Nustatyta, kad pagal dabar galiojančią tvarką, egzistuoja galimybė sveikatos priežiūros specialistams išvengti atsakomybės už padarytus pažeidimus, nes gydymo įstaigos neprivalo informuoti Akreditavimo tarnybos apie sveikatos priežiūros specialistų netinkamą licencijuojamos veiklos vykdymą bei nustatytus jų veiklos pažeidimus.

Pavyzdžiui, korupcijos rizikos analizės metu nustatytas atvejis, kai Valstybinės ligonių kasos teritoriniai padaliniai nustatė gydytojo grubius pacientų teisių pažeidimus, kai neteisėtai buvo išduoti nedarbingumo pažymėjimai, pacientui nesuteikus paslaugų fiksuotas gydymas, už kurį lėšos apmokėtos iš PSDF, nepagrįstai reikalauta paciento sumokėti į gydymo įstaigos sąskaitą įmoką ir pan., tačiau gydytojo licencijuojamos veiklos apribojimai taikyti tik po dviejų metų. Kitas atvejis, kai už neteisėtą išblaivinimo / detoksikacijos paslaugos teikimą atsakomybė taikyta tik juridiniam asmeniui, tačiau gydytojui, tiesiogiai atsakingam už pacientui teiktų paslaugų pasekmes bei prieš tai įspėtam nutraukti neteisėtą asmens sveikatos priežiūros veiklą, licencijuojamos veiklos apribojimai nebuvo taikyti.

Taip pat nustatyta, kad Akreditavimo tarnybai sudaroma galimybė nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų, vertinant sveikatos priežiūros specialistų korupcinio pobūdžio pažeidimus, taikyti jiems palankesnius licencijuojamos veiklos apribojimo pagrindus, pavyzdžiui, uždraudžiant vykdyti vienos srities medicinos praktiką iš kelių turimų licencijų, o ne medicinos praktiką bet kokioje srityje.

Kritiškai vertinamas teisės aktuose įtvirtintas neproporcingas pažeidimų reikšmingumo nustatymas, suteikiantis galimybę gydytojams, padariusiems korupcinio pobūdžio nusikaltimus, po trijų mėnesių gauti naują veiklos licenciją. STT korupcijos prevencijos pareigūnų vertinimu, tokia tvarka nesukelia asmenims veiksmingo prevencinio bei atgrasančio poveikio.

Korupcijos rizikos analizės metu pastebėta, kad nereglamentuota Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kompetencijos vertinimo komisijos sudarymo tvarka, taip pat šios komisijos sprendimai grindžiami subjektyvia jos narių nuomone.

Korupcijos rizikos analizė pateikta Sveikatos apsaugos ministerijai ir Akreditavimo tarnybai, kurios per 3 mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Korupcijos rizikos analizę rasite čia.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: