2025 m. kovo 28 d. Mianmare įvyko stiprus (7,7 magnitudės) žemės drebėjimas. Žemės drebėjimo epicentras buvo už 253 km į šiaurės vakarus nuo Pyi Taw miesto, turinčio 925 000 gyventojų, 10 km gylyje. Drebėjimas įvyko apie 12 val. 20 min. vietiniu laiku (6 val. 20 min pasauliniu laiku ir 8 val. 20 min Lietuvos laiku).
Žiniasklaida pranešė, kad drebėjimo jėga išlankstė kelius, stipriai apgriovė pastatus, pastatuose krito lubos. Drebėjimas buvo juntamas ir už 1300 km esančiame Bankoke. Tailando sostinėje prasidėjus požeminiams smūgiams, daugelio pastatų gyventojai buvo evakuoti, šimtai žmonių išbėgo į gatves. Praėjus maždaug 12 min po pagrindinio stipriausiojo smūgio, netoli Mandalėjaus įvyko antras 6,4 stiprumo pakartotinis žemės drebėjimas.
Mianmaras yra Indijos ir Eurazijos tektoninių plokščių (Sundos ir Birmos mikroplokščių) sandūroje, todėl jam būdingas ypač didelis seismingumas ir ši šalis – viena seismiškai aktyvesnių pasaulyje. Regiono seisminį aktyvumą daugiausia lemia Indijos ir Eurazijos tektoninių plokščių judėjimas viena kitos atžvilgiu (angl. continental collision) 40–50 mm per metus greičiu).
Dėl į šiaurę po Eurazijos plokšte vis dar slenkančios Indijos tektoninės plokštės sąveikos kyla daug žemės drebėjimų, todėl šis regionas ir vienas seismiškai pavojingiausių. Šių dviejų plokščių riba Žemės paviršiuje sutampa su Saigango tektoniniu lūžiu. Maždaug 1 200 km ilgio Saigango tektoninis lūžis kerta visą šalį iš šiaurės į pietus ir tokius miestus, kaip Mandalajus ir Jangonas; su šiuo lūžiu susijęs 2025 m. kovo 28 d. įvykęs 7,7 magnitudės žemės drebėjimas.
Tačiau su Saigango lūžiu susiję stiprūs ir griaunantys žemės drebėjimai anksčiau buvo santykinai reti: nuo 1900 m. šiame regione įvyko panašūs dideli žemės drebėjimai: šeši kiti 7 balų stiprumo ir didesni žemės drebėjimai įvyko maždaug už 250 km nuo 2025 m. kovo 28 d. žemės drebėjimo. Naujausias iš jų buvo 7,0 balo stiprumo žemės drebėjimas 1990 m. sausį, per kurį sugriuvo 32 pastatai. Į pietus nuo kovo 28-osios žemės drebėjimo 1912 m. vasario mėn. įvyko 7,9 balo žemės drebėjimas. Šioje plačioje tektoninių deformacijų zonoje įvyko ir kiti dideli žemės drebėjimai, įskaitant 1988 m. 7,7 balo stiprumo žemės drebėjimą, per kurį žuvo dešimtys žmonių.
JAV geologijos tarnybos duomenimis, 2025 m. kovo 28 d. 7,7 magnitudės žemės drebėjimas Mianmare įvyko dėl Saigango tektoninio lūžio sprūdžio-stūmio (angl. strike-slip) tektoninių judesių (t. y., kai uolienų blokai lūžio plokštumoje persistumia horizontaliai vienas kito atžvilgiu).
Mianmare įvykusį žemės drebėjimą užfiksavo ir Lietuvos seismologinio monitoringo stotys: Paburgės (PBUR) ir Paberžės (PABE). Šis įvykis taip pat užregistruotas ir kitose Baltijos regiono seisminių stebėjimų stotyse. Nors žemės virpesiai ir buvo instrumentiškai registruoti Lietuvos teritorijoje esančiose seisminių stebėjimų stotyse, bet reikia pažymėti, kad jie nebuvo juntami žmonėms ir jokios įtakos ar grėsmės Lietuvoje nekelia.
Seismogramos, užregistruotos Lietuvos seiminio monitoringo stotyse: PBUR ir PABE bei Baltijos regiono stotyse: ALL, ARBE, BEL, BSD, DEL, GKP,JOF, KEF, LANU, MEF, MTSE, PUL, RAF, RGN, RUE, SJUU, SLIT, STRU, SUF, SUW, UPP, VAF, VIKU, VSU.
LGT inf.