Spalio 24-ąją, minint Tarptautinę kovos su klimato kaita dieną, rengiamas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas. Šį egzaminą jau trečius metus iš eilės organizuojantis Žaliosios politikos institutas kviečia tiek mokinius, tiek visus entuziastus ar ekspertus priimti iššūkį ir dalyvauti šiame egzamine.
Spalio 21-25 dienomis Aplinkos ministerija yra paskelbusi Klimato savaite, kurios metu gyventojai bei organizacijos raginami susimąstyti apie vykstančius aplinkos pokyčius bei būdus mažinti mūsų įtaką klimatui.
„Klimato savaitės metu kviečiu kiekvieną skirti laiko ir dalyvauti Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine. Nesvarbu, ar esate moksleivis, ar suaugęs, ar aplinkosaugos ekspertas – kiekvienas gali rasti ką nors naujo ir praplėsti savo žinias“,– sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Norintieji prisijungti prie šios iniciatyvos pirmiausiai turėtų užsiregistruoti egzamino interneto svetainėje www.aplinkosaugosegzaminas.lrt.lt ir pasirinkti, kokio sudėtingumo klausimyną renkasi spręsti: skirtą 7-9 klasių mokiniams, 10-12 klasių mokiniams, ekspertams ar plačiajai visuomenei. Spalio 24 d. užsiregistravusieji svetainėje gaus egzamino nuorodą ir galės spręsti testo užduotis biologinės įvairovės, taršos mažinimo, atsakingo atliekų tvarkymo, vystomojo bendradarbiavimo, pilietinio aktyvizmo, klimato krizės priežastingumo ir kitomis temomis. Atsakęs į testo klausimus, kiekvienas dalyvis galės sužinoti savo rezultatą, o kitą dieną gaus išsamią išklotinę su teisingų atsakymų paaiškinimais.
Ekologinis raštingumas svarbus įpročių formavimui
Praėjusiais metais egzamino užduotis sprendė beveik 15 tūkst. žmonių iš 125 miestų ir miestelių iš visų Lietuvos savivaldybių. Deja, vidutinis rezultatas, kaip ir pirmaisiais metais, išliko tik 5 balai iš 10.
Pagrindinio egzamino rėmėjo teigimu, nepaisant edukacinių iniciatyvų gausos, ne visada pavyksta praktiškai pritaikyti įgytas žinias.
„Gali susidaryti įspūdis, kad aplinkosaugos temos šiandien aptariamos itin intensyviai, tačiau ir šio egzamino rezultatai, ir mūsų atliekami tyrimai, atskleidžia karčią tiesą – tobulėti dar yra kur. Tiek egzamino rezultatai rodo, tiek ir mes patys pastebime viešojoje erdvėje painiojamas sąvokas, neteisingai interpretuojamus terminus”, - sako pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos “Žaliasis taškas” vadovas Almontas Kybartas.
Anot jo, svarbu, kad edukacija suteiktų praktiškai pritaikomą žinojimą.
„Pavyzdžiui, matome, kad žmonės Lietuvoje rūšiuoja atliekas, tačiau konteinerių sudėties tyrimai rodo, jog pusė ar net daugiau atliekų išmestos neteisingai. Tai ne vien gyventojų atsakomybė, bet ir mūsų – edukuoti, pasakoti, kaip tai reikėtų daryti teisingai. Egzaminas – puiki proga pasitikrinti žinias ir jei jų trūksta – pasidomėti apie teisingą atliekų tvarkymą plačiau”, – teigia A. Kybartas.
Proga ne tik įgyti naujų žinių, bet ir gauti vertingų dovanų
Ankstesniais metais egzaminą laikę dalyviai geriausiai išmanydavo energetikos temas, tačiau gerokai mažiau žinojo apie gyvąją gamtą ir pilietinį aktyvizmą. Taip pat stigo žinių apie aplinkosaugos problemų pasekmes. Dalis šių metų klausimų bus skirta šioms temoms, o taip pat suteiks progą daugiau sužinoti apie darnų vystymąsi, Lietuvos indėlį ir vaidmenį sprendžiant globalius klimato ir aplinkosaugos procesus.
Vilniaus miesto, Vilniaus rajono ir Utenos rajono gyventojai turėtų ypač norėti dalyvauti šiame egzamine. Būtent šių teritorijų savivaldybės yra įsteigusios specialius prizus geriausius rezultatus parodysiantiems savo gyventojams – ekspertams bei plačiosios visuomenės kategorijos dalyviams, bei aktyviausiai įsitrauksiančioms mokykloms.
Geriausiai pasirodžiusiam 7-9 klasių moksleiviui bus padovanota išskirtinė ekskursija po Ventės rago ornitologijos stotį. Šios ekskursijos metu visa moksleivio klasė turės galimybę susipažinti su paukščių migracija, sužinoti apie ornitologų kasdienį darbą ir stebėti, kaip yra žieduojami paukščiai. Taip pat vienam iš tyrinėtojų grupės dalyvių bus įteikta Lietuvos raudonoji knyga, kurioje aprašytos retos nykstančios mūsų šalies augalų ir gyvūnų rūšys. Šiuos prizus įsteigė Aplinkos ministerija.
Ekspertus žinias atnaujinti ar pasitikrinti motyvuos „Sustain Academy” įsteigtas prizas – 2 000 eurų vertės kvietimas į tvarumo mokymus.
Prie egzamino prizų krepšelio, kurį sudarys planšetiniai kompiuteriai, edukacinės priemonės ir paslaugos prisidės ir Užsienio reikalų ministerija.
Norintys dalyvauti Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine kviečiami užsiregistruoti www.aplinkosaugosegzaminas.lrt.lt . Egzaminas bus laikomas spalio 24 d. savarankiškai bet kuriuo metu nuo 8 ir 20 val.
Aplinkos ministerijos inf.