Kvalifikuotos darbo jėgos emigracija ir struktūrinis nedarbas pastaraisiais metais buvo pagrindiniai iššūkiai Lietuvos darbo rinkai. Buvo prognozuojama, kad tai bus svarbu ir 2018 metais.

Nedarbas Jonavos rajone siekia kone 11 procentų ir esame "pirmaujanti" savivaldybė net tik Kauno apskrityje, bet ir visoje Lietuvoje.   

Nuo metų pradžios įregistruoti 2866 asmenys ieškantys darbo. Per rugpjūčio mėnesį Jonavos rajone registruoti 374 bedarbiai, per mėnesį įdarbinti tik 252 asmenys. Rugpjūtį registruota 511 laisvų darbo vietų. Į mokymus (aktyvios darbo rinkos politikos priemonės) darbo birža siuntė 88 asmenis.

Jonavos rajone nedarbas siekia 10,6 proc. nuo visų darbingo amžiaus gyventojų, kurių nuo praeitų metų sumažėjo 450. Lyginant su praeitų metų atitinkamu laikotarpiu nedarbas šoktelėjo 1,6.

Seniūnijose situacija dar prastesnė

Jonavos rajone yra 9 seniūnijos. Rugsėjo pirmos dienos duomenimis iš visų seniūnijų mažiausiu nedarbu gali didžiuotis Jonavos miesto seniūnija (8,0 proc.). Tuo tarpu didžiausias nedarbas fiksuojamas nutolusioje nuo miesto Upninkų seniūnijoje (17,5 proc.).

Jonavos m. sen. – 8,0 proc.

Užusalių sen. – 9,0 proc.

Kulvos sen. - 9,9 proc.

Bukonių ir Dumsių sen. – 10,5 proc.

Žeimių sen. – 11,6 proc.

Šilų sen. – 15,6 proc.

Ruklos sen. – 16,7 proc.

Upninkų sen. – 17,5. proc.

Laisvų darbo vietų yra, o ar yra norinčių dirbti, ar gauti pašalpą?

Darbo biržos Jonavos skyrius nuolat skelbia apie laisvas darbo vietas. Net ir šiuo metu sąrašuose yra daugiau nei 100 laisvų darbo vietų, tik kyla klausimas – ar nėra darbuotojų, ar nėra noro dirbti?

Portalas jonavoszinios.lt atliko eksperimentą. Paskelbus apie laisvą darbo vietą, kad Jonavoje reikalingas vairuotojas turintis B kategoriją, per pusantros savaitės į skelbimą niekas neatsiliepė, darbo pasiūlymu -nesusidomėjo.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra) skelbia, kad nedarbo išmokas Jonavos rajone gauna 1000 asmenų. Nedarbo išmoka š.m. liepos mėn. sudarė nuo 130eur.(nuo minimalaus DU) iki  665,85 eur. (jei DU 1 800 eur.). Nedarbo išmoka skaičiuojama pagal kintamąją ir pastoviąją dalis ir mokama devynis mėnesius mažėjimo tvarka. Nedarbo išmoka mokama jei asmuo per paskutinius 36 mėn. yra dirbęs 12 mėn. Drastiškai teigti, kad žmonės tuo piktnaudžiauja, specialistai nedrįsta, tačiau augantis išmokų gavėjų ir nedarbo skaičius akivaizdžiai „bado akis“.

Darbo užmokestis apskrityse ir savivaldybėse augo

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) 2018 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2018 m. pirmuoju ketvirčiu, išaugo. Vidurio ir vakarų Lietuvos regione bruto darbo užmokestis sudarė 846,7 EUR ir padidėjo 3,7 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.

Jonavos r. savivaldybėje bruto darbo užmokestis sudarė 892,4 eur. ir padidėjo 4,5 proc. (Didžiausias bruto darbo užmokestis š.m. antrąjį ketvirtį yra Vilniaus m. sav.- 1 069,4 eur.) Vidutinis darbuotojų skaičius Jonavos rajone 2018 m. antrąjį ketvirtį buvo 11 553 ir padidėjo 0,2 proc. lyginant su ankstesniu ketvirčiu. 

Darbo užmokesčio padidėjimą 2018 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2018 m. pirmuoju ketvirčiu, lėmė nuo 2018 m. sausio 1 d. padidinta minimalioji mėnesinė alga ir kitos priežastys bei nuo 2018 m. gegužės 1 d. padidintas darbo užmokestis sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams (gydytojams ir slaugytojams), didesnės darbų apimtys, sezoniškumas ir kitos priežastys.

 

Parengta pagal Darbo biržos Jonavos skyriaus, Sodros ir Statistikos departamento duomenis

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: