,,Jonava fotografijose" - socialinio tinklo ,,Facebook" paskyra, kurioje talpinamos skirtingus Jonavos istorijos etapus bei įvykius liudijančios nuotraukos. Kaip teigia jos įkūrėjas - Marius Serbentas, pastaroji sukurta tam, jog vienoje vietoje būtų surinkta ir išsaugota kuo daugiau vertingų kadrų. Istorija besidominčio M. Serbento žodžiais tariant, kolekcionieriai itin vertina tarpukariu darytas Jonavos krašto nuotraukas, mat šių nėra išlikę tiek daug, kaip norėtųsi.


Nesitikėjo tokio susidomėjimo


Kai M. Serbentui kilo mintis sukurti ,,Jonava fotografijose" paskyrą, jis nė kiek nesitikėjo, kad ši greitai sulauks didelio žmonių susidomėjimo: per pirmus tris gyvavimo mėnesius ji subūrė 1000 sekėjų, kurių skaičius nuolat augo ir šiandien jau siekia 5000.


,,Niekada neturėjau tikslo dirbtinai pritraukti kuo daugiau sekėjų, nes puslapis yra sukurtas ne komerciniais tikslais. Tik norėjau, kad senos Jonavos nuotraukos būtų patalpintos ten, iš kur niekada neišnyks - interneto, o joms neabejingi žmonės galėtų laisvai grožėtis istoriniais kadrais", - pasakoja M. Serbentas.


Ieškojo internete


Tam, kad ,,Jonava fotografijose" turinys būtų toks, koks yra dabar, teko įdėti ir nemažai darbo - pirmosios nuotraukos buvo surinktos ,,Google" pagalba, vėliau jas papildė ir pačių jonaviečių atsiųstų kadrų skenuotos versijos.


,,Kai sukūriau puslapį, jis apie mėnesį buvo nepublikuotas. Pirmieji jame patalpinti kadrai - skenuotos mano paties bei draugų nuotraukos. Taip pat dalį jų suradau ,,Google". Norėjau, kad visi kadrai būtų vienoje vietoje. Dėl to talpinau juos ,,Jonava fotografijose" puslapyje ir nurodžiau šaltinius. Po pusės metų nuotraukų paieškų internete, jau buvo sunku surasti kažką naujo. Dabar atsiranda vienas kitas dar nematytas kadras, tačiau kartkartėmis sulaukiame ir pačių jonaviečių atsiunčiamų nuotraukų", - kalbėjo M. Serbentas.


Prisijungė dar keli bendraminčiai


Paklaustas, ar daug darbo reikalauja tokia iniciatyva, M. Serbentas pasakoja, kad šiuo metu ties ,,Jonava fotografijose" darbuojasi ne jis vienas.

,,Besiplečiant vartotojų ratui, didėjo ir puslapio administratorių bei moderatorių skaičius. Dabar ,,Jonava fotografijose" dirba nemažas bendraminčių būrys", - teigė jonavietis.


,,Dažnai su savo komandos nariais vykstame į kraštotyros ekspedicijas, kurių metu fotografuojame įdomias Jonavos krašto vietas ir vėliau pateikiame puslapio lankytojams išvykų ,,foto ataskaitas“. Jau įvyko ekspedicijos į Žeimių, Kulvos, Šveicarijos seniūnijas. Šią vasarą planuojame supažindinti savo puslapio lankytojus su Upninkų krašto lankytinomis vietomis", - pasakojo vyras.


Sėkmę lemia glaudus bendradarbiavimas


Puslapio ,,Jonava fotografijose“ virtualius foto albumus taip pat papildė Jonavos kultūros centro krašto bei Jeronimo Ralio gimnazijos muziejų fondų nuotraukos.


,,Artėjant miesto jubiliejui iš mūsų puslapio buvo atrinktos istorinės fotografijos parodai Jonavos savivaldybės viešojoje bibliotekoje.

Mūsų veiklą stebintys jonaviečiai jau pamėgo įvairius nuotraukų konkursus, kurių metu galėjo laimėti vertingų leidinių apie Jonavos kraštą. Knygas konkursams parūpino Jonavos rajono savivaldybė", - džiaugėsi jonavietis pridurdamas, kad jis bei jo komanda planuoja išleisti ir ,,Jonava fotografijose" foto albumą - knygą.


Subūrė fotografijai neabejingus jonaviečius


,,Jonava fotografijose" taip įtraukė nuotraukoms neabejingus jonaviečius, jog teko kurti ir tuo pačiu pavadinimu pavadintą ,,Facebook" grupę, kurioje interneto vartotojai gali laisvai dalintis tiek senais, tiek šių dienų kadrais.


,,Pamatėme, kad žmonės pradėjo aktyviai fotografuoti Jonavą ir išreiškė norą dalintis tokiomis nuotraukomis internete. Kadangi norėjome atskirti istoriškai svarbų turinį nuo dabarties vaizdų, sukūrėme ir grupę. Čia savo nuotraukomis gali dalintis visi tie, kuriems yra svarbus mūsų kraštas", - teigė M. Serbentas.


Prisimena senus laikus


Minėtose interneto platformose didelio žmonių dėmesio sulaukia sovietmečio nuotraukos. Kodėl? M. Serbentas spėja, kad žmonėms smagu matyti kadrus, kuriuose užfiksuotos jų seniau lankytos vietos.


,,Pastebime, kad žmonėms ypatingai patinka, kai įdedame palyginimui viena šalia kitos seną ir šių laikų nuotrauką, darytą toje pačioje vietoje. Taip vyresni žmonės turi galimybę pamatyti, kaip pasikeitė miestas, prisiminti senas gatves, kuriomis kadaise vaikščiojo", - kalbėjo M. Serbentas.


Veda istorijos keliais


Kalbėdamas apie išskirtinius kadrus, M. Serbentas pasakoja, kad iš visų jo paties turėtų nuotraukų, jam brangiausia ir įdomiausia buvo tarpukario laikais įamžinta Skarulių mokykla. Tiesa, šiandien ši nuotrauka jau ne jo paties rankose - M. Serbentas ją padovanojo istorijai neabejingai skarulietei.


,,Nors ta nuotrauka - vertinga, aš be jokio gailesčio ją padovanojau žmogui, kuris, esu įsitikinęs, neleis jai dulkėti stalčiuje. Manau, kad tai ir yra svarbiausia - jog nuotraukos būtų matomos. Kodėl? Praeities kadrai veda istorijos keliais...


Turime ir Ruklos dvaro nuotrauką. Iki šiol nežinome, kur tiksliai stovėjo tas dvaras, bet nuotraukos suteikia galimybę atrasti vietas, kurios yra išnykusios. Su bendraminčiais dabar aiškinamės, kur iš tikrųjų tas dvaras stovėjo. Kaip visada tikimės puslapio lankytojų pagalbos", - kalbėjo vyras.


Vertina ne visi


M. Serbentas pastebi, kad senųjų kadrų būtų galima išsaugoti daugiau, jei juos turintys žmonės įdėtų bent šiek tiek pastangų.


,,Būna, kad sužinome, jog žmogus turi kokią seną užmirštą nuotrauką ir nors neprašome, kad ji būtų perduota mums ar muziejui, tačiau šiek tiek apmaudu, jog neretai geras kadras virsta tik pakuromis. Yra buvusi situacija, kai senas nuotraukas turėjęs žmogus sakė saugosiąs jas savo anūkams, bet jam numirus, anūkai tiesiog sudegino jas. Žinoma, kiekvienas žmogus sprendžia, ką jam daryti su savo nuotraukomis. Bet mums norėtųsi, kad jos neišnyktų visiems laikams.

Dabar yra puiki galimybė tai užtikrinti – padarius nuotraukos skaitmeninį variantą, patalpinus ją internete. Taip kadras lieka apsaugotas nuo laiko tėkmės", - pasakojo vyras.


Norėtų, kad nuotraukos liktų Jonavoje


M. Serbentas neslepia, kad norėtų, jog Jonavos krašto nuotraukos nepabirtų po visą Lietuvą, o liktų rajono ribose.


,,Taip pat norėtųsi, kad jos nedulkėtų kolekcionierių stalčiuose ir būtų visiems matomos. Žinoma, čia kiekvieno asmeninis pasirinkimas... Mes jau džiaugiamės, jei turime galimybę tą seną kadrą nuskenuoti ir patalpinti savo puslapyje. Tegul visi juo pasigroži", - kalbėjo M. Serbentas.

Kaip apsaugoti nuotraukas?

Tam, kad laikas kuo mažiau paveiktų senus kadrus, pravartu imtis ir kelių paprastų gudrybių.


,,Nors kone šimtą metų skaičiuojančių nuotraukų kokybė išties stebina - jose gali įžiūrėti medžių lapelius, kitas svarbias detales, bet tam, kad jos išliktų kuo kokybiškesnės, reikėtų jas apsaugoti nuo kaitrios šviesos. Tam galima naudoti specialius dėklus ir retkarčiais jas pravėdinti", - patarimais dalijosi M. Serbentas.


Brangus kraštas


Kas paskatino M. Serbentą skirti tiek laiko Jonavos krašto fotografijoms?


,,Mane visada domino istorija, taip pat aš labai myliu Jonavą. Aš čia gyvenu, tad šitas kraštas - man tikrai brangus. Dėl to, matyt, niekada ir neturėjau tikslo tapti tikru kolekcionieriumi, kuris superka nuotraukas, o vėliau jomis didžiuojasi. Manau, kad visos nuotraukos yra vertingos. Ir kalbu ne apie materialią pusę...


Nuotraukos įamžino praeitį, kuri jau nebegrįš", - kalbėjo jonavietis.


Teksto autorė: Jovita Stanevičiūtė
Nuotraukoje: Žeimių (dabar vadinamas Kosmonautų) gyvenamasis rajonas 1982 m.
www.facebook.com/JonavaFoto/

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: