„Kvapų sode” – taip vadinasi Gražinos Norvilienės Jonavoje įkurta studija, kuri, kaip sako pati moteris, kviečia lankytojus sugrįžti arčiau gamtos bei puoselėti savo savijautą eterinių aliejų ir kitų gamtos turtų pagalba. Jonavietės kūrybos eterinių aliejų mišinys neseniai apdovanotas aukso medaliu kaip vienas iš nugalėtojų konkurse „Sukurta Jonavoje”. Apie jo kūrybą bei kelią aromaterapijoje – iš pačios G. Norvilienės lūpų. 


– Einant link jūsų studijos durų vilioja ne kas kitas, o malonūs kvapai. Papasakokite, ką galime rasti ,,Kvapų sode”, su kokiu tikslu jis buvo įkurtas?


– Po „Kvapų sode" pavadinimu slepiasi ir natūralius produktus, praturtintus aukštos kokybės prancūziškais eteriniais aliejais įsigyti siūlanti elektroninė parduotuvė, ir Jonavoje veikianti studija. Abiejų jų tikslas vienas – paraginti žmones atsigręžti į gamtą, jos kvapus, į tai, ką mes turime, bet esame pamiršę. 


Internete apstu informacijos įvairiomis temomis, taip pat ir apie eterinius aliejus. Visgi, didelė paprastai prieinamos informacijos dalis yra neteisinga arba būna neteisingai interpretuojama. Dėl to ja vadovaudamiesi žmonės kartais sau prisidaro žalos. Aš, kaip ,,Kvapų sode” įkūrėja, teikiu įvairiapuses konsultacijas, padedančias nepasiklysti informacijos sraute. 


Labai vertinu individualų požiūrį į klientą. Aromaterapijos tikslas yra padėti žmogui. Taigi ta „tikroji“ aromaterapija netenka tikslo, kai yra didelės apyvartos, kai prasideda tik biznis. Studijoje ar internetu, mano klientai visuomet gauna individualią konsultaciją dėl eterinių aliejų pasirinkimo ir naudojimo būdo, nes čia labai svarbus asmeninis požiūris į kiekvieną.


Šalia to, studijoje vyksta įvairios edukacijos. Su vaikais ir suaugusiais gaminame lūpų balzamus, kietuosius šampūnus, namų dulksnas, kvepalus... Suaugusieji kviečiami ir į rimtesnius seminarus. Kaip tik dabar pradėsime eterinių aliejų biochemijos kursą.


Karts nuo karto kviečiuosi kitus lektorius, vedančius užsiėmimus, kurie padeda atsipalaiduoti, pažvelgti į save giliau, suvokti savo emocijas: kiekvienais metais atvyksta Jarūnė Girniūtė, vedanti žaidimą „Baltiška Lila“, auros nuotraukas darantis profesorius Artūras Dapkevičius, taškavimo technikos edukacijas veda Jūrate Benuškevičiene (Dedu tašką)  ir kt.


Paprastai sakant, studijoje kiekvienas gali pasinerti į kvapų pasaulį ir per veiklas, bent trumpam atsikvėpti, atsipalaiduoti, pamiršti rūpesčius ir iš studijos išeiti šviesesne galva.


Kvapai taip veikia... 


– Aromatologė, sertifikuota integratyvios prancūzų aromaterapijos specialistė, sertifikuota eterinių aliejų biochemijos specialistė, dr. Bacho žiedų praktikė, natūralios kosmetikos gamintoja, saugios aromaterapijos ir sveikos gyvensenos edukatorė bei propaguotoja –  visą tai telpa į jūsų specializacijos apibūdinimą. Kada aromaterapija atsirado jūsų gyvenime?


– Studiją įkūriau 2019-ųjų metų balandžio pirmą dieną. Anksčiau, beveik 20 metų, dirbau teisme, baudžiamosios teisės srityje. 


Taigi, mano veikla kardinaliai pasikeitė, o pokyčius įkvėpė šeima – susilaukus trynukų, gyvenimą užklupo didelių pokyčių lavina. Su jais atėjo ne tik džiaugsmas... 


Turintys vaikų žino, kad kai serga vienas, serga dvi savaites, kai keli – kelias, vienas paskui kitą. Greitai blogai jaučiausi ir aš pati – išaugus streso lygiui, krito vidiniai resursai, prasidėjo fiziniai sutrikimai. Ėmiau ieškoti būdų, kaip suvaldyti situaciją. Atradau eterinius aliejus, savistabą, meditacijas. Tai padėjo įveikti daugelį negalavimų.


Po dekretinių atostogų grįžau į teismą, bet ištvėriau tik metus. Supratau, kad nebegaliu gyventi taip. Valstybės tarnyboje nereikia šeimos žmonių... Reikia tokių, kurie netausotų savęs,  „artų” ir dieną, ir naktį.  Galiausiai priėjau prie sprendimo išeiti.


Tą patį mėnesį apsilankiau „Kvapų namuose”. Tai pirmieji aromaterapijos namai Lietuvoje. Edukacijos, kuriose dalyvavau, taip sudomino, kad jaučiau norą gilintis dar labiau. 


Štai čia „išlindo” teisininkės gyslelė – man reikėjo argumentų, pagrindimo, faktų, kodėl vieni ar kiti eteriniai aliejai veikia būtent taip, kaip veikia.  Lietuvoje siūlomų mokslų tuomet man neužteko ir ieškodama galimybių atradau mokymus Prancūzijoje. Ten, eterinių aliejų biochemijos ir klinikinės aromatreapijos žinių sėmiausi 1,5 metų.

Tuo pačiu metu mokiausi ir Vilniuje, Holistinio ugdymo institute. Jame mokausi iki šiol. Kokių žinių suteikia tokie mokslai?

Žmogaus anatomijos, fiziologijos, fitoterapijos pagrindų, kinų medicinos, fizinio aktyvumo, gydomosios mitybos, psichosomatikos ir t.t.  Šiais metais laukia labai įdomus dalykas – psichoneuroendokrinologija. Viskas remiasi į holistinį požiūrį, vedantį prie visapusiško žmonių sveikatinimo.


Pamažu sukauptą informaciją pradėjau taikyti savo praktikoje. Matydama, kokių rezultatų galima pasiekti, norėjau tuo dalintis su visais.


– Kaip reagavo artimieji, sužinoję, kad teisę iškeitėte į aromaterapiją?


– Vyras mane palaikė, kaip ir visada palaiko. Mama suprato ir pritarė. Tada dar buvo gyvas mano tėtis,  jam vieninteliam nepasakojau apie šiuos pokyčius, nes jis būtų nesupratęs – ne paslaptis, kad dalis žmonių teisininko darbą laiko prestižo, pasididžiavimo reikalu. Toks buvo ir jis.


Kalbant apie draugus, vieni palaikė, kiti gal ir pirštą pridėję prie smilkinio pasukiojo (aut.past. šypsosi). Buvo sakančių, kad man nepavyks, jog ką aš čia nuveiksiu su tais aliejais.


Nepaisant visko, mano viduje buvo labai didelis noras, intuityvus tikėjimas, kad man pavyks. Aš klausiau savo širdies ir ji nepavedė.


– Ar niekada nesigailėjote tokio savo sprendimo?


– Galiu drąsiai pasakyti – niekada, nei vieną minutę. Nuo to laiko kai palikau teismą praėjo lygiai 10 metų ir nors dirbdama jame ilgą laiką tikrai buvau laiminga, nenorėčiau grįžti į tą darbų konvejerį, kur negali sustoti, nurimti, negali net kruopščiai išanalizuoti savo užduočių.


Aš esu laiminga darydama tai, ką dabar darau ir galėdama padėti kitiems.


– Susirgus jūsų šeimos nariui jūs, ko gero, jau neskubate į vaistinę?


– Tikrai ne... Šiandien mano namuose medikamentų labai mažai, tačiau labai daug buteliukų, tepaliukų su užrašais – „ramybė, kosulys drėgnas/sausas, sloga, raumenų skausmas, raumenų įtampa“. Jie dažnai reikalingi mano sportuojantiems vaikams. Mano šeimos nariai jau žino, kada kokį buteliuką reikia naudoti. 


Aš pati eterinių aliejų dėka susitvarkiau skydliaukės problemas, kai tradicinė medicina jau buvo per amžius nurašiusi mane gerti vaistus. Endokrinologė pavadino mane fenomenu, nes jau keli metai gyvenu be vaistų ir jaučiuosi puikiai. 


Nuo 18 metų buvau alergiška katinams, dabar namuose auginame katiną. Didele dalimi alergiją įveikti padėjo būtent eteriniai aliejai. Mano vaikai sirgo astma, bet ją taip pat suvaldėme eterinių aliejų pagalba. 


Ir nors tokių pavyzdžių galėčiau pateikti dar daugiau, būtina suprasti, kad aromaterapija nėra panacėja. Norint pasiekti džiuginančių rezultatų, būtina apjungti tiek sveiką mitybą, minčių švarą, tiek aktyvų gyvenimą,  visapusišką meilę sau.

Reikalingas tikrai didelis darbas su savimi ir tai nėra lengva. Todėl daugelis to net nepradeda, nes yra sunku. Daugelis ieško tos stebuklingos piliulės ar tabletės, ir tikisi, kad ji sutvarkys visas problemas be žmogaus valios ir pastangų. Deja, taip nebūna.


– Minėjote, kad eteriniai aliejai ar net sveikatinimuisi naudojamos žolelės gali atnešti ir žalos. Papasakokite apie tai.

– Visų pirma, eteriniai aliejai yra lakios ir labai koncentruotos substancijos. Vienas lašas pipirmėčių eterinio aliejaus atitinka 30 puodelių pipirmėčių arbatos. Siekiant išgauti vieną litrą apelsinų eterinio aliejaus, reikia sunaudoti apie 50 kilogramų apelsinų žievelių.

Šiuos pavyzdžius pateikiu tam, kad suprastumėte, kokios koncentracijos yra eteriniai aliejai. Todėl jie turi būti vartojami labai mažais kiekiais, labai atsakingai.


Daug kas žino, kad bruknuolių eterinis aliejus puikiai pasitarnauja mažinant raumenų, sąnarių skausmus. Ją ypatingai yra pamėgę pagyvenę žmonės. Tačiau be skausmą mažinančių savybių ji turi savybę skystinti kraują. Jei kalbėsime skaičiais, 99,5 proc. jos sudaro metilsalicilatas. Jis – natūralus aspirinas. Žmogui, kuris alergiškas jam, bruknuolė gali sukelti sunkiai suvaldomas alergines reakcijas. Ji pavojinga ir žmonėms, vartojantiems kraują skystinančius vaistus.


Paminėjus eukaliptų eterinį aliejų, daug kas iškart pasako, kad jis padeda kosint. Ir tai nėra netiesa, tačiau reikia atsižvelgti, koks kosulys jus kankina. Jei šis – sausas arba jūs turite astmą, eukaliptų eterinio aliejaus reikėtų vengti, nes jo sudėtyje esantis cineolas, turi savybę sausinti. Vadinasi, jis gali sukelti kosulio ar astmos priepuolį. 


Aromaterapijoje yra tikrai nemažai atvejų, kai vieno ar kito eterinio aliejaus vartoti negalima. Čia labai svarbu žmogaus amžius, jo turimos lėtinės ligos, naudojami medikamentai. Daug niuansų, kuriuos labai svarbu žinoti.


– Jei kalbėsime apie eterinių aliejų panaudojimą, kokios jo galimybės? 


– Tikrai labai plačios. Galime garinti, naudoti masažams, voniose, natūralioje kosmetikoje, iš jų pasigaminti namų kvapus, namų valymo priemones, kvapiuosius mišinius, spiritinius kvepalus... Kartais pakanka tik labai mažą lašelį užlašinti ant riešų, juos švelniai patrinti ir pasklidęs aromatas nuramins mintis, subalansuos emocijas, pakels nuotaiką ir veidą nuspalvins šypsena.


Lipdau molinius aroma akmenėlius, kurie puikiai sugeria eterinius aliejus ir labai švelniai, subtiliai skleidžia aromatą. Tokį mažą akmenuką galima nešiotis rankinėje ar kišenėje. Juos labai mėgsta vaikai, kuriems kvepiantis akmenėlis  – tarsi mažas kvepiantis angelėlis, lydintis ir saugantis mokykloje ar darželyje.


Kalbant apie garinimą, labai svarbi aromaterapinių lempų, difuzorių kokybė. Garinant prastos kokybės difuzoriuose ar aromaterapinėse lempose, didelė tikimybė skleisti ir įkvėpti nuodingas medžiagas. Be to, garinimas negali būti besaikis. Taip galima perdozuoti ir sulaukti priešingo rezultato, nei tikėtasi. 


– Jonavos rajono savivaldybės bei Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialo organizuotame konkurse „Sukurta Jonavoje” apdovanotas jūsų eterinių aliejų mišinių rinkinys. Kas jus įkvėpė tokio gaminio gamybai? Kaip vyko ji?


– Konkursą laimėję eterinių aliejų mišiniai atitinka penkis Visatos elementus: medį, ugnį, žemę, vandenį ir metalą. 
Holistinio ugdymo institute studijuojant kinų mediciną, kilo mintis suvienyti tai su aromaterapija.

Rytuose teigiama, kad augalai veikia žmogaus struktūrą, jausmus ir emocijas. Veikia biochemiškai ir energetiškai. Jausmus, emocijas, žmogaus subtiliąsias energijas labiausiai veikia augaluose esantys eteriniai aliejai.


Atsižvelgiant į eterinių aliejų molekulių veikimą bei Penkių stichijų kontroliuojamus meridianus, organus, buvo sukurtos sinergijos švelniai įtakojančios visas sistemas. 


Kartu su prancūzų laboratorija, su kuria dirbu jau penkti metai, suderinome darbų procesą. Kuriant sinergijas (mišinius) labai svarbu proporcijos. Čia reikalingas išmanymas ir kruopštus darbas, taip suderinti eterinius aliejus, kad ne tik aromatas būtų patrauklus vartotojui, bet ir sinergija būtų saugi vartoti. Reikia išmanyti ne tik eterinių aliejų toksiškumą, bet ir daug kitų dalykų. Taip, kartu su prancūzų kompanija sukūrėme konkurse aukso medaliu apdovanotą mišinių rinkinį. 


Taip kaip metų laikai keičiasi palaipsniui, po truputėlį, taip ir sinergijų aromatai keičia vienas kitą švelniai, tarsi papildydami. Tarp jų nėra griežtos takoskyros.


Aromatai padės pagerinti nuotaiką, nusiraminti, įgauti žvalumo, atsipalaiduoti ar susikaupti rimtam darbui, atrasti savyje naujų jėgų, atstatyti emocinę pusiausvyrą, subalansuoti mintis.

Būtent eteriniai aliejai gali padėti tai padaryti gražiausiu būdu – tiek užburiančiu aromatu ir sveikatinančiomis savybėmis, tiek savo aukštomis energijomis. Išsirinkus labiausiai patinkantį aromatą, naudoti jį galima įvairiais būdais (aprašyti čia) .

– Veiklą vykdote jau ne vienerius metus. Kodėl konkurse nusprendėte dalyvauti tik dabar?


– Apie „Sukurta Jonavoje” buvau girdėjusi ne kartą. Ir pernai, ir užpernai kirbėjo mintis sudalyvauti, bet vis kažkoks nepasitikėjimas kišo koją. Mes dažnai esame linkę nuvertinti savo gebėjimus.


Šiais metais apsilankiusi Jonavos veiklių moterų klube sulaukiau raginimo dalyvauti. Žinot, pasakiau sau, kodėl ne? 
Smagu, kad tokie konkursai vyksta. Neabejoju, kad parodytas dėmesys – dar vienas postūmis smulkiam verslui nesustoti, būti matomam.


– Dėkojame už pokalbį. 

Gintarinės Lazutkės ir Jonavos r.savivaldybės nuotr.



Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: