Kad draugai ir artimieji žiemos šventes pasitiktų besidžiaugdami gautomis dovanomis, Lietuvos muitinė rekomenduoja jomis pasirūpinti kuo anksčiau. Ne tik dėl kasmet prieš šventes padidėjančio siuntų srauto, tačiau ir dėl nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojusių naujų muitinės formalumų.

Primename, jog nuo šių metų liepos 1 dienos visas iš trečiųjų šalių atsisiunčiamas prekes, taigi, taip pat ir dovanas, muitinei privaloma deklaruoti elektroninėmis priemonėmis. Todėl prieš dovanų sezoną kviečiame atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų.

Pirmiausia, mokesčių lengvatos yra taikomos nekomercinio pobūdžio siuntoms (dovanoms), kurios yra išsiunčiamos ir gaunamos neatlygintinai, o siuntėjas, ir gavėjas yra fiziniai asmenys. Tad jei trečiosios šalies elektroninėje parduotuvėje nupirksite dovaną ir ji gavėjui bus atsiųsta tiesiai iš pardavėjo, tokią siuntą apdovanotajam teks ne tik deklaruoti kaip prekę, bet ir susimokėti už ją importo mokesčius.

Svarbu, jog mokestinė lengvata gali būti taikoma, kai bendra prekių (daiktų), esančių siuntoje, tikroji vertė neviršija 45 eurų. Jei tikroji vertė yra didesnė nei 45 eurai, tačiau mažesnė nei 150 eurų, už ją reikės sumokėti importo PVM, o jei prekių vertė viršys 150 eurų – gali tekti sumokėti ir trečiųjų šalių muitą.

Taip pat atkreipiame dėmesį į apribojimus, taikomus vieno fizinio asmens kitam fiziniam asmeniui iš trečiosios šalies į ES kaip dovana siunčiamoms akcizinėms prekėms – tabakui, alkoholiniams gėrimams, parfumerijai. Jei siuntoje prekių kiekis neviršija nustatytų normų, jos atleidžiamos nuo importo muito. Tačiau už šias prekes, nepriklausomai nuo siuntos savosios vertės, reikės sumokėti akcizą ir importo PVM.

Kaip jau minėta, dovanas, atsisiųstas ar gautas iš trečiųjų šalių, privaloma muitinei deklaruoti elektroninėmis priemonėmis. Tai galima padaryti savarankiškai per Išmaniąją muitinės deklaracijų apdorojimo sistemą (iMDAS) arba pasinaudoti siuntą atgabenusios įmonės paslaugomis. Jei dovana bus deklaruojama savarankiškai, gavėjui pirmiausia reikės užsiregistruoti muitinės Bendro vartotojų valdymo portale (BAP) bei per Muitinės leidimų sistemą (MLS) gauti EORI kodą. Šios muitinės teikiamos paslaugos yra nemokamos, formalumus muitinėje galima sutvarkyti per vieną darbo dieną.

Daugiau informacijos apie savarankišką prekių ir dovanų deklaravimą rasite Lietuvos muitinės interneto svetainės skiltyje „E-prekyba“ privatiems asmenims.

Lietuvos muitinės inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: