Gegužės mėnesį galerija (AV17) rengia tęstinį edukacinį projektą „Kasdieniai objektai kūryboje”, vykusį ir Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokykloje. Šiememt jis taip pat vyksta Radviliškio ir Kėdainių dailės mokyklose. Tai kūrybinių dirbtuvių ciklas, skirtas 12–16 m. moksleiviams, leisiantis jiems tiesiogiai prisiliesti prie svarbių šiuolaikinio meno kūrimo principų. Šis projektas orientuotas į šiuolaikinio meno pažinimą bei domėjimosi skatinimą mažesniuose Lietuvos miestuose, anksčiau organizuotas Vilkaviškyje, Prienuose, Kalvarijoje, Ignalinoje, Pabradėje ir Švenčionyse. Regionuose, nutolusiuose nuo didžiųjų miestų, dažnai pastebimas profesionaliojo šiuolaikinio meno renginių trūkumas, todėl šios kūrybinės dirbtuvės skirtos kultūrinės atskirties mažinimui bei moksleivių švietimui ir ugdymui per praktinius užsiėmimus.

(AV17) galerija iš kitų išsiskiria savo siekiu pristatyti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Jos pagrindinis tikslas, pasitelkiant įvairias kūrybiškas bei šiandieniniam žmogui aktualias priemones, populiarinti šiuolaikinį meną tarp skirtingų auditorijų, skatinti jo suvokimą ir domėjimąsi. Projekto „Kasdieniai objektai kūryboje” veiklos orientuotos į skulptūros, objekto, instaliacijos ir kūno meno pažinimą. Edukacinių užsiėmimų, metu didelis dėmesys skiriamas skulptūroje dažnai naudojamam ready-made, nes tai yra ir lengvai visiems prieinamas kūrybos būdas, ir puiki tema diskusijoms apie patį meno kūrinį ir jo reikšmę. Taip pat toks išraiškos būdas skatina atkreipti dėmesį ir į aktualias šiandienos temas, dažnai analizuojamas ir šiuolaikinio meno parodose, kaip vartojimo kultūra, masinė produkcija, ekologinės problemos ir t.t.

Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai buvo įtraukiami į edukacines paskaitas, diskusijas ir praktinius užsiėmimus su profesionaliais Lietuvos menininkais ir pedagogais: Aurelija Maknyte, Marija Šnipaite, Jolita Vaitkute, Neringa Zakarauskaite ir Saule Noreikaite. Fotografė Aurelija Maknytė supažindino dalyvius su ready-made panaudojimo fotografijoje būdais bei beaparatės fotografijos (cameraless) technikomis. Praktinio užsiėmimo metu buvo kuriamos fotogramos bei chemigramos – tai nuotraukos, sukurtos nenaudojant fotoaparato, apšviečiant šviesai jautrų fotopopierių. Skulptorės Marijos Šnipaitės kūryba yra dažnai veikiama kasdienybės ritualų, literatūrinių kūrinių, kurių pasakojimas paremtas chaotišku asociacijų tinklu, tad ji su moksleiviais nagrinėjo erdvinių kūnų kompozicijas, objektus bei jų santykio su aplinka suvokimą. Pažįstamus, artimus objektus gretinant su skirtingomis medžiagomis, moksleiviai ieškojo savitų asociacijų ir konstravo skulptūras kaip „nutikimus”. Menininkė Jolita Vaitkutė savo kūryboje dažniausiai naudoja rastus objektus ar maistą atkurdama vaizdus iš popkultūros bei socialinių aktualijų. Šių medijų panaudojimas veikia kaip aliuzija į nuolat besikeičiantį pasaulį ir jo ekosistemą, todėl užsiėmimų metu moksleivius ji mokė naujo, kitokio žiūrėjimo kampo į kasdienius objektus. Menininkė Neringa Zakarauskaitė kartu su mokiniais kūrė objektus iš nebenaudojamos keramikos ir porceliano šukių. Kūrybinių dirbtuvių metu buvo susitelkiama į nuolatos besikeičiančius vidinius išgyvenimus, perkeliamus į kūrinius. Šios dirbtuvės kviečia patirti dailę bei save per spontanišką meninę išraišką. Performanso meno atstovė Saulė Noreikaitė kartu su moksleiviais siekė išlaisvinti kūrybingumą ir mąstymą per judesį. Dirbtuvių metu ji pristatė dalyviams metodus, kuomet rasti objektai įtraukiami į performatyvius meno kūrinius. Jaunuoliai mokėsi kūrybiškumo, savo kūno ir objekto bei jų tarpusavio santykio pažinimo judant erdvėje. Užsiėmimų metu mokiniams buvo skaitomos ir teorinės paskaitos apie šiuolaikinę skulptūrą, objektą, darnų meną bei ready-made ir jį naudojančias meno kryptis Lietuvoje ir užsienyje. Visų kūrybinių dirbtuvių metu buvo supažindinama su įvairiais kūrybos būdais bei bandoma kitaip pažvelgti į šiuolaikinę skulptūrą bei jos kūrimo procesą.

Kūrybinių dirbtuvių metu Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos mokiniai ne tik susipažino su šiuolaikinės Lietuvių dailės kūrėjomis, bet ir patys tapo šio kultūrinio proceso dalimi. Apie projektą atsiliepia Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos dailės skyriaus skulptūros mokytoja ir skyriaus metodinės grupės pirmininkė Jolita Jasinskė:

„Kūrybinių–edukacinių dirbtuvių lektorės, žymios Lietuvos menininkės, paliko labai gerą įspūdį mokiniams, kurie noriai dalyvavo ir su užsidegimu kūrė kartu su dailininkėmis. Daugelis užsiėmimų kūrybinių veiklų ir medžiagų buvo paaugliams nebandytos ir jas naudojo pirmą kartą. Tikiuosi, kad daugeliui mokinių viduje sukirbėjo tokia mintis: o gal ir man taip pasiseks gyvenime – būti žinomu kūrėju.“

Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos fojė yra ekponuojama kūrybiniu dirbtuvių metu sukurtų darbų paroda.

 Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

(AV17)GALLERY inf. ir nuotr. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: