Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras patikrino priimtų nutarimų nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo pagrįstumą ir paliko juos galioti kaip teisėtus.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras organizavo ir kontroliavo ikiteisminį tyrimą dėl greitųjų COVID-19 testų įsigijimo 2020 m. pavasarį iš vienos Lietuvos bendrovės. Šį tyrimą, pradėtą 2020 m. gegužės mėnesį, atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikti suplanuoti tyrimo veiksmai, apklausti liudytojai, gautos specialistų išvados.

Įvertinęs ikiteisminio tyrimo metu surinktus dokumentus ir kitą svarbią informaciją, Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras 2023 m. liepos 26 d. nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimo nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo (pagal Baudžiamojo kodekso 216 str. 1 d.) ir dokumentų suklastojimo (Baudžiamojo kodekso 300 str. 1 d.) įtariamųjų E. M., R. L., L. P., M. K. ir A. Č. atžvilgiu.

Šiame prokuroro nutarime, kuriuo buvo nutrauktas visas ikiteisminis tyrimas, nurodyta, kad Baudžiamojo kodekso 216 str. 1 d. numatyta nusikalstama veika gali būti padaroma tik tiesiogine tyčia, kuri apima ne tik suvokimą, kad minėtos finansinės operacijos ir sandoriai atliekami su nusikalstamu būdu įgytu turtu ar pinigais, taip pat norą taip veikti, bet ir siekį nuslėpti tikrąją tų pinigų ir kitokio turto kilmę arba juos įteisinti.

Ikiteisminio tyrimo metu nenustačius, jog įtariamieji R. L. ir E. M. padarė pirminį  nusikaltimą – sukčiavimą (nenustačius nusikalstamos gauto turto prigimties), negalimas ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas. Tai konstatavus, ikiteisminis tyrimas dėl galimo nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo įtariamųjų E. M., R. L., L. P., M. K. ir A. Č. atžvilgiu buvo nutrauktas jų veiksmuose nesant nusikaltimo sudėties požymių.

Ikiteisminio tyrimo metu nepavyko gauti pakankamai duomenų, pagrindžiančių įtariamųjų asmenų E. M. ir R. L. tarpusavio susitarimus, galimai apgaule iš šio sandorio gauti neteisėtos (nusikalstamos) naudos, nustatyti visą nusikalstamo veikimo mechanizmą ir tolimesnę, susijusią su korupcija komunikaciją valstybės institucijose ir tarp asmenų, siūlančių šiuos testus įsigyti. Todėl ši ikiteisminio tyrimo dalis dėl galimo sukčiavimo (Baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d.) 2023 m. liepos 21 d. Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro nutarimu buvo nutraukta.

LR Prokuratūros inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: