Pokyčiai naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinkose vyksta itin sparčiai. Kasmet Europoje vis atsiranda naujų psichoaktyviųjų medžiagų (angl. new psychoactive substances, NPS), siekiant sukurti dar nekontroliuojamas naujas narkotines ir psichotropines medžiagas.
Europos Sąjungos narkotikų agentūros (European Union Drugs Agency, EUDA) duomenimis, šiuo metu Europos rinkoje jau yra aptikta ir stebima daugiau nei 1000 naujų psichoaktyviųjų medžiagų ir kasmet šis skaičius didėja.
Sąvoka „naujos psichoaktyviosios medžiagos“ apima daugybę medžiagų tipų, kurios nėra nekontroliuojamos pagal tarptautinius narkotikų kontrolės susitarimus, tačiau joms gali būti taikomos nacionalinės reguliavimo priemonės.
Didžioji dauguma Europos rinkoje atsiradusių NPS, įvertinus jų keliamą riziką visuomenės sveikatai, yra įtraukiamos į nacionalinius Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus Lietuvoje.
Svarbu pažymėti, kad 2010 m. pasikeitus narkotinių ir psichotropinių medžiagų reglamentavimo principui Lietuvoje, medžiagos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus pradėtos traukti ne tik individualiais pavadinimais, bet ir į darinių grupes, NPS rinkos ribojimo priemonių pritaikymas tapo greitesnis ir patogesnis, t.y. jeigu naujai nustatytos psichoaktyviosios medžiagos cheminė struktūra atitinka kurios nors vienos iš šiuo metu esančių 12 darinių grupių aprašymą, ji automatiškai pakliūva į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus ir tampa kontroliuojama Lietuvoje. Tokia NPS kontrolė darinių grupėmis yra efektyvi, nes naujos, dažnai sveikatai grėsmę keliančios medžiagos nespėja išplisti Lietuvos rinkoje dėl laiku pritaikytų rinkos ribojimo priemonių.
Šiuo metu Lietuvos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų I-ame sąraše yra 12 darinių grupių:
- Amfetamino darinių ir amfetamino bioizosterinių darinių grupė
- Benzimidazolo darinių grupė
- Benzodiazepino ir jo bioizosterinių darinių grupė
- Fenciklidino darinių ir fenciklidino bioizosterinių darinių grupė
- Fenetilamino darinių ir fenetilamino bioizosterinių darinių grupė
- Fenidato darinių grupė
- Fentanilio ir jo bioizosterinių darinių grupė
- Katinono darinių ir katinono bioizosterinių darinių grupė
- Piperazino darinių grupė
- Pirovalerono ir jo bioizosterinių darinių grupė
- Sintetinių kanabinoidų darinių grupė
- Triptamino ir triptamino bioizosterinių darinių grupė
Norime Jus trumpai supažindinti su kiekviena darinių grupe, todėl paruošime pranešimų ciklą ir periodiškai pateiksime informaciją apie kiekvieną darinių grupę: kas tai, kokios medžiagos sudaro šią grupę, koks poveikis sveikatai ir kitą aktualią informaciją.
Amfetamino darinių grupė
Kas tai?
Tai yra į Amfetaminą panašių medžiagų grupė, kuri Lietuvos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašuose apibrėžta taip:
Amfetamino darinių ir amfetamino bioizosterinių darinių grupė – bet kokie 1-fenilpropan-2-amino, 1-(benzo[b]furan-2- arba 4-il)propan-2-amino, 1-(tiofen-2-il)propan-2-amino arba 1-(indol-6-il)propan-2-amino dariniai, turintys arba neturintys alkoksi-, metilendioksi- arba etilendioksi-, alkiltio-, halogen-, alkil-, haloalkil- arba nitro- radikalų fenilo arba tiofeno žiede; benzo-, furano, 2,3-dihidrofurano, ciklopentano arba pirolo žiedą, kondensuotą 3,4-fenilo žiedo padėtyje; alkil- radikalų 3-ioje propilo grandinės padėtyje; propilo grandinė sudaro penkianarį su fenilu kondensuotą žiedą; azoto atomas ir 1-asis bei 2-asis (arba 2-asis bei 3-asis) anglies atomai iš 2-propanamino fragmento įeina į morfolino, oksazolidin-2-imino arba 2-aminooksazolino struktūrą; hidroksi-, metil- radikalus 1-oje 1-fenilpropan-2-amino padėtyje; alkil-, benzil-, hidroksi-, 2-metoksibenzil-, propargil-, purinoalkil- radikalų amino grupėje; azoto atomas gali būti pirolidino žiedo dalimi. Taip pat šių darinių druskos, eteriai arba esteriai, jei tokie galimi.
Kokios medžiagos sudaro šią grupę?
Šią darinių grupę sudaro psichoaktyviosios medžiagos, kurios savo chemine struktūra yra panašios į Amfetaminą, tačiau jų poveikis gali būti visiškai kitoks. Visos naujos rinkoje atsirandančios psichoaktyviosios medžiagos, kurių cheminė struktūra atitinka šį grupės aprašymą, yra laikomos Amfetamino dariniu ir yra kontroliuojamos, t.y. automatiškai pakliūva į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašuose esančią Amfetamino darinių grupę. Šiandien tokių medžiagų jau žinoma daugiau nei 50, pavyzdžiui, fluoroamfetamino (3-FA, 4-FEA ir pan.) dariniai, chloroamfetamino (3-CA, 4-CMA ir pan.) dariniai ir kt.
Koks poveikis sveikatai?
Dažniausiai amfetamino tipo medžiagos veikia centrinę nervų sistemą stimuliuojančiai, didėja kraujospūdis, kūno temperatūra, pulsas, atsiranda nemiga, apetito stoka, fizinis išsekimas. Lėtinis piktnaudžiavimas gali sukelti psichozę, panašią į šizofreniją: paranoją, haliucinacijas, smurtinį ir nepastovų elgesį. Tačiau didžiausias pavojus, kad kasmet kuriamos naujos tokios amfetamino tipo medžiagos, kurios kelia ypač didelę riziką sveikatai, nes yra naujos, nežinomos sudėties, taip pat dėl nepakankamų mokslinių tyrimų, neįmanoma tiksliai numatyti jų poveikio ir galimos žalos sveikatai.
Kita informacija
NTAKD yra sukūręs informacinį įrankį NINFO apie narkotines ir psichotropines medžiagas, kontroliuojamas Lietuvoje, t.y. medžiagas, kurios yra įtrauktos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus Lietuvoje. NINFO yra inovatyvi ir patogi e. paslauga visuomenei ir specialistams, pateikianti išsamią informaciją apie taikomas rinkos ribojimo priemones narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms Lietuvoje.
NINFO galite rasti adresu https://visuomene.ntakd.lt/. Pateikta informacija prieinama tik registruotiems vartotojams.
NTAKD inf.