Europos Komisija (EK) ir 25 valstybių narių, taip pat Islandijos ir Norvegijos nacionalinės vartotojų apsaugos institucijos paskelbė prekyba naudotomis prekėmis, pvz., drabužiais, elektronine įranga ar žaislais internetu užsiimančių prekiautojų patikros rezultatus.
Tokias patikras koordinuoja Europos Komisija, o jas vienu metu atlieka nacionalinės vartotojų teisių apsaugos institucijos. Šios patikros tikslas buvo patikrinti, ar šių prekiautojų taikoma praktika atitinka ES vartotojų teisę. Vartotojų apsaugos institucijos patikrino 356 internetines parduotuves ir nustatė, kad 185 (52 proc.) galimai pažeidžia ES vartotojų teisės aktus.
Iš visų patikrintų pardavėjų:
-
40 proc. aiškiai neinformavo vartotojų apie jų teisę atsisakyti sutarties, pvz., apie teisę grąžinti produktą per 14 dienų be pagrindimo ar išlaidų;
-
45 proc. neteisingai informavo vartotojus apie jų teisę grąžinti nekokybiškas prekes arba prekes, kurios atrodo ar veikia ne taip, kaip reklamuota;
-
57 proc. netaikė minimalaus vienų metų teisinės garantijos laikotarpio naudotoms prekėms;
-
Iš 34 proc. pardavėjų, kurie savo interneto svetainėje skelbė ekologiškumo teiginius, 20 proc. atvejų tie teiginiai nebuvo pakankamai pagrįsti, 28 proc. atvejų jie buvo akivaizdžiai neteisingi, klaidinantys arba tokie, kuriuos, tikėtina, būtų galima prilyginti nesąžiningai komercinei praktikai;
-
5 proc. savo tapatybę nurodė neteisingai, o 8 proc. nenurodė visos produkto kainos su mokesčiais.
Dabar vartotojų apsaugos institucijos spręs, ar imtis tolesnių veiksmų prieš 185 pardavėjus, dėl kurių bus atlikti išsamesni tyrimai, ir laikydamosi savo nacionalinių procedūrų reikalaus laikytis reikalavimų.
Pagrindiniai faktai
Bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje tinklas yra už ES vartotojų apsaugos teisės aktų vykdymo užtikrinimą atsakingų nacionalinių institucijų tinklas. Koordinuojamos Europos Komisijos, institucijos bendradarbiauja, kad spręstų su vartotojų teisės pažeidimais bendrojoje rinkoje susijusias problemas.
Pardavėjų pareigos, susijusios su vartotojų informavimu, nustatytos Vartotojų teisių direktyvoje ir Elektroninės prekybos direktyvoje. Komercinės veiklos subjektų komercinė veikla neturi klaidinti vartotojų; ji turi atitikti Nesąžiningos komercinės veiklos direktyvos nuostatas. Naudotas prekes parduodantys pardavėjai taip pat turėtų laikytis pareigų, susijusių su Prekių pardavimo direktyvoje nustatyta teisine atitikties garantija.
Valstybėms narėms į savo nacionalinę teisę perkėlus naująją Direktyvą, kuria vartotojai įgalinami dalyvauti žaliojoje pertvarkoje bus užtikrinta, kad vartotojams pardavimo vietose būtų teikiama kokybiškesnė informacija apie prekių patvarumą ir taisomumą bei vartotojų teisines garantijas. Ja taip pat bus sugriežtintos vartotojų apsaugos nuo manipuliavimo „žaliaisiais teiginiais“ ir ankstyvo nusidėvėjimo taisyklės.
Pagrindiniai atitinkami veiklos sektoriai yra susiję su apranga, aksesuarais, elektronine įranga, žaislais ir kompiuterinių žaidimų objektais, knygomis, buitiniais prietaisais, interjero dizainu ir baldais, CD ir vinilais, vaikų priežiūros prekėmis, automobiliais (įskaitant elektrinius), sporto reikmenimis, atsarginėmis detalėmis, motociklais ir dviračiais, sodo reikmenimis, rinkiniais „pasidaryk pats“ ir pan.
Lietuvos rezultatai
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalyvaudama bendrame patikrinime peržiūrėjo 21 bendrovės, užsiimančios naudotų prekių prekyba (naudotų automobilių, antikvarinių baldų ir kitų prekių, buitinės technikos, knygų), internetines svetaines. Patikrinimo metu esminių pažeidimų nenustatyta.
VVTAT inf.