Ar tikslinga priėmimo skyrių paversti vaistų dalintoju? 

Praėjusią savaitę, liepos 5-ąją skaitytoja Edita pateikė užklausą, kurioje dėsto, su kokia problema susidūrė. 

,,Negi Jonavoje neliko budinčios vaistinės? 20.30 val.  Užlietavos vaistinė (buvo budinti) jau buvo uždaryta. Kol ieškojau internete, gal pasikeitė, apie 10 min. atvažiavo 6 mašinos ir atėjo 2 žmonės. Kur kreiptis ekstra atveju, ypač jei reikia nuskausminamųjų ar nuo viduriavimo, ar karščiavimo? Greitojoje irgi neskuba priimti, kartais tenka ir valandą pralaukti, o ir ar tikslinga priėmimo skyrių paversti vaistų dalintoju?", - rašė moteris. 

Vaistų įsigyti galima ne tik vaistinėse 

Skaitytojos Editos užklausą perdavėme LR Sveikatos apsaugos ministerijai bei papildomai pasiteiravome, ar yra kokie teisės aktai, įsakymai, kurie nurodo, jog miestuose turi veikti budinčios vaistinės? Ar vaistinių darbo laikas priklauso nuo pačių vaistinių steigėjų nusistatyto darbo laiko? 

„Teisės aktai nenumato prievolės vaistinėms budėti naktį arba dirbti švenčių metu, tačiau yra kitų priemonių, kurios leidžia gyventojams vaistus įsigyti greičiau ir paprasčiau.

Siekiant gerinti nereceptinių vaistinių preparatų prieinamumą gyventojams bet kuriuo paros metu, nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo įteisinta galimybė tam tikrais vaistiniais preparatais (skausmą, temperatūrą ir uždegimą mažinančiais vaistais (acetilsalicilo rūgštis, paracetamolis, ibuprofenas, naproksenas), ūmių infekcinių burnos ir gerklės ligų gydymui skirtais vaistais (ambazonas), skrandžio rūgštingumui mažinti skirtais vaistais (omeprazolas, ezomeprazolas, pantoprazolas), odos antiseptikais ir dezinfekantais (briliantinis žaliasis (odos tirpalas), jodas (odos tirpalas)), antialerginiai (ebastinas), priklausomybei nuo tabako gydyti (nikotinas, citisiniklinas)) prekiauti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos įmonėse (degalinėse, parduotuvėse ir kt.). Detalų vaistų ir mažmeninės prekybos įmonių sąrašą bei jų veiklos adresus galite rasti čia: https://vvkt.lt/index.php?1088123859 .

Taip pat nuo praėjusių metų liepos gyventojai visus vaistinius preparatus gali įsigyti nuotoliniu būdu. Nuotolinę prekybą receptiniais vaistais vykdančių vaistinių sąrašą galima rasti čia: https://www.vvkt.lt/index.php?265286170 .

Užsakydami vaistus internetu, pacientai gali pasirinkti ne tik priimtiniausius receptinių vaistų pasiūlymus, bet ir vaistų atsiėmimo artimiausioje vaistinėje arba pristatymo į namus galimybę “,- rašoma SAM atsakyme.

Ministerija akcentuoja, kad savivaldybės taip pat gali prisidėti prie farmacinių paslaugų prieinamumo gerinimo savo savivaldybėje, Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka nupirkdamos visuomenės vaistinės paslaugą – farmacinių paslaugų teikimą ir vaistinių preparatų pardavimą (išdavimą) švenčių dienomis ar nakties metu. 

Iki šiol sistema tvarkingai veikė

SAM atsakymas sklandžiai sudėliotas, ir, rodos, įsigyti vaistų neturi būti keblu, tačiau Lietuvos vaistinių asociacija atveria kitokią tiesą. Anot LVA pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, po Farmacijos įstatymo pakeitimų, vaistininkai atsidūrė savotiškuose spąstuose.

 Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė

„Šiuo metu Lietuvoje veikia penkios, per naktį budinčios vaistinės, Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Alytuje. Dar viena vaistinė Klaipėdoje pradės veikti po rekonstrukcijos po liepos 17 d.  Tačiau nemažai vaistinių Lietuvos miestuose dirba daug ilgiau nei kitos įstaigos, iki 20 val. ar net iki 23 val. Deja, dalis turėjo sutrumpinti darbo laikus po Farmacijos įstatymo pakeitimų nuo liepos 1 d., nes vaistinėse nebegali su vaistininku nuotoline priežiūra dirbti farmakotechnikas, kas buvo iki šiol ir sistema tvarkingai veikė. Todėl vaistininkų trūkumas išaugo dar labiau ir šiuo metu labiau galvojama, kaip užtikrinti esamų vaistinių darbą, nors ir trumpinant darbo valandas, o ne plėstis ar dirbti dar ilgiau“, - teigia Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

LVA pirmininkė akcentuoja, kad teisės aktai nereguliuoja vaistinių darbo laiko, tačiau naktį budinčių vaistinių skaičių nulemia patys gyventojai.

„Jei tokių paslaugų jiems reikėtų daug, vaistinės dirbtų ir nakties metu. Šiuo metu nepastebime tokio poreikio, nes naktinių vaistinės lankytojų tikrai nėra daug, paprastai vaistinių preparatų įsigijimą gyventojai planuoja iš anksto, o nutikus netikėtiems sveikatos sutrikimams kreipiasi į gydymo įstaigas. Tačiau jei vis dėlto toks poreikis ir atsirastų, šiuo metu, mano manymu, jį įgyvendinti būtų labai sunku ar net neįmanoma dėl milžiniško vaistininkų trūkumo, ypatingai regionuose.

Taip pat, reikia turėti omenyje, kad farmacijos specialistų Lietuvoje labai trūksta, natūralu, kad žmonės nori pailsėti, naktinis darbas yra sudėtingas ir varginantis. Esant šių specialistų trūkumui, ypač po Farmacijos įstatymo pakeitimų yra sudėtinga užtikrinti visų vaistinių darbą dienos metu, o ką jau kalbėti apie naktines pamainas.

Kitose Europos Sąjungos valstybėse, pvz. Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, yra priimtas sprendimas, kad vaistinės turi budėti ir naktį, bet tokiu atveju arba savivaldybė, arba valstybė numato kompensavimo mechanizmą. Lietuvoje praeityje buvo taikoma praktika, kuomet savivaldybė remdavo naktinių vaistinių darbą, tačiau šiuo metu jokia savivaldybė nėra informavusi, jog jos gyventojams būtų reikalinga užtikrinti vaistinės darbą ir naktį“, - teigia LVA pirmininkė.

Naktimis klientų srautas vaistinėse nėra didelis

„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė teigia, kad vaistininkai visada pataria būtinų vaistų, kuriuos paprastai vartoja žmogus, turėti namuose, asmeninėse vaistinėlėse, o staiga sutrikus sveikatai – kreiptis į medikus.

„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė 

„Nutikus nenumatytam atvejui ir staiga pablogėjus sveikatai reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir tenai ieškoti sveikatos sutrikimo priežasčių bei būdų jiems gydyti arba ieškoti geografiškai artimiausios vaistinės.

Budinčias vaistines šiuo metu galima rasti Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Alytuje ir netrukus po rekonstrukcijos vėl duris atvers „Gintarinės vaistinės“ budinti vaistinė Klaipėdoje. Mūsų budinčių vaistinių Kaune ir Šiauliuose duomenys rodo, kad šiose vaistinėse vidutinis lankytojų skaičius naktimis siekia apie 50 – pastebima, kad per pandemiją naktį apsilankančių pacientų padaugėjo trečdaliu. Aktyviausiomis naktimis laikomos penktadienio, o ramiausiomis – sekmadienio. Naktimis klientų srautas vaistinėse tikrai nėra didelis. Naktį vaistinėse dažniausia įsigyjami vandens buteliukai, vaistai nuo skausmo, sauskelnės bei kontracepcijos priemonės. Sprendimas laikyti budinčias vaistines yra paremtas įsipareigojimu būti arčiau paciento visada, kai tik prireikia vaistų ar vaistininko konsultacijos“, - atsako rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: