Nors AKM atvejų Lietuvoje daugėja, tačiau 16-koje Lietuvos rajonų savivaldybių, pastaruosius 12 mėn. jis nebuvo nustatytas, todėl šiuose rajonuose taikomos lengvesnės AKM kontrolės priemonės medžiotojams: 

- kraujo mėginiai imami tik Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) suplanuotam sumedžiotų šernų skaičiui;

- medžiotojai neprivalo laikyti, saugoti, šernienos skerdenos ar jos mėsos iki bus gauti AKM tyrimų rezultatai;

- sumedžioję šerną gali pasidalinti ir gavę trichineliozės atsakymus, vartoti savo reikmėms;

- visiems, be išimties, sumedžiotiems šernams imami diafragmos mėginiai, trichineliozės tyrimui atlikti. Mėginiai pristatomi į VMVT padalinius arba oficialiąją laboratoriją ir jai priklausančius padalinius. Asmenų aptarnavimo laikus rasite: https://vmvt.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktine-informacija/struktura/departamentu-darbo-laikas/

Likusiuose rajonuose, kuriuose AKM yra plačiai paplitęs, išlieka senoji tvarka – visi 100% sumedžioti šernai tiriami dėl AKM, o sumedžiotas šernas turi būti laikomas su VMVT suderintuose vietose, iki kol bus gauti neigiami AKM tyrimų rezultatai.

Mėsos perdirbimo įmonėms, draudžiama priimti sumedžiotų šernų skerdenas, jas laikyti, perdirbti ir iš jų gaminti pusgaminius ir gaminius, kuriems oficialiojoje laboratorijoje nėra atlikti AKM tyrimai polimerazės grandininės reakcijos (PGR) metodu ir nėra gauti neigiami rezultatai. Medžiotojai norintys pristatyti sumedžiotų šernų skerdeną, mėsą į įmonę perdirbimui, privalo atlikti AKM tyrimus už savo lėšas, jei tai nepatenka į valstybės stebėsenos tyrimų planą. Tai aktualu aukščiau nurodytų 16 rajonų medžiotojams.

Iš sumedžiotų šernų, imamas tik vienas kraujo mėginys, į violetinės spalvos mėgintuvėlį. Į raudonos spalvos mėgintuvėlius, papildomai, Klasikinio kiaulių maro tyrimui, imamas kraujo mėginys tik nurodžius VMVT specialistui. Medžiotojams privaloma saugiai sunaikinti šernų gaišenas, prižiūrint VMVT specialistams ir paėmus mėginius AKM tyrimui.

Apie medžioklės plotuose rastus nugaišusius ar eismo įvykio metu užmuštus šernus, visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, medžioklės plotų naudotojai ir/ar piliečiai turi nedelsiant pranešti VMVT teritoriniams priežiūros skyriams. Pranešti galima bendrosios pagalbos telefono numeriu - 112, VMVT - Nr. +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio), 1879 (gali būti taikomi padidinti tarifai), informuoti  el. paštu info@vmvt.lt. Jei pranešimas apie rastą šerno (-ų) gaišeną (-as) pasitvirtina, pranešėjui priklauso 30 eurų išmoka už gaišeną.

VMVT inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: