Rūpinantis tolygia ugdymo kokybe visose bendrojo ugdymo mokyklose, Vyriausybės nutarimu nustatomos procedūros, kada mokyklos veikla galės būti nutraukiama. Tvarka galios visoms mokykloms, taip pat ir nevalstybinėms. Įsigalioja nuostata, kad mokyklos vykdoma bendrojo ugdymo programa ar jos dalis galės būti stabdoma, jeigu neatitiks bent vieno šioms programoms nustatyto kriterijaus ir per metus mokykla nesugebės ištaisyti trūkumų. Bendrojo ugdymo programos stabdymo procedūros nustatytos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengtame „Bendrojo ugdymo programos ar jos dalies vykdymo mokykloje stabdymo tvarkos apraše“, kuriam šiandien pritarė Vyriausybė.
„Šios mokyklų veiklos vertinimo nuostatos leis užtikrinti geresnes mokinių ugdymo sąlygas, daugiau švietimo pagalbos, daugiau neformaliojo švietimo pasirinkimų, taip pat įvairesnę dalykų pasiūlą viduriniame ugdyme. Svarbiausia tai, kad visoms mokykloms nustatyti vienodi kriterijai ir vienoda priežiūra dėl atitikties mažins atotrūkį tarp mokyklų“, - sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas.
Ar mokyklos atitinka joms nustatytus bendrojo ugdymo programų vykdymo kriterijus, vertinimą atliks Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA). Kasmet bus analizuojami Švietimo valdymo informacinėje sistemoje (ŠVIS) pačių mokyklų pildomi duomenys. Nustačiusi, kad mokyklos veikla kai kurių kriterijų neatitinka, NŠA sudarys patikrinimų planą, atsižvelgusi į pažeidimų pobūdį, nustatys terminą trūkumams pašalinti. Ilgiausias terminas trūkumams ištaisyti – vieneri metai. Dėl objektyvių priežasčių jis galės būti pratęsiamas dar metams. Jeigu mokyklai per nustatytą terminą trūkumų ištaisyti nepavyktų, NŠA direktoriaus įsakymu jos veikla būtų sustabdyta, mokinius mokyklos steigėjas turės perkelti į kitą mokyklą.
Bendrieji, specialieji ir papildomi kriterijai mokyklos veiklai nustatyti Švietimo įstatyme. Jų kiekybinės ir kokybinės reikšmės – 2023 metų pabaigoje Vyriausybės patvirtintose Mokyklų tinklo kūrimo taisyklėse.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengtas aprašas taip pat nustato, kad nuo 2026 metų rugsėjo įsigalios kita nuostata dėl programos ar jos dalies stabdymo. Pagal šią nuostatą, programos ar jos dalies vykdymas mokykloje galės būti sustabdytas, jeigu mokykla per dvejus metus neįgyvendins išorinio vertinimo rekomendacijų ir po pakartotinio išorinio vertinimo jos veikla vėl bus įvertinta neigiamai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inf.