Latvijos Kultūros ministerija kampanijos „Atrastoji Latvija“ metu kviečia visus apsilankyti interneto svetainėje atrastalatvija.lv, kurioje pateikiama išsami informacija apie 73 atnaujintas ir naujai sukurtas kultūros ir gamtos paveldo vietas įvairiuose Latvijos regionuose. Jas visas apima aštuoni turistiniai maršrutai – kultūros paveldo keliai, kurių kiekvienas atskleidžia įvairią Latvijos istoriją. 

Latvija dažnai siejama su sostine Ryga, kurioje iš tiesų yra daug įdomių lankytinų objektų. Tarp žymiausių maršruto „Rygos kelias“ objektų yra Didžioji gildija ir Strēlnieku aikštė, kur istorijos pėdsakai susilieja su šiuolaikinio senamiesčio panorama. Maršrute įtraukta ir Rygos pilis – viena iš įspūdingiausių viduramžių pilių Latvijoje, kurioje šiuo metu yra Latvijos prezidento oficiali rezidencija. Po restauravimo darbų taip pat vėl atidaryti Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus namai. Šiame maršrute yra vienas seniausių cirko pastatų Europoje – Rygos cirkas, taip pat Dailes teatro kiemo aikštė, kuri, išryškinus teatro pastatą, buvo prikelta naujam gyvenimui. Teatro pastatas yra įtrauktas į Latvijos kultūros kanoną ir išsaugo sovietinės modernistinės architektūros paveldą.

Kitos Latvijos vietovės irgi turtingos restauruotų ir naujų kultūros objektų. Atvykstant iš Lietuvos, verta aplankyti „Laisvės kelią“ Kuržemės pakrantėje ir aštuonis jo objektus. Tai Bernatų gamtos takai su septyniais pėsčiųjų maršrutais ir 151 meno kūriniu, Liepojos istorinio centro paplūdimys, kur po stipraus pietvakarių vėjo vis dar galima rasti gintaro gabaliukų, bei Liepojos XVII – XIX a. interjero muziejus, įrengtas Ponios Hoijerės svečių namuose – čia galima pajusti XVII–XIX a. Liepojos žavesį. Vienas iš unikaliausių imperinio stiliaus dvarų kompleksų Kuržemėje ir vietos reikšmės architektūros paminklas yra Vėrgalės dvaro kompleksas.

„Baltijos kelias“ – istorijos liudytojas, pabrėžiantis Estijos, Latvijos ir Lietuvos tautų vienybę ir bendrą laisvės siekį. Viena iš šio kelio vietų, esanti ypač arti Lietuvos sienos, yra Bauskės pilis. Iš tiesų, lankytojai čia gali apžiūrėti net dvi pilis vienoje vietoje, nes Bauskės pilies kompleksą sudaro dvi dalys: viduramžių pabaigoje pastatyta Livonijos ordino pilis ir Ketlerių dinastijos Kuržemės bei Žiemgalos kunigaikščių rezidencija, kuri yra vienas iš ryškiausių manierizmo architektūros pavyzdžių Latvijoje.

Latviją galite toliau tyrinėti devyniose restauruotose „Jokūbo kelio“ vietose nuo Kuldygos iki Jelgavos. „Dauguvos kelias“ simbolizuoja pagrindinį vandens kelią, kuris kadaise jungė skirtingas tautas ir kultūras. Maršrute galima aplankyti vieną iš didžiausių ir svarbiausių viduramžių pilių Latvijoje – Kuoknesės pilies – griuvėsius. „Marijos kelias“ leis jums pažinti Latgalą. Jame aplankysite Preilių dvaro kompleksą ir parką, paskutinę Europoje bastioninę Daugpilio tvirtovę ir Ludzos viduramžių pilies griuvėsius. Šių griuvėsių raudonos sienos yra ne tik Ludzos miesto vizitinė kortelė, bet ir viena gražiausių vietų visoje Latvijoje.

Jei keliausite arčiau Estijos, turėtumėte aplankyti „Lyvių kelią“, kuris driekiasi iki pat Latvijos vakarų – Kuržemės pakrantės. Tai ilgiausias iš aštuonių kelių, jame galima aplankyti net 21 objektą. Iš jų išsiskiria Jūrkalnės gamtos ir poilsio parkas „Ugunspļava“ ir koncertų salė gamtoje „Vējturu nams“. Pastaroji tapo tarptautinių etninės, liaudies ir sakralinės muzikos bei meno festivalių vieta. Viena iš naujausių „Lyvių kelio“ atrakcijų – Ventspilio Pajūrio muziejaus po atviru dangumi daugiafunkcis pastatas, kuriame nuolat eksponuojama paroda „Prie jūros ir žemėje: tradicinis XIX–XX a. Šiaurės Kuržemės gyvenimas, Šiaurės Kuržemės gamta“.

Vidžemėje taip pat yra „Šviesos kelias“, apimantis septynias unikalias vietas. Tarp jų yra Alūksnės siauruko stotis, kviečianti lankytojus klėtyje atverti modernias bagažo „dėžes“ – savotiškas informacijos saugyklas – ir taip susipažinti su siaurųjų geležinkelių istorija. Kitos šiame kelyje lankytinos vietos – Alūksnės pilies pietinis bokštas, Fitinhofų giminės mauzoliejus ir Paviljonas bei rotonda Šventyklos kalno parke. 

,,Atrastoji Latvija" inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: