Siekdamas stiprinti savo ir kitų šalies kritines paslaugas teikiančių organizacijų kibernetines kompetencijas, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) pradeda intensyvų pasirengimo pratyboms laikotarpį.

„Dalyvavimas pratybose yra vienas iš geriausių būdų organizacijoms patikrinti savo gebėjimus savarankiškai ir bendradarbiaujant su kitomis institucijomis suvaldyti įvairaus intensyvumo kibernetines atakas. Taip yra sustiprinama ne tik pavienių organizacijų, bet ir visos mūsų šalies kibernetinis atsparumas, todėl pratybų organizavimas ir bendras visų kibernetinių kompetencijų ugdymas yra viena svarbiausių NKSC veiklos krypčių“, – sako NKSC direktorius Liudas Ališauskas.

Šiais metais NKSC iš viso organizuos arba koordinuos mūsų šalies specialistų dalyvavimą septyneriose kibernetinio saugumo pratybose.

Pirmosios jų – tai tarptautinės kibernetinės gynybos pratybos „Locked Shields 2024“ („Suremti skydai 2024“), kurias organizuoja NATO bendros kibernetinės gynybos kompetencijų centras ir kurios vyks balandžio viduryje. Lietuva jose dalyvaus sudarydama jungtinę komandą su Nyderlandų kariuomenės kibernetinio saugumo specialistais.

„Lietuvos dvišalis karinis ir kibernetinis bendradarbiavimas su Nyderlandais yra labai glaudus, todėl jungtinės komandos sudarymas ir bendras dalyvavimas pratybose leis abiejų šalių specialistams ne tik apsikeisti patirtimi, bet ir dar labiau padidinti sąveikumą ir gebėjimą veikti išvien didelių krizių atveju“, – sako krašto apsaugos viceministrė Greta Monika Tučkutė.

Nyderlandai yra antra valstybė po Vokietijos pagal priskirtų karių skaičių į Lietuvoje dislokuotą NATO priešakinių pajėgų batalioną (NATO eFP).  Lietuvos ir Nyderlandų specialistai taip pat jau ne vienerius metus glaudžiai bendradarbiauja dalyvaudami Europos kibernetinio greitojo reagavimo komandos (angl. Cyber Rapid Reaction Team, CRRT) veikloje.

Birželio mėnesį NKSC komanda koordinuos Lietuvos institucijų dalyvavimą Europos Sąjungos kibernetinio saugumo pratybose „Cyber Europe 2024“ („Kibernetinė Europa 2024“). Jos šiais metais bus skirtos patikrinti energetikos sektoriaus gebėjimus suvaldyti didelio masto ir valstybių sienas peržengiančias kibernetines krizes, operatyvaus informacijos apsikeitimo procesus ir bendradarbiavimą su atsakingomis ES institucijomis.

Siekdamas stiprinti visų mūsų šalies kritinių paslaugų tiekėjų kompetencijas, NKSC šiais metais surengs ir penkerias nacionalines kibernetinio saugumo pratybas –  keturis pratybų „Kibernetinis skydas PhishEx“ etapus ir pratybas „Kibernetinis skydas OpEx“.

Pratybos „Kibernetinis skydas PhishEx“ yra skirtos ugdyti ir patikrinti darbuotojų atsparumą socialinės inžinerijos principais grįstoms internetinių sukčių žinutėms. Trejos šio tipo pratybos bus skirtos visoms ypatingos svarbos ir viešojo sektoriaus organizacijoms, o  vienerios bus organizuojamos bendradarbiaujant su Vyriausiąja rinkimų komisija ir skirtos ugdyti bei patikrinti rinkimų komisijų atsparumą socialinės inžinerijos atakoms.

Didžiausios nacionalinės kibernetinio saugumo pratybos „Kibernetinis skydas OpEx“ tradiciškai bus organizuojamos spalio mėnesį ir jose dalyvauti yra kviečiamos visos ypatingos svarbos ir valstybės informacinius išteklius valdančios organizacijos. Kelias dienas trunkančių pratybų metu bus tikrinami šių organizacijų vidinės kibernetinių incidentų valdymo procedūros, techninės incidentų aptikimo žinios ir gebėjimai tinkamai pateikti informaciją apie kibernetinį incidentą NKSC bei kitoms atsakingoms institucijoms, taip pat viešosios komunikacijos įgūdžiai informuojant visuomenę apie kibernetinį incidentą.

KAM inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: