Privalomas reikalavimas, tapęs galimybe
Pasak UAB „Jonavos vandenys“ vadovės Jolitos Gumaniukienės, kelionė link akreditacijos prasidėjo nuo „viršaus“ - nustatyto reikalavimo, kuris, nors ir buvo du kartus atidėtas, taps privalomas nuo 2026 metų.
„Nuo tų metų nė viena nuotekų laboratorija neturės teisės imti nuotekų ėminių ir atlikti nuotekų tyrimų, jeigu neturės akreditacijos. Akreditacija pagal ISO standartą teisės aktuose yra nustatyta kaip privalomas dalykas norint tęsti veiklą“, - pabrėžia direktorė.
Nemažai vandentvarkos įmonių Lietuvoje nusprendė neakredituoti savo laboratorijų, atsižvelgiant į sudėtingą ir ilgą procesą.
„Mums jis truko ilgiau nei metus. Reikėjo paruošti naujus dokumentų rinkinius, įdiegti kontrolės sistemą, atlikti daugybę mėginių ir bandymų. Buvo tikrinama darbuotojų kvalifikacija tiek imant ėminius, tiek atliekant tyrimus. Tai labai panašu į egzaminus, kur gaunami nežinomos koncentracijos mėginiai, ir darbuotojai turi patys nustatyti taršos tipą ir koncentraciją, o rezultatai siunčiami patvirtinimui“, - pasakoja J. Gumaniukienė.
Akreditacija – finansinė nauda ir paslaugų plėtra
Nepaisant proceso sudėtingumo, „Jonavos vandenys“ vadovė pabrėžia, kad sprendimas akredituotis buvo teisingas.
„Kolegos susiduria su sunkumais perkant nuotekų tyrimo paslaugas kitose laboratorijose. Nors su pačiomis laboratorijomis problemų mažiau, didžiausias iššūkis - ėminių paėmimas, kuriam taip pat reikalingi akredituoti darbuotojai. Tokių paslaugų kaina rinkoje siekia iki 70 eurų už ėminį“, - atskleidžia J. Gumaniukienė.
Įmonė paruošė penkis ėminių ėmėjus ir, nors kol kas jų etatai nedideli, tikisi užimti didesnę rinkos dalį.
„Tikimės, kad šių paslaugų prireiks ir regiono kolegoms, ir kitoms pramonės įmonėms, kurios privalomai vykdo savo nuotekų monitoringą“, - teigia vadovė.
Šiuo metu laboratorija akredituota baziniams teršalams (skendinčiosios medžiagos, biocheminis deguonies suvartojimas, azotas, fosforas (viso 13 parametrų)), tačiau ateityje planuojama plėsti galimybes ir į specifinių teršalų, tokių kaip mikroplastikas, ftalatai, sunkieji metalai, tyrimus.
Iššūkiai ir komandinis darbas
Laboratorijos skyriaus vadovė Vida Morkūnienė atvirauja apie akreditacijos proceso niuansus.
„Laboratorija dirba jau seniai ir turi leidimą, bet akreditacija reikalavo žengti gilesnį žingsnį. Tai kainavo ir pinigus, ir mokymus, ir daugybę dokumentų ruošimo“, – pasakojimą pradeda V. Morkūnienė.
Kai mėginys pristatomas į laboratoriją
Atvažiuojantys mėginiai reikalauja specializuotų patalpų, kur fiksuojama temperatūra ir drėgmė. Visi įrenginiai ir cheminės medžiagos turi būti patikrinti, kalibruoti ir atitikti griežtus standartus.
Pirmieji žingsniai atliekami Mėginių priėmimo į laboratoriją patalpose. Čia prasideda mėginių registracija, kur jiems suteikiamas numeris.
,,Kad nesupainiotume, identifikacija prasideda nuo mėginio atvykimo į laboratoriją, ir pirmas etapas yra priėmimas ir mėginio patalpinimas. Ir čia prasideda jo kelionė link tyrimo ir rezultato gavimo. Tam turi būti patalpos, kuriose matuojama temperatūra ir drėgmė, ir tai turi būti palaikoma. Tam, aišku, turi būti kondicionieriai, kad atitiktų reikalavimus, nes bet kokios patalpos negali būti.
Toliau mėginys keliauja į laboratoriją. Kad mėginys būtų ištirtas, visa įranga turi būti patikrinta, kalibruota. Turi būti cheminės medžiagos, kurios padės ištirti mėginį. Vėlgi, visos medžiagos turi būti tinkamo galiojimo ir tam tikro grynumo, kas yra būtina. Visus šiuos dalykus tiria ir reikalauja mūsų standartai, kur irgi yra reikalavimai. Mes dirbame pagal nustatytą teisinį reguliavimą – rengiame vidaus normatyvinius dokumentus, apsirašome metodus ir atliekamus tyrimus”, - pasakoja laboratorijos skyriaus vedėja.
Kaip žinoti, kad tyrimas atliktas gerai?
Pasak laboratorijos skyriaus vadovės V. Morkūnienės, ypač svarbi yra kokybės kontrolė.
,,Darbuotojai vykdo savikontrolę, taip pat vykdoma laboratorijos vidinė kontrolė. Gaminame žinomos koncentracijos tirpalus ir tikriname, ar mūsų metodais gauname teisingą rezultatą. Vidinė kontrolė prasideda su X, R, D diagramomis, o paskui metų gale vertiname, ką dar galime geriau padaryti. Tai užkerta kelią blogiems rezultatams”, sako V. Morkūnienė.
Pasak vedėjos V. Morkūnienės, tokia kontrolė itin svarbi.
,,Nė viena laboratorija negaus akreditacijos, jeigu nedalyvaus palyginamuosiuose bandymuose (Proficiency Testing), kuriuos perkame net iš JAV ir Jungtinės Karalystės. Visa tai skamba išties sudėtingai, bet turėdami gerą kolektyvą, kompetentingus darbuotojus ir konsultantų pagalbą, mes pasiekėme šį rezultatą. Akreditavomės 13-ai tyrimų, plius mėginių paėmimas iš paviršinio ir nuotekų vandens. Tai gana plati sritis, ir mes stipriai padirbėjome, kad ją pasiektume“, – džiaugiasi laboratorijos vadovė.
Akreditacijos nauda Jonavos gyventojams
UAB ,,Jonavos vandenys” direktorė Jolita Gumaniukienė pabrėžia, kad akreditacija naudinga ne tik verslui, bet ir Jonavos gyventojams.
„Jie galės pasidaryti nuotekų tyrimus arčiausiai savo namų. Tai ypač aktualu turintiems individualius nuotekų tvarkymo įrenginius, nes jau dabar galioja prievolė gyventojams registruotis Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje ir kartą per metus teikti duomenis apie atliktus nuotekų tyrimus.
Jeigu mes nebūtume akreditavęsi, gyventojams tektų kviestis mėginių ėmėjus iš Kauno ar Vilniaus ir vežti ten daryti tyrimus. Dabar mes galėsime teikti šią paslaugą vietoje: atvažiuoti, paimti mėginį, ištirti ir netgi sukelti rezultatus į informacinę sistemą“, – aiškina J. Gumaniukienė.
Bendrovė, bendradarbiaudama su savivaldybe, jau dalija lankstinukus ir informuoja gyventojus apie naujus individualiai tvarkomų nuotekų reikalavimus ir bendrovės teikiamas paslaugas.
,,Jonavos vandenys” direktorė Jolita Gumaniukienė patikina, kad akreditacija neturės įtakos centralizuotai nuotekas atiduodančių gyventojų mokesčiams už nuotekų tvarkymą.
„Laboratorijos veikla nėra tiesiogiai susijusi su geriamojo vandens tiekimu ir nuotekų tvarkymu. Mums laboratorijos turėjimas yra pigesnė alternatyva, nei mokėti už tyrimus kitoms įmonėms. O komercinės paslaugos, skirtos individualiems vartotojams ir verslo objektams, padengia savo sąnaudas“, – apibendrina J. Gumaniukienė.
Ši akreditacija atveria naujas galimybes „Jonavos vandenims“ tapti regiono lyderiais nuotekų tyrimų srityje, užtikrinant aukštą kokybę ir patogumą tiek verslui, tiek gyventojams.