Kaip jau esame skelbę, šiandien, gegužės 5-ąją į Jonavą atkeliavo upių švarinimo akcijų banga.
Pakviesti LR Aplinkos ministerijos net 20 Lietuvos savivaldybių bendruomenių visą šį pavasarį dalyvauja socialiniame projekte „Kartu! Už švaresnes upes!“. Tai pilietinė sąmoningumo akcija, inspiruota projekto „RIVER CLEANUP“, pasklidusio po visą pasaulį ir vienijančio tūkstančius gamtos mylėtojų įvairiuose pasaulio kampeliuose.
Šis socialinis projektas startavo kovo 31 d. Marijampolėje ir jau spėjo „pabuvoti“ Rokiškyje, Pasvalyje, Kupiškyje, Ukmergėje, Jurbarke, Druskininkuose, Utenoje, Alytuje, na o šiandien – ir Jonavoje. Paklausus organizatorių, kiek dalyvių užsiregistravo socialiniame projekte ir pasiryžo švarinti Neries upės krantus, pateiktas skaičius nudžiugino. Net 150 dalyvių registravosi Jonavoje ir švarinti upę atvyko šaunus vaikų, jaunimo ir sportininkų būrys.
Akcijos metu jonaviečiai tvarkė upės pakrantę ir dalyvavo edukacinėje veikloje „Mikroplastikas buityje“ / „Kaip kasdieniniai mano įpročiai gali pagerinti vandens telkinių būklę?“, kurią vedė Vilniaus universiteto, Gyvybės mokslo centro biologas Mantas Adomaitis.
Kaip pasakojo biologas, paimtas Jonavos Neries vandens mėginys lauks sugrįžtančių akcijos dalyvių, kurie galės jį patyrinėti mikroskopu. Net neabejojama, kad ir Jonavos Neryje, kaip ir daugelyje kitų upių, bus aptiktos mikroplastiko dalelės - 5 milimetrų dydžio ir mažesnės plastiko dalelės, dažniausiai susidarančios yrant plastikui. Kai kurias jų galime matyti plika akimi, kitas – tik per mikroskopą.
Mokslininkai skaičiuoja, kad vandenynuose mikroplastiko dalelių yra 500 kartų daugiau, nei žvaigždžių mūsų galaktikoje! Mikroplastiko randama ir žuvų, gyvūnų audiniuose, ir žiurkių smegenyse, ir net moters placentoje, piene ir žmonių kraujyje, o kokį poveikį tai turi sveikatai, kol kas neaišku. Todėl svarbu kiek įmanoma mažinti plastiko vartojimą, ypač vienkartinio, tvariai naudoti turimus daiktus ir rūšiuoti. Nuo to gali priklausyti mūsų ateitis.
Kartu! Už švaresnes upes!