Jonavos žinios https://www.jonavoszinios.lt/naujienos lt Vaiko pinigus siūloma didinti nuo 30 iki 50 eurų https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vaiko-pinigus-siuloma-didinti-nuo-30-iki-50-euru

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė ir suinteresuotoms institucijoms teiks derinti Išmokų vaikams įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriame siūloma nuo ateinančių metų išmoką vaikui padidinti nuo 30 iki 50 eurų.

Taip pat siūloma suvienodinti papildomai skiriamos išmokos vaikui dydį vieną ar du vaikus auginančioms nepasiturinčioms šeimoms, kurių pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės negu 183 eurai, ir šeimoms, auginančioms tris ir daugiau vaikų.

Jeigu siūlymams būtų pritarta, prie universalios 50 eurų išmokos vaikui nepasiturinčioms šeimoms ir šeimoms, auginančioms tris ir daugiau vaikų, papildomai būtų mokama vienodo dydžio 20 eurų išmoka už kiekvieną vaiką.

Šiuo metu papildomai mokamos išmokos vaikui dydis priklauso nuo vaikų amžiaus: vaikui nuo gimimo iki 2 metų mokama 28,50 eurų, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, – 15,20 eurų išmoka per mėnesį.

„Kaip ir žadėjome anksčiau, vaiko pinigai kitais metais didės iki 50 eurų už kiekvieną vaiką. Šis siūlymas pateiktas žinant labai aiškų tikslą – norime sumažinti vaikų patiriamą skurdą ir padėti visoms šeimoms, auginančioms vaikus. Sakydamas „visoms šeimoms“ noriu pabrėžti šios išmokos visuotinumą, kuris reiškia, kad visi vaikai turi gauti tam tikras paslaugas ar išmokas nepaisant fakto, kurioje šeimoje gimė“, - teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Siūlymams įgyventi iš valstybės biudžeto papildomai reikėtų skirti apie 130 mln. eurų.

Per pirmą 2018 m. pusmetį vaiko pinigams mokėti išleista apie 83 mln. eurų.

2018 m. rugpjūčio 14 d. duomenimis, vaiko pinigus paprašyta skirti 488,1 tūkst. vaikų, patenkinta prašymų dėl 485 tūkst. vaikų.

Iš visų pateiktų prašymų priimta 99,4 proc. sprendimų dėl išmokos vaikui skyrimo.

Vaiko pinigus siūloma didinti nuo 30 iki 50 eurų ]]>
Tue, 14 Aug 2018 13:36:01 +0000 vaiko-pinigus-siuloma-didinti-nuo-30-iki-50-euru at https://www.jonavoszinios.lt
Vasarą palydint, rudenį pasitinkant https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/vasara-palydint-rudeni-pasitinkant

Ruklos dienos stovykloje laiką leidžiantys vaikai nedykaduoniauja. Paraginti VŠĮ „Tikėk savimi“ kartu su Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro (VLC) mokytojomis Renata ir Rasa per dvi dienas surengė tikrą šventę sau ir Ruklos globos namų senjorams. Vaikai skynė gėles, rinko puokštes, rūpinosi vaišiu stalu, linksma šventės programa.

Pasak VŠĮ „Tikėk savimi“ įkūrėjos Inos Čekauskienės, šventė surengta artėjančių Žolinių proga, taip pat su tikslu palydėti vasarą ir pasitikti rudenį.

Atrodė, kad vaikų ir senjorų linksmybėms šypsojosi saulė ir linkėjo gražaus artėjančio rudens.

VLC veikla orientuota į vaikus ir jaunimą, tačiau šiais metais, pirmą kartą nuspręsta surengti programą ir senjorams, kas, pasak centro direktorės Joanos Gudžiūnienės, jai pačiai buvo nemenkas iššūkis parenkant užsiėmimus, žaidimus ir pan., tačiau tapo akivaizdu, kad surengtos linksmybės tiko visiems.   

Šventinės dienos linksmybių netemdė subjuręs oras, kaip kad buvo prognozuota, anaiptol, atrodė, kad vaikų ir senjorų linksmybėms šypsojosi saulė ir linkėjo gražaus artėjančio rudens.

Renginio organizatoriai dėkoja visiems šventės dalyviams bei kitiems, prisidėjusiems prie jos organizavimo.  

Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant Vasarą palydint, rudenį pasitinkant ]]>
Tue, 14 Aug 2018 11:20:07 +0000 vasara-palydint-rudeni-pasitinkant at https://www.jonavoszinios.lt
Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/viesniai-is-amerikos-plojo-pilna-skaruliu-baznycia

Rugpjūčio dvyliktosios dienos popietę nuskambėjo antrasis Skarulių muzikos festivalio renginys – Šv. Mišias aukojo naujasis Jonavos dekanas kun. Virginijus Birjotas, giedojo Skarulių muzikos festivalio meno vadovas Liudas Mikalauskas. Kaip visuomet gausų tikinčiųjų būrį sukvietusi Skarulių bažnyčia ir šį kartą buvo pilnut pilnutėlė.

Po Šv. Mišių pasirodymą surengė bei nuo pat pirmųjų natų pavergė visų širdis jau aštuoniolika metų Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenanti Čikagos lietuvių operos primadona, Čikagos simfoninio orkestro choro dainininkė, sopranas Nida Grigalavičiūtė. Solistei klavišiniais talkino charizmatiškasis maestro Vytautas Lukočius, pagyvinęs koncertą solistės atliekamų kūrinių nuotaikingu pristatymu. Viešnia iš JAV atliko spalvingą programą, kurioje buvo galima išgirsti ir žymiausias pasaulio klasikų arijas, ir lietuvių liaudies dainas. Koncerto pabaigoje solistė pradžiugino publiką atlikdama porą kūrinių duetu su festivalio meno vadovu Liudu Mikalausku, šie kūriniai, kaip ir visi solistės pasirodymai palydėti gausiomis publikos ovacijomis, koncerto kulminacijoje publika klausėsi kūrinių stovėdama. Atlikėja abejingų nepaliko savo įspūdinga vokalo technika, skaidriu tembru bei bendraujant sklindančia šiluma – po koncerto dar ilgai netilo susižavėjimo kupinos kalbos apie įvykusį koncertą, o pati solistė dėkojo už įsimintiną popietę: „Buvo ypatingai malonu koncertuoti Skarulių Šv. Onos bažnyčioje, žinant, kad ji beveik 400 metų senumo. Pirmiausiai tai yra paveldas, o tokioje erdvėje visada ypatinga būti – tuo labiau koncertuoti. Iš karto pajutau šilumą iš žmonių, susidomėjimą, labai maloniai netikėta buvo, kad žmonės kartu dainavo“, po koncerto dalinosi įspūdžiais Nida Grigalavičiūtė.

Po koncerto meno vadovas Liudas Mikalauskas dėkojo pagrindiniam festivalio rėmėjui, Jonavos rajono savivaldybei bei pakvietė publiką į paskutinįjį Skarulių muzikos festivalio uždarymo koncertą, kuris vyks kitoje šventovėje – Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčioje Jonavoje. Šv. Mišios bus aukojamos 10 val., po jų vyks koncertas „Laiškai iš Suomijos“, dalyvaus Angelika Klas, Suomijos operos primadona, bei Lappeenranta Saimaa Sinfonietta simfoninis orkestras, meno vadovas ir vyr. dirigentas Vytautas Lukočius. Festivalio organizatoriai pažadėjo, kad šis festivalis, sukviečiantis gausią publiką iš visos Lietuvos bei siekiantis tapti gražia tradicija Jonavos krašte, vyks ir kitais, 2019-aisiais metais.

 

Algimanto Barzdžiaus nuotraukos

 

 

 

Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia Viešniai iš Amerikos plojo pilna Skarulių bažnyčia ]]>
Tue, 14 Aug 2018 10:53:18 +0000 viesniai-is-amerikos-plojo-pilna-skaruliu-baznycia at https://www.jonavoszinios.lt
,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli" komanda lankėsi Jonavos ligoninėje https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/lietuvai-100-sveikas-mazyli-komanda-lankesi-jonavos-ligonineje

"Lietuvai 100 – Sveikas, mažyli" – MEGZKIME VISI! Tai nacionalinis kojinaičių mezgimo projektas, kurio tikslas – šimtmečio proga pasveikinti 2018-aisiais metais gimusius naujagimius, apdovanojant juos Lietuvos žmonių megztomis trispalvėmis kojinaitėmis. Lietuvoje kasmet gimsta virš 30 000 naujagimių, todėl projekto organizatoriai kvietė visus mezgėjus prisijungti, megzti, kad kuo daugiau mažųjų Lietuvos piliečių būtų pasveikinti!

Su tokiomis patriotiškomis dovanomis projekto organizatoriai lankosi visos šalies gimdymo namuose, na, o šiandien, rugpjūčio 14 dieną apsilankė ir Jonavos ligoninės akušerijos ir ginekologijos skyriuje. 

Šie metai - įsimintini ir prasmingi metai, nes Lietuvos valstybingumo šimtmetis bus minimas visus 2018-uosius metus. Pasak projekto organizatorių, nors megztų kojinaičių Lietuvos naujagimiams dar trūksta, bet tikimasi, kad iki metų pabaigos moterys trispalvių mažų kojinių tikrai dar numegs.

Anot VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorės Aldonos Balutienės, Jonavai šių patriotinių dovanų nepritrūks, tad ir Jonavos gimdyvės, ir jų kūdikiai turės gražią dovaną bei puikų atsiminimą apie šimtmečio šventę.

Projekto komanda – savanoriai, „Padedu augti“ šeimos gerovės specialistai, „Nėštumo kalendorius“ ir „Suomiškas ugdymas“ atstovai, Lietuvos savivaldybių asociacija bei kiti.

,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ,,Lietuvai 100-Sveikas, mažyli ]]>
Tue, 14 Aug 2018 09:51:35 +0000 lietuvai-100-sveikas-mazyli-komanda-lankesi-jonavos-ligonineje at https://www.jonavoszinios.lt
M. Vyšniauskaitė. Kodėl taip sunku tvarkytis su pinigais? Arba homo economicus vs. homo sapiens https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/m-vysniauskaite-kodel-taip-sunku-tvarkytis-su-pinigais-arba-homo-economicus-vs-homo-sapiens

Pastaruoju metu internete sklandė toks linksmas klausimas: „Ko aš niekada nesuprasdavau?” Šalia jo buvo pateikti trys atsakymo variantai: a) matematikos, b) fizikos, c) kur dingsta mano pinigai. Atsakymas apie pinigus populiarumu gerokai lenkė kitus du variantus. Sakoma, kad kiekviename pokšte yra dalis tiesos. Kai iki atlyginimo likę dvi savaitės, o pinigai jau kažkur išgaravę – linksma tikrai nebūna.

Patarimų, ką daryti, kad pinigai taip greitai nedingtų – visi daugybę kartų girdėjome. Pavyzdžiui, kasdien nepirk kavos degalinėje – per penkis metus sutaupysi dviračiui. Pradėk taupyti pensijai nuo pat pirmojo atlyginimo. Įdarbink pinigus – investuok. Turėk kelis pajamų šaltinius ir planuok išlaidas. Kreditas nėra išeitis – taupyk. Turėk tiek santaupų, kad netekęs darbo galėtum iš jų lengvai išgyventi bent pusę metų.

Lyg ir žinome asmeninių finansų valdymo taisykles, tačiau kasdien jas laužome. Įvairūs tyrimai rodo, kad kas penktas lietuvis išvis netaupo. Du iš penkių – bent kartą metuose susiduria su situacija, kai pritrūksta pinigų kasdienėms išlaidoms. Investuoja tik vienas iš dešimties. Daugiau negu pusė lietuvių susidurtų su finansinėmis problemomis, jei netektų darbo. Net du iš trijų – neveda asmeninio biudžeto.

Ir tai nėra koks besivystančios šalies bruožas ar postsovietinis palikimas. Panašiai elgiasi ir turtingų šalių gyventojai. Trečdalis amerikiečių neturi santaupų, kas antras britas jaučiasi finansiškai pažeidžiamu. Beveik pusei australų didžiausias streso šaltinis – būtent pinigai.

Ar tai reiškia, kad asmeninių finansų valdymo taisyklės neveikia ir net neverta stengtis jų laikytis? Tikrai ne. Tai reiškia, kad mes nesame vien tik šaltu protu besivadovaujantis homo economicus (lot. ekonominis žmogus), kuriam šios taisyklės sukurtos, esame – homo sapiens (lot. mąstantis žmogus). Tai yra, esame žmonės, kurie klysta, pasiduoda emocijoms ir yra linkę gyventi šia diena.

Nuo ekonomikos nepabėgsi

Visgi, kad ir kokie žmogiški bebūtume, ignoruoti ekonomikos nepavyks. Pasirodo, kasdien kiekvienas žmogus padaro nuo 6 iki 10 finansinių pasirinkimų. Net ir vaikai galvoja išleisti ar sutaupyti kišenpinigius. Jei pridėtume ir ekonominius sprendimus, pasirinkimų būtų dar daugiau. Jūsų sprendimas skaityti ar neskaityti šį straipsnį – jau yra ekonomika. Sprendžiate, kaip panaudoti laiką, kuris yra ribotas.

Ekonominis mąstymas įsijungia visuomet, kai norime turėti daugiau, nei turime. Ir tai nebūtinai susiję su pinigais. Po darbo norisi suspėti ir žurnalą paskaityti, ir pasportuoti, ir prancūzų kalbos pasimokyti, ir naują suknelę nusipirkti. Akivaizdu, kad visko padaryti nepavyks ir teks rinktis.

Kiekvienas pasirinkimas turi alternatyvas ir pasekmes. Jei nuspręsite sportuoti, galbūt dar spėsite numesti kelis kilogramus iki vasaros atostogų, bet su prancūzais susikalbėti jau nepavyks. Todėl tenka pasverti, kas svarbiau – numesti kilogramai ar prancūzų kalbos žinios.

Išjungus ekonominį mąstymą – ekonomikos realybė veikti nenustoja. Net nieko neveikimas yra ekonominis sprendimas. Nieko neveikdamas ar negalvodamas, ką veikti – praleidi galimybes, kurias galėtum išnaudoti. Mums visiems tai dažnai nutinka.

Nuo homo economicus prie homo sapiens

Tradicinė ekonomika kalba apie homo economicus – racionalų, šaltai visus sprendimus pasveriantį, apskaičiuojantį, visą informaciją turintį ir maksimalios naudos siekiantį individą. Beveik kompiuterį. Tokiems ir sukurtos asmeninių finansų valdymo taisyklės. Nieko keisto, kad realiems žmonėms jų laikytis be galo sunku.

Iš tiesų, daugelį sprendimų priimame daug nemąstydami, automatizuodami kasdienius veiksmus. Juk kiekvieną rytą ilgai nesvarstome – naudotis liftu ar lipti laiptais, kokiu keliu važiuoti į darbą. Kasdien mums reikia daug kartų rinktis, todėl dėl laiko ir informacijos stokos, daugelį sprendimų atliekame iš inercijos ir neįvertinę pasekmių.

Net ir tiems, kurie turi aiškius tikslus ir žino būdus, kaip jų pasiekti, kartais pritrūksta savikontrolės ir jie elgiasi visiškai priešingai nei turėtų elgtis homo economicus. Dažnai dietos paįvairinamos pyragais, o rimtų knygų skaitymą pakeičia naršymas Feisbuke.

Net patiems racionaliausiems ne visada pavyksta vadovautis šalta logika. Ir jiems pasitaiko ilgai automobiliui taupytus pinigus išleisti svajonių atostogoms. O  profesionalūs investuotojai pasiduoda nepagrįstai baimei ir parduoda akcijas, vos šių kainai ėmus kristi.

Apie tai kalba nemažai šiuolaikinių ekonomistų, kurie ekonomiką sieja su psichologinėmis žmogaus savybėmis. Vienas jų – praėjusių metų ekonomikos Nobelio premijos laureatas – Richardas Thaleris. Būtent jis atskyrė homo economicus nuo homo sapiens. Sakoma, kad Nobelį jis gavo už tai, kad „į ekonomiką grąžino realų žmogų”. Žmogų su visomis jo silpnybėmis ir ydomis, tokį, koks jis ir yra.

Šis naujas požiūris labai daug ką paaiškina ne tik moksle, bet ir kasdienėse situacijose. Pavyzdžiui, kodėl netaupome senatvei, kodėl ateities gerovę aukojome vardan šiandienos malonumų, kodėl neatsisakome nepelningų investicijų ar pasiimame didesnį nei galėtume sau leisti būsto kreditą.

Kada pradėsi taupyti senatvei? Senatvėje!

Daugelis apie tai, kaip gyvens senatvėje, susimąsto tada, kai pensija jau ant nosies. Nors finansų ekspertai apie senatvę siūlo pradėti galvoti vos tik pradėjus gauti pajamas, ir  geriausia – dar dvidešimties. Bet paklauskime dvidešimtmečio, ar jis išvis kada nors planuoja pasenti? Atsakymą galime nuspėti.

Populiaru sakyti, kad senatvei taupysiu, kai daugiau uždirbsiu. Tačiau ką darome, kai daugiau uždirbame? Daugiau išleidžiame. Augant atlyginimui, auga ir norai. Gal kažkada dviratis atrodė kaip didžiausia svajonė, paskui norėjosi motociklo, o artėjant keturiasdešimtmečiui dažnas svajoja persėsti į sportinį automobilį.

Ar žinojote, kad Lietuvoje vidutinė senatvės pensija sudaro apie 35 proc. buvusio atlyginimo? Jei uždirbote 1000 eurų, pensijos gausite 350. Visuomenė sparčiai sensta, todėl greičiausiai jūsų pensija bus dar mažesnė. Bet, ar žinodami šį faktą, pradėsite rimčiau ruoštis senatvei?

Daugelis tai žinome. Kodėl tuomet ignoruojame ir į ateitį žvelgiame taip, tarsi jos nebūtų? Logikoje tai vadinama – mąstymo klaida, paremta naiviu tikėjimu (ang. wishful thinking). Nors kas antra santuoka baigiasi skyrybomis, nei viena prie altoriaus stovinti pora nemano, kad jiems taip nutiks. Norime laimingos santuokos ir turtingos senatvės, todėl darome prielaidą, kad taip būtinai ir nutiks. Nors šis noras gali išsipildyti tik jei mes patys imsimės veiksmų, kad to pasiektume. Ir santuokos, ir senatvės pensijos atvejais – misija įmanoma.

Du žmonių tipai: planuotojai ir darytojai

Finansų ekspertai sako, kad norint taupyti, reikėtų atsisakyti kasdienių, nebūtinų smulkmenų. Viena tokių galėtų būti – kavos gėrimas namie, o ne degalinėje. Puiku. Tokiu būdu galime sutaupyti du eurus per dieną. Dešimt eurų per penkias darbo dienas. Apie keturis šimtus aštuoniasdešimt eurų per metus. Kelionei į Tailandą tektų taupyti mažiausiai tris metus. Žinoma, dar galima atsisakyti ir vakarienės mieste, pasibuvimų su draugais bare, nuosavo automobilio. Gal tuomet svajonių  atostogoms sutaupytume per metus. Tikrai yra tokių, kuriems tai pavyksta. Bet daugeliui žmonių toks savęs ribojimas – nepakeliama kančia.

Daugeliui kavos puodelis šį rytą atrodo žymiai vertingesnis nei atostogos žydram paplūdimy po trijų metų. Kodėl? Elgsenos ekonomikos tyrinėtojai sako, kad  ateities gerovę žmonės yra linkę paaukoti vardan šiandienos malonumų. Mums sunku atsisakyti įprastų kasdienių, lengvai gaunamų smulkmenų dėl miglotų ir tolimų ateities svajonių.

Tas pas R. Thaleris išskyrė du žmonių tipus – planuotojus ir darytojus. Planuotojams būdinga siekti ilgalaikių tikslų. Tai tie, kurie gali atsisakyti kavinių ir automobilio tam, kad per metus sutaupytų atostogoms. Darytojai – nori mėgautis čia ir dabar. Kaip manote, kokio tipo žmogus esate jūs? Greičiausiai turite ir planuotojo, ir darytojo savybių. Tiesa, planuoti daugeliui yra sunkiau.

Daugiau planuoti padeda išankstiniai įsipareigojimai, pavyzdžiui, susilažinate su draugu, kuris iš jūsų pirmasis nuvyks į Tailandą. Tai paaiškina, kodėl žmonės dalyvauja tokiose įsipareigojimo reikalaujančiose programose, kaip įvairūs dietų klubai, anoniminių alkoholikų susitikimai arba kodėl daugelis perka metinį sporto klubo abonementą.

Dar vienas patarimas – svajokite! Kažko atsisakyti neįmanoma jei neturi noro, kuris būtų toks didelis ir stiprus, kad visų mažų malonumų atsisakymas atrodytų kaip artėjimas prie tikslo, o ne savęs kankinimas. Pagalvokite, kur norite būti po penkerių ar dešimties metų. Didelė svajonė palengvins kasdienius sprendimus.

Kodėl neparduotumėt savo kačiuko už 1000 eurų?

Turiu du katinus. Abu juos parsinešiau namo nuo šiukšlių konteinerio. Ar parduočiau juos, jei kas nors pasiūlytų 1000 eurų? Tikrai ne. Nors realios ekonominės vertės jie tikriausiai net neturi, juk benamių kačių pasiūla gerokai viršija paklausą.

Šis pavyzdys stipriai ir tiksliai iliustruoja tai, kad dalykams suteikiame ne tik finansinę, o ir sentimentalią vertę.  Štai todėl vyresnio amžiaus žmonėms sunku atsisakyti didelio buto miesto centre, nors jo išlaikymas jiems kainuoja per brangiai ir apsunkina gyvenimą. Arba kodėl neatsisakome nuolat gendančio automobilio, nesėkmingų investicijų ar delsiame išmesti senas kalėdines atvirutes. Jaučiame emocinį prisirišimą, o ir turimai nuosavybei esame linkę suteikti didesnę vertę nei ji išties verta.

Tradicinė ekonomika, įvairios pinigų valdymo taisyklės, o ir mūsų pačių begaliniai norai spaudžia dalykus įkainoti, siekti maksimalios naudos. Tačiau tik mes patys sprendžiame, kur brėžti ribą. Nuolatinis ekonomizavimas gali tapti nepakeliama našta. Žmogiška yra visų dalykų neekonomizuoti, vertinti emocinę jų reikšmę. Nors ekonomiškai naudingiau yra dirbti viršvalandžius ir savaitgaliais, bet laikas su draugais ar šeima yra žymiai vertingesnis.

Nepaleiskite vairo iš rankų

Ir – pats svarbiausias dalykas. Pinigai gali padėti siekti tikslų, bet situaciją valdote jūs. Tai darote netobulai, nes nesate homo economicus, racionaliai mąstantys robotai.

Populiaru dalyti patarimus, kurti taisykles, kurių laikantis per mėnesį tampama milijonieriumi. Dažniausiai nieko naujo tos taisyklės nepasako, didžiąją dalį šių patarimų ir taip žinome. Kiekvieno užduotis – atsirinkti tai, kas tinka būtent jam. Tokiu atveju dėl pasekmių galėsime pykti tik ant savęs, o ne ant „kvailų” taisyklių.

Viskas yra mūsų rankose ir tik mes patys savo ydas galime paversti galimybėmis.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas, Švietimo centro vadovė Marija Vyšniauskaitė

M. Vyšniauskaitė. Kodėl taip sunku tvarkytis su pinigais? Arba homo economicus vs. homo sapiens ]]>
Tue, 14 Aug 2018 07:11:32 +0000 m-vysniauskaite-kodel-taip-sunku-tvarkytis-su-pinigais-arba-homo-economicus-vs-homo-sapiens at https://www.jonavoszinios.lt
Patarimai, kaip motociklininkams kelyje tapti labiau matomiems https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/patarimai-kaip-motociklininkams-kelyje-tapti-labiau-matomiems

Jau šį šeštadienį, rugpjūčio 18 d., vyks didžiausias mototuristų ralis Lietuvoje „Ryterna modul Mototourism Rally“. Vienas iš svarbiausių šio intelektualaus ralio siekių – saugumas keliuose, kuris gali lemti ne tik laimėtas varžybas, bet ir sėkmingai įveiktą turiningą kelionę po Lietuvą. Taigi, „Regitros“ specialistai dalijasi patarimais motociklininkams, kaip tapti labiau matomiems kitiems eismo dalyviams.

Didžioji dalis eismo įvykių, kuriuose vienas iš dalyvių yra motociklininkas, įvyksta dėl to, kad vairuotojas nepastebėjo dviratės transporto priemonės. Kitaip tariant, automobilių vairuotojai galvoja, jog kelyje važiuoja tik automobiliai ir kitų transporto priemonių pamatyti tiesiog nesitiki. Taigi, atsižvelgiant į tai, jie atitinkamai planuoja ir savo veiksmus.

Būtina atkreipti visų vairuotojų dėmesį bei priminti, jog nors kelyje motociklų yra gerokai mažiau, jie yra šalia ir susidūrimo atveju motociklo vairuotojui pasekmės būna itin skaudžios. Taip pat svarbu pastebėti ir tai, jog motociklas yra gerokai mažesnis ir savo padėtį eismo sraute gali pakeisti žymiai greičiau. Dėl šios priežasties ir automobilių, ir motociklų vairuotojai privalo nuolat stebėti aplinką ir būti pasiruošę netikėtumams.

Keturios taisyklės, padėsiančios būti geriau matomu

Pirmiausia, motociklininkas turėtų dėvėti ryškiaspalvę aprangą arba liemenę, kuri padėtų išsiskirti iš kitų eismo dalyvių srauto. „Regitros“ specialistas ir motociklų mylėtojas Arvydas Jankauskas rekomenduoja rinktis geltonos spalvos apdarus, kitaip dar vadinamus hi-vis (angl. high visibility). Jie tiesiog geriau pastebimi iš tolo.

„Ne ką mažiau svarbi ir šalmo spalva. Dažniausiai motociklininkai renkasi juodus šalmus, nors  pirmenybę derėtų teikti hi-vis arba bent jau baltos ar kitos ryškios spalvos šalmui. Beje, svarbu žinoti, jog patyrus avariją, kurios metu smūgį sugėrė šalmas, jo naudoti nebegalite – net jei nėra matomų sugadinimo žymių. Jos gali būti vidinės“, – sako „Regitros“ vyresnysis specialistas A. Jankauskas.

„Regitros“ specialistas ir motociklų mylėtojas Arvydas Jankauskas rekomenduoja rinktis geltonos spalvos apdarus.

Kalbant apie transporto priemonės paruošimą, labai svarbu, jog į gatves išriedėtų ne tik techniškai tvarkingas, tačiau ir švarus motociklas. Didesnį dėmesį reikėtų atkreipti į motociklo žibintus, kurie privalo būti švarūs, kad tinkamai apšviestų gatvę ir informuotų priekyje esančius vairuotojus.

Galiausiai, būtina pasirinkti ne tik saugų greitį, bet ir pagreitį, nes, kaip ir buvo minėta, motociklas pasižymi tokia savybe, jog yra pakankamai galingas ir lengvas, todėl nuvažiuoti tam tikrą atkarpą kelyje jis gali kelis kartus greičiau nei automobilis. Kitaip tariant, jei motociklininkas važiuoja gerokai greičiau nei visas srautas, arba greitai keičia savo padėtį kelyje, tai nereikia tikėtis, jog kiti vairuotojai spės jį pastebėti – jie tiesiog nesitiki, kad kažkas kelis kartus greitesnis gali netikėtai atsirasti zonoje, kurią buvo neseniai akimis patikrinę.

Važiavimas lėta gyvatėle gali tapti tikru iššūkiu

Saugumą keliuose užtikrina ne tik transporto priemonės matomumas, tačiau ir geri motociklo valdymo gebėjimai. Kokie įgūdžiai yra svarbiausi motociklininkams, Lietuvoje nustato ralio partnerė „Regitra“, kurios darbuotojai šiemet suteiks galimybę ralio dalyviams prisiminti bei atlikti vieną iš praktinio egzamino elementų – lėtą gyvatėlę.

„Bendradarbiaujame su „Regitra“ dėl to, kad žaismingai, nemoralizuodami ir nedarydami spaudimo atkreiptume ralio dalyvių dėmesį bei parodytume, kad priminti vairavimo įgūdžius, kuriuos galbūt pamiršo, yra svarbu“, – teigė vienas iš Mototurizmo ralio organizatorių Markas Dolgov.

Organizatorius taip pat pastebi, jog važiuoti tiesiai moka daugelis, tačiau dažnai kelionės sėkmė priklauso nuo to, kaip vairuotojas moka manevruoti. Pavyzdžiui, staigiai apvažiuoti kliūtį arba apsisukti siauroje gatvėje.

Saugumą keliuose užtikrina ne tik transporto priemonės matomumas, tačiau ir geri motociklo valdymo gebėjimai. 

„Noriu akcentuoti, kad „Regitros“ egzaminai nėra laužti iš piršto. Manevravimo pratimai labai susiję su realaus gyvenimo iššūkiais, situacijomis ir įgūdžiais, kurie reikalingi vos išvažiavus į kelią“, – sakė M. Dolgov.

Renginio metu, norint atlikti lėtą gyvatėlę, dalyvių komandoms reikės atvykti į bet kurį iš 8 „Regitros“ egzaminų centrų: Tauragėje, Utenoje, Šiauliuose, Alytuje, Panevėžyje, Marijampolėje ir Telšiuose, kur vienas komandos narys savo motociklu turės atlikti šį pratimą.

 

Patarimai, kaip motociklininkams kelyje tapti labiau matomiems ]]>
Tue, 14 Aug 2018 06:29:55 +0000 patarimai-kaip-motociklininkams-kelyje-tapti-labiau-matomiems at https://www.jonavoszinios.lt
Kuo skiriasi užrašai „Geriausias iki...“ ir „Tinka vartoti iki...“? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/kuo-skiriasi-uzrasai-geriausias-iki-ir-tinka-vartoti-iki

Neseniai Europos Komisijos užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad apie 10 proc. iš 88 mln. tonų kasmet Europos Sąjungoje (ES) susidarančių maisto atliekų yra susijusios su tinkamumo vartoti termino ženklinimu. Faktą, kad ne visi vartotojai skiria tinkamumo vartoti terminų „Geriausias iki...“ ir „Tinka vartoti iki...“ reikšmes, patvirtina ir įvairios vartotojų apklausos. Prieš keletą metų „Eurobarometro“ vykdyto tyrimo duomenys parodė, kad užrašo „Geriausias iki...“ reikšmę supranta mažiau nei pusė (47 proc.) ES gyventojų, o užrašo „Tinka vartoti iki...“ – tik 40 proc. vartotojų.

Ant maisto produkto nurodytas minimalus maisto produkto tinkamumo vartoti terminas – tai gamintojo nustatytas terminas, iki kurio pabaigos tinkamai laikomas produktas išlaiko savo specifines savybes. Saugant neišpakuotą maisto produktą gamintojo nurodytomis ar įprastomis sąlygomis minimaliu tinkamumo vartoti terminu jis išlaiko optimalias fizines, chemines ir mikrobiologines savybes, susijusias su produkto saugumu ar kokybe, pavyzdžiui, drėgnį, konsistenciją ir aromatą.

Užrašas „Geriausias iki...“ paprastai pateikiamas ant negreitai gendančių maisto produktų pakuočių, pavyzdžiui, kruopų, miltų, makaronų, taip pat konservuotų, džiovintų maisto produktų ir t. t. Daugelis šių maisto produktų pasibaigus šalia užrašo „Geriausias iki...“ nurodytam terminui dar yra saugūs vartoti, tačiau jų kokybė jau gali būti pablogėjusi, pavyzdžiui, susilpnėjęs aromatas. Nors prekybininkai, pasibaigus minėtam minimaliam tinkamumo vartoti terminui, nebegali prekiauti šiais produktais, tačiau siekiant išvengti maisto švaistymo vartotojai raginami įsitikinti, ar namuose jų turimi maisto produktai pasibaigus nurodytam „Geriausias iki...“ terminui tikrai yra nebetinkami vartoti. Pavyzdžiui, įvertinti, ar produkto pakuotė nepažeista (nesukiužusi ar neaprūdijusi), ar produktas nepraradęs išvaizdos, ar neturi pašalinio kvapo. Nenustačius defektų (rūdžių, pelėsio, pašalinio kvapo ir pan.), ar kokybės nuokrypių, tokių produktų išmesti nebūtina, juos galima panaudoti ruošiant maistą. Pagal nacionalinių teisės aktų reikalavimus nuoroda „Geriausias iki...“ pažymėti maisto produktai, pasibaigus nurodytam terminui ir įvertinus jų saugą, priklausomai nuo produkto gali būti perduodami labdarai ar paramai, atiduodami šerti gyvūnams.

Maisto produktų, paženklintų užrašu „Geriausias iki...“, nereikia painioti su maisto produktais, paženklintais nuoroda „Tinka vartoti iki...“.

Atkreiptinas dėmesys, kad jeigu užrašu „Geriausias iki...“ paženklinti maisto produktai buvo laikomi netinkamomis sąlygomis, t. y. buvo palikti ilgesniam laikui karštame automobilyje, sudrėko transportuojant ar saugant, pažeista jų pakuotė, saugus jų tinkamumo vartoti terminas gali sutrumpėti.

Maisto produktams, paženklintiems nuoroda „Tinka vartoti iki...“, minėtos rekomendacijos netaikomos. Užrašas „Tinka vartoti iki...“ vartotojui nurodo, kad tai labai greitai gendantis maisto produktas, galintis per trumpą laiką sukelti tiesioginį pavojų žmonių sveikatai. Įprastai šiuo užrašu ženklinami švieži, atvėsinti maisto produktai, tokie kaip jogurtas, pienas, mėsa, įskaitant maltą mėsą ir mėsos gaminius, žuvis ir jos produktai, nepasterizuotos vaisių sultys ir t. t.

Vartotojai turėtų prisiminti, kad tokių produktų reikėtų įsigyti tik tiek, kiek planuojama suvartoti artimiausiu metu, o pasibaigus šalia užrašo „Tinka vartoti iki...“ nurodytam terminui, maisto produktai gali tapti nesaugūs, todėl tokių produktų vartoti nerekomenduojama.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad Lietuva, kaip ir kitos ES valstybės, iki 2025 m. yra įsipareigojusi 30 procentų sumažinti gamyboje, prekyboje, viešajame maitinime ir namų ūkiuose susidarančių maisto atliekų kiekį. Turimais duomenimis, daugiausia maisto atliekų ES susidaro būtent namų ūkiuose, t. y. vartotojų namuose. Vienas ES gyventojas per metus išmeta vidutiniškai 173 kg maisto atliekų, todėl vartotojų indėlis mažinant maisto švaistymą gali būti labai svarus.

Kuo skiriasi užrašai „Geriausias iki...“ ir „Tinka vartoti iki...“? ]]>
Tue, 14 Aug 2018 04:36:44 +0000 kuo-skiriasi-uzrasai-geriausias-iki-ir-tinka-vartoti-iki at https://www.jonavoszinios.lt
Jonavos policija: Gal esate įvykių liudytojai? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-policija-gal-esate-ivykiu-liudytojai

2018-07-21 apie 13 val. 14 min. gautas pranešimas, kad nenustatytas vairuotojas vairuodamas nenustatytą automobilį, apgadino Jonavoje, Plento g. 3, prie parduotuvės "Maxima" stovėjusį automobilį AUDI A4.

2018-08-02 apie 16 val. 13 min. gautas pranešimas, kad nenustatytas vairuotojas vairuodamas nenustatytą automobilį, apgadino Jonavoje, Chemikų g. 30 namo, kieme stovėjusį automobilį TOURAN.

2018-08-07 apie 12 val. 17 min. gautas pranešimas, kad nenustatytas vairuotojas vairuodamas nenustatytą automobilį, apgadino Jonavoje, Prezidento g. 4A namo kieme stovėjusį automobilį  BMW 530.

Prašome atsiliepti įvykius mačiusius ir naudingos informacijos turinčius liudininkus. Kreiptis į 223 kab., Klaipėdos 4, Jonava, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiąją postinę Birutę Marcinkevičiūtę, tel. (8 700) 63 387, 868 546 218 arba informaciją suteikti el. paštu: birute.marcinkeviciute@policija.lt 

Jonavos policija: Gal esate įvykių liudytojai? ]]>
Mon, 13 Aug 2018 11:40:35 +0000 jonavos-policija-gal-esate-ivykiu-liudytojai at https://www.jonavoszinios.lt
Užusalių tvenkinyje maudytis nerekomenduojama https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/uzusaliu-tvenkinyje-maudytis-nerekomenduojama

Š. m. rugpjūčio 8 d. paimti vandens mėginiai vandens kokybei nustatyti iš 10 Jonavos rajono maudymosi vietų poilsio zonose (Neries ir Šventosios upių; Joninių, Gulbių, Žeimių, Šveicarijos, Užusalių, Beržų ir Taurostos tvenkinių bei Zatyšių karjero).

Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimų neatitiko Užusalių tvenkinys. Visų kitų vandens telkinių vandens kokybė neviršijo leistinų normų.

Užusalių tvenkinio vandens mėginyje nustatytas didesnis negu leidžia higienos norma žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų skaičius.

Maudytis nerekomenduojama iki pakartotinių vandens tyrimų rezultatų, apie kuriuos bus informuota visuomenė, gavimo.

Maudantis mikroorganizmais užterštame vandenyje, galima susirgti odos, akių, ausų, viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Nurijus tokio vandens, gresia virškinamojo trakto infekcinės ligos.

 

Aplinkos ir sveikatos apsaugos skyriaus inf.

 

Užusalių tvenkinyje maudytis nerekomenduojama ]]>
Mon, 13 Aug 2018 11:33:07 +0000 uzusaliu-tvenkinyje-maudytis-nerekomenduojama at https://www.jonavoszinios.lt
Jonaviečius kviečia tradicinė akcija „Būsiu pirmūnas“ https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonaviecius-kviecia-tradicine-akcija-busiu-pirmunas-170

Šį savaitgalį Jonavoje esančiuose prekybos „Iki“ ir „Norfa“ vyks socialinė akcija „Būsiu pirmūnas“, kurios tikslas – pakviesti prekybos centrų lankytojus nupirkti ir paaukoti mokyklinių prekių vaikams iš nepasiturinčių šeimų.

Akcija mieste vyksta jau keletą metų ir spėjo tapti gražia tradicija besiruošiant naujiems mokslo metams.  Jautrią iniciatyvą nuolat organizuoja labdaros ir paramos fondas „Gerumo sparnai“ drauge su Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos Jonavos skyriumi. Akcijoje talkina ir  VšĮ „Noriu augti laimingas“  bei Jonavos sporto savanoriai.

Organizatoriai sako, kad įsigyti mokyklinių priemonių artėjant mokslo metų pradžiai kai kurioms šeimoms – didelis iššūkis.

 „Ko gero nereikia net sakyti, kad suruošti į mokyklą vaiką net ir tada, kai šeima nedidelė, o joje dirba abu tėvai – tikrai brangu. O jei namų gerove rūpinasi tik vienas iš tėvų, arba šeimoje – daugiau vaikučių... Tokios akcijos ne tik prisideda prie būsimų mokinukų buities palengvinimo, bet drauge telkia bendruomenę kilniam tikslui“, - sako rengėjai. Kiekvienas nupirktas ir paaukotas sąsiuvinis, rašiklis ar liniuotė – svarbūs.

Socialinė akcija „Būsiu pirmūnas“ bus vykdoma rugpjūčio 17-18. Penktadienį, 17 d.,  savanoriai prekybos centruose „Iki“ ir „Norfa“ geros valios jonaviečių lauks nuo 15 iki 20 val., šeštadienį, 18 d., – nuo 10 iki 17 val.

Organizatoriai apgailestauja, kad šiemet dalyvauti iniciatyvoje atsisakė vienas didžiausių ir nuolat savo socialinę atsakomybę deklaruojančių prekybos tinklų „Maxima“.

„Esame labai nusiminę, kad prekybos tinklas nesutiko įsileisti mūsų savanorių, nors eilę metų iki šiol panašių problemų nekildavo. Nesulaukėme ir argumentuoto paaiškinimo, kodėl atsisakoma šios iniciatyvos. Kvietėme tinklą prisidėti paaukojant priemonių tiesiogiai, tačiau ir toks mūsų prašymas liko neišgirstas. Mums toks atmetimas – didelis praradimas, tai reiškia, kad surinksime daug mažiau priemonių, nei ankstesniais metais, todėl labai rašome prie akcijos prisidėti rajono įstaigas bei organizacijas, kolektyvus – kviečiame savo rate surinkti mokyklinių priemonių ir perduoti jas fondui. Labai reikalingos kuprinės, nebūtina pirkti naujų, jei turite tinkamų, bet galbūt jau pabodusių jūsų vaikui, mes mielai priglausime“, - sako organizatoriai.

Įsigyti mokyklinių priemonių artėjant mokslo metų pradžiai kai kurioms šeimoms – didelis iššūkis.

Paaukotos mokyklinės priemonės bus išdalintos fondo „Gerumo sparnai“ globojamų šeimų vaikams, Ruklos „Caritas“ vaikų dienos centrui ir kitiems mokinukams, kuriems pagalba bus reikalinga. Kasmet akcijoje surinktomis priemonėmis pavykdavo aprūpinti kelis šimtus vaikus.

Nelikti abejingus ragina ir akciją Jonavoje ne vienerius metus globojantis Mindaugas Sinkevičius: „Turbūt nereikia įrodinėti, kad vaikai – pati svarbiausia visuomenės investicija, verta paties didžiausio dėmesio. Padėti jiems – kilni pareiga, tikiu, kad šį savaitgalį ne vienas jonavietis ją atliks su džiaugsmu ir viltimi, jog šiandienos pagalba ties kelią prasmingai vaikų ateičiai“.

Organizatorių informacija

Jonaviečius kviečia tradicinė akcija „Būsiu pirmūnas“ Jonaviečius kviečia tradicinė akcija „Būsiu pirmūnas“ ]]>
Mon, 13 Aug 2018 09:54:08 +0000 jonaviecius-kviecia-tradicine-akcija-busiu-pirmunas-170 at https://www.jonavoszinios.lt
Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybėms https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/registru-centras-tures-nemokamai-suteikti-informacija-savivaldybems

Valstybės įmonė Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybei, kad ši galėtų vykdyti teisėtvarkos funkcijas, praėjusią savaitę paskelbė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.

Vilniaus miesto savivaldybė dėl to laimėjo bylą Vilniaus apygardos administraciniame teisme. VĮ Registrų centras šį sprendimą buvo apskundęs, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas taip pat priėmė jam nepalankią nutartį.

Šalies savivaldybės didžiąją dalį duomenų registrams pateikia pačios, tačiau už jų naudojimąsi buvo priverstos mokėti.

Ši teismo nutartis nuo šiol atveria kelia visoms šalies savivaldybėms nemokamai naudotis Registro centro duomenimis, taikant administracinę atsakomybę.

„Teisėsaugos institucijomis laikytinos struktūros, kurioms pavestos teisėsaugos funkcijos, o jų pagrindinis tikslas užtikrinti teisėtvarką. Teisėtvarkos institucijomis laikytinos tos institucijos, kurios užtikrina viešąją tvarką ir saugumą. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatyta, kad viena iš savarankiškųjų savivaldybių funkcijų ir yra dalyvavimas, bendradarbiavimas užtikrinant viešąją tvarką, kuriant ir įgyvendinant nusikaltimų prevencijos priemones. Taigi, iš minėtų nuostatų akivaizdu, kad savivaldybė yra viena iš teisėtvarkos institucijų“, – teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjas teisės klausimas Aleksandras Tiaškevičius.

Lietuvos savivaldybių asociacija seniai kėlė klausimą dėl neatlyginto registro duomenų teikimo savivaldybėms. Šalies savivaldybės didžiąją dalį duomenų registrams pateikia pačios, tačiau už jų naudojimąsi buvo priverstos mokėti. Tai sudarydavo nemažą dalį finansinių išteklių, nes savivaldybės nuolat turi naudotis registro duomenimis.

Primename, kad nuo ateinančių metų sausio 1 dienos savivaldybės galės nemokamai naudotis jau visais registro duomenimis, kurie reikalingi įstatymų nustatytoms funkcijoms vykdyti.

Lietuvos savivaldybių asociacija

Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybėms ]]>
Mon, 13 Aug 2018 09:39:23 +0000 registru-centras-tures-nemokamai-suteikti-informacija-savivaldybems at https://www.jonavoszinios.lt
Sekmadienį įvykdytos dvi vagystės https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sekmadieni-ivykdytos-dvi-vagystes

Kaip pranešė Kauno apskr. VPK Jonavos rajono policijos komisariatas, sekmadienio dieną įvykdytos dvi vagystės.  

Rugpjūčio 12 d., gautas pranešimas, kad iš Jonavoje, Žaliojoje g. esančios parduotuvės, pavogtos maisto prekės, cigaretės ir alkoholiniai gėrimai. Padaryta žala tikslinama. 

Tą pačią dieną gautas pranešimas, kad Jonavos r., Bukonių sen., Bukonių k., iš sodybos pavogtas benzininis trimeris ir aliumininės kopėčios. Padaryta 500 eurų žala. 

 

Kauno apskr. VPK Jonavos r. PK informacija

Asociatyvi pixabay.com nuotrauka 

Sekmadienį įvykdytos dvi vagystės ]]>
Mon, 13 Aug 2018 08:45:31 +0000 sekmadieni-ivykdytos-dvi-vagystes at https://www.jonavoszinios.lt
Grybų sezonas prasideda: kokias klaidas darome pajutę apsinuodijimo simptomus https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/grybu-sezonas-prasideda-kokias-klaidas-darome-pajute-apsinuodijimo-simptomus

Prasidėjęs grybavimo sezonas jau vilioja grybų mėgėjus į miškus. Nors dėl karščių gausaus grybų derliaus nesitikima, specialistai perspėja, kad rimtoms sveikatos problemoms sukelti užtenka ir vieno nerinkamo grybo. Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, praėjusiais metais visoje šalyje dėl apsinuodijimo grybais į ligonines buvo paguldyta beveik pusšimtis gyventojų, nustatytas vienas mirties atvejis. Pasak specialistų, daugeliu atvejų padėtį labai pablogina būtent prarastas laikas.

Apsinuodijus grybais gali pasireikšti panašūs požymiai kaip ir apsinuodijus įprastu maistu.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova sako, kad pagal simptomus atpažinti apsinuodijimą grybais ne visada paprasta, tačiau jei jau pradėjote grybų sezoną ir jų valgėte, reikėtų būti budriems pasirodžius net ir pirmiesiems bendro pobūdžio požymiams.

„Apsinuodijus grybais gali pasireikšti panašūs požymiai kaip ir apsinuodijus įprastu maistu – bendras silpnumas, pilvo spazmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Labai pavojingi yra rečiau pasireiškiantys simptomai, pavyzdžiui, akių vyzdžių išsiplėtimas, traukuliai, haliucinacijos ar net sąmonės praradimas“, – nurodo vaistininkė.

Pirmieji požymiai – po 30 min.

Vaistininkės teigimu, apsinuodijimo požymiai gali būti ankstyvieji ir vėlyvieji. Ankstyvieji simptomai gali pasireikšti jau po pusvalandžio suvalgius nuodingą grybą, vėlyvieji – net po dviejų parų.

„Laikas, kada pasirodo pirmieji apsinuodijimo požymiai, priklauso nuo to, koks nuodingas grybas suvalgytas. Net po dviejų parų pajutus pykinimą ar kitus požymius, tai reikėtų sieti su apsinuodijimu. Ankstyvajam apsinuodijimui būdingi bendro silpnumo požymiai, vėliau gali prasidėti ir traukuliai, haliucinacijos ar sąmonės praradimas“, – teigia farmacininkė.

R. Molotkova primena, jog pagrindinė taisyklė – grybaujant į pintinę dėti tik pažįstamus grybus. Vis dėto, apsinuodijimą gali sukelti ir valgomieji grybai, todėl svarbu surinktus grybus gerai nuplauti, išvalyti ir tik tada ruošti valgymui. Labai svarbu nevalgyti grybų tuo pačiu metu kai vartojamas alkoholis. Grybų ir alkoholio reakcija gali sukelti apsinuodijimą net tada, kai grybai paruošti tinkamai.

Savigydai – griežtai ne

„Eurovaistinės“ farmacininkė teigia, jog pajutus bet kokius apsinuodijimo simptomus delsti negalima – reikia kuo skubiau kreiptis į specialistus.

„Pati didžiausia žmonių klaida – manymas, kad apsinuodijimas grybais praeis savaime. Pirmieji požymiai atsiranda ūmiai ir staigiai, todėl vos juos pajutus skubiai reikia kreiptis pagalbos. Itin svarbu nedelsti ir nesigydyti patiems, nes tik laiku suteikta profesionali pagalba gali padėti išvengti komplikacijų“, – įspėja vaistininkė.

Pagrindinė taisyklė – grybaujant į pintinę dėti tik pažįstamus grybus.

Įprasto gydymo metu sunegalavusiam žmogui išplaunamas skrandis. Svarbu nepamiršti, kad pajutus apsinuodijimo požymius negalima gerti vandens, nes nuodingos medžiagos pateks į žarnyną. Skysčius patartina vartoti tik pradėjus skrandžio valymo procesą.

Nuotrauka pixabay.com

Grybų sezonas prasideda: kokias klaidas darome pajutę apsinuodijimo simptomus ]]>
Mon, 13 Aug 2018 07:22:43 +0000 grybu-sezonas-prasideda-kokias-klaidas-darome-pajute-apsinuodijimo-simptomus at https://www.jonavoszinios.lt
Darbingas rugpjūčio savaitgalis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/darbingas-rugpjucio-savaitgalis

Rugpjūčio 10 – ąją gautas pranešimas, kad automobilis atsitrenkė į Alksnių g. 19 namo dujų įvadą. Atvykus PGP automobilis Citroen C4 buvo atsitrenkęs į dujų įvado skydą. Automobilis beveik neapgadintas. Apgadintas dujų įvado skydas. Pabudėta kol atvyko dujų avarinė tarnyba. PGP pagalbos neprireikė.

Tą pačią dieną gautas pranešimas, kad šalia Juodmenos g. 3 dega miškelis. Atvykus PGP degė komposto krūva 3x3 m.. Panaudojus aukšto slėgio šv. ir 0,5 m² vandens gaisras užgesintas.          

Penktadienio vakarą pranešta, kad Šveicarijos sen., Bartonių k., Pušų g.  SB "Giraitė" atvira liepsna dega apleistas, dviejų aukštų mūrinis namas. Atvykus PGP, užgesintos šakos ir lapai, degę 10x6 m dydžio plote. Savininkas nežinomas. Gaisrą užgesinti padėjo gyventojai.                            

Šeštadienio vakarą pranešta, kad Šilų sen., Piliakalnių k. matosi, jog kažkas dega.  Atvykus PGP buvo kūrenamos atliekos. Panaudojus vieną šv. "B" ir 200l vandens laužas užgesintas.

Sekmadienio popietę gautas pranešimas, kad Kulvos sen. ties Kurmagalos k. ant važiuojamosios kelio dalies užvirtęs medis. Atvykus PGP, grandininiu pjūklu medis supjaustytas, nuo kelio patrauktas.                     

Rugpjūčio 13- ąją, apie 1val., 05min., gautas pranešimas, kad Žeimių sen., Palankesių k., Dvaro g. 8 dega malkinė. Atvykus PGP degė malkinė. Panaudojus 5 m³ vandens ir vieną šv. "B" gaisras užgesintas. Gaisro metu apdegė malkinė ir 1m³ malkų. Malkinė medinė, apie 4x4 m, 1,5 m aukščio, dengta šiferiu. Prie malkinės priblokuotas medinis garažas apie 2x4 m. Nuardyta apie 10 m² stogo ir 10 m² sienų. Malkinės savininkė nenustatyta ir tikslinama. Įtariamas padegimas. Nuostolis nustatinėjamas. Įtariamoji (g. 1993 m.) uždaryta į areštinę.

Kauno apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdybos informacija

 

Darbingas rugpjūčio savaitgalis ]]>
Mon, 13 Aug 2018 06:02:25 +0000 darbingas-rugpjucio-savaitgalis at https://www.jonavoszinios.lt
Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/triju-ir-keturiu-kambariu-butu-jonavos-mieste-pirkimas

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. administracija@jonava.lt  

Pirkimo būdas: skelbiamos derybos. 

Nekilnojamųjų daiktų paskirtis, pavadinimas ir pageidaujama nekilnojamųjų daiktų buvimo vieta: Jonavos rajono savivaldybės administracija skelbia pirkimą, siekdama įsigyti trijų ir kambarių butus Jonavos mieste. Planuojamų įsigyti butų skaičius- 3 vnt. trijų kambarių butų ir 2 vnt. keturių kambarių butų. Pirkimas skaidomas į penkias atskiras pirkimo objekto dalis (I-III dalys dėl trijų kambarių butų, IV-V dalys dėl keturių kambarių butų). Funkcijos (veikla), kurioms numatoma naudoti nekilnojamąjį daiktą – projekto „Pabėgėlių integracijos skatinimas” įgyvendinimui. Butas (-ai) turi būti Jonavos dalyje, kuri VĮ Registrų centro skelbiamame nekilnojamojo turto (statinių) verčių zonų žemėlapyje http://www.registrucentras.lt/masvert/paieska_apsk_new.jsp? pažymėta zonų numeriais 10.1.1 arba 10.1.2 :

zonos numeris 10.1.1 – Centrinė Jonavos miesto dalis, rytuose apribota sklypo ties geležinkelio linija vakarine kraštine iki J. Basanavičiaus gatvės, Ateities gatve, pietuose – Panerių gatve iki Nr. 18 (išskyrus Panerių g. Nr. 18, Nr. 29, Nr. 31), dešiniąja Neries upės pakrante pagal bendro naudojimo sklypo šiaurės vakarų ribą, toliau – pakrante (išskyrus K. Donelaičio g. Nr. 2, Sodų g. Nr.3) iki Kauno g. Nr. 93A (išskyrus Kauno g. Nr. 93A), vakaruose – linija, einančia Veterinarijos gatve (įskaitant visus šios gatvės adresus), šiauriniu Neries upės šlaitu, Kranto, Virbalų, Rasos, Žalgirio, Joninių gatvių ašimis iki Juodmenos upelio ir susikirtimo su Čičinų keliu;

zonos numeris 10.1.2 – Jonavos miesto dalis, apribota Žemaitės g. (nuo Nr. 6 iki Nr. 20), Varnutės g. (nuo Nr. 3 iki Nr. 13), Vilties g. (Nr. 31, Nr. 31A, Nr. 26, Nr. 28 ) ir Jonavos m. II tvenkinio pakrante. 

Pirkimo dokumentų gavimo sąlygos: pirkimo dokumentus, susijusius su trijų ir keturių  kambarių butų Jonavos mieste pirkimu, galima gauti iki 2018 m. rugsėjo 21 d. 10.00 val., darbo dienomis ir darbo valandomis Jonavos rajono savivaldybės administracijoje 404 ir 202 kab., Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, pateikus prašymą. Pirkimo dokumentai, kandidatui paprašius, pateikiami ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kandidato prašymo pateikti šiuos dokumentus gavimo dienos. Pirkimo dokumentai taip pat skelbiami Jonavos rajono savivaldybės administracijos tinklalapyje adresu: http://www.jonava.lt/socialinio-busto-pletra . Perkančiosios organizacijos kontaktiniai asmenys: Jonavos rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Agnė Šalomskė, tel. (8 349) 50 173, el.p. agne.salomske@jonava.lt  ir Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Daiva Bradauskienė, tel. (8 349) 61 196, el. p. daiva.badauskiene@jonava.lt .

Paraiškų dalyvauti derybose pateikimo vieta, terminas ir laikas: parduodamų butų dokumentai užklijuotame voke perkančiajai organizacijai turi būti pateikti iki 2018 m. rugsėjo 21 d. 10.00 val. Vokai iki nurodyto dokumentų pateikimo termino pabaigos pateikiami savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus darbuotojams, atsakingiems už dokumentų priėmimą, dokumentų priėmimo kabinetai – savivaldybės administracijos pastato pirmame aukšte, 124 kab., Žeimių g. 13, 55158 Jonavoje, tel. (8 349) 501 54. Vėliau pateikti pasiūlymai nebus nagrinėjami. Pasiūlymai turi būti teikiami tik užklijuotuose vokuose, ant kurių turi būti užrašytas kandidato vardas ir pavardė/ įmonės/įstaigos pavadinimas, telefono numeris, gyvenamosios vietos adresas/ įmonės/įstaigos adresas, nuoroda „Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas“ ir „NEATPLĖŠTI IKI 2018-09-21 10 val. 00 min.“ 

Kalba (kalbos), kuria (kuriomis) turi būti parengti kandidatų dokumentai: paraiškos ir kiti kandidatų dokumentai turi būti pateikiami lietuvių kalba. 

Dokumentai, kuriuos kandidatai, dalyvaudami pirkime, turi pateikti:

1.    Užpildyta pasiūlymo forma (pirkimo sąlygų 3 priedas);

2.    Siūlomo parduoti buto nuosavybę patvirtinantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašas ar jo kopija (nurodytas dokumentas turi būti išduotas ne anksčiau kaip 30 kalendorinių dienų iki dokumentų pateikimo termino pabaigos, nurodytos pirkimo sąlygų 29 punkte);

3.    Siūlomo parduoti buto savininko (-ų) asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijos;

4.    Siūlomo parduoti buto kadastro duomenų bylos kopija (jei kandidato siūlomas parduoti butas yra renovuotame name, tai buto kadastro duomenų byla turi būti atnaujinta po renovacijos);

5.    Siūlomo parduoti buto savininkus atstovaujančio ar įgalioto asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija ir kitų atstovavimo teisėtumą patvirtinančių dokumentų kopijos, nurodytų pirkimo sąlygų IV dalyje, jei kandidatas nėra vienintelis siūlomo parduoti buto savininkas;

6.    bendraturčių sprendimas (sutikimas) parduoti butą Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.79 straipsnio nustatyta tvarka;

7.    Siūlomo parduoti buto (pastato) energinio naudingumo sertifikato kopija;

8.    Dokumentų, kuriuose būtų nurodoma, ar siūlomas butas parduodamas kartu su jam priskirtu žemės sklypu, kopijos (tais atvejais, kai kandidatas neparduoda butui priskirto žemės sklypo, privaloma nurodyti butui priskirto žemės sklypo naudojimosi sąlygas). 

Reikalavimai perkamam nekilnojamam turtui: Reikalavimai perkamiems butams skelbiami pirkimo, vykdomo skelbiamų derybų būdu, sąlygose Jonavos rajono savivaldybės administracijos tinklalapyje adresu: http://www.jonava.lt/socialinio-busto-pletra . 

Pirkimo sąlygos

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas ]]>
Mon, 13 Aug 2018 05:41:01 +0000 triju-ir-keturiu-kambariu-butu-jonavos-mieste-pirkimas at https://www.jonavoszinios.lt
„Jonava“ skaudžiai pralaimėjo „Trakams“ https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonava-skaudziai-pralaimejo-trakams

Du apmaudžius įvarčius antrojo kėlinio pradžioje praleidusi „Jonavos“ komanda atkeltose Lietuvos futbolo A lygos 28 turo rungtynėse namuose turėjo pripažinti „Trakų“ ekipos pranašumą 1:3.

Pirmąjį kėlinį šiek tiek aktyviau pradėjo svečiai, tačiau rimtesnio pavojaus „Jonavos“ vartininkui Lukui Paukštei sukelti „Trakams“ nepavyko. Vėliau ir jonaviečiai pradėjo žaisti aktyviau ir perėmė žaidimo kontrolę į savo rankas. Vis dėlto ir šeimininkams įvarčio pelnyti nepavyko.

Pirmajame kėlinyje netrūko kietos kovos – po kontakto su „Jonavos“ saugu Turalu Rzajevu „Trakų“ žaidėjas Modestas Vorobjovas trenkėsi į šalia aikštės esantį reklaminį stendą ir futbolininkui prireikė medikų pagalbos. Už šį epizodą T. Rzajevui buvo parodyta geltona kortelė.

Vis dėlto M. Vorobjovas grįžo į rungtynes, kai medicininis personalas sustabdė antakio kraujavimą ir užklijavo pleistrą.

Vėliau A lygoje debiutavęs „Jonavos“ puolėjas Michaelas Thuique susidūrė su varžovų vartų sargu Tomu Švedkausku ir taip pat buvo trumpam palikęs aikštę.

43 mačo minutę „Jonava“ praleido skaudų įvartį – iš toli stipriai ir tiksliai smūgiavo „Trakų“ legionierius iš Rusijos Dinjaras Bilialetdinovas ir išvedė savo komandą į priekį.

Antrasis kėlinys prasidėjo „Jonavai“ dar skaudžiau – jau 48 minutę „Trakų“ saugo Donato Kazlausko smūgiuotas kamuolys po rikošeto atsidūrė šeimininkų vartuose. Rezultatas tapo jau 0:2.

Vos po penkių minučių buvęs „Jonavos“ futbolininkas Valdemaras Borovskis pelnė tolimą įvartį ir „Jonavai“ išsigelbėti šansų beveik nepaliko.

72 minutę idealiai „Trakų“ futbolininkų klaida pasinaudojo M. Thuique – brazilas perėmė kamuolį ir techniškai perkėlė jį per vartininką T. Švedkauską.

Po šio įvarčio jonaviečiams įsižiebė viltis ir jie pradėjo aktyviai spausti savo varžovus. Tačiau „Trakai“, užsidarę savo aikštės pusėje, sugebėjo išsaugoti savo persvarą ir laimėjo rungtynes rezultatu 3:1.

„Tikrai negaliu sakyti, kad buvome pasyvūs. Kai kuriuos momentus pralaimėjome, tačiau sugebėjo pelnyti vieną įvartį, o po to perėmėme iniciatyvą, tačiau galutinai išnaudoti situacijos nepavyko“, - po rungtynių kalbėjo jubiliejų šventęs „Jonavos“ ekipos vyriausiasis treneris Artūras Ramoška.

Įdomu tai, kad šiame mače „Jonavos“ gretose A lygoje debiutavo net trys žaidėjai – minėtasis M. Thuique ir po keitimo aikštėje pasirodę Arnas Paškevičius bei kitas azerbaidžanietis Kamranas Gulijevas.

FK "Jonava" informacija

„Jonava“ skaudžiai pralaimėjo „Trakams“ ]]>
Mon, 13 Aug 2018 05:30:56 +0000 jonava-skaudziai-pralaimejo-trakams at https://www.jonavoszinios.lt
Jonavos GEKONAS "Trys iš trijų” https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/jonavos-gekonas-trys-is-triju

Šeštadienį, rugpjūčio 11 dieną Jonavoje, Ramybės skvere vyko Lietuvos virvės traukimo čempionato finalinis etapas. Dalyvavo stipriausios šalies komandos ir svečiai ir Latvijos – Livberze virvės traukimo klubas. 

Varžybos vyko 5 skirtingose kategorijose. MIX 600 (4+4) kategorijoje, kurioje varžėsi komandos sudarytos iš keturių vaikinų ir keturių merginų ir bendras komandos svoris negalėjo viršyti 600 kg.  J560 – kategorija skirta jaunuoliams iki 19 metų. Aštuonių jaunuolių bendras svoris negali viršyti 560 kilogramų. 680V  - vyrų kategorija iki 680 kg. 720V – kategorija, kurioje varžosi sunkesni ir didesni vyrai. Ir varžybas vainikavo MIX 600 kategorija. Tai labia panaši kategorija į anksčiau minėtą, bet joje nėra jokių apribojimų išskyrus svorio limtą. Tai reiškia, kad čia gali varžytis 7 vyrai, ar 11 jaunuolių. Nėra nei lyties, nei traukikų skaičiaus apribojimų. 

Jonavos SK Gekonas dalyvavo trijose skirtingose kategorijose. MIX 600 (4+4), Vyrų kategorijoje iki 680 kg ir “mišraine” pramintoje kategorijoje, kurią apibūdina tik 600 kg svorio limitas. 

Pirmuose dviejuose etapuose, kurie vyko Tauragėje ir Dusetose MIX 600 (4+4) kategorijoje  po lygiai taškų iškovojo Kuršėnų “Kristalas” ir Jonavos “Gekonas”, todėl būtent šis paskutinysis vykęs Jonavoje buvo lemiamas. Net pasibaigus pirmojo rato kovoms nebuvo aiškaus čempiono. “Kristalas” ir “Gekonas” baigė susirėmimą lygiosiomis. Visa intriga persikėlė į finalą. Po ilgos ir permainingos kovos čempionais tapo Jonavos “Gekonas”. Taip susigrąžindami sau čempionų vardus. Šioje kategorijoje per šešerius metus jonaviečiai čempionais tapo jau penktąjį kartą. Taip iškovodami teisę Atstovauti Lietuva ir Jonavą  Šiaurės Airijoje vyksiančiame kitų metų Europos čempionate.

Ne ką mažiau įdomios kovos vyko ir vyrų kategorijoje iki 680 kg. Tiesa, čia įtampos dėl bendros įskaitos buvo kiek mažiau, nes po dviejų etapų jonaviečiai buvo užsitikrinę pirmąją vietą. Nepaisant to Jonavos Gekonas savo pranašumą prieš varžovus įrodė ir paskutiniąjame etape iškovodami čempionų vardus.

Paskutinioji – “mišrainė” taip pat buvo permaininga. Jonavos Gekonas įveikė visus varžovus ir laimėjo etapą, tuo pačiu sudėliodami visus taškus bendroje įskaitoje. Pirmą karta istorijoje Jonavos Gekonas čempionais tapo visose trijose svorio kategorijose. 

Tai puikus rezultatas ir jėgų išbandymas prieš Pasaulio čempionatą Pietų Afrikoje į kurį jau už mėnesio išskrenda jonaviečiai. Ten Pasaulio klubų taurėje tarp didžiausių valstybių virvės traukimo klubų skambės ir Jonavos GEKONO vardas. Dvi dienas truks klubų čempionatas, o kitas dvi dienas varžysis šalių rinktinės. Lietuvos čempionams iš Jonavos teks garbė atstovaut Lietuvą.

Jonavos GEKONAS ]]>
Sun, 12 Aug 2018 12:23:39 +0000 jonavos-gekonas-trys-is-triju at https://www.jonavoszinios.lt
Keičiasi „Jonavos“ rungtynių tvarkaraštis https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/keiciasi-jonavos-rungtyniu-tvarkarastis

Rugpjūčio 11 dieną turėjęs įvykti „Jonavos“ ir Vilniaus „Žalgirio“ mačas po Lietuvos futbolo A lygos valdybos balsavimo neįvyks. Tokia situacija susiklostė dėl ketvirtadienį vykusių svarbių „Žalgirio“ UEFA Europos lygos rungtynių Ispanijoje, kuriose vilniečiai susitiks su „Sevilla“ klubu.

Vis dėlto savaitgalis Jonavos futbolo mėgėjams tuščias nebus – abiejų komandų atstovų sutarimu „Jonava“ sekmadienį, rugpjūčio 12 dieną, namuose susitiks su „Trakų“ ekipa.
Šios rungtynės prasidės 13 valandą ir vyks Jonavos centriniame stadione.

Tai bus iš pradžių numatyto 28 turo Lietuvos futbolo A lygos rungtynės, kurios turėjo vykti spalio 21 dieną. Vis dėlto, abiems ekipoms sutarus, mačas buvo atkeltas pora mėnesių anksčiau.

Primename, kad „Jonava“ šiuo metu Lietuvos futbolo A lygos turnyrinėje lentelėje rikiuojasi aštuntoje pozicijoje, tuo tarpu „Trakai“ užima ketvirtąją vietą.

FK "Jonava" informacija

Keičiasi „Jonavos“ rungtynių tvarkaraštis ]]>
Fri, 10 Aug 2018 11:08:54 +0000 keiciasi-jonavos-rungtyniu-tvarkarastis at https://www.jonavoszinios.lt
Siekiant švelninti šildymo kainų augimą nežymiai didės miškų kirtimai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/siekiant-svelninti-sildymo-kainu-augima-nezymiai-dides-misku-kirtimai

Vyriausybė patvirtino penkerių metų laikotarpiui (2019–2023 metams) metinę pagrindinių miško kirtimų normą – 11 850 hektarų valstybinių miškų ploto, t.y. 6 proc. didesnę nei galiojo 2014-2018 metais. Šis Vyriausybės sprendimas priimtas Miškų ūkio konsultacinės tarybos siūlymu.

“Net ir padidinus metinę kirtimų apimtį bus įgyvendinta Miškų įstatyme nustatyta sąlyga – neviršyti metinio medienos prieaugio. Šiuo metu kaupiamas medienos prieaugio tūris valstybiniuose miškuose kasmet yra apie 24 proc., arba 1,8 mln. m³“, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Tai, kad mūsų šalies valstybiniai miškai naudojami racionaliai, parodo objektyvus ir visuotinai pripažįstamas rodiklis – per tą patį laikotarpį iškertamos ir priaugančios medienos santykis. Skaičiuojant visą iškertamą medienos kiekį nuo bendrojo medienos prieaugio visuose šalies miškuose šis santykis šiuo metu Lietuvoje yra apie 60 proc., o miškuose, skirtuose medienos gavybai, – 71 procentą. Darnaus miškų ūkio požiūriu racionaliu naudojimu laikoma, kai šis procentas neviršija 90-95 proc.

Padidinus pasiūlą sudaromos prielaidos mažėti į rinką tiekiamos medienos kainai, tuo pačiu ir malkinės medienos bei centralizuotam šildymui naudojamo biokuro.

Vyriausybės sprendimas 6 procentais didinti metinę kirtimų normą leis dar racionaliau naudoti valstybinių miškų išteklius bei tuo pačiu padidinti žaliavinės medienos pasiūlą didmeninės prekybos aukcionuose.

„Padidinus pasiūlą sudaromos prielaidos mažėti į rinką tiekiamos medienos kainai, tuo pačiu ir malkinės medienos bei centralizuotam šildymui naudojamo biokuro. Įsigijimo kainą biržoje formuoja paklausos ir pasiūlos santykis, – pabrėžia M. Norbutas. – Todėl siekiant sukurti savotišką pagalvę – biokuro tiekime turėtų aktyviau dalyvauti VĮ Valstybinių miškų urėdija ir pagaminti reikiamą kiekį biokuro svyravimams stabilizuoti. Tai užtikrinus naudą pajustų didelė dalis gyventojų.“

Nežymiai didėsianti kirtimų norma užtikrins ne tik valstybinių miškų ūkio ekonominį gyvybingumą, bet ir tinkamą aplinkosauginių bei socialinių funkcijų palaikymą – vandens išteklius, dirvožemį, unikalias ir lengvai pažeidžiamas ekosistemas bei kraštovaizdį, išlaikyti miško ekologines funkcijas bei miškų vientisumą.

Siekiant švelninti šildymo kainų augimą nežymiai didės miškų kirtimai ]]>
Fri, 10 Aug 2018 09:17:19 +0000 siekiant-svelninti-sildymo-kainu-augima-nezymiai-dides-misku-kirtimai at https://www.jonavoszinios.lt
Naujovė vaikų skiepų kalendoriuje: vakcinacija nuo rotaviruso – be dūrių https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/naujove-vaiku-skiepu-kalendoriuje-vakcinacija-nuo-rotaviruso---be-duriu

Nuo rugsėjo vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius pasipildys dar viena vakcina. Valstybės lėšomis dviejų mėnesių kūdikiai bus skiepijami nuo rotavirusinės infekcijos. Lietuva taps devyniasdešimt antrąja šalimi pasaulyje, įtraukusia šią vakciną į nacionalinį vaikų skiepų kalendorių.

Vakcina nuo rotaviruso (rotavirusinio enterito) yra ypatinga tuo, kad yra ne įskiepijama,  o vartojama per burną. Valstybinė ligonių  kasa nupirko 175 340 šios vakcinos dozių. Gydymo įstaigos šią vakciną gali atsiimti iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) sandėlio.

Rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, kūdikiams ir mažiems vaikams sukelianti sunkų ūminį viduriavimą, karščiavimą, vėmimą. Kūdikio organizmas greitai netenka vandens, todėl sutrinka daugelio organų veikla, gresia bendra organizmo intoksikacija.

„Rotavirusinės infekcijos riziką galima sumažinti kruopščiai plaunant rankas, ypatingai – pasinaudojus tualetu, pakeitus kūdikiui sauskelnes ar po sąlyčio su galimai infekuotais virusu daiktais ir aplinka. Tačiau tai neapsaugo nuo užsikrėtimo ir ligos. Skiepai – patikimiausia specifinė profilaktikos priemonė nuo rotaviruso“, - aiškino ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Kasmet nuo rotavirusinės infekcijos tėvai savo lėšomis paskiepija per 3 tūkst. kūdikių. Paskiepytų vaikų skaičius kasmet auga: 2013 m. buvo paskiepyti 3 178 kūdikiai, 2016 m. – 4 222. 2017 m. nuo rotavirusinės infekcijos paskiepyti 4913 vaikai – juos tėvai skiepijo savo lėšomis.

Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius užregistruoti 2484 rotavirusinio enterito atvejai. 2017 m. buvo užregistruotas 3901 rotavirusinio enterito atvejis. Analizuojant daugiametį sergamumą rotovirusiniu enteritu didžiausias sergamumo pakilimas registruotas 2006 ir 2011 m. (atitinkamai 143,7 ir 143,5 atv./ 100 tūkst. gyv.), panašus sergamumo rodiklis registruotas ir 2017 m. (137,9 atv./100 tūkst. gyv.). Mažiausias sergamumas fiksuotas 2007 m. (54,5 atv./ 100 tūkst. gyv.) 

Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius užregistruoti 2484 rotavirusinio enterito atvejai.

Sergamumas rotavirusiniu enteritu didžiausias 0-3 m. ir 4-6 m. vaikų grupėse, vyresni vaikai ir suaugę serga rečiau arba galimai nesikreipia medicinos pagalbos.
2017 m. jauniausias asmuo, kuriam nustatyta rotavirusinio enterito diagnozė buvo 1 mėn. kūdikis, vyriausias susirgęs asmuo buvo 92 m.

2017 m. iš visų susirgusių rotavirusiniu enteritu asmenų buvo hospitalizuoti 92,4%.
 
Sergamumo rotavirusiniu enteritu sezoninis pakilimas 2017 m. registruotas pavasario mėnesiais (balandžio – birželio mėn.), šiais sezoninio pakilimo mėnesiais buvo užregistruoti 52% visų infekcijos atvejų.

Naujovė vaikų skiepų kalendoriuje: vakcinacija nuo rotaviruso – be dūrių ]]>
Fri, 10 Aug 2018 08:58:36 +0000 naujove-vaiku-skiepu-kalendoriuje-vakcinacija-nuo-rotaviruso---be-duriu at https://www.jonavoszinios.lt
Būsimųjų policijos pareigūnų atranka https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/busimuju-policijos-pareigunu-atranka

Lietuvos policijos mokykloje (toliau – LPM) rugpjūčio 13 d. prasidės kursantų atranka. Šįmet atrankos metu planuojama priimti iki 130 kursantų, kurie baigę mokslus įsilies į policijos gretas ir taps policijos pareigūnais.

Atrankos metu bus nustatomas stojančiųjų žinių konkursinis balas. Taip pat bus įvertinamas bendras fizinis pasirengimas, loginio mąstymo, teksto suvokimo ir raštingumo gebėjimai, pretendento motyvacija ir gebėjimas argumentuotai pagrįsti priimtą sprendimą mokytis LPM.

Asmenų atranka į LPM vyks 2018 m. rugpjūčio 13-20 dienomis, Mokslo g. 2, Mastaičių k., Kauno r.

Pretendentai atranką pradės atlikdami fizinius normatyvus. 80 kg manekeno rungtis, atsispaudimai ir prisitraukimai, bėgimas 10x10 vyks LPM sporto salėje, o kitos bėgimo rungtys – stadione.

Būsimųjų policijos pareigūnų atranka ]]>
Fri, 10 Aug 2018 08:22:41 +0000 busimuju-policijos-pareigunu-atranka at https://www.jonavoszinios.lt
Keliaujantiems su vaikais: gimimo liudijimą pakeitė gimimo įrašą liudijantis išrašas https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/keliaujantiems-su-vaikais-gimimo-liudijima-pakeite-gimimo-irasa-liudijantis-israsas

Iki šiol tolimojo susisiekimo autobusais keliaujantys ir su savimi vaikus iki 7-erių metų besivežantys tėvai, siekdami pasinaudoti teise į lengvatinį bilietą privalėjo vairuotojui parodyti vaiko gimimo liudijimą arba kitą vaiko amžių pagrindžiantį dokumentą (t. y. asmens tapatybės kortelę ar pasą, jei toks dokumentas vaikui yra išduotas). Nuo 2017 m. sausio 1 d. gimimo liudijimai nebeišduodami, todėl tėvai vairuotojams turės pateikti gimimo įrašą liudijantį išrašą.

Vaikams iki 7-erių metų suteikiama teisė nemokamai važiuoti tolimojo susisiekimo autobusais, neužimant atskiros sėdimosios vietos.

„Anksčiau vaiko amžių pagrindžiantis dokumentas buvo gimimo liudijimas, asmens tapatybės kortelė ar pasas. Po 2017 m. sausio 1 d. gimimo liudijimai nebeišduodami, apie vaiko gimimą įrašoma informacinėje sistemoje ir, tėvams pasikreipus, išduodamas gimimo įrašą liudijantis metrikacijos darbuotojų pasirašytas ir antspauduotas išrašas“, – po 2017-ųjų pradžios gimusių mažylių tėvų dėmesį atkreipia Lietuvos transporto saugos administracijos Transporto veiklos reguliavimo skyriaus patarėja Jelena Zimuš.

Pašnekovės teigimu, iš esmės dokumentų pateikimo prasme situacija keliaujant tolimojo susisiekimo autobusais su vaikais iki 7 metų nesikeičia, tik tėvams, vairuotojui prašant pagrįsti vaiko, gimusio po 2017 m. sausio 1 d., amžių, reikės parodyti ne gimimo liudijimą, o gimimo įrašą liudijantį išrašą.

„Pagal teisės aktus vairuotojas iš vaiką kartu besivežančių tėvų gali ir netgi turi reikalauti pagrindžiančio dokumento, jei jie nori pasinaudoti teise į lengvatą. Todėl į kelionę susiruošę tėvai turėtų neužmiršti su savimi turėti gimimo įrašą liudijantį išrašą, antraip lengvata nebus galima pasinaudoti“, – su vaikais keliaujančių tėvų dėmesį atkreipia J. Zimuš.

Lietuvos transporto saugos administracija

Keliaujantiems su vaikais: gimimo liudijimą pakeitė gimimo įrašą liudijantis išrašas ]]>
Fri, 10 Aug 2018 07:40:14 +0000 keliaujantiems-su-vaikais-gimimo-liudijima-pakeite-gimimo-irasa-liudijantis-israsas at https://www.jonavoszinios.lt
Sportininkų su negalia treneriams suteiktos naujos garantijos https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/sportininku-su-negalia-treneriams-suteiktos-naujos-garantijos

Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius pakeitė trenerių kvalifikacinių kategorijų suteikimo tvarką. Nuo šiol aiškiai apibrėžti kriterijai, pagal kuriuos specialistai, dirbantys su negalią turinčiais sportininkais, galės nevaržomi įgyti aukštesnę kvalifikaciją, kartu, gauti ją atitinkantį atlyginimą.

Šis įsakymas priimtas įgyvendinant lygių galimybių kontrolierei Agnetai Skardžiuvienei ir Lietuvos parolimpinio komiteto atstovams duotą pažadą.

Kvalifikacinių kategorijų valstybės ar savivaldybių biudžetinėse įstaigose pagal darbo sutartis dirbantiems treneriams suteikimo ir panaikinimo tvarkos apraše iki šiol nebuvo įvardyta, kaip asmenys, treniruojantys sportininkus su negalia, gali įgyti 1–3 kategorijas. Neišskyrus konkrečių žmonių su negalia pirmenybių, anot Lietuvos parolimpinio komiteto, buvusi spraga galėjo sudaryti sąlygas piktnaudžiauti, t.y., treneriams sąmoningai nekelti kvalifikacijos, tuo pačiu, ir darbo užmokesčio.

Nuo šiol aiškiai apibrėžti kriterijai, pagal kuriuos specialistai, dirbantys su negalią turinčiais sportininkais, galės nevaržomi įgyti aukštesnę kvalifikaciją, kartu, gauti ją atitinkantį atlyginimą.

Apraše įtvirtinta, kad 1–3 kvalifikacinės kategorijos suteikiamos už auklėtinių pasiekimus šalies suaugusiųjų, jaunimo, jaunių, jaunučių ir vaikų čempionatuose. Naujoje versijoje atsirado patikslinimai – įtraukti Lietuvos neįgaliųjų, neįgaliųjų jaunimo, neįgaliųjų jaunių, neįgaliųjų jaunučių ir neįgaliųjų vaikų čempionatai.

A. Skardžiuvienė džiaugėsi pasiektu rezultatu. „Tam, kad būtų pakeistas aprašas reikėjo išties labai nedaug. Tiesiog iškelti problemą, kartu susėsti ir ją išspręsti. Kaip institucija, esame linkę bendradarbiauti ir išklausyti, tad šiais pokyčiais esame labai patenkinti“, – sako ji.

Lygių galimybių kontrolierė dar gegužę buvo susitikusi su Kūno kultūros ir sporto departamento bei Lietuvos parolimpinio komiteto atstovais. Kartu institucijų specialistai aptarė galimybę ištaisyti minėtą teisinę spragą.

Su atnaujintu aprašu galite susipažinti ČIA.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba 

Sportininkų su negalia treneriams suteiktos naujos garantijos ]]>
Fri, 10 Aug 2018 06:55:54 +0000 sportininku-su-negalia-treneriams-suteiktos-naujos-garantijos at https://www.jonavoszinios.lt
Ar diskutuosime dėl Baldų klubo (fragmentų išsaugojimo)? https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/ar-diskutuosime-del-baldu-klubo-fragmentu-issaugojimo

Baldininkų seniūnaitijos gyventojas Gvidas Mazgelis: 

„Žinote Baldų klubą? Taip, tai Jonavos pastatas-vaiduoklis, keliantis grėsmę lankytojams, gretimų įstaigų auklėtiniams.  Pagrįsto nerimo šaltinis. Viltingai džiugu, kad  2018 birželį – (t.y. jau daugiau nei prieš 7 savaites!) – Jonavos r. savivaldybė pagaliau perėmė šį pastatą savo žinion. Tikėkimės, kad artimiausiomis dienomis – o ne mėnesiais – statinys bus (visas) saugiai aptvertas, neprieinamas pašaliniams. 

Galime pasidžiaugti, kad po kelių metų laukimo Savivaldybė pagaliau skyrė lėšų statinio problemoms spręsti (= griovimui). Visgi nesinori tikėti, kad buvę Jonavos – (ne (tik) Baldų kombinato! – Kultūros namai bus visiškai sulyginti su žeme, nepaliekant jokios žymės, – kaip socialiniame tinkle FACEBOOK pagrįstai nuogąstauja jonaviečiai, šį klausimą viešumon kelia ir rajono politikai. 

Dėl pastato fragmentų išsaugojimo. Galbūt galime palikti visas (išlikusias net 6!) aukštas kolonas, gal net ir pastato skliautus? Tokio architektūrinio didingumo nerasime visame rajone... Nesinorėtų tikėti, kad neliks įspūdingų statinio elementų, kaip, pvz., reikšmingos savo dalies jau neteko istorinio Markutiškių dvaro pagrindinis pastatas. 

Apskritai norėtųsi daugiau viešumo Jonavos r. savivaldybėje! Priimant visus bendruomenei svarbius sprendimus (ne tik aptariamu atveju).

Be architektūrinės vertės taip pat pažymėtina ir statinio kultūrinio gyvenimo istorija. Baldų kombinato kultūros namai buvo Jonavos rajono, ne tik miesto (ar miesto dalies) kultūros židinys – jo pasekėju tapo dabartinis Jonavos kultūros centras. Baldų klubas taip pat buvo ir Meno Meka (jame daugiau nei dešimtmetį glaudėsi tuometė Jonavos muzikos mokykla). Vakarų Europoje daug kur miesto istoriją mena išlikusios kultūrinio objekto dalys (pvz., statinių sienos, arkos, laiptai ar pan.), jos integruojamos į šiuolaikines urbanistines erdves. Gal galime išsaugoti unikalius istorinio Jonavos pastato fragmentus? 

Įdomu, ką apie tai mano rajono Taryba, Baldininkų seniūnaitis, buvę Baldų kombinato darbuotojai, seniūnaitijos, o galų gale ir viso miesto gyventojai? Galbūt verta įtraukti daugiau žmonių, paklausti įvairių asmenų nuomonės – juk vien jau mieste gyvena įvairių kompetencijų specialistų, kurie - jei jie būtų asmeniškai paklausti - mielai pateiktų savo vertingą nuomonę. 

Pvz., Lietuvos parlamente – svarstant klausimus, pasitelkiamos ne tik ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, bet ir piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai, pataisos, pastabos. Galbūt ir mes galime pradėti kloti pamatus bendruomeniškam kalbėjimui, diskusijoms, požiūrių įvairovės fiksavimui? 

Apskritai norėtųsi daugiau viešumo Jonavos r. savivaldybėje! Priimant visus bendruomenei svarbius sprendimus (ne tik aptariamu atveju). Žiniasklaidoje minima, kad dėl Baldų klubo svarstė Miesto reikalų komitetas. Būtų prasminga išviešinti Tarybos komitetų, komitetų, darbo grupių bei kt. struktūrų veiklą. Padaryti viešai prieinamą medžiagą internete (pasiteirautos bei gautos nuomonės, siūlymai, svarstymas, išvados, gyventojų pozicija). 

Pvz., skandinavams įprasta, kad šeimininkas, bendruomenės ar organizacijos vadovas pasirūpina, jog būtų išgirsti visi (neatsižvelgiant į pareigas, patirtį ar gebėjimą kalbėti viešai). Paprastai visų iš eilės paklausiama, ką žmonės apie tai mano, siūlo ir pan. Vien tai, kad žmogus turi savo nuomonę, jau yra labai svarbu... Todėl mažiausiai, ką galime drauge padaryti, tai ją išgirsti. Taip pat užtikrinti, kad išreikšta nuomonė nebūtų užgožta/nuvertinta, o į ją būtų atsižvelgta ar bent jau ji išgirsta. Skirtingų nuomonių įvairovė, jų išsakymas bei išklausymas Skandinavijoje pasitarnauja kaip resursas labiau apgalvotiems, pagrįstiems ir toliaregišk(esn)iems sprendimams. Be to, atsiklausiamieji asmenys jaučiasi esą Bendruomenės dalimi, atsakingi už sprendimą, jei jie būna įtraukiami į priėmimą. 

Deja, bet turime pripažinti, kad mes, lietuviai, vis dar nesikreipiame į Bendruomenę, jos narius, pritrūkstame kantrybės išklausyti kitus, ieškoti bendro sprendimo drauge. Nors ir deklaruodami, kad įir eilinio bendruomenės nario idėja gali būti gera, vis dėlto pasąmoningai tikime, kad tik vadovybės pasiūlymai ar ekspertams kilusios idėjos gali būti tinkamos visai bendruomenei, organizacijai. Tad turime daug erdvės kalbėjimui(si), nuomonių pasidalijimui, demokratiškumo plėtrai.“ 

Jonavos miesto seniūnas Povilas Beišys: 

„Noriu padėkoti p.G.Mazgeliui už keliamus klausimus ir rūpestį miestu, jo pastatais, gyvenamąja aplinka. Jonavos rajono savivaldybės administracija, miesto seniūnija panašių klausimų iš gyventojų sulaukia labai dažnai.

Kalbant apie konkretų pastatą adresu Mokyklos g. 2, Jonava, visų pirma reikia įvertinti jo dabartinę būklę ir tai, kaip jis tapo savivaldybės nuosavybe?

Pastatas pastatytas 1958 metais kaip tipinis to meto kultūros rūmų pavyzdys arba projektas. Ypatingai noriu akcentuoti pastato kolonas, dėl kurių labiausiai susirūpinęs p.Mazgelis. Teko bendrauti su keletu gyventoju, kurie žino, kaip tuo laiku buvo vykdomos šių kolonų statybos. Kolonos pastatytos iš plytų ir aptinkuotos. Jos buvo statytos kaip neatskiriama pastato dalis, nes savarankiškai jos neišstovėtų, kadangi jas statant, tuo metu nebuvo naudojamos gelžbetoninės konstrukcijos, todėl vien jų išsaugojimas iš esmės yra netikslingas, nes bet kuriuo atveju jas reikėtų ardyti, tvirtinti, o tai būtų beveik tas pats, kas naujų kolonų pastatymas.

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, tuometiniai Baldų kombinato savininkai jį apleido, o paskui pardavė, greičiausiai tikėdamiesi, kad privatūs savininkai juo rūpinsis ir vykdys jiems priimtiną veiklą. Tačiau atsitiko taip, kad labai greitai šis pastatas buvo nusiaubtas, liko be langų, perdangų, durų, be vidaus apdailos. Šis pastatas jau kelis dešimtmečius buvo avarinės būklės, keliantis realią grėsmę gretimiems gyventojams. Per tą laikotarpį pastatas pakeitė ne vieną šeimininką, tačiau nei vienas iš jų pastatu nesirūpino ir nerodė jokio susidomėjimo jį atstatyti, renovuoti ar pagaliau nugriauti ir jo vietoje pastatyti kažką kitą. Vietoj to pastatą nuolat buvo siūloma įsigyti, t.y. jis buvo perparduodamas. Paskutinis savininkas jį įsigijo iš antstolių.

Pastatas yra labai pavojingos būklės ir kelia realią grėsmę vaikams, gyventojams ir visiems aplinkiniams, savivaldybės administracija, pritariant savivaldybės tarybai nusprendė šį pastatą įsigyti ir jį nugriauti.

Prieš perkant šį pastatą, savivaldybė užsakė nepriklausomų turto vertintojų išvadas dėl pastato būklės. Išvados buvo itin neguodžiančios: „Apžiūros metu pastebėta, jog vertinamas turtas yra neeksploatuojamas, apgriuvęs ir apleistas. Dalis pastato yra visiškai sunaikinta. Likusi tik dalis sienų, nedidelė dalis stogo, pastato vidus suniokotas. Yra išlikusios pastatą puošusios kolonos, kurios būdingos sovietmečio architektūrai. Atsižvelgiant į vertinamo turto aprašymą, apžiūros metu užfiksuotą informaciją, vertintojas priima, jog vertinamo turto būklė yra bloga. Fizinio nusidėvėjimo procentas – 69%“.

Įvertindama šiuos faktus, ypatingai atkreipdama dėmesį tai, kad ne vienerius metus vietos bendruomenės nariai, „Lietavos“ mokyklos ir vaikų globos namų administracija nuolat skundėsi tuo faktu, kad pastatas yra labai pavojingos būklės ir kelia realią grėsmę vaikams, gyventojams ir visiems aplinkiniams, savivaldybės administracija, pritariant savivaldybės tarybai nusprendė šį pastatą įsigyti ir jį nugriauti. Jonavos rajono savivaldybės taryba patvirtino savo apsisprendimą griauti šį pastatą, skirdama tam finansavimą 2018 m. liepos mėnesio tarybos posėdyje.

Kaip tik šiuo metu jau yra vykdomos viešojo pirkimo procedūros pastato (Baldų klubo) esančio Jonavos miesto Mokyklos g. 2 griovimo darbams įsigyti.

Taip pat yra gauta daug prašymų įrengti šiame miesto kvartale viešų erdvių laisvalaikio praleidimui. Nugriovus šį pastatą, bus puiki vieta visoms idėjoms realizuoti, todėl labai lauksime visų miesto gyventojų ir ypač Fabriko ir Mokyklos gatvės gyventojų pasiūlymų.

Diskusijos apie tai, ar nebūtų verta išsaugoti kažkurias pastato konstrukcijas, užtrunka keletą metų ir kainuotų daug mokesčių mokėtojų pinigų, juolab, kad šis sovietinių laikų pastatas yra niekuo neišskirtinės architektūros pavyzdys, nežiūrint į tai, kad jis vyresnio amžiaus miesto gyventojams neabejotinai turi emocinės vertės. Reikia suprasti ir tai, kad kol vyks diskusijos, pastatas toliau stovės, keldamas grėsmę miesto gyventojams, ypatingai vaikams.

Manau, Jonavos rajono savivaldybės taryba priėmė teisingą ir racionalų sprendimą – nugriauti minėtą pastatą.“ 

Jonavos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyresnioji specialistė Edita Jakutienė: 

„Atsakydama į gyventojo pareikštą nuomonę, informuoju, kad kompetentingos Lietuvos Respublikos institucijos, tokios, kaip Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir departamento Vertinimo taryba niekada nėra įžvelgę ir nustatę buvusio Baldų kombinato klubo pastato vertingųjų savybių ar reikšmingumo lygmens, dėl kurių objektas galėjo būti pasiūlytas įrašyti į Nekilnojamojo kultūros paveldo registrą. Pastatas neturi ypatingos architektūrinės išliekamosios vertės, o tėra įdomus tik kaip būdingas tam tikro istorinio laikotarpio (sovietinio) architektūros pavyzdys, kokių yra ir kituose Lietuvos miestuose. Atgavus nepriklausomybę baldų gamybos įmonė buvo privatizuota, vėliau jai iškelta bankroto byla, o 1994 m. bendrovė reorganizuota į keletą savarankiškų įmonių. Vykstant šiems pokyčiams,  klubo veikla nutrūko, pastatu nustota naudotis ir jis buvo parduotas privačiam asmeniui, o vėliau ne kartą perparduotas, todėl atsakomybė už  pastato (ne)priežiūrą pirmiausiai teko jo tuomečiams savininkams. Kadangi neprižiūrimas, griūvantis pastatas ilgainiui ėmė kelti grėsmę aplinkinių saugumui ir gyvybei, Jonavos rajono savivaldybės administracija ėmėsi šios problemos galutinio ir manau, vienintelio tinkančio sprendimo, t.y. jo pilno nugriovimo.“ 

Jonavos rajono savivaldybės administracijos Remonto ir statybos skyriaus vedėjas Mantas Petrauskas: 

„Pastatas, esantis adresu Mokyklos g. 2, Jonavoje, yra kultūros paskirties ypatingas (pagal kategoriją) statinys, į Kultūros paveldo registrą nėra įtrauktas, kaip turintis vertingųjų meninių savybių. Šiuo metu pastato būklė avarinė. Didesnė pastato dalis yra pagriuvusi, o likusios dalys yra stipriai pažeistos ir neužtikrina esminių statinio reikalavimų, tokių, kaip mechaninis patvarumas, pastovumas ir kt. Esant tokiai situacijai, pagal LR „Statybos įstatymo“ VI skirsnio 27 straipsnį (esant nugriuvus daliai pastato, nedarant įtakos kaimynams ir esant statinių priežiūrą vykdančios institucijos nurodymui), griauti galima be projekto ir statybos leidimo. Tuo tarpu norint, kad būtų nugriauta dalis pastato, paliekant priekinę dalį su kolonomis, reikia rengti pastato rekonstrukcijos projektą. Kadangi tai yra ypatingas statinys, rengiant projektą, privalo būti atlikta projekto ekspertizė. Projektas rengiamas pagal visus galiojančius teisės aktus ir reikalavimus. Todėl atsiranda papildomi reikalavimai, tokie, kaip higienos normos, pastato pritaikymas žmonėms su negalia, naudojimo saugumo reikalavimai ir kt.

Nugriauti pastatą, palikti tik kolonas ir galvoti, kad to pakanka, tikrai negalima. Kolonos „stovi“ kaip bendras karkasas kartu pastatu, tuo tarpu jeigu paliktume jas vienas kartu su skliautu, atsirastų papildomos apkrovos, kurios nebuvo vertintos projektuojant ir reiktų įvedinėti papildomus ryšius, stiprinti pamatus ir kitus sprendinius, kad atlaikytų vėjo apkrovas ir stabiliai stovėtų. Tuomet projekte atsirastų priėjimo takų įrengimas, apšvietimas, suoliukai, parkavimo aikštelė ir kiti sprendiniai, kurie reikalauja investicijų. Teritorija turėtų būti nuolatos prižiūrima, kas taip pat reikalauja papildomų išlaidų.

Nugriauti pastatą, palikti tik kolonas ir galvoti, kad to pakanka, tikrai negalima.

Šiandien savivaldybės administracija turi vieną komercinį pasiūlymą dėl pastato nugriovimo už 30 tūkst. Eur su PVM. Tiksli kaina paaiškės po griovimo darbų konkurso. Kokie būtų rekonstrukcijos kaštai, nežinome, tačiau jie neabejotinai viršytų kelių šimtų tūkstančių eurų sumą. Taip pat noriu pabrėžti, kad dažnai yra pigiau pastatyti naujas konstrukcijas, nei rekonstruoti senas.“

 

Ar diskutuosime dėl Baldų klubo (fragmentų išsaugojimo)? ]]>
Fri, 10 Aug 2018 06:44:23 +0000 ar-diskutuosime-del-baldu-klubo-fragmentu-issaugojimo at https://www.jonavoszinios.lt
Žeimių seniūnijoje tyčia sukelti gaisrai https://www.jonavoszinios.lt/naujiena/zeimiu-seniunijoje-tycia-sukelti-gaisrai

Rugpjūčio 9 d. apie 22 val. 40 min. Jonavos r., Žeimių sen., Palankesių k., Dvaro g. namo kieme, automobilyje „BMW 530“ (pagamintas 2004 m.), kilo gaisras, kurio metu apdegė dešinės pusės galinis ratas, posparnis ir dugnas.

Tuo pačiu metu gautas pranešimas iš Kauno AVPK budėtojo, kad už 50 metrų padegta sena lova, kuri buvo pastatyta prie malkinės. Lauke degusi sofa užgesinta gyventojų iki PGP atvykimo.

Įtariamoji padegimu neblaivi (1.23 prom. alkoholio, g. 1993 m.) uždaryta į areštinę.

Pirminiais duomenimis įtariamoji padegimu moteris jau anksčiau yra grasinusi kaimynui, kad sukels gaisrą už tai, jog kaimynas skundžiasi dėl moters namuose sklindančios garsios muzikos ar keliamo triukšmo.  

Pradėtas ikiteisminis dėl tyčinio turto sugadinimo pavojingu būdu.

 

Žeimių seniūnijoje tyčia sukelti  gaisrai   ]]>
Fri, 10 Aug 2018 06:26:10 +0000 zeimiu-seniunijoje-tycia-sukelti-gaisrai at https://www.jonavoszinios.lt