Jau ketvirtadienį Seimo nariai svarstys ir balsuos dėl rezoliucijos, pavadintos „Dėl nepritarimo sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkai“.
Rezoliucijos projektą Seimui ketina pateikti Seimo narys Eugenijus Sabutis.
Anot rezoliucijos projekto, sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarka yra „neproporcinga ir diskriminacinė atskirų regionų atžvilgiu ir kelia sumaištį visuomenėje“.
Pasak rezoliucijos iniciatoriaus E. Sabučio, nors ligoninių tinklo reforma dar svarstoma Seime, jau kalbama apie pirmąsias reformos aukas.
„Nuo gegužės akušerijos paslaugos nebeteikiamos Vilkaviškyje, Kėdainiuose, Ukmergėje, Kretingoje ir Trakuose. Šių miestų gimdyvės priverstos vykti į skyrius kaimyniniuose miestuose. Ministerija tikrai neapsiribos vien tik akušerijos ir ginekologijos paslaugų naikinimu. Didžioji dalis sveikatos paslaugų bus sukoncentruotos didžiųjų miestų įstaigose, o regionuose bus naikinami aktyvios chirurgijos, reabilitacijos, traumatologijos, vaikų ir kiti skyriai. Be budinčio chirurgo ar traumatologo nebeliks ir priėmimo skyrių“ – įspėja E. Sabutis.
Parlamentaro vertinimu, valdžia „skirsto pacientus į labiau ir mažiau nusipelniusius gydymo paslaugų.“ Jis piktinasi, kad reformos rengėjai ir vykdytojai „neįsiklausė į savivaldybių prašymus ir pasiūlymus“.
„Iš savivaldybių atimama galimybė gydyti savo gyventojus jų gyvenamojoje vietoje. Kaip bus įmanoma pritraukti investicijas ar jaunus žmones, jeigu šiuose regionuose bus išnaikintos ligoninės, o paslaugos bus iškraustytos toli toli?“ – klausia E. Sabutis.
Kadangi ministras Dulkys neatsakė į klausimus dėl reformos pasekmių, Seimo nariai kreipėsi į ekspertus. Jų išvadose konstatuojama, kad bus sunaikinta šimtai etatų, o labiausiai nukentės akušerijos, pediatrijos, chirurgijos, psichiatrijos bei reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugos.
„Gyventojams teks keliauti pas gydytoją į kitą vietovę, bet iki šiol neaišku, kaip bus su transportu. Svarbiausios paslaugos bus sukoncentruotos didžiuosiuose miestuose. Dėl pavėžėjimo kažką planuojama daryti tik 2024 m., nors gydymo įstaigų skyriai naikinami jau dabar“ – piktinasi E. Sabutis.
Anot parlamentaro, ministerija su savivaldybėmis šnekasi „iš galios pozicijų“ – pvz., daro didžiulį spaudimą naikinti gimdymo skyrius, grasina nebefinansuoti.
O ministras, paklaustas, ar ketina pasirūpinti be darbo likusiais medikais, pasak E. Sabučio, „nė nemėgino apsimesti, kad ministerijai tai rūpi“.
Seimo rezoliucijos projektu siūloma kreiptis į Vyriausybę, prašant „išsamiai išnagrinėti Lietuvos savivaldos ir regioninių įstaigų atstovų, medikų bendruomenės ir specialistų pasiūlymus bei pozicijas, siekiant išvengti neigiamų ilgalaikių socialinių pasekmių ir užtikrinti sveikatos paslaugų tinklo stabilumą“.
Rezoliucijos projekte Vyriausybė raginama atsiimti Sveikatos priežiūros įstaigų ir Sveikatos sistemos įstatymų pakeitimus ir „pradėti išsamų ir atvirą svarstymą, siekiant plataus sutarimo dėl sveikatos apsaugos sistemos ir įstaigų tinklo stiprinimo.“
Rezoliucijos projekto autoriai kviečia Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnus svarstymuose ir diskusijose elgtis pagarbiai rajonuose gyvenančių žmonių bei jiems atstovaujančių savivaldybių atstovų atžvilgiu.
„Sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarka grindžiama tik ekonominiu efektyvumu, vadybiniais rodikliais ir valstybės biudžeto lėšų taupymo metodika, o ne vertybine, prieinama ir sklandžiai veikiančia sveikatos apsaugos sistema, apsaugančia gyventojus ir gydymo įstaigų darbuotojus regionuose“, – teigiama rezoliucijos projekte.
Jame akcentuojama, kad sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reforma yra nepriimtina socialinės atsakomybės aspektu, nes mažina sveikatos paslaugų prieinamumą regionuose, naikina daugelio Lietuvos savivaldybių sveikatos įstaigas ar jų padalinius ir mažina ligoninių lovų skaičių visoje šalyje.
Tai nėra politinė reklama. Tai neatlygintinai skleidžiamas įprastinio pobūdžio informacinis pranešimas turintis valstybės politiko komentarus/nuomones/požiūrius.