Seimo Aplinkos apsaugos komitetui tęsiant parlamentinės kontrolės klausimo „Dėl atliekų vežėjų kontrolės“ svarstymus, Aplinkos ministerija pristatė planuojamus įstatymų pakeitimus, įgalinsiančius Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimų išplėtimą.
Kovo 22 d. komiteto posėdyje pasiūlyti Baudžiamojo kodekso pakeitimai, kuriais siekiama piktybinius teršėjus patraukti baudžiamojon atsakomybėn, kai į aplinką dėl jų kaltės patenka daugiau kaip 0,1 tonos pavojingųjų cheminių medžiagų, daugiau kaip 5 tonos pavojingųjų atliekų arba daugiau kaip 10 tonų nepavojingųjų atliekų.
„Atkeliaus ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai, kuriais bus didinamos baudos teršėjams. Pavyzdžiui, numatoma skirti 1000 eurų baudą už toną į aplinką išmestų nepavojingų atliekų, 5000 eurų – už pavojingų“, – sako Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Aplinkos ministerija taip pat siūlo baudas papildomai diferencijuoti pagal atliekų buvimo aplinkoje laiką.
Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) posėdyje pristatė atliktus ir planuojamus veiksmus stiprinant aplinkosauginę kontrolę. AAD taip pat pranešė apie netrukus pradėsiančią veikti naują svetainę „Tvarkau Lietuvą“, kuri leis interaktyviai pranešti apie atliekomis teršiamą aplinką, rasti informaciją apie atliekų priėmimo vietas ir sąlygas.
Be to, departamentas, bendradarbiaudamas su interneto svetaine Skelbiu.lt, užtikrino, kad ten savo paslaugas siūlantys atliekų vežėjai privalėtų nurodyti savo registracijos numerį, kuris būtų automatiškai tikrinamas registrų sistemoje.
„Viena vertus, nelegalus vežėjas be registracijos negalės viešai pasiūlyti savo paslaugų, kita vertus, potencialus pirkėjas galės lengvai pasitikrinti, ar veikla vykdoma legaliai“,– teigia A. Gedvilienė.
Aplinkos apsaugos komitetas nutarė prašyti Aplinkos ministerijos parengti ir, suderinus su Vyriausybe, pavasario sesijoje pateikti Seimui įstatymų bei Baudžiamojo ir Administracinių nusižengimų kodeksų pakeitimų projektus. Taip pat, užtikrinant papildomą finansavimą, numatyti aplinkos apsaugos pareigūnų apsaugą ir socialines garantijas,
Norėdamas pagerinti atliekų tvarkymo paslaugos prieinamumą, Aplinkos apsaugos komitetas nutarė prašyti Aplinkos misterijos ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos išanalizuoti atliekų priėmimo į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles įkainių netolygumo priežastis ir apsvarstyti reguliacinių pokyčių galimybes, siekiant atliekų priėmimo į aikšteles įkainių pagrįstumo. Išvados komitetui turi būti pateiktos iki šių metų gegužės mėn. 1 d.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto inf.