Jonavos žinios https://www.jonavoszinios.lt/naujienos lt Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonava-uzdege-kaledas-iziebta-miesto-egle-ir-egluciu-miestelis/

Jonava šeštadienį įžiebė pagrindinę miesto eglę Sąjūdžio aikštėje. Taip pat atidarytas unikalus Kalėdinių eglučių miestelis, gyventojai pamatė šiltus muzikinius pasirodymus, įspūdingus šviesos reginius ir fejerverkus.

Šių metų žiemos šventes jonaviečiai pasitinka su šūkiu „Uždegam Kalėdas!”. Todėl įžiebti pagrindinę miesto eglę rajono mero pavaduotojai Birutei Gailienei padėjo auksinis menininko Andriaus Šukučio skulptūros personažas Žibinčius.

„Rytoj prasidėsiantis Adventas – ramybės, laukimo ir susikaupimo metas. Tai puiki proga atsigręžti atgal ir peržvelgti praėjusius metus, įvertinti, kokie jie buvo. O mums visiems jie buvo kupini iššūkių. Tai buvo mūsų vienybės, sąmoningumo, žmogiškumo ir susitelkimo išbandymas, kurį, manau, mūsų miestas atlaikė.

Drauge tai metas pažvelgti kiekvienam į savo širdį, atsikratyti susikaupusio nerimo, kartėlio, nusivylimų, abejonių ir blogų minčių. Tai proga savo širdyse palikti kuo daugiau vietos ramybei, tarpusavio pagarbai ir supratimui, meilei bei nuoširdumui. Proga pripildyti savo širdis šviesos ir šilumos ir ta šviesa bei šiluma dalintis su kitais.

Tiesa, gal ne visai taip, kaip esame įpratę, ne bučiniu į žandą, ne apkabinimu ar rankos paspaudimu, bet žinute, skambučiu, ar rankos mostu iš tolo. Šiuo laukimo laikotarpiu labiausiai ir linkiu – būti šviesa ir šiluma kitiems, dosniai, bet atsakingai ja dalintis su aplinkiniais“, - kalbėjo mero pavaduotoja B. Gailienė.

Pernai Jonavoje pradėtas unikalus projektas – Kalėdinių eglučių miestelis – šiemet tęsiamas toje pačioje vietoje, miesto centre esančiame Ramybės skvere.

Į rajono mero Mindaugo Sinkevičiaus kvietimą kurti eglučių miestelį atsiliepė per 70 rajono įstaigų ir įmonių – dar daugiau, nei pernai.

„Džiaugiuosi tokiu gausiu dalyvavimu. Tikiu, kad įspūdingos, originalios jonaviečių kalėdinės eglutės sukurs nepakartojamą kalėdinę dvasią ir šventinę nuotaiką Jonavoje“, - sakė M. Sinkevičius.

Iškart po miestelio ir pagrindinės eglės įžiebimo gyventojai galėjo pasigrožėti įspūdingais muzikiniais fejerverkais, šviesų projekcijomis, skirtingose miesto vietose pamatyti ir išgirsti keliaujantį koncertą.

Jonavos kultūros centras, pakvietęs gyventojus nesibūriuoti vienoje vietoje, visus šventinius reginius tiesiogiai transliavo internete.

Laikantis visų saugumo reikalavimų, gyventojai ir miesto svečiai kviečiami pasivaikščioti po nušvitusią Jonavą ir sekmadienį: šviesų ir lazerių šou bus rodomi ant savivaldybės pastato, Krašto muziejaus, Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios, Ramybės skvere.

A. Reipos, V. Kalpoko nuotr.

Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis Jonava uždegė Kalėdas: įžiebta miesto eglė ir eglučių miestelis ]]>
Sat, 28 Nov 2020 19:17:57 +0000 jonava-uzdege-kaledas-iziebta-miesto-egle-ir-egluciu-miestelis at https://www.jonavoszinios.lt
J. Basanavičiaus gatvėje partrenkta senolė neišgyveno https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/j-basanaviciaus-gatveje-partrenkta-senole-neisgyveno/

Vakar jau rašėme, kad apie 15.15 val. J. Basanavičiaus gatvėje buvo partrenkta 87-erių metų senolė.

Šiandien patikslinta, jog blaivaus 71-erių vyro vairuojamas automobilis „Toyota Rav4” partrenkė ją, pirminiais duomenimis, kai moteris ėjo per pėsčiųjų perėją. Vairuotojas tikino, kad jis moters nepastebėjo apakintas saulės.

Nukentėjusioji dėl patirtų sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą, tačiau neišgyveno.

 J. Basanavičiaus gatvėje partrenkta senolė neišgyveno ]]>
Sat, 28 Nov 2020 11:13:38 +0000 j-basanaviciaus-gatveje-partrenkta-senole-neisgyveno at https://www.jonavoszinios.lt
Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/bendroveje-jonavos-autobusai-naujas-dezinfekavimo-irenginys/

Bendrovė „Jonavos autobusai“ demonstruoja įsigytą naują įrenginį, kurio pagalba, viešo transporto bei kitų patalpų dezinfekavimo darbai bus vykdomi dar efektyviau.

„Mūsų bendrovės autobusai ir patalpos nuo vasario mėnesio dezinfekuojami standartiniu būdu, t.y., alkoholio pagrindu sukurtais dezinfekciniais skysčiais. Tačiau matant, kad Lietuvoje, ir tuo pačiu Jonavoje,  epidemiologinė situacija blogėja, todėl priėmėme sprendimą  dezinfekciją suintensyvinti dar labiau. Įsigijom naują prietaisą – rūko generatorių. Į jį pilamas Europoje sertifikuotas dezinfekcinis skystis, naudojamas net ir maisto pramonėje, kuris naikina praktiškai visus virusus, bakterijas ir netgi pelėsius.

Naujasis rūko generatorius veikia autonomiškai. Įjungus generatorių, skystis paverčiamas dulksna, kuri purškiama uždaroje patalpoje, autobuse, kai viduje nėra žmonių, ir taip esamą erdvę dezinfekuoja dar efektyviau, nes purslai nugula net mažiausiuose tarpeliuose“, - pasakoja UAB „Jonavos autobusai“ direktorius Otaras Urbanas.

Dezinfekcija naujuoju prietaisu užtrunka vos dvi minutes. Vėliau dezinfekuota erdvė ar autobusas vėdinamas dvi valandas. Naudojamo skysčio koncentracijos nėra didelės, jo kiekiai bus naudojami pagal gamintojo rekomendacijas bei nustatytą tvarką. Po dezinfekavimo darbų autobusų keleiviai nejus drėgmės ar nemalonaus kvapo, nes skysčio sudėtyje nėra chloro junginių.

Naujo prietaiso naudojimas nenutrauks kitų, įprastų dezinfekavimo darbų autobusuose, atliekamų tarpreisinės pertraukos metu.

Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys Bendrovėje „Jonavos autobusai“ naujas dezinfekavimo įrenginys ]]>
Fri, 27 Nov 2020 14:45:03 +0000 bendroveje-jonavos-autobusai-naujas-dezinfekavimo-irenginys at https://www.jonavoszinios.lt
Miesto centre visureigis partrenkė 87 metų moterį https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/miesto-centre-visureigis-partrenke-87-metu-moteri/

Šiandien, lapkričio 27 d., apie 15 val. 30 min. Jonavos miesto centre, J. Basanavičiaus gatvėje, partrenkta garbaus amžiaus senolė.

Visureigio ,,Toyota" vairuotojas, patrenkęs moterį, buvo blaivus. Kaip aiškino policijai, jį apakino saulė, todėl 87 metų pėsčiosios ir nepastebėjo.

Pirminiais duomenimis, moteriai lūžo ranka, sumušta galva.

Nukentėjusioji išvežta į Kauno klinikas.  

 Skaitytojų nuotr.

Miesto centre visureigis partrenkė 87 metų moterį ]]>
Fri, 27 Nov 2020 14:04:48 +0000 miesto-centre-visureigis-partrenke-87-metu-moteri at https://www.jonavoszinios.lt
Covid-19 rajone: naujų susirgimų – 28, pasveiko - 3 https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/covid-19-rajone-nauju-susirgimu---28-pasveiko---3/

Iš viso per praėjusią parą Jonavos rajone fiksuoti 28 nauji koronaviruso (Covid-19) susirgimai ir trys pasveikimai.

Lapkričio 27 d. 14 val. duomenimis, šiuo metu koronavirusu serga 562 jonaviečiai (ketvirtadienį sirgo 534), pasveikusieji – 69 (ketvirtadienį – 66). Naujų mirties atvejų neregistruota.

Per visą pandemijos laikotarpį iki dabar, lapkričio 27-osios, rajone iš viso registruoti 633 šios ligos atvejai, nuo koronaviruso mirė 2 asmenys, sirgusiųjų Covid -19 liga, bet mirusiųjų dėl kitų priežasčių nefiksuota.

Naujas protrūkis fiksuotas Jonavos rajone veikiančiame audinių ūkyje, kur COVID-19 infekcija praėjusią parą patvirtinta 2-iems šio ūkio darbuotojams. Iš viso šiuo metu registruoti 3 susiję koronaviruso atvejai.

Primenama, kad Vyriausybė pratęsė šalyje galiojantį karantiną iki gruodžio 17 d. imtinai. Gyventojai raginami elgtis atsakingai, taisyklingai dėvėti veido apsaugos priemones, vengti susibūrimų ir laikytis kitų privalomų karantino sąlygų bei ribojimų.

Covid-19 rajone: naujų susirgimų – 28, pasveiko - 3 ]]>
Fri, 27 Nov 2020 12:42:10 +0000 covid-19-rajone-nauju-susirgimu---28-pasveiko---3 at https://www.jonavoszinios.lt
Praėjusią parą patvirtinti 2339 nauji koronaviruso atvejai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/praejusia-para-patvirtinti-2339-nauji-koronaviruso-atvejai/

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2339 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 595 iš jų registruoti Vilniaus, 470 Kauno, 299 Klaipėdos, 266 Šiaulių, 203 Panevėžio, 167 Marijampolės apskrityse. Dar 91 infekcijos atvejis patvirtintas Alytaus, 85 Tauragės, 78 Telšių ir 74 Utenos apskrityse. 11 atvejų kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.

Šiuo metu atlikta 1044 atvejų epidemiologinė diagnostika, likusių – atliekama šiandien.  

Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruota 225.

Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose

Ketvirtadienį registruoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Kauno klinikų padaliniuose, LSMU Kauno ligoninėje, Kėdainių ligoninėje, Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje, Šilutės ligoninėje,  Švėkšnos saugų vaikų globos namų šeimynoje ,,Gilė“. Taip pat toliau fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiu Šakių ligoninėje, Marijampolės ligoninės Psichikos ligų skyriuje, Tauragės, Šilalės ligoninėse.

Be to, praėjusią parą, epidemiologų vertinimu, patvirtinti atvejai, susiję su protrūkiu Kazlų Rūdos ligoninėje, kur per pastarąsias dienas iš viso registruoti 24 infekcijos atvejai, iš kurių 22 – Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje. Taip pat praėjusią parą registruoti ir koronaviruso atvejai, siejami su protrūkiu Kazlų Rūdos socialinės paramos centre, kur iš viso šiuo metu patvirtinta 19 infekcijos atvejų.

Tuo metu, Šilalės rajone esančiuose Kvėdarnos parapijos senelių globos namuose praėjusią parą patvirtinta 11 koronaviruso atvejų, iš kurių 10 yra gyventojai ir 1 darbuotojas.

Telšių rajone įsikūrusiuose Dūseikių socialinės globos namuose praėjusią registruoti 8 koronavirusinės infekcijos atvejai. Visi asmenys yra šių namų gyventojai.

Taip pat praėjusią parą 29 COVID-19 ligos atvejai patvirtinti Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriuje. Šiuo metu turimais duomenimis, iš viso registruotas 51 su šiuo protrūkiu susijęs atvejis.

Naujas protrūkis praėjusią parą registruotas Pakruojo rajone veikiančiuose Linkuvos socialinės globos namuose, kur patvirtini 8 koronaviruso atvejai, iš kurių 6 yra darbuotojai ir 2 įstaigos globotiniai.

Taip pat naujas protrūkis fiksuotas Radviliškio pagalbos šeimai centre, kur infekcija patvirtinta 4 centro lankytojams.

Naujas protrūkis fiksuotas Jonavos rajone veikiančiame audinių ūkyje, kur COVID-19 infekcija praėjusią parą patvirtinta 2-iems šio ūkio darbuotojams. Iš viso šiuo metu registruoti 3 susiję koronaviruso atvejai.

Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruota 215.  

Lietuvoje – dar 22 mirties nuo koronaviruso atvejai

NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 22 mirties nuo koronaviruso atvejus, asmenys turėjo gretutinių susirgimų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 471 gyvybę.

5 mirties atvejai registruoti Kauno apskrityje. Asmenys priklausė 80-89-erių ir 100-109-erių metų amžiaus grupėms.

4 mirties atvejai registruoti Tauragės apskrityje. Asmenys priklausė 60-69 ir 70-79-erių metų amžiaus grupėms.

4 mirties atvejai registruoti Vilniaus apskrityje. Asmenys priklausė 70-79 ir 80-89-erių metų amžiaus grupėms.

3 mirties atvejai registruoti Šiaulių apskrityje. Asmenys priklausė 70-79 ir 80-89-erių metų amžiaus grupėms.

2 mirties atvejai registruoti Klaipėdos apskrityje. Asmenys priklausė 60-69-erių metų amžiaus grupei.

2 mirties atvejai registruoti Telšių apskrityje. Asmenys priklausė 50-59 ir 70-79-erių metų amžiaus grupėms.

Marijampolės apskrityje praėjusią parą registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei.

Utenos apskrityje praėjusią parą registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 70-79-erių metų amžiaus grupei.

Be to, vakarykštę parą registruota 19 mirties atvejų (12 Tauragės, po 2 – Kauno, Klaipėdos ir Marijampolės apskrityse, 1 – Panevėžio apskrityje) kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Praėjusią parą patvirtinti 2339 nauji koronaviruso atvejai ]]>
Fri, 27 Nov 2020 12:36:46 +0000 praejusia-para-patvirtinti-2339-nauji-koronaviruso-atvejai at https://www.jonavoszinios.lt
Narkotikų platinimu įtariamam vyrui – 3 mėnesių suėmimas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/narkotiku-platinimu-itariamam-vyrui---3-menesiu-suemimas/

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato pareigūnai, realizuodami ikiteisminio tyrimo metu surinktą informaciją, kratų Jonavoje ir Jonavos r. metu, aptiko galimai narkotinių, psichotropinių medžiagų.

Lapkričio 25 d. Jonavoje, Fabriko g., ir Jonavos r., Šveicarijos sen., Londono k., pareigūnai atliko kratas, kurių metu rado galimai narkotinių, psichotropinių medžiagų bei dvejas elektronines svarstykles su galimai narkotinių, psichotropinių medžiagų pėdsakais.

Vakar, lapkričio 26 d., Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmų teisėjas vyrui (gim. 1973 m.), įtariamam nusikalstamos veikos padarymu, skyrė kardomąją priemonę – suėmimą 3 mėnesiams.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 1 d. numato, kad tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas turėdamas tikslą jas parduoti ar kitaip platinti arba pardavė ar kitaip platino narkotines ar psichotropines medžiagas, baudžiamas laisvės atėmimu nuo dvejų iki aštuonerių metų.

Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės 5-ojo skyriaus prokurorai.

 

 Kauno apskr. VPK informacija

Narkotikų platinimu įtariamam vyrui – 3 mėnesių suėmimas ]]>
Fri, 27 Nov 2020 11:37:49 +0000 narkotiku-platinimu-itariamam-vyrui---3-menesiu-suemimas at https://www.jonavoszinios.lt
Gyd. A. Šimkus apie žaidimą šachmatais: „Tai bus geriausia smegenų mankšta“ https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/gyd-a-simkus-apie-zaidima-sachmatais-tai-bus-geriausia-smegenu-manksta/

Šachmatai – tai intelektualaus sporto šaka. Panašūs į šachmatus žaidimai egzistavo jau prieš 5000 metų. Manoma, kad šachmatai buvo išrasti Šiaurės Vakarų Indijoje (Pendžabe) VI amžiuje, vėliau išplito arabų pasaulyje, Kinijoje, o Europą pasiekė VII amžiuje.

Tai dviejų varžovų žaidimas, kurio tikslas – paskelbti priešininko karaliui matą. Šachas – tokia būsena, kai tiesiogiai puolamas priešininko karalius, t.y. jį nukirsti kėsinasi kokia nors figūra; o matas – tokia būsena, kai priešininkui paskelbtas šachas, nuo kurio apsiginti nebeįmanoma.

Taigi šachmatai yra tartum karinis žaidimas, turįs mokslo, meno ir sporto elementų. Šachmatais žaisdavo garsūs praeities valstybių vadovai, tame tarpe Napoleonas Bonapartas. Šachmatai Lietuvoje buvo žinomi jau nuo XIV a. Šachmatų figūrėlių rasta Trakų, Kauno, Klaipėdos piliavietėse, Dubingiuose, Kernavės ir Punios piliakalniuose. 1922 m. pirmuoju Lietuvos čempionu tapo aviatorius Antanas Gustaitis, o pirmasis profesionalus Lietuvos šachmatininkas – Vladas Mikėnas.

Paskutiniaisiais dešimtmečiais šachmatų populiarumas sumažėjo daugiausia dėl to, kad atsirado labai stiprios kompiuterinės šachmatų programos, kurioms prilygti negali net stipriausi šachmatų didmeistriai. Kita vertus, dėl kompiuterinių programų labai pakilo bendras šachmatų žaidimo lygis.

Klasikinius šachmatus, kurių partijos kartais užtrunka labai ilgai, dažnai keičia dinamiškesni greitieji ar labai greiti „blic‘o“ (žaibo) šachmatai. Priešinga šachmatų atšaka – šachmatai susirašinėjant (korespondenciniai šachmatai), kuriuose partija trunka net iki kelių metų. Čia, norint laimėti, reikia daryti jau ne gerus, bet geriausius galimus ėjimus. Šių šachmatų Europos čempionate trečią vietą esu laimėjęs ir aš.

Šachmatai moko planuoti, lavina loginį mąstymą, mąstymo greitį, vaizduotę, atmintį, dėmesį, kantrybę, ištvermę. Ne veltui geriausi šachmatininkai nemažai dėmesio skiria ir fiziniam pasirengimui. Juk fizinis krūvis gerina ir smegenų veiklą.

Šachmatais žaisti tinka kūrybiškiems, mėgstantiems tiksliuosius mokslus, dėmesingiems, geros ir greitos orientacijos žmonėms. Nepatartina šachmatais žaisti pernelyg jautriems, silpnesnių nervų žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, sergantiems širdies, psichikos ligomis.

Pažymėtina, kad per daug laiko praleisti prie šachmatų lentos yra kenksminga nervų sistemai, širdžiai. Jei nesiekiate ypatingų aukštumų šachmatuose, jais žaiskite saikingai, ir tai bus geriausia smegenų mankšta. Jie gali padėti atitolinti Alzheimerio, Parkinsono ir kitų su organizmo senėjimu susijusių ligų vystymąsi.

 

Jonavos kūno kultūros ir sporto centro
sporto medicinos gydytojas
Andrius Šimkus

Gyd. A. Šimkus apie žaidimą šachmatais: „Tai bus geriausia smegenų mankšta“ ]]>
Fri, 27 Nov 2020 11:33:18 +0000 gyd-a-simkus-apie-zaidima-sachmatais-tai-bus-geriausia-smegenu-manksta at https://www.jonavoszinios.lt
UAB ,,Jonavos vandenys" skelbia naujausius vandens tyrimų rezultatus: paaiškino ir dėl rasto mangano kiekio https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uab-jonavos-vandenys-skelbia-naujausius-vandens-tyrimu-rezultatus-paaiskino-ir-del-rasto-mangano-kiekio/

Šiandien, lapkričio 27-ąją, UAB ,,Jonavos vandenys", portalo jonavoszinios.lt prašymu, pateikia ne tik naujausius vandens tyrimo rezultatus, bet ir paaiškinimą dėl vandenyje rasto mangano kiekio, jo įtakos žmonių sveikatai. 

Pateikė paaiškinimus

Visą tyrimų rezultatų lentelę galite rasti paspaudę čia.

Kaip matyti iš jos, vandenyje rasta padidinta geležies koncentracija. Anot ,,Jonavos vandenų", bendroji geležis žmogaus organizmui nėra pavojinga. Kaip pvz.: gyventojų arteziniuose gręžiniuose randama 1500 mikrogramų litre ir daugiau. Nemalonus skonis ir kvapas atsiranda dėl likutinio chloro reakcijos su manganu. Geležies padidėjimas vandenyje suteikia rudą, ar geltoną spalvas.

Taip pat nustatyta, kad normos ribas perlipęs kolonijas sudarančių vienetų skaičiaus (KSV) 22 C temperatūroje. ,,Jonavos vandenys" akcentuoja, kad jo nustatymas jau seniai naudojamas norint nustatyti  geriamo vandens mikrobiologinę kokybę. Šis rodiklis svarbus norint įvertinti vandens dezinfekcijos efektyvumą, vandens tiekimo sistemos būklę, taip pat jautriai reaguoja į vandens skirstymo tinklo avarijas, kai į geriamąjį vandenį patenka pašalinio vandens. KSV skaičius – tai indikatorinis rodiklis, jis tiesiogiai nesietinas su kenksmingu poveikiu žmogaus sveikatai.

Teigia, kad sveikatai pavojaus nėra

Bendrovė tikina, kad nemalonus skonis ir kvapas atsiranda dėl likutinio chloro reakcijos su manganu. Pastarojo rasta vandenyje, tačiau jo koncentracija, anot ,,Jonavos vandenų", neviršija normos.

,,Jonavos miestui ir Ragožių kaimui tiekiamo geriamo vandens mėginys, skirtas ištirti mangano kiekį, paimtas 2020-11-26. Nustatytas mangano kiekis -20µg/l (leistina norma – ne daugiau 50 µg/l). Geriamojo vandens tyrimų protokolą su mangano kiekiu rasite ČIA 

Padidintas mangano kiekis dažniausiai būna kartu su padidintu geležies kiekiu. Abu šie metalai (tiksliau, jų junginiai) nėra toksiški, Geriamojo vandens higienos normoje HN24 priskirti ne prie toksinių, o prie indikatorinių analičių. Nuo vandens su padidintu mangano kiekiu gali susidaryti juodi apnašai ant kriauklių ir
kt. (nuo geležies susidaro rudi apnašai).

Manganas yra mineralas, kuris vandenyje atsiranda tirpstant uolienoms, nedideli kiekiai reikalingi organizmo funkcijoms užtikrinti, tačiau esant dideliam mangano kiekiui pastebima vandens spalvos, kvapo, skonio pakitimai, taip pat turi įtakos ruošiamo maisto kokybei. Kai mangano koncentracija vandenyje viršija leidžiamą normą daugiau kaip 10 kartų (Lietuvoje leidžiamas kiekis iki 50 mikrogramų litre). , yra pastebėta neigiama įtaka žmogaus sveikatai", - aiškina ,,Jonavos vandenys".

Tyrimai bus kartojami

Sekantys vandens tyrimo rezultatai bus pateikti gruodžio mėn. 04d. (mėginiai bus paimti 2020m.11.30.)

,,UAB „Jonavos vandenys“ kolektyvas deda maksimaliai įmanomas pastangas kuo greičiau atstatyti norma viršijančius indikatorinius rodiklius", - teigia bendrovė.

UAB ,,Jonavos vandenys ]]>
Fri, 27 Nov 2020 10:33:26 +0000 uab-jonavos-vandenys-skelbia-naujausius-vandens-tyrimu-rezultatus-paaiskino-ir-del-rasto-mangano-kiekio at https://www.jonavoszinios.lt
Kas Jonavoje sumainys žiedus artimiausiu metu? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kas-jonavoje-sumainys-ziedus-artimiausiu-metu-603/

Tradiciškai Jonavos rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrius skelbia asmenis, artimiausiu metu žadančius sumainyti aukso žiedus. Kas tie laimingieji? Sąrašu dalijamės ir mes.

Jie tuoksis gruodžio 4 dieną

13:30 J. Katinas (1998) ir J. Kulakovaitė (1998)

Jie tuoksis gruodžio 12 dieną

14:00 M. Sedeika (1994) ir V. Zigmantaitė (1991)

14: 10 V. Korobčuk (1989) ir G. Grigaitytė (1992)

SVEIKINAME!

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Parengta pagal Jonavos r. savivaldybės inf.

Kas Jonavoje sumainys žiedus artimiausiu metu? ]]>
Fri, 27 Nov 2020 09:11:02 +0000 kas-jonavoje-sumainys-ziedus-artimiausiu-metu-603 at https://www.jonavoszinios.lt
Bendrovei „mogo LT“ skirta 90 tūkst. Eur bauda https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/bendrovei-mogo-lt-skirta-90-tukst-eur-bauda/

Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros tarnyba nustatė, kad UAB „mogo LT“ sudarinėjo automobilių nuomos sutartis, nors iš esmės teikė vartojimo paskolas, taip pažeisdama Vartojimo kredito įstatymą ir išvengdama klientų mokumo patikros reikalavimų. 

Lietuvos bankas išnagrinėjo 2018–2019 m. sudarytas 72 UAB „mogo LT“ transporto priemonių valdymo ir naudojimosi (nuomos) sutartis ir nustatė, kad jos iš esmės yra vartojimo kredito sutartys, kurioms yra taikomi Vartojimo kredito įstatymo ir Vartojimo kredito gavėjų kreditingumo vertinimo ir atsakingojo skolinimo nuostatų reikalavimai. 

Pagal dalies nagrinėtų bendrovės sutarčių sąlygas nustatyta, kad vartotojas parduodavo savo automobilį UAB „mogo LT“, gaudavo už tai pinigus ir toliau naudojosi tuo pačiu automobiliu mokėdamas įmokas, o sutarties pabaigoje galėjo jį išsipirkti už likutinę vertę. 

Nuomos atveju vartotojas nuomojasi automobilį savo reikmėms, nesiedamas to su nuosavo automobilio pardavimu. Šiuo atveju bendrovės sudaromos sutartys įvertintos kaip vartojimo kredito su užstatu sutartys, o nuosavybės perleidimu ir nuoma buvo siekiama nuslėpti tikrąją sandorio paskirtį – suteikti vartotojui paskolą, neatsižvelgiant į jo galimybes grąžinti kreditą, kaip tai nustatyta Vartojimo kredito įstatyme. 

Kita dalis UAB „mogo LT“ sudarytų transporto priemonių nuomos sutarčių, atsižvelgiant į tikruosius sutarties sudarymo tikslus, įvertintos kaip automobilio finansavimo sutartys, t. y. vartojimo kredito sutartys, kurioms taikomi Vartojimo kredito įstatymo reikalavimai, neatsižvelgiant į tai, kad sutartyse formaliai buvo nurodyta vartotojo teisė, o ne pareiga įsigyti nuomojamą automobilį. 

Atsižvelgusi į lengvinančias aplinkybes – bendrovė ėmėsi priemonių, kad ištaisytų padėtį ir ateityje nebūtų galima padaryti tokio paties ar panašaus pobūdžio pažeidimo – Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros tarnyba skyrė UAB „mogo LT“ 90 tūkst. Eur baudą. 


Lietuvos banko inf. ir nuotr. 

Bendrovei „mogo LT“ skirta 90 tūkst. Eur bauda ]]>
Fri, 27 Nov 2020 08:58:40 +0000 bendrovei-mogo-lt-skirta-90-tukst-eur-bauda at https://www.jonavoszinios.lt
Automobilis partrenkė moterį: nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/automobilis-partrenke-moteri-nukentejusioji-pristatyta-i-gydymo-istaiga/

Kaip praneša Kauno apskr. VPK, vakar, lapkričio 26 d., apie 16.55 val. kelyje Šeduva-Kėdainiai-Jonava, automobilis „Renault Scenic“, vairuojamas moters (gim. 1960 m.), partrenkė pėsčiąją (gim. 1957 m.).

Pirminiais duomenimis, partrenktoji kelią kirto ne per perėją.

Ji dėl patirtų sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą

Automobilis partrenkė moterį: nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą ]]>
Fri, 27 Nov 2020 08:16:42 +0000 automobilis-partrenke-moteri-nukentejusioji-pristatyta-i-gydymo-istaiga at https://www.jonavoszinios.lt
Jonava pakvies prisijungti prie didžiųjų švenčių laukimo https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonava-pakvies-prisijungti-prie-didziuju-svenciu-laukimo/

Lapkričio 28-29 d. Jonava viena pirmųjų pakvies prisijungti prie didžiųjų žiemos švenčių laukimo. Gyventojai pamatys šiltus jonaviečių pasirodymus, įspūdingus šviesos reginius ir šventiškai apšviestas Jonavos erdves.

Jonavos kultūros centras šventes kviečia pasitikti su šūkiu „Uždegam Kalėdas!”.

Lapkričio 28 d., šeštadienį, 17 val. bus įžiebtas Kalėdinių eglučių miestelis ir pagrindinė miesto eglė.

Į Jonavos rajono mero Mindaugo Sinkevičiaus kvietimą šiemet ir vėl kurti Kalėdinių eglučių miestelį atsiliepė per 70 rajono įstaigų ir įmonių.

„Džiaugiuosi tokiu gausiu dalyvavimu. Tikiu, kad įspūdingos, originalios jonaviečių kalėdinės eglutės sukurs nepakartojamą kalėdinę dvasią ir šventinę nuotaiką Jonavoje“, - sako M. Sinkevičius.

Pernai pradėtas unikalus projektas bus tęsiamas toje pačioje vietoje – miesto centre esančiame Ramybės skvere.

Iškart po miestelio ir pagrindinės eglės įžiebimo gyventojai galės pasigrožėti įspūdingais muzikiniais fejerverkais, skirtingose miesto vietose pamatyti ir išgirsti keliaujantį Jonavos kultūros centro koncertą.

Nuo 18 val. Santarvės aikštėje savivaldybės pastatą papuoš Jonavoje dar niekada nematytas personažų žaismas 3D vizualizacijose. Vaizdai bus rodomi visą vakarą, kas 20 min., todėl nebūtina skubėti, būriuotis ir pamatyti pirmiems.

Lapkričio 29 d., sekmadienį, sulaukus sutemų, įvairiose miesto erdvėse bus rodomos įspūdingos šviesos instaliacijos.

Laikantis visų saugumo reikalavimų, kviečiame pasivaikščioti po nušvitusią Jonavą, kurioje pamatysite: „Lazerių šou“ (savivaldybės pastatas), „Šokančią alėją“ (Ramybės skveras), šviesų instaliacijas „Neoninė mėnesiena“ (Garbės piliečių alėja), „Spalvota istorija“ (Krašto muziejus) ir „Šviesos paliesti“ (Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia).

Paskutinį lapkričio savaitgalį vairuotojus prašome būti itin budrius, nes Žeimių g. ir Basanavičiaus g. bus išjungtas gatvių apšvietimas.

Miesto gyventojų prašome supratingumo – iki 23 val. skirtingose miesto erdvėse garsiai skambės muzika.

Norime priminti, kad reginys – tai ne renginys, tad nesibūriuokite, laikykitės saugaus atstumo, dėvėkite apsaugines kaukes. Jeigu jaučiate peršalimo ir kvėpavimo takų ligoms būdingus simptomus, prašome likti namuose. Tiesioginę kalėdinių eglučių miestelio ir miesto eglės įžiebimo transliaciją galėsite stebėti internetu. Saugokime save ir vieni kitus!

Jonavos r. savivaldybės ir JKC inf.

A. Reipos nuotr. 

Jonava pakvies prisijungti prie didžiųjų švenčių laukimo Jonava pakvies prisijungti prie didžiųjų švenčių laukimo ]]>
Fri, 27 Nov 2020 07:40:11 +0000 jonava-pakvies-prisijungti-prie-didziuju-svenciu-laukimo at https://www.jonavoszinios.lt
Viena netektis traumuojančiai paveikia bent 10 aplinkinių: kas gali padėti jiems? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/viena-netektis-traumuojanciai-paveikia-bent-10-aplinkiniu-kas-gali-padeti-jiems/

Artimo savižudybė vakarietiškoje kultūroje smarkiai paveikia apie 10 žmonių, skaičiuoja netektis ir traumas tyrinėjantys psichologai. Tačiau vieno žmogaus katastrofą dešimčių kančia gali paversti ir mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe, išprievartavimas ar žmogaus dingimas. Tai – tik dalis situacijų, į kurias reaguoti ir padėti pasirengusios „Krizių įveikimo centro“ Mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos. Tačiau gyventojams trūksta žinių, kur kreiptis, nepadeda ir nemažos žmonių dalies įsitikinimas, kad kreiptis psichologinės pagalbos – gėda.

„Tokie dideli sukrėtimai, kaip smurtinės mirtys, žūtys avarijose ar ūmios psichozės neišvengiamai paliečia artimuosius ir bendruomenes bei gali sukelti itin skausmingas kone masines traumas. Neretai susitelkiame į auką ir pamirštame, kad jos netektis aplink save sukūrė dešimtis aukų. „Krizių įveikimo centro“ mobiliosios psichologinių krizių komandos jau ne vienerius metus yra pasirengusios reaguoti į tokias situacijas ir padėti artimiesiems bei bendruomenėms, o iki metų pabaigos Vilniaus bei Kauno apskrityse bei rajonuose šios paslaugos gyventojams finansuojamos valstybės lėšomis. Numatytas paslaugų tęstinumas ir plėtra 2021 metais“, – sako klinikinė psichologė, „Krizių įveikimo centro“ projekto vadovė Ingrida Bobinienė.

Pasak jos, pirmoji psichologinė krizių įveikimo komandos pagalba asmeniui ar jo artimiesiems gali padėti išgyventi, geriau suprasti krizinius jausmus, patarti, kaip artimieji ar bendruomenė gali padėti labiausiai paveiktiems žmonėms.

Kai nelaimingas atsitikimas ar kitas krizinis įvykis nutinka organizacijoje, krizių įveikimo komandos konsultacijos gali padėti efektyviau suvaldyti krizę bei išvengti galimų neigiamų pasekmių, kai neišspręstos krizės chronizuojasi: prastėja psichologinis klimatas organizacijoje, mažėja jos narių pasitikėjimas vadovais, motyvacija ir įsitraukimas, silpnėja tarpusavio ryšiai, didėja pasiimamų nedarbingumo pažymėjimų skaičius ar išėjimai iš darbo.

Per metus – dešimtys tūkstančių susiduria su kriziniais įvykiais

I. Bobinienė atkreipia dėmesį, kad traumuojančių įvykių metu ne visada sugebame įvertinti mastą, kiek žmonių įvykis palietė, galėjo sukelti sunkių psichologinių išgyvenimų.

Statistikos departamento duomenimis,2019-aisiais bendras išorinės mirties priežasčių skaičius Lietuvoje siekė 2395 atvejus. Tai – žūtys gaisruose, smurtinės mirtys, savižudybės bei kiti atvejai.

„Jei galvotume apie tai, kad kiekvienas toks atvejis paliečia bent 10 aplinkinių, tai per metus skaičiuotume apie 30 tūkst. krizinio įvykio paveiktų žmonių Lietuvoje. Na, o jei pridėtume tuos atvejus, kai kilo grėsmė sveikatai ar gyvybei, tačiau žmogus nežuvo ar nenusižudė, šis skaičius padidėtų dar bent keletą kartų“, – sako psichologė.

Ne visi ryžtasi kreiptis pagalbos

Dalį šių dešimčių tūkstančių dėl įvairių priežasčių įvykis paliečia ypač skaudžiai, tačiau tinkamos pagalbos dažnai nesulaukia. Ir todėl, kad neturi žinių, kur gali kreiptis, ir dėl vis dar neišnykusios psichologo paslaugų stigmos. Kaip rodo praėjusiais metais „KOG instituto“ drauge su „Krizių įveikimo centru“ atliktas šalies gyventojų tyrimas, mažiau nei pusė – 47 proc. lietuvių mano, kad kreiptis psichologinės pagalbos yra normalu. Kiti gi turi abejonių arba, dar blogiau, laiko tai gėdingu dalyku bei yra įsitikinę, kad su savo psichologinėmis problemomis privalo susidoroti patys.

„Dalis žmonių psichologines krizes iš tiesų įveikia savo jėgomis ir su artimųjų pagalba, bet kai krizė yra ne paprasta, o tokia komplikuota, kaip nužudymas, savižudybė, žūtis, yra didesnė tikimybė, kad krizė užsitęs ir gali turėti pasekmių asmens psichikos ir netgi fizinei sveikatai. Žmones gali ilgai lydėti stiprūs jausmai, baimė, gėda, potrauminio streso simptomai, kurie prisideda prie gyvenimo kokybės prastėjimo, darbingumo mažėjimo“, – kalba I. Bobinienė.

Pasak jos, krizinė pagalba, edukacija apie streso įveiką, pagalbos būdus sau ir kitiems gali sušvelninti stresines reakcijas, padėti žmogui išgyventi krizę, o organizacijai – optimaliau funkcionuoti tiek kriziniu laikotarpiu, tiek ir po jo.

Kada gali padėti mobiliosios krizių įveikimo komandos

„Neretai žmonės sunkiai identifikuoja, ar iškilusi situacija jau yra ta krizė, kada būtų galima kreiptis į specialistus ar pasitelkti Mobiliąją psichologinių krizių įveikimo komandą. Tačiau kai kažkoks įvykis stipriai sukrečia, kai atsiranda jausmas, kad turimų resursų nepakanka grįžti į vėžes, galima galvoti, kad tai – ta situacija. Tai yra ne žinojimas, o patyrimas“, – aiškina I. Bobinienė.

Dažniausiai psichologinių krizių įveikimo komandą verta pasitelkti visais atvejais, kai nutinka krizinis įvykis, susijęs su realia arba suvokiama grėsme sveikatai arba gyvybei. Pavyzdžiui, žmogaus savižudybė, nužudymas, nelaimingas atsitikimas ar netikėta mirtis darbe, išprievartavimas, žmogaus dingimo atvejis, gaisro atvejis, kai sudega gyvenamasis namas, smurto atvejis įstaigoje tarp darbuotojo ir kliento.

Mobiliųjų psichologinių krizių įveikimo komandų pagalba tokiais atvejais teikiama paveiktiems asmenims, šeimoms, bendruomenėms ir darbo kolektyvams užsakovo gyvenamojoje arba darbo vietoje. Nuotoliniu būdu pagalba teikiama tik tuomet, kai pagalbą skambinančiajam ar jo aplinkai teikti reikia nedelsiant bei tuomet, kai pagalbos teikimas gyvai negalimas dėl karantino suvaržymų, paslaugų gavėjų saviizoliacijos.

integrity inf.

pixabay.com nuotr

Viena netektis traumuojančiai paveikia bent 10 aplinkinių: kas gali padėti jiems? ]]>
Fri, 27 Nov 2020 07:08:49 +0000 viena-netektis-traumuojanciai-paveikia-bent-10-aplinkiniu-kas-gali-padeti-jiems at https://www.jonavoszinios.lt
Virtualios saugaus eismo pamokėlės https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/virtualios-saugaus-eismo-pamokeles/

Jonavos Justino Vareikio progimnazija jau šeštus metus dalyvauja respublikiniame projekte “Saugus eismas bendruomenėse“, kurį organizuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Viena iš šio konkurso veiklų - virtualios saugaus eismo pamokėlės „Atšvaitų svarba saugumui. Saugaus eismo taisyklių pakartojimas“ - 1-ų ir 2-ų klasių mokiniams vyko lapkričio 16-20 dienomis. Medžiagą pamokoms ir informatyvius lankstinukus jauniausiems progimnazijos mokinukams parengė 8-ų klasių moksleiviai, padedami žmogaus saugos mokytojos Allos Pranckevičienės.

Aštuntų klasių mokinių sukurta vaizdo pamokėlė pradinukams labai patiko, po pamokėlės vyko aptarimas, viktorina ir praktinė užduotis. O pradinukų klasėse vietą atradę lankstinukai ilgai neleis pamiršti apie atšvaitų svarbą tamsiuoju paros metu ir saugų elgesį kelyje.

Dėkojame mokytojai Allai Pranckevičienei ir jos vadovaujamiems mokiniams už pagalbą ir nuoširdų bendradarbiavimą, rūpinantis jaunesniųjų moksleivių švietimu. Juk mokantis ir kartojant eismo saugumo taisykles, esame drausmingi kelyje.

 

Informaciją ir nuotraukas pateikė mokytoja Jadvyga Kulakauskienė

 

Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės Virtualios saugaus eismo pamokėlės ]]>
Fri, 27 Nov 2020 06:57:02 +0000 virtualios-saugaus-eismo-pamokeles at https://www.jonavoszinios.lt
„Jonavos vandenų” vadovas: per Kalėdas jau turėtume gerti įprastą vandenį https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-vandenu-vadovas-per-kaledas-jau-turetume-gerti-gera-vandeni/

Bendrovės „Jonavos vandenys“ direktorius Romas Keliauskas ketvirtadienį rajono tarybos posėdyje paaiškino situaciją dėl geriamo vandens kokybės Jonavos mieste ir atsakė į tarybos narių klausimus, praneša Jonavos rajono savivaldybė. 

Anot įmonės vadovo, situacija gerėja – pavyko sustabdyti geležies patekimą į tinklus ir tuo pačiu pas vartotojus. 

„Šiuo metu atliekant vandens tyrimus mieste geležies kiekiai neviršija leistinų normų. Tai reiškia, kad ir mangano kiekiai neviršija leistinų normų. Magistralėje nuo gręžinių iki miesto, priėmimo talpose situacija yra gera. Indikatoriniai rodikliai geri. Dezinfekcinio skysčio dozės sumažintos, pereinama prie intensyvesnio filtrų plovimo“, - sakė R. Keliauskas. 

„Jonavos vandenų“ vadovas informavo, kad atlikus visas reikiamas procedūras ir nutraukus dezinfekavimą reikės atlikti tinklų praplovimo darbus. Kai kuriems gyventojams tuo metu laikinai ir vėl gali būti tiekiamas prastesnės kokybės vanduo.

„Prognozuoti labai sudėtinga, nes situacija nuolat keičiasi, tačiau tikiuosi, kad per Kalėdas jau turėsime visiškai įprastą vandenį”, - sakė įmonės vadovas.

Dėl kompensavimo gyventojams

Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymas, anot R. Keliausko, leidžia laikinai nukrypti nuo teisės aktų reikalaujamų viešai tiekiamo geriamo vandens kokybės rodiklių, jeigu dėl to nepablogėja vandens mikrobiniai ir toksiniai rodikliai. 

Dabartinėje situacijoje mikrobiniai ir toksiniai rodikliai atitinka higienos normų reikalavimus.

„Įstatymai nenumato geriamo vandens tiekimo paslaugų kainos diferencijavimo pagal jo (vandens) kokybę“, - sakė R. Keliauskas.

Dėl visuomenės informavimo

UAB „Jonavos vandenys“, anot įmonės vadovo, apie tiekiamo vandens kokybę reguliariai informuoja gyventojus savo interneto tinklalapyje www.jonavosvandenys.lt, įmonės Facebook puslapyje, Jonavos rajono savivaldybės tinklalapyje bei kitose visuomenės informavimo priemonėse. 

„Kiekvieną penktadienį talpiname informaciją apie vandens kokybę. Pirmadienį surenkame iš miesto ir Ragožių k. vandens mėginius, atliekame tyrimus ir penktadienį pateikiame informaciją“, - sakė R. Keliauskas.

Jonavos rajono savivaldybės inf. 

Nuotraukoje - bendrovės "Jonavos vandenys" vandens gerinimo įrenginių vandens filtrai 

„Jonavos vandenų” vadovas: per Kalėdas jau turėtume gerti įprastą vandenį ]]>
Fri, 27 Nov 2020 06:39:51 +0000 jonavos-vandenu-vadovas-per-kaledas-jau-turetume-gerti-gera-vandeni at https://www.jonavoszinios.lt
Po Naujųjų – iš/į Jungtinę Karalystę: kas žinotina apie sveikatos draudimą https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/po-naujuju---isi-jungtine-karalyste-kas-zinotina-apie-sveikatos-draudima/

​Nors Jungtinė Karalystė (JK) išstojo iš Europos Sąjungos (ES), pereinamuoju laikotarpiu ji dar taiko ES teisės aktus. Iki šio laikotarpio pabaigos likus vos mėnesiui, keliaujantiems kyla klausimų dėl jų sveikatos apsaugos. 

Vienas populiariausių Lietuvos gyventojų maršrutų veda į JK, todėl tiek Lietuvoje, tiek už Lamanšo gyvenantys tautiečiai domisi, kas sveikatos draudimo srityje keisis nuo Naujųjų metų, pasibaigus JK išstojimo iš ES pereinamajam laikotarpiui. 

Ligonių kasų specialistai pirmiausia pabrėžia, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. JK nustos galioti būtinąją medicinos pagalbą visose ES šalyse garantuojanti Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Visi į JK keliaujantys lietuvaičiai turėtų pasirūpinti savo sveikata įsigydami privačių bendrovių siūlomą kelionės (sveikatos) draudimą. Tai reiškia, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. ligonių kasos neapmokės JK suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Šios taisyklės išimtys bus taikomos tik tam tikroms asmenų kategorijoms, kurioms ir po 2021 m. sausio 1 d. bus ir toliau taikomos JK išstojimo iš ES susitarimo nuostatos. 

Pavyzdžiui, JK aukštosiose mokyklose studijuojantys studentai iš Lietuvos iki studijų JK pabaigos bus laikomi apdraustaisiais privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) Lietuvoje ir turės teisę JK gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas. Kadangi, kaip minėta, po pereinamojo laikotarpio pabaigos JK teritorijoje nebegalios Lietuvos teritorinių ligonių kasų (TLK) išduodama ESDK, studentams bus išduodama teisę į būtinosios medicinos pagalbos paslaugas patvirtinsianti pažyma. Šiuo metu ES institucijose diskutuojama dėl šios pažymos šablono. Sprendimą tikimasi priimti iki 2020 m. gruodžio vidurio. 

Tokią pažymą TLK išduos ir visiems PSD apdraustiems asmenims, kurie ketina į JK išvykti 2020 m. pabaigoje, o į Lietuvą grįžti jau pasibaigus pereinamajam laikotarpiui (po 2021 m sausio 1 d.). Norėdami gauti tokią pažymą, apdraustieji Lietuvoje privalės TLK pateikti informaciją apie jų kelionės trukmę. 

Asmenys, gaunantys Lietuvos įstatymų nustatytą pensiją, išvykę gyventi į JK iki pereinamojo laikotarpio pabaigos ir JK nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) skyriuje užregistravę TLK išduotą dokumentą S1 arba E121 formos pažymą, toliau galės nemokamai naudotis JK sveikatos priežiūros sistema. Lietuvos ligonių kasos kompensuos jų gydymo išlaidas.

Į Lietuvą vykdami JK gyvenantis ir dirbantys tautiečiai turėtų pirmiausia kreiptis į JK NHS dėl teisės gauti naujo pavyzdžio ESDK. NHS įvertins, ar asmeniui taikomos JK išstojimo iš ES susitarimo nuostatos ir priims sprendimą dėl asmens teisės gauti būtinąją medicinos pagalbą lankymosi ES metu. Tie asmenys, kuriems NHS paslaugų skyriai (angl. Business Services Authority – NHSBSA) išduos naujo pavyzdžio ESDK arba ją pakeičiantį sertifikatą, būtinosios medicinos pagalbos paslaugas Lietuvoje galės gauti nemokamai. 

Pasak ligonių kasų specialistų, JK naujo pavyzdžio ESDK jau pradėjo išdavinėti lapkričio mėnesį. Kortelės įsigalioja nuo jų išdavimo dienos.

„Tad tautiečiai, kurie per žiemos šventes ar po jų sumanys aplankyti Lietuvoje gyvenančius artimuosius, gali atvykti su naujo pavyzdžio ESDK ir, prireikus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų, šią kortelę pateikti Lietuvos gydymo įstaigose. Šios ESDK pagrindu suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas apmokės ligonių kasos. Lietuvos gydymo įstaigos yra informuotos apie naujo pavyzdžio JK išduodamas ESDK, kurios iš JK atvykstantiems apdraustiesiems garantuoja teisę į nemokamą būtinąją pagalbą", – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė. 

Tie JK apdraustieji, kurie nuo 2021 m. sausio 1 d.  neturės šios šalies išduotos naujo pavyzdžio ESDK, turėtų kreiptis į NHSBSA dėl sertifikato, patvirtinančio teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą.

VLK inf. 

Piktochart nuotr. 

Po Naujųjų – iš/į Jungtinę Karalystę: kas žinotina apie sveikatos draudimą ]]>
Fri, 27 Nov 2020 06:27:09 +0000 po-naujuju---isi-jungtine-karalyste-kas-zinotina-apie-sveikatos-draudima at https://www.jonavoszinios.lt
Lietuvos salės futbolas ir komandos, apie kurias kalbama per mažai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuvos-sales-futbolas-ir-komandos-apie-kurias-kalbama-per-mazai/

Ši apžvalga skirta aptarti naujausiems „Vyčio“ pasiekimams, kurie garsina Lietuvą, bei pakalbinti porą komandų iš Lietuvos A lygos principinės dvikovos, skelbia Sportas aiškiau. 

Jonavos sporto arena lapkričio 24 dieną griaudėjo nuo Lietuvos salės futbolo pagrindinės lygos čempionų Kauno „Vyčio“ kovos su Švedijos čempionais – Stokholmo „Hammarby“ klubu. Abi komandos varžėsi dėl kelialapio į salės UEFA čempionų lygos pagrindinį etapą, tačiau ši galimybė atiteko „Vyčiui“, iškovojusiam vietą tarp 32 stipriausių Europos futsal komandų! Švedijos čempionai buvo įveikti rezultatu 3:1, du įvarčius nugalėtojams pelnė Deividas Reimaris, vieną – Lukas Sendžikas.

Mažai kas žino, jog Lietuvoje salės futbolo čempionato lygis kiekvienais metais tampa vis stipresnis, o tarptautiniuose turnyruose Lietuvai pasakiškai atstovauja būtent Lietuvos salės futbolo komanda Kauno „Vytis“. Pavyzdžiui, naujausiame UEFA paskelbtame futsal komandų reitinge, „Vytis“ atsidūrė neįtikėtinose aukštumose – jam skirta 13 vieta.

Principinė Kauno „Vyčio“ varžovė Lietuvos salės futbolo A lygoje – nedidelio, tačiau ypač sportiško Jonavos miesto komanda, praeitų metų Lietuvos salės A lygos vicečempionai Jonavos „Vikingai“.

Startavus A lygos sezonui bei pasibaigus atrankos etapui, mums svarbu sužinoti Lietuvos salės čempiono Kauno „Vyčio“ galimybes, tikslus, pakeitimus, kurių yra nemažai ir kurie neša ne tik pliusus, bet galbūt ir minusus.

Būsimas „Vyčio“ varžovas paaiškės gruodžio 9 dieną, o kova dėl vietos aštuntfinalyje – kitų metų sausio 12–17 dienomis.

Jei norite sužinoti detalesnę informaciją apie oficialius Lietuvos salės A lygos rezultatus ar tiesiog žvilgtelėti į varžybų tvarkaraštį, spauskite ČIA 

Principinė Kauno „Vyčio“ varžovė Lietuvos salės futbolo A lygoje – nedidelio, tačiau ypač sportiško Jonavos miesto komanda, praeitų metų Lietuvos salės A lygos vicečempionai Jonavos „Vikingai“. Pastarieji jau spėjo pasižymėti dvejomis itin gražiomis pergalėmis: .4:3 buvo įveiktas Panevėžio „Sportidus“ klubas ir, nepraėjus nė savaitei, po „Vikingų“ drakaru (laivu) rezultatu 2:0 krito ir Lietuvos salės A lygos naujokė ŠSPC „Radviliškis“ komanda.

Šioje komandoje įvyko labai daug pasikeitimų, kurie galėtų lemti rimtą komandos pastiprinimą, tačiau tai kai kas daugiau – keli žaidėjai persikėlė iš tos pačios Kauno „Vyčio“ komandos, sugrįžo Jonavoje jau spėjęs išgarsėti komandos žaidžiantysis treneris Jurij‘us Jeremejev‘as.

Apie Vikingų tikslus, naujokus bei skambiausias jų pergales papasakos komandos įkūrėjas, vadovas ir komandos treneris Aurimas Mockus.

2021 metų sausio 12 dieną šios komandos galės pratęsti sportinių santykių aiškinimąsi, nes būtent šią dieną įvyks pirmoji jų dvikova po praeitų metų finalo naujausioje Lietuvos salės futbolo A lygoje. O iki to laiko, esant karantinui, galite stebėti ir kitų lygos komandų pasirodymus, kurie gali įvykti taip, jog bus net įdomesni.

Viską sužinosime sezono eigoje...

Teksto autorius - Karolis Leonovičius, Sportas aiškiau 

pixabay.com asociatyvi nuotrauka 

Lietuvos salės futbolas ir komandos, apie kurias kalbama per mažai ]]>
Thu, 26 Nov 2020 16:33:36 +0000 lietuvos-sales-futbolas-ir-komandos-apie-kurias-kalbama-per-mazai at https://www.jonavoszinios.lt
Slaptu balsavimu išrinkta mero pavaduotoja https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/slaptu-balsavimu-isrinkta-mero-pavaduotoja/

Lapkričio 26 d. nuotoliniu būdu vyko septynioliktasis Jonavos rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo 23 tarybos nariai. Posėdžio darbotvarkėje svarstyta 17 klausimų. 

Tarybos posėdis prasidėjo nuo tarybos narės prisaikdinimo. Eugenijus Sabutis, tapęs Seimo nariu, prarado tarybos nario įgaliojimus. Jo vieta taryboje atiteko Birutei Gailienei, kuri šiandien prisaikdinta. Politikė įgavo visas tarybos narės teises ir pareigas.                                                                 

Prieš balsuojant „Už“ posėdžio darbotvarkę, kurioje 17 klausimų, keli tarybos nariai siūlė išbraukti pirmuosius du darbotvarkės klausimus - dėl rajono savivaldybės mero pavaduotojos paskyrimo į pareigas rinkimų slapto balsavimo biuletenio pavyzdžio patvirtinimo ir dėl  rajono savivaldybės mero pavaduotojos paskyrimo. Nepaisant to, dauguma tarybos narių balsavo už darbotvarkę, neišbraukiant pirmųjų klausimų. Patvirtinus rinkimų slapto balsavimo biuletenio pavyzdį, pereita prie antrojo klausimo – į mero pavaduotojos pareigas skirti Birutę Gailienę.

Tarybos nariai Remigijus Osauskas, Arvydas Gasys, Žilvinas Galimovas, Gintautas Brukas, Marijona Širvelienė bei kiti negailėjo pagiriamųjų žodžių kandidatei į vicemeres postą. Anot pasisakiusiųjų, kandidatė, būdama savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, puikiai ir net geriau nei puikiai susitvarkė su savo pareigomis, todėl net neabejojama, kad tapusi mero pavaduotoja, su užduotimis susitvarkys ne ką prasčiau. Tarybos nariai negailėjo ir klausimų, skirtų tiek merui, tiek pačiai kandidatei Birutei Gailienei. Tarybos narys Gintas Jasiulionis akcentavo, kad Birutė Gailienė, sakydama, jog sieks šiltesnių santykių su opozicija, nepamirštų savo pažado ir dirbtų visų miestiečių labui. Kandidatė į mero pavaduotojus savo prakalboje teigė, kad jos siūlymas į šį postą, jai labai svarbus.

Iš 16-os slaptai balsavusiųjų tarybos narių, „Už“ balsavo 15, „Prieš“ – 1. Nuo lapkričio 27 dienos Birutė Gailienė paskirta į mero pavaduotojos pareigas.  

Slaptu balsavimu išrinkta mero pavaduotoja ]]>
Thu, 26 Nov 2020 13:55:52 +0000 slaptu-balsavimu-isrinkta-mero-pavaduotoja at https://www.jonavoszinios.lt
Covid-19 rajone: naujų susirgimų - virš 60 https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/covid-19-rajone-nauju-susirgimu---virs-60/

Iš viso per praėjusią parą Jonavos rajone fiksuoti 63 nauji koronaviruso (Covid-19) susirgimai ir vienas pasveikimas.

Lapkričio 26 d. 14 val. duomenimis, šiuo metu koronavirusu serga 537 jonaviečiai (trečiadienį sirgo 474), pasveikusieji – 66 (trečiadienį – 65). Naujų mirties atvejų neregistruota.

Per visą pandemijos laikotarpį iki dabar, lapkričio 26-osios, rajone iš viso registruoti 605 šios ligos atvejis, nuo koronaviruso mirė 2 asmenys, sirgusiųjų Covid -19 liga, bet mirusiųjų dėl kitų priežasčių nefiksuota.

*** 

Dėl nustatyto Covid-19 ligos atvejo Jonavos vaikų lopšelyje – darželyje „Lakštingalėlė“, lopšelio grupėje Nr.11 iki gruodžio 2 d. imtinai nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas. Įstaigos lopšelio grupėje ikimokyklinio ugdymo organizavimą pavesta vykdyti nuotoliniu būdu.

Vyriausybė trečiadienį nusprendė pratęsti šalyje galiojantį karantiną iki gruodžio 17 d. imtinai. Gyventojai raginami elgtis atsakingai, taisyklingai dėvėti veido apsaugos priemones, vengti susibūrimų ir laikytis kitų privalomų karantino sąlygų bei ribojimų.

Covid-19 rajone: naujų susirgimų - virš 60 ]]>
Thu, 26 Nov 2020 13:10:01 +0000 covid-19-rajone-nauju-susirgimu---virs-60 at https://www.jonavoszinios.lt
Jonavos rajono ūkyje auginamoms audinėms nustatytas koronavirusas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-rajono-ukyje-auginamoms-audinems-nustatytas-koronavirusas/

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Jonavos rajono audinių ūkyje, kuriame laikyti įmonėms UAB „Danmink“ ir AB „Vilkijos ūkis“ priklausantys gyvūnai, staiga nugaišus 169 audinėms ir ištyrus jų mėginius patvirtinta, kad gyvūnai buvo užsikrėtę COVID-19.

„Pirminė informacija apie šiame ūkyje padidėjusį kailinių žvėrelių gaišimą mus pasiekė šį antradienį. Tą pačią dieną VMVT specialistų atrinkti gyvūnėlių mėginiai buvo pristatyti tyrimams į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratoriją. Siekiant patvirtinti arba paneigti kilusius įtarimus ir nustatyti tikslų viruso išplitimo ūkyje mastą, trečiadienį atrinkti 22 papildomi mėginiai. Jų rezultatai taip pat patvirtino COVID-19. Tuo pačiu trečiadienį gavome pranešimą, kad vienam iš šį ūkį prižiūrinčių asmenų patvirtintas COVID-19. VMVT žiniomis, audinių fermos darbuotojas blogai pasijuto šį pirmadienį, visi su juo kontaktavę darbuotojai yra saviizoliacijoje“, – teigia VMVT direktorius Darius Remeika.

Gavus informaciją apie ūkyje įtarimą ligos židinį, nedelsiant, nuo lapkričio 24 d. jam pritaikyti veiklos apribojimai. Iš užkrėsto ūkio uždraustas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas. Priimtas sprendimas nugaišinti 22 užkrėstuose narvuose laikomas audines (apie 40 vnt.), o gyvūnų gaišenas saugiai sunaikinti šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje.

„Gauti tyrimo rezultatai rodo, kad virusą SARS-CoV-2 audinėms perduoti galėjo ūkio darbuotojas, todėl raginame visus šalies audinių ūkius griežtai laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų, o ūkio darbuotojams pajutus bent menkiausius ligos simptomus, nedelsiant palikti darbo vietą ir riboti kontaktą su ūkyje laikomais gyvūnais“, – pabrėžė VMVT direktorius.

Šiuo metu šiame audinių ūkyje laikoma apie 60 tūkst. kailinių žvėrelių. Ūkio atsakingi asmenys įpareigoti atidžiai vykdyti likusių audinių sveikatos būklės laboratorinę stebėseną.

Lietuvos audinių augintojai kiekvieną savaitę įpareigoti pateikti regioniniam VMVT padaliniui, vykdančiam audinių ūkio valstybinę veterinarinę kontrolę, duomenis apie per savaitę nugaišusias audines, atsižvelgiant į šiuos duomenis bus sprendžiama dėl naujų mėginių atrinkimo ir ištyrimo. Tokią prievolę visiems audinių augintojams ir laikytojams numato lapkričio 12 d. pasirašytas VMVT direktoriaus įsakymas.

VMVT informuoja, kad remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) atliktu rizikos vertinimu, atsižvelgiant į šiuo metu turimą informaciją apie viruso SARS-CoV-2 perdavimo kelius ir susirgimų sudėtingumą, virusas, nustatytas audinių ūkiuose nekelia pavojaus žmonių sveikatai (išskyrus tiesiogiai ūkiuose dirbančius asmenis).

Jonavos rajono ūkyje auginamoms audinėms nustatytas koronavirusas ]]>
Thu, 26 Nov 2020 12:27:31 +0000 jonavos-rajono-ukyje-auginamoms-audinems-nustatytas-koronavirusas at https://www.jonavoszinios.lt
„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sodra-si-pandemija---isbandymas-moterims/

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.

Vidutinės visą mėnesį dirbusių gyventojų darbo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, trečiąjį šių metų ketvirtį pasiekė 1 411 eurų neatskaičius mokesčių. Tai – 134 eurais arba 11 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Vidutinės gyventojų pajamos per metus augo sparčiau nei pirmąjį ir antrąjį šių metų ketvirčius, o didesnį nei 10 proc. augimą pajuto kone pusė – 43 proc. dirbančiųjų.

„Prasidėjęs vasaros sezonas ir pasibaigęs karantinas leido didinti darbų apimtis ir tai lėmė, jog 3-ąjį ketvirtį vidutinės darbo pajamos augo taip pat sparčiai, kaip ir pirmąjį šių metų ketvirtį. Darbo pajamų augimas – vėl dviženklis, o dirbusių visą mėnesį gyventojų skaičius išsiropštė iš duobės.

Socialinio draudimo fondui svarbus kitas rodiklis – visų darbuotojų darbo užmokesčio fondas, kurį lemia darbuotojų skaičius ir visos jų pajamos, nes nuo to priklauso, kiek įmokų „Sodra“ surenka. O jis rugsėjį, palyginti su vasariu, buvo paaugęs 5,7 proc.“, – sako „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.

 

Didesnis smūgis – moterims

Nedarbo išmokų gavėjų skaičius trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo per pusę – nuo beveik 60 tūkst. iki 90 tūkst. Vidutinė nedarbo išmoka už visą mėnesį į rankas siekė 356 eurus. Naujų nedarbo išmokų gavėjų skaičius trečiąjį ketvirtį stabilizavosi.

Ir nors tarp bedarbių daugiausia – jaunų vyrų, pandemija skausmingiau kirto moterims. Kur kas daugiau jų neteko darbo. Nuo šių metų pradžios iki rugsėjo moterų iš darbo atleista 3,6 tūkst. daugiau, negu priimta, tuo metu vyrų 9,1 tūkst. daugiau priimta negu atleista.

K. Zitikytė pastebi, kad išskirtinai ši pandemija gali turėti didesnį neigiamą poveikį moterims.

Viena iš pagalbos gyventojams priemonių pavasarį buvo ligos išmokos tėvams, kurie namuose prižiūrėjo vaikus, dėl karantino negalinčius lankyti ugdymo įstaigų. Daugiau nei du trečdaliai tėvų, prižiūrėjusių vaikus – moterys.

Antra – iki trijų mėnesių trukęs nedarbingumo laikotarpis ir ligos išmokos daliai moterų tapo tam tikru gelbėjimosi ratu, ypač dirbusioms tuose sektoriuose, kuriuos karantinas paveikė labiausiai.

Profesijose, kurių darbuotojų per karantiną labiausiai sumažėjo, moterys sudaro didžiąją dalį darbuotojų. Tai ir kelionių palydovai, kur moterų – 68 proc. ir kelionių konsultantai (70 proc. moterų), virėjai (88 proc. moterų), viešbučių administratoriai (85 proc. moterų).

Trečia – daugiausia moterų dirba ir ten, kur COVID-19 viruso grėsmė yra pati didžiausia – sveikatos priežiūros įstaigose, ir kasdien tiesiogiai susiduria su viruso keliamomis rizikomis.

„Ilguoju laikotarpiu pandemija gali turėti neigiamos įtakos pajamų nelygybei ir skurdo didėjimui. Kita vertus, šis laikas gali atverti naujų galimybių, jeigu daugiau dėmesio bus atkreipta į šeiminių pareigų pasiskirstymą namuose bei į lankstesnį darbo ir šeimos derinimą.

Iki šiol vidutinių vyrų ir moterų darbo pajamų atotrūkio tendencijos buvo palankios. Vyrų atlyginimai yra 13,2 proc. didesni nei moterų, tačiau skirtumas kasmet mažėja. Palyginti, 2018 metais vyrų ir moterų vidutinių pajamų atotrūkis siekė 17 proc.“, – tvirtina K. Zitikytė. 

 

Po pirmos karantino bangos atsigavo ne visi

Kai kuriems sektoriams pirmasis karantinas turi ilgalaikį poveikį, išliekantį iki šiol. Viešbučių ir panašių laikinų buveinių veikloje darbuotojų skaičius ir rugsėjį, palyginti su sausiu, buvo sumažėjęs 16 proc., įstaigų ir parduotuvių baldų gamyboje – 19 proc., kelionių agentūrose – 23 proc., draudimo agentų ir brokerių veikloje – 16 proc.

Daugeliui įmonių, patyrusių COVID-19 poveikį, „Sodra“ atidėjo socialinio draudimo įmokas supaprastinta tvarka. Daugiausiai tokių įmonių, kurioms įmokos atidėtos, užsiima restoranų ir pagaminto valgio teikimo veikla (388). Joms atidėta per 6 mln. eurų. 366 kelių transporto įmonės atidėjo 6,6 mln. eurų, 157 automobilių servisų atidėjo 1,4 mln. eurų, 153 maitinimo ir gėrimų teikėjų atidėjo 1,6 mln. eurų, 93 viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos atidėjo 2,6 mln. eurų, 68 drabužių parduotuvės atidėjo per 2 mln. eurų.

Iš viso po pirmojo karantino „Sodra“ priėmė apie 7400 sprendimų įmonėms ir savarankiškai dirbantiems gyventojams atidėti apie 130 mln. eurų įsipareigojimų.

„Pajamų augimą tarp karantininiu laikotarpiu reikėtų vertinti atsargiai, nes apdraustųjų skaičius dar vis negrįžo į praėjusių metų lygį ir yra 1,9 proc. mažesnis, negu tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Taigi tų, kas darbo vietas išsaugojo, pajamų augimas pirmojo karantino laiku buvo tik pristabdytas ir trečiąjį ketvirtį jos vėl augo, bet dalis darbuotojų darbų neteko. Apdraustųjų skaičius vis dar sumažėjęs viešbučių, kelionių ir maitinimo paslaugų įmonėse“, – teigia K. Zitikytė.

Prezentaciją rasite ČIA.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims ]]>
Thu, 26 Nov 2020 11:21:42 +0000 sodra-si-pandemija---isbandymas-moterims at https://www.jonavoszinios.lt
Septynioliktasis Jonavos rajono savivaldybės tarybos posėdis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/septynioliktasis-jonavos-rajono-savivaldybes-tarybos-posedis/

Lapkričio 26 d. vyksta septynioliktasis Jonavos rajono savivaldybės tarybos posėdis.                                                          

Tarybos posėdžio darbotvarkėje svarstoma 17 klausimų:                                                                                                                              

  

 1. Dėl rajono savivaldybės mero pavaduotojos paskyrimo į pareigas rinkimų slapto balsavimo biuletenio pavyzdžio patvirtinimo.
 2. Dėl rajono savivaldybės mero pavaduotojos paskyrimo.
 3. Dėl Jonavos rajono savivaldybės kontrolieriaus pareigybės aprašymo patvirtinimo.
 4. Dėl viešosios įstaigos „Jonavos ligoninė“ sveikatos priežiūros specialistų poreikio 2021 m. bei kardiologijos gydytojo rezidento studijų apmokėjimo iš įstaigos nuosavų lėšų pritarimo.
 5. Dėl maksimalių trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos išlaidų finansavimo Jonavos rajono savivaldybės gyventojams dydžių nustatymo.
 6. Dėl Jonavos rajono savivaldybės tarybos 2015 m. liepos 30 d. sprendimo Nr. 1TS – 0208 „Dėl pritarimo 2014–2020 m. Kauno regiono integruotų teritorijų vystymo programos projektui“ priedo dalinio pakeitimo.
 7. Dėl Jonavos rajono savivaldybės aplinkos monitoringo 2021 – 2026 metų programos patvirtinimo.
 8. Dėl savivaldybės turto (pinigų) investavimo.
 9. Dėl rajono savivaldybės tarybos 2020 m. spalio 22 d. sprendimo Nr. 1 TS-178 ,,Dėl turto perdavimo pagal turto patikėjimo sutartį viešajai įstaigai Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centrui“ dalinio pakeitimo.
 10. Dėl savivaldybės turto investavimo ir įstatinio kapitalo didinimo uždarajai akcinei bendrovei ,,Jonavos paslaugos“.
 11. Dėl turto perdavimo pagal turto patikėjimo sutartį uždarajai akcinei bendrovei ,,Jonavos paslaugos“.
 12. Dėl valstybės turto perėmimo savivaldybės nuosavybėn.
 13. Dėl žemės ploto, esančio Jonavos r., Žeimių sen., Juškonių k., Liepų g., pripažinimo reikalingu visuomenės reikmėms.
 14. Dėl savivaldybės būsto, esančio Rupeikio g., Ruklos mstl., Jonavos r. sav., pardavimo.
 15. Dėl pavadinimo suteikimo Jonavos r. sav., Kulvos sen., Rimkų gyvenamosios vietovės gatvei.
 16. Informacija dėl Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityje teikimo.
 17. Informacija dėl daugiabučių namų atnaujinimo projektų vykdymo ir Jonavos miesto kvartalo energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo eigos.

 

 

 

 

Septynioliktasis Jonavos rajono savivaldybės tarybos posėdis ]]>
Thu, 26 Nov 2020 10:47:54 +0000 septynioliktasis-jonavos-rajono-savivaldybes-tarybos-posedis at https://www.jonavoszinios.lt
Kūrybinis-terapinis rašymas: nuo dirbtuvių iki maratonų https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kurybinis-terapinis-rasymas-nuo-dirbtuviu-iki-maratonu/

2020-ieji viso pasaulio gyventojams įsimins, kaip ypatingų išbandymų metai. Laikas, kai išorinės aplinkybės daugelį privertė akis į akį susidurti su nutrūkusiu ar bent jau ženkliai sumažėjusiu bendravimu, atsiskyrimu ar net vienatve. Išaušus 2020-ųjų pavasariui, daugybę dalykų staiga turėjome išmokti ir priprasti daryti kitaip: dirbti, (ne)keliauti, švęsti šventes, gydytis, mokytis, gyventi... Optimistiškai įtikėję, kad atėjus vasarai, pasaulį apėmusią pandemiją po truputį pamiršime, sulaukėme jos antrojo smūgio. Ir vėl viskas iš pradžių: kasdien besikeičianti gąsdinanti statistika, ilgėjantis naujų taisyklių ir reikalavimų sąrašas, nenutrūkstantis informacijos srautas ir jos sumaištyje pasimetęs žmogus. Sutelkusi visą dėmesį būtent į jį, žmogų, savo lankytoją, kuriam biblioteka tapo nepasiekiama pavasarinio karantino metu, Jonavos viešosios bibliotekos bendruomenė ėmėsi naujų idėjų įgyvendinimo. Viena iš jų – nuotolinės kūrybinio terapinio rašymo dirbtuvės.


Prasidėjusios dar šių metų balandį ir sulaukusios susidomėjimo, dirbtuvės išaugo į projektą, kurio veiklų įgyvendinimui susitelkė ne tik Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, bet ir partneriai: Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka bei Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka. Rugsėjo, spalio ir lapkričio mėnesiais dirbtuvių dalyviai kiekvieną savaitę vykdė kūrybines užduotis, kurias atidžiai skaičiusi ir komentavusi psichologė-psichoterapeutė Inga Juodkūnė negailėjo patarimų ir naudingų įžvalgų. 141 tekstas ir beveik pusantro šimto narių vienijanti Kūrybinio-terapinio rašymo grupė socialiniame tinkle Facebook – tai tik skaičiais išreikštas rezultatas, o kur dar nuoširdžios padėkos ir džiaugsmas tų, kuriems pavyko pradėti kūrybinę kelionę, atgaivinti pamirštą pomėgį, atrasti savo naujų gebėjimų. Jokio tarpusavio rungtyniavimo, varžymosi ar siekio nugalėti. Nuoširdus noras susitikti su vidiniu kūrėju ir pajusti terapinę rašymo naudą – pagrindinis dalyvavimo tikslas, kurio vedini dirbtuvių dalyviai (ir ne tik) atkeliavo į dar vieną neišbandytą laisvalaikio leidimo būdą – rašymo maratonus.


Prasidėję XX a. pabaigoje Jungtinėse Amerikos valstijose, rašymo maratonai sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Lietuvoje rašymo maratonus pradėjusi rengti psichologė-psichoterapeutė I. Juodkūnė, kaip dalyvavimą lemiantį veiksnį išskiria vidinį žmogaus norą rašyti bei patirti tėkmės santykį su savimi ir rašymu. Bibliotekos įgyvendinamo projekto metu, surengti net trys rašymo maratonai: rugsėjį – Šakiuose, spalį – Raseiniuose, o lapkričio 25 d. paskutinės tris mėnesius trukusios kūrybingos kelionės eilutės užrašytos virtualiame rašymo maratone Jonavoje. Dalyviai, rodos, nė nespėjo pajusti, kaip pralėkė trys valandos, kurių metu viena po kitos sekė rašymo sesijos, dalijimasis, įdomūs renginį vedusios psichologės-psichoterapeutės pastebėjimai, leidę dar aiškiau įsigilinti ir suprasti terapinio rašymo subtilybes. Atsisveikinome su nuojauta, kad kelionė nesibaigs: kas puoselės svajonę susitikti ateity visam rašymo savaitgaliui, o kas toliau pasikinkęs rašiklį leisis tyrinėti maratono metu iš nežinia kokių sielos gelmių iškilusių klausimų ir pojūčių.


Kad ir kaip būtų sunku, pandemija mus privertė dar labiau sustiprinti savybes, kurias ne visada pavyksta puoselėti įprastiniame gyvenime: keičiamės, prisitaikome, ugdome kantrybę, išbūname sunkų laiką, o atsiskyrus nuo kitų – atrandame stiprybės savyje. (Ne)atsisveikiname su visais rašytojais jų pačių linkėjimais:
„būti savimi, lyg likęs pasaulis liktų antru planu ir kad jūsų kiekviena diena prasidėtų su šypsena“ (Viktorija);
„mylėti save, klausyti savo širdies, leisti sau jausti ir mėgautis akimirkomis, teikiančioms džiaugsmą“ (Ieškanti Dabartis).

Ir, žinoma, nepamiršti: „viskas prasideda nuo vienos minties, nuo vieno žodžio. Paprasti dalykai yra stiprūs dalykai...“ (Girenė).
Viskas turi pradžią ir pabaigą. Sunkumai taip pat. „...nesvarbu iš kurios pusės dėsi pirmą pėdą, svarbu iš vieno kranto pereiti į kitą“– rašė dirbtuvių dalyvė Jūratė. Linkėdami nepamiršti, kad kiekviename iš jūsų yra stiprybės šaltinis, kviečiame kai sunku ar lengva pamėginti rašyti.

Kultūrinių veiklų organizatorė
Kristina Jaskūnienė
Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Dėkojame: Šakių rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešajai bibliotekai, psichologei-psichoterapeutei Ingai Juodkūnei, ir, žinoma, visiems dirbtuvių dalyviams!
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Projekto užduotis ir tekstus galite rasti Jonavos viešosios bibliotekos tinklapyje:
https://jonbiblioteka.lt/kurybinio-terapinio-rasymo-dirbtuves-jonavoje-grizta-
Nuotraukų autoriai: E. Nicolaev, S. Klapatauskaitė, K. Jaskūnienė.

Kūrybinis-terapinis rašymas: nuo dirbtuvių iki maratonų ]]>
Thu, 26 Nov 2020 10:25:09 +0000 kurybinis-terapinis-rasymas-nuo-dirbtuviu-iki-maratonu at https://www.jonavoszinios.lt
Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/darbai-paciame-ikarstyje---aiskeja-kaip-pasipuos-miesto-egle-ir-naujas-tiltas/

Žiemos švenčių laukimas – įstabus metas. Visi pradeda ruoštis Kalėdų laukimui, rūpinasi dovanomis, šventiškai puošia savo aplinką. Trumpai tariant – daugelis „paskęsta“ šventiniuose rūpesčiuose. Šią savaitę šventinis bruzdesys jaučiamas ir Jonavos miesto viešose erdvėse, po kurias pasižvalgę, pateikiame skaitytojams gausią nuotraukų galeriją bei vizualizacijas, kuriose – miesto eglės ir naujojo tilto puošyba.  

Kalėdinių eglučių miestelis

Iki pagrindinės miesto Kalėdinės eglės įžiebimo šventės likus nedaug laiko, skubama įrenginėti jau populiariu tapusį Kalėdų miestelį, esantį Ramybės skvere. Pasak miesto seniūnijos, Kalėdinių eglučių miestelyje turėtume išvysti apie 70-ies įstaigų, įmonių ir organizacijų pagamintas eglutes. Kol dar vyksta miestelio įrengimo darbai, ir Kalėdinės, rankų darbo eglutės „keliauja“ į savo vietas, nuotraukų galerijoje trumpam pasižvalgykite, kokių grožybių čia galėsite rasti. O atėjus tamsiam paros metui ir sujungus visas girliandas - eglučių miestelis sužibės.

Kaip pasipuoš Kalėdinė miesto eglė ir naujas tiltas

Į dangų išsistiebusi ir pagrindinė miesto eglė. 12 m aukščio metalinis eglės karkasas papuoštas „gyvais“ eglišakiais. Šiuo metu dedamos foninės lemputės, šiltai baltos spalvos profesionalios LED girliandos. Eglė dekoruojama plastikiniais, sferiniais, žaisliukais sidabrinės, auksinės ir raudonos spalvos (iki 15 cm diametro), tvirtinamos šviečiančios „snaigės“ dekoracijos. Formuojamas šviečiantis taisyklingas šalta balta spalva kontūras. Eglės pagyvinimui naudojama blyksinčių LED lempučių juosta. Komponuojama šviečianti viršūnė, „žvaigždės“/“saulės“ formos. Pasak čia dirbusių eglės puošėjų, jei leis oro sąlygos, pagrindinę miesto eglę ketinama baigti puošti jau šiandien. Kaip atrodys Kalėdinė miesto eglė – vizualizacija nuotraukų galerijoje.

Dar viena žiemos švenčių puošmena stiebiasi Joninių slėnyje. Kitose miesto erdvėse jau įrengtos instaliacijos „Žvaigždės“, pasirūpinta esamų gatvių apšvietimo stulpų dekoracijomis, pagalvota apie LED lemputes medžių  dekoravimui.

Pėsčiųjų tilto dekoravimas numatytas profesionalia LED girlianda, suformuojant LED šviesų tunelį. Planuojamo dekoruoti tilto vizualizacija – nuotraukų galerijoje.

Darbai finansuojami Jonavos rajono savivaldybės biudžeto lėšomis.

Kalėdinių eglučių miestelio ir Kalėdų eglės įžiebimas – lapkričio 28 d.

Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas Darbai pačiame įkarštyje – aiškėja, kaip pasipuoš miesto eglė ir naujas tiltas ]]>
Thu, 26 Nov 2020 10:24:11 +0000 darbai-paciame-ikarstyje---aiskeja-kaip-pasipuos-miesto-egle-ir-naujas-tiltas at https://www.jonavoszinios.lt