Birželį Jonavos rajono savivaldybėje vyko pirmasis 2023 – 2027 kadencijos Jonavos rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos (JRT) posėdis. Jo metu išrinktas ir JRT pirmininkas –  Edgaras Mostenec. Iki šiol vaikinas aktyviai dalyvavo Jonavos rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ veikloje, kuri neatsiejama nuo klausimų, susijusių su jaunimo politikos iššūkiais bei aktualijomis. Visgi, naujos pareigos neatsiejamos ir nuo naujų užmojų – E. Mostenec tikisi, kad darnus dabartinės JRT komandos darbas atneš dar daugiau naudos Jonavos jaunuoliams, o pati taryba taps viena iš stipriausių tokio tipo tarybų visoje Lietuvoje. 

Mato svarbą

E. Mostenec – Jonavos Senamiesčio gimnazijos abiturientas, ėjęs ir šios mokyklos mokinių prezidento pareigas. Šalia to, kiek daugiau nei prieš metus jis prisijungė prie Jonavos r. visuomeninių organizacijų sąjungos ,,Apskritas stalas” (toliau – JonAS).

,,Tuo metu JonAS neveikė. Būtent noras atkurti jį paskatino mane tapti organizacijos nariu. 

Pats pirmas žingsnis, kurio ėmiausi, buvo naujos komandos subūrimas. Kartu su ja apsibrėžėme aiškią veiklos strategiją, tikslus. Pirmajame visuotiniame susirinkime buvau išrinktas šios organizacijos pirmininku. 

Galima pasidžiaugti, kad per metus laiko veikla buvo pilnai atkurta, o JonAS tapo vienu iš aktyviausiu ,,Apskritųjų stalų“  mūsų šalyje. 

Visada tikėjau, kad tokios skėtinės organizacijos kaip JonAS yra itin svarbios regionuose. Jos vienija vietos jaunimo organizacijas, atstovauja jų nuomonę, ugdo savanorių kompetencijas ir atlieka partnerio vaidmenį bendradarbiaujant su savivalda ar kitomis institucijomis tiek nacionaliniu, tiek regioniniu mastu. 

Šalia to, dar prieš prisijungiant prie šios organizacijos žinojau, kad įsitraukimas į tokią veiklą padeda įgyti įgūdžių, praversiančių ateityje. Kalbu apie projektų rašymą, jų valdymą, gebėjimą užtikrinti darnų komandinį darbą, jo optimizavimą ir pan. Tai dar labiau skatino imtis veiklos atkūrimo iniciatyvos“, – pasakojo E. Mostenec. 

Pasigedo aktyvumo

Paklaustas, ką jis pats žinojo apie JRT veiklą iki tol, kol tapo jos nariu, jonavietis atviras – ne per daugiausiai. 

,,Didelio tarybos aktyvumo tikrai nebuvau pastebėjęs... Net svarsčiau, ar ji tikrai vykdo kažkokias veiklas. Žinojau tiek, kad JRT vertina projektus, skiria finansavimą mūsų miesto jaunimo organizacijoms, kurios būna pateikusios projektus Jonavos r. savivaldybei. 

Žinojau, kad 2022 metais JRT organizavo geriausio jaunimo projekto apdovanojimus. Deja, bet per praeitą šios tarybos kadenciją daugiau jos iniciatyvų pastebėti neteko. Galbūt jų ir nebuvo, o galbūt jos buvo prastai išviešintos?

Kaip ten bebūtų, aš manau JRT turėtų vykdyti ne tik minėtas veiklas, bet ir prisidėti prie jaunuolių įtraukimo į savanorystę, nuolat bendradarbiauti su jaunimo organizacijų, mokinių, savivaldų atstovais. 

Neabejoju, kad JRT turėtų aktyviai imtis iniciatyvos jaunimo politiko plėtros ir įgyvendinimo Jonavos rajone klausimais“, – kalbėjo jonavietis. 

Išsikėlė tikslus

E. Mostenec pasakoja turintis aiškią viziją, kokius uždavinius sau turi kelti naujoji Jonavos jaunimo reikalų taryba. 

,,Ji turėtų būti pavyzdinė ir viena iš stipriausių JRT visoje Lietuvoje. Kandidatuodamas į tarybos pirmininko pareigas sau apsibrėžiau kelis konkrečius tikslus. 

Visų pirma, panaikinti tarp jaunimo gajų stereotipą, jog JRT turi vienintelį darbą –vertinti projektus ir skirti finansavimą jaunimo organizacijoms. 

Antra, viešinti JRT veiklą, siekiant padaryti ją žinomą visam Jonavos miesto jaunimui. Be abejo, svarbu, kad JRT stengtųsi spręsti ne tik jaunimo organizacijų, bet ir jaunuolių, kurie nėra įsitraukęs į visuomeninę veiklą problemas. 

Dar vienas iššūkis – jaunimo užimtumo didinimas, suteikiant jaunuoliams geresnes sąlygas praleisti laisvalaikį naudingai“, – sakė E. Mostenec. 

Tiki ir pasitiki

Kalbėdamas apie naują JRT komandą, jonavietis džiaugiasi jos sudėtimi. 

,,Visiškai pasitikiu taryboje esančiais jaunimo atstovais. Jie yra mano kolegos, draugai, su kuriais įvykdėme jau ne vieną svarbų darbą jaunimo politikoje, veikdami kaip JonAS nariai ir ne tik. Tikiu bei žinau, kad jie turi sukaupę reikiamų kompetencijų atstovauti jaunimo balsą. 

Kalbant apie taryboje esančius savivaldybės atstovus, labai džiaugiuosi, kad turėsiu galimybę dirbti būtent su šiais žmonėmis. Džiugu, jog deleguoti specialistai, kurie nusimano tokiose srityse kaip sveikata, švietimas, jaunimo įsitraukimas rajone ir regionuose bei pilietiškumas. 

Tai mums suteiks kompetencijų spręsti jaunimo problemas praktiškai visose svarbiausiose srityse. Noriu paminėti, kad jau teko pastebėti, jog savivaldybės atstovai yra labai suinteresuoti aktyviai dalyvauti JRT veiklose, kas yra labai pagirtina ir sveikintina. 

Manau, kad šios kadencijos metu mūsų visų lauks daug posėdžių, įvairių susitikimų ir renginių, nes tikslų ir planų turime tikrai daug. Belieka tik strategiškai sudėlioti bei palaipsniui vykdyti numatytus darbus“, – kalbėjo E. Mostenec. 

Trūksta jaunuolių iniciatyvumo 

Pasiteiravus, ar jaunimo politikai Lietuvoje bei mūsų rajone skiriama pakankamai dėmesio, Jonavos JRT pirmininko kritikos strėlės lekia į pačius jaunuolius. 

,,Manau, jog dėmesio skiriama tiek, kiek mes patys jo nusipelnome. Galiu drąsiai teigti, jog didžioji dalis jaunimo iniciatyvų būna palaikomos savivaldybių, kitų institucijų bei sėkmingai įgyvendinamos. 

Mano asmeninė patirtis rodo, kad mūsų miesto politikai labai palaiko jaunimo organizacijų iniciatyvas ir patys prisideda prie jų įgyvendinimo. Puikus to pavyzdys – 2022 metų jaunimo apdovanojimų renginys, kurį pilnai finansavo savivaldybė. 

Tačiau norint, kad jaunimo politikos klausimai sulauktų pakankamai dėmesio, reikia ir pačių jaunuolių iniciatyvumo. Šiuo metu įžvelgiu didelę problemą tame, kad jo aiškiai trūksta. Trūksta būtent pačio jaunimo, o ne vietos politikų ar kitų institucijų, įsitraukimo“, – kalbėjo gimnazistas.

Dėmesys pilietiškumui

Anot E. Mostenec,  dabartinio jaunimo nesudominsi tradicinėmis veiklomis.

,,Mes turime ieškoti naujų kelių, padėsiančių pažadinti jaunimo aktyvumą ir norą skirti dėmesio jiems aktualiems politiniams klausimams.

Įprasti mokymai, itin oficialūs apdovanojimų vakarai, kaip matome, nėra tos formos, kurios domina jaunus žmones. Dėl to turime ieškoti naujų formatų.

Čia be galo svarbus ir pilietiškumo ugdymas. Manau, kad šiuo metu jam skiriama per mažai dėmesio. Tai iliustruojantis pavyzdys – balsuojančių jaunų žmonių skaičius miesto savivaldos rinkimuose. Kiek teko domėtis, moksliškai įrodyta, jog balsavimas – tarsi įprotis, kuris turi formuotis kuo anksčiau, t. y. jeigu žmogus neatėjo balsuoti vieną kartą, tikėtina, jog prie balsadėžės jis neatvyks ir vyresnio amžiaus.

Pilietiški jaunuoliai tikrai būtų ir aktyvesni, ir neabejingi tam, kas vyksta aplink juos“, – kalbėjo jonavietis. 

Apie ateities planus

E. Mostenec neslepia, kad ateityje savo gyvenimą svarsto sieti su politika.

,,Ši sritis man yra labai įdomi. Turiu daug motyvacijos ugdyti savo žinias ir tobulėti būtent politikos srityje. Dalyvaudamas jaunimo organizacijų veikloje, ko gero, jau esu viena koja įžengęs į ją. Dar turiu minčių apie nuosavo verslo įkūrimą ar darbą su kitų įmonių finansais, jų valdymu.

 Manau, jog laikas ir pasirinktos studijos parodys, kuri sritis man yra artimiausia. Dabar visą savo dėmesį skiriu tobulėjimui, geriausių rezultatų siekimui JonAS veikloje ir JRT pirmininko pareigose“, – teigė vaikinas.

Laiko atranda ir draugams

Kaip atrodo E. Mostenec  laisvalaikis?

,,Dažniausiai po pamokų bei savaitgaliais tenka tvarkyti įvairius JonAS reikalus arba dirbti, kadangi turiu atsidaręs savo versliuką – MOS Detailing, kur užsiimu automobilių cheminiais valymais. 

Anksčiau teko išbandyti kovos menus, bet dabar didžiausias mano hobis yra knygų skaitymas. Ypač domina saviugdos, psichologijos temos. 

Periodiškai leidžiu laiką su draugais lauke arba keliauju į kitus Lietuvos miestus. Kalbant apie pramogas mūsų mieste, jų kartais pritrūkstam. Norėtųsi daugiau įvairių koncertų ar kitokių pramoginių užsiėmimų, bet puikiai suprantu, kad miestas negali viso to turėti taip dažnai, kaip norėtųsi.

Pabaigai, noriu pridurti, kad turiu puikius draugus ir kolegas su kuriais šiame mieste man niekada nebus liūdna“, – šypsodamasis sakė E. Mostenec.  

Nuotraukose - pirmojo JRT posėdžio akimirkos. Autorius A. Reipa.

JonAS yra nepolitinė, savarankiška, savanoriškumo pagrindais veikianti jaunimo visuomeninių organizacijų sąjunga, vienijanti Jonavos rajone veikiančias jaunimo ir su jaunimu dirbančias organizacijas.

JRT 2023 – 2027 metais dirbs:

 

Karolina Petrenčiuk – Naujokienė, Jonavos rajono savivaldybės tarybos narė;

Eisvinas Utyra, Jonavos rajono savivaldybės tarybos narys;

Renata Merfeldienė, Jonavos rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistė (savivaldybės gydytoja);

Arnoldas Musteikis, Jonavos rajono savivaldybės administracijos statybos, remonto ir architektūros skyriaus vedėjas;

Edgaras Mostenec, Jonavos rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ narys;

Rokas Šveikauskas, Jonavos rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ narys;

Melita Tauginaitė, Jonavos rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ narė;

Lukas Zujevas, Jonavos rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ narys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: