Jonavos rajono savivaldybės apdovanojimas „Nepriklausomybės stela“ šiemet skiriamas Lietuvos kariuomenės karininkui, pulkininkui Aleksiejui Gaiževskiui.

Apdovanojimas už Lietuvos tautiškumo, pilietiškumo ir bendruomeniškumo puoselėjimą A. Gaiževskiui bus įteiktas Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, šventiniame renginyje Jonavos kultūros centre.

A. Gaiževskis yra vienas iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų, tarnybą krašto apsaugos sistemoje pradėjęs 1991 m., per Sausio įvykius saugojo parlamentą.

Tarnavo Mokomajame junginyje, buvo atrinktas į pirmąjį Lietuvos kariuomenės specialios paskirties oro desanto būrį. Didesnę tarnybos dalį tarnavo mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Algirdo batalione, vėliau Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalione. Po to buvo rotuojamas į LDK Vytenio (Marijampolėje) batalioną štabo viršininku, o dar vėliau tapo ir to paties bataliono vadu.

Vadovavo Jungtinio štabo kovinių operacijų paramos skyriui, daugiau nei trejus metus Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centrui, vėliau Jonušo Radvilos mokomajam pulkui. Dalyvavo dviejose tarptautinėse operacijose Afganistane.

Baigė Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją, JAV sausumos pajėgų kariuomenės vadų ir vyresniųjų karininkų koledžą ir Baltijos gynybos koledžo vadų ir aukštesniųjų karininkų kursus. Apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino medaliu, Sausio 13-osios atminimo medaliu ir kt., jam suteiktas Leavenworth (JAV) miesto garbės piliečio vardas (studijuojant JAV koledže).

A. Gaiževskis yra politinės istorijos autobiografinės knygos „Tarp dangaus ir žemės. Taip gimsta kariai, 1991–1992 m. autorius.

Apdovanojimas už Lietuvos tautiškumo, pilietiškumo ir bendruomeniškumo puoselėjimą „Nepriklausomybės stela“ Jonavoje įsteigtas praėjusiais metais, pirmuoju laureatu tapo Jonavos krašto kultūros ir istorijos metraštininkas Vytautas Venckūnas.

Apdovanojimo laureatams įteikiama Panerių gatvėje stovinčios akmeninės stelos mažoji kopija, kurią sukūrė skulptorius Gintaris Česiūnas.

Akmeninės stela su Vyčiu Jonavoje pastatyta 2018 m. minint Lietuvos valstybės Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį. Paminklą sudaro kolona, suveržta dviem alegoriniais pančiais, kurie simbolizuoja skaudžius nepriklausomybės praradimus. Besiveržiantis į viršų stiebas – tarsi Lietuvos kelias į laisvę. Stelos viršūnėje esantis Vytis atspindi Lietuvos valstybingumą.

Jonavos r. savivaldybės inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: