Susirūpinę jonaviečiai
Portalo jonavoszinios.lt redakciją pasiekė kelių susirūpinusių gyventojų skambučiai bei elektroniniai laiškai su prašymu pasidomėti:
„Ar mūsų krašte yra slėptuvės, bunkeriai ar kažkas tokio, apie ką būtina mums žinoti?“.
„Kaip elgtis, jei kiltų karo pavojus?“.
„Jei kas nutiktų, kaip būtų organizuojamas gyventojų slėpimasis, apsauga ir pan.?“.
"Atsižvelgiant į dabartinę situaciją Ukrainoje ir potencialią grėsmę kitoms šalims, siekiant išvengti galimo sąmyšio, gal galėtumėte viešai paskelbti apie Jonavoje bei Jonavos rajone esančias slėptuves? Nes, deja, savivaldybės puslapyje man tokios informacijos rasti nepavyko".
Kas yra slėptuvė ir kam ji skirta?
Jau kaip minėta aukščiau, informacija apie slėptuves ir kolektyvinius apsaugos statinius buvo išplatinta tik 2018 metais, todėl dėl galimų pokyčių ir vykstančių neramumų, situaciją paprašėme pakomentuoti Jonavos rajono savivaldybės administracijos patarėjo civilinei mobilizacijai Vytauto Kaminsko. Anot specialisto, dėl pasirengimo sudėtingoms situacijoms geriausiai informacija pateikiama https://www.lt72.lt/ tinklalapyje, o kalbant apie slėptuves, V. Kaminskas paaiškina jų sąvoką, kuri dažnai painiojama.
„Slėptuvės – specialiosios paskirties statiniai arba specialiai įrengtos patalpos apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių valstybės tarnautojus ir darbuotojus, vykdančius valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms nustatytus uždavinius ir funkcijas bei užtikrinančius valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklą ekstremaliųjų situacijų ar karo metu.
Taigi, čia neina kalba apie gyventojų apsaugą slėptuvėse kaip specialiuose statiniuose. Todėl beveik visada klystama, kad slėptuvėse bus apsaugomi gyventojai. Be to, ir pačių slėptuvių paskirtis daugiau buvo orientuota į galimo branduolinio karo atvejį. Nors, tikėti, kad jos būtų apsaugojusios – naivu. O ir tokių specializuotų statinių kaip slėptuvės, pas mus nėra. Kas liečia turėtą iš dalies įrengtą slėptuvę, tai pasikeitus situacijai ir ši neatitiko specialiųjų reikalavimų“,- teigia patarėjas civilinei mobilizacijai.
Anot Vytauto Kaminsko, gyventojų prašoma nepanikuoti ir nereaguoti labai jautriai.
„Vis tik daugiau reiktų akcentuoti kolektyvinės apsaugos statinius arba kitas priedangas (gali būti ir namų rūsiai). Tačiau šiuo metu tokia informacija suprantama labai jautriai ir įvairiai vos ne iki pchichoziškos baimės.
Tikriausiai dažniausias klausimas ir būna KUR SLĖPTIS, KUR BĖGTI? Aš paprastai atsakau taip: niekur nereikia bėgti, o reikia dirbti savo darbą, kad visa valstybė ir jos funkcionavimas nesustotų. Nėra paskelbta karo padėtis. Neskelbiamas oro pavojaus. Reikia paprasčiausiai toliau gyventi ir nepanikuoti“, - sako specialistas.
Interaktyvus kolektyvinės apsaugos statinių žemėlapis pateikiamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento valdomoje interneto svetainėje lt72.lt ŽEMĖLAPIS
Daugiau informacijos apie Kolektyvinės apsaugos statinius rasite Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos video siužete.