gyventojai-asmeniskai-kvieciami-dalyvauti-vezio-prevencijos-programose-pagal-nauja-centralizuota-programu-organizavimo-modeli Storosios žarnos piktybinio naviko ankstyvosios diagnostikos programoje bus kviečiami dalyvauti 50–74 m. (imtinai) amžiaus gyventojai, kuriems nėra patvirtintas storosios žarnos piktybinis navikas. Vykti tyrimui į gydymo įstaigą jiems nereikės: kartu su kvietimo laišku atrinktas asmuo paštu gaus mėgintuvėlį, skirtą išmatų ėminiui surinkti (su užklijuotu lipduku su asmens vardu, pavarde, identifikaciniu numeriu ir QR kodu), instrukciją, paaiškinančią, kaip teisingai paimti ėminį imunocheminio slapto kraujavimo išmatose tyrimui (iFOBT), ir voką su atgaliniu adresu, skirtu išmatų ėminiui išsiųsti atgal.

Įgyvendinant bandomąjį projektą bus tęsiamas centralizuotas kvietimų siuntimas dalyvauti Krūties piktybinio naviko ankstyvosios diagnostikos programoje, skirtoje 50–69 metų (iki 2024 m. gruodžio 31 d.), o nuo 2025 m. sausio 1 d. – 45–74 metų amžiaus moterims, ir Gimdos kaklelio piktybinio naviko ankstyvosios diagnostikos programoje, skirtoje 25–59 metų amžiaus moterims.

Bandomajame projekte, kuris prasidėjo 2023 m. lapkritį, dalyvauja du koordinavimo centrai – Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos – ir kelios dešimtys gydymo įstaigų, kurių sąrašas patvirtintas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Šių įstaigų pacientams iki 2024 m. pabaigos koordinavimo centrai planuoja išsiųsti dar apie 16  tūkst. kvietimų, taip pat rengiamas gydymo įstaigų įtraukimo į bandomąją veiklą plėtros planas 2025 metams. Bandomojo projekto pabaiga – 2025 m. gruodžio 31 d. Planuojama, kad nuo 2026 m. sausio 1 d. šis modelis pradės veikti visos šalies mastu. 

Tikslas – vienodos galimybės dalyvauti prevencijos programose

„Norėtume paraginti gyventojus aktyviau įsitraukti į vėžio prevencijos programas ir gavus kvietimą būtinai pasitikrinti. Šiuo metu prevencijos programose dalyvauja mažiau nei pusė gyventojų, kurie priklauso tikslinėms grupėms ir kuriems padidėja onkologinių susirgimų tikimybė. Šiuo bandomuoju projektu siekiame suformuoti vieningą profilaktikos programų organizavimo tvarką šalyje, kuri užtikrintų vienodą programų paslaugų prieinamumą gyventojams, nepriklausomai nuo gydymo įstaigos, prie kurios jie yra prisirašę, ir padėtų mažinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimo netolygumus“, – teigia Vidurio ir Vakarų Lietuvos onkologinių ligų patikros programų koordinavimo centro vadovė doc. dr. Rugilė Ivanauskienė.

Iki šiol gimdos kaklelio, krūties ir storosios žarnos piktybinių navikų ankstyvosios diagnostikos programose gyventojai dalyvavo šeimos gydytojo siūlymu arba savo iniciatyva, o tai mažino programų efektyvumą, nebuvo užtikrinamos tolygios galimybės gyventojams gauti efektyvią prevencinę paslaugą, profilaktinius tyrimus atliko nepakankama populiacijos dalis. Tyrimus dažnai atlikdavo tie patys asmenys, prisirašę prie aktyviai prevencijos srityje veikiančių pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų.

Naujasis modelis, šiuo metu išbandomas Lietuvoje, suteikia galimybę koordinavimo centrams – Santaros klinikoms ir Kauno klinikoms – centralizuotai vykdyti tikslinės populiacijos identifikavimą, atranką, informavimą ir kvietimų siuntimą dalyvauti prevencinėse programose. Tokiu būdu gydymo įstaigos bus atleistos nuo šių administracinių darbų ir galės sutelkti visą dėmesį į tyrimų atlikimą bei jų vertinimą, taip užtikrinant kokybišką ir savalaikę pagalbą pacientams.

„Tokiu centralizuotu būdu, siunčiant kvietimus, koordinavimo centrai siekia, kad dalyvauti programoje būtų pakviestas kiekvienas programos tikslinei populiacijai priklausantis žmogus, kad būtų sudaromos vienodos sąlygos dalyvauti programoje visiems tikslinei populiacijai priklausiantiems asmenims. Stebima, ar pakviestas asmuo atvyko pasitikrinti, o jam neatvykus, siunčiamas pakartotinis kvietimas – priminimas. Tai yra labai svarbu, nes laiku diagnozavus onkologinius susirgimus, ženkliai padidėja tikimybė suvaldyti ligą, sustabdyti jos progresavimą ir netgi visiškai išgydyti“, – teigia Rytų regiono prevencijos programų koordinacinio centro vadovė Asta Nenartavičienė.

Vėžys – antra dažniausia mirties priežastis

Lietuvoje onkologinės ligos yra antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų, o didžiausias mirtingumas dėl vėžio fiksuojamas darbingo 45–64 m. amžiaus žmonių grupėje. Kasmet šalyje nustatoma apie 1500 krūties ir storosios žarnos vėžio bei apie 400–500 gimdos kaklelio vėžio atvejų. Pastaraisiais metais stebimas susirgimų onkologinėmis ligomis didėjimas vis jaunesnių žmonių amžiaus grupėje.

Daugelio šalių patirtis rodo, kad šias problemas galima spręsti efektyviai vykdant Europos Sąjungos rekomenduojamas onkologinių ligų profilaktines patikros programas. Efektyviam ankstyvos diagnostikos ir prevencinių programų vykdymui rekomenduojama patikrinti ne mažiau kaip 70 proc. tikslinės populiacijos. Skandinavijos šalyse, kur organizuotos patikros programos vykdomos jau nuo 1970 m., mirtingumą nuo krūties ir gimdos kaklelio vėžio pavyko sumažinti atitinkamai 40 ir 80 proc.

Ministerija primena, kad Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis: gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio, prostatos (priešinės liaukos) vėžio, storosios žarnos vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų. Plačiau apie galimybes išsitirti pagal šias programas skaitykite ČIA.

SAM Komunikacijos skyrius

Gyventojai asmeniškai kviečiami dalyvauti vėžio prevencijos programose pagal naują centralizuotą programų organizavimo modelį

]]>
jonavoszinios.lt Fri, 15 Nov 2024 12:30:24 +0200
<![CDATA[Diabeto kontrolės galimybės šiandien: nuo diagnostinių tyrimų iki reabilitacijos – viskas pacientui]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/diabeto-kontroles-galimybes-siandien-nuo-diagnostiniu-tyrimu-iki-reabilitacijos-viskas-pacientui https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/diabeto-kontroles-galimybes-siandien-nuo-diagnostiniu-tyrimu-iki-reabilitacijos-viskas-pacientui Sergančiųjų – tūkstančiai

Cukrinis diabetas arba cukraligė – sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę. Tai lėtinė liga, kuria susergama, kai sutrinka insulino gamyba kasoje (1 tipo) arba šio hormono veikimas audiniuose (2 tipo). Cukrinį diabetą sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą – hiperglikemiją. 

Higienos instituto duomenimis, praeitais metais net 161,4 tūkst. šalies gyventojų sirgo 1 arba 2 tipo cukriniu diabetu. Tai maždaug 4 proc. daugiau nei 2022 metais. 627 sirgusieji šia liga mirė. Nekontroliuojamas cukrinis diabetas gali sukelti kraujagyslių ligas, polineuropatiją, inkstų ir kitų organų pažeidimus, aklumą ir kitas ligas. 

Tyrimą skiria šeimos gydytojas

Gydant šią ligą būtina stebėti, kiek veiksmingos ligai valdyti naudojamos priemonės, vartojami vaistai. Rūpinimasis mityba, gyvensena, emocine būsena yra svarbus siekiant išvengti cukrinio diabeto komplikacijų. Ne mažiau svarbus ir  teisingas vaistų vartojimas, jei jų reikia. 

Norint stebėti naudojamų priemonių ir vaistų veiksmingumą, reikalingas glikozilinto hemoglobino tyrimas, kurį gali skirti šeimos gydytojas. Tyrimas parodo gliukozės koncentracijos kraujyje pokyčius per pastaruosius 3 mėnesius, pagal kuriuos prireikus koreguojamas gydymas. Toks tyrimas turėtų būti atliekamas 4 kartus per metus. 

Šeimos gydytojas, matydamas, kad vystosi komplikacijos, diabetu sergantį pacientą gali siųsti konsultuotis pas gydytojus specialistus – oftalmologą, neurologą, nefrologą, endokrinologą.  Širdies ir kraujagyslių ligų rizikai įvertinti šiems pacientams atliekami lipidų, kraujo krešėjimo tyrimai, matuojamas kraujospūdis. Diabetinei nefropatijai nustatyti tiriamas albumino / kreatinino santykis šlapime, lėtinės inkstų ligos stadijai įvertinti skaičiuojamas glomerulų filtracijos greitis. 

Insulino pompų nuoma pacientams nekainuoja

Sergantiesiems 1 tipo diabetu gyvybiškai būtinos yra nuolatinės insulino injekcijos. Reikiamą insulino kiekį organizme visą parą garantuoja insulino pompos. Pompos nuoma ir vienkartinių keičiamųjų dalių rinkinys insulinui į poodį suleisti apmokami iš PSDF tiems sergantiesiems 1 tipo cukriniu diabetu, pagal skyrimo sąlygas. Pavyzdžiui, vaikams iki 12 metų, kai gydymas insulino injekcijomis laikomas netinkamu ar nepatogiu; moterims nėštumo metu ar planuojančioms pastoti ir kt. 

Per mėnesį išrašomas vienas insulino pompų, naudojamų ambulatoriškai gydyti nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių komplektas. Kompensuojamoji komplekto kaina – 87 eurai per mėnesį.

Gydymą insulino pompa skiria tretinio lygio sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas, kuriame dalyvauja gydytojai endokrinologai ar gydytojai vaikų endokrinologai. Skiriant insulino pompą, tretinio lygio gydymo įstaigoje pacientams suteikiami ne mažiau kaip 3 mokymai skirtingomis dienomis, kaip naudotis insulino pompa ir (ar) nuolatinio gliukozės matavimo jutikliu. Įstaigoje turi būti galimybė išsaugoti pompos ir (ar) jutiklio rodmenų duomenis ir atlikti duomenų analizę kiekvieno vizito metu. 

Pacientas, kuriam skirtas toks gydymas, turi kreiptis į įmonę, su ligonių kasa turinčią sutartį dėl insulino pompų nuomos išlaidų kompensavimo. Įmonė pasirašo sutartį su pacientu dėl prietaiso išdavimo, garantinės bei nuolatinės priežiūros ir keičiamųjų dalių tiekimo. Insulino pompas nuomojančių įmonių sąrašas skelbiamas čia

Šįmet insulino pompų nuomos išlaidos jau kompensuotos daugiau nei 1 100 pacientų. Tam panaudota PSDF lėšų suma siekia apie 3,3 mln. eurų.

Medicinos priemonių nuoma pacientams VLK infografikas.png

Priemokų krepšelis padeda sutaupyti 

Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms ligonių kasos apmoka kasdienei sveikatos priežiūrai reikalingus vaistus ir medicinos pagalbos priemones. Šiuo metu cukriniam diabetui gydyti kompensuojama 30 skirtingų vaistų veikliųjų medžiagų ar jų derinių.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šiais metais iki lapkričio mėnesio gydymą nuo cukrinio diabeto kompensuojamaisiais vaistais ir kompensuojamosiomis medicinos pagalbos priemonėmis gavo daugiau nei 153 tūkst. pacientų. Šių pacientų gydymo vaistais ir medicinos pagalbos priemonėmis išlaidoms kompensuoti prireikė 44 mln. eurų PSDF lėšų. Per 10 šių metų mėnesių tai sudarė 9 proc. visų fondo išlaidų kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms.

Kompensuojamuosius vaistus su mažiausia priemoka įsigyjantiems pacientams kaupiasi priemokų krepšelis, kurį viršijus iš valstybės biudžeto padengiamos tolesnės pacientų išlaidos vaistams su mažiausia priemoka iki metų pabaigos. Iki šių metų galo mokėti nereikia tiems, kurių sukaupta priemokų suma pasiekusi 48,33 euro. Diabetu sergantiems pacientams pagal šią tvarką padengta priemokų suma nuo 2023 metų liepos iki šių metų lapkričio siekia per 907 tūkst. eurų. 

Kokios medicinos pagalbos priemonės kompensuojamos?

Cukriniu diabetu sergantiems pacientams taip pat kompensuojamos medicinos pagalbos priemonės. 1 tipo diabetu sergantiems vaikams ir kitiems pacientams iki 24 metų gali būti apmokama iki 1 800 juostelių, nuo 24 metų – iki 1 200 diagnostinių juostelių per metus. Pavyzdžiui, kai pacientas naudoja tik diagnostines juosteles ir jam nekompensuojamos insulino pompos su integruotais nuolatinio gliukozės kiekio matavimo jutikliais ar nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo sistema. Pacientams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, kompensuojamos nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo sistemos, jeigu nėra kompensuojamas kitas gliukozės matavimo būdas. Šią stebėjimo sistemą gali išrašyti gydytojas endokrinologas, gydytojas vaikų endokrinologas, vidaus ligų gydytojas, vaikų ligų gydytojas ar šeimos gydytojas. Sistemą galima įsigyti vaistinėse. 

Vaikams ir jaunuoliams iki 24 metų, sergantiems 2 tipo CD ir vartojantiems insuliną, gali būti kompensuojama iki 900 juostelių per metus, o tokiems vaikams ir jaunuoliams, vartojantiems geriamuosius gliukozės kiekį kraujyje mažinančius vaistus, išskyrus insulino preparatus, – iki 450 juostelių per metus. 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems ir insuliną vartojantiems suaugusiesiems nuo 24 metų kompensuojama iki 600 juostelių per metus, o šiems suaugusiesiems, vartojantiems geriamuosius vaistus, – 150 juostelių per metus. 600 juostelių nėštumo laikotarpiu kompensuojama ir nėščiosioms, sergančioms bet kurio tipo diabetu. Yra ir kitų diagnostinių juostelių skyrimo atvejų.

Adatos insulino švirkštikliams kompensuojamos jau ir suaugusiems pacientams, sergantiems abiejų tipų diabetu ir naudojantiems specialų švirkštiklį insulinui suleisti. Kompensuojama 1 insulino švirkštiklio adata per parą. Vaikams, sergantiems 1 tipo diabetu ir naudojantiems specialų švirkštiklį, išrašoma iki 2 insulino adatų per parą.

Regos patikra ir akinių lęšiai 

Kadangi cukrinis diabetas per ilgą laiką gali pažeisti akis, šia liga sergantiems suaugusiesiems 1 kartą per metus gali būti paskirtas regėjimo aštrumo, tinklainės kraujagyslių pažeidimo įvertinimo tyrimas. Taip pat visiems diabetu sergantiems pacientams kompensuojami akinių lęšiai, jei reginčiosios akies geriausiai koreguotas aštrumas neviršija 0,5 regėjimo aštrumo vienetų. Akinių lęšių, kurių reginčiosios akies geriausiai koreguotas aštrumas neviršija 0,5 regėjimo aštrumo vienetų bazinė kaina kompensuojama 100 proc. Vaikams iki 7 metų akinių lęšiai kompensuojami neatsižvelgiant į jų regėjimo aštrumą 70 proc. lęšių bazinės kainos (išskyrus vaikus, kurių koreguotas regos aštrumas neviršija 0,5). 

Paprastų akinių lęšių kompensuojamoji suma yra 95 eurai, sudėtingų – 148 eurai. Vaikams su gydytojo siuntimu akinių lęšiai kompensuojami 1 kartą per metus, suaugusiesiems – kartą per 2 metus. 

Norint gauti PSDF lėšomis kompensuojamus lęšius, reikia kreiptis į akių gydytoją, kuris išrašys siuntimą. Su siuntimu vykstama į vieną iš optikų, sudariusių sutartį su Valstybine ligonių kasa. Optikų sąrašą galima rasti čia

Turiu regos sutrikimų. Kas priklauso nemokamai VLK infografikas.png

Pasitarnauja ortopedijos techninės priemonės 

Jei cukrinis diabetas komplikuojasi pėdų, kulkšnių, kojų tinimu ir pėdų opomis 2 kartus per metus pacientams kompensuojama ortopedinė avalynė ir batų įdėklai. Dėl diabetinės pėdos pažeidimo (Šarko sąnario) apmokamas kulkšnies-pėdos įtvaras. Šias priemones skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, ortopedas traumatologas arba chirurgas. 

Dėl sunkių diabeto komplikacijų praradus dalį galūnės, gydytojų konsiliumas gali skirti iš PSDF apmokamus blauzdos protezus su silikonine mova. Sergantiesiems diabetu ortopedinė avalynė ir galūnių protezai kompensuojami 100 proc. bazinės kainos. Įmonių, gaminančių kompensuojamą ortopedinę avalynę, sąrašą rasite čia. Įmonių, sudariusių sutartis dėl apdraustųjų aprūpinimo galūnių protezais, sąrašas čia.

Diabetinės pėdos profilaktikai iš PSDF apmokama ne daugiau kaip 4 gydomojo pedikiūro paslaugos per metus, o esant diabetinei pėdai – ne daugiau kaip 24 diabetinės pėdos priežiūros paslaugos.

Slaugos paslaugos sergantiesiems diabetu teikiamos turint šeimos gydytojo, jo komandoje dirbančio slaugytojo ar gydytojo endokrinologo arba vaikų endokrinologo išduotą siuntimą pas slaugytoją diabetologą.

Ortopedijos techninės priemonės.png

Skiriama ambulatorinė arba stacionarinė reabilitacija 

Pacientui atsiradus funkcinių sutrikimų, gali būti skiriamos pradinės ambulatorinės reabilitacijos paslaugos, kurių metų skiriama iki 25 reabilitacijos procedūrų (kineziterapijos, ergoterapijos, fizioterapijos, masažo). 

Diagnozavus lėtines cukrinio diabeto komplikacijas, po gydymo stacionare suaugusiesiems gali būti skiriama ambulatorinė medicininė reabilitacija. Stacionarinė reabilitacija taip pat gali būti skiriama dėl tam tikrų su diabetu susijusių komplikacijų, pavyzdžiui, po gydymo stacionare diabetinės pėdos sindromo atveju esant ortopedinių priemonių poreikiui. 

Cukriniu diabetu sergantiems vaikams gali būti skiriama ambulatorinė medicininė reabilitacija, taip pat stacionarinė reabilitacija, kai ilgiau nei 2 savaites užsitęsia glikemijos nestabilumas arba svyruoja insulino poreikis, arba glikozilinto hemoglobino rodiklis yra daugiau nei 6,5 proc. 

Dėl medicininės reabilitacijos poreikio pirmiausia sprendžia šeimos ar gydantis gydytojas ir jei reikia išduoda siuntimą fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijai gauti. Gydytojas įvertina paciento funkcinę būklę ir sprendžia dėl reabilitacijos paslaugų skyrimo. 

Pacientams, turintiems siuntimą reabilitacijos paslaugoms gauti, reikia pasirinkti pageidaujamą gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su ligonių kasomis. Sutartis dėl reabilitacijos paslaugų su ligonių kasomis turinčių įstaigų sąrašą galima rasti čia

Ką reikia žinoti apie medicininę reabilitaciją NAUJAS.png

Ligonių kasų inf. 

Diabeto kontrolės galimybės šiandien: nuo diagnostinių tyrimų iki reabilitacijos – viskas pacientui

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 14 Nov 2024 13:00:21 +0200
<![CDATA[Aknė – veido odos liga, kurią gydant lengva suklysti: kaip teisingai ja pasirūpinti?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/akne-veido-odos-liga-kuria-gydant-lengva-suklysti-kaip-teisingai-ja-pasirupinti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/akne-veido-odos-liga-kuria-gydant-lengva-suklysti-kaip-teisingai-ja-pasirupinti

Temperatūrų skirtumų įtaka aknei

„Dideli temperatūrų skirtumai, ypač šaltas lauko oras ir sausas šildomų patalpų oras, gali iššaukti odos dehidrataciją bei taip paskatinti didesnį sebumo išsiskyrimą. Sebumas – tai riebalinių liaukų gaminamas aliejus, kuris natūraliai drėkina ir palaiko odos elastingumą. Kai jo pagaminama per daug, gali užsikimšti poros ir atsirasti daugiau spuogų“, – pasakoja vaistininkė E. Mockė.

Anot vaistininkės, taip susidaro tarsi užburtas ratas – oda išsausėja, pradeda gaminti daugiau sebumo ir taip paskatina intensyvesnius aknės bėrimus.

Aknės simptomaine tik bėrimas

Vaistininkė pasakoja, kad dehidratuota, į aknę linkusi oda pasižymi keliais specifiniais požymiais, kurie gali skirtis nuo įprastų riebios odos aknės simptomų.

„Jautrumas ir tempimas – tai vieni pirmųjų simptomų, išduodančių apie dehidratuotą odą. Oda gali jaustis ne tik sausa, bet ir jaučiamas tempimas, ypač po prausimosi. Galite jausti „tempimą“ aplink smakrą, nosį ar skuostus. Dėl tokio išsausėjimo oda pradeda gaminti daugiau sebumo. Perteklinis sebumo kiekis gali užkimšti poras ir sukelti bėrimus, tiek kamedogeninius, tiek papules ir pustules“, – pasakoja vaistininkė E. Mockė.

Aplink atsiradusius spuogus gali išsausėti oda ir pasireikšti šerpetojimas. Pasak vaistininkės, tokios sausos dėmės rodo, kad odai trūksta drėgmės ir, kad jos natūralus barjeras yra pažeistas.

„Negana to, dehidratuota oda neretai praranda gyvybingą spalvą, atrodo blanki ir papilkėjusi. Lygiai taip pat sumažėjęs odos elastingumas gali būti ženklas, jog odoje trūksta drėgmės. Šiuos simptomus gali lydėti atsiradusios smulkios raukšlelės, ypač aplink akis ir burną. Dar vieni nemalonūs simptomai – perštėjimas ir niežulys aplink pažeistas vietas, kai naudojamos tam tikros priemonės su alkoholiu ar kvapiosiomis medžiagomis“, – teigia vaistininkė E. Mockė.

Kokias klaidas darome dažniausiai?

Jau daugelis žino, kad savarankiškai spaudant spuogus, galima dar labiau padidinti odos uždegimus. Visgi, vaistininkė teigia, kad yra kur kas daugiau klaidų, kurias žmonės daro prižiūrėdami aknės nualintą odą.

„Kartais tenka išgirsti iš klientų, kad, jų manymu, dažnesnis veido prausimas gali padėti sumažinti sebumo perteklių. Visgi, tai ne tiesa. Prausdami veidą daugiau nei du kartus per dieną, galime dar labiau pažeisti odos barjerą. Tuo tarpu kiti žmonės netgi bijo papildomai drėkinti aknės odą, dėl to naudoja „per lengvas“ priemones, kurios neleidžia odos barjerui atsistatyti“, – pasakoja vaistininkė E. Mockė.

Vaistininkė pastebi, kad iki šiol nemažai klaidų padaroma naudojant rūgštines odos priežiūros priemones. Ji pabrėžia, kad esant pažeistam odos barjerui, toliau naudojamos agresyvios ir odą sausinančios rūgštinės priemonės tik dar labiau ją įjautrina. Todėl šių priemonių naudojimą reikėtų pristabdyti, kol bus atstatytas pažeistas odos barjeras.

Atskleidžia, kaip turi atrodyti odos priežiūros rutina

„Norint tinkamai pasirūpinti savo aknės oda, pirmiausia reikėtų užtikrinti teisingą bazinę rutiną. Kai oda yra įjautrinta, sumažinkite naudojamų priemonių kiekį, kad šis taptų labiau minimalistinis, o ingredientai – ne tokie agresyvūs. Venkite maitinamųjų kremų su aliejais, kurie gali dar labiau užkimšti odą. Vietoje to rinkitės odos barjerą atkuriančius kremus, kurių sudėtyje būtų keramidų, alantoino, glicerino, niacinamido“, – pataria vaistininkė E. Mockė.

Jeigu aknės gydymui yra paskirti receptiniai vaistai, vaistininkė pataria, kaip šalia jų papildomai galima pasirūpinti odos barjero atstatymu:

„Jeigu naudojate gydytojo paskirtą receptinį vaistą aknės gydymui, jo vartojimo jokiu būdu nenutraukite. Visgi, norėdami atstatyti odos barjerą, pirmiausia ant pažeistos odos tepkite barjerinį kremą, tuomet – vaistą, o ant viršaus – vėl barjerinį kremą. Toks „sumuštinio“ efektas leis užtikrinti, kad oda dar labiau nesujautrės, o vaistas veiks taip pat veiksmingai“, – sako E. Mockė.

Nepamirškite prevencinių priemonių

Norint užkirsti kelią aknės paūmėjimui, svarbu skirti dėmesį odos drėkinimui bei naudoti prevencines priemones. Pirmiausia vaistininkė pataria išbandyti namų drėkintuvą, taip pat 2-3 kartus per savaitę naudoti intensyviai odą drėkinančias veido kaukes.

„Veido odą svarbu prižiūrėti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Todėl vertėtų subalansuoti savo mitybą ir ją papildyti keletu svarbiausių medžiagų – žuvų taukais, cinku, resveratroliu bei vitaminu D. Vartojant juos galima sumažinti odos uždegimus, taip pat papildomai drėkinti odą“, – pataria vaistininkė E. Mockė.

Ir, visgi, jeigu susiduriate su iššūkiais stengiantis įsivertinti savo odos būklę, nepabijokite kreiptis į farmacijos specialistą, kuris padės sudėti jums tinkamą odos priežiūros rutiną. O jeigu jus kankina papulės ir pustulės – kreipkitės į dermatovenerologą.

,,Eurovaistinės" pranešimas spaudai

Aknė – veido odos liga, kurią gydant lengva suklysti: kaip teisingai ja pasirūpinti?

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 14 Nov 2024 10:30:00 +0200
<![CDATA[Nuo plaučių uždegimo saugo dar veiksmingesnė pneumokokinės infekcijos vakcina]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nuo-plauciu-uzdegimo-saugo-dar-veiksmingesne-pneumokokines-infekcijos-vakcina https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nuo-plauciu-uzdegimo-saugo-dar-veiksmingesne-pneumokokines-infekcijos-vakcina Maždaug pusė vaikų ir 3–4 procentai suaugusiųjų, kurie gali būti visiškai sveiki, yra pneumokoko bakterijų nešiotojai. Šios bakterijos gali sukelti pavojingų ligų, dažnai – ir plaučių uždegimą. Pasaulinę plaučių uždegimo dieną ligonių kasos primena, kad nuo spalio mėnesio rizikos grupių gyventojai nemokamai skiepijami 20-valente pneumokokinės infekcijos vakcina, suteikiančia dar didesnę apsaugą nei iki šiol naudota 13-valentė. 

Pneumokokinės infekcijos atvejų skaičius šalyje auga. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2022 metais registruoti 88 pneumokokinės infekcijos atvejai, 2023 metais – 137, per šių metų 8 mėnesius – 164.

Tokias ligas, kaip plaučių uždegimas, sinusitas, ausų uždegimas ar net kraujo užkrėtimas (sepsis), neretai sukelia pneumokoku vadinama Streptococcus pneumoniae bakterija, kuri randama ir sveikų žmonių nosiaryklėje bei plinta oro lašeliais. Tačiau šios bakterijos sukeliamo plaučių uždegimo ir sunkių bei kartais lemtingų jo komplikacijų, taip pat kitų ligų, kurios ypač pavojingos įvairaus amžiaus lėtinėmis ligomis sergantiems ir pagyvenusiems žmonėms, galima išvengti pasiskiepijus pneumokokine vakcina. 

„Lietuvoje Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis perkama pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijama bemaž dešimtmetį. Rugsėjo mėnesį Valstybinė ligonių kasa įsigijo vakcinos su didesniu skirtingų pneumokokų serotipų skaičiumi. Naujoji didesnės apsaugos 20-valentė vakcina kainavo daugiau kaip 2 milijonus eurų. Nupirkto jos kiekio turėtų pakakti trejiems metams“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus patarėja Agnė Grušeckienė. 

Pasak jos, vieną kartą gyvenime pneumokokinės infekcijos vakcina nemokamai skiepijami žmonės, kuriems yra didžiausia grėsmė ja susirgti ir turėti komplikacijų. Vieni iš jų – sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantys vaikai nuo 2 metų ir suaugusieji, įrašyti į rizikos grupių sąrašą. Pavyzdžiui, dializuojami ligoniai, sergantieji onkologinėmis, reumatinėmis ligomis, kiti – 75 metų ir vyresni gyventojai. 

„Svarbu įsidėmėti, kad naująja 20-valente vakcina nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami tie rizikos grupės žmonės, kurie dar nebuvo pasiskiepiję kitokio valentingumo vakcina nemokamai. Pavyzdžiui, jeigu gyventojas anksčiau skiepijosi 13-valente vakcina savo lėšomis ir šiuo metu priklauso bent vienai iš rizikos grupių – jis gali būti paskiepytas 20-valente vakcina nemokamai. Pasiskiepijus viena pneumokokinės infekcijos vakcina, imunitetas susidaro visam gyvenimui nuo tų pneumokokokų sukėlėjų, nuo kurių buvo paskiepyti, tad revakcinacija nėra reikalinga“, – paaiškina A. Grušeckienė.

Dėl nemokamo skiepo nuo pneumokokinės infekcijos rizikos grupių žmonės turi kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios yra prisirašę. Ne rizikos grupių gyventojai gali pasiskiepyti savo lėšomis. 

Šalyje jau plinta gripas, sergamumas kuriuo piką įprastai pasiekia gruodžio–vasario mėnesiais, o plaučių uždegimas yra ir dažna gripo komplikacija. Todėl rizikos grupių žmonės raginami kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl galimybės nemokamai pasiskiepyti ir nuo gripo. Dėl tinkamiausio skiepų plano būtina pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Kas gali nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos VLK infografikas.png

Ligonių kasų inf. 

Nuo plaučių uždegimo saugo dar veiksmingesnė pneumokokinės infekcijos vakcina

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 12 Nov 2024 12:09:42 +0200
<![CDATA[Imunitetui palankūs prieskoniai ir žolelės: kas padeda išvengti peršalimo?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/imunitetui-palankus-prieskoniai-ir-zoleles-kas-padeda-isvengti-persalimo https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/imunitetui-palankus-prieskoniai-ir-zoleles-kas-padeda-isvengti-persalimo Ciberžolė

Ciberžolė daugeliui gerai žinoma dėl savo ryškiai geltonos spalvos ir išskirtinio skonio, tačiau retas žino, kad ji yra naudinga imuniteto stiprinimui.

„Ciberžolėje esantis kurkuminas turi stiprų priešuždegiminį poveikį, kuris gali padėti organizmui kovoti su infekcijomis. Kurkuminas taip pat veikia kaip antioksidantas, neutralizuodamas laisvuosius radikalus ir mažindamas oksidacinį stresą, kuris gali susilpninti imuninę sistemą. Norint geriau pasisavinti kurkuminą, rekomenduojama ciberžolę vartoti kartu su juodaisiais pipirais, kuriuose yra piperino – junginio, didinančio kurkumino biologinį prieinamumą“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Imbieras

„Imbieras – tai dar vienas prieskonis, dažnai vartojamas peršalimo sezono metu. Imbiere esančios veikliosios medžiagos, tokios kaip gingerolis, turi stiprų priešuždegiminį ir antivirusinį poveikį. Jis gali padėti sumažinti gerklės skausmą bei palengvinti kvėpavimo takų uždegimus“, – sako vaistininkė E. Ramaškienė.

Tuo tarpu norintiems sustiprinti imunitetą, vaistininkė atskleidžia, kad tai galima padaryti papildomai geriant imbierinę arbatą su medumi ir citrina.

Česnakas

„Turbūt daugelis nuo vaikystės žino, kad česnakas gali padėti apsisaugoti nuo ligų. Acilinas, pagrindinė česnako veiklioji medžiaga, pasižymi antibakterinėmis ir antivirusinėmis savybėmis, kurios padeda organizmui kovoti su infekcijomis. Taip pat atsiranda naujų tyrimų, rodančių, kad reguliarus česnako vartojimas gali sumažinti peršalimo ligų trukmę ir simptomų sunkumą“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Vaistininkė įvardija, kaip reikia teisingai vartoti česnaką: sutraiškykite jį ir palaukite 15 minučių. Tuomet jį vartokite arba žalią, arba dėkite į jau pagamintą maistą. Priešingu atveju, termiškai apdorojus česnaką, jis netenka teigiamo poveikio.

Raudonėlis

Raudonėlis yra dar viena stipri žolelė, galinti prisidėti prie imuniteto stiprinimo. Anot vaistininkės, raudonėlyje yra medžiagų, kurios turi stiprias antivirusines ir antibakterines savybes.

„Raudonėlyje esančios medžiagos, tokios kaip karvakrolis ir timolis, gali padėti kovoti su peršalimo virusais, mažinti uždegimą ir skatinti gleivių išsiskyrimą, todėl raudonėlis gali palengvinti kvėpavimo takų ligų simptomus. Taigi, pavyzdžiui, raudonėlio arbatą galima gerti tiek profilaktiškai, tiek jau prasidėjus peršalimo požymiams“, – sako vaistininkė E. Ramaškienė.

Nepamirškite svarbiausių

Vaistininkė primena, kad be visų minėtų prieskonių ir žolelių svarbu nepamiršti poros svarbiausių produktų – medaus ir citrinos.

„Medus yra žinomas dėl savo antibakterinių savybių ir gali būti derinamas su daugeliu anksčiau minėtų prieskonių. Taip pat citrina, kurioje gausu vitamino C, gali būti puikus papildymas, padedantis stiprinti imunitetą. O svarbiausia nepamiršti, kad sveika ir subalansuota mityba, pakankamas poilsis ir reguliarus fizinis aktyvumas irgi atlieka svarbų vaidmenį stiprinant organizmo apsaugines funkcijas“, – primena vaistininkė E. Ramaškienė.

 „Eurovaistinės“  pranešimas spaudai 

Imunitetui palankūs prieskoniai ir žolelės: kas padeda išvengti peršalimo?

]]>
jonavoszinios.lt Mon, 11 Nov 2024 09:00:00 +0200
<![CDATA[Orai vėsta: kada laikas pradėti dėvėti kepurę ir kaip saugoti plaukus?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/orai-vesta-kada-laikas-pradeti-deveti-kepure-ir-kaip-saugoti-plaukus https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/orai-vesta-kada-laikas-pradeti-deveti-kepure-ir-kaip-saugoti-plaukus Šaltis gali padaryti ilgalaikę žalą

Artėjant žiemos sezonui, skubame pasirūpinti šiltais drabužiais, striukėmis ir paltais, o kepurės dažnai lieka dulkėti spintos kampe. Vis dėlto vaistininkė Vilmantė Mostautienė tikina, kad kepurės dėvėjimas tiesiogiai padeda išvengti sezoninio plaukų slinkimo ir galvos odos pleiskanojimo.  

„Šaltyje galvos odos kraujagyslės susiaurėja, tad plaukai nepakankamai aprūpinami gyvybiškai svarbiomis medžiagomis. Kartu neigiamai galvos odą šaltuoju metų laiku veikia ir sausas patalpų oras, kuris pastebimas prasidėjus šildymui. Tokioje aplinkoje galvos oda netenka riebiųjų medžiagų, išsausėja ir ima pleiskanoti. Be to, dėl šių veiksnių gali sutrikti ir plaukų mityba – tokiu atveju plaukai gali pradėti slinkti, skilinėti ir prarasti žvilgesį“, – teigia V. Mostautienė.

Kepurę pataria rinktis ne vien pagal grožį

Pasak vaistininkės, kepurė apsaugo nuo trijų pagrindinių galvos odą ir plaukus veikiančių faktorių: šalčio, vėjo ir lietaus. Vis dėlto, tinkamą apsaugą užtikrina ne bet kuri kepurė – svarbu išsirinkti tinkamo audinio, ne per stipriai galvą spaudžiantį variantą. „Idealu, jeigu skrybėlė ar kepurė yra su šilkiniu ar atlasiniu pamušalu, nes vilna, medvilnė ir kiti audiniai taip pat gali neigiamai paveikti plaukus“, – pataria V. Mostautienė.

Anot jos, dėvint netinkamą kepurę galima dar labiau pakenkti galvos odai ir plaukams. Jei audinys prastas ar kepurė per daug spaudžia galvą, gali sutrikti galvos kraujotaka, o plaukų folikulai – mažiau apsirūpinti deguonimi ir maisto medžiagomis, dėl to plaukai gali pradėti slinkti ar lūžinėti.  

„Svarbiausia, kad audinys būtų pralaidus, padedantis galvos odai tinkamai reaguoti į temperatūros pokyčius“, – pabrėžia vaistininkė.

Nederėtų pamiršti tinkamu galvos apdangalu aprūpinti ir vaikus. Neretai tėvai, norėdami apsaugoti vaiko sveikatą, parenka per storą, sezono neatitinkančią kepurę. Tokiu būdu atnešama daugiau žalos nei naudos: vaikas žaisdamas lauke sušyla, galvos oda prakaituoja, o vėliau papūtus atšiauriam vėjui lengva peršalti.

Plaukams – ypatingas dėmesys šaltuoju periodu

Pasak V. Mostautienės, kepurė – ne vienintelis būdas apsaugoti galvą ir plaukus nuo šalčio. Šaltuoju metų laiku specialistė pataria naudoti maitinančias ir stiprinančias priemones plaukams, kurias galima pasigaminti ir patiems.  

„Kartu su drėkinančioms priemonėmis naudokite ir maitinančias: reguliariai puoselėkite plaukus balzamu ar kondicionieriumi, lepinkite juos kaukėmis bei turtingais aliejais“, – pataria V. Mostautienė.

Norintiems išbandyti „namines“ priemones, rekomenduojama pirmiausia pasitikrinti lentynų turinį. Pavyzdžiui, kokosų aliejus gali padėti suteikti plaukams švelnumo ir žvilgesio bei palengvinti šukavimą: pakanka porą kartų per savaitę nedidelį jo kiekį įtrinti į plaukus, palaikyti 10 minučių ir išskalauti.  

Išsausėjusiems plaukams puikiai tinka ir bananų bei alyvuogių aliejaus duetas, padedantis sureguliuoti galvos odos pH ir taip sustiprinti natūralią plauko apsaugą. Norint palepinti plaukus šiomis priemonėmis, galima greitai ir paprastai pagaminti plaukų kaukę: jai prireiks vieno sunokusio banano ir šaukšto alyvuogių aliejaus. Bananą sutrinkite, kad jis pavirstų į tirštą, vientisą tyrę, o tuomet į ją įpilkite šaukštą alyvuogių aliejaus ir gerai išmaišykite. Taip gausite kremo konsistencijos kaukę, kurią rekomenduojama paskirstyti ant plaukų ir palaikyti 10–15 minučių, o po to – nuskalauti.

Vaistininkė taip pat primena apie maistingus kiaušinių trynius, kuriuose gausu vitaminų, didinančių plaukų atsparumą žalingam šalčio poveikiui.  

„Vitaminai A ir E, biotinas, folio rūgštis – tai vos keletas maisto medžiagų, siejamų su greitesniu plaukų augimu ir optimalia jų būkle. Jais turtingus kiaušinių trynius itin paprasta naudoti kaip plaukų kaukę: išplaktą kiaušinio trynį tepkite tiesiai ant švarios ir sausos galvos odos, kad plaukų šaknys galėtų pasisavinti kuo daugiau naudingų medžiagų. Kartu nepamirškite ir plaukų galiukų. Palaukite pusvalandį, kad pasiektumėte geriausią rezultatą, ir nuskalaukite kaukę vėsiu vandeniu“, – rekomenduoja vaistininkė.

Padėti galvos odai gali ir vitaminai

Rudens ir žiemos sezono metu verta pasirūpinti ne tik plaukų, bet ir galvos odos priežiūra. Vaistininkė išskiria kelis svarbiausius vitaminus, kurie padės galvos odai „atsilaikyti“ žvarbiuoju metų laiku.  

„Biotinas yra B grupės vitaminas, kuris skatina sveiką plaukų augimą ir gali padėti išvengti plaukų retėjimo bei slinkimo, o vitaminas D būtinas sveikiems plaukų folikulams. Būtent šio vitamino trūkumas gali sukelti plaukų retėjimą ir slinkimą. Labai svarbi ir geležis, kuri reikalinga raudoniesiems kraujo kūneliams, atsakingiems už deguonies ir maistingųjų medžiagų pernešimą į galvos odą. Dėl jos trūkumo gali slinkti plaukai. Cinkas yra dar viena medžiaga, būtina galvos odos sveikatai palaikyti ir sveikų plaukų augimui skatinti“, – teigia V. Mostautienė.

 „Gintarinės vaistinės“  pranešimas spaudai 

Orai vėsta: kada laikas pradėti dėvėti kepurę ir kaip saugoti plaukus?

]]>
jonavoszinios.lt Fri, 08 Nov 2024 10:00:00 +0200
<![CDATA[Pagalba mažiesiems: raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pagalba-maziesiems-raidos-sutrikimu-ankstyvosios-reabilitacijos-paslaugos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pagalba-maziesiems-raidos-sutrikimu-ankstyvosios-reabilitacijos-paslaugos

Pacientu rūpinasi gydytojų ir specialistų komanda

Pacientams gali būti teikiamos tiek ambulatorinės, tiek stacionarinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos. Šias paslaugas skiria gydytojas socialinis pediatras. Siuntimą šio gydytojo konsultacijai gauti gali išduoti šeimos gydytojas, vaikų ligų gydytojas ar kitas gydytojas specialistas, pacientui nustatęs raidos sutrikimo riziką ar raidos sutrikimą.

Visas reikalingas paslaugas teikia specialistų komanda: gydytojas socialinis pediatras, kineziterapeutas, ergoterapeutas, klinikinis logopedas, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas, slaugytojas, taip pat gali dirbti meno terapeutas ir specialusis pedagogas.

„Specialistų komanda sudaro ir vykdo reabilitacijos programą, kurios metu tėvai taip pat privalo dalyvauti. Svarbu žinoti, kad individualią programą specialistai sudaro atsižvelgdami į vaiko sveikatos problemas ir poreikius“, – sako Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Sonata Leščinskienė.

Ambulatorinė pagalba vaikui

Ambulatoriškai gali būti skiriamos vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos specialistų komandos konsultacijos ir dienos stacionaro paslaugos.

Gydytojas socialinis pediatras, skirdamas specialistų komandos konsultaciją, pats sudaro reikiamą komandą, atsižvelgdamas į vaiko raidos sutrikimų pobūdį. Šios konsultacijos metu specialistai dalį laiko dirba atskirai, taikydami skirtingus diagnostikos ir gydymo metodus, o dalį laiko skiria bendriems pasitarimams, raidai vertinti, diagnozei nustatyti, ankstyvosios reabilitacijos planui sudaryti ir rekomendacijoms šeimai teikti. 

Sudėtingesniais atvejais vaikas gali būti siunčiamas į išplėstinę specialistų komandos konsultaciją, kuri teikiama regioniniuose ankstyvosios reabilitacijos centruose.

Dienos stacionaro paslaugos yra trijų rūšių. „Vaiko raida A“ – tai paslaugos skiriamos vaikams, turintiems lengvų vienos funkcinės srities raidos sutrikimų, „vaiko raida B“ – vaikams, turintiems kelių funkcinių sričių raidos sutrikimų, „vaiko raida C“ – vaikams, kuriems nustatytas kompleksinis raidos sutrikimas, kurio eigą sunkina gretutiniai psichikos, regos, klausos bei fiziniai sutrikimai. 

Teikiant „vaiko raida A“ ir vaiko raida B“ dienos stacionaro paslaugas suteikiamos ne mažiau kaip dviejų, o teikiant vaiko raidą C – ne mažiau kaip keturių specialistų paslaugos per dieną. Dienos stacionaro paslauga „vaiko raida C“ teikiama tik universitetų ankstyvosios reabilitacijos centruose, pacientas prižiūrimas ir stebimas dienos stacionare iki 8 valandų per dieną.

Kada skiriamos stacionarinės paslaugos?

Stacionarinės paslaugos skiriamos, kai vaikui yra nustatytas kompleksinis raidos sutrikimas, kurio eigą sunkina gretutiniai psichikos, regos, klausos bei fiziniai sutrikimai. Taip pat, jei yra sunkus įgimtas ar įgytas galvos ar nugaros smegenų pažeidimas bei kai dėl medicininių ar socialinių priežasčių nėra galimybės ambulatoriškai taikyti reikiamų vertinimo ar gydymo metodų.

Kiek paslaugų kompensuojama?

Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų per vienerius kalendorinius metus vienam vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas gaunančiam pacientui apmokama:

  • iki dviejų konsultacijų, suteiktų specialistų komandos;
  • iki dviejų išplėstinių konsultacijų, suteiktų specialistų komandos; 
  • dienos stacionaro „vaiko raida A“ – 20 paslaugų; 
  • „vaiko raida B“ – 40 paslaugų (prireikus gydytojų konsiliumo sprendimu šių paslaugų gali būti skiriama iki 60);
  • „vaiko raida C“ – 20 paslaugų. 

Vaikai, turintys kompleksinių raidos sutrikimų, gali gauti ir „vaiko raida B“, ir „vaiko raida C“ dienos stacionaro paslaugas.

Prireikus kalbos korekcijos 

Kalbos korekcijos paslaugas teikia klinikinis logopedas. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. siuntimą kalbos korekcijos paslaugoms gali išduoti ir šeimos gydytojas ar bet kuris gydytojas specialistas, įtaręs vaiko kalbėjimo, kalbos, rijimo ir komunikacijos sutrikimus.

Jei tėvai patys pastebi savo vaiko kalbos sutrikimus, tai jiems kartu su savo atžala rekomenduojama pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris esant poreikiui siųs pasikonsultuoti su reikiamu specialistu.

„Ar pacientui reikia kalbos korekcijos, ankstyvosios reabilitacijos ar kitų paslaugų, sprendimą priims šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas, konsultacijos metu įvertinęs pacientui nustatytą diagnozę ir kitus svarbius duomenis“, – pabrėžia S. Leščinskienė.

Per kalendorinius metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojama iki 20 kalbos korekcijos paslaugų.

Ligonių kasų inf. 

Pagalba mažiesiems: raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 07 Nov 2024 15:00:05 +0200
<![CDATA[Plaukai, oda ir nagai: kaip jie gali išduoti, kad patiriame stresą?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/plaukai-oda-ir-nagai-kaip-jie-gali-isduoti-kad-patiriame-stresa https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/plaukai-oda-ir-nagai-kaip-jie-gali-isduoti-kad-patiriame-stresa Streso nualinta veido oda

„Streso metu organizmas išskiria kortizolio hormoną, kuris gali paskatinti uždegiminius procesus, pasireiškiančius tokiomis odos problemomis kaip bėrimas, paraudimas, niežėjimas ar net egzema. Be to, stresas gali sumažinti odos gebėjimą išlaikyti drėgmę, todėl oda tampa sausesnė, jautresnė ir labiau linkusi į raukšlelių atsiradimą“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Norint sumažinti streso sukeltus padarinius odai, vaistininkė pataria laikytis keleto svarbiausių taisyklių:

„Visų pirma, reguliariai drėkinkite odą. Naudokite drėkinančius kremus, kurie padeda palaikyti odos drėgmės balansą ir apsaugo nuo išsausėjimo. Drėkinančių kremų vertėtų nebijoti ir riebią veido odą turintiems žmonėms, kurie neretu atveju ją per stipriai išsausina. Ir, žinoma, atkreipkite dėmesį į savo mitybą. Odos sveikatai itin svarbūs antioksidantai, todėl patariama į savo valgiaraštį įtraukti daugiau vaisių ir daržovių“, – pataria G. Kruopytė.

Anot vaistininkės, tiek nuraminti mintis, tik atpalaiduoti veido raumenis gali padėti ir veido joga. Savimasažo metu gali būti aktyvuojama elastino ir kolageno gamyba, suintensyvinamas deguonies ir maistinių medžiagų atitekėjimas į odą bei veido raumenis.

Apie stresą išduodantys plaukai

„Stresas gali būti viena iš priežasčių, dėl kurių mūsų plaukai ima slinkti, tampa silpnesni ir praranda natūralų žvilgesį. Dėl kortizolio padidėjimo ir kraujo apytakos sutrikimų streso metu plaukų folikulai gali prarasti svarbias maistines medžiagas. Taip pat stresas gali sutrikdyti plaukų augimo ciklą ir pagreitinti slinkimo procesą, dėl ko plaukai ilgainiui gali imti retėti“, – teigia vaistininkė G. Kruopytė.

Pirmiausia, norint sumažinti streso poveikį plaukams, vaistininkė pataria atsisakyti išorinio plaukų žalojimo, dėl to vertėtų riboti naudojimąsi karštomis plaukų formavimo priemones. Nepamirškite ir maitinamųjų plaukų kaukių su natūraliais aliejais, tokiais kaip argano ar kokosų. Jie gali padėti atkurti plaukų struktūrą ir apsaugoti nuo išsausėjimo.

„Dar pabandykite reguliariai masažuoti galvos odą. Tai gali paskatinti kraujo cirkuliaciją ir suteikti plaukų folikulams daugiau deguonies ir maisto medžiagų. O tai reiškia, kad svarbu pasirūpinti ir subalansuota mityba, tad į mitybą įtraukite maisto produktų, turinčių savyje baltymų, geležies ir biotino, kurie yra ypač svarbūs plaukų sveikatai“, – sako vaistininkė G. Kruopytė.

Net ir nagai išduoda apie patiriamą stresą

Patiriant ilgalaikį stresą gali ne tik nusilpti nagai. Vaistininkė pasakoja, kad kai kurie žmonės intensyvesniais streso laikotarpiais yra linkę kramtyti nagus.

„Nagų kramtymas streso metu gali gana greitai tapti sunkiai atsikratomu ir skausmingu įpročiu. Šio įpročio atsisakyti gali padėti itin kartūs nagų lakai, kurie yra skirti tiek suaugusiems, tiek vaikams. Negana to, galima rasti tokių priemonių, į kurių sudėtį papildomai įeina provitaminas B5, kuris padeda stiprinti nagų plokštelę, jog jie taptų atsparesni lūžinėjmui bei kitiems pažeidimams“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Lygiai taip pat nagų sveikatą galima stiprinti papildomai vartojant vitaminų ir mineralų maisto papildus, tokius kaip biotinas ir cinkas.

Kovokite su stresu, o ne jo padariniais

Su streso padariniais galima kovoti, tačiau kur kas geriau išmokti valdyti stresą. Juk ne veltui, anot vaistininkės, sakoma, kad stresas yra kone visų ligų priežastis.

„Norint sumažinti streso poveikį mūsų odai, plaukams ir nagams, itin svarbu ieškoti veiksmingų streso mažinimo priemonių. Neapleiskite reguliarios fizinės veiklos, nes sportas ne tik padeda atsikratyti streso hormonų pertekliaus, bet ir pagerina nuotaiką bei stiprina imuninę sistemą. Dar vienas svarbus aspektas – miegas. Kokybiškas miegas leidžia organizmui atsinaujinti ir kovoti su neigiamais streso padariniai“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Visų svarbiausia, ji pataria rasti laiko mėgstamai veiklai ar hobiams. Kartais paprasčiausias knygos skaitymas ar laiko praleidimas gamtoje gali padėti organizmui atsikratyti susikaupusios įtampos.

 „Eurovaistinės“ pranešimas spaudai 

Plaukai, oda ir nagai: kaip jie gali išduoti, kad patiriame stresą?

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 07 Nov 2024 09:40:57 +0200
<![CDATA[Kosmetikos gaminiuose vis dar randama sveikatai pavojingų cheminių medžiagų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kosmetikos-gaminiuose-vis-dar-randama-sveikatai-pavojingu-cheminiu-medziagu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kosmetikos-gaminiuose-vis-dar-randama-sveikatai-pavojingu-cheminiu-medziagu Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) Keitimosi informacija apie reikalavimų vykdymo užtikrinimą forumas baigė pilotinį projektą, kurio metu buvo tikrinama, ar įmonės, importuojančios, gaminančios ir platinančios kosmetikos gaminius Europos ekonominėje erdvėje (EEE), laikosi POT ir REACH reglamentų reikalavimų.

Aplinkos apsaugos agentūra koordinuoja ECHA Forumo užduočių vykdymą Lietuvoje ir bendradarbiaudama su nacionalinėmis vykdymo užtikrinimo institucijomis siekia apsaugoti aplinką ir žmonių sveikatą nuo cheminių medžiagų keliamo rizikos.

Buvo siekiama patikrinti, ar kosmetikos gaminiuose galima atrasti tokių medžiagų kaip perfluoroktano rūgštis (PFOA), ilgos grandinės perfluorkarboksirūgštis (PFCA) ir su šiomis rūgštimis susijusių medžiagų, taip pat - siloksanų (D4 ir D5). Šių medžiagų naudojimas yra draudžiamos ir ribojamos.  

Projekte kartu su Lietuva dalyvavo dar 12 EEE šalių. Lietuvoje patikrinimus atliko Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Nuo 2023 m. lapkričio mėn. iki 2024 m. balandžio mėnesio nacionalinės vykdymo užtikrinimo institucijos patikrino daugiau nei 4 500 kosmetikos gaminių, daugiausia - pagal sudedamųjų dalių sąrašą. Buvo tikrinamos įmonės, kurios importuoja arba gamina kosmetikos gaminius, skirtus parduoti EEE, bei kosmetikos gaminių platintojai.  

Buvo tikrinama ne tik plačiajai visuomenei, bet ir profesionaliam naudojimui skirtų kosmetikos gaminių sudėtis.

Nustatyta, kad apie 6 proc. tikrintų kosmetikos gaminių sudėtyje buvo pavojingųjų medžiagų, kurių naudojimas šiuose gaminiuose yra uždraustas. Kosmetikos gaminiuose buvo rasta šių medžiagų:

  • Perfluoronildimetikono;
  • Perfluoroktiletiltrietoksisilano;
  • Perfluoroniletilkarboksidecil PEG-10 dimetikono;
  • Siloksanų: ciklopentasiloksano (D5), ciklometikono (D4, D5 ir D6 mišinys), ciklotetrasiloksano (D4).

Šių medžiagų naudojimas kosmetikos gaminiuose draudžiamas dėl jų patvarių, bioakumuliacinių ir toksiškų savybių. Pavyzdžiui, perfluoronildimetikonas skyla į PFOA ir ilgagrandes perfluorkarboksirūgštis. PFOA ir siloksanai (D4 ir D5) lėtai skaidosi aplinkoje ir kaupiasi žmonių ir kitų rūšių organizmuose. PFOA yra ne tik patvari aplinkoje, bet ir toksiška reprodukcijai ir įtariama, kad sukelia vėžį. D4 susijusi su toksiniu poveikiu reprodukcijai, gali pakenkti vaisingumui bei sukelti ilgalaikį žalingą poveikį vandens gyvūnijai.

Perfluoronildimetikono daugiausia rasta akių, lūpų kontūravimo priemonėse, D4 ir D5 - plaukų kondicionieriuose ir kaukėse.

Vartotojams patariama prieš perkant kosmetikos gaminius patikrinti sudedamųjų dalių sąrašą produktų etiketėse. Atkreipti dėmesį reikėtų į perfluoronildimetikoną ir ciklopentasiloksaną (D5) nuplaunamuose kosmetikos gaminiuose, kadangi projekto rezultatai parodė, kad, šių medžiagų kosmetikos gaminiuose aptikta daugiausia.

Aplinkos apsaugos agentūra

Kosmetikos gaminiuose vis dar randama sveikatai pavojingų cheminių medžiagų

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 06 Nov 2024 13:30:47 +0200
<![CDATA[Atvėsus orams puola ligos? Kalta gali būti ir išsibalansavusi žarnyno mikroflora]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atvesus-orams-puola-ligos-kalta-gali-buti-ir-issibalansavusi-zarnyno-mikroflora https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/atvesus-orams-puola-ligos-kalta-gali-buti-ir-issibalansavusi-zarnyno-mikroflora Subalansuota žmogaus žarnyno mikrobiota kasdien atlieka didelį nematomą darbą – saugo organizmą nuo įvairių žalingų bakterijų poveikio, dalyvauja vitaminų sintezėje, palengvina mineralų pasisavinimą, čia taip pat glūdi dauguma imuninių ląstelių. Visgi šiuolaikinio žmogaus žarnyno mikroflorą gali išbalansuoti daugybė veiksnių: įvairios ligos, vartojami medikamentai, chroniškas stresas, prastas darbo ir poilsio režimas, žalingi įpročiai, sutrikusi hormonų pusiausvyra. Tačiau bene svarbiausią vaidmenį, rūpinantis žarnyno mikrobiota, atlieka mityba.

 „Gerųjų bakterijų disbalansas gali atsirasti ir dėl neracionalios mitybos, kai vartojamas maistas yra nevisavertis – per mažai skaidulų, salotų, sezoninių daržovių, vaisių. Neigiamos įtakos taip pat turi nesaikingai vartojamas cukrus, dirbtiniai saldikliai, perdirbti maisto produktai, pusfabrikačiai. Tad jeigu valgote daug minėtų produktų, miegate po kelias valandas ir kasdien susiduriate su stresu, iš tiesų gali būti, kad jūsų mikrobiota nebėra tokia stipri“, – sveikos mitybos svarbą primena D. Auškalnis.

Žarnyno mikroflorą neretai bandoma „sureguliuoti“ ir drastiškais būdais: žarnyno valymais, neva detoksikuojančiomis arbatomis. Vis dėlto, tai gali turėti liūdnų pasekmių, nes dažnu atveju iš organizmo yra pašalinami skysčiai ir gali grėsti dehidratacija, sutrikti vidaus organų veikla. Užuot įtikėjus nepatvirtintais mitais ir kenkiant savo sveikatai, vaistininkas ragina mitybos racioną papildyti probiotikų savo sudėtyje turinčiais produktais: kefyru, jogurtu, mėlynuoju ir brandintu sūriu, raugintomis daržovėmis, kombuča.

Gerųjų bakterijų nauda organizmui

Vaistininkas atskleidžia, kad ne visi pacientai supranta probiotikų svarbą organizmui, ypač sergant įvairiomis infekcijomis ir vartojant antibiotikus. Todėl neretai tenka priminti rinktis atitinkamus maisto produktus arba probiotikų maisto papildus. Probiotikai, dar vadinami gerosiomis bakterijomis, padeda išvengti žarnyno mikrofloros išsibalansavimo įvairiais gyvenimo atvejais, pavyzdžiui vartojant stiprius vaistus, kurie naikindami ligas sukeliančias bakterijas, neigiamai paveikia ir natūralią organizmo mikroflorą.

„Probiotikų vaidmuo organizmui yra itin svarbus ne tik dėl to, kad dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose, aminorūgščių ir vitaminų gamyboje. Gerosios bakterijos taip pat neleidžia nusilpti imuninei sistemai ir padeda išsaugoti atsparumą įvairioms ligoms: peršalimui, grybeliui ar kitoms virusinėms infekcijoms. Be to, sumažina dažnų antibiotikų pašalinių poveikių, tokių kaip viduriavimas, pilvo pūtimas, tikimybę“, – sako vaistininkas.

Jis primena, kad gerosios bakterijos taip pat padeda geriau įsisavinti magnį, geležį, kalcį ir padeda natūraliai pašalinti toksinus bei sureguliuoti žarnyno peristaltiką. Neretai vartojantys probiotikus pastebi teigiamus pokyčius ir išvaizdoje – atstačius disbalansą žarnyne, sumažėja bėrimų, alerginių odos reakcijų. Visgi, D. Auškalnis įspėja, kad nors probiotikų preparatai gali būti vartojami profilaktiškai, tačiau tai jokiu būdu neatstoja sveikų įpročių.

„Balansą geriausiai padeda išlaikyti kompleksinis gyvenimo būdas, kai visavertė mityba yra derinama su kitomis sveikos gyvensenos taisyklėmis. Nereikėtų pamiršti, jog organizmui taip pat reikalingi ir prebiotikai – maistinės skaidulinės medžiagos, skatinančios gerųjų bakterijų dauginimąsi. Šių medžiagų turi svogūnai, česnakai, smidrai, kiaulpienių lapai. Žarnyno mikroflorą teigiamai veikia ir alyvuogių aliejus, riebi žuvis, kiaušiniai, ciberžolė. Visa tai turėtų atsidurti mūsų lėkštėje kuo dažniau.

Ne išimtis ir fizinė veikla – jau yra atlikta mokslinių tyrimų, kurie patvirtina, kad fizinis krūvis gali daryti teigiamus mikrofloros pokyčius, didinant gerųjų bakterijų kiekį žarnyne“, – akcentuoja vaistininkas ir priduria, kad probiotikus rekomenduojama vartoti valgio metu, dažniausiai kartą per dieną.

,,Camelia" pranešimas spaudai 

Atvėsus orams puola ligos? Kalta gali būti ir išsibalansavusi žarnyno mikroflora

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 06 Nov 2024 09:30:00 +0200
<![CDATA[Kalba medikai: prostatos vėžys – rizika, mitai ir prevencijos svarba]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kalba-medikai-prostatos-vezys-rizika-mitai-ir-prevencijos-svarba https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kalba-medikai-prostatos-vezys-rizika-mitai-ir-prevencijos-svarba Kasmet – 3000 naujų ligos atvejų 

„Tarp onkologinių vyrų ligų prostatos vėžys užima reikšmingą vietą – ji mūsų šalyje diagnozuojama dažniausiai, – pokalbį pradeda urologas prof. M. Jievaltas. – Išgyvenamumas, kaip paprastai būna sergant onkologine liga, priklauso nuo stadijos: kuo ji ankstesnė, tuo geresnių gydymo rezultatų galima pasiekti. Tam įtakos, pasak gydytojo, turi specifinis gydymas, užtikrinantis ilgesnį gyvenimą be ligos progresavimo, su mažesniais, geriau kontroliuojamais skausmais arba visai be jų. Pagrindinė geroji žinia yra ta, kad įvyko didelis užleistų ligos formų gydymo progresas."

Kaip rodo statistiniai duomenys, sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje yra vienas aukščiausių visoje Europos Sąjungoje. Pasak pašnekovo, tai yra ankstyvosios diagnostikos programos rezultatas. Kasmet, vykdant prevencinę prostatos vėžio programą, nustatoma per 3 000 naujų susirgimų ir tai sudaro net 30 proc. visų naujų vėžio atvejų vyrams. Tačiau pagal mirštamumo rodiklius Europoje esame vidutiniokai.

Nauja pacientų karta, bet mitų atsikrato sunkiai

Daugiau nei 26 metus urologijos srityje dirbantis gydytojas pasakoja, kad pacientai per pastarąjį dešimtmetį gerokai pasikeitė. „Juk užaugo nauja karta: labiau išsilavinusi, imlesnė ir smalsesnė, – sako urologas. – Skaitmeninis amžius padarė savo. Neretas pas gydytoją atėjęs pacientas jau būna pasiskaitęs apie ligą, dirbtinio intelekto paklausęs kryptingų klausimų ir gavęs visai tikslių atsakymų.“

Nors naujoji pacientų karta labiau apsiskaičiusi ir drąsesnė, o gydymo būdai modernesni, vis dar sunku atsikratyti klaidingų įsitikinimų. Pasak urologo, dažnas vyras, kuris jaučiasi neblogai, neina pas gydytoją ir „neieško ligų“. Tačiau šią problemą palengva sprendžia visuomenės informavimas apie prostatos vėžio prevencinę programą ir skatinimas laiku pasitikrinti sveikatą.

Kita problema, kurią žino ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos urologai, yra pacientų baimė dėl digitalinio rektalinio tyrimo. „Palengva judama link to, kad diagnostikai būtų naudojamos elektroninės, radiologinės priemonės, genetiniai testai ir pan. Tikėtina, kad ateityje galėsime išvengti tokio tyrimo, bet tikrai ne dabar, nes net kas penktas prostatos vėžys nustatomas apčiuopos būdu. O tai yra gana svarus skaičius.“

Pasak urologo, vis dar nemažai vyrų įsitikinę, kad prostatos vėžio gydymas visada baigiasi erekcijos sutrikimais. „Tiesa ta, kad šį šalutinį reiškinį gali sukelti tik chirurginis gydymas, – pasakoja prof. M. Jievaltas. – Dviem trečdaliams pacientų po operacijos erekcija suprastėja, tačiau šią problemą galima spręsti medikamentais. Jei reikia, atliekamos protezavimo operacijos, padedančios išsaugoti lytinį gyvenimą.“

Tą patį galima pasakyti ir apie šlapimo nelaikymą. „Ši problema pasitaiko maždaug 15 proc. operuotų vyrų. Jei reikia, taikomos papildomos intervencijos, po kurių savijauta labai pagerėja“, – aiškina gydytojas ir priduria, kad pirmiausia kiekvienas specialistas kelia tikslą išgydyti ligą ir tik tada – koreguoti atsiradusius liekamuosius reiškinius.

prof. Mindaugas Jievaltas  kalbamedikai.png

Liga neskausminga, simptomų nėra

Daugelis žino, kad prostatos vėžys neturi specifinių simptomų, o šlapinimosi problemos paprastai kyla dėl prostatos dydžio, nepraeinamumo, bet ne dėl šios onkologinės ligos.

Dažniausiai vyrams diagnozuojamas lokalizuotas prostatos vėžys. Net 40–50 proc. pacientų vėžys būna menkai pažengęs, tokiais atvejais tereikia pacientą aktyviai stebėti.

 „Užleisto prostatos vėžio simptomas – kaulų skausmai. Pažengusi stadija nustatoma 7–8 proc. visų šios onkologinės ligos atvejų. Norėtume, kad jų būtų mažiau“, – sako gydytojas.

Paklaustas apie rizikos veiksnius, lemiančius prostatos vėžį, urologas pabrėžia, kad visų pirma tai susiję su vyresniu amžiumi. Ne mažiau reikšmingi ir genetiniai veiksniai. „Įtakos kaip ir bet kuriai kitai onkologinei ligai turi aplinka, kurioje gyvename, maistas, kurį kasdien vartojame, – sako gydytojas. – Vis dėlto nėra patikimų tyrimų, kokia dieta padėtų sumažinti tikimybę susirgti prostatos vėžiu. Taip pat nėra mokslinių įrodymų, kad vieni ar kiti maisto papildai gali efektyviai mažinti sergamumą šia onkologine liga.“ 

Pasak prof. M. Jievalto, nereikėtų ieškoti stebuklingų vitaminų ar tikėti mitais, kad prostatos vėžio išvengti padės kas vakarą išgerta taurė raudonojo vyno ar kuo didesnis ejakuliacijų skaičius per gyvenimą. „Kalbant apie visas onkologines ligas, reikėtų pasakyti, kad joms atsirasti įtakos turi rūkymas, skaidulinių medžiagų trūkumas maiste ir sėslus gyvenimo būdas“, – tris didžiausius rizikos veiksnius išvardija gydytojas.

Pasitarnavo prevencinė programa 

Prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa Lietuvoje pradėta vykdyti 2006 metais. „Kai ji buvo kuriama, buvau vienas iš šalininkų, tuo metu nieko panašaus Europoje nebuvo, – pasakoja prof. M. Jievaltas. – Tokių prevencinių programų tikslas yra sumažinti pacientų mirštamumą. Tokį kėlėme ir mes. Ir kaip rodo moksliniai tyrimai, po 15 prostatos vėžio prevencinės programos vykdymo metų mirštamumo nuo šios ligos rodikliai pradėjo mažėti.“

Prostatos vėžio prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) bei vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai anksčiau sirgo šia onkologine liga. Pakartotinio patikrinimo datą numato šeimos gydytojas, įvertinęs prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimo rezultatus. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.

Ligonių kasos atkreipia dėmesį, kad jeigu vyras nėra programoje nustatyto amžiaus, bet nerimauja dėl savo sveikatos, gali drąsiai kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvertinęs paciento būklę, jis skirs nemokamus tyrimus ir prireikus išrašys siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai gauti.

Prostatos vėžio prevencinė programa VLK infografikas2.png

Kauno teritorinės ligoninių kasos informacija

Kalba medikai: prostatos vėžys – rizika, mitai ir prevencijos svarba

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 05 Nov 2024 15:36:39 +0200
<![CDATA[„Pagalbos moterims linija“: emocinė parama ir dieną, ir naktį]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pagalbos-moterims-linija-emocine-parama-ir-diena-ir-nakti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pagalbos-moterims-linija-emocine-parama-ir-diena-ir-nakti

„Pagalbos moterims linija“ – tai savanoriška emocinės paramos tarnyba, visą parą teikianti nemokamą, anoniminę emocinę pagalbą kiekvienam žmogui, kuris išgyvena krizę, kurį užklupo sunkumai, ar prieš kurį smurtaujama lyties pagrindu. Į liniją gali kreiptis smurtą patiriantys ir psichologines krizes išgyvenantys asmenys iš visos Lietuvos.

„Pagalbos moterims linija“ savo dvidešimtmetį pažymėjo šiais metais. Savo veiklą emocinės paramos linija pradėjo 2004 m. Klaipėdoje, po kelerių metų ją išplėtė Kaune, o 2019 m. – Vilniuje. Tad dabar emocinę paramą teikia beveik 350 savanorių trijuose didžiuosiuose miestuose. Be to, šiais metais pradėtos formuoti ir nuotolinės savanorių grupės, tad savanorystės galimybės atsiveria ne tik kaunietėms, vilnietėms ar klaipėdietėms, bet ir visų Lietuvos miestų ar miestelių gyventojoms.

Pagalba teikiama šiais trimis būdais:

  • Telefonu 8 800 66366 visą parą, pokalbiai nemokami.
  • Elektroniniais laiškais adresu https://pagalbosmoterimslinija.lt/laiskas-pagalbos-moterims-linijai. Atsakysime per 24 val.
  • Pokalbiais internetu (angl. chat) adresu www.pagalbosmoterimslinija.lt, paspaudus „Pokalbiai internetu“, visomis savaitės dienomis 14–22 val.

Dauguma besikreipiančiųjų pagalbos renkasi pagalbos telefonu būdą. Tačiau šis būdas prieinamas tik Lietuvoje gyvenantiems asmenims. Užsienyje gyvenantys tautiečiai pagalbos gali kreiptis laiškais arba pasikalbėti internetu. Pastarąją veiklą „Pagalbos moterims linija“ pradėjo 2019 m. Emocinė pagalba internetu yra saugi, patikima ir patogi bendravimo forma daugeliui žmonių. Tiesioginį pokalbį internetu renkasi moterys, nedrįstančios skambinti arba neturinčios tam galimybių. Galbūt grėsmę kelia nuolat kontroliuojantis smurtautojas, galbūt šalia yra vaikai, kuriuos moteris siekia apsaugoti nuo skaudžių išgyvenimų ir įtampos. Kartais būna ir taip, kad moteris tiesiog nepajėgi kalbėti dėl ašarų ar užplūdusių jausmų, – tada ji rašo. Dažnai pokalbius internetu renkasi ir jauni žmonės, labiau įpratę rašyti, negu kalbėti.

Labai svarbu, kad šis emocinės paramos būdas prieinamas ir svetur gyvenantiems tautiečiams. Neretai užsienyje dirbantys ar studijuojantys asmenys patiria įvairių sunkumų, jaučia liūdesį, ilgesį, vienatvę, yra sutrikę, pasimetę, neturi su kuo pasidalyti išgyvenimais. Pokalbius internetu renkasi už kitataučių ištekėjusios moterys, kurioms sunku gyventi svečioje šalyje, kurios ten neturi artimųjų, draugų, nemoka kalbos, nežino šalies papročių, nesutaria su vyru arba tiesiog nori būti išklausytos. Jos tarsi įkalintos uždaroje erdvėje. Pokalbis internetu su savanoriu gali būti vienintelė galimybė gauti skubią emocinę ir psichologinę pagalbą ir pabandyti rasti išeitį.

Tad psichologinės pagalbos internetu tikslas – suteikti pagalbą kiekvienam sunkumus patiriančiam žmogui, nesvarbu, kuriame pasaulio krašte jis bebūtų.

Matydama, kad poreikis kalbėtis internetu auga, „Pagalbos moterims linija“ ilgina šio emocinės paramos būdo laiką: nuo lapkričio 1 d. kreiptis pagalbos galima kiekvieną dieną 14–22 val. (Lietuvos laiku). Tereikia mobiliajame įrenginyje ar kompiuterio naršyklės lange įvesti www.pagalbosmoterimslinija.lt ir paspausti dešinėje esantį mygtuką „Pasikalbėkime internetu“. Jūs būsite tiesiogiai sujungti su savanoriu ir pokalbyje dalyvausite tik dviese.

Visi skambučiai, laiškai ir pokalbiai internetu pagalbos linijoje yra anonimiški ir konfidencialūs. Pokalbis telefonu arba internetu dažniausiai trunka iki valandos – toks laikas pats produktyviausias. Jeigu skambinančiojo sveikatai ar gyvybei kyla grėsmė, pokalbiai gali trukti ir ilgiau.

Tad nesvarbu, kurį pagalbos būdą pasirinks žmogus, jis visada bus priimtas ir išklausytas be jokių išankstinių nuostatų, vertinimų ar pamokslų. Emocinė parama gali suteikti viltį ir padėti žmogui rasti kelią iš sudėtingos situacijos.

Emocinę paramą suteikia savanorės konsultantės, psichikos sveikatos specialistai. Jie išklauso, palaiko, būna šalia, kai sunku susivokti savyje ir rasti vieną ar kitą sprendimą. Jei reikia, nukreipia, kur ieškoti tolimesnės pagalbos ar informacijos. Linijos savanorės suteikia reikiamą informaciją apie tolesnės pagalbos būdus asmenims, patiriantiems bet kurios rūšies – fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį – smurtą, prekybą žmonėmis ar seksualinį išnaudojimą prostitucijos tikslais, išgyvenantiems psichologines krizes ir savižudybės riziką. Savanoriai išklauso be vertinimų ar nurodymų, suteikia saugią erdvę pasikalbėti ir padeda žmogui jaustis ne tokiam vienišam. Emocinės paramos linijos dažnai yra pirmas žingsnis, leidžiantis žmogui suprasti, kad pagalba yra prieinama.

Skubi emocinė parama, palaikymas ir informacija apie pagalbą gali padėti išvengti ilgalaikių neigiamų pasekmių pažeidžiamo asmens fizinei ir psichinei sveikatai, užkirsti kelią savižudybėms.

Savižudybių statistika pasaulyje ir Lietuvoje rodo, kad tai rimta problema, atskleidžianti psichikos sveikatos ir socialinių iššūkių mastą įvairiose šalyse.

Apie savižudybę, kaip išsigelbėjimą iš gyvenimo sunkumų, galvoja ne tik suaugusieji, tačiau, kad ir kaip skaudu, jauni žmonės. Savižudybės numatyti neįmanoma, nors dažniausiai žmonės vienaip ar kitaip įspėja aplinkinius dėl ketinimo žudytis. Svarbu tokių ženklų neignoruoti, neleisti žmogui pasijusti visiškai vienam.

Tarp jaunimo vis didesnį mastą įgauna ir savęs žalojimas. Jaunimo savižalos problema dažnai yra sudėtinga ir susijusi su įvairiais emociniais, socialiniais ir psichologiniais veiksniais. Jauni žmonės gali žalotis dėl įvairių priežasčių, bet dažniausiai tai kyla iš poreikio išreikšti ir palengvinti stiprų emocinį skausmą, vienišumą, pyktį ant savęs ir viso pasaulio arba išgyventi sunkumus, kurių jie nemoka įveikti kitais būdais. Jaunas žmogus žaloja įvairias kūno vietas peiliu, žirklėmis, kitomis aštriomis priemonėmis tol, kol ištrykšta kraujas. Sužeistas vietas save žalojantys asmenys dažnai slepia, pavyzdžiui, nešioja drabužius ilgomis rankovėmis netgi tvyrant kaitrai, sužalojimus aiškina įvairiai, sako, kad susižeidė netyčia, pargriuvo, įdrėskė kaimynų katinas ir pan. Jauni žmonės teigia, kad savižala – tai būdas rasti kažką stipresnio už dvasinį skausmą, būdas pajusti, kad dar esi gyvas. Tačiau tai pagalbos šauksmas. Padėti save žalojantiems jauniems žmonėms gali atviras pokalbis, supratimas ir psichologinė pagalba, kuri gali padėti išmokti kitų, ne tokių skaudžių būdų tvarkytis su užplūdusiomis emocijomis.

Neretai žmonės jaučia gėdą arba baimę pripažinti, kad patiria sunkumų. Anonimiškumas padrąsina kalbėti apie asmenines problemas be baimės būti atpažintiems ar vertinamiems. Pokalbis su linijos savanore gali padėti žmogui pasijusti išgirstam ir suprastam. Tokie pokalbiai mažina izoliacijos jausmą, padeda suvokti, kad asmenys, kurie kreipiasi pagalbos, nėra vieni su savo problemomis, skatina ieškoti paramos ir kitur.

Daugelis žmonių, ypač susiduriančių su psichologiniais iššūkiais pirmą kartą, sunkiai atpažįsta ir suvokia savo emocijas. Bendraudami su „Pagalbos moterims linijos“ savanoriais jie aiškiau suvokia, kas vyksta, mokosi atviriau kalbėti apie jausmus, pajaučia, kad turi jėgų įveikti iššūkius ir rasti išeitį. Stiprus emocinis palaikymas gali paskatinti savarankiškumą, atsakomybę už savo psichologinę sveikatą ir ryžtą nepalūžti.

Tikimės, kad apie „Pagalbos moterims linijos“ emocinės paramos būdus sužinos kuo daugiau žmonių, ir kiekvienas, kuriam reikia skubios emocinės paramos, pasirinks tinkamiausią pagalbos būdą. Kviečiame visus, kam reikia pagalbos, ir tuos, kurie žino, kam jos reikia, kreiptis į „Pagalbos moterims liniją“.

Asociacija KAUNO MOTERŲ LINIJA

„Pagalbos moterims linija“: emocinė parama ir dieną, ir naktį

]]>
jonavoszinios.lt Sun, 03 Nov 2024 13:00:00 +0200
<![CDATA[Rudens kvapai ir skoniai lėkštėje: išskirtinis V. Radzevičiaus troškinio receptas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/rudens-kvapai-ir-skoniai-leksteje-isskirtinis-v-radzeviciaus-troskinio-receptas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/rudens-kvapai-ir-skoniai-leksteje-isskirtinis-v-radzeviciaus-troskinio-receptas „Ruduo be troškinio – kaip rinkimai be biuletenių”, – sako V. Radzevičius ir priduria, jog nors yra įvairių troškinio derinių, bet rudenį jis stengiasi gaminti iš to, kas auga Lietuvoje ir yra įprasta. – „Pagrindinė troškinio daržovė – bulvė, o šalia jos – morkos, pastarnokai, saliero gumbai, cukinija, moliūgas, svogūnai, česnakai, porai, baltagūžis kopūstas. Spalvų pernelyg nemaišau, tad burokėlius geriau pasilieku sriubai.“

Anot pašnekovo, tobulas rudeninis ingredientas – grybai, kurių šiais metais itin daug: „Aš jų ir prisidžiovinau, ir baravykų kotų prišaldžiau patarkavimui į troškinius ar sriubas. Žinoma, nepamirštu ir prieskonių. Kadangi mėgstu aštriau – įberiu čili dribsnių. Taip pat mėgstu čiobrelius, rozmarinus ar kmynus. Be lauro lapų irgi neapsieinu, bet daug prieskonių nemaišau. Stengiuosi išgauti vieną skonį.“  

Orkaitėje keptos daržovės, pasak V. Radzevičiaus, suteikia troškiniui daugiau skonio, intensyvumo ir tirštumo.  O kepintas svogūnas su visais lukštais atskleidžia dar spalvingesnę skonių paletę.

Tobuli troškinio ingredientai

Virtuvės entuziastas V. Radzevičius itin mėgsta kiaulienos šonkauliukus arba kiaulienos dešreles troškinyje.

„Antroje vietoje vištiena, kuri tobulai tinka troškiniams. Iš žuvies renkuosi menkę stambiais gabalais, kad išliktų jos struktūra. Vegetariškai ar net veganiškai alternatyvai renkuosi indišką dhalas iš raudonųjų lęšių. Juos paspirginu ant lydyto sviesto ir smulkiai pjaustytų svogūnų. Kai jie suminkštėja – patroškinu smulkintas daržoves, užpilu vandens ir užvirinu. Tada belieka pridėti kokoso pieno, ciberžolės, kumino, imbiero, druskos ir viską patroškinti iki lęšių minkštumo“,  – pataria keliautojas.

Gardus ir rudeniškas: daržovių troškinys su vištiena

Auksinio rudens proga „Lidl“ ambasadorius, virtuvės entuziastas V. Radzevičius kviečia pasigaminti kvepiantį ir šildantį daržovių troškinį su vištiena. Jo teigimu, prie šio patiekalo puikiai tiks birūs ryžiai arba balta duona, pavyzdžiui, prancūziškas batonas.

„Lauži ir dažai į troškinio skystį. Neįtikėtinai skanu! Žinoma, troškinys bus dar skanesnis, jei jo gaminimui naudosite gerą sultinį ar truputį padauginsite sviesto. Svarbu nepamesti kantrybės ir lėtumo – lėtas virimas ir žema temperatūra yra kelias į sėkmę bei mėsos minkštumą. Na, ir dar vienas patarimas: suminkštėti linkusias daržoves  į troškinį dėkite pačioje pabaigoje“, – pataria V. Radzevičius.

Šiam patiekalui pagaminti jums reikės:

500 g vištienos

2 morkų

1 svogūno

1 cukinijos

2-3 bulvių

3-4 česnako skiltelių

400 ml pomidorų tyrės arba konservuotų pomidorų

2-3 šaukštų aliejaus

500 ml vandens arba sultinio

Druskos, pipirų, čiobrelių pagal skonį

Sviesto arba aliejaus pagal skonį

Pirmiausia vištieną supjaustykite kubeliais ir keliaukite prie daržovių ruošimo. Daržoves: morkas, cukiniją, bulves supjaustykite nedideliais gabalėliais. Vėliau susmulkinkite svogūną ir česnaką.

Keptuvėje arba puode įkaitinkite aliejų. Ten sudėkite svogūną ir česnaką ir kepkite, kol jie suminkštės ir gražiai pageltonuos.

Į keptuvę įdėkite vištieną ir kepkite, kol ji taps auksinės spalvos. Į puodą taip pat įdėkite morkas ir bulves. Kepkite dar 5–7 minutes, o poto sudėkite ir supjaustytą cukiniją.

Galiausiai supilkite pomidorų tyrę arba konservuotus pomidorus, vandenį arba sultinį.

Troškinį pagardinkite druska, pipirais ir čiobreliais.

Uždengite puodą ir troškinkite ant vidutinės ugnies apie 30–40 minučių, kol daržovės vištiena taps minkšti. 

Paruošus troškinį, išpilstykite jį į dubenėlius, prieš patiekiant į stalą, galite papuošti ir žalumynais.

Skanaus!

Rudens kvapai ir skoniai lėkštėje: išskirtinis V. Radzevičiaus troškinio receptas

]]>
jonavoszinios.lt Sun, 03 Nov 2024 11:00:00 +0200
<![CDATA[Metas ruošti amuniciją gripo sezonui: vaistininkas primena veiksmingiausius apsisaugojimo būdus]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/metas-ruosti-amunicija-gripo-sezonui-vaistininkas-primena-veiksmingiausius-apsisaugojimo-budus https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/metas-ruosti-amunicija-gripo-sezonui-vaistininkas-primena-veiksmingiausius-apsisaugojimo-budus

Remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, per praėjusį gripo sezoną dėl sunkių ligos komplikacijų Lietuvoje mirė 27 žmonės. Didžioji dalis mirusiųjų – daugiau nei 85 proc. – buvo nepasiskiepiję sezonine gripo vakcina. Vaistinių tinklo vaistininkas Faustas Bertulis pasakoja, kaip pastebėti pirmuosius gripą išduodančius simptomus ir apsisaugoti nuo galimų komplikacijų.

Įprastai gripo sezonas trunka nuo spalio iki pavasario vidurio, per šį laikotarpį Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 30 tūkst. infekcijos atvejų. Dalis pacientų būna ne tik hospitalizuojami, bet ir gydomi intensyvios terapijos skyriuose. Vaistininkas tikina, kad tai, kaip stipriai jausime gripo simptomatiką ir ar susidursime su komplikacijomis priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės, šalutinių ligų ir konkrečiai viruso atmainai turimų antikūnų.

Staigi ligos pradžia

Anot F. Bertulio, užsikrėtus gripu, įprastai pirmųjų simptomų ilgai laukti nereikia – jie pasireiškia per vieną ar keletą dienų, tačiau gali pasireikšti ir per porą valandų nuo užsikrėtimo.

„Ligos eiga dažniausiai prasideda nuo lengvos slogos ir gerklės perštėjimo, tačiau simptomai pamažu intensyvėja: gali atsirasti kosulys, nosies užgulimas, imti skaudėti akis, galvą, raumenis ir sąnarius, kankinti nuovargis ir gerokai pakilusi kūno temperatūra, siekianti 38 laipsnius ar daugiau. Kai kuriems žmonėms taip pat pasireiškia ir virškinimo sutrikimai, viduriuojama ar vemiama“, – simptomus vardija vaistininkas.

Jis atkreipia dėmesį, kad lengva gripo forma įprastai tęsiasi iki savaitės, o pasiskiepijus simptomai jaučiami vos keletą dienų, tačiau sunki ligos forma gali trukti ir ilgiau. Labai svarbu stebėti savo simptomus ir jei jie yra sunkūs, nedelsti kreiptis į medikus, ypač jei priklausote rizikos grupei.

F. Bertulis pabrėžia, kad nors nemaža visuomenės dalis vis dar klaidingai mano, jog ligos eigą gali palengvinti antibiotikai, labai svarbu nesuklysti ir neimti vartoti namuose užsilikusių antibiotikų – pastarieji yra neveiksmingi prieš virusus. Tačiau esant sunkesniems simptomams ar komplikacijų rizikoms, medikai skiria pacientams specialius antivirusinius vaistus, kuriuos reikia pradėti vartoti praėjus ne daugiau kaip 48 val. po pirmųjų simptomų.

Kas privalo skirti daugiau dėmesio apsisaugojimui?

Vaistininkas F. Bertulis taip pat įvardija, kad net ir ligos atveju gydytojų skiriami antivirusiniai vaistai nepakečia gripo vakcinos suteikiamos apsaugos. Jei vakcinos komponentai gerai atitinka tuo metu plintančią gripo atmainą, skiepų efektyvumas gali siekti net 90 proc. Jis primena, kad mokslininkai kasmet atlieka sergamumo gripu analizę ir pagal gautus duomenis nustato labiausiai tikėtinas viruso formas. Būtent pagal jas parenkami komponentai Lietuvoje ir Europoje naudojamų vakcinų gamybai. 

2024–2025 metų gripo sezono vakcinos skirtos apsaugoti nuo keturių skirtingų gripo atmainų šių gripo virusų – A Victoria, A Thailand, B Austria ir B Phuket tipų. Nors pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendaciją, norint šį sezoną išvengti galimų ligos komplikacijų, pakanka pasiskiepyti trivalente gripo vakcina, tačiau pacientams yra pasiekiama ir keturvalentė.

„Pasiskiepyti nuo šios infekcijos labai svarbu sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip astma ar LOPL, turintiems kepenų ar inkstų funkcijų sutrikimų, diabetą, silpną imuninę sistemą, turintiems širdies ir kraujagyslių ligų. Vakcinuotis patariama ir vyresniems nei 65 metų asmenims, mažiems vaikams, besilaukiančioms moterims. Šios asmenų grupės yra lengviausiai pažeidžiamos, o simptomų sunkumo bei ligos komplikacijų rizika nepasiskiepijus išlieka didelė.

Galimos gripo komplikacijos nesustoja ties ausies uždegimu ar sinusitu, nepasiskiepijus kyla grėsmė susirgti ir plaučių uždegimu, bronchitu, net encefalitu – smegenų dangalų uždegimu, taip pat įvairiomis nervų sistemos ir kraujotakos sistemos ligomis. Pasiskiepyti sezonine gripo vakcina galima ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir vaistinėse. Aš, kaip išplėstinės praktikos vaistininkas, spalį jau stebiu augančius norinčiųjų pasiskiepyti srautus“, – paaiškina F. Bertulis.

Visgi pakankamas antikūnų kiekis organizme susidaro per maždaug dvi savaites nuo vakcinacijos, todėl šį laikotarpį vis dar reikia įprastai saugotis: laikytis kosėjimo etiketo, dažnai muilu plauti ar dezinfekuoti rankas, sezono metu vengti viešų susibūrimo vietų, stiprinti organizmą įvairiais vitaminais ir mineralais.

Organizmo stiprinimas – papildoma nauda

Vaistinių tinklo atstovas priduria, jog prasidėjus gripo sezonui patariama ne tik pasiskiepyti, bet ir išlaikyti stiprų organizmą – kuo tvirtesnė žmogaus imuninė sistema, tuo mažesnė ne tik gripo, bet ir kitų virusių ligų komplikacijų rizika bei trumpesnė pati ligos eiga. F. Bertulis pataria į kasdienį valgiaraštį įtraukti vitaminų C, D, omega-3 riebiųjų rūgščių bei cinko turinčių produktų.

„Sveikas žmogus vitamino C per parą turėtų gauti apie 1000 mg, tačiau susirgus kartais galima vartoti ir dvigubą dozę. Vitamino D įprasta kasdienė dozė yra 1000–2000 TV, tačiau sergant lėtinėmis ligomis gydytojai dozę gali ir padidinti. Cinkas yra reikalingas imuninei funkcijai palaikyti, padeda mažinti uždegiminius procesus organizme – sergant jo patariama vartoti yra 30–40 mg per parą. Jei pasirenkamas maisto papildų vartojimo kelias, prieš tai būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku“, – vardija farmacijos specialistas.

Anot jo, svarbu nepamiršti ir omega-3 riebiųjų rūgščių teikiamos naudos, tokios kaip lėtinių uždegimų slopinimas, smegenų ir kraujotakos funkcijų gerinimas. Kai kurie tyrimai rodo, kad kruopštus omega-3 vartojimas sumažina įvairių infekcijų komplikacijų riziką, pavyzdžiui, užsikrėtus gripo virusu, gali sumažėti plaučių uždegimo tikimybė.

 „Camelia“ pranešimas spaudai 

Metas ruošti amuniciją gripo sezonui: vaistininkas primena veiksmingiausius apsisaugojimo būdus

]]>
jonavoszinios.lt Sun, 03 Nov 2024 09:00:00 +0200
<![CDATA[PSDF lėšomis bus kompensuojami trys šiuolaikiški onkogenetiniai tyrimai]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/psdf-lesomis-bus-kompensuojami-trys-siuolaikiski-onkogenetiniai-tyrimai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/psdf-lesomis-bus-kompensuojami-trys-siuolaikiski-onkogenetiniai-tyrimai Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas akcentuoja, kad augant valstybės galimybėms labai svarbu, kad jų nauda tiesiogiai pasiektų pacientus. „Įvertinus onkologinių susirgimų mastą šalyje, nemažai aktualių tyrimų šių ligų gydymui jau yra kompensuojama. Tai prevencinės programos, platus spektras diagnostinių tyrimų, terapinio bei chirurginio gydymo galimybės, tačiau genetinių tyrimų finansavimas žymi žingsnį link dar tikslesnės diagnostikos ir gydymo. Plačiau praveriame duris personalizuotai medicinai. Tai suteiks vilties tūkstančiams pacientų ir jų artimųjų, o gydytojai gaus pažangius ir šiuolaikinius įrankius savo klinikinėje veikloje“, – sako A. Pečkauskas.

PSDF lėšomis bus pradėti kompensuoti naviko molekulinės genetikos tyrimas DNR sekoskaitos metodu, naviko molekulinio kariotipavimo tyrimas ir naviko genomo metilinimo tyrimas, kuriuos skirti galės šešiose onkologinių ligų klasteriui priklausančiose gydymo įstaigose dirbantys gydytojai – gydytojas onkologas chemoterapeutas (suaugusiems), gydytojas vaikų onkohematologas (vaikams) arba kitos profesinės kvalifikacijos gydytojas specialistas (daugiadalykės gydytojų specialistų komandos narys), gydantis pacientą dėl įtariamos arba patvirtintos onkologinės ligos.

Naujiems tyrimams iš PSDF biudžeto per metus numatoma skirti apie 1,9 mln. eurų.

„Onkologinės ligos yra antra dažniausia mirties priežastis Lietuvoje, todėl valstybė skiria didelį dėmesį jų prevencijai, diagnostikai ir gydymui. Parenkant efektyviausią gydymą, labai svarbus yra tyrimų tikslumas, kuris ženkliai padidina tikimybę ilgiau gyventi kokybišką gyvenimą arba visiškai pasveikti. Todėl Lietuvos pacientams siekiame suteikti pažangiausius tyrimus, kuriuos gali pasiūlyti šiuolaikinis medicinos mokslas“, – teigia SAM Asmens sveikatos departamento Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Inga Zelbienė.

Šiuo metu PSDF lėšomis yra kompensuojami išplėstiniai genetiniai kraujo navikų naujos kartos sekoskaitos tyrimai, kurių pagalba gydytojai hematologai pacientams parenka individualų gydymą. Naviko molekulinės genetikos tyrimas DNR sekoskaitos metodu suteiks galimybę detaliai ištirti ir solidinių navikų genetinę sudėtį. Skirtingai nei šiuo metu šalyje taikomi solidinių navikų genetiniai tyrimai, kuriais yra tiriami tik vienas ar keli konkretūs genų pokyčiai, molekulinės genetikos tyrimas DNR sekoskaitos metodu leis ištirti dešimtis genų vienu metu. Šis tyrimas padės jautriai ir specifiškai aptikti genetinius taikinius bei kiekvienam pacientui parinkti tikslinį efektyvesnį gydymą, mažinti šalutinių poveikių riziką.

Naviko molekulinio kariotipavimo bei naviko genomo metilinimo tyrimai yra ypatingai svarbūs tiksliai centrinės navikų sistemos onkologinių ligų diagnostikai, ligos prognozės nustatymui bei tikslinio gydymo parinkimui. 

Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams yra prieinami ir kiti brangūs tyrimai, tokie kaip kompiuterines tomografijos tyrimas, magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas, pozitronų emisijos tomografijos tyrimas su fluorodeoksigliukoze ir kt.

SAM Komunikacijos skyrius

PSDF lėšomis bus kompensuojami trys šiuolaikiški onkogenetiniai tyrimai

]]>
jonavoszinios.lt Fri, 01 Nov 2024 15:02:26 +0200
<![CDATA[Kuriuos gerybinius odos navikus patartina šalinti nieko nelaukiant? Pataria gydytojas]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydytojas-ivardijo-kuriuos-gerybinius-odos-navikus-patartina-salinti-nieko-nelaukiant https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydytojas-ivardijo-kuriuos-gerybinius-odos-navikus-patartina-salinti-nieko-nelaukiant Gerybiniai odos navikai dažniausiai yra nekalti dariniai, tačiau juos būtina nuolat stebėti. Gydytojai pabrėžia, kad ypatingą dėmesį savo odai turėtų skirti žmonės, turintys kelias dešimtis įvairių darinių. Nors dauguma šių navikų lieka gerybiniais, specialistai perspėja, jog esant gausybei darinių, galite nepastebėti naujai atsiradusių ar pavojingai besikeičiančių auglių. Medikai pataria tam tikrus gerybinius navikus profilaktiškai pašalinti, nelaukiant, kol jie pradės keistis ar sukels nepatogumų.

Gydytojas chirurgas Aleksandras Mordas pastebi, kad didesnės rizikos gerybinius odos navikus, dažniausiai apgamus, chirurgai yra linkę šalinti nieko nelaukdami. Tuo tarpu dermatologai paprastai siūlo juos palikti stebėjimui.  
„Kartais atsiduriu dviprasmiškose situacijose. Grįžta pacientai ir sako – jūs man prieš 10 metų sakėte, kad turėčiau stebėti konkretų apgamą, o gal net būtų geriau jį pašalinti, prieš metus man jį išoperavo, nes ten jau buvo melanoma. Tokiais atvejais nežinau, kaip reaguoti – ar priimti kaip komplimentą, kad laiku atkreipiau dėmesį į tam tikrą apgamą, ar kaltinti save, kad neįtikinau to žmogaus iškart jo pašalinti“, – patirtimi dalijasi Vilniaus lazerinės dermatologijos centro gydytojas A. Mordas.

Kada odos navikus patariama šalinti?

Gerybiniai odos navikai, tokie kaip apgamai, hemangiomos, keratozės, dermatofibriomos ir papilomos, daugeliui žmonių yra įprasti ir paprastai nekelia rimtos grėsmės sveikatai. Iš jų piktybiniais gali tapti tik du tipai – apgamai ir dermatofibromos.
„Dažniausiai į medikus kreipiasi tie, kurie pastebi per kelias savaites padidėjusį ar formą pakeitusį darinį. Kartais tie pokyčiai vyksta dėl uždegimo ar sutraumavus naviką – tuomet darinys gali kelis kartus padidėti, paraudonuoti, šlapiuoti ar skaudėti. Tokiais atvejais užtenka jį dezinfekuoti ir leisti jam sugyti. Deja, kartais naviko spalvos ir formos pokyčiai rodo prasidėjusį piktybinį procesą“, – aiškina gydytojas chirurgas.
Anot jo, pasitaiko ir kuriozinių situacijų, kai pacientai kreipiasi dėl naujo, per dvi paras atsiradusio, darinio, bet jį apžiūrėjus, paaiškėja, kad tai – ne naujas odos navikas, o tiesiog įsisiurbusi erkė.
Kai kuriuos gerybinius navikus medikai pataria pašalinti ir dažniausiai būtent tuos, kurie patiria nuolatinę trintį ar pastoviai yra traumuojami.
„Rekomenduojame šalinti navikus, esančius ant peties, kirkšnyje ar tose vietose, kur auglys pastoviai turi trintį su drabužiu ar traumuojamas dirbant, sportuojant. Tokiais atvejais jo geriau neerzinti ir nelaukti, kol prasidės pokyčiai dėl nuolatinių traumų“, – sako A. Mordas.

Ką daugybiniai navikai sako apie jūsų sveikatą?

Didelis gerybinių navikų, tokių kaip papilomos ar apgamai, kiekis gali rodyti genetinį polinkį, hormoninius pokyčius ar tam tikrą sveikatos būklę, pvz. imuninės sistemos susilpnėjimą arba ilgalaikį saulės poveikį.
Chirurgas A. Mordas atkreipia dėmesį, kad žmonės, turintys kelias dešimtis gerybinių navikų, turėtų bent kartą per metus atvykti  dermatologo konsultacijai. Anot jo, esant dideliam kiekiui auglių, pačiam gana sunku atkreipti dėmesį į naujus darinius ar pastebėti jų pokyčius.
„Kai kurie žmonės turi nemažai keratomų – tokių šiurkščių, tamsių odos darinių. Tai – gerybiniai odos navikai, jie nėra pavojingi sveikatai ir su laiku netampa piktybiniais. Kita vertus, kai matome pacientą, turintį keratomų, mums tai – ženklas, kad šis žmogus kažkuriuo savo gyvenimo etapu labai daug leido laiko saulėje ir turėjo rimtų nudegimų. Kaip žinia, būtent saulė ir yra tas veiksnys, turintis didžiausios įtakos piktybinių darinių atsiradimui po kelerių ar keliasdešimties metų, todėl tokie pacientai turėtų būti ypač atidūs ir atkreipti dėmesį į naujus auglius“, – pastebi chirurgas. 
Anot jo, dažniausiai sutinkamas įgimtas nepiktybinis navikas yra hemangiomos – tokie raudoni taškai arba mazgai, kurie taip pat niekada netampa piktybiniais, ir papilomos (odos polipai), tačiau kai kuriuos nepiktybinius odos darinius žmonės apsisprendžia pašalinti dėl estetiškesnio vaizdo.

Kada navikai supiktybėja?

Nors dauguma gerybinių navikų niekada netampa piktybiniais, kai kuriais atvejais genetiniai, hormoniniai ar aplinkos veiksniai gali padidinti tokią riziką.
„Kuo daugiau yra navikų ir kuo ilgiau jie yra kūne, tuo didesnė tikimybė, kad gali įvykti pokyčiai, didinantys piktybinės transformacijos riziką. Lėtinis uždegimas ar ilgalaikis dirginimas gali skatinti ląstelių pokyčius ir pažeidimus, o tai gali turėti įtakos gerybinio naviko transformacijai į piktybinį“, – aiškina A. Mordas.
Anot jo, tam tikri aplinkos veiksniai, tokie kaip ilgalaikis cheminių medžiagų poveikis, radiacija, rūkymas ar alkoholio vartojimas, gali paskatinti gerybinio naviko ląstelių genetinius pokyčius, dėl kurių jos tampa piktybinėmis.
„Gana dažnai į pasikeitusį naviko dydį ar spalvą dėmesį atkreipia ne pats žmogus, o jo artimieji ar draugai. Pagrindiniai ženklai, rodantys, kad auglys tampa piktybiniu, yra akivaizdūs jo pokyčiai. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jei darinį pradeda skaudėti ar jūs tiesiog toje vietoje pradedate jausti kažkokį diskomfortą“, – teigia Vilniaus lazerinės dermatologijos centro chirurgas A. Mordas.

Gydytojas taip pat ragina nenumoti ranka ir į naujus darinius. Specialistams būtina parodyti ir rausvas, šlapiuojančias vietas, kurios sugyja, užsideda šašas, tada vėl atsiranda žaizda ir tai tęsiasi kurį laiką. Kai kuriais atvejais tai gali būti priešvėžiniai ar jau net vėžiniai dariniai.

Kuriuos gerybinius odos navikus patartina šalinti nieko nelaukiant? Pataria gydytojas

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 20:45:57 +0200
<![CDATA[Vaistininkė įvardijo 5 dažniausias klaidas, kurias daro sergantys peršalimu]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vaistininke-ivardijo-5-dazniausias-klaidas-kurias-daro-sergantys-persalimu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vaistininke-ivardijo-5-dazniausias-klaidas-kurias-daro-sergantys-persalimu Peršalimo simptomai, gydantis namuose, dažniausiai praeina per kelias dienas ar savaitę. Tačiau vaistininkai pastebi, kad pacientai, norėdami greičiau pasveikti, neretai daro klaidas, kurios ligos eigą gali ne palengvinti, o atvirkščiai – apsunkinti. Vaistininkė Jurgita Jankauskienė paaiškina, ko geriau nedaryti savarankiškai gydantis namuose.

Vaistininkė J. Jankauskienė primena, kad peršalimo simptomai vystosi lėtai ir laikui bėgant stiprėja. Iš pradžių atsiranda nedidelis gerklės dirginimas, kuris perauga į skausmą, užgula nosį, prasideda sloga, vėliau žmogus ima čiaudėti ir kosėti, gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra.
„Suprantame, kad peršalus norisi kuo greičiau numalšinti kamuojančius simptomus, tačiau gydydamiesi savarankiškai pacientai neretai pridaro klaidų, dėl kurių sulaukia priešingo rezultato: sveikatos būklė ne gerėja, o blogėja, kyla komplikacijų rizika“, – teigia J. Jankauskienė.

Dažniausios peršalusiųjų klaidos

1.    Nesiilsi. Kai žmogus serga, jo organizmas dirba intensyviau ir naudoja daugiau energijos tam, kad galėtų efektyviai kovoti su ligą sukėlusiu virusu. Miego metu organizmas pagamina daugiau imuninės sistemos stiprinimui reikalingų baltymų, todėl norint greičiau išgyti, reikia kokybiškai ilsėtis.
2.    Peršalimo gydymas alkoholiniais gėrimais. Alkoholis yra toksiškas ir veikia kaip diuretikas: jis skatina skysčių išsiskyrimą iš kūno ir džiovina gleivinę, dėl to ji tampa jautresnė infekcijoms, varginantys simptomai tik intensyvėja, o laikui bėgant gali komplikuotis. Be to, slopinama imuninė sistema, todėl kovoti su virusais tampa dar sunkiau.
3.    Skubus prasidėjusio kosulio, čiaudulio, slogos ar iki 38 laipsnių nepakilusios kūno temperatūros slopinimas vaistais. Slopindami kosulį, čiaudulį ar slogą išlaikome užkratą organizmo viduje ir leidžiame jam vystytis toliau. Malšindami iki 38 laipsnių nepakilusią temperatūrą, sukuriame palankią terpę į organizmą patekusio viruso dauginimuisi.
4.    Antibiotikų vartojimas. Šie preparatai yra skirti gydyti bakterinius susirgimus, o ne virusinius, kuriems yra priskiriamas peršalimas. Dėl to antibiotiniai preparatai silpnina imuninę sistemą, o ligos eiga – sunkėja. Taip pat, vartojant antibiotikus tada, kada jų nepaskyrė gydytojas, didiname atsparumą veikliosioms medžiagoms, tad kyla rizika, kad kai šių vaistų mums prireiks – jie veiks silpniau arba nebeveiks.
5.    Skirtingų preparatų, turinčių gausybę veikliųjų medžiagų, naudojimas. Dažnai skirtingų preparatų sudėtyje yra tos pačios veikliosios medžiagos, todėl atsiranda perdozavimo ir kepenų pažeidimų rizika. „Jei pacientas perka kompleksinį vaistą nuo peršalimo, primename, kad jame yra ibuprofeno ar paracetamolio, kurie malšina kūno temperatūrą. Jei išgėrėte tokį vaistą, papildomai karščiavimą malšinančių vaistų gerti negalima, nes galite pabloginti savo savijautą“, – tvirtina vaistininkė J. Jankauskienė.

Gresia komplikacijos ir pavojus gyvybei

Vaistininkė akcentuoja, kad peršalimui būdingi simptomai atsiranda ne iš karto, o stiprėja laikui bėgant ir tęsiasi nuo 3 iki 7 dienų ir gali alinti net iki 14 dienų. Užsitęsę, negydomi arba netinkamai gydomi peršalimo simptomai gali komplikuotis ir paskatinti sunkių eigų ligų išsivystymą, o kai kuriais atvejais ir sukelti pavojų gyvybei.
„Kai perdozuojate, netinkamai vartojate preparatus, slopinančius peršalimo simptomus, į gydymą numojate ranka ar turite gretutinių ligų, rizikuojate patirti komplikacijas: gali išsivystyti bronchitas, ausies uždegimas ar sinusitas. Itin grėsminga komplikacija yra plaučių uždegimas, nes gali baigtis mirtimi. Dėl šių priežasčių labai svarbu peršalimą gydyti laiku ir tinkamai“, – įspėja J. Jankauskienė.

Kaip gydyti peršalimą?

Anot vaistininkės, jeigu peršalote, turite gerti daug skysčių – šiltą vandenį, sultinius, kompotus, ne per karštas žolelių arbatas – jie išplečia kraujagysles ir skatina prakaitavimą. Galite vartoti trintų uogų gėrimus ar arbatas, pavyzdžiui, aviečių. Jose yra gausu vitamino C ir natūralaus aspirino bei tanino, todėl šios arbatos puikiai slopina uždegiminius procesus. Jų teigiamas poveikis jaučiamas ne tik geriant, bet ir skalaujant gerklę.  
„Sau padėsite ir vartodami medų, nes jis padeda geriau įsisavinti vitaminus, normalizuoja medžiagų apykaitą ir pasižymi antimikrobiniu veikimu. Tik nedėkite medaus į karštą arbatą, nes kaitinamas jis praranda gydomąsias savybes. Geriau pakabinkite medų šaukšteliu ir sučiulpkite neužgerdami jokiais skysčiais“, – pataria J. Jankauskienė.
Skausmui gerklėje malšinti puikiai tinka ramunėlių, pipirmėčių lapų, ajerų šaknų ir šalavijų lapų mišiniai: jų nuoviru skalauti gerklę reiktų kelis kartus per dieną. Liepų žiedų arbata ne tik skatina prakaitavimą, bet stimuliuoja bronchų liaukų sekreciją bei lengvina atsikosėjimą. Jeigu kamuoja šlapias kosulys, rinkitės vaistinių čiobrelių, raudonėlių, pušų, siauralapių gysločių vaistažolių arbatas.

Padės ir vaistinėje randami preparatai

Jeigu simptomai vargina, neverta kentėti, galima juos palengvinti įsigijus vaistinėje esančių preparatų. Vaistininkė pataria vartoti imuninę sistemą stiprinančių vitamino C ir D, cinko preparatų: jie pasižymi priešuždegiminiu ir antiseptiniu poveikiu. Jeigu skauda ar peršti gerklę, galite vartoti čiulpiamas pastiles arba  naudoti purškiamus medikamentus, malšinančius uždegimą. Užgulusią nosį galima plauti hipertoniniu jūros vandeniu: jis ištrauks vandenį iš aplinkinių audinių ir dėl to nosies užgulimą sukėlęs paburkimas sumažės.
J. Jankauskienė priduria, kad norėdami slopinti sausą kosulį, turėtumėte rinktis pastiles ir sirupus, kurių sudėtyje yra islandinės kerpenos ar šalavijo: jie stabdo viruso dauginimąsi ir slopina kilusį uždegimą. Jeigu jūsų kosulys šlapias, pasirinkite bronchų sekreto pašalinimą iš kvėpavimo takų gerinančius ir atsikosėjimą skatinančius preparatus.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Anot vaistininkės, jeigu daugiau nei 2 dienas kamuoja aukštesnė nei 38 laipsnių kūno temperatūra,  stiprus galvos skausmas, atsiranda bėrimas, vėmimas ar viduriavimas – kreipkitės į gydytoją. Tą daryti reikėtų ir tada, kai kosulys užsitęsia ilgiau nei savaitę ir pasikeičia jo pobūdis. Užsitęsęs kosulys gali būti lėtinio bronchito, bronchų astmos ar plaučių uždegimo komplikacija.
Pasireiškus pirmiesiems peršalimo simptomais nenumokite į juos ranka ir imkitės tinkamų, vaistininkės rekomenduojamų gydymosi priemonių, o simptomams užsitęsus ar sunkėjant – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

,,Camelia" vaistinės inf. 

Vaistininkė įvardijo 5 dažniausias klaidas, kurias daro sergantys peršalimu

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 18:45:17 +0200
<![CDATA[Vaikų skiepijimo situacija Lietuvoje priklauso ir nuo kiekvienos skiepijančios įstaigos rezultatų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vaiku-skiepijimo-situacija-lietuvoje-priklauso-ir-nuo-kiekvienos-skiepijancios-istaigos-rezultatu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vaiku-skiepijimo-situacija-lietuvoje-priklauso-ir-nuo-kiekvienos-skiepijancios-istaigos-rezultatu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras tęsia vaikų skiepijimo situacijos aptarimus su suinteresuotomis šalimis. Rugsėjį vyko susitikimai su savivaldybių, kuriose skiepijimo apimtys mažiausios, atstovais, spalio mėnesį pradėti susitikimai su privačių gydymo įstaigų atstovais, kurių metu aptariami jų skiepijimo rodikliai, diskutuojama apie tai, kokių priemonių galima būtų imtis, kad jie būtų geresni.

 
Susitikimų metu gydymo įstaigos detaliai supažindinamos su jų vakcinacijos rezultatais, pateikiamas palyginimas su vakcinacija Lietuvos mastu, aptariamos galimos nepaskiepijimo priežastys.

„Tiek mums, tiek pačių įstaigų atstovams svarbu suprasti, kokios gali būti priežastys, lemiančios nepakankamas skiepijimo apimtis. Sutariame, kad susipažinus su mūsų pateikta analize, bus dedamos pastangos, skirtos identifikuoti konkrečias problemas konkrečioje įstaigoje bei ieškoma būdų (sudaromas planas) joms spręsti“, – teigia NVSC vadovas Vaidotas Gruodys.

Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Nuo nė vienos iš jų nepaskiepijama 95 proc. vaikų, kaip rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija, kad būtų suvaldytas ligų plitimas.  O pastaruosius dešimt metų kasmet vaikų paskiepijama vis mažiau.

NVSC naudodamas savo atliktos analizės duomenis ne tik atskleidžia esamą situaciją, tačiau parodo gydymo įstaigoms kryptį, kurios siekiant galima būtų labai reikšmingai pagerinti bendrą Lietuvos vaikų skiepijimo rodiklį.

„Pavyzdžiui, vienai didelei gydymo įstaigai, turinčiai padalinių visoje Lietuvoje, viena iš vakcinų paskiepijus trimis šimtais tam tikros amžiaus grupės vaikų daugiau nei per metus paskiepija dabar, reikšmingai padidėtų visos Lietuvos rodiklis. Manome, kad labai naudinga pamatyti šiuos skaičius ir suprasti savo indėlio svarbą. Na, o rasti sprendimus, kaip pasiekti tuos vaikus, kurie dėl tam tikrų priežasčių lieka nepaskiepyti, jau yra atskiras darbas, kurio, tikimės, gydymo įstaigos dabar jaus didesnę motyvaciją imtis ir tikrai juos ras“, – pasakoja V. Gruodys.

Šiais susitikimais, be kita ko, sustiprinamas ir bendradarbiavimas su gydymo įstaigomis, kuris taip pat gali labai pasitarnauti gerinant skiepijimo situaciją. NVSC atstovai siūlo savo metodinę pagalbą gydymo įstaigoms vakcinacijos klausimais ir yra pasirengę teikti šeimos gydytojams, slaugytojams konsultacijas, atsakyti į klausimus, atnaujinti žinias – organizuojamos nuotolinės konsultacijos.

NVSC pranešimas spaudai 

Vaikų skiepijimo situacija Lietuvoje priklauso ir nuo kiekvienos skiepijančios įstaigos rezultatų

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 16:00:01 +0200
<![CDATA[Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/slaugytojai-konsultuodami-gales-pratesti-paskirta-gydyma-receptiniais-vaistais https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/slaugytojai-konsultuodami-gales-pratesti-paskirta-gydyma-receptiniais-vaistais

Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas teigia, kad plečiant slaugytojų atsakomybių ribas nuosekliai didinamas pasitikėjimas slaugytojais ir jų kompetencijomis.

„Profesijos svorio auginimas neįmanomas be atsakomybių didinimo – per porą pastarųjų metų slaugytojai įgavo kaip niekad daug teisių priimti gydymui reikalingus sprendimus. Tai atitinka jų akademinį ir profesinį pasirengimą. Tikiu, kad toks pasirinktas kelias, artinantis slaugytojų padėtį prie vakarietiškų sveikatos sistemų, padidins profesijos prestižą ir svorį, taip skatinant jaunuolius rinktis šią taip reikalingą profesiją“, – sako ministras A. Pečkauskas.

Iki šiol visi pacientai, siekdami gauti vaistų receptą lėtinių ligų gydymui, privalėjo registruotis vizitui pas šeimos gydytoją. Dėl to didėjo eilės šeimos gydytojo paslaugai gauti, buvo apsunkinamas šeimos gydytojo paslaugų prieinamumas kitiems pacientams, didinama administracinė našta šeimos gydytojams.

Bendrosios praktikos slaugytojai receptą lėtinių ligų gydymui reikalingiems vaistams įsigyti galės tik įsitikinę, kad paciento sveikatos būklė yra stabili, o gydytojo paskirtą vaistą žmogus naudoja ne mažiau kaip 3 mėnesius, bei šią informaciją įrašę paciento elektroniniuose medicinos dokumentuose.

Šios funkcijos yra sudedamoji ambulatorinių slaugytojo konsultacijų, kurias bendrosios praktikos slaugytojas teikia dirbdamas šeimos gydytojo komandoje, dalis.

Tokia teisė bendrosios praktikos slaugytojams buvo suteikta ir anksčiau – esant Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ir galiojant ypatingoms sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąlygoms.

Registrų centro pateiktais duomenimis, tuo laikotarpiu, kai galiojo valstybės lygio ekstremalioji situacija, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis buvo apmokėta 95 proc. receptų vaistiniams preparatams, kuriuos išrašė bendrosios praktikos slaugytojai tęstiniam gydymui pagal gydytojo paskirtą gydymą receptiniais vaistiniais preparatais.

SAM, įvertinusi, kad dauguma bendrosios praktikos slaugytojų teisingai ir be klaidų išrašytų receptų buvo apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, inicijavo Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pakeitimus.

SAM Komunikacijos skyrius

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 15:00:23 +0200
<![CDATA[NVSC: Sergamumas kas savaitę auga – artėjantį ilgąjį savaitgalį nepamirškime apsaugoti savo artimųjų]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nvsc-sergamumas-kas-savaite-auga-artejanti-ilgaji-savaitgali-nepamirskime-apsaugoti-savo-artimuju https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nvsc-sergamumas-kas-savaite-auga-artejanti-ilgaji-savaitgali-nepamirskime-apsaugoti-savo-artimuju Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje spalio 21–27 d. (43-ąją savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis šiek tiek padidėjo lyginant su ankstesne savaite ir siekė 1263 atvejus 100 tūkst. gyventojų (prieš savaitę jis buvo 1252,2atvejo 100 tūkst. Gyventojų).

Artėjant ilgajam savaitgaliui, kai daugelis lankys ne tik kapines, bet ir artimuosius visoje Lietuvoje, NVSC primena, kad labai svarbu laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, dažnai plauti rankas, o jeigu kamuoja akivaizdūs simptomai (sloga, kosulys, karščiavimas ir kt.), patariama vengti  kontakto su žmonėmis, ypač jeigu lankysite vyresnio amžiaus ar kitoms rizikos grupėms priklausančius artimuosius. Atsakingas kiekvieno iš mūsų elgesys yra vienas iš svarbiausių veiksnių, darančių įtaką sergamumui.

Mažiausias sergamumo rodiklis registruotas Utenos apskrityje, didžiausias išliko Vilniaus apskrityje. Lyginant 43-osios savaitės sergamumo duomenis su ankstesnės savaitės duomenimis, matyti, kad susirgimų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, o COVID-19 liga – sumažėjo. Epideminis sergamumo lygis, t. y. peržengta 1500 atv. 100 tūkst. gyventojų riba, pasiektas Vilniaus miesto savivaldybėje – 1615,2 atv. 100 tūkst. gyv. ir Vilniaus rajono savivaldybėje – 1525,7 atv. 100 tūkst. gyv.

Jonavos rajono savivaldybėje 42-ąją metų savaitę iš viso sirgo 600 asmenų iš kurių: 15 Covid atvejų, vienas gripo atvejis, 584 ŪVKTI.  Suminis rodiklis rajone (gripo, ŪVKTI ir COVID-19) 100 tūkst. gyventojų per savaitę yra 1446,13 atvejų.

Mirties nuo gripo atvejų neregistruota, nuo COVID-19 ligos – 1 mirties atvejis (vyresnis nei 65 m. amžiaus asmuo). Į ligonines dėl gripo paguldyti 4 asmenys, dėl COVID-19 ligos – 84 asmenys, iš kurių 1 intensyviosios terapijos skyriuje.

Situacija Europoje

Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ECDC) 42-osios savaitės duomenimis, bendras sergamumas ŪVKTI išlieka panašus kaip ir pernai tuo pačiu metu. COVID-19 aktyvumas mažėja, tačiau ir toliau daugiausiai serga 65 metų ir vyresni žmonės, kuriems tikimybė atsidurti ligoninėje yra didesnė, taip pat sunkesnės ir komplikacijos dėl COVID-19 ligos. Sezoninio gripo aktyvumas ES / EEE šalyse išliko stabilus ir nedidelis. Kvėpavimo takų sincitinio viruso (RSV) aktyvumas taip pat išliko nedidelis, tačiau, atsižvelgiant į ankstesnius sezonus, šalys turėtų ruoštis RSV aktyvumo padidėjimui artimiausiomis savaitėmis.
Duomenų šaltinis: https://erviss.org/

Tinkamas laikas skiepytis

Primenama, kad patikimiausia apsauga nuo gripo ir COVID-19 ligos yra skiepai. Rekomenduojama nuo abiejų ligų pasiskiepyti vieno vizito pas gydytoją metu. Ypač raginame aktyviai skiepytis tiems, kuriems gresia susirgti sunkesnėmis ligos formomis. COVID-19 ir gripo rizikos grupės yra tos pačios:
•    65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms;
•    sergantiems lėtinėmis ligomis (taip pat ir vaikams);
•    socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams (taip pat ir vaikų globos įstaigose);
•    sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams;
•    nėščiosioms (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);
•    nuo šio rudens nemokamai gripo vakcinomis skiepijami ir 2–7 metų vaikai.

Kur užsiregistruoti skiepijimui?

Nors pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 galima viso sezono metu, tačiau specialistai rekomenduoja nedelsti ir nuo šių ligų pasiskiepyti iki sergamumo pakilimo (kuris įprastai būna  gruodžio–vasario mėn.).

Jeigu įstaiga, prie kurios esate prisirašęs, neturi COVID-19 vakcinos, galima registruotis bet kurioje kitoje įstaigoje, kuri jos turi. Gydymo įstaigų, kurios turi COVID-19 vakcinų, sąrašas skelbiamas ČIA.

Primenama, kad nemokamai COVID-19 vakcina gali skiepytis visi 6 mėn. ir vyresni asmenys, kurie yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu. Sezoninio gripo vakcina nemokamai skiepijami tik rizikos grupėms priklausantys gyventojai ir tik toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę.

Daugiau informacijos apie COVID-19 ir gripą rasite ČIA. 

 

NVSC: Sergamumas kas savaitę auga – artėjantį ilgąjį savaitgalį nepamirškime apsaugoti savo artimųjų

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 14:00:57 +0200
<![CDATA[Gydytoja kardiologė apie širdies ligų ir depresijos ryšį: „Tai lyg užburtas ratas, kai viena liga skatina kitą“]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydytoja-kardiologe-apie-sirdies-ligu-ir-depresijos-rysi-tai-lyg-uzburtas-ratas-kai-viena-liga-skatina-kita https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydytoja-kardiologe-apie-sirdies-ligu-ir-depresijos-rysi-tai-lyg-uzburtas-ratas-kai-viena-liga-skatina-kita Depresija ir širdies ligos – vienos labiausiai paplitusių sveikatos būklių, užklumpančių vis jaunesnio amžiaus žmones. Nors gali atrodyti, kad šios ligos neturi nieko bendra, pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojos kardiologės doc. Vilmos Dženkevičiūtės, jos yra glaudžiai susijusios – depresija gali sukelti širdies ligas, o šios – skatinti depresijos vystymąsi. Kaip neigiama emocinė būklė veikia širdies sveikatą ir, atvirkščiai, kaip širdies ligos gali paskatinti depresijos vystymąsi? Kokiomis priemonėmis galima padėti sau ir artimiesiems gyventi kokybišką gyvenimą?

Depresijos ir širdies ligų ryšys

Pasak gydytojos kardiologės, apie 25 proc. širdies ligomis sergančių pacientų kenčia ir nuo depresijos, o asmenys, sergantys abiem ligomis, susiduria su didesne mirtingumo rizika nei tie, kurie serga tik širdies ir kraujagyslių ligomis.

„Depresija sukelia nervų sistemos disfunkciją, padidina kortizolio (streso hormono) lygį, kuris didina kraujospūdį, sukelia lėtinį uždegimą ir skatina aterosklerozės vystymąsi. Taip pat asmenys, sergantys depresija, linkę į elgesio pokyčius, tokius kaip nesveika mityba, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas ir alkoholio vartojimas, o visa tai yra širdies ligų rizikos veiksniai. Depresija sumažina žmonių gebėjimą laikytis sveikos gyvensenos plano, medicininių rekomendacijų ir gydymo.
Kita vertus, širdies ligos diagnozė ir gydymas gali žmogui sukelti didelį emocinį stresą, o šis – privesti iki depresijos. Širdies ligos gali apriboti fizinį aktyvumą ir kasdienę veiklą, o tai gali kelti bejėgiškumo ir beviltiškumo jausmus, kurie, jeigu tęsiasi ilgesnį laiką, priveda prie depresijos. Tai lyg užburtas ratas, kai viena liga skatina kitą“, – sako ji.

Anot doc. V. Dženkevičiūtės, negydoma depresija ir apskritai bloga emocinė būsena, pavyzdžiui, chroniškas stresas, nerimas, gali stipriai paveikti širdies ir kraujagyslių sveikatą, prisidėti prie miokardo infarkto ar insulto atsiradimo.

Patarimai patyrusiems širdies smūgį ar insultą

Tyrimai ir praktika rodo, kad žmonės, persirgę širdies smūgiu ar insultu, dažnai susiduria su neigiama emocine būkle. Tačiau, anot gydytojos, laikini nuotaikų svyravimai, jei jie nėra pernelyg dažni ar dramatiški, yra normali gyvenimo dalis.

„Jausmas, kad esi šiek tiek prislėgtas po užklupusio gyvybei pavojingo įvykio, nebūtinai yra blogas dalykas, nes tai gali priversti žmogų šiek tiek atsitraukti nuo darbų, kasdienių rūpesčių ir pailsėti. Be to, jei anksčiau pacientas neturėjo rimtesnių problemų, susijusių su emocine būkle, tikėtina, kad tai normali reakcija į ligą, kuri per kelias savaites praeis. Mūsų jausmai, kad ir kokie jie būtų, padeda mums reguliuoti savo elgesį, atkreipti dėmesį į sveikatą ir imtis reikalingų pokyčių. Tačiau patiriant lėtinį emocinį stresą gali būti sunkiau priimti gyvenimo būdo pokyčius, kurie reikalingi norint pagerinti prognozę po širdies priepuolio, pavyzdžiui, mesti rūkyti, būti fiziškai aktyviems, sveikai maitintis, mažinti stresą ir vartoti paskirtus vaistus“, – priduria ji.

Anot doc. V. Dženkevičiūtės, kai kurie pacientai, patyrę širdies priepuolį, pradeda vengti mankštos ar kitos mėgstamos aktyvios veiklos, nes bijo paskatinti kitą širdies įvykį. Tačiau, norint greičiau atsigauti, rekomenduojama kaip tik stengtis daugiau judėti, nes tai padeda sumažinti stresą ir pagerinti emocinę būklę.
„Patyrus širdies priepuolį rekomenduoju ir toliau užsiimti teigiamus jausmus keliančia aktyvia veikla, o jeigu nedrąsu – pasikalbėti su specialistu, kuris patars, kaip geriau elgtis. Dauguma veiklų, kurias pacientai laiko rizikingomis, įprastai nėra tokios pavojingos, kaip gali atrodyti“, – sako kardiologė.

Ji priduria, kad streso valdymo technikos, tokios kaip meditacija, dėmesingas įsisąmoninimas (angl. mindfulness) ar kvėpavimo meditacija taip pat padeda nusiraminti ir objektyviau pažvelgti į situaciją. Vis dėlto, jei šios priemonės neveiksmingos, o psichologinė savijauta blogėja, būtina kreiptis profesionalios pagalbos.
„Psichoterapija, ypač kognityvinė-elgesio terapija, gali padėti pacientams išspręsti problemas, susijusias su depresija bei stresu ir pagerinti jų emocijų valdymą. Gydytojo psichiatro paskirti antidepresantai gali padėti sumažinti depresijos simptomus ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Svarbu nepamiršti, kad socialinė parama, įskaitant draugų ir šeimos paramą, taip pat labai svarbi. Pacientai ir jų artimieji turi suprasti, kad depresija po širdies smūgio yra rimta būklė, reikalaujanti dėmesio ir gydymo. Laiku suteikta pagalba gali smarkiai pagerinti sveikimo procesą ir gyvenimo kokybę“, – pabrėžia doc. V. Dženkevičiūtė.

Depresijos įtaka atsigaunant po širdies ligų

Gydytojos kardiologės teigimu, depresija sergantiems pacientams, patyrusiems miokardo infarktą ar kitų širdies įvykių, mirtingumo rizika padidėja 1,8 karto. Sergant depresija mažėja tikimybė pasveikti po širdies įvykių – ši būklė apsunkina atsigavimą po ligos, nes sumažina motyvaciją laikytis sveikų gyvenimo įpročių, reikalingų kokybiškai ir efektyviai sveikti, o tai gali dar labiau pabloginti širdies sveikatą ir padidinti su tuo susijusių komplikacijų riziką.

„Sergant depresija atsiranda fiziologinių pokyčių: dėl nervų sistemos ir hormonų pusiausvyros sutrikimų gali atsirasti širdies ritmo sutrikimų. Be to, depresija didina kraujo krešulių susidarymo riziką, o tai gali sukelti antrą širdies smūgį. Depresija sergantys žmonės taip pat dažnai vengia bendravimo, o socialinė izoliacija prisideda prie blogesnės jų emocinės būklės. Svarbu, kad depresija sergantys žmonės, kurie patyrė širdies smūgį ar kitą įvykį, gautų tinkamą psichologinę ir medicininę pagalbą“, – teigia V. Dženkevičiūtė.

Sumažėjusi širdies ligų rizika lygu geresnė savijauta

Anot gydytojos kardiologės, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, arba tiems, kuriems nustatyta didelė ar labai didelė šių ligų rizika, skiriami vaistai cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti – statinai, kurie, kaip rodo tyrimai, gali sumažinti miokardo infarkto (širdies priepuolio) ir insulto riziką maždaug 30–50 proc., priklausomai nuo individualių rizikos veiksnių ir konkretaus vartojamo vaisto.
„Į didelės ar labai didelės rizikos grupę pakliūva asmenys, kurių aukštas cholesterolis, sergantys diabetu, hipertenzija ar rūkantys. Statinai apsaugo nuo aterosklerozės progresavimo ir aterosklerozinių plokštelių plyšimo (tai sukelia miokardo infarktą ir insultą), yra labai veiksmingi mažinant mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolį, dar vadinamą bloguoju cholesteroliu, kurio sumažėjimas tiesiogiai susijęs su mažesne širdies smūgio ir insulto rizika. O būtent pacientai, persirgę šiomis ligomis, taip pat išsivysčius širdies nepakankamumui, turi didesnę riziką susirgti depresija. Tad vartojami statinai padeda išvengti rimtų širdies būklių, taip pat pagerinti gyvenimo kokybę, o tai nulemia ir geresnę nuotaiką“, – teigia doc. V. Dženkevičiūtė.

Pasak jos, sumažėjusi širdies ligų rizika gali pagerinti bendrą sveikatą ir gyvenimo kokybę.
„Tyrimai rodo, kad statinai gali turėti teigiamą poveikį ir psichologinei paciento gerovei. Įrodyta, kad šie vaistai gali pagerinti emocijų suvokimą ir sumažinti depresijos simptomus, taip pat apsaugoti nuo šios ligos vystymosi ypač tuos pacientus, kurie ilgą laiką vartoja šiuos vaistus. Statinus vartojantys pacientai dažnai jaučiasi geriau ir yra labiau motyvuoti laikytis sveikų gyvenimo įpročių. Bet kuriuo atveju dėl tinkamiausio gydymo plano būtina konsultuotis su gydytoju. Kontroliuojamos širdies ligos lygu ne tik geresnė fizinė, bet ir emocinė savijauta, tad skatinu visus rūpintis savimi, o prireikus – kreiptis pagalbos“, – sako gydytoja.

Gydytoja kardiologė apie širdies ligų ir depresijos ryšį: „Tai lyg užburtas ratas, kai viena liga skatina kitą“

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 12:45:52 +0200
<![CDATA[Vėdinkime patalpas – mažiau sirgsime]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vedinkime-patalpas-maziau-sirgsime https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vedinkime-patalpas-maziau-sirgsime

Šaltuoju metų laikotarpiu uždarose patalpose praleidžiame didžiąją dalį paros laiko. Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad patalpų oro kokybė žmonėms yra ypatingai svarbi, mat jei patalpų ore gausu virusų, bakterijų, grybelių, įvairių teršalų – rizikuojame susirgti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad patalpas būtina vėdinti ištisus metus, tačiau šaltuoju sezonu – tai ypač svarbu. Kaip tai daryti tinkamai bei kaip patiems nepabloginti oro kokybės – išsamiai apie tai šiame pranešime.

Vėdinti galima įvairiai

Tinkamai vėdindami patalpas, ne tik geriau jausimės, būsime darbingesni, bet ir apsisaugosime nuo kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, COVID-19 infekcija ir kitų. Taip pat užkirsime kelią drėgmės kaupimuisi ir pelėsio atsiradimui, įleisime daugiau deguonies, todėl būsime darbingesni, mažiau rizikuosime susirgti dėl patalpų oro užterštumo, geriau miegosime.

Vėdinimo tikslas – patalpos orą pakeisti šviežiu lauko oru, kitaip tariant – patalpų orą turime išleisti į išorę, o iš lauko turime įleisti šviežio oro.

Vėdinti galima tiek natūraliomis priemonėmis (atidarant langus), tiek mechaninėmis (mechaninis oro tiekimas) arba taikyti abu šiuos būdus kartu. Svarbiausia, kad oras namuose keistųsi reguliariai. Patariama vengti namus vėdinti, kai ypač padidėja aplinkos oro užterštumas dėl gaisrų, pramonės avarijų ar kitų priežasčių.

Drėgmės – nei per daug, nei per mažai

Labai svarbu palaikyti tinkamą patalpų oro drėgmę. Prasidėjus šildymo sezonui, dažnas reiškinys yra sausas patalpų oras. Specialistai pabrėžia, kad dėl sauso patalpų oro džiūsta akių ir nosies gleivinės, tokioje gleivinėje susidaro palanki terpė mikroorganizmams daugintis.

Visgi pernelyg didelė drėgmė yra palanki pelėsiui atsirasti. Pelėsiai namų aplinkoje ne tik gadina buitinę techniką, baldus, bet, svarbiausia, gali būti viena iš alergijų, bronchinės astmos ar kitų ligų priežasčių.

Oro kokybę galime pabloginti ir patys

Dėl žmogaus fiziologinės veiklos produktų, išsiskiriančių kvėpuojant, prakaituojant, į patalpų orą patenka anglies dvideginis, amoniakas. Esant per didelei anglies dvideginio koncentracijai, jaučiamas silpnumas, mieguistumas, gali įsiskaudėti galva, mažėja darbingumas.

Cheminės medžiagos į patalpų orą patenka iš patalpų apdailos medžiagų, baldų, naudojamų cheminių valymo priemonių, oro gaiviklių. Cheminių medžiagų poveikis sveikatai gali būti skirtingas, priklausomai nuo konkrečios cheminės medžiagos.

Atkreiptinas dėmesys, kad naudodami įvairius smilkalus, degindami žvakes oro kokybę taip pat bloginame. Smilkstant smilkalams, degant žvakėms į aplinką išsiskiria kietosios dalelės.

Laikykimės oro kokybės užtikrinimo principų

NVSC specialistai primena patalpų vėdinimo svarbą bei svarbiausius patalpų oro kokybės užtikrinimo principus, kurie ypač aktualūs šaltuoju sezonu:
1.    Patartina kambarius vėdinti nors du kartus per dieną – ryte ir vakare.
2.    Natūraliai vėdinti reikėtų plačiai atvėrus langą (nuo kelių iki dešimties minučių, priklausomai nuo aplinkos oro temperatūros).
3.    Ypač gerai reikia vėdinti sanitarinius mazgus, virtuvę, palėpę.
4.    Gyvenamosiose patalpose nepatariama džiovinti skalbinių.
5.    Patalpose ir šaltuoju metų laiku reikėtų palaikyti 35–60 proc. drėgmę, o temperatūrą – 18–22 °C.

NVSC inf.

Vėdinkime patalpas – mažiau sirgsime

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 09:00:00 +0200
<![CDATA[Sergu, bet dirbu iš namų: įvardija, kokie pavojai tyko neleidžiant kūnui pailsėti]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sergu-bet-dirbu-is-namu-ivardija-kokie-pavojai-tyko-neleidziant-kunui-pailseti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sergu-bet-dirbu-is-namu-ivardija-kokie-pavojai-tyko-neleidziant-kunui-pailseti Dirba iš namų ar geria antibiotikus, kai jų nereikia

„Kaip galiu greičiau pasveikti?“, – tai vienas dažniausių klausimų, kurio iš pacientų sulaukia vaistininkas. Jis neslepia, kad tenka išgirsti ir nemažai klaidingų savigydos būdų.

„Natūralu, kad apsirgę žmonės nori kuo greičiau pasijusti geriau, tačiau įvairūs darbai ir planai neturėtų kainuoti mūsų sveikatos. Dažnai tenka girdėti, kad žmonės net su aukšta temperatūra ar kitais peršalimo simptomais nusprendžia toliau dirbti, tik kad lovoje iš namų. O kiti vos pajutę artėjančią ligą skuba vartoti namuose užsilikusius antibiotikus, nors jų ir taip paprastai neturėtų būti niekeno vaistinėlėse“, – sako M. Rutalė.

Vaistininkas akcentuoja, kad neatsakingas antibiotikų vartojimas gali pakišti koją tada, kai žmogui iš tiesų reikės gydymo, bet jo organizmas jau bus atsparus antibiotikams. Taip pat jis priduria, kad neleisdami sau pasveikti ilsintis arba vartojant antibiotikus, kol palengvėja simptomai, galime prisišaukti greitai sugrįžtančias ir netgi paūmėjusias ligas.

Kodėl sirgdami jaučiame nuovargį?

Sveikatos priežiūros specialistų patarimas sergantiesiems skirti daugiau laiko miegui ir poilsiui nėra sakomas veltui, teigia vaistininkas. Anot jo, būtent miegas yra vienas svarbiausių veiksnių, padėsiančių kūnui greičiau įveikti peršalimo ligas.

„Kai sergame, atrodo, kad visą dieną galėtume snūduriuoti lovoje ir nieko daugiau nedaryti. Mūsų organizmo kova su liga atima daug energijos, todėl mes galime jaustis pavargę, neturintys jėgų. Iš tiesų reikėtų paklausyti savo kūno ir skirti jam reikalingo poilsio. Būtent miego metu mūsų organizme vyksta imuniniai procesai, padedantys nusilpusiam kūnui kovoti su ligos simptomais“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Atsako, kaip mus gydo miegas

Poilsis ir ypatingai miegas atlieka ne vieną pagalbinę funkciją, padedančia imuninei sistemai kovoti su ligomis. Vaistininkas išskiria dvi pačias svarbiausias:

„Visų pirma, miego metu mūsų organizme aktyviau išsiskiria baltymai citokinai, kurie yra atsakingi už imuninių ląstelių gamybą bei mūsų imuninės sistemos atsaką ligoms. Kita paskata ilsėtis susirgus – tai, jog mūsų kūnas miego metu kur kas lengviau perneša karščiavimą. O svarbiausia, miegas leidžia visą likusią organizmo energiją sukoncertuoti į kovą prieš ligą – t. y. jeigu mes esame prabudę ir, tarkime, sirgdami darbuojamės prie kompiuterio – mūsų kūnas nesiilsi ir taip sunkiau bei ilgiau kovoja su liga“, – paaiškina M. Rutalė.

Patarimai, kaip kokybiškai išsimiegoti sergant

Net ir jaučiant stiprų nuovargį, kartais liga gali neleisti kokybiškai išsimiegoti. Anot vaistininko, dažniausiai trukdo tokie simptomai – kaip užgulusi nosis, kosėjimas, karščiavimas ir neramios mintys. Jis dalinasi praktiniais patarimais, kurie padės ilgesnį laiką išmiegoti be trukdžių.

Galvą laikykite šiek tiek aukščiau. Jeigu jūsų nosis yra užgulusi, pabandykite eidami miegoti laikyti galvą šiek tiek aukščiau – pavyzdžiui ant didesnės pagalvės ar galbūt papildomai naudokite kelioninę pagalvėlę ant kaklo. Tai palengvins slogos pratekėjimą nosies kanalams. Tik nekelkite galvos per aukštai, kad vėliau nesusidurtumėte su sprando skausmais.

Karštas dušas arba vonia. Jeigu kankina neramios mintys, o nosis užsikimšusi – išbandykite prieš einant miegoti karštą dušą arba vonią. Jie tiek padės atsipalaiduoti, tiek suskaidys gleives nosies ertmėje, jog galėtumėte lengviau kvėpuoti.

Ramunėlių arbata. Tam kad labiau atsipalaiduotumėte ir šiek tiek numalšintumėte gerklės skausmą, išgerkite puodelį ramunėlių arbatos su citrina ir medumi. Tik mėgaukitės arbata ne mažiau nei likus valandai iki miego, jog vėliau jo nedrumstų vaikščiojimas į tualetą.

Melatoninas. Jeigu naktį itin daug prabudinėjate ir dėl ligos skundžiatės negiliu ir neramiu miegu, išbandykite melatoniną. Šis maisto papildas gali sutrumpinti užmigimo laiką bei pagerinti pačią miego kokybę.

Prabudus – jokių išmaniųjų. Jeigu prabudote iš gilaus miego, kuo greičiau pašalinkite jį sutrikdžiusius veiksnius – išsipūskite nosį, atsigerkite vandens ar nueikite į tualetą. Tik jokiu būdu netikrinkite išmanaus įrenginio – kiek valandų ir ar kas nors jums parašė, nes taip tik išsibudinsite ir sunkiau užmigsite iš naujo.

Miego nebus per daug. Vaistininkas nuramina, kad jeigu pirmosiomis dienomis viskas, ką darote – miegate, dėl to jaudintis nereikėtų, kadangi taip jūsų organizmas kovoja su ligomis. Jis pataria visą šį laiką išnaudoti sąžiningam poilsiui, nes tai yra geriausias rūpestis savimi.

„Eurovaistinės“ pranešimas spaudai 

Sergu, bet dirbu iš namų: įvardija, kokie pavojai tyko neleidžiant kūnui pailsėti

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 30 Oct 2024 08:00:00 +0200
<![CDATA[Ekspertai pabrėžia: augant PSDF biudžetui, būtina didinti konkurenciją vaistų srityje - taip mažės kainos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ekspertai-pabrezia-augant-psdf-biudzetui-butina-didinti-konkurencija-vaistu-srityje-taip-mazes-kainos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ekspertai-pabrezia-augant-psdf-biudzetui-butina-didinti-konkurencija-vaistu-srityje-taip-mazes-kainos Vyriausybei patvirtinus 2025 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektą, kitąmet numatytos įplaukos ir išlaidos bus beveik 0,5 mlrd. eurų (14 proc.) didesnės nei šiemet ir sieks beveik 4 mlrd. eurų. Nors kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms ketinama skirti maždaug dešimtadaliu daugiau lėšų, Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) vadovės Genutės Voverienės teigimu, to nepakaks reikšmingai pagerinti sveikatos sistemos padėties.

„PSDF biudžetas nuosekliai didėja jau ne vienerius metus, ir kasmet vis taip pat tikimasi, kad didesnės biudžeto išlaidos padidins reikalingų vaistų, sveikatos ir medicininių paslaugų prieinamumą. Augančios pajamos atspindi reikšmingą privalomojo sveikatos draudimo įmokų augimą, kuris įpareigoja teikti kokybiškas, savalaikes sveikatos paslaugas, taip pat užtikrinti pakankamą kompensuojamųjų vaistų tiekimą“, – sako G. Voverienė.

Siekia mažinti pacientų išlaidas vaistams

Kaip teigiama kitų metų PSDF biudžeto projekto pristatyme, vienas iš pagrindinių tikslų – didinti kompensuojamųjų vaistų dalį tarp visų receptinių vaistų. Tikimasi, kad tai leis sumažinti pacientų išlaidas. Tačiau, anot VGA vadovės, lėšų taupymas neturėtų tapti tikslu savaime.
„Lengviausias sprendimas – sumažinti priemokas už valstybės kompensuojamuosius vaistus, kai kur kas svarbiau sumažinti pacientų išlaidas sveikatos apsaugai bendrai, didinant sveikatos apsaugai skirtą biudžetą. Mažinamos priemokos, neieškant sprendimų, kaip didinti PSDF biudžetą ir peržiūrėti kompensuojamiesiems vaistams taikomus kainos kriterijus, atveria kelią į mažėjančią konkurenciją ir vaistų trūkumą“, – teigia G. Voverienė.
Pasak jos, jau dabar nemažoje grupėje vaistinių preparatų yra likę tik po vieną ar du tiekėjus. Nors skelbiama, kad nuo pernai metų pradžios pacientams Lietuvoje pradėta kompensuoti beveik 40 naujų vaistinių preparatų, pačiame kompensuojamųjų vaistų kainyne numatytas vaistų kiekis yra mažesnis ir mažėja jau kelerius metus iš eilės. Palyginti su ankstesniu kainynu, naujajame daugiau nei 100 vaistų grupių tiekėjų skaičius sumažėjo.
„Mažėjantis tiekėjų skaičius – rezultatas to, kad gamintojams tampa nepatrauklu tiekti vaistus Lietuvos rinkai. Dėl to šalyje daugėja brangesnių vardinių, čia neregistruotų preparatų. Kitaip tariant, Lietuva priversta tiekti neregistruotus vaistus, kurie – brangesni, o augančios išlaidos jiems apkrauna ir taip įtemptą valstybės biudžetą. Todėl, nors naujajame PSDF biudžete ir numatyta skirti daugiau išlaidų vaistiniams preparatams, tai vargiai pakeis dabartinę padėtį“, – pabrėžia VGA vadovė.

Išeitis – didinti konkurenciją rinkoje

Vaistų gamintojus Lietuvoje atstovaujančios asociacijos teigimu, pacientams ir šalies biudžetui tenkančią finansinę naštą gerokai sumažintų didesnė konkurencija tarp vaistų gamintojų. Pagrindinė to kliūtis – ydinga kompensuojamųjų vaistų kainos nustatymo tvarka.
„Pagal dabar galiojančius teisės aktus, vieną kartą nustatyta, kaina yra fiksuojama – „užšaldoma“ ir ateityje gali tik mažėti. Šiuo metu Lietuvoje esanti maksimali galima priemoka pacientui – 25 proc. nuo bazinės kainos, o tai apriboja dalies vaistų gamintojų patekimą į rinką. Todėl būtina imtis skubių veiksmų ir „atšildyti“ kompensuojamųjų vaistų kainas“, – tikina VGA vadovė.
Mažesnės bazinės vaistų kainos pacientams gali atrodyti finansiškai patraukliai. Tačiau, kaip teigia G. Voverienė, jų sukuriamas efektas yra priešingas, ir dėl per mažų kainų iš Lietuvos traukiasi vaistų gamintojai.
„Mūsų šalis – itin maža visos Europos kontekste, ir mažos kainos gali nulemti reikalingų vaistų tiekimo sutrikimus. Todėl konkurencingos bazinės kompensuojamųjų vaistų kainos leistų sustiprinti konkurenciją ir pritrauktų naujus tiekėjus. Savo ruožtu, tai padidintų reikalingų medikamentų pasiūlą, didintų jų prieinamumą ir sumažintų pacientams tenkantį finansinį spaudimą, atitinkamai tai leistų sumažinti ir šalies sveikatos sistemai tenkančią įtampą“, – sako VGA vadovė G. Voverienė.

Apie Vaistų gamintojų asociaciją

Vaistų gamintojų asociacija (VGA) įkurta 1998 m., yra Europos asociacijos Medicines for Europe narė. VGA vienija 22 narę, 21 iš jų – Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos, atstovaujančios generinių, biopanašių, pridėtinę vertę kuriančių ir inovatyvių vaistų gamintojus, rinkodaros teisių turėtojus ir vaistų registruotojus, kurių bendras receptinių vaistų portfelis sudaro per 90 proc. visų terapinių sričių, o tai reikšmingai prisideda prie bendros sveikatos apsaugos sistemos tvarumo. Dvi asociacijos narės turi Lietuvoje veikiančias vaistų gamyklas.

VGA inf. 

Ekspertai pabrėžia: augant PSDF biudžetui, būtina didinti konkurenciją vaistų srityje - taip mažės kainos

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 29 Oct 2024 15:45:23 +0200
<![CDATA[Gydymo įstaiga studijų mieste: ką reikia žinoti studentams?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydymo-istaiga-studiju-mieste-ka-reikia-zinoti-studentams https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gydymo-istaiga-studiju-mieste-ka-reikia-zinoti-studentams Ar keisti gydymo įstaigą?

„Poliklinika, medicinos centras ar klinika, kurioje yra prisirašoma, svarbi todėl, kad joje galima gauti nemokamas šeimos gydytojo arba gydytojų komandos, t. y. vidaus ligų gydytojo, vaikų ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo, paslaugas. Be to, gydymo įstaigoje, kurioje pacientas prisirašęs, teikiama ligonių kasų apmokama pirminė ambulatorinė odontologinė pagalba: dantų ėduonies, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, kitos paslaugos. Galima gauti ir nemokamą psichikos sveikatos priežiūrą, kurią teikia psichiatras,  psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Justina Izotovė. 

Kai jaunuolio studijų miestas yra toli nuo gimtojo miesto ir nuvykti ten nėra patogu, o kartais dėl įtempto mokslų tvarkaraščio sudėtinga, šią medicinos pagalbą gali būti patogiau gauti studijų mieste. Kita vertus, studijuojant arti gimtojo miesto gali būti patogu likti prisirašius jame esančioje savo poliklinikoje ir prireikus vykti ten gauti šeimos gydytojo bei kitų paslaugų. Tokiu atveju jaunuoliams studijų mieste nemokamai teikiama būtinoji medicinos pagalba, su siuntimu – gydytojų specialistų paslaugos gydymo įstaigose, dėl reikiamų paslaugų turinčiose sutartį su ligonių kasa.  

Kaip prisirašyti?

Jeigu jaunuolis nusprendžia prisirašyti gydymo įstaigoje studijų mieste, visų pirma šiame mieste jis turi pasirinkti bet kurią viešąją arba privačią šeimos medicinos paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, kuri turi sutartį su ligonių kasa. Tokių gydymo įstaigų gausu: šiuo metu Vilniuje jų yra 101, Kaune – 69, Klaipėdoje – 46, Šiauliuose – 20, Panevėžyje – 24. Įprastai patogiausia, kai gydymo įstaiga yra lengvai pasiekiama, netoli nuo gyvenamosios ar studijų vietos.

„Pasirinktai gydymo įstaigai reikia pateikti užpildytą prašymą leisti joje gydytis. Prašyme pacientas nurodo pageidaujamą šeimos gydytoją, taip pat psichikos sveikatos centrą, kuriame be siuntimo jam galėtų būti teikiamos ligonių kasų apmokamos psichikos sveikatos paslaugos, jeigu jų reikėtų. Galima rinktis įstaigos, kurioje prisirašoma, psichikos sveikatos centrą arba kitą. Svarbiausia, kad jis būtų tos pačios teritorinės ligonių kasos veiklos zonoje, kurioje pasirinktas ir šeimos gydytojas, taip pat kad turėtų sutartį su ligonių kasa“, – aiškina J. Izotovė.

Užpildytą prašymą leisti gydytis pasirinktoje gydymo įstaigoje galima pateikti:

  • elektroniniu būdu – prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų platformos arba gydymo įstaigos informacine sistema, jei ji tokią turi; 
  • gydymo įstaigos nurodytu elektroniniu paštu, pasirašius elektroniniu kvalifikuotu parašu; 
  • atvykus į gydymo įstaigos registratūrą – tada būtina pateikti ir asmens tapatybės dokumentą; 
  • paštu arba per pasiuntinį, pridedant ir asmens tapatybės dokumento kopiją (prašymo formos reikėtų teirautis gydymo įstaigoje). 

Gydymo įstaigai priėmus prašymą, žmogus iš karto išregistruojamas iš ankstesnės gydymo įstaigos ir šeimos medicinos paslaugos pradedamos teikti naujojoje. Pačiam pacientui daugiau nieko daryti nereikia – medicinos dokumentus viena kitai perduoda gydymo įstaigos.

Kiek kainuoja?

Profesinių mokyklų moksleiviai bei aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentai, studijų laikotarpiu prisirašantys kitoje gydymo įstaigoje ar ją keičiantys, moka 0,29 euro mokestį už prirašymo dokumentų tvarkymą ir medicinos dokumentų perdavimą. Kitais atvejais apdraustieji moka 2,90 euro, jeigu gydymo įstaigą keičia anksčiau nei po 6 mėnesių.

Kaip prisirašyti prie gydymo įstaigos VLK infografikas.png

Ligonių kasų inf. 

Gydymo įstaiga studijų mieste: ką reikia žinoti studentams?

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 29 Oct 2024 11:00:44 +0200
<![CDATA[Jonavos ligoninėje - naujos galimybės gydyti kelio kryžminius raiščius]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-ligonineje-naujos-galimybes-gydyti-kelio-kryzminius-raiscius https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-ligonineje-naujos-galimybes-gydyti-kelio-kryzminius-raiscius
VšĮ ,,Jonavos ligoninė" visuomenei praneša apie dar vieną neseniai darbą Jonavoje pradėjusį gydytoją.

Dienos chirurgijos skyriuje pacientus operuoja ir konsultuoja gydytojas ortopedas traumatologas Tadas Levickis. Gydytojas specializuojasi kelio ir peties artroskopijose, savo gydymo sritį nurodo kaip „Kaulų, raumenų, sąnarių, raiščių ir sausgyslių ligos, skausmai ir sutrikimai po traumų ir operacijų. Sąnarių raiščių plyšimų konsultacijos, diagnozavimas ir gydymas“.

Gydytojo T. Levickio dėka Jonavos ligoninėje atliktos pirmosios kelio kryžminių raiščių plastikos operacijos, kurios neatliekamos kitose rajoninio lygmens gydymo įstaigose. Šio specialisto prisijungimas prie įstaigos gydytojų kolektyvo ženkliai padidino ortopedinės pagalbos apimtis Jonavos miesto bei aplinkinių rajonų gyventojams.

Gydytojas T. Levickis konsultuoja pacientus su kelio kryžminių raiščių problemomis Jonavos ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje.

Jonavos ligoninėje - naujos galimybės gydyti kelio kryžminius raiščius

]]>
jonavoszinios.lt Mon, 28 Oct 2024 11:25:09 +0200
<![CDATA[Nėščiųjų mankštos - investicija į gerą savijautą]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nesciuju-mankstos-investicija-i-gera-savijauta https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/nesciuju-mankstos-investicija-i-gera-savijauta Mankšta nėštumo metu yra ne prabanga, o būtinybė, sako LSMU Kauno ligoninės Krikščioniškųjų gimdymo namų kineziterapeutės. Sportas padeda moterims palengvinti negalavimus, pasijusti energingesnėms ir pasirengti gimdymui.

Padeda įveikti negalavimus

„Dažniausiai nėščiosios skundžiasi nugaros skausmais, mat dėl didėjančio svorio kinta stuburo ašis. Taip pat dažnai tinsta kojos, kankina bendras nuovargis. Nėštumo metu keičiasi moters kūno forma, o tai gali sukelti tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą, pusiausvyros problemas“, – dažniausiai moterims pasitaikančius nepatogumus nėštumo metu vardija kineziterapeutė Jurgita Zakarauskienė.

Mankštos, anot pašnekovės, padeda visų šių nepatogumų atsikratyti. „Tai – geriausia investicija į geresnę savijautą. Mankšta nėščiosioms padeda stiprinti raumenis, palaikyti jų tonusą. Be to, reguliarus fizinis aktyvumas mažina nugaros skausmus ir gerina bendrą savijautą. Mankšta padeda kontroliuoti nėščiosios svorį, mažėja nėščiųjų cukrinio diabeto rizika. Sportuodamos moterys kartu ruošiasi ir gimdymui. Pastebime, kad nėštumo metu besimankštinančių moterų gimdymas būna sklandesnis, lengvesnis“, – sako kineziterapeutė.

Specialių nėščiųjų treniruočių metu daugiausiai dėmesio skiriama nugaros ir pilvo raumenims, atliekami kryžkaulio, klubo sąnario darbą gerinantys pratimai. Didelis dėmesys skiriamas taisyklingo kvėpavimo technikoms.

Naudinga ir kūdikiui

Reguliarus fizinis aktyvumas nėštumo metu teikia naudą ne tik būsimai mamai, bet ir kūdikiui. „Jeigu gerėja mamos būklė, gerėja viso moters organizmo, o drauge ir placentos kraujotaka. Vadinasi, kūdikis gauna daugiau maistinių medžiagų ir deguonies, kas yra svarbu jo vystymuisi“, – aiškina J.Zakarauskienė.

„Literatūroje rašoma, kad besimankštinančioms mamoms gimsta truputį mažesnio svorio, didesnę raumenų masę, mažiau riebalinio audinio turintys naujagimiai, – priduria specialistė. – Tai gali turėti teigiamos įtakos vaiko sveikatai ateityje.“

Specialistė pabrėžia ir psichologinę mankštos naudą. „Reguliari fizinė veikla padeda mažinti nėščiosios stresą ir nerimą, gerina miego kokybę. Visa tai teigiamai veikia ne tik mamos, bet ir kūdikio savijautą.“

Baseine maža traumų rizika

Nors fizinis aktyvumas – sveikintinas pasirinkimas, kineziterapeutė sportinę veiklą rekomenduoja rinktis atsargiai: vengti kontaktinio sporto, pratimų, reikalaujančių pusiausvyros ar gulėti ant nugaros – ypač vėlesniais nėštumo mėnesiais. Geriausia, kai mankštos atliekamos salėje arba baseine, prižiūrint kineziterapijos specialistams.

„Vanduo pasižymi plūdrumo savybe, jis automatiškai kelia kūną į viršų ir taip nėščioji jaučiasi lengvesnė, – mankštos vandenyje privalumus dėsto su nėščiosiomis baseine dirbanti kineziterapeutė Agnė Žebrauskienė. – Tas pojūtis tikrai kur kas malonesnis, negu atliekant tuos pačius pratimus įprastomis sąlygomis salėje.“

Natūralus vandens teikiamas pasipriešinimas, anot specialistės, veikia kaip svoriai. „Vanduo leidžia efektyviai treniruotis be papildomos įrangos ir rizikos persitempti“, – sako A.Žebrauskienė.

Maža to, vanduo padeda spręsti įvairias nėščiosioms aktualias problemas. „Nėščiosios dažnai susiduria su patinimais pėdose, čiurnose, blauzdose, o hidrostatinis slėgis padeda juos sumažinti, stabilizuoja kūną, – pasakoja kineziterapeutė. – Vandens poveikis ypač naudingas vėlesniais nėštumo mėnesiais, kai patinimai tampa vis labiau pastebimi.“

Specialistė atkreipia dėmesį, kad mankšta baseine – pati saugiausia. „Baseino aplinka sumažina traumų riziką: nėra staigių judesių ar kritimų pavojaus. Be to, šiltas vanduo atpalaiduoja raumenis, mažina įtampą visame kūne“, – sako ji.

Pataria klausytis kūno

Kolegės sutinka, kad sportuoti saugiausia pasibaigus pirmajam nėštumo trimestrui. „Pasibaigus rizikingiausiam ir jautriausiam laikotarpiui – trims mėnesiams po pastojimo, moterys dažniausiai pasijunta geriau, nustoja pykinti. Pasitarus su prižiūrinčiais ginekologais, nėščiosioms jau galima pradėti lankyti mankštos užsiėmimus“, – aiškina A.Žebrauskienė.

Didžiausią naudą mankštos teikia, kai sportuojama reguliariai, bent du tris kartus per savaitę.

„Apskritai mankštintis nėščiajai rekomenduojama apie 150 minučių per savaitę. Tai yra po pusvalandį kasdien, – priduria J.Zakarauskienė. – Tai gali būti ir įprastas aktyvumas, aerobiniai pratimai, netgi paprasčiausias pasivaikščiojimas gamtoje.“

Anot kineziterapeučių, itin svarbu klausytis kūno ir nepersistengti. „Jei jaučiate nuovargį ar diskomfortą, sumažinkite krūvį, tarkitės su specialistais“, – pataria J.Zakarauskienė.

Po gimdymo pataria nesustoti

Sveikatos ekspertės pabrėžia, kad mankštas reikėtų tęsti ir po gimdymo. „Suprantama, mankšta ir fizinis aktyvumas turėtų būti planuojamas atsižvelgiant į tai, koks buvo gimdymas. Tačiau daugeliu atveju grįžti mankštintis galima jau pirmąją parą po gimdymo. Pėdų judinimas, kojų sulenkimas, ištiesimas, rankų pakėlimas, nuleidimas, gilesni kvėpavimo pratimai – visa tai galima atlikti ir gulint lovoje“, – sako J.Zakarauskienė.

Iškart pagimdžius patariama atlikti ir makšties raumenis stiprinančius Kėgelio pratimus. „Sutraukdamos ir atpalaiduodamos makšties raumenis, gimdyvės treniruoja dubens dugną. Tai spartina makšties audinių gijimą, stiprina raumenis, padeda išvengti šlapimo nelaikymo problemų ateityje“, – aiškina J.Zakarauskienė.

Prie didesnio fizinio aktyvumo A.Žebrauskienė pataria grįžti palengva. „Pradėkite nuo lengvų pasivaikščiojimų ir pamažu didinkite krūvį. Baseinas taip pat gali būti puiki vieta pradėti ar tęsti fizinę veiklą po gimdymo, nes vanduo suteikia papildomą atramą, sumažina spaudimą sąnariams, – sako kineziterapeutė. – Nesvarbu ar salėje, ar baseine, mankšta yra puikus būdas palaikyti gerą fizinę ir psichologinę savijautą, greičiau atsigauti po gimdymo.“

Tarp kitko

2019 metais žurnale „Birth“ publikuotame tyrime buvo analizuojami dvylikos anksčiau atliktų tyrimų duomenys. Rezultatai parodė, kad moterys, kurios reguliariai mankštinosi nėštumo metu, turėjo mažesnę riziką susirgti pogimdyvine depresija.

2018 metais Norvegijoje atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau nei 39 tūkst. moterų, metu nustatyta, kad moterys, kurios mankštinosi bent tris kartus per savaitę nėštumo metu, turėjo 15 proc. mažesnę tikimybę turėti planinį cezario pjūvį, lyginant su moterimis, kurios nesimankštino.

UAB ,,Lietuvos sveikata" pranešimas

Nėščiųjų mankštos - investicija į gerą savijautą

]]>
jonavoszinios.lt Sun, 27 Oct 2024 10:15:00 +0200
<![CDATA[Jonavos ligoninėje - naujos gydytojos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-ligonineje-nauja-gydytoja https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-ligonineje-nauja-gydytoja VšĮ ,,Jonavos ligoninė" socialiniuose tinkluose paskelbė džiugią žinią - ligoninės kolektyvą papildė nauja gydytoja.

,,Jonavos ligoninėje pradėjo dirbti nauji specialistai, kurių pagalba įstaiga tikisi padidinti teikiamų konsultacijų kiekius, pagerinti paslaugų kokybę ir pradėti teikti papildomas paslaugas.
Pirmame I terapijos skyriuje (vidaus ligų profilis) vedėjos ir vidaus ligų gydytojos pareigas pradėjo eiti gydytoja Roberta Liekienė, turinti patirties Universiteto lygmens ligoninėse, skaičiusi pranešimus tarptautinėse konferencijose bei stažavusi medicinos centruose Europoje.
Gydytoja specializuojasi plaučių, širdies bei virškinimo trakto ligų diagnostikoje bei gydyme." - rašoma VšĮ Jonavos ligoninės ,,Facebook" paskyroje. 

„Baigusi studijas pasirinkau dirbti rajoninėje II lygio daugiaprofilinėje įstaigoje. Esu komunikabili, atsakinga bei reikli sau ir komandai, su kuria dirbu. Domiuosi naujovėmis ir siekiu užtikrinti kokybiškas, savalaikes ir prieinamas paslaugas visiems pacientams“, - sako R. Liekienė, konsultuojanti ir gydanti pacientus I terapijos skyriuje.

VšĮ ,,Jonavos ligoninė" džiaugiasi, kad naujovių yra ir konsultacinėje poliklinikoje - čia širdies echoskopijas atlieka vidaus ligų gydytoja biomedicinos mokslų daktarė Dalia Gervienė. Gydytoja teikia širdies echoskopines konsultacijas, kurių metu įvertinama širdies funkcija, atliekama įvairių širdies būklių diferencinė diagnostika, priimami gydymo sprendimai.

Gydytoja D. Gervienė yra dėsčiusi užsienio studentams, dalyvavusi ilgalaikėse išvykose, konferencijose užsienyje, lengvai prisitaiko daugiakultūrėje aplinkoje ir sugeba bendrauti su įvairiais žmonėmis.

Gyd. D. Gervienė. VšĮ ,,Jonavos ligoninė" nuotr. 

Jonavos ligoninėje - naujos gydytojos

]]>
jonavoszinios.lt Fri, 25 Oct 2024 14:59:39 +0300
<![CDATA[Ligonių kasos: metas pasiskiepyti nuo gripo]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ligoniu-kasos-metas-pasiskiepyti-nuo-gripo https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ligoniu-kasos-metas-pasiskiepyti-nuo-gripo Prasidėjus 2024–2025 m. gripo sezonui, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina rizikos grupėms priklausančius gyventojus nedelsti ir nemokamai pasiskiepyti nuo gripo, taip apsaugant save ir savo artimuosius. Visos Lietuvos gydymo įstaigos jau aprūpintos šiam sezonui skirtomis vakcinomis.

Lietuvoje gripo sezonas įprastai prasideda spalį, o sergamumo piką pasiekia gruodžio-vasario mėnesiais. Pasiskiepijus gripo vakcina, imunitetas susiformuoja maždaug per dvi savaites, o didžiausias antikūnų kiekis susidaro 4–6 savaitę po injekcijos, todėl nuo gripo skiepytis reikėtų nieko nelaukiant. 

Ruošdamasi būsimam peršalimo ligų sezonui, keturvalentę gripo vakciną VLK nupirko dar vasarį. Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF) pirkinys atsiėjo kiek daugiau nei 900 tūkst. eurų. Palyginti su praėjusiais metais, vienos dozės kaina sumažėjo net 28 proc.

„Sezoninė gripo vakcina yra itin svarbi siekiant apsaugoti visuomenę nuo sunkių gripo formų, hospitalizacijos ir komplikacijų. Šis skiepas ypač aktualus rizikos grupių asmenims, kuriems gripas gali būti labai pavojingas ar net mirtinas. Todėl raginame gyventojus suskubti ir dėl vakcinacijos kreiptis į savo gydymo įstaigą, prie kurios jie yra prisirašę“, – sako VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus patarėja Agnė Grušeckienė.

PSDF lėšomis įsigyta vakcina kaip ir kasmet, taip ir šiais metais skiepijami rizikos grupių žmonės: 65 metų ir vyresni žmonės, nėščiosios, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai, taip pat sergantieji lėtinėmis ligomis bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, patiriantys didžiausią tiesioginę riziką užsikrėsti gripu, bendraudami su sergančiais žmonėmis. Be to, šiais metais įsigaliojo naujovė – kompensuojamąja gripo vakcina skiepijami ir 2-7 metų (imtinai) vaikai.

Norintys pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantys gyventojai, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vieno vizito metu galima pasiskiepyti ir gripo vakcina, ir nuo COVID-19 infekcijos. Prieš skiepijantis rekomenduojama pasitarti su gydytoju dėl pacientui tinkamiausio skiepų plano.

VLK primena, kad kiekvienam gripo sezonui vakcina yra gaminama iš naujo, o gydymo įstaigoms paskirstoma pagal iš anksto nurodytą poreikį. Šiemet Lietuvos gydymo įstaigoms buvo pristatyta daugiau nei 223 tūkst. gripo vakcinos dozių.

Kas gali nemokamai pasiskiepyti nuo gripo VLK infografikas.png

Ligonių kasų pranešimas spaudai 

Ligonių kasos: metas pasiskiepyti nuo gripo

]]>
jonavoszinios.lt Thu, 24 Oct 2024 14:30:40 +0300
<![CDATA[Sausas ir drėgnas kosulys: ar žinote, kurį gydant reikia skatinti, o kurį – slopinti?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sausas-ir-dregnas-kosulys-ar-zinote-kuri-gydant-reikia-skatinti-o-kuri-slopinti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sausas-ir-dregnas-kosulys-ar-zinote-kuri-gydant-reikia-skatinti-o-kuri-slopinti Kosulys yra vienas dažniausiai pasireiškiančių peršalimo ir kvėpavimo takų ligų simptomų. Kosulys – tai natūrali organizmo reakcija, padedanti mūsų organizmui išvalyti kvėpavimo takus nuo dirginančių medžiagų, infekcijų ar svetimkūnių. Vaistininkė Elvyra Ramaškienė teigia, kad kosulys gali būti sausas arba drėgnas, o jiems būtini skirtingi gydymo būdai. Dėl to ji atsako į amžiną dilemą: kurį kosulį gydant reikia skatinti, o kurį – slopinti.

Sausas kosulys – dažniausiai virusinių ligų simptomas

Sausas kosulys pasireiškia žmogaus negalėjimu atsikosėti. Pasak vaistininkės, dažniausiai jį gali sukelti virusinės infekcijos, tokios kaip peršalimas ar gripas.
„Sausas kosulys gali būti itin dirginantis. Jis ilgainiui gali sukelti gerklės skausmą ir trukdyti miegui. Gydant sausą kosulį pirmiausia reikėtų sumažinti kvėpavimo takų dirginimą. Galima vartoti kosulį slopinančius sirupus ar pastiles, taip pat patariama gerti pakankamai skysčių, pavyzdžiui, arbatų ir vandens, kad taip sudrėkintumėte sausą gerklę ir nuramintumėte kosulį“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Drėgnas kosulys gali signalizuoti apie bakterines ligas

Drėgnas kosulys yra susijęs su gleivių kaupimusi kvėpavimo takuose. Jis dažniausiai atsiranda dėl bakterinių infekcijų, tokių kaip bronchitas, plaučių uždegimas ar sinusitas, tačiau retesniais atvejais gali atsirasti ir sergant virusinėmis ligomis.
„Skirtingai nuo sauso kosulio, drėgną kosulį svarbu skatinti, o ne slopinti, kad taip iš organizmo būtų pašalintos gleivės kartu su ligos sukėlėjais. Todėl šio tipo kosuliui gydyti gali būti vartojami atsikosėjimą skatinantys preparatai, kurie palengvina gleivių išsiskyrimą. Taip pat rekomenduojama gerti daug skysčių, kad gleivės suskystėtų ir taip lengviau pasišalintų“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.
Susidūrus su drėgnu kosuliu vaistininkė pataria kreiptis į gydytoją, nes jeigu šis kosulys yra susijęs su bakterine infekcija, žmogui gali prireikti gydymo antibiotikais.
„Netinkamas kosulio gydymas gali ne tik prailginti ligos trukmę, bet ir sukelti komplikacijas. Taip pat jeigu kosulys tęsiasi ilgiau nei kelias savaites arba jį lydį kiti neraminantys simptomai kaip dusulys, skausmas krūtinėje ar aukšta temperatūra, būtinai kreipkitės į gydytoją“, – pataria vaistininkė E. Ramaškienė.

Sausas ir drėgnas kosulys: ar žinote, kurį gydant reikia skatinti, o kurį – slopinti?

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 23 Oct 2024 17:45:04 +0300
<![CDATA[Menopauzė: užklumpa visas, tačiau nemalonių simptomų galima ir išvengti]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/menopauze-uzklumpa-visas-taciau-nemaloniu-simptomu-galima-ir-isvengti https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/menopauze-uzklumpa-visas-taciau-nemaloniu-simptomu-galima-ir-isvengti Įprastai moters klimaksas vyksta etapais: pirmieji premenopauzės simptomai trunka kelerius metus, kol tarp 45-55 metų išnyksta menstruacijos. Kai menstruacijos nepasirodo 12 mėnesių iš eilės, diagnozuojama menopauzė.

 „Į vaistinę užėjusios vyresnės moterys neretai prašo patarimo, kaip pagerinti savo savijautą ir išspręsti sveikatos problemas, kylančias dėl organizme vykstančių pokyčių. Neseniai viena 50-metė klientė taip ir įvardino, kad iki menopauzės jautėsi sveika, o šiai prasidėjus pasijuto visiška ligone. Po profilaktinio sveikatos patikrinimo paaiškėjo, kad ir cholesterolio, ir gliukozės lygis kraujyje yra per didelis. Pasidarė sunku kontroliuoti kraujospūdį, kuris tai pakildavo iki 200 mmHg, tai nukrisdavo iki 110 mmHg. Nuolatinis prakaitavimas ir karščio bangos trukdė dirbti, miegoti. Nors ir stengėsi laikytis dietos, svoris vis tiek augo, prastėjo nuotaika“, – pasakoja vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.

 Pasak jos, už premenopauzės metu vykstančius pokyčius moters organizme atsakingas „moteriškas“ hormonas estrogenas – šiam pradėjus mažėti, prasideda įvairūs negalavimai.

 „Estrogenas atsakingas ne tik už moters lytinių organų sveikatą, bet ir turi didžiulę įtaką visam moters organizmui: reguliuoja baltymų sintezę ir raumenų masę, aktyvina riebalų apykaitą ir reguliuoja kūno svorį, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje. Estrogeno pagalba didėja kaulų masė, pagerėja kalcio rezorbcija žarnyne, plečiasi periferinės kraujagyslės, gerėja jų elastingumas. Taip pat estrogenas palaiko smegenų veiklą, odos drėgnumą, jis normalizuoja makšties gleivinę ir dalyvauja gaminant kolageną“, – vardina K. Šnirpūnienė.

 Svarbus fizinis ir protinis aktyvumas

 Menopauzės simptomai gali būti labai individualūs: vienoms moterims pasireiškia tik dalis negalavimų, kitos jaučiasi puikiai. Kad organizme prasidedančius pokyčius būtų lengviau išgyventi, vaistininkė pataria skirti daugiau dėmesio savo sveikatai.

 „Kaip moteris jaučiasi artėjant menopauzei, labai priklauso ir nuo gyvenimo būdo – mitybos, fizinės veiklos. Reguliarus sportas, ne mažiau kaip tris kartus per savaitę, ne tik padeda palaikyti kūno svorį, bet ir deginti riebalinį sluoksnį, padidinti raumenų masę. Be to, moksliškai įrodyta, kad aktyviai sportuojant smegenyse išsiskiria daugiau „laimės“ hormonų, todėl gerėja nuotaika ir miego kokybė“, – sako K. Šnirpūnienė ir primena, kad moterims reikėtų nepamiršti ir Kėgelio pratimų, kurie stiprina dubens raumenis ir apsaugo nuo galimo šlapimo nelaikymo.

 Žengiant į menopauzę svarbi ir tinkama mityba: maistas neturėtų būti riebus, rekomenduojama valgyti daugiau baltyminio maisto – pupelių, lęšių, avinžirnių. Taip pat patariama į mitybą įtraukti daugiau žuvies, kurioje gausu Omega 3 riebiųjų rūgščių ir vitamino D: lašišos, menkės, skumbrės, silkės, sardinių.

 „Šiuo laikotarpiu moterims reikėtų atsisakyti saldumynų ir užkandžių su dideliu kiekiu cukraus, hidrintais riebalais. Subalansuota mityba neleis vystytis cukriniam diabetui, didėti „blogąjam“ cholesteroliui. Itin svarbu kasdien vartoti daug vandens, nes pakankamas jo kiekis organizme neleidžia sausėti odai ir gleivinėms, sumažina šlapimo pūslės ir šlapimtakių infekcijų riziką“, – sako vaistininkė.

 Rūkančioms moterims patariama šio žalingo įpročio atsisakyti – dėl rūkymo prastėja kraujagyslių būklė, mažėja jų elastingumas, didėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Be to, moksliškai įrodyta, kad rūkymas priartina menopauzę 2-3 metais.

 K.Šnirpūnienė atkreipia dėmesį, kad artėjant menopauzei svarbu skirti pakankamai laiko miegui, nes tinkamas poilsis padeda ne tik smegenų veiklai, atminčiai pagerinti, bet ir normaliam kūno svoriui palaikyti.

 „Nereikia galvoti, kad sulaukus menopauzės gyvenimas baigiasi. Patariu moterims toliau mėgautis joms patinkančia veikla, mokytis naujų dalykų – šokti, sportuoti, naujų užsienio kalbų, dalyvauti protmūšiuose, spręsti kryžiažodžius. Aktyvi protinė veikla padeda palaikyti smegenų veiklą ir prisideda prie geresnės savijautos bei nuotaikos“, – sako ji.

 Simptomams lengvinti – maisto papildai

 Premenopauziniame laikotarpyje reiktų skirti daugiau dėmesio ir profilaktiniams sveikatos tyrimams. Šalia nemokamų cholesterolio, cukraus, hemoglobino tyrimų, reikėtų papildomai atlikti skydliaukės, vitamino D ir kaulų tankio tyrimus. Laiku pastebėta ligos pradžia palengvina ir pagreitina gydymą. Į menopauzę žengiančioms moterims galima vartoti ir specialius maisto papildus menopauzės simptomams lengvinti.

 „Karščio bangas“ sušvelnina fitoestrogenai (izoflavonai ir lignanai), išskirti iš tokių augalų, kaip raudonasis dobilas, kekinė blakėžudė, soja, linų sėmenys, kininis skudutis. Dažnai šie maisto papildai būna sudėtiniai, tad vaistinėje reikėtų drąsiai įvardinti visus nusiskundimus – taip bus lengviau parinkti jums tinkamiausius maisto papildus. Juos reikėtų vartoti reguliariai, tiksliomis valandomis ir dozėmis, ne trumpiau kaip 3 mėnesius“, – sako K. Šnirpūnienė.

 Vaistininkė pataria nesigėdyti ir menopauzės metu kylančių intymių problemų – jas galima išspręsti įvairiomis drėkinančiomis bei natūralią mikroflorą atkuriančiomis žvakutėmis. Jei jos nepadeda, gydytojai skiria vietinio poveikio žvakutes su estrogenu. Geriamas, sisteminio poveikio estrogenas skiriamas tik tokiu atveju, kai moters savijauta būna ypač prasta, be to, gydymas estrogenu įprastai taikoma neilgai, kad nepadidėtų krūties vėžio rizika.

„Gintarinės vaistinės“ pranešimas spaudai 

Menopauzė: užklumpa visas, tačiau nemalonių simptomų galima ir išvengti

]]>
jonavoszinios.lt Wed, 23 Oct 2024 14:00:22 +0300
<![CDATA[Ausies uždegimo pavojai vaikams: nesiimant gydymo laiku, gali grėsti komplikacijos]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ausies-uzdegimo-pavojai-vaikams-nesiimant-gydymo-laiku-gali-gresti-komplikacijos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ausies-uzdegimo-pavojai-vaikams-nesiimant-gydymo-laiku-gali-gresti-komplikacijos Statistika rodo, kad net 80 proc. 1–3 metų amžiaus vaikų suserga ausies uždegimu. Nors šios ligos formų yra net keletas, mažamečius dažniausiai kankina itin skausmingas ir sunkių komplikacijų pavojų keliantis vidurinės ausies uždegimas. Vaistininkė Laura Strašauskaitė paaiškina, ko imtis pastebėjus pirmuosius ligos simptomus ir kaip pagreitinti sveikimo procesą. 

Simptomai gali būti itin skausmingi

Otitu vadinamas ausies uždegimas gali pažeisti išorinę, vidurinę arba vidinę ausį, jis gali būti ūminis arba lėtinis. Vaistininkė įvardija, kad vidurine ausimi yra vadinama ertmė tarp ausies būgnelio ir vidinės ausies dalies. Ausies uždegimą įprastai sukelia už ausies būgnelio besikaupiantis skystis, kuriame veisiasi įvairios bakterijos. Uždegimas dažniausiai atsiranda kaip antrinė būklė, jei vaikui pasireiškia alergijos simptomai ar kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip peršalimas, gripas, koronavirusas.
„Pagrindinis ausies uždegimo simptomas yra stiprus skausmas, galintis plisti į žandikaulį, veidą, galvą, kaklą. Dažniausiai jis būna intensyviausias naktį. Kadangi ausies būgnelis yra labai plonas ir jautrus, o ausyje yra gausu nervų galūnių, skausmas gali nemenkai sutrukdyti miegą, koordinaciją bei klausą. Pažeistoje ausyje girdisi traškėjimas, ji gali būti užgulta, kai kuriais atvejais plika akimi matyti iš ausies tekantis skystis ar pūliai. Natūraliai vaikas tampa irzlus, verkia, gali pakilti kūno temperatūra“, – pasakoja L. Strašauskaitė.
Anot vaistininkės, mažiems vaikams ausies otitas dažniau pasireiškia dėl vis dar besivystančios jų imuninės sistemos, kuri dar negali apginti organizmo nuo įvairių virusų bei bakterijų. Kadangi mažyliai daug laiko praleidžia darželyje, mokykloje bei leisdami laiką su bendraamžiais, o higienos taisyklių laikymasis jiems neretai dar nėra kasdienė taisyklė, užsikrėsti virusais ar bakterijomis gali būti labai paprasta.

Gydymo svarba

L. Strašauskaitė patikina, kad nemaža dalis vaikų ausies uždegimų nebūna sunkūs, tačiau pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais bet kokiu atveju yra būtina, kad nekiltų komplikacijų pavojus. Medikai patikrins ausies uždegimo sunkumą ir, jei otitas yra pažengęs, skirs ne tik vaistų nuo skausmo ar uždegimo, bet ir antibiotikų bei ausų lašų.
„Sergantiems ausies uždegimu, patartina vengti aukštos temperatūros ir drėgmės, kas sukelia tinkamas sąlygas mikrobams daugintis. Tai reiškia, kurį laiką reikėtų nesilankyti pirtyse, baseinuose, nesimaudyti karštoje vonioje. Jei ausies landa yra patinusi, įprastai į ją lašinami fenazono ir lidokaino hidrochlorido lašai, slopinantys uždegiminius procesus bei juntamą skausmą, ausies landa taip pat uždengiama vatos tamponu. Gydytojas gali skirti steroidų ar antibiotikų kremą, geriamų antibiotikų, ausies plovimą fiziologiniu tirpalu“, – pasakoja L. Strašauskaitė.
Ji priduria, kad namų sąlygomis taip pat galima palengvinti jaučiamus simptomus, pavyzdžiui, dedant šiltus kompresus ant ausies, geriant daug skysčių, ilsintis ir stiprinant organizmą, kuris kovoja su infekcija. Natūraliai organizmą stiprina imbieras, vaisiai, daržovės, smulkiažiedės tubės, kvapiojo gvazdikmedžio ar rozmarino arbatos, taip pat vitaminai C, D, cinkas, selenas, magnis, geležis.
„Daugeliu atveju ūminis vidurinės ausies uždegimas praeina per keletą dienų ar savaitę, tačiau sunkesnė infekcija gali tęstis net ir keletą savaičių, ypač jei vaikas turi lėtinių ligų ar alergijų. Antibiotikai skiriami 7–10 dienų kursui, tačiau net jeigu mažylis pasijaučia geriau, svarbu nenutraukti gydytojo paskirtų vaistų ir juos vartoti tiek, kiek reikia. Kitu atveju kyla infekcijos atsinaujinimo pavojus ar komplikacijų rizika“, – sako vaistininkė.

Siekiant išvengti komplikacijų

Vaistininkė priduria, kad jei simptomai būna ignoruojami ar gydymas vykdomas netinkamai, visiems sergantiems ausų uždegimu, gali išsivystyti sunkios komplikacijos, paliksiančios žymę visam gyvenimui. Ji vardija, kad dėl pernelyg didelio susikaupusio skysčio ar pūlių keliamo spaudimo, gali plyšti ausies būgnelis. Jei infekcija pažeidžia vidinę ausį ar patį būgnelį, laikinas klausos suprastėjimas ligos metu gali tapti nuolatiniu.
L. Strašauskaitė sako, kad jei ausies uždegimas kartojasi, kyla nemaža lėtinio otito grėsmė. Negana to, uždegimas gali paveikti ne tik vidurinę ausį, bet ir išplisti į už ausies esantį mastoidinį kaulą – jei taip nutinka, kyla nemenkas pavojus bendrai sveikatai ir net gyvybei.
„Jei ausies uždegimas komplikuojasi į mastoiditą, gali grėsti meningitas – smegenų dangalų uždegimas. Tai – labai rimta būklė, kurią privalu gydyti ligoninės stacionare. Mastoidito komplikacijos taip pat gali lemti veido paralyžių, sepsį, pūlinių susidarymą, klausos praradimą ar labirintitą (vidinės ausies uždegimą)“, – paaiškina vaistininkė.
Anot jos, vos pastebėjus pirmuosius ausies uždegimo simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją ar vaistininką, kad būtų sumažinami ne tik nemalonūs pojūčiai, bet ir ligos progresavimas. Jei vartojant vaistininko rekomenduotus vaistus nuo skausmo ar ausies lašus būklė negerėja, būtina gydytojo apžiūra.

Ausies uždegimo pavojai vaikams: nesiimant gydymo laiku, gali grėsti komplikacijos

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 22 Oct 2024 20:18:54 +0300
<![CDATA[Simptomai panašūs, tačiau gydymas skiriasi: kaip atskirti, kada sergame gripu, o kada – peršalimu?]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/simptomai-panasus-taciau-gydymas-skiriasi-kaip-atskirti-kada-sergame-gripu-o-kada-persalimu https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/simptomai-panasus-taciau-gydymas-skiriasi-kaip-atskirti-kada-sergame-gripu-o-kada-persalimu Įpusėjęs ruduo primena apie gripo sezoną, mat būtent šiuo metų laiku iki pat pavasario sergamumas šia liga padidėja. Daugelis gripą lygina su peršalimu, tačiau svarbu žinoti, kad nepaisant panašių simptomų, gripas yra gerokai pavojingesnis ir reikalauja specialaus gydymo. Kaip žinoti, kada sergame gripu, o kada peršalimu, bei ką reikėtų daryti norint išvengti šių ligų?

„Itin svarbu gebėti atskirti gripo ir peršalimo simptomus, kadangi nuo to priklauso, kaip greitai ir veiksmingai bus pradėtas tinkamas gydymas. Peršalimas paprastai yra lengvesnė liga, sukelia nedidelį diskomfortą ir gali būti gydomas namuose, tačiau gripas yra daug pavojingesnis. Neatpažinus jo ir nesiėmus tinkamų priemonių laiku, gali kilti rimtų komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas ar širdies problemos“, – sako vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Peršalimas ir gripas – kuo jie skiriasi?

Gripo bei peršalimo simptomai itin panašūs, pasak Vilniaus Centro poliklinikos šeimos gydytojos Irenos Cadkienės, abi šios ligos yra sukeliamos virusų, tačiau didžiausias jų skiriamasis ženklas – simptomų intensyvumas bei ligos vystymasis.

„Sergant tiek peršalimu, tiek gripu gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bendras silpnumas, kosulys, sloga, gerklės skausmas. Tačiau svarbu žinoti, kad apie gripą gali signalizuoti staigi ligos pradžia, didelis karščiavimas, stiprus gerklės ir raumenų skausmas. Tuo metu peršalimas vystosi lėtai – pirmiausia susirgusiajam peršti gerklę, užgula nosį, prasideda sloga, čiaudulys bei švelnus kosulys“, – pasakoja I. Cadkienė.

Jai pritaria ir E. Ramaškienė, pridurdama, kad nors simptomai ir panašūs, visgi gripo ir peršalimo gydymas skiriasi.

„Gripą gydome antivirusiniais vaistais, stengiamės mažinti karščiavimą, geriame daug skysčių, vartojame vitaminą C, kuris padeda sutrumpinti ir palengvinti susirgimą. Peršalimas yra gydomas simptomiškai – rekomenduojama vartoti daug arbatų ar malšinti gerklės skausmą vaistiniais preparatais“, – tvirtina vaistininkė.

Laiku nesigydant gali kilti rimtos komplikacijos

Pasak šeimos gydytojos I. Cadkienės, gripo gydymui itin svarbus laikas, todėl įtarus, jog sergate šia liga, į gydytoją reikėtų kreiptis nedelsiant.

„Diagnozavus gripą, antivirusinius vaistus svarbu paskirti kuo anksčiau, idealiausiu atveju per 48 val. nuo ligos pradžios. Laiku nesikreipiant į gydytoją ir gripą gydant kaip peršalimą, gali kilti sunkios komplikacijos – plaučių, širdies raumens, galvos smegenų ir jų dangalų, ausų ar inkstų uždegimai, taip pat gali išsivystyti sinusitas“, – akcentuoja I. Cadkienė.

Vaistininkė priduria, kad be šių komplikacijų, netinkamai gydant gripą, gali kilti ir lėtinių infekcinių bei neinfekcinių ligų paūmėjimas: „Visos šios komplikacijos itin pavojingos gyvybei ir gali lemti netgi asmens mirtį.“

Išvengti sunkių gripo padarinių galima pasiskiepijus

Gripas – itin pavojinga ir klastinga liga, todėl labai svarbu nuo jos apsisaugoti. Pasak šeimos gydytojos, veiksmingiausia profilaktikos priemonė – vakcina nuo gripo.

„Moksliniais tyrimais įrodyta, kad skiepų nuo gripo efektyvumas siekia 70–90 proc. Vakcina apsaugo nuo sunkios gripo eigos ir komplikacijų išsivystymo. Nors pasiskiepijus gali kilti šalutinių poveikių, tokių kaip skausmas ar paraudimas vakcinavimo vietoje, bendras silpnumas ar raumenų skausmas, tačiau šie poveikiai dažniausiai praeina savaime po 2–3 d. ir gydymo nereikalauja“, – teigia I. Cadkienė.

Vaistininkė priduria, kad pasiskiepyti nuo gripo itin rekomenduojama rizikos grupėse esantiems asmenims.

„Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, skiepytis kiekvienais metais rekomenduojama visiems, o ypač 65 m. ir vyresniems asmenims, nėščiosioms, sergantiems lėtinėmis ligomis, gyvenantiems globos ar slaugos įstaigose bei jų darbuotojams. Taip pat siekiant išvengti gripo, svarbu dažnai plauti rankas, tinkamai vėdinti patalpas, vengti masinio susibūrimo vietų ir kontaktų su sergančiais asmenimis“, – tvirtina E. Ramaškienė.

„Eurovaistinės“ pranešimas spaudai 

Simptomai panašūs, tačiau gydymas skiriasi: kaip atskirti, kada sergame gripu, o kada – peršalimu?

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 22 Oct 2024 15:00:53 +0300
<![CDATA[Greitesni mokėjimai gydymo įstaigoms – geresnė pagalba pacientams]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/greitesni-mokejimai-gydymo-istaigoms-geresne-pagalba-pacientams https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/greitesni-mokejimai-gydymo-istaigoms-geresne-pagalba-pacientams Nuo šiol viršsutartinės sveikatos priežiūros paslaugos, įskaitant ir visas medicininės reabilitacijos paslaugas, esant finansinių galimybių, galės būti apmokėtos ir pasibaigus kiekvienam kalendorinių metų ketvirčiui, o ne tik kartą per pusmetį, kaip buvo anksčiau. Tai suteiks daugiau finansinio saugumo sveikatos priežiūros įstaigoms, o pacientams – greitesnę prieigą prie svarbių paslaugų.

Svarbus pokytis – galimybė viršsutartines paslaugas apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervo lėšų, kai nepakanka įprastai naudojamų ligonių kasų nepaskirstytų lėšų. Tai leis apmokėti daugiau gydymo įstaigų suteiktų viršsutartinių paslaugų.

„Mūsų tikslas yra, kad kiekviena pacientui teikiama paslauga būtų apmokama laiku ir skaidriai, o Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos būtų naudojamos optimaliai ir atsakingai. Patobulintas viršsutartinių paslaugų apmokėjimo modelis leis operatyviau reaguoti į sutartimis su gydymo įstaigomis apibrėžtų paslaugų nuokrypį bei efektyviai panaudoti sveikatos priežiūros sistemai skirtas lėšas“, – sako Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Tatjana Golubajeva.

Kaip ir anksčiau, apmokėti paslaugas, kurių suteikta daugiau, nei numatyta įstaigų sutartyse su ligonių kasomis, galima bus tik atsižvelgiant į finansines galimybes. Net ir panaudojus rezervo lėšas, visų viršsutartinių paslaugų apmokėjimas nėra garantuojamas, todėl išlieka apmokėjimo prioritetai. Viršsutartinės paslaugos tiek pasibaigus kiekvienam kalendorinių metų ketvirčiui, tiek pasibaigus kalendoriniams metams, bus apmokamos tokia prioriteto tvarka: 

  • prioritetinės gydytojų specialistų konsultacijos, t. y. vaikų ir suaugusiųjų kardiologo, neurologo, endokrinologo, hematologo, onkologo radioterapeuto ir onkologo chemoterapeuto konsultacijos;
  • kitų gydytojų specialistų išplėstinės ir išsamaus ištyrimo konsultacijos, skubiosios medicinos pagalbos, dienos stacionaro, stebėjimo, dienos chirurgijos ir ambulatorinės chirurgijos paslaugos, slaugos ir stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugos; 
  • kitos gydytojų specialistų konsultacijos.

Taip pat kas ketvirtį esant finansinių galimybių pirmiausia bus apmokamos prioritetinės stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugos, tuomet ambulatorinės, psichosocialinės, pradinės ambulatorinės ir kitos stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugos.

Ligonių kasų pranešimas spaudai 

Greitesni mokėjimai gydymo įstaigoms – geresnė pagalba pacientams

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 22 Oct 2024 12:15:43 +0300
<![CDATA[Jonavos rajonas artėja prie epideminio sergamumo lygio]]> https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-rajonas-arteja-prie-epideminio-sergamumo-lygio https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-rajonas-arteja-prie-epideminio-sergamumo-lygio Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje spalio 14–20 d. (42-ąją savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis buvo 1252,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų, prieš savaitę jis buvo šiek tiek mažesnis – 1210,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Mažiausias sergamumo rodiklis registruotas Utenos apskrityje, didžiausias išliko Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis, t. y. peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų,  pasiektas Vilniaus miesto savivaldybėje – 1514,92 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Jonavos rajono savivaldybėje 42-ąją metų savaitę iš viso serga 600 asmenų iš kurių: 15 Covid susirgimo atvejų, vienas gripo atvejis, 584 ŪVKTI.  Suminis rodiklis rajone (gripo, ŪVKTI ir COVID-19) 100 tūkst. gyventojų per savaitę yra 1446,13 atvejų.

Lyginant šių metų 42-osios savaitės sergamumo duomenis su ankstesnės savaitės duomenimis, matyti, kad susirgimų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, o COVID-19 liga – sumažėjo.

Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines pateko 3 asmenys, dėl COVID-19 ligos – 86 asmenys, iš kurių 4 gydėsi intensyviosios terapijos skyriuose. Nuo gripo mirties atvejų nebuvo užregistruota, nuo COVID-19 ligos – 10 mirties atvejų. Visi asmenys – vyresni nei 77 metų amžiaus.

Lietuvos apskričių ir kiekvienos savivaldybės sergamumo rodiklius galima rasti NVSC interneto svetainėje.

Situacija Europoje

Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ECDC) 41-osios savaitės duomenimis, bendras sergamumas ŪVKTI išlieka panašus kaip ir pernai tuo pačiu metu. COVID-19 aktyvumas mažėja, tačiau ir toliau daugiausiai serga 65 metų ir vyresni žmonės, kuriems tikimybė atsidurti ligoninėje yra didesnė, taip pat sunkesnės ir komplikacijos dėl COVID-19 ligos. Sezoninio gripo aktyvumas ES / EEE šalyse išliko stabilus ir nedidelis. Kvėpavimo takų sincitinio viruso (RSV) aktyvumas taip pat išliko nedidelis, tačiau, atsižvelgiant į ankstesnius sezonus, šalys turėtų ruoštis RSV aktyvumo padidėjimui artimiausiomis savaitėmis.

Daugiau informacijos apie COVID-19 ir gripą rasite čia.

Parengta pagal NVSC duomenis

Jonavos rajonas artėja prie epideminio sergamumo lygio

]]>
jonavoszinios.lt Tue, 22 Oct 2024 09:45:01 +0300