Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sulaukia nemažai užklausų dėl vabzdžių, skirtų žmonių maistui, auginimo veiklos. Amerikoje ir Azijos šalyse vabzdžiai maistui naudojami gana plačiai, tuo tarpu Europos Sąjungoje (ES) jie reglamentuojami kaip naujas maistas, pamažu ši nauja niša skinasi kelią ir Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje jau patvirtinta dešimt vabzdžių maistui augintojų, visi jie užsiima naminių svirplių auginimu ir perdirbimu. Populiariausi mūsų šalies rinkoje siūlomi gaminiai – džiovinti svirpliai su įvairiais prieskoniais ir džiovintų svirplių miltai, kurių pagalba baltymais ir skaidulinėmis medžiagomis praturtinami maisto produktai: avižiniai batonėliai, vytintos dešros, duonelės, šokoladas ir kiti.

Imtis šio tvaraus ir Lietuvoje palyginti dar naujo verslo žmones paskatina maistinės vabzdžių savybės ir nesudėtingas auginimas. Vabzdžiai laikomi kaip žemės išteklius tausojanti mitybos kryptis. Šią maisto pramonės naujovę palankiai vertina ir Europos Komisija, kuri šių metų gegužės 3 d. patvirtino pirmą vabzdžių rūšį – didžiojo milčiaus tenebrio mulitor lervas, kaip tinkamą žmonių maistui, ir netrukus įtrauks ją į ES naujų maisto produktų sąrašą.

Vabzdžių naudojimas maisto gamyboje prisideda prie ES Žaliojo kurso ir žiedinės ekonomikos skatinimo, nes auginant vabzdžius sunaudojamas itin mažas vandens ir pašarų kiekis, išskiriamas ženkliai mažesnis CO2 dujų kiekis nei tradicinėse gyvulininkystės šakose.

Besidomintiems vabzdžių, skirtų žmonių maistui verslu, VMVT pirmiausia pataria apsispręsti, kurios vienos ar kelių veiklų imsitės: vabzdžių maistui auginimo ir (ar) vabzdžių produktų žmonių maistui gamybos. Norint šią veiklą įregistruoti ar gauti patvirtinimą, reikia kreiptis į VMVT teritorinį departamentą pagal vykdomos veiklos vietą ir tiesiogiai arba nuotoliniu būdu – el. paštu arba per Integraliąją maisto ir veterinarijos informacinę sistemą (IMVIS) pateikti reikiamus dokumentus.

VMVT taip pat atkreipia dėmesį, kad planuojant vabzdžių auginimo žmonių maistui veiklą, reikia vabzdžių ūkį įregistruoti kaip pašarų ūkio subjektą. Registruojant įmonę, kaip pašarų ūkio subjektą, jai suteikiamas leidimas užsiimti viena ar daugiau veiklų, viena jų, auginti gyvūnus maisto pramonei, todėl šis žingsnis yra privalomas. Taip pat galima savanoriškai užregistruoti vabzdžių spiečius ūkinių gyvūnų registro informacinėje sistemoje (ŪGRIS).

Siekdama palengvinti verslo pradžią vabzdžių augintojams ir perdirbėjams, susisteminti šiuo metu galiojančius teisės aktus vabzdžių atžvilgiu, VMVT parengė Lietuvos Respublikoje auginamų vabzdžių, skirtų žmonių maistui bei gyvūnų pašarams, gaires. Šiose gairėse pateikiama aktualiausia informacija apie vabzdžių auginimui ir perdirbimui taikomus reikalavimus bei tiekimo į rinką sąlygas. Gaires bei kitą aktualią informaciją vabzdžių maistui augintojai gali rasti VMVT tinklalapyje https://vmvt.lt/maisto-sauga/maisto-produktai/gyvuninis-maistas/vabzdziai.

Konsultacijas verslui VMVT specialistai tiekia elektroniniu paštu klausimai@vmvt.lt, nemokamu telefonu 8 800 40 403, užpildžius formą interneto svetainėje arba kreipiantis į VMVT departamentus šiais telefonais.

VMVT inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: