Šiuolaikiniame amžiuje daugelis iš mūsų nemažą dienos dalį arba visą darbo laiką praleidžia prie kompiuterio. Nors galbūt nekilnojame sunkių plytų ar nenešiojame dešimtis kilogramų sveriančių dėžių, net ir sėdėjimas kelia iššūkius kūnui. Netinkama sėdėsena gali sukelti įvairių raumenų ir skeleto problemų, įskaitant nugaros skausmus, kaklo patempimą ir pasikartojančios įtampos traumas (angl. RSI). Taisyklingas sėdėjimas ir gerai įrengta darbo vieta nuo to saugo bei gerina savijautą tiek kasdien, tiek ilguoju laikotarpiu.

Ergonomiškumas – svarbus dalykas

Jeigu jūs turite stalinį arba nešiojamą kompiuterį (įsigyti įmanoma čia - https://pigu.lt/lt/kompiuteriai/nesiojami-kompiuteriai), kurį naudojate darbo vietoje, turite susipažinti su terminu ergonomiškumas.

Ergonomika - tai mokslas apie darbo vietos projektavimą, kad ji atitiktų naudotojo poreikius, taip didinant produktyvumą ir gerinant sąlygas darbui. Ergonomiškoje darbo vietoje galima palaikyti gerą laikyseną ir kūnui tenka daug mažesnė įtampa.

Taisyklingas sėdėjimas - pagrindai

Darbo vietoje, prie kompiuterio, taisyklingas sėdėjimas visada atsiremia į tris dalykus: kėdę, stalą bei monitorių ir įvesties įrenginius (pelę, klaviatūrą).

Kėdės pasirinkimas ir reguliavimas

  1. Kėdę sureguliuokite taip, kad pėdas būtų galima lygiai pastatyti ant grindų, o keliai sudarytų 90 laipsnių kampą. Jūsų šlaunys turi būti lygiagrečios žemei, o ne smailiu ar buku kampu.
  2. Įsitikinkite, kad kėdė turi tinkamą atramą juosmeniui. Apatinė nugaros dalis turėtų būti paremta, kad natūralus stuburo išlinkimas išliktų palaikomas.
  3. Sureguliuokite porankius taip, kad rankos, kaip ir kojos, būtų lygiagrečios grindims, o pečiai atsipalaidavę.

Stalo ir monitoriaus padėtis

  1. Stalas turėtų būti tokiame aukštyje, kad spaudžiant klaviatūrą arba naudojant pelę, dilbiai būtų lygiagretūs žemei.
  2. Monitorių statykite tiesiai priešais save, maždaug per ištiestos rankos atstumą. Ekrano viršus turėtų būti akių lygyje arba šiek tiek žemiau, kad išvengtumėte kaklo įtampos, kuri atsiranda galvą keliant aukštyn bei leidžiant žemyn.

Klaviatūra ir pelė

  1. Klaviatūrą padėkite tokiame aukštyje, kad jūsų riešai būtų tiesūs, o delnai - šiek tiek žemiau alkūnių lygio.
  2. Pelę laikykite netoli klaviatūros, kad neperlenktumėte riešų. Labai naudingi pelės kilimėliai su specialia riešo atrama. Galite nedelsdami tokį įsigyti internete.

Papildomi patarimai dėl tinkamo sėdėjimo ir gerų įpročių formavimas

Turime dar kelis patarimus dėl to, kaip galima tinkamai sėdėti neapkraunant kūno.

  •   Jei pėdos nesiekia grindų, naudokite pėdų atramą, kad jos pasidėtų plokščiai, o blauzdos su grindimis sudarytų 90 laipsnių kampą.
  •   Kas 30 minučių darykite trumpas pertraukėles, kada atsistotumėte, išsitiestumėte ir pajudėtumėte. Tai padeda sumažinti raumenų nuovargį ir pagerina kraujotaką.
  •   Pasirūpinkite, kad jūsų darbo vieta būtų gerai apšviesta, kad nepervargtų ne tik kūnas, bet ir akys.

Ergonomiški priedai darbo vietai, padedantys taisyklingai sėdėti

Ergonomiški priedai gali padidinti komfortą dirbant bei apsaugo nuo nuovargio ir traumų. Jeigu jų dar neturite, dabar gali būti pats laikas investuoti į tokius daiktus kaip pakeliami stalai ar specialūs stovai monitoriams.

Rekomenduojame visada pradėti nuo kėdės. Įsigykite tokią, kurioje galima reguliuoti sėdynės aukštį, atlošą ir porankius. Tai tikrai verta papildomos kainos ir puoselėja tinkamą laikyseną.

Naudokite monitoriaus stovą, kad ekranas būtų akių lygyje ir apsaugotumėte kaklą ir sprandą nuo įtampos. Na, o jau minėti reguliuojami, pakeliami stalai leis kaitalioti tarp sėdimos ir stovimos padėties bei prisitaikys prie daromo darbo. Šitoks lankstumas mažina sėdėjimui reikalingą darbo trukmę ir apsaugo laikyseną.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: