2022 m. vasario 23 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) nusprendė blokuoti interneto svetaines, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys, bei nurodyti finansų įstaigai nutraukti finansines operacijas dėl autorių teises pažeidžiančios veiklos internete.

2022 m. vasario 10 d. pareiškėja Indrė Šiupinytė, atstovaujanti MB Olegas ir Storas kreipėsi į LRTK prašydama taikyti privalomus nurodymus interneto prieigos paslaugų teikėjams. Pareiškėjos prašyme nurodyta, kad interneto svetainėje vartotojams yra suteikiama galimybė nemokamai peržiūrėti ir atgaminti Lietuvos komiko Olego Surajevo kuriamą turinį, t. y. be teisių turėtojų sutikimo yra viešai skelbiamas turinys – vaizdo įrašai.

Atsižvelgusi į nustatytas faktines aplinkybes, LRTK priėmė sprendimą dėl prieigos panaikinimo nurodytai interneto svetainei.

Šis sprendimas įsigalios jį sankcionavus Vilniaus apygardos administracinio teismui.

LRTK taip pat priėmė du sprendimus dėl prieigos panaikinimo dviem pirminių interneto svetainių kopijoms.

2022 m. vasario 18-23 d. savo iniciatyva atlikusi stebėseną, LRTK nustatė, kad anksčiau užblokuotose pirminėse interneto svetainėse neteisėtai viešai paskelbtas autorių teisių saugomas turinys – filmai, pasiekiamas naujais interneto domenų vardais nežymiai pakeičiant pirminių interneto svetainių pirmojo ar antrojo lygio domenus.  

Sprendimus dėl pirminių interneto svetainių blokavimo LRTK buvo priėmusi 2019 m. rugsėjo 11 d. ir 2021 m. kovo 31 d., gavusi bendrovių „Internet Copyright Management LLC“ ir „Europos kinas“ prašymus. Šiuos sprendimus sankcionavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.

Sprendimai dėl naujų interneto domenų vardų – kopijų blokavimo neturi būti sankcionuojami Vilniaus apygardos administracinio teismo. Interneto svetaines identifikuojantys domeno vardai bus įtraukti į interneto svetainių, kurias pasiekti galimybė yra panaikinta, sąrašą. Šis sąrašas skelbiamas LRTK interneto svetainėje www.rtk.lt

Paslaugos teikėjai ne vėliau kaip per 5 dienas nuo šių sprendimų gavimo dienos privalės panaikinti galimybę domeno vardo blokavimo būdu pasiekti interneto svetaines, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys.

Bandantys prisijungti prie blokuotų interneto svetainių bus nukreipti į LRTK sukurtą informacinį interneto svetainės tinklalapį.

Be to, dar vienas sprendimas buvo priimtas dėl nurodymo Swedbank, AB finansų įstaigai nutraukti finansines operacijas dėl autorių teises pažeidžiančios veiklos internete.

LRTK 2022 m. vasario 4 d. atliko stebėseną ir nustatė, kad socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pavadinimu „Filmai.in taskai“ yra siūloma įsigyti interneto svetainės filmai.in taškus arba kuponus, kuriuos galima naudoti atsiskaitant už interneto svetainėje filmai.in siūlomas paslaugas –filmų, serialų žiūrėjimą.

Atlikus nurodytus veiksmus ir pasirinkus mokėjimo būdą, yra atsiunčiami rekvizitai asmens, į kurio banko sąskaitą reikia pervesti nurodytą sumą, ir gaunami taškai, kurie suteikia prieigą prie pasirinkto neteisėtai viešai paskelbto autorių teisių saugomo turinio.

Tokiu būdu interneto svetainėje nurodytas asmuo vykdo neteisėtą veiklą, kuria autorių teisių saugomas turinys neteisėtai viešai paskelbiamas internete, ir už tai gauna finansinę naudą.

Pagal Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 78 straipsnio nuostatas LRTK yra suteikta teisė duoti privalomus nurodymus mokėjimo, finansų ar kitai įstaigai nutraukti mokėjimus ar kitas finansines operacijas subjektams, vykdantiems autorių teises pažeidžiančią veiklą internete. Todėl tokią neteisėtą veiklą vykdančio asmens atžvilgiu gali būti taikomi privalomi nurodymai, įtvirtinti minėtame įstatyme.

Swedbank, AB finansų įstaiga privalės ne vėliau kaip per 5 dienas nuo šio sprendimo gavimo dienos nutraukti mokėjimus ar kitas finansines operacijas banko sąskaitoje susijusias su asmeniu, vykdančiu veiklą, kuria autorių teisių saugomas turinys neteisėtai viešai paskelbiamas viešo naudojimo kompiuterių tinklais (internete).

Šis LRTK sprendimas įsigalios Vilniaus apygardos administraciniam teismui jį sankcionavus.

LRTK inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: