Kovo 19–25 d. Jonavos sporto arenoje vyks šių metų svarbiausios ir pirmą kartą Lietuvoje rengiamos uždarų patalpų akrobatinių aviamodelių varžybos – 2023 FAI F3P pasaulio čempionatas. Jame bus galima išvysti ir Lietuvos rinktinę, kuri šiais metais – kaip niekad gausi: trys suaugusieji (Donatas Paužuolis (Vilnius), Paulius Raupys (Kaunas), Mindaugas Grimalis (Vilnius) ir trys jauniai (Donatas Vaitkus, Tautvydas Čefonovas, Nelija Prapuolenaitytė (Zarasai).
Ko gali tikėtis žiūrovai?
Čempionato dalyviai pasirodys suaugusiųjų ir jaunių kategorijose, rungsis pilotažo ir skrydžių pagal muziką klasėse. Anot čempionato organizatorių atstovės Eglės Paužuolienės, daugiausiai žiūrovų dėmesio sulaukti turėtų būtent pastaroji.
„Jei žmogus nėra profesionalas šiame sporte, jam dažniausiai užtenka pamatyti vos kelis pilotažo klasės pasirodymus. Kodėl? Tokio lygio varžybos dalyvauja aukštos kvalifikacijos sportininkai, kurie su savo aviamodeliais bando kuo tiksliau atkartoti tam tikras figūras. Kadangi jie yra profesionalai, skirtumai tarp pasirodymų matomi tik teisėjams ir jiems patiems.
Muzikinėje klasėje jau galima mėgautis skirtinga muzika, stebėti skirtingus lėktuvėlius ir specialius efektus: juosteles, konfeti... Tai sukuria pakilią nuotaiką, o ir vienas iš pasirodymų vertinimų elementų - žiūrovų įsitraukimas, jų emocijos.
Čempionatas turėtų sudominti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius, neabejingus technikai – bus galima pamatyti tikrai įdomią, pažangią įrangą“, – pasakojo E. Paužuolienė, pridurdama, kad žiūrovai į renginį įleidžiami nemokamai.
Atitiko reikalavimus ir galimybes
Kodėl čempionatas vyksta būtent Jonavoje?
„Visų pirma, pati erdvė, kurioje vyksta varžybos, turi atitikti būtinus reikalavimus. Dauguma jų remiasi į išmatavimus: orientuojamasi į didesnes arenas, nes jokios standartinės sporto salės netinka.
Kitas aspektas – finansinis. Ne paslaptis, kad šis sportas nėra itin plačiai žinomas, tad ir rėmėjų nėra daug. Turėjome žiūrėti, kad neužsikrautume sau per didelės finansinės naštos.
Dar vienas svarbus dalykas yra lokacija, leisianti visiems sportininkams patogiai atvykti. Jonava – Lietuvos centre. Apibendrinus viską, Jonavos sporto arena atrodė geriausias pasirinkimas.
Nors turėjome šiokių tokių problemų dėl apšvietimo, su arenos personalu greitai išsprendėme ir tai: kadangi mes išnaudojame visą erdvę, ko nereikia kitų šakų sporto varžybų metu, turėjome apšvietimą sureguliuoti taip, kad lėktuvėliui pakilus į palubes, šviesos neakintų nei pilotų, nei teisėjų“, – kalbėjo E. Paužuolienė.
Gins titulą
Donatas Paužuolis šiame pasaulio čempionate gins skrydžių pagal muziką klasės pasaulio čempiono titulą, pilotažo klasėje – pasaulio vicečempiono titulą, tačiau yra pasiryžęs rimtai pasivaržyti ir dėl pirmosios vietos.
„Tiesą sakant, iniciatyvą organizuoti pasaulio čempionatą Lietuvoje, pirmasis parodė Donatas. Jis, kaip šio sporto senbuvis, turėjo svajonę, jog kada nors pasaulio čempionatas galėtų įvykti Lietuvoje. Norėjo tiek užsienio sportininkams parodyti Lietuvą, supažindinti su aviamodeliavimo tradicijomis, tiek Lietuvos plačiajai visuomenei pristatyti uždarų patalpų akrobatinius aviamodelius“, – pasakojo E. Paužuolienė.
Sudomino jaunimą
Lietuvai atstovausiantys jauniai – Broniaus Oškinio vaikų sklandymo mokyklos auklėtiniai, dėka trenerio Audriaus Kuzmos prieš porą metų pasinėrę ir į aviamodeliavimą. Čempionate dalyvausianti Nelija Prapuolenaitytė – pirmoji mergina pilotė uždarų patalpų akrobatinių aviamodelių pasaulio čempionate nuo 2013 m., kai šie čempionatai pradėti organizuoti.
„Trenerio užsidegimas ir pačių vaikų noras jiems padėjo vos per pusės metų laikotarpį padaryti itin didžiulį progresą. Dėl to šiandien turime ne tik didžiausią rinktinę, bet ir pirmąją čempionate dalyvaujančią merginą.
Viliamės, kad tai įkvėps ir kitas moteris labiau susidomėti šiuo sportu“,– kalbėjo organizatorių atstovė.
Nusiteikę pakovoti
Pats Lietuvos komandos vadovas Donatas Paužuolis sako, kad čempionate dalyvaujantis lietuviai nusiteikę kovingai.
„Dirbame su visa komanda, stengiamės išnaudoti kiekvieną ,,langą" treniruotėms, sprendžiam techninius ir kitus klausimėlius.
Džiugu ir ,visgi, šiek tiek baugu, kad čempionatas vyksta Lietuvoje: norisi, kad viskas eitųsi sklandžiai, o pasirodymai būtų maksimaliai gražūs. Mūsų komanda stengiasi ir dirba tuo klausimu“ , – kalbėjo D. Paužuolis.
Praretino gretas
Pilotažo klasėje varžysis 32 sportininkai, skrydžių pagal muziką klasėje – 21. Čempionate rungsis 13 šalių atstovai. Sportininkų skrydžius vertins 2 FAI teisėjų kolegijos (po penkis teisėjus kiekvienoje).
„Dalyvių skaičius nėra toks didelis, kokio norėtųsi, bet šiai klasei žalą padarė koronaviruso pandemija. Du metus dauguma sportininkų buvo visiškai atitraukti nuo treniruočių, varžybų – salės buvo neprieinamos. Dalis dėl to visai pakeitė veiklos sritį ar parėjo prie kitų klasių, pavyzdžiui, skraidymo lauke“, –kalbėjo E. Paužuolienė.
Apie programą
Kovo 22–23 d. skrydžių pagal muziką klasės sportininkai suskris keturis preliminarius turus, iš kurių 10 geriausių pateks į finalą. Skrydis pagal muziką, tai 120 s paties sportininko sukomponuotas muzikinis takelis, kuriam skambant atliekamas skrydis akrobatiniu aviamodeliu. Teisėjai vertindami skrydį atsižvelgia tiek į skrydžio ir muzikos sinchroną, tiek į atliekamų figūrų sudėtingumą, tiek į panaudotus specialiuosius efektus (konfeti, išleidžiamos juostelės, šviesų efektai ir pan.).
Kovo 22 d. (nuo 17:45) vyks aviamodelių lenktynės (vienas įdomiausių reginių žiūrovams).
Kovo 24 d. vyks pilotažo klasės finalai – 3 turai, o vakare – nuo 17:30 bus fiksuojamas Lietuvos rekordas!
kovo 25 d. – skrydžių pagal muziką finalai.
Oficialus pasaulio čempionato atidarymas vyks kovo 19 d. 16:30, apdovanojimų ir uždarymo ceremonija –
kovo 25 d. 16:00. Arenoje veiks aviaparoda, įėjimas į Jonavos sporto arena žiūrovams nemokamas.
Organizatorių nuotr.