Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) pranešus, kad Arūno Dulkio vadovaujamos Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimu yra nutraukiamas finansavimas steigiamiems sveikatos centrams, Eugenijus Sabutis tokį ministerijos žingsnį vertina kaip „besitęsiančio chaoso ministerijoje rezultatą“ ir reikalauja, kad ministras viešai pasiaiškintų dėl žadėtų lėšų sustabdymo naujiesiems centrams.

Seimo narys Eugenijus Sabutis įsitikinęs, kad tokiu sprendimu SAM stumia savivaldybes į nepavydėtiną padėtį, o gyventojus paverčia įkaitais.

„Beveik visos savivaldybės jau priėmė sprendimus kurti Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuojamus sveikatos centrus. Tą padaryti jos buvo priverstos po Vyriausybės prastumtos ligoninių tinklo reformos. Tuo metu savivaldybėms buvo aiškiai pasakyta – arba prisijungiate prie pertvarkos ir kuriate sveikatos centrus, arba jūsų gydymo įstaigų gali visai nelikti“, – primena parlamentaras.

E. Sabutis pažymi, kad beveik visos savivaldybės priėmė sprendimą įsteigti sveikatos centrus, kurie turėjo veikti kaip vienetas, sujungiantis visas toje teritorijoje veikiančias sveikatos įstaigas. 

„Savivaldybės neturėjo kitos išeities. Kito pasirinkimo tiesiog nebuvo. Po A. Dulkio reformos norėdamos išsaugoti bent kiek prieinamas paslaugas savo gyventojams jos buvo priverstos daryti tokius žingsnius. Juolab, kad buvo žadėtos ES investicijos. Aiškėja, kad tų europinių lėšų dabar nėra“, – komentuoja parlamentaras. 

Seimo narys primena ministro A. Dulkio keliones po Lietuvos savivaldybes ir ten vykusius susitikimus su rajono atstovais, po kurių ministras džiūgavo ir gyrėsi, kad „sveikatos centrų idėja pranoko lūkesčius“ ir kad ateinantys metai taps „sveikatos centrų steigimo metais“.

Pasak E. Sabučio, tuose susitikimuose ir viešojoje erdvėje buvo nuolat kartojama, kad šių centrų kūrimui bus skirti 122 mln. eurų.

„Atėjo 2024-ieji. Aiškėja, kad šių pinigų nėra, nes stabdomas kvietimas, skirtas sveikatos centrų kūrimui. Dabar apskritai neaišku, kas toliau vyks. Su šių centrų steigimu turėjo ateiti ir kiti pokyčiai: stiprinama šeimos gydytojų komanda, slaugytojai turėjo perimti kai kurias funkcijas. Atrodo, kad dabar viskas sustos ir iš plačiai reklamuotos reformos liks tik šnipštas“, – įspėja E. Sabutis.

Pasak Seimo nario, tokie „kūlvirsčiai SAM nė kiek nestebina“: ministerija jau įprato žaisti žmonių sveikata.

„Prisiminkime ligoninių reformos pradžią: jau tada aiškėjo, kad tikslaus plano, kaip bus gerinamas sveikatos paslaugų prieinamumas ir užtikrinama jų kokybė, tiesiog nebuvo. Tą patvirtino ir Valstybės kontrolė. Nenuostabu, kad chaosas ministerijoje tęsiasi, o dėlto kenčia gyventojai, susiduriantys su sveikatos problemomis“, – komentuoja Seimo narys E. Sabutis.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: