Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad 6–7 metų amžiaus vaikams prieš mokyklą ir vaikams, priklausantiems tuberkuliozės rizikos grupėms (dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis, neskiepyti nuo tuberkuliozės, bendravę su sergančiais tuberkulioze namuose ar kolektyve), turi būti atliekami tuberkulino mėginiai. Raginame nelaukiant rudens pasinaudoti nemokama galimybe atlikti tuberkulino mėginį. Patogiausia šį tyrimą atlikti kasmetinės vaiko sveikatos patikros metu, kreipiantis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją. Kas gali pasitikrinti ir kodėl tai yra svarbu, skaitykite pranešime.

Tuberkulino mėginys – kas tai?

Įodinis tuberkulino mėginys, arba Mantu testas, – tai tyrimo metodas, naudojamas užsikrėtimui tuberkuliozės mikobakterijomis nustatyti. Jis atliekamas į odą vidinėje dilbio dalyje įšvirkščiant nedidelį kiekį susilpnintų tuberkuliozės mikobakterijų išskirto baltymo. Mėginio vietą vaikų ligų ar šeimos gydytojas įvertina po 48–72 valandų.

NVSC duomenimis, pernai Mantu testas buvo atliktas 29 745 vaikams. Teigiamas mėginys buvo nustatytas 4,9 proc. visų ištirtų vaikų, iš jų beveik visi (96 proc.) nusiųsti specialistui konsultuoti dėl tolimesnio ištyrimo. Ištyrus buvo  išaiškinti 35 tuberkuliozės atvejai, iš jų 5 vaikams nustatyta atvira tuberkuliozės forma. 

Teigiamas tuberkulino mėginys – nebūtinai ligos diagnozė

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių tuberkuliozės bakterijomis, per gyvenimą suserga tuberkulioze. Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, užsikrėtę ŽIV, sergantys lėtinėmis ligomis (tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas), onkologinėmis ligomis, asmenys, kurių mityba yra nepakankama ar nevisavertė, bei esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.

„Teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad serga tuberkulioze. Toks testo rezultatas gali reikšti, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis artimo kontakto su sergančiuoju metu, tačiau šios bakterijos nėra aktyvios jo organizme, jos nesidaugina ir nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi simptomai, vaikas nėra užkrečiamas ir todėl nėra pavojingas aplinkiniams“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Rudaitis.

Esant teigiamiems tuberkulino mėginio rezultatams, reikalinga vaikų pulmonologo konsultacija, kuris, atlikęs bei įvertinęs papildomus tyrimus, padės atsakyti, ar vaikas serga tuberkulioze.

Kam atliekami tuberkulino mėginiai?

Primename, kad siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, tuberkulino mėginiai atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir šių rizikos grupių vaikams:

neskiepytiems nuo tuberkuliozės;
bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);
dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
sergantiems lėtinėmis ligomis;
gydomiems kortikosteroidais;
infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
iš socialinės rizikos šeimų;
gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
migrantams.
„Jeigu vaikas priskirtas vienai iš išvardintų rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo turite kreiptis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją,“– primena NVSC atstovas.

NVSC inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: