Seimo Sveikatos reikalų komitete pristatyta ir aptarta Sveikatos apsaugos ministerijos ir Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos informacija apie GMP organizavimo problemas.

Komitetas supažindintas su 2023 m. liepos 1 d. prasidėjusios GMP pertvarkos tikslais, pristatyti iššūkiai, su kuriais šiame procese susiduria GMP paslaugų teikėjai. Posėdyje pažymėta, kad nors GMP tarnyba dar ir šiuo metu yra reorganizavimo procese, tačiau jau matomi pirmieji  teigiami rezultatai. Vietoje anksčiau veikusių 48 GMP įstaigų, šiuo metu veikia viena GMP tarnyba su keturiais filialais.

Atkreiptas dėmesys, kad įdiegus vieningą darbo apmokėjimo sistemą, darbo sąlygos gerėjo  tiek gydytojams, tiek kitiems darbuotojams – slaugytojams, paramedikams, vairuotojams, administracijos darbuotojams. Kartu pasidžiaugta gerėjančiais GMP brigadų operatyvumo rodikliais, didėjančiu atgaivintų pacientų skaičiumi.

Pastebėta, kad dar liko nemažai nuveikti, siekiant pagrindinio reformos tikslo – kad kokybiškos ir saugios GMP paslaugos būtų teikiamos visiems Lietuvos gyventojams, nepaisant jų gyvenamosios vietos, socialinės ar ekonominės padėties, o paslaugos būtų prieinamos geografine, komunikacine, organizacine ir ekonomine prasme bei pagerėtų Lietuvos gyventojų sveikata. Šiuo metu dirbama ties administravimo kaštų mažinimu, valdymo išlaidų optimizavimu, aprūpinimo logistika bei darbuotojų kompetencijų tobulinimu. Be to, atkreiptas dėmesys, kad, siekiant didesnio efektyvumo, numatoma šviesti ir gyventojus, nes neretai žmonės nežino kokiais atvejais turėtų būti kviečiama GMP.

Ne taip optimistiškai nusiteikę buvo posėdyje dalyvavę GMP darbuotojai ir jų atstovai, pažymėję, kad buvo sukurta nemaža biurokratinė organizacija, kuri veikia nepakankamai efektyviai. Atkreiptas dėmesys, kad GMP medikams trūksta drabužių, įrangos, stringa medicininės įrangos, degalų ir kitų pirkimų, tačiau išlaidaujama perkant nebūtinas įvaizdžio kūrimo, personalo atrankos agentūrų, dizainerių paslaugas. Profesinių sąjungų teigimu GMP tarnybos komunikavimas, socialinis dialogas su darbuotojais yra nepakankamas, prašoma informacija neteikiama, o kolektyvinės sutarties nuostatos, darbuotojų atstovų nuomone, nėra įgyvendinamos. Darbuotojų atstovai pateikė siūlymus dėl GMP tarnybos struktūros tobulinimo. 

Kalbėję GMP tarnybos filialų atstovai išsakė pastabas dėl egzistuojančio GMP teritorinių padalinių finansavimo modelio, kuris neužtikrina reikalingo poreikio, dėl prasto psichologinio mikroklimato, blogėjančių darbo sąlygų ir kt.

Naujoji Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė pažymėjo, kad tokią situaciją jie paveldėjo iš praėjusios Vyriausybės, ir, reaguodama į Komiteto posėdyje išsakytas pastabas, įsipareigojo atlikti GMP tarnybos auditą.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Lina Šukytė-Korsakė, pritardama numatomo atlikti audito GMP tarnyboje būtinumui, teigė: „Aukščiausios kokybės GMP paslaugos turi būti prieinamos visiems Lietuvos gyventojams, todėl, Komitetas, gavęs GMP tarnybos finansinio ir veiklos auditų išvadas, prie šio klausimo grįš pakartotinai ir įvertinęs GMP tarnybos finansinių ir kitų išteklių naudojimo efektyvumą, ekonomiškumą, rezultatyvumą, spręs dėl tolimesnių žingsnių“.

Spaudos biuro inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: