„Folkloras gyvas tol, kol gyvuoja bendruomenė, kol yra kam papasakoti ir yra kam išklausyti“, - toks pirmas sakinys pasitinka Jus, atvėrus jonaviečių įkurtos modernaus folkloro grupės AISVA interneto puslapį aisva.lt. Penkių narių grupė, koncertavusi tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, neseniai plačiajai visuomenei pateikė naują vaizdo klipą, kuriame persipina lietuviško modernaus folkloro ir Madagaskaro salos melodijos, kurias įkūnijo Jonavos AISVA ir tarptautinių projektų dalyvis, madagaskarietis Kilema Randrianantoandro. Bet plačiau apie tai – interviu su grupės sumanytoju ir įkūrėju Raimundu Mykolaičiu.
- Kuo patraukli grupė AISVA?
- Tradicinį folklorą pateikiam šiuolaikiškai, sakykim „aprengiam“ jį šiuolaikiškais rūbais ir liaudies folklorą pasiūlom paklausyti moderniai, taip, galbūt, pritraukiant jaunimą. Mūsų tikslas ir yra – supažindinti jaunimą su tradiciniu folkloru per modernizmą. Nėra paslaptis, kad dalis žmonių nemėgsta tradicinio folkloro, bet mes juk auginam jaunąją kartą, kuri turėtų pažinti savo šaknis, savo istoriją – to ir siekiame.
- Kokia grupės įkūrimo istorija? Nuo kokios minties visa tai prasidėjo? Kas iniciatorius?
- O, tai ilga istorija. Dar 2002 metais pačiam pradėjus lankyti tradicinio folkloro kolektyvą, koncertuose pasigesdavau jaunimo. Kaip tik tuo metu Lietuvoje buvo prasidėjęs folkšoko judėjimas, tačiau Jonavoje to nebuvo. Pradėjau gvildenti idėją, kad to reiktų ir mūsų miestui, po truputį „judinau“ tą mintį ir per penkerius metus ji subrendo. 2007 metais kovo 27 – ąją dieną minime kaip grupės AISVA įkūrimo datą, nes tą dieną buvo pirmoji mūsų narių repeticija.
- Ar grupė pradėta kurti nuo vieno, dviejų narių? Ar iš karto visi susibūrėt?
- Kai kilo sumanymas kurti modernaus folkloro grupę, ilgai teko ieškoti norinčių tai daryti, bet laikui bėgant, į pirmą repeticiją pavyko surinkti 11 žmonių. Bet gyvenimas sudėliojo taip, kad mūsų liko penkių narių branduolys. Iš jų liko du nariai nuo pat pirmos dienos – aš (gitara) ir Ramūnas Jankauskas (lumzdelis). Per pirmus gyvavimo metus kolektyvas stabilizavosi – prisijungė ir iki šiol muzikuoja Rasa Laimikienė (akordeonas), Genovaitė Jurkevičienė (barškalai) ir smuikininkė Inga Petrikonienė.
- Tenka koncertuoti ne tik Jonavos rajone, didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir užsienyje?
- Koncertai Jonavoje, reklama internete, išsiųsta begalė laiškų renginių organizatoriams – padarė savo. Pradėjom koncertuoti ne tik Lietuvoje ir televizijos laidose, bet ir užsienyje. Buvom pastebėti užsienio prodiuserių ir taip įsiliejom į tarptautinę rinką. Jau dabar esame aplankę 10 šalių, kai kur pabuvojome net ir po 2-3 kartus, laimėję ne vieną konkursą. Paskutinysis pirmos vietos laimėjimas Uzbekistane, Samarkande.
- Kuri publika Jūsų mylimiausia? Užsienio ar Lietuvos?
- Mylimiausi – visi, nes visa publika mums yra pati nuostabiausia, ir nesvarbu, ar ji būtų užsienyje, ar Lietuvoje. Jei mes turim savo klausytojų ratą, jei jiems patinka mūsų muzika, vadinasi, savo tikslą pasiekėm.
- Naujausias vaizdo klipas „Oi sodneli“. Kokia jo atsiradimo istorija?
- Dainos žodžiai, o tiksliau eilėraštis, seniai atsiradęs. Juos aptikau internete, mūsų krašto gyventojos Anos Aleksandravičienės poezijoje, kuri mums pasirodė labai tinkama. Susisiekus su ja, mums duotas leidimas naudoti visą jos poeziją savo kūrybai. Žodis po žodžio, nata po natos - taip ir gimė „Oi sodneli“ melodija. Didžiausią indėlį į šią kūrybą įdėjo mūsų narė Rasa Laimikienė.
Įrašėm dainą, o keliaudami po pasaulį pastebėjom, kad ši daina linksta prie kaukazietiško stiliaus, sąskambių, melodijos. Planuodami važiuoti į Gruziją, mes šią dainą buvom išmokę dainuoti ir jų kalba. Kai Jonavoje koncertavo Gruzijos kolektyvas, jiems pasiūlėm bendrą projektą – mes padainavom, jie pašoko, nusifilmavom ir gavosi puikus rezultatas. Vėliau, būdami Uzbekistane, sutikom atlikėją iš Madagaskaro, tarptautinių projektų dalyvį Kilemą (Solo Música Kilema) ir tada gimė dar viena mintis – o kodėl šios dainos neatlikus ir su Kilema? Jis mielai sutiko, įrašė savo garso takelį, pateikė ir savo vaizdo medžiagą, ko pasekoje – gimė šis klipas, sakykim, tarptautinė dainos versija.
- Visi grupės nariai, daugiau ar mažiau, turi ir kitokios veiklos (šeima, darbas, laisvalaikis...). Kaip viską suderinat ir koks artimiausias repertuaras?
- Visi dirbam, turim šeimas, bet grupės veiklos neapleidžiam, repetuojame vakarais. Artimiausi planai – spalio 25 lapkričio 2 dienomis vyksime į koncertinį pažintinį turą Izraelyje į kurį pakvietė šios šalies lietuvių bendruomenė ir vietos litvakai.
- Dėkui už pokalbį.
Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.