Kelionės – puikus būdas vaikams įgyti žinių ir ugdyti socialinius gebėjimus. Vis dėlto ne visi vaikai turi galimybes keliauti. Įgyvendinant nevyriausybinių organizacijų bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano 1.1.6 priemonės „Stiprinimo bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ Jonavos krašto moterų asociacija „Jonavietė“ įgyvendino projektą „Pažinkime Lietuvą“. Rugpjūčio 27 d. suorganizuota ekskursija, kurios metu 50 asmenų, t.y. socialinę atskirtį patiriančių Jonavos rajono šeimų vaikai, Jonavos J. Miščiukaitės meno mokyklos ugdytiniai, Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centro globotiniai, siekiantys puikių rezultatų moksle ir meniniame ugdyme bei vaikai ir jaunuoliai pabėgę nuo karo iš Ukrainos, vyko į kelionę po Mažąją Lietuvą.
Vaikščiodami po Jurbarką, kelionės dalyviai daug sužinojo apie kultūrinį litvakų palikimą, stebėjo išlikusias architektūros detales, išgirdo apie jų socialinį gyvenimą, žydų ir lietuvių tarpusavio santykius. Miestas įkurtas istorinėje Karšuvos žemėje, dešiniajame Nemuno krante. Aplankė Jurbarko senamiestį, pasivaikščiojo garsiąja Kauno gatve, kurioje kadaise kūrėsi ne tik gyventojai bet ir prekybininkai. XIX a. pab. buvo statomi pirmieji mūriniai pastatai. Čia virte virė miesto gyvenimas: veikė turgus, užeigos, amatininkų krautuvės, mezgykla, siuvyklos, laikrodžių taisykla, bankai, viešbučiai, taip pat sinagoga. Aplankė Sinagogų aikštės memorialą, kuris įamžino daugybės žydų gyvenimą Jurbarke ir tragišką bendruomenės likimą. Taip pat išvydo seniausią Jurbarko paminklą, skirtą Vytautui Didžiajam. Jį 1930 m. pastatė skulptorius Vincas Grybas. Šioje vietoje jurbarkiečiai švenčia valstybines šventes. Aplankė Jurbarko dvaro parką. Gražioje vietoje, ant kairiojo Mituvos kranto kunigaikštis Vasilčikovas pastatė stilingus rūmus su nedidele, bet gana puošnia mūrine cerkve. Buvęs dvaro parkas įkurtas XIX a. viduryje. Aplankė dvaro parko gilumoje įkurtą Vinco Grybo memorialinį muziejų.
Vėliau vyko į košerinio maisto degustaciją. Dalyvaujant košerinio maisto degustacijoje, sužinojo, kodėl reikėjo puodą užmūryti krosnyje, kas yra cimė, koks maistas ir vaistas labai gerai augo panemunėje, koks kiaušinis košerinis, ir ko valgyti nebuvo galima? Sočiai papietavo skambant hebrajų kalba atliekamoms dainoms. Renginio metu paragavo Jurbarko krašto tradicinių žydiškos virtuvės patiekalų. Buvo ir ,,šalti“, ir ,,karšti“ patiekalai. Buvo ir įprasti, ir netikėti deriniai. Sužinojo gefilte fiš skonį, atsilaužė šviežios chalos, triaukšėme imberlachus ir dar daug kitų gardumynų. ,,Keliavo“ į turgų pirkti tinkamų produktų. Išgirdo, kas tai yra ,,košerinis“ maisto paruošimas. Edukacijos metu skambėjo gyvai atliekamos dainos, giesmės hebrajų, jidiš kalbomis.
Sočiai papietavę lankėsi Jurbarko kūrybinėse dirbtuvėlėse, Milžinų monetų kalimo edukacijoje. Edukacijos metu taikoma STEAM veikla, apimanti dailės, fizikos, geografijos, technologijų, dorinio ugdymo, chemijos, mokomuosius dalykus. Ekskursijos dalyviai nusikalė metalinę monetą. Kol vieni kalė, kiti apžiūrėjo ką tik atidaryta vaikų meno darbų parodą.
Kelionę tęsė Smalininkuose, pasienyje, kur nuo 1422 m. siena skyrė valstybes. Aplankė vandens matavimo stotį, buvusį žiemos uostą Nemune. Ant vokiško namo sienos išvydo išdidintą L. Meškaitytės peizažą. Vėliau parku pro skulptūras nuėjo iki Nemuno.
Kelionės pabaigoje nuvykome į Pašventį. Lauke prie ežero vietinės gaspadinės visus vaišino naminiu kugeliu keptu duonkepyje, obuoliu pyragu ir skania mėtų arbata.
JKMA „Jonavietė“ pirmininkė Renata Mikalauskienė