Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ,,Facebook" paskyroje šiandien surašė planą, kuris turėtų padėti kovoti su migrantų krize Lietuvoje. Ji išskyrė 6 punktus:

1.Skubus fizinio barjero statymas. 24 val. per parą 7d. per savaitę ir nebijoti didesnių išlaidų. Jei reikia, koreguoti viešųjų pirkimų įstatymus ir procedūras.

1.1 kol nėra fizinio barjero, tol naudoti kariuomenę pasienyje labai pavojinga, nes tikėtini ginkluoti konfliktai. Ką gal ir norima išprovokuoti. Nesant nors kokio fizinio barjero neįmanoma įrodyti kas peržengė sieną. Todėl ir nepaprastosios padėties įvedimas pasienyje, be labai konkretaus apibrėžimo, kaip bus panaudojama kariuomenė, labai pavojingas karinio konflikto požiūriu.

1.2 Būtina keisti viešųjų pirkimų įstatymą ir nebijoti „auksinės tvoros“ kaltinimų, nes dabar kyla egzistencinis valstybės saugumo iššūkis.

2. Krovinių judėjimas iš Baltarusijos turi būti ypatingai tikrinamas arba net stabdomas. Buvo pažadėta į Lietuvą organizuoti didelius kontrabandos, migrantų srautus ir net reaktyvines medžiagas. Kolkas pažadai vykdomi. Todėl trąšų gabenimas traukiniais ir vilkikais iš Baltarusijos turi būti nuodugniai tikrinami ar net ribojami.

3. Siūlyti ir teikti konkrečius pasiūlymus kartu su kitomis ES šalimis skubiai keisti ES migracijos politiką. JT pabėgėlių konvencijos interpretacijos ES jau taip išplėstos, kad daro pačią ES nesaugia.

4.1 Vykdyti migrantų atgrasymo politiką ir aktyviai komunikuoti užsienio spaudoje ir internetinėje erdvėje.

4.2 Kartu su partneriais siekti neteisėtai kirtusius sieną migrantų grąžinimo.

5.Kartu su ES ir NATO partneriais ardyti nusikalstamus žmonių gabenimo tinklus.

6.Nedaryti grubių ir reputaciją bei pasitikėjimą griaunančių komunikacijos klaidų. Nežadėk ko negali įvykdyti. Pvz., nepozuok prie tvoros, kurios praktiškai neturi.

Anot prezidentės, egzistenciniams iššūkiams atremti būtini skubūs veiksmai.

Kaip LRT radijui antradienį sakė vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, Lietuvos pasienio pareigūnai antradienio naktį sulaikė ir grąžino keliasdešimt neteisėtai valstybės sieną kirtusių migrantų atgal į Baltarusiją.

Portalas jonavoszinios.lt pastebi, kad dėl esamos situacijos itin nerimauja Ruklos gyventojai. Baiminamasi, kad nelegalūs migrantai masiškai bus keliami į Ruklos miestelį. Apie jiems rūpimus klausimus - jau visai netrukus.

Archyvo nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: