Nors daugiabučių namų renovacija turi daug privalumų, deja, ir trūkumų nepavyksta išvengti. Vienas iš trūkumu, su kuriuo susiduria renovuotų namų gyventojai - sienų žaliavimo problema.

„Kodėl taip apsamanoja renovuoti namai?“

Į šią sienų žaliavimo problemą dėmesį atkreipia Jonavos rajone gyvenanti moteris, atsiuntusi portalo redakcijai renovuoto daugiabučio nuotrauką bei kelis klausimus.

"Kodėl taip apsamanoja renovuoti namai? Tos samanos (ar kas ten bebūtų), labai krenta į akis ir nepuošia vaizdo. Tokį vaizdą retai pamatysi ant nerenovuotų pastatų senų“,  - smalsavo moteris.

„Kalti“ mikroorganizmai?

Pastato nuotrauką nusiuntėme UAB „Jonavos paslaugos“. Pasiteiravome, kas lemia samanų susidarymą ir kaip spręsti šią problemą? UAB „ Jonavos paslaugos“ daugiabučių namų priežiūros ir remonto skyriaus vedėjas Romualdas Dautartas pateikia kelias priežastis, kodėl renovuoti namai pasidengia žaluma.

„Pažaliavusios dėmės ant fasadų dažniausiai būna mikroorganizmai: pelėsinis grybelis, dumbliai, kerpės. Jų atsiradimo priežastys dažniausiai įtakoja gamta (aplinkos sąlygos), pastato pastatymo vieta. Kiti pelėsių ir dumblių atsiradimo rizikos veiksniai – tai pastato vietos specifika. Jei namas miškingoje vietovėje ar pamiškėje, arti vandens telkinių, įduboje, kur dažni rūkai, pajūrio zonoje, reikėtų pagalvoti apie fasado apsaugą, ypač rizikinga vieta yra šiaurinė pastato siena. Papildoma rizika yra prie sienų augantys vijokliniai augalai – jie sukuria drėgną ir saulės spindulių nepasiekiamą paviršių.

Apdailos vandens įgeriamumas turi labai didelę reikšmę fasadų išvaizdai, dumblių ir pelėsių atsiradimui. Nuo daugelio apdailos medžiagų paviršių lietaus lašai nubėga, tačiau kondensato lašeliai, susidarantys iš drėgno oro, nėra tiek sunkūs, kad nubėgtų, todėl ilgai laikosi paviršiuje ir įsigeria, jei fasadas padengtas įgeriančia medžiaga. Deja, priešingas variantas irgi pavojingas – kai fasado medžiagos neįgeriančios, pvz., kokybiškos silikoninės dangos, tuomet kondensato lašeliai lieka ant paviršiaus, jie negali įsigerti. Tokie atvejai irgi potencialiai nepalankūs“, - žaliavimo priežastis dėsto R. Dautartas. 

Kas „išgelbės“ žaliuojančias sienas?

Pažaliavusius, dumbliais ar kerpėmis apaugusius fasadus vieni rekomenduoja plauti biocidiniais preparatais, kiti - plauti ir dažyti. O ką pataria didžiąją dalį daugiabučių Jonavos rajone administruojanti įmonė „Jonavos paslaugos“?

„Jeigu jau tinkuotas ar kitokių medžiagų fasadas sužaliavo – paprasčiausia išeitis yra nupurkšti sienas biocidiniu preparatu. Vienas tokių – universalus Knauf Algizid preparatas, tinkamas tiek mineraliniam, tiek silikoniniam bei akriliniam tinkui, taip pat betonui, klinkerio, mūro paviršiams. Jis gerai įsigeria ir sunaikina įvairius mikroorganizmus: pelėsius, dumblius, kerpes, panaikina druskų apnašas. Purškiant reikia uždengti palanges, langus, greta augančius augalus, dirbti galima esant ne mažesnei kaip +5°C temperatūrai. Labai stipriai nešvariam paviršiui reikia apie 400 ml/kv.m, mažiau paveiktam – apie 200 ml/kv.m. preparato. Purškiama slėginiu purkštuvu, naudojant asmenines apsaugos priemones. Priklausomai nuo aplinkybių, preparato poveikis yra nuo 2 iki 4-5 metų“, - paaiškina UAB „Jonavos paslaugos“ daugiabučių namų priežiūros ir remonto skyriaus vedėjas.

Kur kreiptis dėl daugiabučio sienų švaros?

Jonavietė, atsiuntusi redakcijai klausimus, tęsdama mintį teiraujasi - kur kreiptis dėl daugiabučio sienų švaros ir ar tai mokama paslauga?

„Esu mačiusi, kaip yra plaunami renovuoti namai Jonavoje, tad dar įdomu sužinoti, kur kreiptis dėl šios paslaugos. Ar tai mokama paslauga, kuomet lėšos bus nuskaitytos nuo viso daugiabučio namo lėšų? Jei taip, kiek tai kainuoja?

Jei mano namas administruojamas „Jonavos paslaugų“, gal ši bendrovė savo nuožiūra plauna sienas, ar patys gyventojai turi kreiptis? 

O gal Jonavos paslaugos tai atlieka neatlygintinai ir namo sienų švara rūpinasi neraginama?", - rašė moteris.

Reikia gyventojų sutikimo

Dėl fasado valymo / plovimo reikėtų kreiptis į daugiabučių namų administratorių UAB „Jonavos paslaugos“. Paslauga mokama, tad prieš pradedant darbus būtina surinkti daugiabučio namo daugumos savininkų parašus (50 proc.+1balsas) ir pateikti administratoriui.

Kaip teigia Romualdas Dautartas, atliktiems darbams apmokėti naudojamos namo kaupiamosios lėšos. Mokėjimas už paslaugas skaičiuojamas konkretiems darbams ir darbų specifika gali skirtis, nes plokščių gamintojai plovimo ir priežiūros darbų procesus nurodo skirtingai. Penkių aukštų namo plovimo / valymo darbai kainuotų apie 3.0 Eur. už 1 kv.m.

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: