Nuo šiandien, lapkričio 10 dienos, įvesta nepaprastoji padėtis pasienio ruože ir penki kilometrai į šalies gilumą nuo jo, taip pat migrantų apgyvendinimo vietose Kybartuose, Medininkuose, Pabradėje, Vilniuje ir Rukloje. Vietos gyventojai nuogąstauja dėl galimų ribojimų jiems, LR Vidaus reikalų ministerija (VRM) tikina, kad pagrindo nerimui nėra.
Didesni suvaržymai
Skelbiama, kad teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, tarnybos galės tikrinti transporto priemones ir asmenis, jų daiktus, taip pat čia bus draudžiami susirinkimai. Lietuvos gyventojams bus ribojamos galimybės vykti į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, taip pat šioje teritorijose deklaruoti gyvenamąją vietą.
Ruklos gyventojai sužinoję apie nepaprastosios padėties įvedimą jų gyvenamojoje teritorijoje sunerimo bei teiraujasi, ar patekimas į jų gyvenamąją vietą bus suvaržytas, ar Ruklos gyventojams būtina/rekomenduojama su savimi turėti asmens dokumentus, nuosavybės teisės dokumentus, įrodančius galimybę patekti namo? Ar kaip kitaip bus kontroliuojamas patekimas į Ruklos miestelį, kurio prieigose pastaruoju metu nuolat budi policijos pareigūnai?
„Ruklos gyventojams neturėtų kilti didelių nepatogumų. Jiems nereikės Valstybės sienos apsaugos tarnybos leidimų, patekimas į Ruklos miestelį nebus kontroliuojamas. Nepaprastosios padėties zona – Ruklos Pabėgėlių priėmimo centro teritorija ir 200 m aplink ją, šioje zonoje galimi patikrinimai siekiant užkardyti neteisėtų migrantų gabenimą. Svarbu akcentuoti, kad nepaprastosios padėties tikslas – neteisėtos migracijos užkardymas, todėl siekiama gyventojams sudaryti kuo mažiau nepatogumų“, - portalui jonavoszinios.lt atsakymą pateikia VRM.
Nerimas dėl ryšio trikdžių
Pagal priimtą nutarimą vietose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis, neteisėtai į Lietuvą patekusiems ir (ar) užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų sprendimu bus ribojama teisė gauti ir skleisti informaciją, susirašinėti, vykdyti pokalbius telefonu ir kitaip susižinoti, naudojant prieigą prie mobilaus ir interneto ryšio, prireikus apribojant galimybę naudotis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai toks asmuo naudodamasis šiomis priemonėmis kreipiasi į Lietuvos Respublikos valstybės institucijas ir įstaigas.
Ruklos gyventojai teigia, kad mobilaus interneto ir telefono ryšio sutrikimus turi jau nuo rugsėjo 14 dienos, kuomet Rukloje buvo atidarytas modulinių namelių kompleksas. Paskelbus apie nepaprastąją padėtį gyventojai pradėjo teirautis, ar ryšio trikdžiai bus dar didesni? Kaip ryšio apribojimai bus įgyvendinti, kokios ryšio ribojimo priemonės bus naudojamos?
„Mobiliųjų ryšio priemonių ribojimas bus taikomas tik neteisėtų migrantų, esančių apgyvendinimo vietose atžvilgiu, gyventojai dėl to sunkumų neturėtų patirti“, - tikina VRM bei priduria, kad rengiamas dažniausiai užduodamų klausimų sąrašas, kuris netrukus bus papildytas. (DUK).
Nepaprastoji padėtis įvedama mėnesiui iki gruodžio 9 d.
Seimo nutarimas „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“