Dauguma daugiabučių gyventojų savo kieme išvydę sunkiąją techniką nudžiunga - jiems tai reiškia naujai sutvarkytą erdvę, patogius šaligatvius, praplatintą automobilių aikštelę bei gražesnę aplinką. Tačiau visai į kitokią, nedžiuginančią situaciją pakliuvo A. Kulviečio 8-ojo daugiabučio gyventojai sužinoję, kad kiemas, besiribojantis su A. Kulviečio 8A pastato kiemu, daugeliui žinomu, kaip Eugemas, po renovacijos liks pusiau skustas, pusiau luptas. Tai yra, pusė kiemo prie daugiabučio bus suremontuota, o kita pusė prie Eugemo liks sena, išgriuvusi ir nerekonstruota.

Išlindo yla iš maišo

Žemės teritorija aplink daugiabutį yra bendro naudojimo objektas, todėl daugiabučių gyventojai moka teritorijų tvarkymo mokestį, kuris vėliau „grąžinamas“ kasmet investuojant į daugiabučių namų kiemų infrastruktūrą. Ir tokia tvarka, rajono tarybos sprendimu, galioja jau ne vienerius metus. Tai reiškia, kad už daugiabučio kiemo rekonstrukciją gyventojai susimokėjo, tačiau kyla klausimas, o kaip su privačiais kiemais? Kaip ir visi savininkai, jie juk turi prižiūrėti savo turtą taip, kaip tai numatoma atitinkamuose teisės aktuose.

Čia ir išlindo yla iš maišo. A. Kulviečio 8 (daugiabučio) ir A. Kulviečio 8A turi besiribojančią, į vieną kiemą susijungiančią aikštelę. Ta dalis, kuri priklauso daugiabučiui, bus sutvarkyta, o ta dalis, kuri priklauso A. Kulviečio 8A pastatui – nebus tvarkoma, mat ji jau yra privati valda pagal žemės sklypo nuomos sutartį atitekusi verslininkui Gediminui Čiurinskui. Verta paminėti, jog Eugemo pastatas su žemės sklypais turi ir daugiau savininkų, tačiau būtent G. Čiurinskui priklausanti didžiausia kiemo aikštelės dalis (apie 45 proc. Eugemo ploto) ribojasi su daugiabučio kiemu.

Privačioje valdoje savivaldybė neturi teisės biudžeto lėšomis atlikti remonto darbų, tad Jonavos miesto seniūnija pateikė pastato savininkams pasiūlymą finansiškai prisidėti ir tokiu būdu sutvarkyti visą, dviejų pastatų besiribojančią aikštelę.  Gedimino Čiurinsko dalis būtų suremontuota, jei jis savo dalies tvarkymui prisidėtų finansiškai, tačiau verslininkas net nenori girdėti apie tokią sumą, kurią įvardino miesto seniūnija.

Lai gyventojai patys tvarkosi kiemą - jis čia ne prie ko

G. Čiurinskas, išgirdęs žiniasklaidos klausimus šia tema, net nenorėjo leistis į kalbas, teigė, jog nemato reikalo diskutuoti, tačiau kiek vėliau išsakė savo poziciją.

Anot verslininko, lai gyventojai patys tvarkosi kiemą, mat jis čia ne prie ko. Nejau, sakė G. Čiurinskas, aš turėsiu gyventojams daryti stovėjimo aikšteles? Savo klientams atvykstantiems į Eugemą reikės ir padarys, gal kažkada, gal tris stovėjimo vietas, o gal medžiais apsodins, tvorą aptvers, gal pasidarys aikštelę 12m * 4m ir atvažiuojantiems klientams pakaks, tačiau dėl gyventojų jis nesistengs. Kalbėdamas telefonu pateikė įvairiausių versijų, kas galėtų būti daroma jam išnuomotoje žemėje, tačiau konkretaus plano dėl savo teritorijos dalies tvarkymo Čiurinskas taip ir neatskleidė.

Verslininkas matomai pamiršo, kad kalba vyko apie JO, o ne daugiabučio gyventojų aikštelės gerbūvį, kad jau šiuo metu yra darbininkai ir kad be didelio galvos skausmo ir rūpesčio galima sutvarkyti jam priklausančią kiemo dalį, kuri jam išnuomota iki 2045 metų. Tačiau verslininkas akcentavo, kad jei ką ir remontuos savo dalyje, tai padarys už dvigubai pigiau, nei siūlo savivaldybė.

„Jei turėčiau, tai gal auksu iškločiau“ 

„Iš manęs savivaldybė paprašė 8 tūkstančių eurų už apie 40 kv.m. sutvarkymą, tai čia anekdotas. O kiek skirsiu, jei tvarkysiu, arba netvarkysiu, čia jau mano reikalas. Mano teritorijoje mašinas statosi gyventojai, o mane nori prispausti, kad aš įrengčiau visam namui stovėjimo vietas“, - piktinosi G. Čiurinskas ir pridūrė, jei aptariama aikštelės vieta nebus tvarkoma, lai lieka taip, kaip yra - jam gerai.

„Aš nevartau milijonų, nes kai pasakė už kvadratą kiek, tai man juokinga. Meistrai moka pinigus paimti, ten nesąmonė kokie pinigai, fantastika. O aš neturiu iš ko tai ir nedarau. Jei turėčiau, tai gal auksu iškločiau. 

Aš pasiūliau seniūnei maksimum 2 tūkstančius eurų prisidėt, jeigu sutvarko, ir tai yra mano paskutinis žodis. Šiaip aš nesiruošiu nieko daryt, nieko tvarkyti, man ir taip gražu – paveldas", - ironizavo verslininkas, matyt apsirikęs dėl sumos, mat miesto seniūnija preliminariai yra paskaičiavusi, kad Eugemui priklausančios žemės dalies sutvarkymas atsietų ne 8, o 7 tūkst. eurų ir būtų išdalinta proporcingai pagal valdomą žemės plotą. 

Žmonės kreipiasi į seniūniją ir prašo paaiškinti

Kad darbai vyksta tik dalyje kiemo, jau pastebėjo ir vietos gyventojai. Žmonės kreipiasi į seniūniją ir prašo paaiškinti, mat aiškios ribos tarp miesto ir privataus sklypo plika akimi nematyti. Ši riba aiškiai matoma tik Registrų centro žemėlapyje. Apie netikėtą kliūtį ties A. Kulviečio 8-uoju namu pasakoja Jonavos miesto seniūnė Eglė Pinkevičienė, kuri teigia, jog verslininkų apsisprendimo – prisidėti ar ne – dar palauks.

„Dalis automobilių stovėjimo vietų prie A. Kulviečio g. 8A pastato patenka į kito sklypo ribas. Tai – privatus sklypas, kurio seniūnija savo lėšomis negali tvarkyti. Mes paprašėme rangovo paskaičiuoti darbų kainą ir pasiūlėme šeimininkui prisidėti prie bendro gerbūvio sutvarkymo, tačiau šis atsisako“, - aiškina Jonavos miesto seniūnė Eglė Pinkevičienė.

Ar Eugemas socialiai atsakinga įmone?

Socialinė atsakomybė versle nėra nauja sąvoka, apie ją Lietuvoje imta kalbėti daugiau nei prieš pora dešimtmečių. Tačiau jau dabar visuomenė nori matyti konkrečius tų kalbų veiksmus, rezultatus. Socialiai atsakingos įmonės pasitarnauja visuomenei, prisidėdamos prie jos gerovės stiprinimo, kurdamos patogesnes gyvenimo ir laisvalaikio sąlygas. O aptariant minimą atvejį, kyla klausimas, ar Eugemo savininkas jau pribrendo tapti socialiai atsakinga įmone? Klausimas kol kas lieka atviras.

Tvarkant daugiabučių namų kiemus atnaujinama kelio danga, įrengiami nauji pėsčiųjų takai, apšvietimas. Visi šie darbai vykdomi ir A. Kulviečio g. 8 namo kieme, tačiau pusė šio kiemo gali taip ir likti neatnaujinta. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: