Organų donorystė – kilnus poelgis, galintis išgelbėti kito žmogaus gyvybę, tačiau svarbu nepamiršti, kad kol recipiento šeima džiaugiasi, kad jų artimasis gavo antrą galimybę gyventi – donoro šeima patiria skausmą ir liūdi dėl mirusio giminaičio.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad  praėjusią savaitę Šiauliuose registruotas efektyvus organų donoras.

Donoro artimieji, suvokdami savo poelgio prasmę, priėmė labai svarbų sprendimą – sutiko dovanoti mirusio artimojo organus transplantacijai. Tai suteikė viltį pasveikti 2 organų laukusiems recipientams.

Transplantacijai tiko vienas Donoro inkstas ir kepenys. Šios transplantacijos buvo atliktos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose.

Donorinio inksto sulaukęs recipientas transplantacijos laukė beveik dvejus metus, o kepenų recipientas – pusantrų metų.

Transplantacijų laukia šimtai

Apie galimybę dovanoti mirusio žmogaus organus artimieji išgirsta pačiu sunkiausiu metu. Netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinka.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 334 žmonės*: 74 laukia inksto, 36 širdies, 9 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 55 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

 

*2022 metų spalio 31 d. duomenimis

NTB info. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: