Jonavos žinios https://www.jonavoszinios.lt/naujienos lt Veterinarijos specialistai primena: gyvūnas augintinis nėra tinkama Kalėdų dovana https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/veterinarijos-specialistai-primena-gyvunas-augintinis-nera-tinkama-kaledu-dovana/

Nors daugelis po Kalėdų egle svajoja rasti naminį gyvūną, tačiau tai nėra geriausia dovana. Gyvūnu turės rūpintis visa šeima, tai didelė atsakomybė ir papildomi įsipareigojimai. Augintinis visada privalės būti pašertas, prižiūrėtas, jei serga – nuvežtas į veterinarijos kliniką, periodiškai vakcinuojamas nuo gyvūnų užkrečiamųjų ligų. Tad jei savo šeimos nariui planuojate padovanoti šuniuką, kačiuką ar kitą augintinį – prieš tai pasitarkite, įvertinkite gyvūno poreikius ir laikymo galimybes, nes tai įsipareigojimas ne vieniems metams.

Gavus tokią dovaną pirmoji emocija išties gali būti labai džiaugsminga, tačiau vėliau, pamačius, kad gyvūnu reikia rūpintis, neretai viskas pasikeičia. Geriausia, kad gyvūną įsigytų būsimas jo šeimininkas, įvertinęs visus „už“ ir „prieš“ ir išsirinkęs jį ne vedinas emocijų.

Šeimoje su vaikais būtina pakalbėti apie tinkamą elgesį su augintiniu, mokyti suprasti, kad gyvūnas irgi jaučia skausmą, stresą, baimę, turi kitų pojūčių ir tai nėra žaisliukas. Mokinamas tinkamai elgtis su savo gyvūnu, jis taip elgsis ir su kitais. 

Nereikėtų pamiršti ir to, kad gyvūnui reikės papildomo laiko (šerti, dresuoti, reguliariai tvarkyti jo gyvenamąsias erdves ir kt.) ir nemažai lėšų pašarams, veterinarijos gydytojo paslaugoms, priežiūros priemonėms (guoliui, maisto dubenėliui, kraikui, pavadėliams, drabužiams, grožio paslaugoms ir kt.). Neretai galimi ir nuostoliai dėl apdraskytų ar apgraužtų baldų, patalynės, avalynės, laidų, sudergtų kilimų ir t. t.

Nė vieno gyvūno negalima ilgesniam laikui palikti vieno. Išvykdami ilgiau turėsite susitarti, kad augintiniu pasirūpintų artimieji ar draugai, kuriems perduosite pareigą prižiūrėti jūsų gyvūną, nors ne visiems tai priimtina.

Lengvabūdiškas įsigijimas gyvūnui gali sukelti stresą, jei po to reikia jį perduoti kitam šeimininkui, grąžinti veisėjui, atiduoti į globos namus ar pan. Kartais, paaiškėjus, kad šeimos narys alergiškas gyvūnams, ar tiesiog dėl didelio užimtumo, pomėgio keliauti neturi galimybių tinkamai pasirūpinti įsigytu augintiniu, jo priežiūra tenka giminėms ar draugams. Todėl reikėtų atsakingai rinktis ir įsigyti gyvūną augintinį, kad toks sprendimas pateisintų lūkesčius ir suteiktų malonių pojūčių.

Prieš ieškant vėžlio ar kito mūsų kraštui neįprasto gyvūno, rekomenduojama pasitikrinti, ar jis nėra įrašytas į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą ar Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą. Šiuose sąrašuose minimus gyvūnus draudžiama parduoti, perkelti, įsivežti ar kitaip platinti. Be to, įsigyjant specialių poreikių reikalaujantį gyvūną, reikėtų įvertinti, ar bus galimybių juo rūpintis ir užtikrinti specialias sąlygas: tinkamus vivariumus su reguliuojama temperatūra, drėgme ar ultravioletinio spektro šviesa, tinkamus pašarus ir kt. Be to, kai kurių rūšių gyvūnai gali kelti riziką plisti bendroms žmonių ir gyvūnų ligoms.

Daugiau informacijos, ką reikėtų žinoti norintiems įsigyti gyvūną augintinį, rasite čia.

VMVT inf.

Veterinarijos specialistai primena: gyvūnas augintinis nėra tinkama Kalėdų dovana ]]>
Wed, 11 Dec 2019 13:43:06 +0000 veterinarijos-specialistai-primena-gyvunas-augintinis-nera-tinkama-kaledu-dovana at https://www.jonavoszinios.lt
AAD: bus vertinama aplinkai padaryta žala ir nustatinėjamas išmestų teršalų kiekis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/aad-bus-vertinama-aplinkai-padaryta-zala-ir-nustatinejamas-ismestu-tersalu-kiekis/

Trečiadienį, kaip nurodo įmonės „Achema“ atstovai, apie 10 val. 55 min. dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas AB „Achema“ gamybinis įrengimas. Anot įmonės atstovų, procesas truko truko maždaug 1–1,5 minutės.

Į įvykio vietą išvykę Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė, kad gamykloje įvyko nenumatytas teršalų išmetimas į aplinkos orą. Pagrindiniai į orą išsiskyrę teršalai – azoto oksidai.

Paaiškėjus, kad šie taršos šaltiniai nėra įtraukti į įmonės turimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, bus vertinama aplinkai padaryta žala.

Pirminiais duomenimis, teršalai išmesti per gamybinėje įrangoje įrengtus apsauginius vožtuvus, kurie suveikia sutrikus technologiniam procesui. Paaiškėjus, kad šie taršos šaltiniai nėra įtraukti į įmonės turimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, bus vertinama aplinkai padaryta žala. Taip pat bus nustatinėjamas išmestų teršalų kiekis. Dėl įvykio Aplinkos apsaugos departamente prie Aplinkos ministerijos bus pradedamas tyrimas.

Šiuo metu žinoma, kad išmestų teršalų šleifas ėjo tarp Laibiškių ir Pagelažių gyvenviečių, kur nėra gausiai gyvenamųjų teritorijų. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) automatinės oro kokybės matavimo stoties duomenimis (Panerių g. 17A, Jonava), teršalų koncentracijos viršijimas aplinkos ore kol kas nėra fiksuotas.

AAA taip pat nurodo, kad trečiadienio 01–13 val. duomenimis, azoto dioksido (NO2), kuris įeina į azoto oksidų sudėtį ir yra reikšmingas žmonių sveikatai, 1 val. koncentracija svyravo nuo 3 iki 32 µg/m³ (1 val. maksimalios koncentracijos ribinė vertė – 200 µg/m³), tai reiškia, kad ribinė vertė neviršyta. Kietųjų dalelių KD10 1 val. koncentracija svyravo nuo 0 iki 6 µg/m³ (24 val. vidutinei koncentracijai nustatyta ribinė vertė – 50 µg/m³).

AAD: bus vertinama aplinkai padaryta žala ir nustatinėjamas išmestų teršalų kiekis ]]>
Wed, 11 Dec 2019 13:42:55 +0000 aad-bus-vertinama-aplinkai-padaryta-zala-ir-nustatinejamas-ismestu-tersalu-kiekis at https://www.jonavoszinios.lt
Dėl įvykio ,,Achemoje" nerimauja ir kitų miestų gyventojai: redakcijoje - skambučių antplūdis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/del-ivykio-achemoje-nerimauja-ir-kitu-miestu-gyventojai-redakcijoje---skambuciu-antpludis/

Paskelbus apie AB ,,Achema“ įvykusį gedimą (plačiau skaitykite čia ir čia) jonaviečiai neslėpė pasipiktinimo dėl informacijos trūkumo – esą bendrovė tinkamai neinformuoja gyventojų, tad jie turi spėlioti dėl savo saugumo. Pasklidusi informacija bei nuotraukos, kuriose įamžinti oranžiniai dūmai ne juokais sunerimti privertė ir Ukmergės bei Kėdainių rajonų gyventojus – portalas jonavoszinios.lt sulaukė ne vieno jų skambučio. AB ,,Achema“ savo ruožtu tikina, kad viešojoje erdvėje skleidžiami gandai apie gamybos įrenginio sustabdymo pasekmes yra nepagrįsti.

Bendrovės komunikacija - prasta?

,,Gyvenu Ukmergėje ir kai mane pasiekė vaizdo įrašas, su oranžiniais dūmais, ne juokais išsigandau. Skambinausi mūsų aplinkosaugininkams. Jie sako, kad nieko nežino. Ar Achemos administracija kvaila, ar kas jai yra, kad žmonės turi viską sužinoti tik iš žurnalistų? Gal metas bendrovei pagalvoti apie normalią komunikaciją? Tada ir panikos būtų mažiau... Šiais laikais juk nieko nebenuslėpsi – viską filmuoja ir patys darbuotojai, ir praeiviai“, - kalbėjo ukmergiškė Jolanta.

,,Ne vienas mano kaimynas puolė skambinti ,,Achemoje“ dirbantiems draugams ir jie tikrai nenuramino – pasakojo apie oranžinių dūmų kamuolius, priminimus, jog ,,Achemos“ poliklinikos darbuotojai užsidarytų langus. Kas pas jus ten vyksta? Kodėl ,,Achema“ nepaskelbia normalios, išsamios informacijos? Ar gedimas jau sutvarkytas?“,- klausė skaitytojas Mantas.

Panašius nuogąstavimus išsakė dar bent 4 Ukmergės rajono gyventojai, pasakoję, kad seka informaciją apie įvykį, tačiau jaučia jos trūkumą.

Baiminosi ir miškininkai, ir kariškiai

Į redakciją skambino ir miškininkai bei kariškiai – tiek vieni, tiek kiti neslėpė, jog nesijaučia užtikrinti, ar gedimas ,,Achemoje“ yra toks nerimtas, kaip teigia pati bendrovė.

Vadina gandais

Portalą jonavoszinios.lt popiet pasiekė naujas AB ,,Achema" pranešimas.

,,Kaip jau pranešėme, šiandien apie 10:55 min. dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas AB „Achema“ gamybinis įrengimas, vienas iš devynių azoto rūgšties (UKL)  agregatų. Tuo metu aplinkoje, kaip yra įprasta tokiais stabdymo atvejais, pasimatė oranžinis dūmas, taip vadinama „lapės uodega“, reiškianti, kad sustabdymo metu įrenginiuose susidarė tam tikras kiekis medžiagų. Išmetimo procesas buvo itin trumpas ir užtruko tik 1-1,5 min., o pasirodžiusį dūmą vėjas greitai nupūtė.
         
Šiuo metu gamykla dirba normaliu gamybiniu režimu. Minėto įrenginio sustojimas nesukėlė jokių neigiamų pasekmių, išskyrus trumpalaikį gamybos sutrukdymą ir leistiną apie minutę trūkusį dūmų išmetimą. Bendrovės duomenimis, Jonavos mieste esančios aplinkos oro monitoringo stotelės nerodo taršos padidėjimo. Tačiau viešojoje erdvėje pasirodę tyčia skleidžiami gandai apie darbuotojų sužalojimą, taršą ar net sprogimą yra absoliučiai niekuo nepagrįsti, gąsdina ir klaidina žmones bei atsakingas valstybės institucijas", - rašoma pranešime.

Neketina likti nuošalyje

Situacijos nuošalyje likti neketina ir Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius. Jis žada kreiptis į Aplinkos apsaugos departamentą.

,,Pasikviesime aplinkos apsaugos departamento atstovą, įmonės vadovus ir pirma išsiaiškinsim kokia padėtis, kokia tarša, koks žalos dydis ir t.t. Manau tikrai reiks informuoti LR Aplinkos ministeriją ir Vidaus reikalų ministeriją apie tai, kad situacijos kartojasi ir kelia nerimą“, - teigė M. Sinkevičius.

Dėl įvykio ,,Achemoje ]]>
Wed, 11 Dec 2019 13:13:44 +0000 del-ivykio-achemoje-nerimauja-ir-kitu-miestu-gyventojai-redakcijoje---skambuciu-antpludis at https://www.jonavoszinios.lt
Pacientų sveikatai padarytą žalą atlygins VLK https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pacientu-sveikatai-padaryta-zala-atlygins-vlk/

Vyriausybė įgaliojo Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) administruoti sąskaitą, kurioje bus kaupiamos gydymo įstaigų įmokos pacientams padarytai žalai atlyginti. Tokias įmokas įstaigos turės mokėti jau nuo sausio 1-osios, kuomet įsigalios vadinamasis „žalos be kaltės“ modelis.

Tai reiškia, kad VLK ne tik bus atsakinga, kad visos įstaigos mokėtų įmokas, kurių dydis bus skaičiuojamas nuo praėjusių kalendorinių metų įstaigos pajamų už paslaugų teikimą. VLK taip pat užtikrins ir žalos atlyginimą pacientams, kai ją nustatys Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija (Komisija).

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, įgaliojimų suteikimas VLK – racionalus sprendimas, kadangi vykdydama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, ši įstaiga yra įgijusi reikiamas kompetencijas.

„Nekuriame jokios naujos įstaigos, naujo aparato, puikiai suprasdami, kad tokias funkcijas tikrai galime patikėti tiems, kurie turi ir reikiamos patirties, ir reikiamos kompetencijos. Taip pat, savo ruožtu, džiaugiuosi, kad sėkmingai baigiame paruošiamuosius darbus, reikalingus tam, kad žalos be kaltės modelis sėkmingai pradėtų veikti jau nuo ateinančių metų“, – sako ministras A. Veryga.

Iki šiol galiojusi sudėtinga tvarka iš pacientų, siekiančių, kad būtų atlyginta už sveikatai padarytą žalą, atimdavo daug brangaus laiko. Dėl tokio ilgo ir sudėtingo proceso jie tikrai ne visada ryžosi kreiptis į Komisiją. Tuo metu, nuo Naujųjų metų pacientui nebereikės įrodinėti gydytojo kaltės dėl jam padarytos žalos, o tai vienareikšmiškai palengvins paciento, kuris neretai nėra išsamiai susipažinęs su teisės aktais, situacijos sprendimą ir žalos atlyginimą.

Be to, svarbūs ir pakeitimai, kad gydymo įstaigos nebeprivalės draustis civilinės atsakomybės draudimu. Įstaigų į VLK administruojamą sąskaitą sumokėtos įmokų sumos bus skiriamos pacientų žalai kompensuoti, kai iki šiol labai didelė įmokų dalis likdavo draudimo bendrovėms.

Įstatymu jau įtvirtinta, kad mažosios gydymo įstaigos, t. y., teikiančios šeimos medicinos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas, turės mokėti 0,1 procento sieksiančias įmokas, skaičiuojant nuo praėjusių kalendorinių metų įstaigos pajamų už paslaugų teikimą, visos kitos – 0,2 procento. Numatyta, kad įmokos turės būti mokamos dalimis, kas ketvirtį.

Prognozuojama, kad 2020 metais įmokos į sąskaitą bus 2,3 mln. eurų, sąskaitos administravimui bus skiriama 23 tūkst. eurų. Numatyta, kas naujoms funkcijoms vykdyti VLK reikės įsteigti 4 pareigybes.

SAM Spaudos tarnyba

Pacientų sveikatai padarytą žalą atlygins VLK ]]>
Wed, 11 Dec 2019 12:23:23 +0000 pacientu-sveikatai-padaryta-zala-atlygins-vlk at https://www.jonavoszinios.lt
STT: nepotizmo rizikos intensyvumo rodiklis savivaldybių administracijose https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/stt-nepotizmo-rizikos-intensyvumo-rodiklis-savivaldybiu-administracijose/

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai jau trečią kartą atliko visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo rizikos intensyvumo (NRI) tyrimą. Nustatyta, kad palyginus su šių metų vasarį atlikto tyrimo rezultatais, vidutinis savivaldybių NRI rodiklis sumažėjo 0,7% – nuo 17,62% iki 16,92%. Giminaičių dalis sumažėjo 34 savivaldybių administracijose, padidėjo – 25, nepasikeitė – 1 savivaldybės administracijoje.

Jonavoje nepotizmo rizikos intensyvumas sumažėjo labai neženkliai (- 0,8%).

„Giminystės ryšys institucijoje savaime, kuomet giminaičiai nėra susiję tiesioginio pavaldumo ryšiais, nėra problema. Tačiau kuo didesnis nepotizmo rizikos intensyvumas, tuo labiau didėja tikimybė naudotis tarnybine padėtimi giminių įdarbinimui, paaukštinimui pareigose, atlyginimo didinimui, darbo sąlygų gerinimui ir pan. Šiuo tyrimu siekiama, kad sprendimų priėmėjai bei savivaldybių administracijų vadovai būtų informuoti apie galimas nepotizmo rizikas jų institucijose bei skirtų deramą dėmesį jų valdymui“, – sako STT Strateginės analizės skyriaus viršininkė dr. Margarita Švedkauskienė.

Nepotizmo rizikos intensyvumas labiausiai sumažėjo Šilalės r. (-9,85%), Neringoje (-5,09%) ir Kėdainių r. (-4,83%) savivaldybių administracijose. Jonavoje nepotizmo rizikos intensyvumas sumažėjo labai neženkliai (- 0,8%).

Š. m. lapkritį atliktas tyrimas rodo, kad didžiausias nepotizmo rizikos intensyvumas yra Pagėgiuose (34%), Šalčinininkų r. (27%) ir Šakių r. (26%). Šiuos skaičius „vejasi“ Jonavos rajono savivaldybė (20% ). Jonava, iš 60 savivaldybių, rikiuojasi 19 - oje vietoje.

Šiuos skaičius „vejasi“ Jonavos rajono savivaldybė (20% ). 

Mažiausias nepotizmo rizikos intensyvumas nustatytas Šilalės r., Birštone ir Pakruojo r. (po 7%).

Nepotizmas – tarnybinės padėties naudojimas giminėms proteguoti (įdarbinimui, paaukštinimui pareigose, atlyginimo didinimui, darbo sąlygų gerinimui ir pan.).

NRI (nepotizmo rizikos intensyvumas) – institucijos darbuotojų, susijusių 1-2 eilės giminystės, santuokos, 1-2 eilės svainystės ryšiais, taip pat bendrus vaikus turinčių, bet nesusituokusių darbuotojų, dalies nuo visų darbuotojų procentinė išraiška. Tai parodo nepotizmo riziką, t. y. kuriose įstaigose nepotizmo atvejų tikimybė didesnė.

Parengta pagal STT inf.

Pagrindinė nuotrauka - R.Budrio

Nuotraukų galerijoje:

1 pav. NRI pokyčiai savivaldybėse 2019 02 11 – 2019 11 04

2 pav. Savivaldybių NRI rodikliai 2019 11 04

3 pav. Detalūs tyrimo duomenys

 

STT: nepotizmo rizikos intensyvumo rodiklis savivaldybių administracijose STT: nepotizmo rizikos intensyvumo rodiklis savivaldybių administracijose STT: nepotizmo rizikos intensyvumo rodiklis savivaldybių administracijose STT: nepotizmo rizikos intensyvumo rodiklis savivaldybių administracijose ]]>
Wed, 11 Dec 2019 11:58:55 +0000 stt-nepotizmo-rizikos-intensyvumo-rodiklis-savivaldybiu-administracijose at https://www.jonavoszinios.lt
Pasipiktinimo banga dėl „Achemos“ neatsakingo požiūrio apie gyventojų informavimą https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pasipiktinimo-banga-del-achemos-neatsakingo-poziurio-apie-gyventoju-informavima/

Jau skelbėme, kad šiandien ryte iš bendrovės „Achema“  į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija - nusidriekė oranžiniai dūmai.  

Viešojoje erdvėje kilo gyventojų pasipiktinimo banga dėl Achemos neatsakingo požiūrio į gyventojų informavimą.

Portalo jonavoszinios.lt redakcijai paskambinę jonaviečiai pranešė, kad 10.30 val., Jonavoje buvo galima išgirsti ir sprogimo garsą, kuris, jų manymu, atskriejo nuo AB ,,Achema" pusės. Mūsų nepatvirtintais duomenimis, bendrovėje sprogo nitrozinių dujų vamzdis.

Anot aplinkosaugininkų, kurie kaip tik šiuo metu vyksta link Ukmergės, nuodingi dūmai, tame tarpe ir azoto oksidai pažeme driekiasi už Pageležių, tarp Laimiškių Ukmergės rajone.

Netrukus įvykio aplinkybėmis aplinkosauga domėsis pačioje įmonės Achema teritorijoje.

 

Pasipiktinimo banga dėl „Achemos“ neatsakingo požiūrio apie gyventojų informavimą Pasipiktinimo banga dėl „Achemos“ neatsakingo požiūrio apie gyventojų informavimą ]]>
Wed, 11 Dec 2019 10:42:13 +0000 pasipiktinimo-banga-del-achemos-neatsakingo-poziurio-apie-gyventoju-informavima at https://www.jonavoszinios.lt
Iš Achemos į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/is-achemos-i-ora-ismesta-padidejusi-azoto-oksidu-koncentracija/

Šiandien, gruodžio 11 d., bendrovės „Achema“ azoto rūgšties UKL gamybos agregate, dėl neaiškių priežasčių suveikė apsaugos sistemos įrenginys – membrana. Nuo bendrovės pusės nusidriekė oranžiniai dūmai – „Lapės uodega“.

Per kaminą į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija. Jonavoje esanti oro kokybės matavimo stotelė padidėjusio užterštumo kol kas nefiksuoja. Teigiama, kad teršalus vėjas nupūtė nuo miesto.

Šiuo metu aplinkosaugininkai vyksta į Achemos teritoriją vietoje vertinti situaciją.

Esant naujiems duomenims, informaciją atnaujinsime.

Iš Achemos į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija Iš Achemos į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija Iš Achemos į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija Iš Achemos į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija ]]>
Wed, 11 Dec 2019 09:49:41 +0000 is-achemos-i-ora-ismesta-padidejusi-azoto-oksidu-koncentracija at https://www.jonavoszinios.lt
Tyrimas: duona, cukrus ir sviestas dar dominuoja gyventojų mityboje – bet pamažu maitinamės sveikiau https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/tyrimas-duona-cukrus-ir-sviestas-dar-dominuoja-gyventoju-mityboje---bet-pamazu-maitinames-sveikiau/

Duona, cukrus ir sviestas – šiuos produktus kasdien vartoja daugiausia Lietuvos gyventojų. Beveik pusė žmonių kasdien valgo duonos (47 proc.), o daugiau kaip trečdalis (37 proc.) – kasdien vartoja cukraus. Vis dėlto pastebima, kad per trejus metus kasdien vartojančių cukraus sumažėjo 15 proc. punktų. 

„Matome tendenciją, kad žmonės stengiasi valgyti sveikesnį ir įvairesnį maistą, todėl produktų, dominuojančių kasdien, yra santykinai nedaug. Žymiai daugiau produktų – mėsos, sūrio, kiaušinių, makaronų ir pan. – kuriuos žmonės valgo kelis kartus per savaitę. Kita vertus, nors grynojo cukraus vartojimas mažėja – saldžių dalykų gyventojai nelinkę atsisakyti: pvz. valgančiųjų šokoladą, šokoladinius batonėlius, saldainius gyventojų kiekis per trejus metus beveik nekito“, – sako Justina Dundulytė, „Kantar“ tyrimų vadovė. 

Daržoves kasdien vartoja tik ketvirtadalis

Pasak tyrimų ekspertės, žiūrint į produktų, vartojamų bent kartą per savaitę, lentelę, pastebima tendencija, kad sveikesnių produktų vartojimas po truputį didėja, o ribotinų – po truputį mažėja. 

„Pvz., žuvies vartojimas per pastaruosius metus padidėjo 4 proc. punktais, nors šią produkto grupę bent kartą per savaitę valgo vis dar tik kiek daugiau trečdalio gyventojų (36 proc.). Labiausiai augo sūrio ir jogurto vartojimas, o labiausiai mažėjo – baltos duonos, kečupo ir dešrelių, sardelių vartojimas“, – analizavo ekspertė. 

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad cukraus vartojimas per trejus metus sumažėjo visose amžiaus grupėse, tačiau moterys ir vyresnio amžiaus žmonės cukraus apskritai vartoja mažiau. Vis dėlto vaisiai ir daržovės dar netapo daugumai kasdienio raciono dalimi – kasdien juos vartoja tik apie ketvirtadalį gyventojų. 

Skirtingos kartos – skirtingai valgo

J. Dundulytė pastebi, kad 16–29 m. amžiaus grupėje žmonės vartoja įvairesnius maisto produktus, bet nebūtinai sveikus. „Tyrimas rodo, kad jie dažniau nei kitos amžiaus grupės valgo šaldytus ar greitai paruošiamus produktus, pusfabrikačius, dažniau vartoja kečupą ir valgo daugiau saldumynų. Tuo tarpu, 30–49 m. grupė taip pat valgo įvairius produktus, tačiau išsiskiria kiek didesniu šviežių vaisių vartojimu, dažniau renkasi baltos duonos gaminius, jautieną, kiaulieną bei sūrį“, – akcentavo „Kantar“ tyrimų vadovė. Pasak jos, vyriausia grupė pasižymi tuo, kad vartoja ne tokį įvairų maistą, dažniau nei kitos amžiaus grupės valgo sviestą ir varškės sūrį. 

„Ko nors” nevalgo dauguma tautiečių

Pasak J. Dundulytės, skaičiai rodo, kad net įprastai sveikais laikomi produktai – pienas, jogurtas, varškė, mėsa – turi po dešimtadalį ir daugiau žmonių apskritai nevartojančių šio produkto. Iš viso yra beveik 40 produktų kategorijų, kurių nevalgo 5 ir daugiau procentai gyventojų. 

„Daugėja žmonių, nevalgančių mėsos produktų ar atsisakančių kažkurios kitos maisto produktų grupės, pvz. grūdų. Save laikančių vegetarais dabar yra apie 7 proc. Tačiau įdomu tai, kad faktiškai dauguma maisto produktų grupių turi grupę žmonių visai to produkto nevartojančių – nesvarbu, ar tai mėsa, žuvis, makaronai, sūris, jogurtas, šviežiai kepta duona ar saldumynai – yra žmonių, kurie to nevalgo“, – sako J. Dundulytė. 

Populiarėja paruošti vartojimui produktai 

Kita įdomi tendencija susijusi su paruoštais vartojimui produktais: nors maždaug kas antras žmogus jų nevartoja, kategoriškai jų atsisakančių dalis per trejus metus mažėja. 

„Galbūt greitesnis gyvenimo tempas lemia ir tokių produktų paklausą: greitai paruošiamos košės ar makaronai, karštas maistas nuo prekystalio, tirpios sriubos ir šaldytos picos – matome, kad daugėja šių produktų vartotojų“, – pastebi „Kantar“ tyrimų vadovė J. Dundulytė. 

Moterys maitinasi sveikiau

Ekspertė taip pat atkreipia dėmesį, kad moterys labiau linkusios rinktis tradiciškai sveikais laikomus produktus. Jos dažniau vartoja šviežius vaisius, daržoves, jogurtą, tuo tarpu vyrai dažniau nei moterys renkasi baltą duoną, cukrų, makaronus, šaldytą ar jau paruoštą maistą. Vyrai labiau linkę rinktis mėsos produktus ir daugiau užkandžiauti. Kita vertus, kalbant apie šokoladą, sausainius ir saldainius,  moterys ir vyrai panašūs smaližiai – bent kartą per savaitę pasmaguriauja beveik trečdalis. 

Apie Atlas tyrimą

Kantar Atlas™ tyrimas analizuoja įvairius žmonių pirkimo ir vartojimo įpročius bei nuostatas. Tyrimą sudaro klausimai apie daugiau nei 90 produktų grupių vartojimą, prekės ženklų žinomumą ir polinkį rinktis tam tikrus dalykus. Klausimai apima respondentų požiūrį į prekes ar paslaugas, reklamą žiniasklaidoje, laisvalaikį, vertybines nuostatas. Kasmetinis tyrimas buvo atliktas 2019 m. vasario–balandžio mėn, apklausti 1799 15–74 m. Lietuvos gyventojai.

Tyrimas: duona, cukrus ir sviestas dar dominuoja gyventojų mityboje – bet pamažu maitinamės sveikiau ]]>
Wed, 11 Dec 2019 09:47:50 +0000 tyrimas-duona-cukrus-ir-sviestas-dar-dominuoja-gyventoju-mityboje---bet-pamazu-maitinames-sveikiau at https://www.jonavoszinios.lt
„LG Cargo“ bendradarbiaus su koncernu „Achemos grupė“: per trejus metus perveš 30 mln. tonų krovinių https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lg-cargo-bendradarbiaus-su-koncernu-achemos-grupe-per-trejus-metus-perves-30-mln-tonu-kroviniu/

Didžiausios Baltijos šalyse geležinkelių įmonių grupės „Lietuvos geležinkeliai“ krovinių vežimo bendrovė „LG Cargo“ teiks krovinių vežimo paslaugas koncerno „Achemos grupė“ bendrovėms.

Tai numatančią naują trejų metų trukmės sutartį gruodžio 9 dieną pasirašė „LG Cargo“ generalinis direktorius Egidijus Lazauskas ir koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius Giedrius Jakubauskas.

„Šiandien pradedame naują bendradarbiavimo etapą su „Achemos grupe“. Mums tai reikšminga sutartis, nes tokiu būdu sustipriname savo konkurencingumą namų rinkoje, o teikdami vagonų nuomos ir manevravimo paslaugas diversifikuojame veiklą. Žinoma, vertiname kliento pasitikėjimą ir dėsime visas pastangas užtikrinti patikimą ir greitą krovinių pervežimą. Tikimės, jog tokiu būdu prisidėsime prie lietuviško verslo konkurencingumo augimo ir pramonės plėtros Lietuvoje“, –  sakė „LG Cargo“ generalinis direktorius Egidijus Lazauskas.

„LG Cargo“ teiks krovinių vežimo, vagonų nuomos ir manevravimo paslaugas koncerno valdomoms bendrovėms „Achema“, „Transachema“, „Agrochema“ ir „Agrochema plius“ bei Klaipėdos jūrų uoste veikiančioms įmonėms „Krovinių terminalas“, „Centrinis Klaipėdos terminalas“ ir „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ (KLASCO).

Planuojama, jog „LG Cargo“ per trejus metus perveš iš viso apie 30 mln. tonų „Achemos grupės“ bendrovių krovinių.

„LG Cargo“ krovinius „Achemos grupės“ bendrovėms vežė ir iki šiol, tačiau tai buvo daroma pagal atskiras sutartis su bendrovėmis.

Nauja sutartis įsigalios nuo 2020 metų sausio 1 dienos.

Asociatyvi archyvo nuotr.

„LG Cargo“ bendradarbiaus su koncernu „Achemos grupė“: per trejus metus perveš 30 mln. tonų krovinių ]]>
Wed, 11 Dec 2019 09:02:30 +0000 lg-cargo-bendradarbiaus-su-koncernu-achemos-grupe-per-trejus-metus-perves-30-mln-tonu-kroviniu at https://www.jonavoszinios.lt
Pradedamas pasiruošimas 2020 m. šaukimui į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/pradedamas-pasiruosimas-2020-m-saukimui-i-nuolatine-privalomaja-pradine-karo-tarnyba/

Pradedamas pasirengimas šaukimui į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą 2020 metais. „Šauktinių institutas yra geriausias garantas sparčiam pajėgų komplektavimui ir kariuomenės rezervo didinimui, o šią tarnybą atlikę kariai turės galimybę tapti profesinės karo tarnybos kariais, kariais savanoriais ar papildyti Lietuvos kariuomenės parengtojo rezervo gretas“,  – sako Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas.

2020 m. atlikti nuolatinę privalomąją pradinę  karo tarnybą bus pašaukta per 3800 jaunuolių. Dar 210 aukštųjų mokyklų studentų šią tarnybą galės atlikti dalyvaudami Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose.

2020 m. šaukiamųjų sąrašai bus sudaromi sausio 9 dieną, o pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama kovo viduryje – Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione. Su 2020 m. šaukimo į NPPKT planu galima susipažinti interneto svetainėje www.karys.lt skiltyje „Nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba / 2020 m. šaukimo planas“.

„2019 m. patirtis parodė, kad noras atlikti nuolatinę privalomąją pradinę  karo tarnybą  ir  taip prisidėti prie šalies saugumo didinimo, jaunuolius  skatina tarnybą rinktis savo noru. Tikimės, kad  ir kitais metais tarnybą besirenkančių savo noru jaunuolių skaičius nemažės“, – sako Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo  tarnybos  viršininkas.

Pagal priimtą Seimo sprendimą, nuo 2015 m. kiekvienais metais į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pašaukiami nuo 3 000 iki 4 000 karo prievolininkų. 

Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba jau dabar kviečia visus norinčius atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo tarnybos skyrius ir užsirašyti atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą 2020 m. savo noru. Savo noru tarnybą atlikti pageidaujantys jaunuoliai galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes išmokas, t. y. tarnybos metu galės gauti daugiau kaip 1250 eurų išmoką, o atlikus tarnybą, dar apie 1750 eurų.

Visų regioninių karo prievolės ir komplektavimo skyrių ir poskyrių kontaktus galima rasti interneto svetainėje www.karys.lt , skiltyje „Bendraukime / Mūsų kontaktai“. Taip pat visą informaciją apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje galima gauti susisiekus telefonu nemokama konsultavimo linija 8 800 12340.

 

Nuotrauka: Arnas Čemerka /Lietuvos kariuomenė

Pradedamas pasiruošimas 2020 m. šaukimui  į nuolatinę privalomąją  pradinę  karo tarnybą ]]>
Wed, 11 Dec 2019 08:38:53 +0000 pradedamas-pasiruosimas-2020-m-saukimui-i-nuolatine-privalomaja-pradine-karo-tarnyba at https://www.jonavoszinios.lt
Vyras nusprendė: sėdant prie vairo, nereikia nei teisių, nei blaivaus proto https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vyras-nusprende-sedant-prie-vairo-nereikia-nei-teisiu-nei-blaivaus-proto/

Kaip praneša Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, vakar, gruodžio 10-ąją, Jonavoje, Chemikų gatvėje,  apie 19.30 val. sulaikytas neblaivus vairuotojas (gim. 1972 m.).

Alkotesteriu jam nustatytas vidutinis girtumo laipsnis, 2,15 prom.

Negana to, paaiškėjo, kad pastarasis prie  „Mazda Premacy“ vairo sėdo neturėdamas ir teisės vairuoti transporto priemonę.

Primename, kad vairavimas išgėrus, kai neblaivumas yra daugiau nei 1,5 prom., užtraukia baudžiamąją atsakomybę.

Vyras nusprendė: sėdant prie vairo, nereikia nei teisių, nei blaivaus proto ]]>
Wed, 11 Dec 2019 08:31:27 +0000 vyras-nusprende-sedant-prie-vairo-nereikia-nei-teisiu-nei-blaivaus-proto at https://www.jonavoszinios.lt
Skaitytojas: grėsmingas vaizdas virš Achemos - ar tai kas nors rimta? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/skaitytojas-gresmingas-vaizdas-virs-achemos---ar-tai-kas-nors-rimta/

Skaitytojas Arminas (pavardė redakcijai žinoma – red.past.) ir jo artimieji sunerimo šiandien ryte išvydę, jo žodžiais tariant, grėsmingą vaizdą virš bendrovės „Achema“.  Pranešęs apie nerimą keliantį reginį, Arminas atsiunčia tai įrodančias nuotraukas.

„Štai ką matau žiūrint į "Achemos" pusę. Artimieji sunerimo. Ar tai kas nors rimta?“, - portalui jonavoszinios.lt atsiųstas nuotraukas komentavo Arminas.

Pasak „Achema“ technikos direktoriaus Juozo Tunaičio, bendrovė turi daug apytakinio vandens, kuris vėsina įmonės agregatus. Vėliau vanduo vėsinamas aušintuvuose ir šio technologinio proceso metu, dėl oro sąlygų, nugaruoja apie 2 proc. vandens.

Anot J.Tunaičio, tokį reiškinį gyventojai gali matyti kiekvieną žiemą – jis nėra pavojingas.

Skaitytojo nuotraukos 

Skaitytojas: grėsmingas vaizdas virš Achemos - ar tai kas nors rimta? ]]>
Wed, 11 Dec 2019 07:38:27 +0000 skaitytojas-gresmingas-vaizdas-virs-achemos---ar-tai-kas-nors-rimta at https://www.jonavoszinios.lt
Berlyne pristatytas iš Jonavos kilusių seserų filmas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/berlyne-pristatytas-is-jonavos-kilusiu-seseru-filmas/

Jau daugelį metų Berlyne, Čekų centre vykstantis renginys „DokuMontag“ kino mylėtojus supažindina su Europos geriausiais nepatogias temas gvildenančiais dokumentiniais filmais. Gruodžio 10 dieną čia vyko Jūratės ir Vilmos Samulionyčių režisuoto filmo „Liebe Oma, guten Tag!“ pristatymas. 

Filmo centre – vokietė Ella Fink, karo metais sužadėtinio Kazimiero ieškoti į Lietuvą atvykusi moteris. Mylimojo Ella nesurado, tačiau nebegrįžo ir pas šeimą – viename Lietuvos kaimelyje praleido visą gyvenimą, kurį baigė savižudybe. Po daugiau nei 30-ties metų moters anūkės, seserys Vilma ir Jūratė, naršydamos archyvus, senus laiškus ir nuotraukas, stengiasi suprasti senelę ir sužinoti daugiau apie jos dingusį mylimąjį. Tikimasi, kad visi atsakyti klausimai reikš pabaigą šeimoje pasikartojančioms savižudybėms, nelaimingoms santuokoms ir priklausomybėms.

Po peržiūros gausiai susirinkusi publika ​galėjo su filmo autorėmis gyvai pabendrauti per „Skype“ programą.

Renginį organizavo Čekų centras Berlyne bendradarbiaudamas su kino festivaliu „Litauisches Kino Goes Berlin“.

Seserys Samulionytės - gimusios ir augusios Jonavoje. Jūratė - kino režisierė, Vilma - fotografė.  

Berlyne pristatytas iš Jonavos kilusių seserų filmas ]]>
Wed, 11 Dec 2019 06:54:21 +0000 berlyne-pristatytas-is-jonavos-kilusiu-seseru-filmas at https://www.jonavoszinios.lt
Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/baigiantis-rotacijai-lietuvoje-apdovanoti-nato-priesakiniu-pajegu-bataliono-kovines-grupes-kariai/

Gruodžio 9 d. Rukloje, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, vyko NATO Priešakinių pajėgų kovinės grupės 6-osios rotacijos karių ir vadovybės apdovanojimo ceremonija. 

Šventinėje rikiuotėje dalyvavo visų šešių kontingentų (Vokietijos,  Nyderlandų, Norvegijos, Čekijos, Belgijos ir Islandijos) kariai ir civiliai, tarnaujantys 6-ojoje rotacijoje.  Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ (MPB „Geležinis Vilkas“) vadas plk. Mindaugas Petkevičius apdovanojo karius Lietuvos kariuomenės medaliais „Už tarpusavio paramą“ ir padėkomis, o labiausiai nusipelniusiems kariams įteikė Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų medalius „Už pasižymėjimą“. 

Sveikindamas karius  plk. M. Petkevičius pabrėžė, kad NATO Priešakinių pajėgų grupė atlieka didelį vaidmenį atgrasant potencialius agresorius, o dabartinės NATO Priešakinių pajėgų kovinės grupės rotacijos vadas plk. ltn. Rouvenas Habelis (Vokietijos 391-ojo mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas) visomis jo vadovaujamų kontingentų kalbomis tarė „Ačiū“, taip  padėkodamas už nepriekaištingą tarnybą, atsidavimą ir pasiektus aukštus rezultatus. 

Šiuo metu NATO Priešakinių pajėgų kovinėje grupėje tarnauja apie 1200 karių. Nuo dislokavimo pradžios, kartu su Lietuvos kariais rotuodamiesi, jau yra treniravęsi per 8 tūkst. karių iš devynių NATO valstybių – Vokietijos, Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos, Čekijos,  Islandijos, Liuksemburgo, Kroatijos, Prancūzijos.  

NATO pajėgos Ruklos miestelyje keičiasi kas pusę metų. Kitų metų pradžioje atvyks 7-oji NATO Priešakinių pajėgų rotacija, kuri tęs tarptautinę misiją, vykdomą nuo 2017 m., kai Lietuvą pasiekė pirmieji NATO sąjungininkų kariai. 

NATO Priešakinių pajėgų kovinės grupės užduotis yra stiprinti atgrasymą ir kolektyvinę gynybą Lietuvoje, o krizės ar konflikto atveju ginti Lietuvą, kartu su Lietuvos nacionalinėmis ir papildomai atvykstančiomis sąjungininkų pajėgomis.

 

 

LK MPB „Geležinis Vilkas“ vadovybės G9 skyriaus Civilių ir kariškių bendradarbiavimo vyr. karininkas vyr. ltn.  Aleksandr Seliuk 

MPB „Geležinis Vilkas“ nuotraukos

Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai Baigiantis rotacijai Lietuvoje apdovanoti NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai ]]>
Wed, 11 Dec 2019 06:44:53 +0000 baigiantis-rotacijai-lietuvoje-apdovanoti-nato-priesakiniu-pajegu-bataliono-kovines-grupes-kariai at https://www.jonavoszinios.lt
Jau pradėta sniego gamyba slidinėjimo trasoje https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jau-pradeta-sniego-gamyba-slidinejimo-trasoje/

Praėjusią naktį, oro temperatūrai keliais laipsniais nukritus žemiau nulio, slidinėjimo trasoje įjungtos sniego gamybos patrankos bei pradėtas trasos paruošimas slidinėjimo sezonui.

Apie 2 valandą nakties, Joninių slėnyje esančioje slidinėjimo trasoje, įjungtos turimos keturios sniego patrankos – įtaisai dirbtiniam sniegui gaminti. Anot trasas prižiūrinčios bendrovės „Jonavos paslaugos“ direktoriaus Edmundo Muloko, nuo šiol bus išnaudojama kiekviena šaltesnė para.

„Parėjusią naktį, kai temperatūra nukrito iki beveik 3 laipsnių šalčio, pradėjom gaminti sniegą. Nors orų prognozės dažnai apgauna, tačiau tikimės, kad orai išsilaikys šalti ir galėsime tinkamai paruošti trasą slidinėjimo sezonui. Nuolat stebime orų permainas, sekam oro temperatūras ir nuo šiandien išnaudosim visas galimybes sniego gamybai. Kai tik bus tinkama minusinė temperatūra, sniego patrankos bus įjungiamos.

Atsižvelgiant į oro temperatūrą bei reikiamą sniego storio sluoksnį, trasos paruošimas gali šiek tiek užtrukti – net iki kelių parų. Slidinėjimo trasos atidarymą paskelbsim iškart, kai bus prigaminta pakankamai sniego“, - sakė E. Mulokas.

Šiais metais keisis ir slidinėjimo trasų teikiamų paslaugų kainos. Apie jas bus informuota artimiausiu metu. 

R. Bardausko archyvo nuotr.

Jau pradėta sniego gamyba slidinėjimo trasoje ]]>
Wed, 11 Dec 2019 06:39:10 +0000 jau-pradeta-sniego-gamyba-slidinejimo-trasoje at https://www.jonavoszinios.lt
Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/i-jonavos-vaiku-lopseli---darzeli-bitute-susirinko-smalsieji-tyrejai-ir-atradejai/

Kodėl dangus būna skirtingų spalvų? Kas nutiks, jei lašinsime spalvotą skystį ant cukraus kubelio? Kaip veikia magnetai? Ar vanduo turi plėvelę? Šie ir daugybę kitų klausimų vaikams kyla stebint artimiausią aplinką, tyrinėjat mūsų žemėje vykstančius negyvosios gamtos reiškinius. Vaikų smalsumui ir norui išsiaiškinti tai, kas vyksta aplinkui – ribų nėra. Belieka mums, suaugusiems, skatinti juos klausinėti ir drauge pasinerti į nuostabų ir paslaptingą tyrinėjimų ir atradimų pasaulį.

Gruodžio 9 d. Jonavos vaikų lopšelyje-darželyje „Bitutė“ vyko rajoninė priešmokyklinio amžiaus vaikų tyrinėjimų ir atradimų laboratorija „Žemė – mūsų planeta“. Šio renginio sumanytoja įstaigos direktorė Violeta Skodienė dar metų pradžioje inicijavo ir įstaigoje subūrė smalsių, aktyvių mokytojų STEAM darbo grupę. STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) – tai integralus ir kompleksiškas tikrovės reiškinių pažinimas ir kūrybiškas jų pritaikymas bei problemų sprendimas gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos srityse. Siekdami tapti STEAM mokyklų tinklo nare, siekiame propaguoti šią veiklą ne tik lopšelyje-darželyje „Bitutė“, bet ir tarp rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų.

Į tyrimų ir atradimų laboratoriją atvyko Jonavos vaikų lopšelių-darželių „Žilvitis“, „Saulutė“, „Dobilas“, Justino Vareikio progimnazijos ir Panerio pradinės mokyklos komandos. Visus susirinkusiuosius pasveikino Mažasis princas (meninio ugdymo mokytojas Mantas Kučinskas) ir teatro studijos artistai, kurie suvaidino pasaką „Juodoji tetulė“. Jaunieji „mokslininkai“ pristatė namų darbus – įvairius bandymus ir eksperimentus, papasakojo, ką pavyko išsiaiškinti juos atliekant. Mažojo princo ir Mokslininko geografo (mokytoja Edita Vaznaitienė) lydimi pasinėrė į paslaptingą tyrinėjimų ir atradimų kelionę. Drauge aiškinosi įvairius reiškinius vykstančius mūsų planetoje Žemėje, pasižadėjo įgytas žinias naudoti tik geriems darbams.

Smalsiuosius tyrėjus ir atradėjus sveikino į renginį atvykusi Jonavos rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto vyriausioji specialistė Vilma Dobrovolskienė. Palinkėjo kiekvieną dieną ne tik kelti klausimus, bet ir kuo aktyviau pasinerti į atsakymų paiešką.

Mokslo šventę vainikavo UAB „Gaschema“ padovanotas „Sauso ledo šou“. Esame dėkingi įstaigos generaliniam direktoriui Valdemarui Vareikai už suteiktą galimybę patyrinėti sauso ledo savybes, o Skaistei Vaičiulaitytei ir Redai Chamanskienei už nepakartojamą reginį ir skanius kokteilius.

Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Bitutė“ STEAM darbo grupė

 

 

Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai Į Jonavos vaikų lopšelį - darželį „Bitutė“ susirinko smalsieji tyrėjai ir atradėjai ]]>
Tue, 10 Dec 2019 14:51:23 +0000 i-jonavos-vaiku-lopseli---darzeli-bitute-susirinko-smalsieji-tyrejai-ir-atradejai at https://www.jonavoszinios.lt
Lietuva sėkmingai įsigijo 4 mln. jodo tablečių https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuva-sekmingai-isigijo-4-mln-jodo-tableciu/

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad kaip ir žadėta, Lietuva sėkmingai įsigijo 4 mln. jodo tablečių, kurios gali užtikrinti apsaugą nuo radioaktyviojo jodo branduolinės avarijos atveju. Tuo tikslu gruodžio 5 d. sudaryta sutartis su ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusiu konkurso dalyviu. Bendra sutarties vertė – per 1 mln. eurų su PVM. 

Pirkimą organizavo ir sudarytą sutartį administruoja SAM Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC).

Gyventojai tabletėmis bus aprūpinami bendradarbiaujant su gydymo įstaigomis, savivaldybių administracijomis.

SAM primena, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju, todėl jos turėtų būti vartojamos tik rekomendavus valdžios institucijoms.

Lietuva, nustatydama reikalavimus kalio jodido tablečių naudojimui įvykus branduolinei avarijai, vadovavosi 2017 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis.

SAM inf.

Lietuva sėkmingai įsigijo 4 mln. jodo tablečių ]]>
Tue, 10 Dec 2019 14:44:13 +0000 lietuva-sekmingai-isigijo-4-mln-jodo-tableciu at https://www.jonavoszinios.lt
Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietavos-mokykloje-vel-suzaistas-kaledinis-krepsinio-turnyras-pazinkime-vieni-kitus/

Jonavoje siekiama kuo aktyviau įveiklinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą bei tarpusavio bendrystę. Taip pat, atkreipti dėmesį, jog visi, dirbdami kartu, galime pasiekti daugiau. Kad šią žinią paskleisti kuo plačiau, Lietavos mokykloje jau antrą kartą surengtas draugiškas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“.

Kalėdinį krepšinio turnyrą organizavo Jonavos visuomenės sveikatos biuras, Lietavos pagrindinė mokykla ir Jonavos r. policijos komisariatas.

Šio turnyro tikslas – skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, gerinti fizinį aktyvumą bei psichinę sveikatą.

Kaip teigė renginio organizatoriai, turnyras rengiamas draugiškumo pagrindu, tad nei nugalėtojų, nei pralaimėjusių jame nėra.

Kadangi turnyras buvo draugiškas, prizais ir dovanomis apdovanotos visos komandos: Lietavos pagrindinės mokyklos; Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centro; Jonavos politechnikos mokyklos; Jonavos Šaulių J.Vareikio 211 -os kuopos Jaunųjų šaulių; Jonavos r. PK; Jonavos rajono Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos  ir Jonavos rajono savivaldybės komandos.

Šioms varžyboms teisėjavo Jonavos rajono priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos ir Lietavos mokyklos atstovai.

 

Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ Lietavos mokykloje vėl sužaistas Kalėdinis krepšinio turnyras „Pažinkime vieni kitus“ ]]>
Tue, 10 Dec 2019 13:57:29 +0000 lietavos-mokykloje-vel-suzaistas-kaledinis-krepsinio-turnyras-pazinkime-vieni-kitus at https://www.jonavoszinios.lt
Įtvirtintos sodininkų bendrijai nepriklausančių asmenų teisės ir pareigos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/itvirtintos-sodininku-bendrijai-nepriklausanciu-asmenu-teises-ir-pareigos/

Seimas pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, patikslinti nuostatas, susijusias su sodininkų bendrijai nepriklausančių, bet sodo sklypą įsigijusių, asmenų statusu, teisėmis ir pareigomis, sodininkų bendrijų valdymu, supaprastinti sodininkų bendrijų susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarką.

Pasak naujų nuostatų iniciatorių, pastaruoju metu sodininkų bendrijų veiklai neigiamą poveikį daro asmenys, įsigiję sklypus sodininkų bendrijų teritorijose, nestojantys į bendrijas ir nenorintys mokėti jokių mokesčių bendrijai.

Pagal priimtas pataisas, sodininkų bendrijai nepriklausančių asmenų teises ir pareigas nustatys šis ir kiti įstatymai, taip pat bendrijos vidaus tvarkos taisyklės. Pavyzdžiui, šie asmenys galės be balsavimo teisės dalyvauti bendrijos narių susirinkime, gauti informaciją apie bendrijos narių susirinkimo nustatytas jam privalomas įmokas, kartu su šeimos nariais naudotis bendrijos bendrojo naudojimo objektais pagal jų funkcinę paskirtį, taip pat turės teisę apskųsti bendrijos valdymo organų sprendimus ir kt.

Tarp sodininkų bendrijai nepriklausančių asmenų prievolių būtų laikytis bendrijos įstatų ir vykdyti jos sprendimus, nedaryti žalos kaimyninių sklypų naudotojams ir aplinkai, imtis priemonių prieš augalų kenkėjus, augalų ligas, invazines rūšis ir augalų plitimą į kaimyninius sklypus, pagal bendrijos pateiktas sąskaitas apmokėti už proporcingai jiems tenkančias bendrojo naudojimo objektų eksploatacijos, bendrojo naudojimo žemės tvarkymo, bendrojo naudojimo objektų priežiūros organizavimo išlaidas bei proporcingai jiems tenkančias įnašų dalis, susijusias su bendrosios dalinės nuosavybės objektų mėgėjų sodo teritorijoje atnaujinimu, pagerinimu ar sukūrimu, kitas suteiktas paslaugas ir kt.

Pataisų iniciatoriai atkreipia dėmesį, kad šalyje daugėja teisinių ginčų dėl sodininkų bendrijose vykdomos komercinės veiklos, kuri nėra susijusi su mėgėjiška sodininkyste, todėl įstatyme siūloma tobulinti teisinį reguliavimą dėl veiklos, kuria galima užsiimti mėgėjų sodo teritorijoje, dėl sandorių ar kitų veiksmų, atliekamų su sodo sklypais.

Įstatyme būtų apibrėžta, kad mėgėjų sodo teritorijoje ūkinė-komercinė veikla gali būti vykdoma tik laikantis teisės aktų, nedarant žalos asmenų turtui ir gyvenamajai aplinkai, nepažeidžiant sodininkų ir kitų asmenų gyvenimo ir poilsio sąlygų, mėgėjų sodininkystės veiklos ir sodo bendrijos vidaus tvarkos taisyklių.

Priimtais pakeitimais taip pat nutarta įtvirtinti sodininkų kelių perdavimo savivaldybėms reglamentavimą.

Naujai projektuojamiems mėgėjų sodų teritorijos vidaus keliams (gatvėms) būtų nustatytas minimalus plotis – 4,5 m.

Už naujus Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimus (projektas Nr. XIIIP-2277(8) balsavo 76 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 26 parlamentarai.

Asociatyvi archyvo nuotr.

Įtvirtintos sodininkų bendrijai nepriklausančių asmenų teisės ir pareigos ]]>
Tue, 10 Dec 2019 13:15:14 +0000 itvirtintos-sodininku-bendrijai-nepriklausanciu-asmenu-teises-ir-pareigos at https://www.jonavoszinios.lt
Ar privalome žinoti apie Savivaldybės valdomose įstaigose ir įmonėse neužimtas darbo vietas? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ar-privalome-zinoti-apie-savivaldybes-valdomose-istaigose-ir-imonese-neuzimtas-darbo-vietas/

Atvertus internetinį Jonavos rajono savivaldybės puslapį www.jonava.lt ir peržiūrėjus skiltį „Darbo skelbimai“, aptiksime viešinamus gan senokus pranešimus apie laisvas darbo vietas savivaldybėje. Perskaičius tokius aštuonis skelbimus, už akių užkliūva devintasis darbo skelbimas  - „Panevėžio lėlių vežimo teatras priims į darbą aktorių“. Šis darbo skelbimas, viešinamas oficialioje savivaldybės svetainėje, skelbtas 2017 metais, tačiau akivaizdu, kad skiltyje „Darbo skelbimai“ trūksta informacijos apie savivaldybėje ar jai pavaldžiose įstaigose neužimtas darbo vietas ir ieškomus specialistus.

Akivaizdu, kad skiltyje „Darbo skelbimai“ trūksta informacijos apie savivaldybėje ar jai pavaldžiose įstaigose neužimtas darbo vietas ir ieškomus specialistus.

Į tai dėmesį atkreipė ir Tarybos narys, Frakcijos „Auganti Jonava“ seniūnas Remigijus Osauskas.  Tarybos narys parengė ir sprendimo projektą „Dėl visuomenės informavimo apie Jonavos rajono savivaldybės valdomose įstaigose ir įmonėse neužimtas darbo vietas tvarkos aprašo patvirtinimo“, kuris bus svarstomas gruodžio 19 dieną.

Anot sprendimo projektą parengusio R. Osausko, šiuo metu nėra vienos centralizuotos sistemos, kurioje būtų skelbiamos laisvos darbo vietos. Jonavos rajono savivaldybės reguliavimo sričiai priskirtos įstaigos ir įmonės skelbimus viešina savo atskiromis priemonėmis ir galimybėmis, kurios ne visiems gyventojams yra žinomos, patogiai ir lengvai prieinamos. Visuomenė bus geriau informuota apie laisvas darbo vietas ir bus įgyvendintas didesnis skaidrumas atrenkant darbuotojus Jonavos rajono savivaldybės reguliavimo sričiai priskirtose įstaigose ir įmonėse.

„Manau, kad visų įstaigų, priklausančių savivaldybei, laisvos darbo vietos turi būti talpinamos ir skelbiamos vienoje vietoje – savivaldybės interneto tinklalapyje. Ieškančiam darbo asmeniui būtų patogiau ir paprasčiau susirasti pageidaujamą darbą, nes nereikėtų sugaišti daug laiko naršant vis skirtingas interneto svetaines. Taipogi didėtų ir savivaldybės skaidrumas, viešinant neužimtas darbo vietas jai pavaldžiose įmonėse ar įstaigose - ar tai būtų darželis, mokykla, ar uždaroji akcinė bendrovė. Reikia užtikrinti asmenų teisę žinoti apie viešajame sektoriuje aktyvuojamas darbo vietas“, - įsitikinęs Remigijus Osauskas.

Šiam sprendimo projektui dar turės pritarti rajono taryba, gruodžio 19 d. vyksiančiame posėdyje.  

 

Ar privalome žinoti apie Savivaldybės valdomose įstaigose ir įmonėse neužimtas darbo vietas? ]]>
Tue, 10 Dec 2019 12:50:38 +0000 ar-privalome-zinoti-apie-savivaldybes-valdomose-istaigose-ir-imonese-neuzimtas-darbo-vietas at https://www.jonavoszinios.lt
Jonavos politechnikos mokyklai skirta nominacija „Metų mokymo institucija 2019“ https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-politechnikos-mokyklai-nominacija---metu-mokymo-institucija-2019/

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai jau 21-ąjį kartą pakvietė verslo, valdžios, akademinės bendruomenės bei socialinių partnerių atstovus į tradicinį metinį bendruomenės vakarą.

Šventiniame vakare netrūko sveikinimo žodžių, padėkų ir apdovanojimų. Rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius, sveikindamas susirinkusius vakaro svečius, padėkojo už pasitikėjimą atstovauti verslo bendruomenei, kurios pasiekimai vis labiau matomi ir vertinami, pasidžiaugė galimybe įvertinti bendruomenės narius už jų nuopelnus.

Už įskirtingus pasiekimus ir nuopelnus buvo nominuotos įvairios įmonės.

Džiugu, kad Kauno regione „Metų mokymo institucijos“ nominacija šiais metais atiteko Jonavos politechnikos mokyklai. Tai - visos mokyklos bendruomenės nuopelnas. Be abejonės, ši nominacija kartu ir įpareigoja tęsti pradėtus darbus bei imtis naujų veiklų.

Jonavos politechnikos mokyklos inf.

Jonavos politechnikos mokyklai skirta nominacija „Metų mokymo institucija 2019“ Jonavos politechnikos mokyklai skirta nominacija „Metų mokymo institucija 2019“ Jonavos politechnikos mokyklai skirta nominacija „Metų mokymo institucija 2019“ ]]>
Tue, 10 Dec 2019 12:39:44 +0000 jonavos-politechnikos-mokyklai-nominacija---metu-mokymo-institucija-2019 at https://www.jonavoszinios.lt
Ministerijoje aptarė aplinkkelio klausimą https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ministerijoje-aptare-aplinkkelio-klausima/

Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius antradienį lankėsi Susisiekimo ministerijoje, kur su viceministru Vladislav Kondratovič ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) vadovu Vitalijumi Andrejevu aptarė Jonavos aplinkkelio projektą. Susitikime taip pat dalyvavo Seimo narys Rimantas Sinkevičius.

Meras domėjosi ministerijos planais ir pasirinktais būdais spręsti jonaviečiams aktualią spūsčių problemą valstybinės reikšmės kelyje A6 ties Jonavos miestu.

„Projektas turi būti prioritetinis, nes šis kelias aktualus ne tik Jonavos rajono gyventojams, bet ir Lietuvos kariuomenei, Rukloje dislokuotiems NATO kariams", - susitikime kalbėjo viceministras V. Kondratovič.

LAKD vadovas V. Andrejevas informavo, kad pagal parengtą pirminį aplinkkelio specialųjį planą žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūra yra baigta ir LAKD pasiruošusi 2020 metais pradėti rengti aplinkkelio techninį projektą.

Susitikime sutarta, kad techninis projektas bus parengtas per trumpiausią įmanomą terminą.

Jonavos rajono savivaldybės inf.

Ministerijoje aptarė aplinkkelio klausimą ]]>
Tue, 10 Dec 2019 12:28:29 +0000 ministerijoje-aptare-aplinkkelio-klausima at https://www.jonavoszinios.lt
Seimas padidino azartinių lošimų apmokestinimą https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/seimas-padidino-azartiniu-losimu-apmokestinima/

Seimas, 74 parlamentarams balsavus už ir 10 susilaikius, priėmė Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-1191(2), padidindamas azartinių lošimų apmokestinimą.

Atsižvelgiant į tai, kad loterijų organizatoriai loterijų lošimo mokestį moka nuo didesnės mokesčio bazės, išplatintų loterijos bilietų nominalios vertės, nustatyta, kad organizuojant loterijas, loterijų ir lošimų mokesčio bazei taikomas 5 procentų mokesčio tarifas.

Įvertinus kitose Europos Sąjungos valstybėse nustatytus didesnius lošimų ir loterijų mokesčių tarifus, padidinti loterijų ir lošimų mokesčio tarifai: organizuojant bingą, totalizatorių, lažybas – vietoj 15 procentų nustatyti 18 procentų mokesčio tarifą; nuotoliniams lošimams – vietoj 10 procentų nustatyti 13 procentų mokesčio tarifą.

Taip pat nustatytas didesnis fiksuotas loterijų ir lošimų mokesčio dydis už kiekvieną lošimų veiklos leidime nurodytą lošimo įrenginį:

už A kategorijos lošimo automatą – nebe 232, bet 260 eurų per kalendorinių metų mėnesį (toliau – mėnuo);

už B kategorijos lošimo automatą – nebe 87, bet 130 eurų per kalendorinių metų mėnesį; už ruletės, kortų arba kauliukų stalą –  nebe 1738, bet 2300 eurų per mėnesį.

Pataisos įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Seimas padidino azartinių lošimų apmokestinimą ]]>
Tue, 10 Dec 2019 12:10:20 +0000 seimas-padidino-azartiniu-losimu-apmokestinima at https://www.jonavoszinios.lt
FNTT atliko kratas, įtardama bandymus sukčiauti šimtatūkstantinėmis ES paramos lėšomis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/fntt-atliko-kratas-itardama-bandymus-sukciauti-simtatukstantinemis-es-paramos-lesomis/

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba šiandien atliko kratas ikiteisminiame tyrime dėl pasikėsinimo apgaule užvaldyti Europos Sąjungos paramą žemės ūkiui. Per kratas sulaikyti du įtariamieji.

Tyrimo metu nustatyta, kad grupė Kauno apskrities ūkininkų, turėdami tikslą apgaule savo naudai įgyti didelės vertės svetimą turtą – Europos Sąjungos paramos lėšas, užpildė ir Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pateikė 2018 metų Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškas.

ES parama skiriama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“, naudojant Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Paraiškų priėmimo informacinę sistemą.

Paraiškose deklaruota iš viso 3735,79 ha kitų asmenų valdomų žemės plotų, melagingai nurodant, neva šiuose plotuose vykdoma žemės ūkio veikla, ir tokiu būdu pasikėsinant apgaule neteisėtai įgyti daugiau kaip 700 000 eurų tiesioginių išmokų. Paaiškėjus minėtoms aplinkybėms, Nacionalinė mokėjimo agentūra paraiškų vertinimą sustabdė ir prašomų lėšų neišmokėjo, įtarus nusikalstamos veikos požymius.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūra. Už didelės vertės svetimo turto užvaldymą apgaule Baudžiamasis kodeksas nustato laisvės atėmimą iki aštuonerių metų.

FNTT inf. 

FNTT atliko kratas, įtardama bandymus sukčiauti šimtatūkstantinėmis ES paramos lėšomis ]]>
Tue, 10 Dec 2019 11:30:26 +0000 fntt-atliko-kratas-itardama-bandymus-sukciauti-simtatukstantinemis-es-paramos-lesomis at https://www.jonavoszinios.lt
Seimas nuleido rinkimų kartelę https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/seimas-nuleido-rinkimu-kartele/

Priimtomis Seimo rinkimų įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIIIP-3737(2) parlamentarai suvienodino Seimo ir savivaldos rinkimų reguliavimą. Įstatyme įtvirtinta, kad partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 3 proc. (šiuo metu – 5 proc.) rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Jungtinis kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. (šiuo metu – 7 proc.) rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Įstatyme įtvirtinta, jeigu už sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra balsavę mažiau kaip 60 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, teisę dalyvauti skirstant mandatus įgyja tas lig šiol skirstant mandatus nedalyvavęs sąrašas (sąrašai, jeigu už juos balsavo vienodas rinkėjų skaičius), už kurį balsavo daugiausia rinkėjų. Tokiu pat būdu kandidatų sąrašų, turinčių teisę dalyvauti skirstant mandatus, skaičius didinamas ir toliau iki tokio jų skaičiaus, kada už kandidatų sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra balsavę ne mažiau kaip 60 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

 

Seimas nuleido rinkimų kartelę ]]>
Tue, 10 Dec 2019 10:59:57 +0000 seimas-nuleido-rinkimu-kartele at https://www.jonavoszinios.lt