Akumuliatoriai „nuo nulio“ 

Ką automobilių savininkai labiausiai prisimena žiemą? Daugiametė Vlado praktika rodo, kad tikrai ne Kalėdas, o neužsivedantį automobilį ryte. Šią savaitę Vladas pristato pagrindinius akumuliatoriaus veikimo principus ir jų priežiūros rekomendacijas. 

Iš ko susideda akumuliatorius ir koks jo veikimo principas? 

Akumuliatorių sudaro teigiamos grotelės ir neigiamos grotelės bei elektrolito tirpalas. Teigiamos grotelės – švinas su sidabro, stibio arba kalcio priedais, kurio aktyvi masė – švino oksidas. Neigiamos – švinas su kalcio priedais, aktyvi masė – švinas. Elektrolitas – 30 % sieros rūgšties ir vandens tirpalas. 

Svarbu žinoti, kad:

  • Įkraunant akumuliatorių, elektros energija yra verčiama į cheminę energiją
  • Iškraunant akumuliatorių cheminė energija yra verčiama į elektros energiją 

Kokia praktinė visa to prasmė ir reikšmė? 

Kadangi vyksta „elektrochemija“, galinti turėti neigiamas pasekmes akumuliatorių veikimui, todėl yra svarbu atkreipti dėmesį į kelis dalykus, kuriuos verta įsidėmėti ir kurie vidutiniam vartotojui turi daug didesnių pasekmių nei akumuliatoriaus sudėtiniai komponentai: 

1) ĮTAMPA. Tinkama akumuliatoriaus įtampa lemia tinkamą akumuliatoriaus būklę. Neįkrovus akumuliatoriaus, prasideda spartus sulfatacijos procesas (smulkių švino sulfato kristalų virtimas stambiais ant švininių akumuliatoriaus plokščių), o kai sulfatai kristalizuojasi, procesas tampa negrįžtamas, dėl ko mažėja akumuliatoriaus talpumas, aktyvėja korozija (12,7 V – labai gerai, <12,3 V – reikia įkrauti nedelsiant). Netinkamai prižiūrint jo, paskui galima verkti apsikabinus neveikiantį akumuliatorių, nes nebeverta jo įkrauti. Leistinos įkrovimo įtampos ribos 13,9 – 14,5 V. 

2) TEMPERATŪRA. Temperatūrai sumažėjus 1 °C, akumuliatoriaus talpumas sumažėja 1 % nuo likusio talpumo. Ar esate ką nors girdėję apie akumuliatorių gamintojo rekomendacijas skirtingoms klimato zonoms? Elektrolito užšalimo kreivę? Siūloma tuo pasidomėti dar nesant lauke -20 °C temperatūrai. Temperatūra turi tiesioginę įtaką elektrolito užšalimui, priklausomai nuo įkrovimo lygio: kuo mažesnis įkrovimo lygis ir žemesnė temperatūra, tuo didesnė tikimybė, kad reikės pirkti naują akumuliatorių – iškrautas akumuliatorius gali užšalti ir prie -10 °C temperatūros. Susidarę ledo kristalai suardo švino plokštelių aktyviąją masę ir gadina separatorius. Ir tokia akumuliatoriaus būsena nėra jo gamyklinis brokas, o netinkama ir nesavalaikė jo priežiūra. 

3) ĮKROVA. Ar esate girdėję apie „parazitinę apkrovą“? Turėkite omenyje, kad akumuliatorius reikalingas transporto priemonės įvairių dalių veikimui, net jei nevažiuojate, todėl akumuliatorių prižiūrėti reikia nuolat. Akumuliatoriaus talpumas yra skirtas aprūpinti srove elektros prietaisus tais kritiniais atvejais, kai generatoriaus tiekiamos srovės neužtenka. Kuo visko daugiau automobilyje yra – tuo didesnio talpumo akumuliatoriaus reikia. Vien aplinkybė, kad automobilis stovėjo ir juo nebuvo važiuojama, nereiškia, kad akumuliatorius savo darbo nedirbo. 

4) ELEKTROLITAS. Nepamirškite periodiškai patikrinti elektrolito tankį akumuliatoriaus sekcijose: jei jis tampa mažesnis nei 1,24 kg/l, akumuliatorių rekomenduojama įkrauti. 

5) GYVAVIMO TRUKMĖ. Kas trumpina akumuliatoriaus gyvenimą? Žemas įkrovos lygis, per aukšta įkrovimo įtampa, žemas elektrolitų lygis, neteisingas saugojimas, mechaniniai smūgiai ir kt. Įsigijus akumuliatorių, būtinai susipažinkite su jo priežiūros sąlygomis, kadangi tinkama akumuliatoriaus priežiūra yra svarbiausias veiksnys ilgam akumuliatoriaus tarnavimui ir siurprizų išvengimo ryte neužsivedus automobiliui. 

REKOMENDACIJOS: renkantis akumuliatorių, svarbu laikytis gamintojų nurodymų ir atkreipti dėmesį į akumuliatoriaus: dydį, talpą, paleidimo srovę bei tipą, tinkančius Jūsų automobiliui. Jei kyla kokių nors akumuliatorių eksploatavimo ir priežiūros klausimų, Vladas primygtinai siūlo kreiptis į specialistus. Tinkamai prižiūrėdami akumuliatorių, džiaugsitės ilgu ir patikimu jo veikimu bei ryte važiuojančiu automobiliu!

Vladas linki gero kelio! 

Dažniausiai užduodamus klausimus ir kitą aktualią informaciją šia tema rasite čia » https://www.vvtat.lt/automobiliu-menuo/770Atmintinė: akumuliatoriai

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: