Kėdainiai, Ukmergė, Raseiniai, Kaišiadorys, Kaunas ir net Vilnius – miestai, iš kurių pastaruoju metu VšĮ „Jonavos ligoninė“ akušerijos ginekologijos skyrius susilaukia nemažai atvykstančių gimdyvių. Į klausimą, kodėl moterys gimdymui vis aktyviau renkasi būtent šią gydymo įstaigą, vieno konkretaus atsakymo, ko gero, nėra. Tačiau tiek ligoninės vadovybė, tiek pačios gimdyvės neabejoja, kad prie to prisidėjo ir sveikatos apsaugos reforma, ir skyriuje dirbančių specialistų pastangos suteikti išskirtinį dėmesį šeimai, ką tik susilaukusiai naujagimio. 


Paskutinis bastionas


„Visuomenė jau supranta ir mato, kad Sveikatos apsaugos ministerija turi viziją, pagal kurią sveikatos apsaugos paslaugos yra daugiau ar mažiau koncentruojamos. Tas lemia tai, kad paslaugų prieinamumas tampa problematiškas, o akušerijos ginekologijos sritis - ne išimtis: dėl vykdomos reformos regionuose užsidaro akušerijos skyriai. Jų nebeturi Kėdainiai, Ukmergė, Kaišiadorys, o neseniai toks skyrius buvo uždarytas ir Raseiniuose. 


Taigi, mūsų akušerijos ginekologijos skyrius liko kaip paskutinis bastionas, kuris įvykdė ministerijos reikalavimą turėti 300 gimdymų per metus ir toliau tęsia savo veiklą.


Kas lieka gyventojams, kurie gyvena minėtuose miestuose? Iki didžiųjų ligoninių – nemenkas kelias, ten kyla problemų ir dėl automobilių parkavimo. Todėl kyla sunkumų tėveliams, norintiems aplankyti gimdyves ar atvežti joms būtinų daiktų. 


Jei kalbėsime apie kelionę iš Ukmergės į Jonavą, tai gauname tik 30-ies kilometrų atstumą, tuo tarpu iki Vilniaus – visas šimtas. Važiuojant iš Kėdainių į Jonavą, reikia įveikti 25 kilometrus, o iki Kauno kėdainiškiams – 50 kilometrų.
Žmonės tai puikiai mato, įvertina ir renkasi patogumą vykdami pas mus. Tai, be abejo, viena iš priežasčių, kodėl auga gimdyvių skaičius mūsų ligoninėje“, – kalbėjo Jonavos ligoninės vadovas Gediminas Ramanauskas. 


Svarbi – kiekviena gimdyvė


Šalia to, svarstoma, kad Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyrius patrauklus tuo,jog čia gimdymai nėra priimami masiškai. 


„Sunku būtų nesutikti su tuo, kad akušerijos ginekologijos paslaugos yra jautrios, kurios neturėtų būtų lydimos streso ar perdėtos baimės.


Neretai mamoms prireikia ne tik akušerinės, bet ir ginekologinės pagalbos. Joms svarbi ir išankstinė nėštumo priežiūra, o šeimos gydytojui iškart tariantis su specialistais dėl visos nėštumo, gimdymo eigos, tampa ramiau. 
Kai kalbame apie kūdikio priėmimą, norisi, kad ši paslauga būtų suteikta su meile ir dideliu dėmesiu, gaunant maksimalią priežiūrą.


Kadangi mūsų ligoninėje nėra „konvejerio“, kai per dieną priimamas itin didelis gimdymo skaičius, mums kiekviena gimdyvė yra be galo brangi ir mes jos sėkmės istoriją priimame asmeniškai, kaip ir mūsų laimėjimą, o įvykus nemaloniems, nenumatytiems ir nevaldomiems procesams, į nesėkmę žiūrime kaip į bendrą pralaimėjimą.


Ten, kur gimdyvių srautas labai didelis, tu esi tik mažas taškelis ilgoje eilutėje. Gimdyvės tai jaučia“, – teigė G. Ramanauskas.


Palatoje – namų komfortas


Įprastai Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyriuje per mėnesį vidutiniškai gimdavo apie 20 – 25 kūdikių, praėjusį mėnesį čia priimta daugiau nei 50 gimdymų. 


„Pajutome spaudimą, o kartu ir didesnį susidomėjimą. Gimdyvės iš kitų miestų kur kas dažniau atvažiuoja susipažinti su ligoninės akušerijos ginekologijos skyriaus specialistais.


Matant tai, priimtas sprendimas padidinti gimdyvių palatų skaičių. Dėtos ir didesnės pastangos siekiant sukurti joms komforto zoną, kad vienoje palatoje būtų viena mama su kūdikiu ir kartu galėtų įsikurti tėtis. 


Jonavos rajono savivaldybės administracijos patarimu, palatose įrengėme televiziją, interneto ryšį, kad tėvai galėtų jaustis patogiai ir bent šiek tiek pailsėti.


Visų turimų sumanymų įgyvendinti dar nespėjome, viskas vyksta nuosekliai. Šiuo metu įsitenkame ir į turimą palatų skaičių, bet yra numatytas planas, kad prireikus, įrengsime jų daugiau“, – kalbėjo G. Ramanauskas.


Jaučia palaikymą


Pasakodamas apie sveikatos apsaugos reformos sukeltus iššūkius, ligoninės vadovas džiaugiasi, kad sulaukta savivaldos pagalbos.


„Norisi labai padėkoti tiek merui M. Sinkevičiui, tiek savivaldybės administracijai už rodomą palaikymą bei supratimą, kad ligoninė turi išlaikyti kuo platesnį paslaugų spektrą, nenutolinant jų nuo gyventojų. Tai – visuomenės poreikis. 


Meras ir savivalda labai aktyviai išreiškia šią poziciją, tiek diskusijose su Sveikatos apsaugos ministerija, tiek Lietuvos savivaldybių asociacijos lygmenyje. 


Bendraujant su aplinkinių rajonų gydymo įstaigų vadovais, ne kartą teko girdėti, kad jie į tokį palaikymą žiūri su pavydu. Kaip sako jie, didžiulė sėkmė Jonavai turėti savivaldą su aiškia vizija dėl sveikatos apsaugos lygmens rajone. 


Labai džiaugiamės ir savivaldybės tarybos palaikymu, nes diskusijose su ministerija visos frakcijos vieningai pasisakė ligoninės išlikimo klausimu.


Visas ligoninės kolektyvas jaučia užtarimą, kas šiuo momentu, kai ligoninės ateitis nėra aiški - be galo svarbu“,  – teigė G. Ramanauskas.


Skiria išmoką


Ligoninės vadovo žodžiais tariant, gerai apgalvota pagalba pasitarnauja ne tik ligoninės, bet ir viso rajono perspektyvai. 


„Savivaldybės taryba yra nutarusi, kad kiekvienas Jonavos ligoninėje gimęs kūdikis, nepriklausomai nuo to, kur yra deklaruota jo tėvelių gyvenamoji vieta, gauna 129 eurų išmoką.


Toks spendimas yra ne vien tik paskatinimas gimdyti Jonavos ligoninėje, tai yra labai gilus ir toliaregiškas sprendimas visam rajonui, nes dalinai prisideda prie gimstamumo skatinimo ir priartina žmones prie Jonavos, kas gali paskatinti juos pasilikti čia. 


Tai yra geras strateginis žingsnis, nes miestas ir rajonas auga su didele perspektyva: turi savo futbolo ir kepšinio komandas, baseiną bei puikiai išvystytą infrastruktūrą. Visame šiame kontekste labai gražiai „įsipaišo“ ir ligoninė“, – kalbėjo G. Ramanauskas. 


Negaili gražių žodžių


Tuo tarpu Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyriuje straipsnio rengimo dieną su neišnešiotuku besiglaudžianti ukmergiškė Jurgita Zalagėnienė tvirtina, jog džiaugiasi gimdymui pasirinkusi Jonavą.


„Tai ne pirmasis mano vaikelis, tad turiu su kuo palyginti ir galiu pasakyti, kad tikrai džiaugiuosi Jonavoje man ir sūnui suteikta priežiūra. 


Kolektyvas jaunas, rūpestingas, turintis daug žinių, o ir naudojamos technologijos, inventorius čia visai kitoks, šiuolaikiškesnis.


Gulime čia jau 5 dienas ir tikrai neturiu kuo skųstis“, – pasakojo J. Zalagėnienė.


Rekomenduos ir kitoms


Pasiteiravus, ar jai teko girdėti apie Jonavos rajono savivaldybės skiriamą išmoką, moteris patvirtina, kad taip. Nepaisant to, ji nė nemirktelėjus tikina, kad čia gimdyti nusprendė visai ne dėl to.


„Gauti dovanų, žinoma, malonu. Sugalvosime kur panaudoti pinigėlius, bet šią ligoninę pasirinkau visiškai ne dėl jų.
Anksčiau apie Jonavos ligoninės ginekologijos skyrių esu girdėjusi iš draugių, kurios taip pat atsiliepė teigiamai. Dėl to važiavau čia rami, tuo labiau, kad Ukmergėje nebėra tokio skyriaus, jis buvo uždarytas, o Vilnius – toli. 


Galiu pasakyti, kad dabar savo draugėms šį skyrių rekomenduočiau ir aš pati“, – teigė J. Zalagėnienė.

VšĮ ,,Jonavos ligoninė" nuotrauka

Esant poreikiui pasikonsultuoti su gydytoju akušeriu ginekologu galima telefonu (8-349) 69 112.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: