Lietuvos apeliacinis teismas paaiškino, kas nutinka su sutuoktinių paimtu kreditu, vienam iš sutuoktinių mirus. Teismui teko atsakyti į klausimą, ar tokiu atveju turtą paveldėjusių įpėdinių ir likusio gyvo sutuoktinio prievolė pagal kredito sutartį išlieka solidarioji (visi bendrai atsako už visą skolą), ar ji tampa dalinė (mirusiojo įpėdiniai ir likęs sutuoktinis atsako dalimis).
Nagrinėjamoje civilinėje byloje sutuoktiniai paėmė vartojimo kreditą. Vienam iš sutuoktinių mirus, jo visą palikimą, įskaitant ir skolas, pagal įstatymą ir paveldimo turto apyrašą priėmė vaikai ir sutuoktinė. Sutuoktinė įgijo teisę į pusę palikimo, o du vaikai – kiekvienas į ketvirtį palikimo.
Byloje kilo ginčas, kaip pagal sutuoktinių sudarytą kredito sutartį skolą turi grąžinti mirusiojo sutuoktinė ir įpėdiniai – solidariai ar dalimis.
Tiek apygardos teismas, tiek ir Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad šiuo atveju įpėdiniai negali būti atsakingi už visą skolą.
Apeliacinės instancijos teismas pažymėjo, kad tais atvejais, kai miršta vienas solidarusis bendraskolis (nagrinėjamoje byloje – vienas sutuoktinis), solidarioji pareiga padalijama. Taigi, aptariamu atveju už 1/2 prievolės dalies įvykdymą tampa atsakinga tik sutuoktinė, o už kitos prievolės dalies įvykdymą tampa atsakingi visi trys šią dalį paveldėję įpėdiniai. Kitaip sakant, kreditorius gali reikalauti, kad įpėdiniai grąžintų tik pusę negrąžintos skolos, bet negali reikalauti visos skolos. Taip pat svarbu tai, kad prievolės dalį paveldėję įpėdiniai tos dalies apimtimi kreditoriui atsako solidariai. Kreditorius turi teisę pasirinkti, ar pusės skolos reikalauti iš vieno, kelių ar visų įpėdinių, be to, gali reikalauti tiek visos 1/2 skolos, tiek ir mažesnės jos dalies.
Apeliacinio teismo nutartis civilinėje byloje Nr. e2A-106-912/2025 įsiteisėja jos priėmimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo priėmimo dienos gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Lietuvos apeliacinio teismo inf.