Saulėtą pavasario rytą Jonavos Lietavos pagrindinėje mokykloje RRT ekspertė Irma Kazlienė pasakojo apie internete slypinčius pavojus.  

Į diskusiją nuo pat  pirmųjų pranešimo minučių įsitraukė net 80  1-4 klasių moksleivių.  

,,Nesaugu socialiniuose tinkluose, nes bet kada gali įsilaužti, o aš  noriu būti saugus. Tik nežinau, kaip būti saugiam”, - savo dvejones išsakė trečiokas Deividas.  

,,Kartais prilimpa koks keistuolis: tyčiojasi, įžeidinėja. Aš galiu jį blokuoti ar ignoruoti, bet MSN norisi išgirsti Jūsų patarimus”, - į ekspertę kreipėsi ketvirtokė Monika.  

,,Aš tai tikrai ne visą dieną  tupiu telefone,  nes daug sportuoju”, - garsiai pasidžiaugė trečiokas Venantas.  

Mokiniai puikiai narsto virtualiame pasaulyje. Jie taip pat yra ganėtinai gerai susipažinę su Facebook, TikTok, You Tube ir kitais vaizdo turinio tinklais. Deja, vien pažinties dažnai nepakanka. Galioja socialinių tinklų taisyklės ir labai svarbu jomis vadovautis. 

Ne paslaptis, kad socialiniuose tinkluose dažnai tampame drąsesniais nei realiame gyvenime, tai puiki vieta atsiskleisti ir išmokti naujų dalykų, rasti vertingų įrankių ir patarimų. Socialiniai tinklai, tinkamai juos naudojant, žaibišku greičiu padeda rasti mums taip reikalingos informacijos.  

Kartais gyvenime neturime galimybių susitikti su draugais gyvai, todėl pokalbiai socialiniuose tinkluose tampa tiesiog neišvengiami.  

Svarbu žinoti, kad prisijungiant prie bet kokio socialinio tinklo, pirmiausiai turite paspausti mygtuką, kad sutinkate su jo taisyklėmis ir privalote jų laikytis. Bet ar tikrai kiekvienas jas perskaito?  

Socialiniai tinklai didelės interneto platformos, kurios į vieną tinklą suburia žmones iš viso pasaulio, kurie kalba skirtingomis kalbomis, yra skirtingų pažiūrų, tradicijų, įsitikinimų, išvaizdos, amžiaus, pomėgių ir t.t. Tam, kad tinklas funkcionuotų, būtina žinoti jų taisykles ir jomis vadovautis.  

Nesilaikant socialinių tinklų taisyklių, gali kilti rimtų pasekmių, įskaitant paskyros blokavimą arba ištrynimą, teisinius veiksmus, reputacijos žalą arba net galimybę būti priimtam į darbą. Todėl svarbu visada susipažinti su konkrečios socialinės platformos taisyklėmis ir jomis vadovautis, norint saugiai ir etiškai naudotis socialiniais tinklais.  

Tam, kad jaustumėmės saugesni,  turime žinoti, kokios grėsmės slypi socialiniuose tinkluose ir mokytis jas atpažinti ir reaguoti tinkamai. 

Elektroninės patyčios (įžeidinėjimai ir šmeižtas, jaunuolį menkinantys ar kompromituojantys vaizdo įrašai; persekiojimas ir pan.).  

Seksualinis priekabiavimas ar nepilnamečių seksualinis viliojimas (kai seksualinių nusikaltėlių siekia susidraugauti su nepilnamečiu, užmegzti emocinį ryšį ir grasinimais ar šantažu priversti jį paklusti ir siųsti savo apnuoginto kūno vaizdus ar vaizdo įrašus). 

Žalinga informacija (viešos patyčios internete; pornografinio turinio informacija; informacija, kuria tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta ar kurstoma diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų ir kt.). 

Asmens duomenų atskleidimas (vaiko asmens duomenys ir asmeninė informacija: vardas pavardė; gimimo data, namų adresas, el. pašto adresas, telefono numeris, nuotraukos ir kt.). 

Kompiuteriniai virusai, nepageidaujami el. laiškai (angl. klb. - spam); duomenų vagystės (angl. klb. - phishing); šnipinėjimo programos ir kt. 

Emocinė priklausomybė nuo socialinių tinkle.  

Priklausomybės nuo socialinių tinklų požymiai apima: 

Nuolatinį norą naršyti: Asmuo dažnai jaučia stiprų norą tikrinti socialinius tinklus ir negali atsispirti šiam impulsui. 

Laiko švaistymą: Socialinių tinklų naršymas atima daug laiko, kurį galėtumėte skirti kitoms veikloms ar užsiėmimams. 

Fizinės sveikatos sutrikimus: Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio arba telefono ekrano gali sukelti fizinės sveikatos problemų, pvz., nuovargį, miego sutrikimus arba raumenų skausmus. 

Santykių problemos: Socialiniai tinklai gali atitraukti dėmesį nuo asmeninių santykių ir sukelti konfliktus su artimaisiais, draugais ar kolegomis. 

Emocinės problemas: Priklausomybė nuo socialinių tinklų gali sukelti emocinių problemų, įskaitant stresą, nerimą, depresiją ir jausmą, jog esate nepatenkinti savimi.  

Socialinių tinklų platformos, tokios kaip Facebook, Instagram, Twitter ir t.t., dažnai naudoja tam tikras funkcijas, kad išlaikytų naudotojų įsitraukimą ir skatintų ilgesnį laiko praleidimą jų tinkluose: 

- Nuolat atnaujina turinį ir informaciją, kurią galima be pabaigos naršyti ir nesinori atsilikti. 

- Socialinių tinklų pranešimai dėl nuolat atsinaujinusio turinio suteikia galimybę peržiūrėti, kiek patiktukų ant  jūsų įrašo arba kaip dažnai juo buvo dalijamasi, skatina konkurenciją ir siekį gauti daugiau pripažinimo. 

- Naujina dizainą, kad informacija ne tik būtų nauja, bet ir šiuolaikiškai pateikta ir tai vėl skatina naršyti. 

- Svarbu neatsilikti, įkelti turinį geresnį, nei mano draugas, sulaukti daugiau pripažinimo, sėkmės istorijos apsuka galvą, tikimasi uždirbti lengvų pinigų. 

Tai tik keletas pavyzdžių, kas gali paskatinti socialiniuose tinkluose naršyti be saiko. 

Svarbu būti sąmoningiems ir valdyti savo laiką šiose platformose, kad išvengtumėte priklausomybės ir galėtumėte išlaikyti sveiką pusiausvyrą tarp internetinio ir realaus pasaulio.  

Būkite atidūs. Jei pajutote šiuos ar panašius simptomus, eikite pasivaikščioti į pavasarėjančią gamtą ar susitikite su draugais sporto aikštelėje. 

Parengta pagal RRT inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: