Įpusėjus vasarai vis daugiau žmonių traukia prie ežerų ir kitų gražių vietų gamtoje. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba dar kartą primena, kur galima statytis palapines saugomose teritorijose ir kuo poilsiavietės skiriasi nuo stovyklaviečių.

Pačiuose vertingiausiuose gamtos kampeliuose – saugomose teritorijose, gamtos vertybės yra itin jautrios žmogaus poveikiui, todėl palapines tam tikroje vietoje statyti draudžiama neatsitiktinai. Gamtoje įsikūręs žmogus, net ir to nenorėdamas, dažniausiai joje palieka pėdsaką - suniokoja arba pažeidžia natūralią miško paklotę, palieka šiukšlių, tyčiomis ar ne – skina retus augalus, drumsčia laukinių gyvūnų ramybę. O kur dar rizika sukelti gaisrą netinkamai ir savavališkai įsirengus laužavietę.

Poilsiavietė yra skirta trumpalaikiam poilsiui gamtoje be nakvynės, pavyzdžiui einant pėsčiomis ar važiuojant dviračiais poilsiavietėse galima atsikvėpti, papietauti ar užkąsti. Poilsiavietėse paprastai būna įrengtos pavėsines ir lauko baldai.

Stovyklavietė yra skirta poilsiui su nakvyne. Stovyklavietėse galima apsistoti su palapinėmis. Stovyklavietėse taip pat būna įrengta turistinė infrastruktūra, yra lauko tualetai, konteineriai šiukšlėms. Dažnai būna sutvarkyti priėjimai prie vandens telkinių. Taigi, stovyklavietės pritaikytos kelių dienų poilsiui su nakvyne.

Esminis skirtumas tarp poilsiavietės ir stovyklavietės yra tas, kad poilsiavietėje yra draudžiama apsistoti su palapinėmis, o oficialios stovyklavietės tam ir yra skirtos. Ir vienoje, ir kitoje vietoje (poilsiavietėse ir stovyklavietės) svarbu laikytis viešosios tvarkos, netriukšmauti ir tokiu būdu netrukdyti kitiems poilsiautojams ir laukiniams gyvūnams, nešiukšlinti. Be reikalo neskinti augalų, ypač jei jie atrodo nematyti ir nepažįstami, kadangi tai gali būti saugomos rūšys.

Laužus galima kūrenti tik specialiai tam įrengtose laužavietėse. Laužavietėms naudoti tik savo atsivežtas malkas arba surinktas sausas šakas, žabus, o laužą nustojus kūrenti ir jam užgesus – užpilti jį vandeniu arba žemėmis. Lauže jokiu būdu negalima deginti įvairių pakuočių ir susidariusių šiukšlių, kadangi jų degimo metu susidaro kenksmingos žmogui ir aplinkos orą teršiančios dujos.

Atvykę į nacionalinį ar regioninį parką, jeigu abejojate – ar galima apsistoti su palapine, ar laužavietė legali, patariama pirmiausia paskambinti į valstybinio parko direkciją ar lankytojų centrą, kur suteiks informaciją apie poilsiavietes, stovyklavietes ir kempingus saugomoje teritorijoje (beje, lankytojų centruose, kurie vasarą dirba ir savaitgaliais sužinosite daug naudingos informacijos apie saugomą teritoriją ir lankomas vietas). Informaciją apie saugomų teritorijų lankytojų centrus rasite interneto svetainėje SAUGOMA.LT – https://saugoma.lt/lt/lankytoju-centrai 

Labai naudingas yra saugomų teritorijų poilsiaviečių, stovyklaviečiu ir kempingų žemėlapis, kuri rasite čia 

Prašome gamtoje elgtis atsakingai. Pastebėjus pažeidimus, iš karto apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos info. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: