Per Lietuvą nuvilnijusi žinia apie tai, kad Vyriausybė sausio 19-ąją pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai, kurią pristatė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, nepaliko abejingų. Kaip numatomi pokyčiai gali paliesti Jonavos ligoninę sausio 20-ąją pasakojo šios įstaigos COVID-19 ir Anesteziologijos reanimacijos skyrių vedėjas Gediminas Ramanauskas. O štai kokius „namų darbus“ atliko vietos valdžia ir kokį pribloškiantį atsakymą savivaldai pateikė reformą kuruojanti Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė, pasakoja mero pavaduotoja Birutė Gailienė.
Pokyčių ir jiems reikalingų investicijų plano parengimui - tik mėnuo
„Kai tik sužinojome apie ministerijos planus, nuo pat pradžių nelikome stebėtojais. Matėme šios reformos keliamus iššūkius ir suvienijome jėgas – ir politiniu lygmeniu, ir įtraukdami mūsų sveikatos įstaigų bendruomenę, pasitelkdami kompetentingus administracijos specialistus, aktyviai įsitraukė ir rajono gyventojai, išreikšdami palaikymą. Jonaviečiams aktualus ligoninės teikiamų paslaugų išlikimas, jie tikrai buvo ir yra vieningi bei susitelkę.
Mero potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė, į kurią įtraukti ir politikai, ir administracijos specialistai, ligoninės bei kitų sveikatos įstaigų atstovai. Darbo grupė ministerijos prašymu iki gruodžio 10 dienos turėjo parengti ir pateikti planuojamų pokyčių ir jiems reikalingų investicijų planą. Noriu akcentuoti, kad ministerija skyrė itin trumpą laiką plano parengimui – gerą mėnesį, kas yra tikrai per mažai, nes tai apima investicijų planavimą ir į infrastruktūrą, į medicininę įrangą, medikų kvalifikacijos kėlimo priemones, esamų paslaugų efektyvinimą, numatėme ir pirminio lygio stiprinimą, paslaugų plėtrą kaimiškose teritorijose ir pan. Nepaisant to, mes intensyviai dirbome ir, kaip reikalavo ministerija, gruodžio 10 dieną pateikėme planą, kuriame numatėme investicijų poreikį už 10,5 milijonų eurų. Skubu pabrėžti, kad pati ministerija teigė, jog reformos dėka į Lietuvą atkeliaus 800 milijonų eurų, tad mūsų paskaičiuota suma atrodė kukliai. Pateikėme planą, bet iki šios dienos oficialaus atsakymo nesame gavę“, - pasakoja mero pavaduotoja Birutė Gailienė.
Darbo grupės siūlymai
Darbo grupė siūlo sveikatos priežiūros įstaigų tinklinę pertvarką, apjungiančią savivaldybėje veikiančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas, tiek pavaldžias savivaldybei, tiek privačias, visuomenės sveikatos biurą ir socialinių paslaugų centrą sutartiniu bendradarbiavimo pagrindu. Sutarties tikslas – naudojimasis bendrai sukurta infrastruktūra, paslaugų teikimas užtikrinant paslaugų teikimo nuoseklumą (optimalų kliento kelią), siekiant kokybiškų ir saugių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Jonavos rajono savivaldybės gyventojams.
VšĮ Jonavos ligoninė planuoja efektyvinti paslaugas 8 srityse: dienos chirurgijos stacionaro, priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus, akušerijos dienos stacionaro ir alternatyvaus gimdymo centro, dienos stacionaro, konsultacinės poliklinikos, ambulatorinių reabilitacijos paslaugų vystymo, stacionarinių lovų fondo sumažinimas 10 proc. vystant prioritetines sveikatos priežiūros paslaugas bei ypatingą dėmesį skiriant geriatrijos paslaugų didinimui.
Jonavos rajono greitosios medicinos pagalbos stotis nebuvo įtraukta į Jonavos rajono savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigų pertvarką, kadangi SAM planuoja atskirą greitosios medicinos pagalbos stočių centralizavimą.
Pribloškiantis reformos kuratorės atsakymas
Anot Birutės Gailienės, parengtame darbo grupės plane – viskas pasverta ir pamatuota, jis paruoštas realiai, neišeinant iš savo poreikių ribų. Kaip ir minėta aukščiau, planas ministerijai pateiktas, tačiau atsakymo, kaip į šį planą reaguoja ministerija - nėra. Oficialaus atsakymo, anot B. Gailienės, neturi ir kitos savivaldybės.
„Aš elektroniniu laišku kreipiausi į reformą kuruojančia viceministrę Danguolę Jankauskienę prašydama pakomentuoti mūsų pateiktą planą, ji taip pat laišku atsakė, kad mūsų numatytas 10, 5 mln. poreikis investicijoms esą per didelis „apetitas“, kas man pasirodė keista, nes visos reformos pinigų katile, mūsų poreikis sudaro vos 1,25 proc. visų lėšų.
Viceministrės atsakyme buvo pasakyta, kad mes žiūrime ne ta kryptimi. Jog ligoninės paslaugų efektyvinimas ir stiprinimas tikrai nėra, ko tikisi ministerija. Ministerija tikisi, kad visi Lietuvos gyventojai į ligonines patektų tik esą neatidėliotinos būtinybės atveju. Kitaip tariant, susidaro įspūdis, kad šiuo metu ligoninėse žmonės guli savo malonumui, o ne dėl to, kad gautų gydymą. Ši įžvalga, švelniai tariant, kiek išmuša iš vėžių“, - tvirtina mero pavaduotoja.
Iš viceministrės laiško tapo aišku, kad Jonavos pasiūlymai, skirti pirminio lygio stiprinimui, nebuvo nagrinėti. Apie juos nebuvo net kalbama. Viceministrės laiške buvo pabrėžta, kad visos savivaldybės platesnį atsakymą gaus šių metų pirmąjį ketvirtį.
Jaučiasi lyg suvedžioti
„Vis dar laukiam, gal sulauksim. Tačiau kas iš to bus toliau – lieka neaišku. Ministerijos atstovė savo laiške pabrėžė, kad įvertinus visų savivaldybių planus, jie tik tada mums pasakys, kokie kriterijai, kuriuose turėtume pasitempti, turėtų būti nustatyti. Likome nesupratę, ko iš mūsų norėta. Greičiausiai tai buvo butaforinis parodymas, kad jiems rūpi, ką mes galvojam, bet nepanašu, kad rūpi“, - sako Birutė Gailienė.
„Viena vertus, tarsi norima sudaryti įspūdį, jog mūsų klausomasi, kad mūsų nuomonė svarbi, tačiau faktai rodo, kad ji visiškai nėra svarbi. Yra toks jau liūdna klasika tapęs populiarus posakis, kad iš Vilniaus, tikriausiai, geriau matosi. Toks požiūris ir visa įvykių eiga kelia nerimą, sustiprina chaoso įspūdį, į kurį esame ne savo noru įstumti ir mes, ir mūsų įstaiga, ir rajono gyventojai. Kitaip tariant, nei stabilumo, nei aiškumo daugiau neatsirado, todėl ir toliau sėdime tarsi ant parako statinės, kuri bet kada gali iššauti. Kad ir kaip bebūtų, neketiname keisti savo pozicijos dėl ligoninės teikiamų paslaugų išsaugojimo, o tam turime aibę argumentų. Turint galvoje faktą, kad gyventojų skaičiumi esame vis dar devintas miestas Lietuvoje, lūkestis išlaikyti ligoninę su jos teikiamomis paslaugomis yra ir logiškas, ir teisėtas. Taip, mes turime kalbėti apie paslaugų efektyvumą, kokybės gerinimą ir kitus dalykus, bet ne apie uždarymą“,- kalba mero pavaduotoja.
Prezidentūros dėmesys
„Dėmesio Jonava sulaukė ir iš Prezidentūros – buvo sureaguota į mūsų jonaviečių parašus už ligoninės išsaugojimą, o jų, kiek žinau, virš tūkstančio. Žinau, kad parašus rinko ir kelios kitos savivaldybės. Labai noriu tikėti, kad mūsų – tiek savivaldybės, tiek mūsų įstaigų, tiek pačių gyventojų sutelktos jėgos vis dėlto savo tikslą pasieks. Norėtųsi reformos procesą vystyti iš bendradarbiavimo, o ne kovos pozicijos, ką, beje – bendradarbiavimo siekį – nuolat ir transliavome ministerijai, tačiau besiklostanti situacija į bendradarbiavimą nėra panaši. Ir toliau nebūsime tik situacijos stebėtojai, nors aplinkybės tikrai ne mūsų pusėje“, - sako mero pavaduotoja Birutė Gailienė bei nuoširdžiai dėkoja visiems, prisidėjusiems ir palaikiusiems ligoninės išsaugojimo planą.
Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.